Wet op ondernemingsraden krijgt kritiek te verduren Geen actie in Nederland tegen pokken Leesportefeuillebedrijven dreigen te verdwijnen na rechterlijk vonnis Opstand in jongens- internaat Baby (8 mnd) uit brandend huis gered Bij inbraak ton aan sieraden buitgemaakt DE VROUW IN DE R.K. KERK Af Meer zakgeld voor bejaarden in de oorden PAGINA 6 LhWbLH i)AQBIAD DINSDAG 3 Jt'flBRUARl DEN HAAG (GPD) Het ontwerp van minister Roolvink (Sociale Zaken) voor een nieuwe Wet op de ondernemings raden heeft geen onverdeeld gunstig onthaal gekregen van werkgevers en -nemers. Uit adressen aan de tweede-kamer commissie, die vrijdag een hearing houdt, blijkt dat: *1 de werkgevers menen, dat het overlegkarakter van de on dernemingsraad-nieuwe stijl in de verdrukking kan ko men; 'Mf. de werknemers op tal van punten wijzigingen en aanvul lingen nodig oordelen. het voor- „Dit wetsontwerp, dat op sommi ge punten verder dan het advies van de Sociaal Economische Raad gaat. kan ertoe leiden dat in de on dernemingsraad-nieuwe stijl met de vuist op tafel moet worden onderhan deld" aldus een woordvoerder van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond in een toelichting op het adres van de Raad van Werkgevers bonden. Dit komt volgens de werkgevers door dat in het ontwerp is bepaald dat de ondernemingsraad zich onder leiding van de (eigen) vice-voorzit- ter in elk stadium van het overleg kan terugtrekken en zo nodig deskundige bijstand kan inwinnen. De SER is op dit punt niet verder ge gaan dan de mogelijkheid van „eigen beraad" (dus zonder voorzitter: de ondernemer self tijdens overleg. Voorts menen de werkgevers, dat geschillen moeten worden voorge legd aan een bemiddelingscollege van de SER en anders aan de ln te stel len gespecialiseerde ondernemerska mer van het Amsterdamse hof en niet aan de kantonrechter, zoals de wetgever wil. Ook zijn zij het niet eens met de bepaling dat georgani- seerden niet mogen meewerken aan de kandidaatsstelling van ongeorga niseerden en met de algemene ver plichting voor commissarissen om bepaalde besprekingen by te wonen. Uitbreiding BREDA <GPD> —Een Spaanse gastarbeider heeft gistermiddag de acht maanden oude baby van de fa milie J. Go uit een brandende wo ning in Breda gered. De woning brandde geheel uit. De Spanjaard, die in de buurt woont, zag de vlam men uit de bovenverdieping van de woning komen en klom via een lad der achterlangs naar de eerste ver dieping, waar hy de baby nog Juist op tijd kon pakken. Toen hij met het kind op weg naar beneden was, viel hij van de ladder, waardoor de man gewond werd. Met het kind dat al diverse brandwonden had. is hij opgenomen in het zieken huis in Breda. De brand ontstond toen de baby met een zesjarig broertje alleen thuis was. Het broertje was ziek van sohool thuisgebleven en verveel de zich. In de kelder vond hij op zoek naar speelgoed een oude sta pel kranten, die hü met lucifers in brand stak. In een minimum van tijd stond het hele huis in lichter laaie. De jongen kon zichzelf tijdig in vei ligheid stellen. De totale schade wordt geschat op tenminste vijftig duizend gulden. Ook de naast gele gen woningen liepen 6chade op. De heer Go is niet tegen brand verze kerd. De vakcentrales willen o.m. uit breiding van het aantal onderwerpen, waarover de ondernemer pas kan be slissen na de instemming van de on dernemingsraad te hebben verkregen. Behalve de reeds aangegeven onder werpen (ingrijpende beslissingen als overdracht van de zeggenschap, be ëindiging van de produktie. belang rijke inkrimpingen, fusie en verplaat sing van het bedrijf) moeten daar toe ook gerekend worden taakvor- ming en taakverdeling, beoordelings systeem en de overleg- en communi catiestructuur. Ook willen de vakcentrales weten wat er precies bedoeld wordt met „zwaarwichtige belangen van de on dernemer", die volgens het wetsont werp het vragen van advies aan de ondernemingsraad in de weg kunnen staan. Enkele andere verlangens van de vakcentrales: ■h het laten vervallen van de leef tijdsgrens voor actief en passief kiesrecht voor ondernemingsraadle den, met dien verstande dat zij res pectievelijk ©en en drie jaar in de onderneming moeten hebben ge werkt: Jeugd- of Jongerencommissies by voorkeur te regelen in afzonder lijke reglementen van de onderne mingsraden: in overeenstemming met het ontwerp de SER te laten vaststellen welke gegevens eventueel in plaats van de jaarrekening aan de onder nemingsraad moeten worden voorge legd, maar daarby wel wettelyk vastleggen dat in de zaak een ver- antwoordelyk oordeel kan worden ge vormd over solvabiliteit, liquiditeit en rentabiliteit op basis van de tever- strekken gegevens. Ontwerp ,AiOrelia". een wik keljapon van organza imprimé in rood-groen, gegarneerd met ïkrood-groene struisveren. De turban is van dezelfde organza. Het model is van Pierre Balmain. NIJMEGEN iGPD) Een menigte van vele honderden enthousiaste mensen, die het po- litiekordon overspoelden en fotografen buitenspel zette, heeft gistermiddag om half zes by het Nymeegse St. Radboudzieken- huls Prinses Irene, Prins Carel Hugo en Prins Carlos uitge wuifd. Het was de bedoeling dat het prinselyk paar, dat aan de ach- terzyde van het gebouw in de auto was gestapt, ten afscheid voor het ziekenhuis zou langs rijden en daar een laatste ont moeting zou hebben met de gy naecoloog, prof. Mastboom. Toen echter een verkeerd geparkeerde auto van een student een op- stoppig veroorzaakte, werd de toeloop zo groot dat besloten werd zo snel mogeiyk door te ryden. Slechts een enkeling zag hoe Prinses Irene op de achterbank haar baby op schoot hield. Prof. Mastboom zag zelfs de auto niet voorby komen, evenals ver scheidene fotografen die onder de voet waren gelopen. Intussen ls bekend geworden, dat het prinselyk paar nog en kele dagen in paleis Soestdyk zal verblyven en dat de doop van Prins Carlos op 10 februari zal plaatshebben in de Franse gemeente Lignière6 bij Bourges. AMSTERDAM (ANP» By een inbraak in de woning van de fami lie H. P. K. Keyzer in Amsterdam- Zuid is een koffertje met antieke en andere sieraden ter waarde van cir ca 100.000 gulden gestolen. Onder de kostbaarheden bevonden zich vijf antieke scaraöëëën waarvan er drie in een gouden armband en twee in gouden ringen waren gevat en met briljanten bezette broches, oorbellen en ringen. Voorts maakten de inbrekers ruim 3.000 gulden in contanten en een koffer met onder andere dollar cheques en buitenlands geld ten be drage van circa 15.000 gulden buit. De heer Keyzer. die directeur van een tapytfabriek is, heeft inmiddels een beloning van vijfduizend gul den uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot opsporing van de siera den. VOGELENZANG (ANP)Ker- kerkelyke opleidingen op grond van kelijke autoriteiten op alle ni veaus van de R.K. Kerk zullen moeten worden benaderd in ver band met de rol van de vrouw in deze kerk. De vrouwen moeten er bij de verantwoordelijke leiders op aandringen, dat de plaats van de vrouw in de kerk op het vol gende Vaticaanse concilie wordt erkend, en duidelijk omschreven. Dit zei gisteren de presidente van de Wereldunie van de Katholieke Vrouwenbeweging, mej. P. Bellosillo, op de derde dag van het studiecon- gres van de Europese afdeling van de wereldorganisatie. De meerderheid van de vrouwen wil volgens de presidente af van de passieve en onbelangrijke rol, die haar in de kerk wordt toegedacht. „Op grond van het historische feit, dat Christus slechts mannen tot het priesterschap heeft geroepen, wor den wy als vrouwen dom gehouden en krijgen wy geen toegang tot de gelykheid met de man. De R.K. Kerk is enigszins terughoudend om de fundamentele rechten van de vrouw in de kerk te erkennen. Dit in verband met de con sequenties, die dit kan hebben voor de toelating van de vrouw tot het priesterschap. Wij hebben het ge voel. dat dit theologische probleem moet worden opgehelderd in het ïicht van Christus' wil en niet op historische gronden". De presi dente zei ervan overtuigd te zyn. dat de R.K. Kerk in deze tyd niet tot haar volle ontplooiing kan ko men zonder de bydrage van de vrouw in de totale missie, op gelyke voet met het mannelyk deel van de kerkbevolking. Door de gladheid is gisteren een vrachtauto met aanhanger een helling afgegleden en bij een boerderij naar binnen gereden. Veertig kippen werden gedood, terwijl de boerderij grote schade opliep. Van onze medische medewerker GPD Het bezoek van een ongevaccineerde Duitse toerist aan Pakistan kostte aan twee van zyn landgenoten het leven en heeft zyn vaderland heel wat moeilijkheden bezorgd. Een aan tal personen wordt in quaran taine gehouden, terwijl op grote schaal tegen pokken wordt ge- (re)vaccineerd. De jongeman was al in Karachi in een zieken huis opgenomen geweest wegens besmettelyke geelzucht. Voordat hy blykbaar geheel was genezen vloog hy naar huis en belandde hy opnieuw in een ziekenhuis. Misschien was het toen verstandiger geweest hem voorlopig te isoleren. Na een week kreeg hy opnieuw koorts en vertoonde hy de typische verschynselen van pokken. Intussen had hy toen al twaalf patiënten en verpleeg sters met deze ziekte besmet. Zodra de pokken waren her kend werden rigoreuze bescher mende maatregelen genomen. Zo heeft men kunnen voorkomen, dat er tot nu toe. behalve het reeds genoemde aantal patiën ten, nog meer mensen met pok ken werden besmet. De getrof fen maatregelen hebben de ziek te naar te hopen valt vol doende afgegrendeld, alhoewel de incubatieperiode plusminus 2 weken) van mogelyke nieuwe gevallen nog niet geheel ten ein de is. Pokken komt in vele landen zeer veel voor en de bestrijding van deze gevaarlyke ziekte, die elk jaar vele duizenden slacht offers eist, staat al vele jaren bovenaan de ranglyst van de te bestrijden besmettelyke ziekten van de Wereld Gezondheids Or ganisatie. In Nederland ls pokken, na de kleine epidemieën die omstreeks 1953 in Tilburg en in Den Haag optraden, niet meer voorgeko men. Al vele jaren werd meer dan 80 pet der Nederlandse zui gelingen al heel vroeg gevacci neerd zodat er in ons land een fikse barrière tegen de pokken bestaat. Alle dienstplichtigen worden by opkomst in militaire dienst opnieuw gevaccineerd. Er bevindt zich in ons land vanzelfsprekend ook een aantal mensen, die om verschillende re denen nog nooit zyn gevacci neerd. Verder vond revaccinatie slechts plaats by wie dit voor een buitenlandse reis noodzake lijk was. Byvoorbeeld voor een reis naar Amerika. Israël en alle tropische landen is (re) vaccina tie vereist. Ten opzichte van de bescher ming tegen pokken hebben de leden van de Raad van Europa een zogenaamd partieel akkoord gesloten. Het land waar een ge val van pokken wordt geïmpor teerd is ..exempted area" en zorgt dadeiyk voor afdoende quarantaine en andere bescher mingsmaatregelen. Alhoewel de Bondsrepubliek dit akkoord juist een maand geleden had opge zegd. komt zy haar verplichtin gen nu nog wel na. Desalniettemin hebben Portu gal. Spanje. Engeland en Oost- Duitsland voorzorgsmaatregelen genomen tegen de reizigers die uit. West-Duitsland afkomstig zyn. Engeland, als eiland kan deze maatregelen heel gemakke- lyk realiseren. Vooralsnog bestaat er in Ne derland geen enkele reden om iets te ondernemen tegen deze goed-afgeschermde kleine Duit se pokkenepidemie, zoals van overheidswege reeds is bekend gemaakt. MAASTRICHT (ANP) In de nacht van zondag op maandag is in het jongensintemaat „Huize in Den Nieuwenhof' in Maastricht een op roer uitgebroken onder een groot eantal jongens, die het niet eens waren met het beleid van het be stuur. De opstand, waarby bedden en ruiten vernield werden, was voor de leiding van het internaat aan leiding om de politie te alarmeren. Twaalf Jongens in de leeftyd van twaalf tot achttien jaar werden overgebracht naar het politiebureau, waar proces verbaal wegens vernie ling werd opgemaakt. Nadat zij ge kalmeerd waren, zyn zij weer naar het internaat teruggebracht. De di recteur van het internaat, de heer C. H. N. A. Narinx was niet bereid commenaar op het gebeuren te ge ven. In het internaat wonen voogdij kinderen en Idinderen, die daar door de politierechter zyn geplaatst. DEN HAAG (ANP» Een aantal van die bejaarden, die met een uit kering op grond van de algemene by stands wet in bejaardenoorden wo nen, krijgt met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar meer zakgeld. In een nieuwe rege ling voor deze uitkeringen, tot stand gekomen in samenwerking tussen de ministeries van CRM en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, worden de verschillen opgeheven die in vele gemeenten voor dit zakgeld aan geduid met „persoonlijke uitgaven" tot nu toe hebben gegolden. In de nieuwe regeling wordt het niveau voor deze persoonlijke uitga ven voor bejaarden in bejaarden oorden voor het gehele land vastge steld op f 80, per maand plus f 102 per half jaar voor alleenstaanden, en op f 137 per maand plus f 144, per half jaar voor echtparen. Voor een aantal bejaarden betekent dit een verbetering. Voorzover de by stand voor persoonlyke uitgaven in som mige gemeenten momenteel hoger ligt dan in de nieuwe regeling wordt aangegeven, zal de al geldende uit kering ongewyzigd blyven. RIJSWIJK (GPD» .Het. lees- portefeuillebedryf m Nederland zal met ingang van deze week in ver sneld tempo afnemen. Van de 240 portefeuillebedrijven met geza menlijk 12.000 werknemers zal een groot aantal worden opgeheven". Aldus de R'jswyker P. Sanders, sinds 1953 eigenaar van een lees- portefeuillebedi ijfSanders heeft in hoger beroep ee nproces verloren te gen enkele uitgeefsters van tijd schriften zoals Libelle, Margriet, Panorama en Revue. Met deze uitspraak lykt een einde te zyn gekomen aan een strijd, tus sen uitgevers en de portefeuillebe- ciryven. die speelt sinds 1953, toen in de bladen de clausule werd opge nomen, dat het verboden was het tydsohrift ter beschikking te stellen of te doen steilen van een leespor tefeuille, benoudens schriftelyke goedkeuring van de uitgeefster. De portefeuillebedrijven hebben zioh nooit aan deze clausule hoeven te storen, want hun grossiers, dank baar voor dc zeer goede klanten, leverden toch. Vorig jaar is het de grossiers echter moeilijker gemaakt, omdat op 22 juli de uitgeefsters van ongeveer 90 procent van de Neder landse bladen tot een fusie kwam. De grossiers werd toen verboden nog langer aan de portefeuillebedry- ven te leveren deden zy dit toch, dan bleven zij verstoken van vrijwel alle grote Nederlandse tydschriften, een risico dat slechts enkelen namen. Nu deze stryd in hoger beroep door Sanders is verloren, hebben ook de overige grossiers zich van leve ring onthouden: voor hen ilsico te groot geworden. Vr rees „De portefeuillebedryven", aldus Sanders, „zijn aangewezen op de Lach. Wereldkroniek en Mimosa, waarvan de laatste twee Belgische uitgaven zyn. Ook worden nu Duitse bladen in de portefeuilles gestopt". De Ryswyker is ervoor bevreesd, dat vele abonnees daar geen genoe gen mee nemen en hun abonnement zullen opzeggen. „Dat betekent, dat velen op straat komen te staan". Zelfs de gedaontengang volgend van ae uitgeefsters met wie hy het Diet eens is vindt Sanders de tijd te kort waarin de bedryven moeten omschakelen hoewel de valbijl sinds 1953 dreigde. De fusie van vo rig jaar echter heeft de laatste draad j waaraan de byl hing, afgesneden. Sanders, in combinatie met twee i Haagse bedrijven, een uit Rotterdam en een uit Zwyndrecht, laten het er niet by zitten. Zy hebben ocntact opgenomen met het ministerie van Economische Zaken, omdat zy van mening zyn. dat ook een economisch belang wordt geschaad. Niet onhandig voert Sanders aan, dat vele bejaarden, die goedkoop aan de thans uitgesloten bladen konden komen, nu voor hoge uitgaven ko men te staar.. Ook betwyfelt San ders, of hy wel een concurrent is van de uitgeefsters. „Wy zyn een enorm goeie klant van ze en we maken reclame". Sandert voert met veel cyfermateriaal aan, dat zyn be drijf en die van de overige in Ne derland, juist de grote klanten van de bladen zyn. Het argument van de uitgeefsters, dat door de leespor tefeuilles de uitbreidingsmogelijkhe den van de uitgeveryen worden be knot, acht hij niet bewezen. „Inte- uendeel", zegi hy. „wy vormden juist de grote klanten. By de kappers zullen de leespor tefeuilles ook m de toekomst nog wel verschynen. Maar wanneer ook Economische Zaken Sanders in het ongelijk stelt, zullen deze portefeuil les slechts De Lach, Belgische en Duitse bladen bevatten. Ook de por tefeuilles die nog aan particulieren worden geleverd. Maar Sanders be twijfelt. of daar nog brood in zit. „We zullen te veel klanten verliezen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6