Directeur van Shell op stoel van Verolme GROEIEND AANTAL LUCHTGEVECHTEN aaan Botsing Midden- Amerika Geboorte-aangifte van Prins Carlos 32 1 IN HET MIDDEN-OOSTEN ZONNIGE PERIODEN Dat zit wel goed KOREVAARGARAGE n.v. Aquariumhuis „PARVA" Aquariumhuis „PARVA" Aardappelen goedkoper Meyer Sluyser tegen anarchisme Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 JANUARI 1970 No. 33006 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers f0,25 Witte SlngeJ 1 Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie. 25041; Redactie: 21507 TEGUCIGALPA (AFP, AP) De strijdkrachten van de Mid- denamerikaanse staat Honduras zijn vanochtend in alarm toe stand gebracht en hebben bevel gekregen elke aanval van het buurland El Salvador met kracht if te slaan. Gisteren zijn opnieuw vijandelijkheden tussen beide staten uitgebroken. Beide partij en zeggen, dat de ander met ichieten is begonnen. In juli vo lg jaar brak na een soortgelijke chietpartij een „100-daagse" Dorlog" tussen Honduras en El lalvador uit. El Salvador, het kleinste Spaans prekende land van het westelijk ialfrond. zegt dat Hondurese vlieg- uigen zijn luchtruim hebben ge- chonden en dat Hondurese troepen gewapende burgers de slecht ver- Bdigde grens waren gepasseerd. Na ?n gevecht van drie uur werden de ivallers door Salvadorese troepen •ruggedreven, aldus een bekendma- ing in de hoofdstad San Salvador, [onduras echter verklaarde, dat onderd manschappen van de Sal- adorese nationale garde en vier Sal- adorese vliegtuigen Honduras had- en aangevallen, maar na enkele ren werden teruggedreven. Sinds ili hebben zich in" het bergachtige ensgebied herhaaldelijk gewapende inflicten voorgedaan, maar het in dent van gisteren was het ern- igste sinds op 18 juli een wapen- ilstand bereikt werd. Afgevaardig- n van beide landen waren juist in Costaricaanse hoofdstad San José conferentie bijeen onder auspiciën n de Organisatie van Amerikaanse aten (OAS) toen de nieuwe vyan- lijkheden uitbraken. Zodra de af vaardigden het nieuws vernamen, •rd de conferentie voor onbepaalde d geschorst. In een andere Middenamerikaanse lat, Guatemala, is vanochtend de od toestand uitgeroepen na het od so hi eten van een journalist. Pre- lent Mendez heeft de constitutio- le waarborgen voor twee weken op schort. In deze periode zullen de iligheidstroepen zonder gerechtelijk vel arrestaties en huiszoekingen nnen verrichten. De persvrijheid is titer gehandhaafd, en ook de cam- gne voor de verkiezingen, die op 1 tart worden gehouden, zal worden irtgezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GHD) Door het tekenen van een overeenkomst met de minister van Economische Zaken gistermiddag, is de heer C. Verolme, afgetreden als presi dent-directeur van zijn eigen bedrijf. Op hetzelfde'moment echter accepteerde hij de functie van president-commissaris van de Verolme Beheer Maatschappij N.V. Tot tijdelijk president-directeur van Verolme's Verenigde Scheepswerven is benoemd de heer B. Scheffer, voormalig president-directeur van Shell-Nederland en tot vorig jaar general manager van de Duitse Shell. Een door Max Koot vervaar- i die morgen haar 32<-ste verjaar- digde foto van Prinses Beatrix,dag viert. Een andere overeenkomst die de heer Verolme gistermiddag op het departement van Economische Za ken heeft getekend heeft betrekking op het instellen van een commissie die de integratie tussen het Verolme- ooncern en Rijn-Schelde moet voor bereiden. Ook Rijn-Schelde heeft de ze overeenkomst getekend. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd dr. A. Winsemius, oud directeur-generaal voor de industria lisatie van het ministerie van Eco nomische Zaken en thans adviseur van de Wereldbank. De heer Winse mius zal zo spoedig mogelijk van zijn huidige woonplaats Singapore naar Nederland komen om die func tie op zich te nemen. Dit heeft minister Nelissen gister middag meegedeeld nadat de over eenkomsten met de betrokken partijen waren getekend. By het in stellen van de commissie wordt er van uitgegaan dat het wenselijk is dat het Verolme-concern zoveel als mogelijk is, moet blijven voort bestaan. „In het belang van de Ne derlandse scheepsbouw en de hand having van de daarmee verbonden directe en indirecte werkgelegen heid". In de allereerste plaats moet de commissie onderzoeken of en in hoe verre er sprake zal kunnen zfjn van een integratie van het Verolme-con- eijcnoord irect p t.v. IILVERSUM (GPD) De NOS ran plan de wedstrijd op woens- 4 maart tussen „Vorwarts Ber- -Feijenoord om de Europa Cup schtstreeks uit te zenden. Het is wedstrijd, die laat in de middag dt gespeeld. De reportage zal van a 4 uur tot omstreeks kwart voor uren. De NOS overweegt om, net als dat in het verleden gebeurde, behoeve van de werkgevers in erland de wedstrijd 's avonds in geheel te herhalen, of een flinke envatting te geven. Bilt verwacht van heden tot dagavond: oog v/eer met zonnige perioden, ge tot zwakke wind uit noorde richtingen. Vannacht in het inland meest lichte vorst. Mor- ilddag temperaturen enkele gra- boven nul. Opgemaakt te 12.40 uur). 31 JANUARI. n op: 8.22 uur; onder: 17.25 uur tón op: 2.53 uur; onder: 10.58 u. logwater te Katwijk te 8.43 en Laagwater te 4.17 en 16.49 uur Uunmer bestaat uit 26 pagina's CAIRO/TEL AVIV (AP, Reuter) Het aantal luchtacties in het Mid den-Oosten is de afgelopen dagen sterk toegenomen. De belangrijkheid van deze acties onderstreepte de Is raëlische minister van Defensie Da- jan, die gisteren zei dat de Israë liërs met hun acties het moreel van de Egyptische bevolking willen on dermijnen. Echter niet vanuit de hoop, dat het de val van Nasser te weeg zal brengen. De luchtaanval len bewijzen onze superioriteit in de lucht, een superioriteit die bepalend is voor het verloop van het conflict, aldus Dajan. Dajan zei dit na aanvallen op een buitenwijk van Caïro, Maadi, waar bij volgens de officiële Egyptische Instanties drie burgers om het leven zijn gekomen. In de afgelopen nacht hebben Israëlische vliegtuigen olie- ADVERTENTTE windwijzer 12.95 NU 6.95 grote bamboe kooistandaard 19.95 NU 9.99 hondemand 12.95 NU 7.95 kanariekooi 12.25 NU 9.97 papegaaienkooi 79.75 NU 64.75 poedelborstel 4.45 NU 2.95 10 paperwhites 4.45 NU 3.45 krabbelpaal voor poes 6.95 NU 3.95 plantenspuit 6.75 NU 3.97 hondeboeken 3.90 NU 2.00 aqariumstofzuiger 10.50 NU 8.99 tuinkabouters, plastic, sterk met 20% korting +S alles Ivl Vlieland Nieuwe Rijn SO Tfa 20024 (017104 installaties in de buurt van Suez ver nield. Tussen Syrië en Israël woedt op het ogenblik een mini-luchtoorlog die ..uitgevochten" wordt door straalja gers, die boven steden in beide lan den de geluidsbarrière diDorbreken. Het valt niet na te gaan wie is be gonnen. Een feit is dat volgens Israël één toestel (volgens Syrië een formatie Migs) boven Haifa verscheen en daar luid knallend de geluidsgrens overschreed. Vanochtend verscheen Israëlische toestellen boven; Damas cus en Aleppo waar iets soortgelijks gebeurde. Belangwekkend in dit verband is dat het Syrische toestel er klaarblij kelijk in geslaagd is onopgemerkt de Israëlische radar te passeren. Dit kan afgeleid worden uit het feit dat de autoriteiten er eerst vanuit gin gen dat het een Israëlisch toestel was. Inmiddels heeft Mohammes Hey- kal. een persoonlijke vriend van pre sident Nasser, in zijn blad Al Achram de Egyptenaren er voor ge waarschuwd dat de recente Israëli sche aanvallen nog maar het begin vormen van grotere acties. Volgens Heykal zullen d e xsraëliërs het waarschijnlijk niet laten bij snelle aanvallen van laagvliegende toestel len die ongemerkt de Egyptische aanvalslinies doorbreken. maar mogelijk zullen over gaan tot acties ADVERTENTIE FIAT 850 Sport Coupé vanaf f 7.000,Incl. b.t.w. uit voorraad leverbaar. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden - Tel. 01710—42146* van grotere omvang, waaronder luchtlandingsoperaties met hef schroef vliegtuigen, die dan ge richt zullen zijn tegen installaties die van vitaal belang zijn voor Egypte en die ver over de grens lig gen. In dit verband zou een bezoek dat president Nasser vorige week in het geheim naar Moskou heeft gebracht belangrijk zijn. Een correspondent van het Amerikaanse televisiestation NBC meldt dat de Egyptische presi dent met zijn topadviseurs drie da gen in de Russische hoofdstad heeft doorgebracht. Egypte's ambassade in Moskou noemde dit bericht vanoch tend „volkomen onwaar". Waarnemers van Westerse landen die van dit bezoek op de hoogte wa ren, zouden rekening houden met de mogelijkheid dat Nasser de Russen om meer moderne vliegtuigen heeft verzocht teneinde de door de Ame rikanen aan Israël geleverde Phan toms te kunnen weerstaan. De cor respondent van NBC meldt ook dat er bij de Israëlische luchtaanval op Maadi tenminste 100 Egyptische sol daten om het leven zijn gekomen. oern met Rijn-Schelde, maar de commissie mag ook contact opne—en met andere bedrijven. Op het ogen blik is het zelfs zo dat andere bedrij ven uit zich zelf reeds contact heb ben gezocht. De bedrijven die reeds van hun bereidheid tot gesprek blijk hebben gegeven zijn: „Het scheepsrepara- tiebedrijf de Amsterdamse Droos- dokmaatschappij (ADM), de Scheepsbouw Maatschappij Giesen/ De Noord en de Industriële Handels combinatie (IHC) te Rotterdam, die vier werven bezit, echter speciaal voor de bouw van pontoms en der gelijke. Het Rijn-Sehelde-concern en het Verolme-concern verbinden zich de voorstellen die door de commissie unaniem zijn gedaan en door de mi nister van Economische Zaken zijn goedgekeurd uit te voeren. Voorlo pig zijn in de raad van commissa rissen drie personen benoemd op aanbeveling van minister Nelissen drs. W. A. J. Bogers, dr. ing. A. Drijver, de heer A. Th. van der Lecq. die tevens vice-president com missaris is. Op aanbeveling van de heer Verolme is voorts oud-minister Hohtra als commissaris benoemd en oi aanbeveling van de vakbewe ging de heer J. van Eibergen (CNV). Veertien dagen nadat de commis sie verslag heeft uitgebracht (om streeks 1 juli), zal de samenstelling van de raad van commissarissen worden herzien. De raad moet maandelijks rapport uitbrengen aan I De nieuwe president-direc teur van het Verolme-concern. de heer Scheffer, tot nu toe presi dent-directeur van Shell Neder- land. ADVERTENTIE HEDEN UITBREIDING VERKOOP Nu ook benodigdheden voor kleine huis dieren zoals honde-, katte-, duive- vogel voeders. Vogelkooien vanaf f 12,85 EXTRA AANBIEDING aquoriumpompen vanaf f 6, zolang de voorraad strekt. UW ADRES: Herenstraat 21 - Leiden - Telefoon 40794 minister Nelissen en mag geen be leidsbeslissingen nemen zonder hem daarin te kennen. De bankiers van het Verolme-con cern (de AMRO-bank en de ABN) zijn in beginsel bereid de nodige middelen ter beschikking te stellen in de vorm van gegarandeerde le ningen tot een maximum van 50 miljoen gulden onder garantie van de staat. Deze leningen worden ver strekt in de overgangsperiode om te voorkomen dat de liquiditeitespan- ningen ontstaan. Bijna onherkenbaar was de Amerikaanse acteur Mickey Rooney (47). toen hij vanochtend met zijn zoon Tim op Schiphol aankwam. Hij kivam naar Nederland om de Cinemanifestatie in Utrecht bij te wonen. Rooney draagt thans een baard voor zijn rol in de nieuwe film „G. J. Lang presenteert". NIJMEGEN (GPD) —Tijdens een zeer sobere plechtigheid In het Nij meegse stadhuis is vanochtend de zoon van Prinses Irene en Prins Ca- rel Hugo ingeschreven bij de burger lijke stand. De namen die Prins Ca- rel opgaf waren: Carlos Javier, Ber nardo, waarbij dus het vernoemen van grootvader Xavier niet de Fran se, doch de Spaanse schrijfwij ze werd gevolgd, ook al heeft de ba by de Franse nationaliteit. Prins Carel Hugo arriveerde van ochtend om tien uur in een door de politie geëscorteerde auto by het stadhuis, waar hy door tientallen wachtenden werd begroet. Hy werd verwelkomd door burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf, die als ambte naar van de burgeriyke stand fun geerde. Mr. De Graaf verwelkomde in een toespraak in het Engels de jonge va der. Het voorlezen van de akte ge beurde in het Nederlands, waarby geen tolk behoefde te worden inge schakeld. Mr. De Graaf vergezelde de Prins na afloop van de inschryving in een DEN HAAG (GPD) De hoge aardappelprüzen in de winkels wor den niet gerechtvaardigd door hoge marktpryzen. De noteringen voor de bintjes die driekwart van de binnen landse consumptie uitmaken waren maandag in vergelijking met 5 januari al met twintig procent ge daald. En de noteringen dalen ook nu nog steeds, terwyi er slechts ma tige tot normale export is. De bintjes kostten volgens een of ficiële steekproef op 22 januari ge middeld 47 cent per kilo. In winkels waar men de aardappelen normaal laag pleegt te pryzen, lagen bintjes echter gisteren nog te koop voor 50 tot 54 cent per kilo en de eigenhei mers voor 58 cent. De detailhandelaren verwachtten dat de pryzen nog verder zouden sty- gen. Het produktschap zegt echter dat dit volledig onjuist is en dat al leen maar een daling van de winkel- pryzen die altyd wat by de prys- vorming in de groothandel plegen achter te lopen een gerechtvaar digde verwachting is. auto op zyn terugtocht naar het zie kenhuis. HILVERSUM (GPD) De be kende socialistische voorman en journalist. Meyer Sluyser, vooral be kend van radiopraatjes, heeft zich gisteravond in de raad van Bussum fel tegen de acties als die van Be- verwyk gekeerd, zyn mede-raadslid, W. C. de Heer van de PSP. had een „klein beetje anarchisme" wel aan- trekkelyk genoemd en daartegen kwam Sluyser in het geweer: „Die jongelui draaien de klok terug tot de tachtiger jaren van de vorige eeuw. Toen was er anarchisme als reactie op een ongebreideld individualisme. Maar achter die acties van nu ver bergen zich lieden, die het alleen maar om wanorde en verwezeniy- king van hun politieke doelstellingen te doen is. Zoals ik tegen syndicalis me, communisme en nationaal socia lisme heb gestreden, zal lk dit ook tegen dit anarchisme doen. dat in wezen een dodeiyk gevaar inhoudt voor de democratie", aldus Sluyser. éw ^)lteuivö Uit het Leidsch Dagblad van 29 Januari 1870: In de koninklijke wapen fabriek van den heer P. S. Stevens te Maastricht, is een nieuwe achterlader vervaar digd, die in drie tempo's ge laden wordt en waarmede men dertig schoten in eene minuut kan doen. Eindhoven. De vrouw te Stratum die verdacht werd hare moeder te hebben doodgeslagen en deswege ge arresteerd was, is weder op vrije voeten gesteld, nadat gebleken was, dat de oude vrouw aan een slijmberoerte overleden was.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1