Produktie van drinkwater saneren I/wpé milk t DREIGEMENT VAN DE SOWJET-UNIE Onrendabele lijnen blijven nog bestaan op LEILENTO Y00RJAAR5MARKT Miljoenen nodig voor gemeentelijke wegen IBÏUR Stuur Kardinaal nog niet naar Rome Kruisinga werkt aan grootscheeps plan Jonckheer weigert af te treden MINDER WIND Nasser zinspeelde op openlijke oorlog De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog Leiden verloor in 1969 ruim 1300 inwoners AFGRENDELING IN BELFAST KIP BRAADSTUKKEN GEHAKT 25 cent GE VERHOOG ©uct ?)UeuWb Opgericht 1 maart 860 DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 No. 33009 LEIDSCH DAGBLAD MrecteurE. A. E van Dlshoeck ïoofdredacteur: Drs. J. R Soetenborst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 11,251, 4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Leiden - Olro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 Dr. E. Jonckheer DEN HAAG (GPD) Het vol harden van dr. E. Jonckheer zich niet terug te trekken als gouverneur van de Nederlandse Antillen heeft de koninkrijks regering voor juridische moei lijkheden geplaatst. Het ziet ernaar uit, dat vrijdag in de koninkrijksministerraad nog geen beslissing zal worden ge nomen over intrekking van het Koninklijk Besluit waarbij dr. Jonckheer tot gouverneur werd benoemd. Het ligt in de bedoe ling vrijdag slechts de proce dure te bespreken waarop de benoeming ongedaan kan wor den gemaakt. Premier De Jong en vice-premier Bakker hebben gisteren Koningin Juliana in Huis Ten Bosch geïn formeerd over de moeilijkheden' die gerezen zijn. Verwacht wordt dat de Antilliaanse regering, die wegens -de grote inter ne verdeeldheid over deze kwestie geen uitspraak heeft willen doen over het al of niet intrekken van de benoeming, een speciale afge zant zal sturen om deel te nemen aan het overleg van de konink rijksministerraad van vrijdag. DEN HAAG (GPD) Op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt gewerkt aan een groot scheeps plan voor de drinkwatervoorziening in ons land. In voorbereiding is een wetsontwerp, dat onder meer het aantal drinkwaterreseivoirs regelt. Om de problemen van de drinkwatervoorziening het hoofd te kunnen bieden zal ook een ingrijpende reorganisatie van de drinkwaterlei- dingbedrijven noodzakelijk zijn. Zo is er ophet ogenblik een onder zoek in voorbereiding dat ophelde ring moet verschaffen over de vraag op welke wijze en langs welke weg het aanwezige water het best ge schikt kan worden gemaakt voor de drinkwatervoorziening in ons land. Het programma, dat wordt opge steld zal elke vijf jaar worden aange past, zodat eventuele nieuwe techni sche vindingen en nieuwe procédés tijdig kunnen worden ingepast in een nieuw schema. In Nederland dreigt de komende decennia een ernstig tekort, aan drink water van goede kwaliteit te ont staan. Een rapport van het Rijksinsti tuut voor de Drinkwater voorziening wyst duidelijk in die richting. Rond de eeuwwisseling zal er in ons land behoefte aan vier miljard kubieke meter water zijn, dat gebruikt zal worden voor de consumptie en be drijven. Omstreeks die tijd zal er via de winning uit de bodem (o.a. in de Zuid en Noordhollandse dui nenrij) niet meer dan een half mil jard kubieke meter beschikbaar zijn. Oppervlaktewater Logisch gevolg daarvan is, dat de resterende drieënhalf miljard kubie ke meter gewonnen zal moeten wor den uit het oppervlaktewater met na me de grote riveren en meren. Er is echter aan deze winning een reeks grote problemen verbonden. De meeste oppervlaktewateren zijn na melijk ernstig verontreinigd en zijn niet dan na een ingrijpende behan deling geschikt te maken voor de drinkwatervoorziening. Bij eventuele winning uit het zeewater speelt het grote probleem van het hoge zoutge halte een rol. Omdat de verontreini ging van bijvoorbeeld de Rijn (een van onze belangrijkste drinkwaterleve- i anciers) veelal een tijdelijk verschijn sel is (de endosulfan-zaak) kan een gedeeltelijke oplossing worden be reikt door het opslaan van water met een goede tot redelijke kwaliteit in drinkwaterreservoirs, zodat by even tuele calamiteiten dlirect gebruikkan AMSTERDAM (GPD) Op de kortst mogelijke termijn moet het rijk honderden miljoenen guldens be schikbaar stellen voor de gemeente lijke wegenbouw. Dat is de mening van ir. H. D. Prins, algemeen voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers. In de algemene vergadering in Krasnapols- ky in Amsterdam zei hy gisteren rampzalige gevolgen te voorzien als de gemeentelijke wegenbouw verder terugloopt dan al is vastgesteld. Kunstgrepen in de vorm van be vordering van het openbaar vervoer, waarvoor overigens het gemeente lijke wegennet ook drastisch zou moe ten worden uitgebreid, zijn geen op lossing, vindt de heer Prins. Omdat de gemeenten zelf al krap zitten meent hij dat het rijk het geld moet fourneren. Bestuurlijke structuren De Bilt verwacht van heden tot woensdagavondopklaringen, maar in de middag geleidelijk meer bewol king mogelijk gevolgd door enige re gen. Aanvankelijk matige en aan de kust harde westelijke wind, geleide lijk afnemend tot matig. Weinig verandering in temperatuur. (opgemaakt te 12.40 uur) 4 FEBRUARI 1970 Zon op: 08.16 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 07 V' uur; onder: 14.41 uur. Hoogwater in Katwijk: 1.13 en 13.38 uur; laagwater: 9.21 en 21.55 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's staan hier duidelijke verbeteringen 'n de weg aldus de voorzitter. Hij memoreerde dat alle prognoses tot heden onjuist zijn geweest. De ont wikkeling ging sneller dan gedacht werd. Sinds 1960 is het aantal personen auto's verviervoudigd tot 2,3 miljoen thans. Dat is dubbel zoveel als de voorspellingen wilden. Nu bepaalt het weekend- en recreatieverkeer h'De groot de capaciteit moet zyn, aldus de heer Prins. In de komende tien jaar, zo voorziet hy, zullen onvoor stelbaar hoge eisen aan ons wegen net worden gesteld. Daarvoor moe ten we offers brengen, anders wordt het land onleefbaar, m zei de voor zitter. worden gemaakt van dezebuffervoor raden. 150 bedrijven Op dit ogenblik wordt de drink watervoorziening in ons land gere geld door meer dan 150 provinciale, gemeentelijke en particuliere water leidingbedrijven. Een groot aantal van deze bedrijven is qua opzet te klein van omvang terwijl de in stallaties waarmee wordt gewerkt op diverse punten sterk verouderd zijn. Daarbij komt dat de verdeling van waterwingebieden ook op diverse pui> ten nadere correctie behoeft. Wan neer de plannen van staatssecreta ris Kruisinga doorgaan zal een bun deling van deze bedrijven leiden tot de vorming van twintig provinciale drinkwaterbedrijven. I De Londense -politie had gisteren de handen vol aan ijl het beteugelen van een mas- j sa-demonstratie van onte vreden boeren, die naar het ministerie van Landbouw) in de regeringswijk Whitehall waren opgerukt om te pro testeren tegen de volgens ij| hen te geringe beloning voor hun produkten. f PARIJS. WASHINGTON. NEW YORK, CAIRO, GAZA (Reuter. AP) Volgens de Franse jour nalist Edouard Sablier heeft de Sowj et-Unie gedreigd met mili taire interventie in het Midden Oosten als Israël zijn luchtaan vallen niet staakt. Deze waar schuwing zou volgens Sablier die vroeger hoofd van de nieuws dienst van de Franse tv is ge weest en nu verbonden is aan het Franse radiostation Europa-I door de Russische ambassadeurs in Parijs en Londen zijn doorge geven aan president Pompidou van Frankrijk en premier Wilson van Engeland. De Sowjet-Unie wil volgens Sablier bereiken, dat Israël ertoe wordt be wogen de luchtaanvallen te staken en het bezette gebied te ontruimen. Aan de Verenigde Staten zou de Sowjet-Unie gisteravond hebben la ten weten, dat het voornemens is de wapenleveranties aan Egypte te ver groten nu de Ver. Staten Israël van wapens voorzien. In een boodschap, die enkele dagen geleden naar de re- gering-Nixon is gezonden, krijgen de V.S. de schuld van de huidige Israë lische militaire activiteiten tegen Egypte, aldus diplomatieke woord voerders in Washington. In bevoegde kringen in Washington werd reeds enkele dagen rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie Egypte en wellicht ook andere Ara bische landen haar modernste straaljager, de Mig-23 zal leveren. ADVERTENTIE de rntekertboo voor Naam, adres, woonplaats en uw handtekening niet vergeten en adresseert Leldsch Dagblad Antwoordnummer 214 Lelden Oeen postzegel plakken Openlijk Volgens Sablier heeft president Nasser het Kremlin vorige week la ten weten, dat hij een openlijke oor log tegen Israël zou beginnen ook al zou hy die moeten verliezen als hy geen militaire hulp op grote schaal van Moskou zou krygen, waaronder Mig-23 straaljagers. Dit verhaal is ook gepubliceerd in het Franse blad L'Aurore. Na de Israë lische verovering van het eiland Sje- doean zou president Nasser de Sow- jetrussische ambassadeur op 22 ja nuari hebben meegedeeld, dat Egypte dergelijke vernederingen onmogelijk kon blijven ondergaan, aangezien hy op die manier niet aan de macht kon blijven. „Ik moet wat terugdoen, het koste wat het wil, en heb daarom besloten een aanval tegen Israël te ondernemen. Ik heb geen andere keus", aldus zou Nasser hebben ge zegd. Gisteravond verklaarde president Nasser, dat „de Israëlische veroverin gen alleen met geweld teniet kunnen worden gedaan". Hy verwierp op nieuw de eis van Israël tot het aan gaan van rechtstreekse onderhande lingen, omdat Israël gebiedsaanspra- ken heeft, die voor de Arabieren on aanvaardbaar zyn. Moordpl Een militaire rechtbank in Gaza heeft gisteren drie Israëlische Ara bieren veroordeeld tot gevangenis straffen van vyf en vier jaar en twintig maanden, omdat zy van plan zyn geweest minister van Defensie Dajan te vermoorden, een plan dat echter door de geheime dienst al vroegtydig werd ontdekt. In de Egyp tische havenstad Alexandrië heeft een militair hooggerechtshof giste ren een Italiaanse musicus en een Libanese zakenman ieder tot vyftien jaar dwangarbeid veroordeeld wegens spionage voor Israël. Israël heeft gisteren by de Veilig heidsraad der Verenigde Naties ge protesteerd tegen „de verheviging van de agressie van Syrië tegen Israël". In een brief aan de voorzitter van de raad schrijft de Israëlische VN-am- bassadeur Tekoah, dat Syrië een „ac tieve en centrale rol speelt in de stryd die door terreurorganisaties vanuit Syrië en andere Arabische landen tegen Israël wordt gevoerd". Volgens Tekoah hebben zich in ja nuari meer dan zestig gewapende aanvallen door Syrische strydkrach- ten tegen Israëlisch grondgebied voorgedaan en hebben deze aanvallen zich in februari voortgezet. LONDEN (GPD, AP) Dui zenden ontevreden Britse boeren overstroomden gisteren het re geringscentrum in Londen om betere garantieprijzen voor hun produkten te eisen. Zij vatten post voor het departement van Landbouw in Whitehallwaar hun nieuwe, van strijdlust bla kende voorzitter Henry Plumb hun beloofde het onderste uit de kan te zullen halen. De jaarlijkse onderhandelingen tussen de re gering en de nationale boeren- bond over de nieuwe garantie prijzen zullen overigens een maand duren. De regering heeft de boeren een extra-subsidie aangebodenmaar die bedraagt slechts de helft van wat zij eisen. Het zijn vooral de kleine boeren, die in moeïlkheden verkeren door de algemene kredietbesnoeïing Er is daardoor geen geld genoeg voor het aanschaffen van ma chines e.d. De regering verkeert in een moeilijke positie, want zij streeft ernaar Engeland, dat ruim 40 procent van zijn voedsel moet invoeren, minder afhankelijk te maken van het buitenland. Wan neer de boeren geen voldoening krijgen dreigen zij met directe actie in de vorm van weigering belasting te betalen, beperking van de produktie en stopzetting van de aankoop van nieuwe ma chines. HAARLEM (GPD) Kardinaal Alfrink heeft nog altijd geen af spraak gemaakt voor een gesprek met de paus over de celibaatskwes- tie. Het secretariaat van het aartsbis dom Utrecht deelde desgevraagd mee dat het nog steeds de bedoeling van de kardinaal is naar Rome te gaan, maar het is van meet af aan duide lijk geweest dat dit niet op stel en sprong zal gebeuren. „Wij zyn echter volstrekt niet uit het veld geslagen door de pauselijke uitspraak van jongstleden zondag", zo bevestigde het secretariaat. LEIDEN In het afgelopen jaar daalde het aantal inwoners van Lei den van 102.534 tot 101.208 een ver mindering met 1326. Dat biykt uit de voorlopige cyfers, die het bureau statistiek van de gemeente het licht heeft doen zien. De vestiging bedroeg ruim 400 personen minder dan in 1968 en het vertrek ruim 500 meer. Daartegen over stond wel een geboorte-over schot: 1672 geboren (in 1968: 1627) tegenover 856 overleden (880). Het aantal huwelyken bedroeg 1004 te genover 972 in 1968. De woningvoorraad groeide van 29063 tot 29370. Er kwamen 406 wo ningen gereed tegenover 278, waar van 295 woningwetwoningen tegen over 0. Er werden daarentegen min der woningen afgevoerd: 99 tegen over 166. Het aantal ingeschreven woningzoekenden daalde van 4326 tot 4069 (veroorzaakt door het by- werken van de lyst) Stygen deden de cyfers van hek aantal misdrijven, processen-verbaal, verkeersongelukken en uitrukken van de brandweer. Ook de geregistreerde arbeidsreserve steeg (van 874 tot 987). maar ook het aan tal overgebleven aanvragen van werkgevers (van 793 tot 1140.) BELFAST (AP) Gewapende Britse soldaten en politiemannen hebben vanochtend vroeg een deel van het centrum van Belfast afge grendeld nadat door een ontploffing de ruit van een bakkerswinkel was venield. „Wy weten nog niet hoe die ontploffing is ontstaan", zei een po- litie-ambtenaar. In de afgelopen week zyn in Belfast verscheidene bommen ontploft terwyl de spannin gen tussen de rooms-katholieken en de protestanten weer toenamen. Het weekeinde is dank zy een tapverbod vanaf 20 uur 's avonds echter rustig geweest. Door de ontploffing van vanochtend die in een groot deel van de stad werd gehoord, werden ook een aantal ruiten in naburige gebou wen verbrijzeld. Niemand werd ech ter gewond. ENSCHEDE (GPD) Staats- an secretaris M. J. Keyzer heeft, naar wy vanmorgen van officiële zyde vernamen, besloten de zes onrenda bele lijnen, waarvan de NS had voor gesteld ze te sluiten, in elk geval tot het voorjaar van 1971 te hand haven. De staatssecretaris heeft een beslissing over de lynen opgeschort tot na de openbaarmaking van het rapport, dat het Nederland Econo- misch instituut aan het eind van dit I jaar zal uitbrengen over de alge mene verkeerssituatie in ons land. ADVERTENTIE VANAVOND 8 UUR STADSGEHOORZAAL LEIDEN Inschrijving en toelichting ADVERTENTIE Woensdag aanbieding uw slager - uw poelier per 500 gram voordeliger DOEZASTRAAT 39—41 TELEFOON 21415—23456 De staatssecretaris heeft met dit besluit het advies gevolgd van de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat, die vorige week don derdag met de heer Keyzer overleg heeft gepleegd. Zoals reeds gemeld besloot de heer Keyzer de spoorlijn Sneek Stavo ren niet op te heffen en de lyn Sant poort IJmuiden in elk geval niet voor de dienstregeling van 1971. Van de andere vier lijnen overwoog hy evenwel de lyn Winterswyk Zutphen per 1 juni a.s. en Almelo Mariënberg alsmede twee lynen In de Betuwe en Zuid-Limburg per 27 september te laten sluiten. Van dit voornemen is de heer Key zer alsnog teruggekomen. Ook op de lynen in de Achterhoek en Noord- Twente zal dus In elk geval tot het voorjaar van 1971 personenvervoer gewaarborgd zyn. Inmiddels gaat de handteke ningenactie, die in oost-Gelderland op touw is gezet, gewoon door, om dat „de zaak zeker nog niet is opge lost", aldus een woordvoerder van het actiecomité. Of de grote protestby eenkomst volgende week dinsdag in Zutphen, waarvoor een extra trein van Win terswyk naar Zutphen zou ryden wel door gaat. is nog de vraag. Die extra-trein zou dinsdagmiddag om kwart over drie van het station Win terswyk naar Zutphen vertrekken, waarna, een protestmars door de stad zou volgen. Het maken van een nadere afspraak betreffende deze trein is Juist de aanleiding geweest, dat het nieuws van het voorlopig behouden biyven van de lyn, we reldkundig is geworden. Van de zyde van de afdeling ver voer van het hoofdbestuur van de N.S. werd gisteren tegen het eind van de middag namelyk aan de or ganisatoren in de Achterhoek mee gedeeld, dat de trein eigeniyk over bodig was geworden omdat de N.S. van het ministerie telefonisch mede deling had ontvangen dat de dienst op alle Dp te heffen lynen ingescha keld moest biyven. Uit het Leidsch Dagblad van 2 Februari 1870: Gisterenavond voerde het toneelgezelschap onder di rectie van den heer J. C. Val- vis in den Schouwburg alhier op: Maria Antoinette, een geschiedkundig drama. De zaal was stampvol. Blijkens den Groningschen studenten-almanak voor 't jaar 1870, bedraagt het getal studeerenden aan de hooge- school aldaar 146.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1