„Driehoeksverhouding" de Groenoordhal lukt in Leidse binnenstad leefbaar houden Promoties CASSETTES PIERROT Eerste evenement naast veemarkt en sport NSR: wij staan er niet zo slecht voor Snuif en wrijf Ijs - lekkage Raadslid over parkeergarage in Breestraat Leids City Centnim nu officieel gestart Hotel DE BEURS Wensen VRIJDAG 30 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Door Hans Melkert) LEIDEN Onder, het im mense dak van de Groen oordhal is een min of meer gedwongen huwelijk gesloten tussen veemarkt en zaal- sport, dat nu als gelukkig kan worden bestempeld. Na een maand of vijf is er voor het eerst een medeminnares opgedoken, die in de hal flirt met de veemarkt en die de sport tien dagen uit haar huis heeft gejaagd. Een drie hoeksverhouding dus, waar bij de minnares aantrekke lijk ('voor tienduizenden) en charmant (wat aanblik be treft) is: de Weense IJsrevue. Hoe denkt de man eroverdie deze driehoeksverhouding in de hand werkt en in goede banen moet leiden? We vroegen het de heer T. C. Daey Ouwens, de ivaar- nemend directeur van de Groen oordhal, die in deze dagen van het eerste grote evenement na de opening (de Leidato werd hier vóór gehoudenbijna dag en nacht te bereiken is in zijn grote Leidse „huis" en maar weinig in zijn eigen woning in Benthuizen. Hij is bij wijze van spreken in zyn clement. Dat kan men concluderen uit het enthousiasme, waarmee hij de Groenoordhal „runt". Het is mijn vak niet en hij is er ook niet voor in dienst van de gemeente Leiden getreden. Als ambtenaar van de af deling personeelszaken is hij tijde lijk met de leiding belast en hij krijgt er steeds meer plezier in. Men kan van mening zijn wij hebben dat eerder duidelijk gesteld dar het jammer is. dat dit grote project nog geen „echte" directeur heeft, die er al een jaar voor de opening had moeten zijn. maar men kan de heer Daey Ouwens niet verwijten (zo dat al zou kunnen», dat de zaak niet loopt. LEIDEN De Nederlandse Stu denten Raad die haar hoofdkwar tier heeft in Leiden heeft laten weten dat haar financiële situatie niet zo nijpend is als een artikel in "n ochtendblad gisteren wilde doen ge loven. „Zowel in hoofdlijnen als in details is het artikel volstrekt be zijden de waarheid", volgens de NSR. Van een dreigend faillissement is geen sprake, verklaarde NSR-voor- zitter Wilfried Uitterhoeve^ Er zijn inderdaad schulden, die een bedrag van f50.000 belopen, waar echter te genover staat dat de NSR nog onge veer f 80.000 te goed heeft aan con tributies van de grondraden. Met de belangrijke schuldeisers (goed voor f30.000) zijn bovendien bevredigende aflossings-afspraken gemaakt, die worden nagekomen. De NSR heeft ook veel kritiek op de „verklaring" die in het bewus te artikel voor de huidige schulden last wordt gegeven. Volgens de Stu dentenraad bewijzen accountants verslagen uit voorgaande jaren, dat vroegere NSA-besturen de schulden juist, hebben doen oplopen en niet de SVB-besturen van de laatste twee jaar, die binnen het kader van hun begroting zijn gebleven. Daarmee wil de NSR de gerezen indruk wegne men. dat de talrijke acties van de laatste tyd de oorzaak zouden zijn van de schuld. Een gevolg van de geërfde schuld Is wel. dat de NSR nu haar activi teiten tot eenderde heeft moeten in krimpen. Het oppositieblad .Aksie" staat hier buiten. Dit wordt niet be taald van contributiegelden'. maar is ondergebracht in een aparte stich ting NSR-publikaties. Tenslotte stelt de NSR, dat er met de grondraden van Delft en Utrecht geen onenigheid bestaat over de fi nanciële politiek en de voortgang van sanering. Deze twee grondraden be talen wel degelijk hun contributies rechtstreeks aan de NSR. Een lid van de NSR-kascommissie, Paul Laagland, bevestigde dat de fi nanciële positie van de NSR op het ogenblik gezonder is dan enkele ja ren terug. Dit is mede te danken aan een full-time administrateur, die halverwege vorig jaar in dienst werd genomen bfj de NSR. ADVERTENTIE Uw verkoudheid van neus. I' keel of borst weg met .TiTTilr-i LEIDEN Aan de Universiteit is de heer Tj. de Reus, waarnemend hoofd van de Geneeskundige en Ge zondheidsdienst de Curasao, tot doc tor in de geneeskunde gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Ge slachtsziekten op Curasao". Promo tors waren prof. dr. P. Muntendam en prof. dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen; idem de heer J. A. Udo de Ha es, wetenschappelijk medewer ker aan het Laboratorium voor Werk tuigkundige Meet- en Regeltechniek te Delft, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op 'n proef schrift, getiteld „The e ffectiveness of the statolith organs in human spatial oriëntation". Promotor was di". J. J. A. van Iersel. Gedij en Misschien r.let hard genoeg naar zijn eigen idee Dat betreft dan de evenementen, wamt veemarkt en sport gedijen goed in de beschutting van Europa's grootste uit één stuk overspannen hal. De veemarkt no teert elke week betere cijfers dan vorige jaren m de openlucht. Een vraag is nog steeds of Leiden kans maakt op overneming van de Rot terdamse veemarkt. En wie verder jeest over sport en de evenementen, zal zich automatisch dezelfde vraag stellen als wij deden: willen we in Leiden de Groenoordhal wel zo graag voornamelijk veemarkt maken als we de kans kregen? De sport. Directiesecretaresse Mini ven Ulden legt meteen een indruk wekkende lijst voor. die het pro gramma-overzicht voor de komende maand blijkt te zijn. Uitgezonderd de veertiende is er elke dag activi teit in de hal, behalve op de eerste februari (a.s. zondag), die de laat ste dag van warme Weense roman tiek op koud Hollands ijs is. In de week meest in de avonduren, maar In de weekeinden gedurende vele uren. Drieduizend man sporten hier elke week. De hal is ,.m" voor voetbal, korf bal, hockey, basketbal, handbal en j tennis. De verenigingen hebben ook J inaart er al bij genomen om de competities te kunnen afdraaien. Daey Ouwens trotsDe atletiekmen- sen willen hie- graag komen en het i Nederlandse korfbaltwaalftal traint hier dac zegt toch wel iets. er werd metc-en een nadelig saldo in de begroting opgenomen. De eve nementen moeten de Groenoord- cooktail financieel te drinken maken. Moeilijkheid, maar uitgangspunt is, dat de veemarkt telkens vóór het weekeinde wordt gehouden en dat de sport een contract krijgt om ln de wintermaanden de competitie te kunnen afwerken. En de Weense IJsrevue dan. die op de twee vrijdagen voldoende ruimte (meer dan de helft) heeft overgelaten voor de veemarkt, maai de sport de deur heeft gewezen? Dat wisten de sportmensen tevoren, deze dagen waren vrijgehouden, zegt de heer Daey Ouwens. die de conclusie bevestigt, dat in de wintermaanden niet op korte termijn een evenement kan worden aangetrokken Daarom ook wil de heer Daey Ouwens graag de baten in de Leidse portemonnees doen stromen. En dan bedoelt hij niet de huurbedragen, die in de gemeentekas vloeien. Hij denkt aan het economisch voordeel, dat Leiden kan hebben van de aanwe zigheid van duizenden op congres sen e.d. in de hal. Die mensen eten. slapen en doen inkopen. Maar Lei den is gewoon niet groot genoeg, heeft niet voldoende accommodatie (en avond- en nachtvertier) om dui zenden op te vangen. En in deze or de van grootte moet je in de Groen oordhal denken. Daar zijn honderden mensen maar een groepje. Contacten Intensief Elke avond ook op vrijdag na de veemarkt, is de hal „uitverkocht". En, zo voegt ae haldirecteur er aan toe, geen centje pijn met schoonma ken en ontsmetten. Voordat de spor ters komen, 's de zaak schoon. Dat is van het begin af zo geweest. Het vraagt intensief werk van de eigen dienst (drie man), de reiniging en ce markt- en havendienst. Nog een voorbeeld: het halpersoneel heeft op zondagen mei zeven- a achthonderd man over de vloer (en in de kleed kamers) de handen meer dan vol. Sport, beoefend tegen „sporthal huurprijs", geeft natuurlijk geen ge zond rendement. Dat heeft de raad geweten toen hij „ja" zei tegen de 6port als „tic" in de veemarkt, want De Groenoordhal is zo ■/root als een voetbalveld en het dak is navenant. Laat het van de week nu net gaan lekken boven de ijsvloer Bij één van de ontluchtings- kleppen kwam regenwater naar binnen en dat viel net in een hoek van de ijspiste, waar een flink gat onstond. De schaatssterren reden er tijdens de voorstelling om heen. maar het halpersoneel liet het daar niet bij zitten. In de stromende regen en door diepe plassen klom de heer Van Lit over het koe pelvormige dak naar de be wuste klep en bond er een zeil met touwen overheen. Hy gaat hier meteen op door: We moeten het dus hebben van de dagen buiten het sportseizoen in de hal. 's Zomers moet de zaak draaien. Er liggen mogelijkheden, maar de Groenoordhal heeft nog geen image. Er wordt dagelijks gewerkt aan het leggen van contacten. O.a. zyn er ideeën om samen met VVV iets te gaan doen. Gedacht wordt aan ver strooiing operette, koorzang e.d. voor Duitsetoeristen aan de kust. Daar l'gt de hal goed voor En aan de akoestiek is volgens de heer Daey Ouwens heel wat te doen met doeken en vlaggen. De muziek bij de IJsrevue is hem in dat ver band enorm meegevallen. Met een half oor luisterend naai- de melo- d'etjes, die leaen van het revue orkest in de middaguren door de lege hal laten swingen, kijkt hij wat ongelovig bij het horen van onze mening, dat je de muziek op som mige plaatsen met echo hoort. Op r»e'„ gebied van de akoestiek ziet hij geen problemen. Voor zichzelf heeft hy wel een wensenpakket maar hij pakt het niet uit. Je moet hem tarten om tot een uitspraak te komen. Over de toilet ten bijvoorbeeld, die naar ons idee ontoereikend zijn bij een evenement als de IJsrevue met zo'n 3000 bezoe kers by elke voorstelling. Er staan vaak lange rijen bij de twee toilet ten. Klachten heb ik niet gehad, maar Ik heb het wel zien aankomen, zegt de heer Daey Ouwens. Voor veemarkt- en sportgebruik zijn er voldoende toiletten en ook bij een evenement zouden er meer gebruikt kunnen worden. De moeilijkheid is dan evenwel, dat er geen toezicht kan zijn, omdat je geen personeel krijgt bij een toilet waar het drup pelsgewijs gaat. Daarvoor moet het druk zyn en daarom zijn er maar twee toiletruimten open. Er zouden grotere toiletbatterijen voor dames en heren moeten zyn en als plaats denkt de hal-directeur aan de hoe ken van de .stille" galerij. Waarnemend-directeur DAEY OUWENS alles in het groot (Foto LD/Holvast Er zou een stap in de goede rich ting kunnen worden gedaan bij de uitwerking van een ideetje van de directeur. Hij ziet veel in de stich ting van een motel met restaurant op de groenstrook langs het parkeer- I terrein. Z.i. zou het best te runnen I zijn. vooral in het zomerseizoen, zo j dicht bij de kust. Uitwerking van het idee zou ook uitbi eding geven aan de restaurantruimte die nu in de hal is opgenomen en daar vaak te klein voor blijkt. ophalen. Overigens zeg ik nogeens wat we tegen zoveel mogelijk men sen zeggenook het hek in de Floris Versterstraat is open, aan de kant van de vuilverbranding dus. La chend voegt hy eraan toe: Maar 't zal zondag wel hetzelfde zyn Dat is de laatste dag van het eer ste grote evenement dat sterk een ge zelligheidselement in de hal heeft gebracht en niet alleen tijdens de voorstellingen- De fluwelen toneel gordijnen doen nu eenmaal warmer aan dan het koele aluminium van de veemarktopstallen, die gisteren in de rest van de hal verschenen. En over dag wordt er ook geschaatst, door Veemarkt (in bedrijf) en ijs- revue (in rustenaast elkaar in de Groenoordhal. Foto LD/Holvast) ijssterren en ook doorde hal directeur, die het gezelschap zal mis sen. Zoals omgekeerd de Weense IJs revue Leiden zal missen om de uit stekende hal (volgens de revuelei ding). heel veelvuldig applaus (vol gens de artiesten) en de verma kelijkheidsbelasting (volgens de re vue-directie). De „Wiener" komt te rug, over twee jaar. Dat zegt de heer Daey Ouwens genoeg! LEIDEN Het PSP-raadslid H. Amptmeyer heeft het college van B. en W. vragen gesteld over de pu- blikaties van plannen, die de bouw van een parkeergarage betreffen op de plaats van het oude postkantoor in de Breestraat. Onder meer wil hij weten of het college reeds <al dan niet officieel) over deze plannen is benaderd. De heer Amptmeyer is voorts be nieuwd naar het standpunt van B. en W. over deze kwestie. HU vraagt of het college zyn standpunt al heeft bepaald en hoe dat eventueel luidt. Als het college van B. en W. of de gemeenteraad zo informeert de heer Amptmeijer tenslotte een parkeergarage op die plaats onge wenst vindt, bezit de gemeente dan de bevoegdheden om de totstandko ming ervan te verhinderen? Indien dat niet zo is. willen B. en W. dan maatregelen nemen bijvoorbeeld door een voorbereidingsbesluit) om die bevoegdheden wel te krijgen? (ADVERTENTIE) model Fontainebleau in Hardpleet Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 Vraagt folders. LEIDEN Het Leids City Centrum, dat in de korte tijd van zijn bestaan reeds bewezen heeft op de bres te staan voor een binnenstad, waar het winkelen prettig en het parkeren moge lijk dient te zijn. heeft sinds gisteravond een officiële status. plaatsen, het aanwijzen van een L.C. C.-vertegenwoordiger in de gemeen telijke verkeerscommissie, meer po- litie-toezicht teneinde overtredingen tegen te gaan, de binnenstad meer betrekken bij de 3 oktoberviering. In "t ^root Wie aan de hal denkt, doet dat automatisch in het groot, ook ten j opzichte van het parkeerterrein. Na voorstellingen van de ys/evue ble- j ken er opstoppingen te ontstaan doordat het uitgaande verkeer zich door één uitgang wrong en zich hier moest inpassen in het verkeer op de Willem de Zwijgerlaan. De heer Daey Ouwens weet het: dat was vooral zondagmiddag, toen bij het uitgaan ook veel auto's binnenkwamen van ouders, die hun kinderen kwamen Geld in en uit Tijdens een druk bezochte verga dering in de foyer van de Stadsge hoorzaal heeft het L.C.C. thans sta tuten, waarop een koninklyke goed keuring zal worden aangevraagd, een huishoudelijk reglement, een alge meen bestuur van vijftien leden, dat nog met twee leden kan worden aangevuld en een voorzitter, de heer i J. Brummer. bedrijfslefder van Peek en Cloppenburg, die met grote meerderheid van stemmen in deze j functie werd gekozen. Het L.C.C.dat bleek reeds spoe- J dig op deze avond, heeft ook vele wensen en een heel lystje van activi- I 1 teiten voor de komende tijd. Tot leden van het algemeen bestuur werden gekozen de heren Van Ra- venswaaij. Van Willige. Van Es. j Hosman i Meeuws Van Koetsveld van Ankeren. Muller, Wolfslag (kan toorboekhandel), Genemans. Van Eg mond (Knegtel), Van Noort. Oer- lemans jr.. Zandvliet, Van Zijp en I Van Cleef. Uit dit algemeen bestuur zal een dagelijks bestuur van zeven leden worden benoemd. ADVERTENTIE NOORDWIJK Nog iets: er is vrijwel geen ruimte voor berging van sporttoestellen en kans op vernieling is niet denkbeel- I dig gebleken. Iedereen zou toch ei- i genlyk moeten beseffen, dat de hal j en alles wat dr'in en dr'om is een stuk gemeenschapsgeld vormen en komen uit de portemonnee van de Leddenaar. ZONDAG A.S. Pepper and Salt ZONDAG 8 FEBRUARI Living Blues Aanvang 2.30 uur. Aan wensen legde het L.C.C. de volgende verlangens op tafel: een snelle uitvoering van de parkeerno- ta t.w. uitbreiding blauwe zone, aan- stelling van meer parkeerwachters, spoedige verbetering verkeerssitua. tie Jan van Hout brug/Korevaar- straat/Lammenschansweg, goede be- wegwyzering naar de p arkeerplaat- I sen, oude veemarktterrein tijdelijk i parkeerplaats, openbare rywielstal- ling rond Stationsplein, parkeerga rages op strategisch belangrijke Bij het ontwikkelen van activitei ten denkt het L.C.C. aan deelnmae aan de festiviteiten rond de Pilgrim Fathersherdenking, de 5 Mei-viering, het bloemencorso, de 3 oktobervie ring. een grootse opzet van de in tocht van St. Nicolaas en het hou den van een etalagewedstrijd, met als hoofdprijs een auto voor hem of haar, die de meest Juiste oplossin gen inzendt. Voorts wordt er aan ge dacht om de feestversieringen uit te breiden. De heer Brummer. die de verga dering prettig leidde en goed in de hand had. zette nog eens uiteen, dat de binnenstad goed bereikbaar moet blijven. Een stad. waaruit het hart wordt weggenomen, bloedt dood. T.a.v. zijn binnenstadsproblemen zal Lei den zich in een aanvallende hou ding moeten opstellen, waarbij het L.C.C. zich openstelt voor sugges ties. Het kan niet. het bestaat niet. het wil niet is er voor ons als L.C.C.-ers niet by. De heer Brummer deelde nog mee. dat zo mogelyk op korte ter mijn een L.C.C. inlichtingenbureau, met een vaste bezetting, zal worden ingericht. Een inlichtingencentrum voor cliënten en voor hen, die het goed voor hebben met een leefbare binnenstad. Uit de discus6ie6 bleek deze avond dat de aanwezigen veel vertrouwen hadden in de opzet om de binnen stad van Leiden weer leefbaar te maken Momenteel heeft L.C.C. reeds 140 leden. Een aantal, dat voor een sterke uitbreiding zeker nog vatbaar is. De heer J. Wolfslag, voorzitter van de Leidato. vroeg deze avond aan dacht voor de komende Leilento, die eind maart wordt gehouden en waar over a.s. dinsdagavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een byeen- komst wordt gehouden. Tydens de Pilgrim Fathersherdenking, zo deel de hy mee. zal de Leidato er vioor zorgen, dat er een kopie van de „Mayflower" in één van de Leidse grachten komt rond te dryven. Kerkrlijk leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Lage Zwaiuwen: E. C van Offeren te Gelselaar. Aangenomen naar Ophemert: M. J Pool te Sloten. GEREF. KERKEN. (Vrijgemaakt buiten verband). Beroepen te Katwyk F van Deur- sen te Haarlem. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor London, Ont., Cana da (free christian reformed church) J. Westerink te Haamstede-Kerk- werve. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nijkerk, H. Lugten- berg te Genemuiden. Te Melissant, C. va nden Poel te Yrseke. Bedankt voor Leerdam A. Hoogerland te Wer kendam. De heer J. BRUMMER voorzitter L.C.C. Officiële puhlikatics Verkiezing leden Provinciale Staten. De voorzitter van het hoofdstembu- reau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten in kieskring III (Lelden) brengt ter openbare kennis, dat dit hoofdstembureau ln een open bare zitting te houden op vrijdag 6 februari a.s. te 9.30 uur v.m. In het Stadhuis, zal beslissen over de geldig heid der op 3 februari a.s. Ingeleverde lijsten van kandidaten voor de op 18 maart a.s. te houden stemming ter ver kiezing van de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, alsmede over de handhaving der op die ïys- ten voorkomende kandidaten. Lelden. 30 JanuaR 1970 De voorzitter voornóemd. Van der Willigen,

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3