(x) ïegeringspartijen en D'66 louden Schut in het zadel arptegen aow-plannen van Roolvink Bakker niet veel verder in de West L.I.A.M. kritiek was te eenzijdig jbikkepak Jonckheer kan veto over Jonckheer uitspreken ADOPTIE 00RL00FD? oi lijn Sneek veren blijft Studenten in fakkeloptocht door Utrecht Ziek kind uit brandend huis gered Vloot toch op bezoek in Curagao Bolletje IJ DAG 30 JANUARI 1970 LELDSCH DAGBLAD PAGINA 1 ADVERTENTIE MERCEDES-BENZ VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545 (Van onze parlementaire redactie) SN HAAG (GPD) Minister Schut (Volkshuisvesting) nog steeds rekenen op flinke steun in de Tweede Kamer, ilve de regeringspartijen, koos gisteren na enig aarzelen oppositiepartij D'66 de zijde van de minister door tégen de e van wantrouwen van de socialist drs. Van den Doel te men. Alleen PvdA, PSP, CPN, Groep -Aarden en de boe- eisten het aftreden van minister Schut], o.a. omdat deze verzet tegen opvoering van de woningwetbouw. wel ook ARP, CHU, KVP en teleurgesteld waren over de bouwcijfers van vorig jaar, zy minister Schut in be- ïing. „De kritiek richt zich te lig op één man, op één minis- kern van het probleem is dat e Nederlandse samenleving er trokken is", aldus de anti-re- mair mr. Aantjes. meende dat het hele kabinet, lister van Financiën voorop, de eit bij de woningbouw moet De liberaal Wiegel achtte al en tijdelijke inzinking in de acceptabel. Veel van de harde die de laatste tyd is uit- ïd, weet hy aan de slechte tatie van de minister, ijn beurt hield minister Schut rpellant voor, dat diens prog- midden vorig jaar ook niet [gekomen. Dat sloeg dan voor- Ie subsidievergunningen, die in ede helft van '69 sterk zijn De bewindsman bena dat hij de bouw niet in de leeft, maar dat hij zal praten bouwwereld o.a. om het tempo bouw te verhogen. Hij dacht aan 'n soort stimuleringspre- snellere bouw is het rente- geringer en dat zou ten goede komen van de bouwer, de bewindsman. .Platenbon' ter Schut ontkende dat hü n beleid fundamenteel heeft waarvan drs. Van den Doel 'tichtte. De minister wil dit ;er subsidiebeschikkingen uit- lan de 100.000 die in zijn be staan, waarschijnlijk twee- leduizend extra. Dat er in IEVEEN (ANP) De syno de Geref Kerken (vrijge- heeft gisteren uitvoerig ge- eerd over de vraag of het ge- I 1 is wettig geadopteerde kin- la e dopen, maar zij heeft nog tspraak kunnen doen. Daar in ook de vraag aan de or- e adoptie op zichzelf wel ge- is. De mening van de te lex-s van de adoptie en van üe n geadopteerde kindei-en was igd in een rapport van ds C. n. De adoptie, aldus dit rap- it uit van een humanistische g Her biologisch ouderschap ïdevaiueerd. Prof. di\ J. van hoogleraar in Kampen, wil- ggestie doen de doop van ge- -il :de kinderen mogelijk te in bepaalde omstandigheden r bepaalde voorwaarden. Lok heeft daarentegen het it van de vooi'standers uit- Het geadopteei'de kind heeft de wet de status van het Ike kind en heeft dus even belofte Gods, want het is iat natuurlijke kind ingelijfd meente. IAAG (ANP) Staatsse- J Keyzer van Verkeer rstaar heeft na diepgaand 15 aet belanghebbenden beslo- ersonenvervoer op de spoor- fcStaveren vooralsnog niet L Hij heeft dit gistermiddag ld tijdens een bijeenkomst kras te commissie voor Ver- waterstaat uit de Tweede toorslaggevend voor de be- rer oe lijn SneekStaveren ntbi-eken van een recht- wegverbinding, waardoor id busvervoer op de grote a Bolsward is aangewezen, lerkecr zal in elk geval ge il blijven zolang geen recht- fegverbinding SneekSta— stand is gekomen. De heeft de beslissing andere spoorwegverbin- hij opheffing over ig in beraad. Ide heer J. M. Lücker is op ek ee vol ontslag verleend J tter van de afdeling film- i de Raad voor de Kunst, 'laats is benoemd de heer '70 125.000 woning klaar komen is voor minister Schut zo goed als zeker. Er zullen méér huizen in aanbouw worden genomen, gezien het grote aantal vergunningen dat is verstrekt. „Een vergunning is net een platen- bon", grapte minister Schut. „Als je hem eenmaal hebt, twijfel je er niet aan dat je ook eenmaal muziek zult horen. Het kan alleen wel even du ren voor het zover is". Andere maatregelen die minister Schut aankondigde: overleg met ge meenten, provincies en agglomeraties over meerjarenafspraken voorbouw- stromen., een subsidiebeleid dat ge richt is op plaatsen waar bouwop drachten aflopen en scherpere con trole op het benutten van de bouw capaciteit. Bjj dit laatste zullen de directies van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de provincies wor den ingeschakeld. Minister Schut zegde aan drs. Ny- pels (D '66) toe. dat hij het opgelo pen tekort nog dit jaar weg zal wer ken. Hij was echter niet bereid het UTRECHT (ANP) Enkele hon derden stakende studenten van de Utrechtse academie voor beeldende kunsten „Artlbus" hebben gister avond enkele uren door de binnen stad van de Domstad gewandeld met brandende fakkels in de handen. Ze onderstreepten op deze manier hun actie voor vernieuwing in hun aca demie, waartoe zijn gisteravond be sloten, nadat het bestuur had ge weigerd akkoord te gaan met de door de studenten en de meerderheid van de docenten voorgestelde nieuwe stichtingsstatuten De fakkeloptocht, die een rustig verloop had, werd begeleid door twee politiemannen te paard. Waar verkeersopstoppingen dreigden, werd de stoet over de trottoirs geleid. On derweg werden gestempelde papiertje uitgereikt aan voorbijgangers, waar in werd gevraagd om solidariteit met de actie voor een democratisch on- derwijs. bouwprogramma voor '70 alsnog op te voeren. „De achterstand in woningequivalenten wordt inge haald", verzekerde de minister tot te vredenheid van de heer Nypels. De bewindsman dacht daarbij vooral aan de opgelopen achterstand sinds het kabinet-De Jong optreedt en die achterstand is, o.a. door de goede cijfers van 1967, zeer gering. DELDEN (GPD) Een korte, maar felle brand heeft gistermorgen het winkeltje en de bovenverdieping van het huis van de schoenmaker De Monnik uit Del den verwoest. Toen zij de brand ontdekte'.» was mevrouw De Monnik zo overstuur dat zij in paniek de straat op rende en om hulp schi-eeuwde. Toen buren toesnelden hei-innerde zij zich dat haar 3-jarig zoontje met de bof in bed lag. Met hulp van me vrouw Oonk, die in" de buurt woont, werd het jongetje nog net op tijd uit zijn bedje gehaald. De winkel en een deel van het woonhuis zijn uitgebrand. Minister Schut in gesprek met het tweede-kamerlid Aantjes. De anti-revolutionair mr. Aantjes rekende voor dat door de arbeids tijdverkorting van één uur in 1969 drieduizend woningen minder in aanbouw zijn genomen. Een extra verlet van twee a drie dagen scheelt alleen al 2000 woningen. „Als we 20 woningen te kort komen (het defini tieve cyfer over 1969 is 123.117, red.) is dat een produktie van drie dagen", aldus mr. Aantjes. ADVERTENTIE dadelijk doen: groot pak knapperbros geroosterd brood van Bolletje proberen! Altijd lekker! moetje proeven NU VOORDELIG VOOR 69 ct. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Staatsse cretaris Van Es (marine) heeft gis teren geweigerd het bezoek dat de fregatten Van Speyk en Van Galen op hun wereldreis aan Curasao zul len brengen, af te gelasten. De staatssecretaris zag geen reden Willemstad vanwege de moeilijke politieke situatie op curagao te mij den en vreesde ook niet dat het vlootbezoek verkeerd kan worden uit gelegd nu er op Curasao verzet is gerezen tegen de benoeming van oud-premier Jonckheer tot gouver neur. De staatssecretaris gaf de socia list Wierda, die over deze zaak mon delinge vragen stelde, toe dat het beetje vreemd is de beide fregatten, die ook Japan en Indonesië zullen aandoen, een half jaar voor vlag vertoon op reis te sturen terwyl zy in hun Atlantische operatiegebied ei genlijk helemaal niet kunnen worden gemist. De aanwezigheid van Russische vlooteenheden aan de zuidelyke in gang van het kanaal kan bij een ver slechtering van de internationale po litieke situatie inderdaad een bedrei ging betekenen, gaf de staatssecre taris toe. Anderzijds heeft de mari ne naar zyn oordeel ook een repre sentatieve taak en betekent de reis een goede logistieke vuurproef voor het personeel. In het ongunstigste geval kunnen de schepen in 20 dagen terug zyn, aldus de staatssecretaris maar vooralsnog wordt op maritiem gebied geen politieke moeilijkheden verwacht. De pacifist Gortzak meende dat vooral buiten het parlement de wre vel over het „klungel-beleid" van mi nister Schut toeneemt. Hij vond dat het hele kabinet faalt en vroeg de regeringspartijen, waarom zij de he le regeringsploeg niet naar huis stu ren. De radicaal drs. Janssen sloot zich daarbij aan: „De grootste onze kere factor in de woningbouw is deze minister en daar kunnen we wat aan doen". Interpellant Van den Doel toonde zich na afloop van het debat onte vreden. Volgens hem had minister Schut geen concrete maatregelen in het vooruitzicht gesteld om de bouw dit jaar beter in de hand te houden. De houding van D '66 getuigde volgens Van den Doel van „politiek onbenul". De socialist meende dat de minister gemakkelijk kon belo ven dat de achterstand wordt inge haald, omdat pas midden-1971 en dat is na de kamerverkiezingen blijkt hoe het afgelopen is. Een winstpunt zag Van den Doel in het feit dat de publieke opinie op deze manier nog eens is wakker geschud over de huidige stand in de woning bouw in ons land. Tien in Nederland werkzame Antillianen hebben aan het eind van de middag uit protest tegen wat zij noemden „de tenden tieuze berichtgeving van het Al gemeen Nederlands Persbureau over de recente gebeurtenis sen in de Antillen" het kantoor van het ANP in Utrecht bezet. Een van de leden van het actie comité, Richard van der Dijs, verklaarde dat er van de be richtgeving van het ANP over de rellen vari 30 mei op Curasao „geen barst klopte" Bij hun vertrek kondigden de bezetters aan, dat zij vanavond overleg zullen plegen over 3e bezetting van het Haagse kan toor van het ANP. De Antillianen hadden zich inmiddels verzekerd van de sympathie van het Amsterdam se Antiliaanse Actiecomité, dat ook een betere voorlichting over de Antillen beijvert. Tevens stel den zij voor hun vertrek een verklaring op, waarin de bezet ting werd gemotiveerd. In deze verklaring wordt on der meer gesteld dat door de onvolledige berichtgeving door het A.N.P. aan het Nederlandse publiek gebeurtenissen worden onthouden, waardoor de Neder landse kiezers een scheef beeld krijgen van de situatie in „hun kolonie". van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De an ti-revolutionairen zijn gisteren in de Tweede Kamer in verzet gekomen tegen de plannen van hun partijgenoot minister Rool vink (Sociale Zaken) om de aow-uitkeringen extra te verho gen en een vakantiebijslag voor de gepensioneerden in te voeren. De kans is groot dat de AR- fraotie bij de behandeling van de wetsontwerpen, waarin de verhoging wordt geregeld, de voorstellen niet zal steunen. Dat brengt de plannen van de mi nister weliswaar niet in gevaar, want de minister heeft de rest van de Kamer volledig achter zich. De loonspecialist van de Ar- fractie, drs. J. Boersma, begreep niet hoe de minister de premie verhoging die voor de optrek king van de aow noodzakelijk overeenstemming kan bren gen met het anti-inflatiebeleid van de regering en zijn fractie genote mej. H. van Leeu wen verweet de minister dat door zijn beslissing de invoering van de arbeidsongeschiktheids verzekering voor zelfstandigen wordt vertraagd. „Ik vraag me af of het ka binet zich van alle con sequenties van deze beslissing bewust is", zo vroeg zij zich af. Volgens drs. Boersma komt de premieverhoging van 0,8 pro cent die de minister per 1 juli wil doorvoeren, hard aan voor de kleine zelfstandigen en slikt zij bijna een derde op van de reële loonsverbetering van 2'a tot 3 procent die de regering dit jaar voor de werknemers wil bereiken. Minister Roolvink vond ech ter dat een betere oudedagsvoor ziening een offer waard is. Als men niet bereid is elders com pensatie te zoeken, zullen de ac- tief-werkenden iets van hun reëel besteedbare inkomen moe ten afstaan voor de niet-actie- ven, zei de minister. Volgens de bewindsman is het georganiseer de bedrijfsleven bereid dat of fer te brengen. De vrees van mejuffrouw Van Leeuwen dat de beslissing om de aow in de komende vijf jaar tot het peil van het mi nimumloon op te trekken, de uitbouw van de wao tot volks verzekering vertraagt, wist de minister niet weg te nemen. Hij zei slechts dat aan de uitbrei ding van de wao wordt gewerkt en ontkende dat de zaak in de ijskast is gezet. Maar de anti revolutionaire minister kon toch ook weer niet beloven dat de uitbreiding, die in het ac tie-program van de ARP hoge prioriteit heeft, nog deze kabi netsperiode voor elkaar zal ko men. Mej. Van Leeuwen wilde met de zelfstandigen een oplos sing zoeken voor het schrijnen de probleem van de invaliden die bij de invoering van de wao tussen wal en schip zyn ge raakt. Mejuffrouw Van Leeuwen voorzag voorts een las tenverschuiving van de over heid naar de premiebetaler. Zij dacht dat de regering mede tot haar keuze is gekomen omdat een hogere aow-uitkering zo'n 200 duizend bejaarden onder de werking van de bijstandswet weghaalt, hetgeen de schatkist besparingen oplevert. Er zullen volgens haar bovendien maat regelen tot verlichting van de premiedruk moeten worden ge troffen. Minister Roolvink wilde niet op de motieven van zijn keuze ten gunste van de aow ingaan en weigerde ook de mogelijkhe den op te sommen om tot ver laging van <ie premiedruk te komen. Op een vraag van de liberaal mr. Rietkerk zei hy wel dat een bevriezing van de kin- derbyslagen op het huidige peil zo'n 02 tot 0,8 procent aan pre mie zal besparen. WILLEMSTAD (GPD) Mi nister Bakker en premier Petro- nia van de Nederlandse Antillen tobben met hetzelfde probleem. Zij willen een einde maken aan de gouverneursaspiraties van dr. Jonckheer, maar geen van beiden voelt er veel voor om het beslis- snde „nee" uit te spreken. Voor zijn vertrek naar Curagao heeft minister Bakker duidelijk laten blijken, dat hij een zwaar hoofd heeft in het gouverneur schap van dr. Jonckheer. De uit eindelijke beslissing wil hij ech ter af laten hangen van het oor deel van de nieuwe Antilliaanse regering. Nu zit premier Petronia er hele maal niet om te springen om een oordeel te vellen in deze xxetelige een halszaak zou kunnen uitdraaien. De weinige keren dat hy zich over de kwestie-Jonckheer heeft uitgela ten, heeft hy steeds met nadruk ge steld, dat dit een zaak is van de Ne derlandse regering. De uitlatingen van minister Bak ker aan het begin van zyn reis naar de Nederlandse Antillen worden op Curasao gezien als een poging om de Antilliaanse regering onder druk te zetten. De Nederlandse vice-mi nister-president zou premier Petro nia graag „nee" horen zeggen, maar op Curacao verwacht men dit „nee" juist van de Nederlandse re gering. Het gaat niet alleen om het lot van dr. Jonckheer, maar hoogst waar- schynlyk ook om het voortbestaan van het kabinet-Petronia. De grootste regeringspartyende Democratische Party en de Partido Patriotic© Arubano zyn nog steeds voor de benoeming van dr. Jonck- hppr T~»o irrnto mai men, ex-premier Ki-oon, hult zich sedert enkele weken in een geheim zinnig stilzwygen. Maar iedereen herinneit zich zyn woorden tydens de statenvergadering van begin de cember: „Ik kan deze regering slechts mijn steun verlenen als zy aan enkele voorwaarden voldoet." Het is een publiek geheim, dat één van deze voorwaarden is: „Zeg maar ja tegen Jonckheer." De enige regelingsparty, die zich fel verzet tegen de komst van de nieuwe gouverneur is Frente Obre- ro. Maar de party van Papa Godet wil kost wat het ko6t deze regering en zichzelf op de been houden. Het ligt echter wel voor de hand, dat en kele groeperingen die tegen Frente Obrero aanleunen of leunden, zoals de Vito-beweging en de Black Power van Benjamin Fox samen met de oppositie-partyen fel tegen de komst van de nieuwe gouverneur zullen ageren. De Frente-top zal geen ka- te-aanhang kan wel voor het nodige vuurwerk zorgen. Positie wankel Ondanks de tweederde meerder heid in de volksvertegenwoordiging is de positie van het kabinet-Petro nia uiterst wankel. „Beurs en nieuwsberichten." het dagblad van de Democratische Party, heeft de afgelopen weken nogal wat kritiek op de regering laten horen voor dit blad een zeer onnatuuriyk ge luid. Voorlopig komt deze kritiek neer op het hoofd van minister Amador Nita, die door zyn wond rbaariyke capriolen op ministerieel niveau hiertoe een dankbaar object vormt. Maar deze kritiek houdt ook een waarschuwing in voor premier Pe tronia. Het ziet er niet naar uit dat mi nister Bakker met een duidelyk „ja" of „nee" van de Antilliaanse rege- Die eer zal wel overgelaten worden aan het rykskabinet. Als gevolgmachtigd minister van de Nederlanase Antillen heeft dr. Jonckheer weer een stem in het ka pittel. Minister Jonckheer zou dus zyn veto uit moeten spreken over gouverneur Jonckheer. Zelfs al zou dr. Jonckheer de woorden van mi nister Bakker ter harte nemen en: „Uit eigener beweging afzien van het gouverneurschap", dan nog zyn we nog niet aan het einde van de problemen. „Ja-knikker' Jonckheer niet. maar wie dan wel? De democratische party heeft al laten weten: „Als dr. Jonckheer niet kan komen vanwege buitenparle mentaire acties dan hebben wy het recht om tegen iedere andere kan didaat op dezelfde wyze te ageren". Waar vind je trouwens op de Ne- representatieve figuur, die bereid is enkele jaren als „ja-knikker" te fun geren? De laatste dagen komt de naam Gorsira weer naar voren. Mi chael Corsirae hare majesteits am bassadeur te Trixiidad en Jamaica, is al meerdere malen als de toekomsti ge gouverneur getipt. Als de kwes tie-Jonckheer niet op een prestige- stryd was uitgelopen, zou deze oud gezaghebber (is burgemeester) van Curacao voor alle partyen een ac ceptabele figuur zyn. Michael Gorsira heeft echter in het verleden al laten weten dat hy om gezondheidsredenen het ambt van gouverneur niet ambieert. Maar als dr. Jonckheer nu eens zelf van zyn gouverneurschap zou afzien en als Michael Gorsira zich dan alsnog zou laten overhalen dan zou premier Petronia zich misschien bezig kunnen gaan houden met de vyfhonderd ar beiders, die binnenkort by de myn- maatschappy Curacao op straat

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7