Amerika's Black Panthers: zelfbewust en doelgericht Lord Russell overleden Niemand op de hoogte van toespraak Paus Bezoek aan het hoofdkwartier in Chicago (I) Treinramp gevolg van overval? Opvallend Pig" y lEi Nog een mogelijkheid tot discussie Na 22 jaar: onderzoek naaC Britse wandaad: Zwarte Panters voor de rechter Gesprek in metaal Ondermijning Pate Maravich: gem. 46 punten PAGINA 8 IEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 3 FEBRUARI tQ (Door onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) CHICAGO (GPD) De eerste taxichauffeur, een neger, durfde er niet heen te rijden en gaf zijn rit over aan een (blanke) concurrent. De concurrent, onder het motto dat een taxichauffeur geen ritten mag weigeren, sloot alle deuren van de auto af en draaide de ramen dicht. Hij was een immigrant uit de Oekraine, die zijn Engels na vijftig jaar nog met een duidelijk hoorbaar accent sprak, en hij zei dat hij bang was. „Als u maar weet, dat ik niet op u blijf wachten", voegde hij eraan toe. Deze reacties werden veroorzaakt nadat de bestem ming van de rit bekend werd: het hoofdkwartier van de Zwar te Panters in Chicago. de polsen omhoog de duimen om el kaar. Hij is 28 jaar en geboren in het diepe zuiden van Amerika, in het plaatsje Pine Bluff in Arkansas. Zijn vader was er „share cropper", een boer zonder eigen grond, die tegen een deel van de oogst het land van een blanke bewerkte. In 1944 kwam het gezin naar Chicago. Jewell be zocht de lagere school, maar liet het in de derde klas van de middelbare school afweten. Hij diende twee jaar in het leger, dat 3 jaar ir de gevan genis wegens overtreding van de con dities van een voorwaardelijke straf (zfjn negervriendin gaf hem aan wegens het gebruik van „lijfelijk ge weld"). en hij werkte een tijdlang in een voedselbewerkingsfabriek tegen een uurloon van 3 dollar en 35 cent. De oprichting van de Black Pan ther Party in 1966 in Oakland in Californië leidde snel tot de organi satie van plaatselijke afdelingen door het hele land, voornamelijk in de grotere steden aan de oost - west kust. In 1968 was Jewell Cook een van de mede-oprichters van de afde ling Chicago. Sindsdien is hij in vaste dienst van de partij, brengt het grootste deel van de dag door in het kantoor en ziet te weinig zijn vrouw en drie kinderen. Het Black Panther-gebouw ligt aan Madison Avenue in West-Chi cago, een buurt van vervallen hui zen, verlopen dronkaards, oude zwar te vrouwen met zware boodschappen tassen, en de algemene kleur van uit zichtloze hopeloosheid. Voordat de Panters het kochten was er een foto studio in gevestigd. Het bestaat uit drie verdiepingen, waarvan de ramen, behalve op de begane grond, geblin deerd of dichtgemetseld zijn, nadat de stadspolitie van Chicago er twee overvallen op uitvoerde. In de ver trekken aan de voorzijde van net gebouw zijn de muren versierd met posters en vele kogelgaten. De gevel is volgehangen met de bekende Pan ters: Eldridge Cleaver, die nu in Al giers is, de tot een gevangenisstraf van twee tot vijftien jaar veroordeel de Huei Newton, de in december bij een gevecht met de politie van Chi cago doodgeschoten Fred Hampton en Mike Clark, en van de revolu tionaire godsdienstleider en even eens omgekomen Malcolm X. De blanke bezoeker in deze ghetto- buurt is even zeldzaam en opvallend als een Amerikaan in het leger van de Vietcong. Dit is het andere Ame rika. Het Amerika van armoede en verzet en, sinds de komst van de Panters, ook van de nieuwe geest en de nieuwe neger. Deze nieuwe neger onderscheidt zich van de oude door zelfbewustheid, doelgerichtheid en een houding die te vergelijken is met het verschil tussen de Israëliër die zijn land verdedigt en de ghetto-Jood van Warschau. Fouilleren Het. aan de straat gelegen vertrek aan 2350 Madison Avenue is een groot en byna leeg lokaal. De onder ste helft van de muren is zwart ge verfd. de rest en het plafond zyn lichtblauw. De verf bladdert en ook de posters van Mao Tse-toeng ver hullen de scheuren niet. Aan een grote tafel zitten zes tot acht zwar ten met de dank zij de Panters in zwang gekomen Afrikaanse haar dracht. Zij praten op gedempte toon, bladeren in tijdschriften en kranten, maken aantekeningen en men ver moedt dat zy één van de Panter- activiteiten bepraten. Recht voor de ingang van het lokaal staat een klein tafeltje geposteerd, een duidelijke barricade, bemand door een jong en dik zwart meisje (by een rondgang zal blyken dat de meeste meisjes in dit gebouw klein en dik zijn), dat op gereserveerde en net niet vijandige manier naar de identificatiepapieren van de bezoeker vraagt. Zij bekijkt de overhandigde kaarten en zegt dat de foto's niet lyken. „Heeft u uw haar sindsdien geverfd?" Het ant woord („nee, het kan zijn dat ik aan een shampoo toe ben") ontlokte geen glimlach. Vóór haar staat een radio grafisch apparaat, waarmee zij een mannenstem op de bovenverdieping oproept, die toestemming geeft voor de doortocht naaj de volgende etage. De toegang is een roodgeverfde deur, aan de straatzyde. naast het ont vangstlokaal. Erachter gaat een stei le trap omhoog, halverwege onder broken door een stalen traliedeur. Op de overloop staan twee panters. Zij leggen uit dat iedereen gefouil leerd moet worden, vragen om de overjas en geven instructies voor de gewenste fouilleer-houding: de han den omhoog tegen de muur, de benen wijdbeens achteruit. Eén hunner tast mouwen, jasjes en broekspijpen af. Ze zeggen verder niets en wijzen ten slotte de weg naar een deur, waarop „adjudantenkamer" staat, zonder toestemming niet te betreden". Er staan vier bureaus met schrijfmachi nes, en er zijn drie jongens en één meisje. Ook hier op de muren pos ters en silhouetten van de gezichten van de gezichten van Che Guevara. Mao Tsje-toeng, Cleaver en Newton Achtergrond Een jongen met een lichtblauwe schipperstrui onder een leren jas neemt een rinkelende telefoon op en zegt in plaats van het gebruikelijke „hallo", het steeds meer in zwang rakende „right on". Hy blijkt Jewell Cook te zijn, field secretary van de afdeling Chicago van de Zwarte Pan ters. Aan de muur hangt een geïm proviseerde brievenbus met de aan duiding „brieven voor politieke ge vangenen". Zoals in het grote bene denlokaal is de sfeer ook hier opval lend rustig. Er wordt weinig gespro ken en dan nog meestal op gedemp te toon. De rust wekt een indruk van efficiëncy. Jewell Cook geeft de Panter-vuist: 9? Cook rookt een spaarzame Pali Mali-sigaret achter een bureau, dat bijna de volledige ruimte in beslag neemt van een kleine kamer, die ook de sporen van de laatste politie-in val verraadt. Hij praat snel, soms moeilfjk verstaanbaar, in een dialec tiek die grotendeels ontleend schynt te zyn aan de geschriften van Marx en Lenin. Het woord „pig" („varken"), dat voor het eerst in het openbaar op dook als een synoniem voor „politie" tydens de gewelddadige dagen van het Democratische partijcongres, blijkt in het huidige spraakgebruik van de Panters uitgebreid te zyn tot alle blanken, die onderdeel van de gevestigde maatschappelijke orde" zijn. In deze terminologie was ook Robert Kennedy een „pig". Cook zegt over hem: „Hij was ook een varken, hoewel hij de revolutie zag dagen aan de horizon. Maar wanneer hy gekozen zou zijn als pre sident, dan zou hij toch de revolutie hebben gestagneerd door het invoe ren van zogenaamde reformistische programma's, die in wezen weinig meer betekend zouden hebben dan symbolische gebaren. Over figuren als dominee Ralph Abernathy is Cook milder en voor zichtiger in het formuleren van een oordeel. Op de vraag of negerorgani saties als de ..southern Christian Leadership Conference", waarvan Martin Luther King de leider was, en de „Nationale Vereniging ter bevordering van de belangen van de zwarte bevolking" (NAACP), niet in wezen een obstakel zijn in de revo lutie die de Panters beogen, zegt Cook na enig nadenken: „Abernathy heeft ongetwijfeld een gevoel van liefde voor zijn mensen en hij verlangt ook een beter bestaan voor ze, maar ik ben het niet met hem eens. waar het zyn tactiek betreft om dat doel te bereiken. Het is niet langer mogelijk om iets door middel van lijdelijk verzet te bereiken, of zelfs maar via het systeem van de palementaire de mocratie". .Baby! '^i i' f: LONDEN (Reuter) In zijn woning te Penrhydeudraeth in Wales is de Britse filosoof Ber- trand Russell gisteravond op 97- jarige leeftijd overleden. Russel kreeg bekendheid als mathema ticus, Nobelprijswinnaar voor li teratuur en zijn campagnes te gen kernbommen, oorlog en ras sendiscriminatie. Russell, die stamde uit een van Engelands oudste adellijke geslach ten. is de geschiedenis ingegaan als de radicale aristocraat-filosoof, die zich vooral heeft ingespannen om de mensheid een atoomoorlog te be sparen. Niets was veilig voor zijn scherpe tong. Zijn opstandigheid ging echter altijd gepaard met liefde voor de mens en het verlangen de wereld bewoonbaar te houden. Niet temin irriteerde hy velen door het verbazingwekkende gemak, waarmee hij van standpunt veranderde, het geen hem bij zijn tegenstanders de roep van onnozelheid verleende. Zijn uitspraken waren herhaaldelijk met elkaar in stryd. Hoewel hy de repu tatie had pro-communistisch en an- i ti-Amerikaans te zyn. verklaarde hij niettemin in 1948 in een toespraak, dat hij. als men' het communisme door een oorlog uit de wereld zou kunnen wegkrijgen. daarvan voor stander zou zijn, in weerwil van alle vernietiging die daarbij zou komen kijken. Radio-Moskou noemde die toespraak toen „wolvengehuil". In zijn autobiografie die kort voor zijn 95-ste verjaardag werd gepubliceerd (hy schreef in totaal veertig boeken) noemde hij drie passies, die hem sterk hebben bewogen: zijn behoefte aan liefde (Russell was viermaal ge huwd), zijn zoeken naai* kennis en zyn ontembare medelijden met de lijdende mensheid. Russell was tot de opkomst, van de nazi's pacifist. In 1918. toen hij we gens pacifistische activiteit tot een half jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, schreef hij voor een groot deel zijn „Introduction to mathema tical philosophy". irei Kort na de eerste wereldoorlog de: zocht hij de Sowjet-Unie en Ch do In Peking en ook in de Ver. Sts zlJ is hy lector geweest. In 1929, toerboc aan de universiteit van Califoii' doceerde, verwekte hij veel opsch nc ding met zijn boek „Marriage ve morals". tijc Na de tweede wereldoorlog hP1 Russell overal ter wereld lezingen e houden. Hij was een vurig aanh vo ger van de beweging voor een ,eel reldregering en speelde een leide^ 1 rol in de campagne tot afschaff van kernwapens. BUENOS AIRES (DPA) De zwaarste treinramp, die zich zon dag in de Argentijnse geschiedenis heeft voorgedaan en die tweehon derd en mogelijk zelfs driehonderd levens heeft geëist, is misschien het gevolg geweest van een overval op een station. De overvallers zouden het personeel hebben opgesloten, zo dat het niet kon doorgeven, dat er een trein was blijven steken. Deze lezing is overigens niet van officië le zijde bevestigd. Intussen lopen de cijfers over het aantal slachtoffers sterk uiteen. Het was tot gisteravond niet mogelijk geweest van de bijna twintig ziekenhuizen en privé-kli- nieken, die patiënten hadden opge nomen. nauwkeurige gegevens te verkrijgen. Gisteravond waren de opruimingswerkzaamheden nog in volle gang. Order de puinhopen van vyf rijtuigen van de sneltrein, die met een snelheid van 100 kilometer snelheid op een stilstaande trein bot ste, bevonden zich toen nog vele do den en gewonden. De meesten van hen zaten in de twee laatste rijtui gen van de stoptrein, die volgepakt zat met van een vakantie-weekein de terugkerende reizigers. Het is zelfs twijfelachtig of men coit het juiste aantal slachtoffers te weten zal komen, zó groot is de verwoes ting. De reddingsploegen hebben het bijzonder zwaar door wolkbreuken, die het werk bemoeilijken'. Op de fo to: De in elkaar geschoven treinen. ■est g 1 Z\ «et 'N HOME (GPD) De officiële woordvoerder van het Vati- caan, mgr. Valainc, is één van de weinigen in Rome. die meent dat er „altijd nog de mogelijkheid van een discussie" bestaat. Hij bedoelde daarmee te zeggen, dat een eventuele komst van kardinaal Alfrink naar Rome, om over de voorstellen van de bisschoppen te praten, niet door de woorden van de Paus over bodig geworden was. Oil Even voorzichtiger, maar positie ver, laat Cook zich uit over de in Algiers gedane uitspraak van Eldrid ge Cleaver, die in naam nog steeds de minister van Voorlichting van de Panters is. Cleaver zei in een televi sie-vraaggesprek, dat het nodig kan worden om met een pistool schietend de senaat binnen te gaan en mensen te doden, die de voltrekking van de revolutionaire Panter-ideeën in de weg staan. Cook zei hierover: „Clea ver begrijpt wat er er hier in Baby- Ion (Amerika) aan de hand is. Hij heeft het recht om naar Babyion terug te keren. Maar ik kan niet be grijpen waarom men zich zo druk maakt over een uitspraak van de Panters, wanneer je denkt aan de gruwelheden, die hier in Babyion dagelyks plaatsvinden, in Vietnam, en de rol die men gespeeld heeft in de volkerenmoord op de Nigeriaanse bevolking (Cook maakte nadrukkelijk duidelyk dat met „Nigerianen" ook de voormalige Biafranen bedoeld zyn). Alles wat hier in Babyion ge beuren moet. zal volkomen gerecht vaardigd zijn vergeleken met die gru welijkheden, zegt hij. NEW YORK (Reuter) Met vele beledigingen aan het adres van de rechters en kreten als „Heil Hitier" Is gisteren in New York een rechts- zaak begonnen tegen zestien leden van de militante neger-organisatie „Zwarte Panters", die verdacht wor- j den van samenzweringen om rege ringsgebouwen politiebureaus en an dere openbare gebouwen op te bla zen. Ekelen van de verdachten mar cheerden de ïechtszaal binnen on der het uitroepen van „de macht aan het volk", te :wij 1 ze met gebalde vuisten de panter-groet gaven. Tweehonderd sympathisanten van de verdachten liepen buiten voor het zwaar bewaakte gerechtsgebouw, rie pen obscene woorden en eisten vrij lating van de verdachten, van wie er dertien reeds vanaf april 1969 vastzitten De zaak dreigde even uit de hand te lopen toen een van de verdedigers voorstelde de families van de ver dachten voor in de rechtzaal te la ten plaatsnemen. Toen de opper rechter zei dat een dei-gelijk voor stel schriftelijk moest worden inge diend, begonnen de Zwarte Panters in koor „Heil Hitler" te schreeuwen. Later riepen ze ook leuzen als „in varkens cd.i. blanken» hebben wij vertrouwen" en „in geld hebben wij vertrouwen" als variant op een in scriptie in de muur van de recht zaal „in God hebben wij vertrouwen" De Italiaanse pers is het er ech ter unaniem over eens, dat de on verwachte verklaringen van de Paus tegenover de gelovigen op het St. Pieterplein van afgelopen zondag, een discussie onmogelijk hebben ge maakt. De Paus had bij deze gele genheid immers zelf gezegd, dat het celibaat niet zal worden afgeschaft en dat er ook geen discussie over het celibaat mogelyk zal zijn, kortom dat voor hem het celibaat niet eens een „kwestie" is. Volgens welingelichte kringen in het in het Vaticaan was niemand er van op de hoogte geweest, dat de Paus zijn gebruikelijke verschij ning voor het raam van zijn werk kamer op zondagmorgen zou ge bruiken om aan de discussie over het celibaat een „einde" te maken. De Paus zou al lang etijd „onge lukkig" zijn geweest over het lan- ge diplmatieke treuzelen, dat hij I zich had opgelegd. I Buiten het Vaticaan werd dit treu- zelen wel uitgelegd als een mogelijk heid, die op een compromis zou j kunnen gaan lijken. Deze betrekke lijke optimisten behoorden echter 1 steeds tot een minderheid. Binnen het Vaticaan wordt nu ook j verklaard, dat de thema's van de toespraak van zondag oorspronkelijk bestemd waren geweest voor een apostolische brief, die de Paus aan i de Nederlandse bisschoppen had wil- len schrijven. Wellicht werd de kw'es- tie verhaast door het initiatief van I de Franse kardinaal Danielou. wiens in schelle tonen gestelde artikel in het Franse r.k. dagblad „La Croix" DEN HAAG (ANP) Gisteren is een oriënterende bespreking gehou den tussen de werknemersorganisa ties in de metaalnijverheid en de Bovag. Tijdens deze bespreking is nagegaan op welke wijze de huidige impasse kan worden doorbroken. Besloten is de bespreking op don derdag 12 februari 1970 voort te zetten. I van vorige week donderdag meteen I de volgende dag zonder bronvermel ding door de „Osservatore Romano" werd overgenomen. Men neemt hier algemeen aan, dat de opvatting van Danielou, die een onverwacht heftige aanval op de Nederlandse r. katho lieke leiders had gedaan, door de Paus wordt gedeeld. Objectieve waarnemers signaleren ook, dat het probleem van het celi baat vanzelfsprekend niets anders is dan een onderdeel van de discussie, die wordt gevoerd over de plaats van de Paus in de R.K. Kerk. Met an dere woorden over de verhouding tus sen „centrum" en de periferiën van de R.K. Kerk. Het was vooral Danie lou in zijn artikel, die de Neder landers van „falsificatie" beschul digde. Namelijk hen ervan betichtte dat zij door middel van de celibaats- kwestie proberen het gezag van de Paus te ondermijnen. LONDEN. (DPA, GPD) I Britse ministerie van Defensie li een onderzoek instellen naar aaiel leiding van een bericht van het Lch< dense boulevardblad „People", c»rd Britse soldaten in december 1948 in: het oerwoud van Malakka 25 covnl munistische guerillastrijders hebkye gedood. Vier personen die deel h^g ben uitgemaakt van de betrokk^ patrouille van het tweede bataljer van de „Scots Guards", hebben vi gens het blad gezworen dat de 5 gevangenen zijn gedood hoewel p geen poging deden te vluchten. t I De Britse Labour- afgevaardigd Shinwell, die in die tijd minister Oorlog was. toonde zich geschrokk j door de onthulling van het blad. verzekerde echter tijdens zi j ambtsperiode nooit iets van voorval te hebben gehoord. De commandant van de patrouf*j le, Douglas, tegenwoordig sergean majoor in Carlisle zei dat hij er zi^ na al die jaren niet veel meer v^ kon herinneren. De dorpelingen zof_. den bandieten zijn geweest of j werkelyke terroristen van voed^ hebben voorzien. Het was de bedo^. ling alle dorpsinwoners te verzam^ len en ze naar het hoofdkwarti van het bataljon over te brenge^ Toen de volgende ochtend de afgi grendelde deuren van de huiz(d waar de mannen waren opgeslotft werden geopend, probeerden ze vluchten. Van onze defensieve p^ sities openden wij toen het vuur c hen", aldus sergeant-majoor Doi NEW YORK (ANP) Pate Ma ravich, student aan de Amerikaanse universiteit van Louisville, heeft het produktiviteitsrecord voor studen- Lenbasketbalspelers verbeterd. Afge lopen zaterdag scoorde hij 53 pun ten en bracht zijn totaal op 2987 voor Louis"ille. Sinds drie jaar was Oscar Petersen recordhouder met 2973 punten. Per wedstrijd maakt Maravich, lengte 1.95 m, gemiddeld 46 punten. Lew Alcindor, manager van de profclub Milwaukee Bucks, heeft Maravich al een contract aangebo den en hem een handgeld geoffreerd van 1.000.000 dollar. Dit knappe meisje is de 25- f| jarige actrice Ingrid Pitt, die een f hoofdrol speelt in de film „The Vampire Lovers". Deze film wordt op het ogenblik opgenomen in de Boreham Wood studio's in het Engelse graafschap Hertford shire. Ingrid Pitt is van Pools- Russische afkomst.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8