Strijd om de macht in onrustig Argentinië Gesprek Bonn- Parijs routine MANN KRANTENOORLOG SPRINGER-SPIEGEL iessa T6ct! Strenge straffen voor rebellerende r.k. Nigerië belooft amnestie SCHUDEl S GESTOOKTE CITROEN Borman verlaat Nasa ijdelijk voor Heath leeft mee met val van Wilson Mevrouw Blaiberg spreekt Italiaans artikel tegen SIR BASIL LIDDELL HART OVERLEDEN Brandt bij Pompidou Paus contra progressieven INCIDENT BIJ AMERIKAANSE VERKENNING ,Bildn en „Welf: buitenparlementaire oppositie voor Brandt VRIJDAG 30 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (ADVERTENTIE) N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN (Van onze correspondent) MONTEVIDEO (GPD) Het bezoek, dat het Argentijnse staatshoofd Ongania kortgeleden heeft gebracht aan de Chi leense president dr. Eduardo Frei, was een opmerkelijke ge beurtenis: het was de eerste belangrijke ontmoeting tussen een conservatief en rooms-katholiek dictator (Ongania) met een democratisch gekozen president (Frei). Het overwinnen van ideologische tegenstellingen uit politieke overweging is in deze contreien niet nieuw, want het past in de Panamerikaanse samenwerking, die gebaseerd is op het beginsel van non-inter ventie (zie niet bemoeien met de binnenlandse omstandighe den in het buurland). herhalen, dus van plan was de na tionalistische krachten door liberale te vervangen. Men moet overigens „nationalistisch" en „liberaal" niet gebruiken volgens het Europees po litieke spraakgebruik. Het gaat hier minder om ideologische dan om per soonlijke tegenstellingen. Andere na tionalistische officieren die van zich doen spreken, zoals bijvoorbeeld gene raal Eduardo Uriburu, delen Gueva ra's inzicht dat het regime-Ongania een scherpere koers zou moet varen, terwyl een andere groep (vooral de generaal Eduardo Labanca en Adol- fo Candido Lopez, die dikwijls wer den gestraaft voor hun politieke ui tingen) in open verzet tegen Onga nia zijn afzetting verlangen. Voor zo ver men de wensen van een corps officieren kan overzien, staan voor lopig alle legeronderdelen nog ach ter Ongania, die het evenwicht be waart tussen de z.g. nationalisti sche krachten (vooral de minister van Binnenlandse Zaken Imaz) en de „liberale" (vooral de opperbe velhebber generaal Lanusse) CATALOGUS De resultaten van de ontmoeting raren echter gering, omdat geen dringende vraagstukken tus- en beide staten bestaan. Daarom aoet het belang van deze byeen- :omst eerder op het gebied van de innenlandse politiek worden gezocht (eide presidenten staan bloot aan cherpe aanvallen van een veelzydi- e oppositie. Terwijl men echter van tei weet, dat hy het volgende jaar (jn presidentschap aan zijn opvol- moet overdragen, waarbij het rachtenveld van de binnenlandse po- tiek weliswaar ingewikkeld maar ach nog te overzien is, vraagt men ch bij Ongania af of hy tien da- en, tien weken of tien jaar aan de lacht zal blyven. Men heeft een are catalogus nodig om de namen overzien van de mannen die Oor of tegen het regime werken. Vijf fronten By de jaarwisseling kon men ten- inste vyf verschillende fronten zien. de val van Peron in 1955 ver- ng de (liberale) generaal Pedro ramburu, de eerste voorlopige pre ient van de revolutionaire regering, (nationalistische) generaal Leo- ardi. Veertien jaar later vertrok ramburu tot ieders verassing tege- k met de ex-president Frondizi tar Parys. Hy had het regime-On- nia gehekeld en openlyk verklaard it hy „bereid was het presidium n een nieuwe voorlöpige regering zich te nemen". Men moest als hy voorstelde de terugkeer de democratie voorbereiden en ye verkiezingen uitschryven. Enige ,gen later organiseerden vrienden n de toenmalige Arentynse am- ssadeur in Caracas, kolonel b.d. lan Francisco Guevara, een demon- ratie in de sportclub van de Ar- ntynse plaats Villa del Parque. itevara, bijgenaamd „Tito", is de n-ichter van de „Nationale com- iinitaire beweging", ultra-christe- en nationalistisch. Hy is een iend van Ongania en geldt als een de belangrykste aanstichters n de revolutie van 1964 waardoor ze aan de macht kwam. Maar hy zo'n oproerkraaier dat Ongania m daarom een eervolle opdracht f in Venezuela. Guevara en zyn ienden waarschuwden er voor, dat amburu zyn zet van 1955 zou ADVERTENTIE LONDEN (GPD) Premier Wilson, die woensdagavond in het gebouw van de Britse am bassade in Washington vlak voordat hy zijn persconferentie zou geven, over de gladde mar meren vloer was uitgegleden, blykt niets te hebben gebroken. Wel zyn de linker pols en de linkerzyde van zyn borstkas ernstig bezeerd. Toen hij in het Lagerhuis, zo uit net vliegtuig waar hy ge durende de eis grotendeels sliep, vragen beantwoordde, was er nauwelyks iets van de gevol gen van zyn tuimeling te be speuren. Hy liep opgedekt en in flinke pos onder toejuichingen naar zijn plaats op de lange regeringsl*. ontbank. Alleen toen hy even hoestte was hy ge dwongen zyn pynlyke borstkas met een hand vast te houden. De oppositieleider Edward Heath, die de premier over de EEG aan de tand voelde, liet van zyn gevoelens over de be trekke! yk goede afloop van het incident met een ris kante zinspeling blyken waarop het Lagerhuis voorziohtig glim lachend reageerde. Hy zei na melijk cat de oppositie had meegeleefd met de val van de premier. Verliezen Desondanks ligt de positie van On gania niet zo gunstig als de meesten een jaar geleden geloofden. De op standen in Cordoba, die het aan zien hadden van een burgeroorlog, en die in Tucuman en Mendoza heb ben de droom van stabiliteit van het regime dermate verstoord, dat de staatsbank vorig jaar 300 miljoen dollar aan reserves miuet hebben verloren, die in werkelykheid als vluchtkapitaal naar het buitenland werd gebracht. Vooral de nieuwe economische politiek van Ongania heeft onverwachte „resultaten" ge had: de toonaangevende bonden van industrie en landbouw hebben ge protesteerd, de ene omdat Ongania loonsverhogingen toestond zon dei- dat deze op de prijzen werden afge wenteld, de andere omdat hy onvol doende maatregelen trof om de landbouwcrisis te bestryden. Daar mee heeft Ongania de steun van de kapitalisten verloren zonder dat hy de verwachte tegenprestatie, de so lidariteit van de vakvereniging, heeft kunnen kopen. Toch schynt zijn poging om een regeringsgezind vakverbond te stichten van tyd tot tyd succes te hebben. In de praktyk blykt echter dat de vakverenigingen die peronistisch zyn georiënteerd in tenminste vier groepen zyn ver deeld, waarvan de tendens loopt van stryd tegen tot collaboratie met de regering. Vei-der blyven voor de ar beiders de instructies uit Madrid van het grootste belang. Rond de jaarwisseling verschenen in de Latynsamerikaanse pers talrij- ke berichten, waarin de reis van Aramburu en Frondizi naar Parys een afleidingsmanoeuvre werd ge noemd, omdat zy in werkelykheid naar Madrid waren gegaan om er zich met Peron in verbinding te stel len. Volgens andere lezingen moet Peron de Peruaanse dictator Juan Velasco Alvarado, die hy herhaalde- ïyk heeft geprezen, hebben verzocht in Lima te mogen wonen, dus dich ter by Argentinië. Hoewel Frondizi reeds eerder een pact met Peron heeft gesloten (en verbroken) en het mogelyk is dat Aramburu een „ver re" Peron minder vreest dan een „nabye" Ongania, moeten al deze berichten met de nodige reserve worden beschouwd. Het is daarentegen een feit dat acht vankbondsleiders en één politicus (Paladino) naar Madrid zyn gegaan voor een officieel be zoek aan Peron en vandaar instruc ties (.voor een deel door Peron zelf op de band gesproken) hebben mee gebracht. Volgens hen zullen de vakbonden pas op basis van har de eisen met het regime Ongania verder onderhandelen om hem dan eventueel openiyk de oorlog te ver klaren. „Opmars" Daarby is men het er in Argen tinië over ééns, dat een werkelyke democratisering niet mogelyk is zon der de integratie van het peronis- me. terwyl dit als de enige serieuze politieke kracht beschouwd moet worden. By deze ondoorzichtigheid Jegens elkaar is het moeilyk de echtheid van een brief te beoordelen die het links gerichte avondblad ,Dé Trente" van Uruguay publiceer de. Hy zou door Peron geschreven zyn, en gericht zyn aan een van zyn' aanhangers zyn dr. Juan Jose Hernandez Arregui en hy is aan de vroegere president van de staa raad van Uruguay Eduardo Victor Haedo overhandigd. Hierin staat dat „de revolutie in opmars is, net als in 1789 is ze in de Bastille be gonnen „De generale repetitie van dit gro te drama kondigt de grootste crisis aan van de Westelyke beschaving. Het samengaan van de jeugd en proletariaat is een verschynsel dat enig is in zyn soort. De consumptie maatschappy moet een gewelddadige dood sterven. Ik zie voor ons arme Argentinië geen andere uitweg dan de stryd met alle middelen. Wanneer de situatie zich op een dag zo ont wikkelt, dat myn aanwezigheid nut tig kan zyn, zal ik de middelen en de wegen vinden om myn plaats in te nemen. Vorlopig zie ik hiervoor geen directe mogelykheid en ik biyf waakzaam". PRETORIA (Reutea-) Mevrouw Eileen Blaiberg heeft gisteren ont kend, dat haar man Philip Blaiberg na de operatie, waarby ihij een nieuw hadt kreeg, een „dubbel leven" heeft geleid. Zy zei dat. een verhaal in het Ita liaanse blad „Belezza", waarin stond dat Blaiberg alleen maar heeft ge daan alsof hij zioh goed voelde en in goede gezondheid was, onjuist is. ,wy wisten heel goed dat de trans plantatie in veel opzichten een ex periment was. maar de negeneneen- halve maand na de operatie hadden wy de gelukkigste tyd van ons le ven", verklaarde mevrouw Blaiberg. zy zei nooit van het blad te heb ben gehoord en nooit een interview aan een Italiaans blad te hebben toegestaan. Zij voegde daaraan toe dat de enige duidelijke verslechtering in de gemoedstoestand van haar man intrad in de laatste twee weken van zyn leven, en zelfs toen was hy in een toestand van euforie geweest door de hoeveelheid geneesmiddelen die hem waren toegediend. ONGANIA LONDEN (Reuter) Sir Basil Liddell Hart, een van "s werelds grootste deskundigen op het gebied van de militaire tactiek, is gisteren op 74-jarige leeftijd in Londen over leden. Sir Basil, die een groot voor stander was van mechanisering van de strydkrachten, heeft bygedragen tot het ontstaan van dt beweeglijke tactiek met tankeenheden, die door de Duitsers in de laatste wereldoor log werd toegepast om de maginot- linie te overweldigen en Frankrijk te veroveren. Hy was Engelands be kendste mlitaire historicus en auteur over militaire zaken. In 1966 werd hy tot knight bachelor" geslagen. Hij schreef in totaal dertig boeken en talloze artikelen voor kranten. In 1969 voltooide hy een geschie denis van de Tweede Wereldoorlog, die thans ook uitkomt in Nederland (in afleveringen by om. het Leidsch Dagblad). (Van onze oorrespondent) BONN (GPD) West-DuiIslands kanselier Brandt is vandaag en mor gen de gast van president Pompidou en premier Chaban-Delmas van Frankrijk. In Bonn heerst de over tuiging dat de traditie geworden halfjaarlijkse ontmoeting tussen de legeringsleiders van beide landen, aie in het verleden nogal eens in een sfeer van politieke wrijving en die bepaald voor toelichting in Parys vatbaar is. Franse bedenkingen te gen de West-Duitse activiteiten in Oost-Europa zouden vrijwel zyn ver dwenen nu Brandt veel minder hard van stapel blijkt te lopen dan in het begin werd gevreesd. Op zyn beurt zal Pompidou de Bondskanselier een toelichting geven op Frankrijks politiek in het gebied van de Middellandse Zee. Met name het op grote schaal leveren van wederc"ds wantrouwen heeft plaats Mirage-straaijagere aan het revolu- gehad, deze keer gesmeerd zal ver lopen. Voornaamste onderwerpen van gesprek zyn de Europese poli tiek en het Westduitse streven naar goede betrekkingen met Oost-Europa. Dat Brandt en Pompidou in staat zyn samen zaken te doen ,is geble ken tydens het recente EEG-topge- sprek in Den Haag. Sindsdien heeft men zich over de Europese instel ling van de Franse regering welis waar opnieuw enkele keren zorgen gemaakt, maar van overwegende be tekenis vindt men in Bonn dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Engeland onder president Pompidou merkbaar verbeterd zijn. De minis ter van Buitenlandse Zaken Scheel verklaarde var» de week, ervan over tuigd te zyn dat de onderhandelin gen met Engeland in de eerste helft van dit jaar kunnen beginnen. Uitvoerig zal de Bondskanselier zyn gesprekspartners inlichten over de laatste ontwikkelingen in de Oost-politiek" In Bonn heerst bui ten de regeringskring nog al tyd on duidelijkheid over de betekenis van de reis van staatssecretaris Bahr naar Moskou. Het is wel zeker dat de Sowjet-Unie voor het sluiten van een overeenkomst over het afzien van geweld, slechts voelt indien Bonn bereid is tot volkenrechtelijke erkenning van de DDR. De regering Brandt heeft op dit punt bewust een zeer vage toekomstvisie ontvouwd, ADVERTENTIE Als jij griep hebt, wat doe je dan? Dan neem ikeen MANNpijnstiller. MANN poeders en cachets H J| of MANN tabletten. IWI Alle drie helpen direct. flwl tionaire bewind in Libië is in de Westduitse pers scherp bekritiseerd. Omdat het. geen problematiek betreft waar de Bondsrepubliek zioh direct by betrokken voelt, zal de Bonds kanselier hoogstens zyn bezorgdheid er over uitspreken. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft gisteren ver klaard, dat roomskatholieken die de wetten van de kerk over treden, streng zullen worden gestraft. Hy sprak voor de veilige rota, het hoogste Juridische tribunaal van de kerk. Zyn toespraak bevatte vele waarschuwingen voor de rebellerende r/ katholieken en hy verklaarde dat de „dwingende autoriteit" van de kerkelijke wetten ,.de rechten van de persoon en de orde in de gemeen schap" dient. De paus gaf toe dat er bezwaren konden bestaan tegen „verouderde wetten", maar hy zei dat discussie hierover mogebjk is. .Alles dat aan waarschuwingen, verdoemenis of excommunicatie doet denken, doet de jaloerse gevoeligheid LAGOS (DPA) Het Nige- riaanse staatshoofd generaal Jakoe- boe Gowon heeft gisteren een alge mene amnestie afgekondigd voor iedereen, die zich tijdens de Nige- riaanse burgeroorlog tegen de fede- j tale regering heeft gekeerd. Deze amnestie geldt blijkbaar ook het voormalige Biafraanse staats- I hoofd Ojoekwoe en diens naaste po- litteke en militaire medewerkers, die kort voor dat Biafra zich overgaf I naar het buitenland zyn vertrokken. I Eerder deden in Lagos berichten de ronde dat de vroegere Biafraanse le.ders te zyner tijd ter verantwoor ding zouden worden geroepen. In een toespraak tot het corps diplo matique in Lagos zei Gowon: „Er 1 zullen geen Neurenbergse processen komen". Premier Jack Lynch van Ierland heeft gisteren meegedeeld dat 32 onder wie 25 Ierse missionarissen in Nigerië schuldig zyn bevonden aan onwettig binnenkomen van het land en dat 17 van hen zyn veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. De betrokkenen hebben tydens de burgeroorlog in Biafra gewerkt. Vol gens berichten uit Lagos maakten zy deel uit van een groep die bevel ge kregen hebben het land te verlaten. WASHINGTON (AFP/Reuter) Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben woensdag een raketbasis in Noord-Vietnam aangevallen, aldus liet ministerie van Defensie in Was hington. De aanval was ondernomen nadat luchtdoelraketten waren afge vuurd op een ongewapend verken ningsvliegtuig. Het was de eerste Amerikaanse luchtaanval op Noord-Vietnam sinds in november 1968 de toenmalige pre sident Johnson een volledige stop zetting van de bombardementen op net noorden gelastte. Het Pentagon gaf gisteren de volgende lezing van het gebeurde: „Een ongewapend (Amerikaans verkenningsvliegtuig maakte, begeleid door verscheidene vliegtuigen van het type F 4 en F 105 een vlucht boven Noord-Vietnam. Er werden enkele luch tdoelraketten op de toestellen afgevuurd waarop de escorterende vliegtuigen ter verde- g+ng van het verkenningsvliegtuig de lanceerbasis aanvielen. Een van de F 105 jachtbommenwerpers werd door vuur van luchtafweergeschut ge raakt en stortte neer. Een helikop ter die naar overlevenden zocht van de F105 was vervolgens door een Mlg-21 neergeschoten" Alle acht be manningsleden van de neergescho ten toestellen zyn als vermist opgege ven Ben woordvoerder van het Pen tagon onderstreepte dat het hier een verkenningsvlucht betrof en dat de escortevliegtuigen pas In actie wa ren gekomen nadat de Noordvietna- mezen het vuur hadden geopend. ADVERTENTIE Nog enkele dagen OPRUIMING 2-ZITS BANK prachtige draloo bekleding van 965,voor 598,— 3-ZITS BANK van 1175,voor 898.— FAUTEUIL van 650,voor 498,— SMYRNA KARPETTEN 200 x 300 van 285,voor 215.— 225 x 315 van 375.— voor269,- SMYRNA LOPER 70 cm. breed van 46,— voor 33,p. m BULTHUIS BOTERMARKT 23 Recepties geboycot De Britse ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben van de regering opdracht gekregen de re cepties ter ere van de Poolse minis ter van Volkshuisvesting, die in Lon den is, te boycotten. De Britse re gering wil hiermee blyk geven van haar ontevredenheid over de uit wijzing van drie leden van het per soneel van de Britse ambassade in Warschau van vandaag in termen van afsto ting denken". Hy verklaarde, dat de uitoefening van de kerkelijke autoriteit zou ge beuren met „een maximum aan voor zichtigheid en begrip tegenover hen die zich vergissen". De strengste straf die de kerk kan opleggen is uitbanning. De Paus ia echter van mening dat „liefde" de genen die worden bestraft zal doen begrijpen en met „vruchtbare nede righeid de pynlyke gevolgen zal doen aanvaarden. De Paus besloot zijn toespraak me* de opmerking, dat zelfs Christus zijn disoipelen leerde gehoorzamen aan de wet. Pastoraal concilie in Engeland LONDEN (AP) Op verzoek van de bisschoppen van Engeland en Wales wordt in juni een Brits room®- katholiek pastoraal concilie gehou den. De Britse geestelijkheid krijgt dan voor het oerst de kans zien te uiten over de netelige kwestie van het verplichte celibaat. Naast het celibaat, zullen naar verwacht wordt de bisschopskeuze, het verrichten van de pastorale taak in ploegen en de kwestie van de arbeiderspriester aan de orde komen. WASHINGTON (AFP) De Aroe. rikaanse astronaut Frank Borman. de oammandant van de Apollo-8 die in december 1968 de eerste bemande vlucht om de maan maakte, heeft besloten per 1 juli de Nasa te ver laten. Naar het bureau voor lucht en ruimtevaart donderdag bekend maakte, wordt Borman plaatsver vangend president-directeur van ..Electronic data systems" een com- puterfabriek van de miljonair Ross Perot uit Texas, die afgelopen kerst mis pogingen heeft ondernomen om de namen van Amerikaanse krijgs gevangenen in Noord-Vietnam los te krijgen, en de gevangenen van kerst geschenken te voorzien. De nieuwe functie van Borman gaat op 1 Juli in. Samen met Perot zal Bon nan ook de „Amerikaanse horizonsstichting^ in het leven roepen, die tot taak krijgt alle grote Amerikaanse pro blemen te bestuderen. Borman, die als commandant v»n de Apollo-8 in december 1968 de eerste gemande vlucht naar de maan en terug zonder landing leid de, is sinds mei vorig Jaar leider van het ruimtestationproject van de Nasa, waar hy al vanaf 1962 in dienst Ia (Van onze correspondent). BONN (GPD) Een al lang slui merende „koude oorlog" in de West duitse perswereld heeft zich de laat ste dagen ontwikkeld tot een open lijke stryd. Volgens krantenmagnaat Axel Springer is het weekblad Der Spiegel op weg het centrale orgaan van de (socialistische) SPD te wor den. Het blad werpt zich nl. op als verdediger van de regering-Brandt, die in de Springerpers nagenoeg steeds wordt aangevallen. „Springer schynt Walter Ulbricht dagelyks het bewijs te leveren dat de vrede in Europa niet te verenigen valt met de belangen van het monopoliekapi taal", schrijft Spiegel-eigenaar Ru- dolf Augstein deze week in zyn blad. Augstein heeft de grote aanval vo rige week geopend. Deze week be steedt hy maar liefst twaalf pagina's van Der Spiegel aan de actie. Hf] heeft daarvoor twee redenen: 1. Springer is voor de regering een gevaarlijke „buitenparlementaire op positie" geworden. Hij bereikt met zijn bladen (o.a. Bild on Die Welt) 20 miljoen lezers, die dagelyks in ampele taal geschreven anti-rege- ringspropaganda voorgezet krijgen. i)e ergernis en bezorgdheid in de leiding der regerende SPD is groot. 6pringer lykt gevaarlyker dan CDU en SUC. Dat de val der regering zyn doel is, concludeerde men al by het uitbuiten van de recente crisis in de kleine liberale regeringspartij, de FDP, de party waarmee Augstein al lang sympatiseert; 2. met alle mogelijke middelen wil Augstein (die daarbij weer volledig aan de kant van de SPD-leiding <rtoat) voorkomen dat Axel Springer «r in slaagt voor 45 pet. eigenaar te worden van „Studio Hamburg", een dochteronderneming van de Nord- deutsche Rundfunk. De beslissing daarover valt binnenkort. De gehele Westduitse pers heeft zioh de afge lopen weken met deze kwestie bezig gehouden en vele malen is daarby de vrees geuit dat Springer via de Studio voor film- en tv-produkties een achterdeurtje krijgt om zijn macht tot de televisie uit te breiden. .Rookbommen uit het Spiegel- huis" schreef Die Welt vorige week boven een paginagrote aanval op Der Spiegel. Alleen al dc ruimte, die in dit eliteblad van Springers rijk aan Augsteins offensief werd be steed, demonstreerde hoe ernstig Springer de zaak opneemt. Hij heeft al eerder pogingen gedaan invloed te krijgen in het televisiebedrijf, is een der belangrykste gegadigden voor privé-zendstations en heeft in de cember laten weten zich ook te zul len gaan toeleggen op het .Audio visuele", dat immers grote toekomst mogelijkheden biedt. Vorige week zag het er nog naar uit, dat Springer zyn 45 pet. van het aandelenpakket zou kunnen be machtigen. ondanks het feit dat in oe stad-staat Hamburg de SPD aan de macht is en in de raad van toe zicht van de Norddeutsche Rund funk ook de meeste stemmen heeft. Er werd getwijfeld aan de partij trouw van verscheidene sociaaldemo craten. In de zakelyke sfeer van de Hanzestad Hamburg telt geld moge lijk meer dan in het bestuurscentrum Bonn. Maandag j.l. echter schreef de Frankfurter Allgemelne Zeitung al voorzichtig, dat Springers plannen wellicht alsnog in duigen zullen val len. Zonder twyfel met dit doel heeft Augstein nu alle daden van Axel Springer in twaalf pagina's on der elkaar gezet, daarby vooral ook aandacht bestedend aan de anti-re- geringspropaganda. In Hamburg heeft net parlementslid Meinecke (SPDi gevraagd om een spoedzitting van de bestuursraad van de NDR, waarvan hy deel uitmaakt. Hot afgelopen weekeinde heeft zowel he' presidium als het bestuur van de SPD over de kwestie-Springer beraadslaagd. Daar na is de vrees uitgesproken dat ..het publiekrechterlyke karakter van het tv-bedrijf in gevaar zou kunnen ko men". Wordt hierdoor druk uitgeoefend op de politici in Hamburg, nog krachtiger gebeurt dat wellicht door een overzicht van Springers recente politieke activiteiten. Brandt (over wie Springers „Bild" schreefhy heeft niet de meerderheid der be volking achter zichHy is niet de kanselier van het gehele Duitse volk) is indertijd als eerste kanse lier niet ingegaan op het aanbod van de kranten magnaat om eens in Bonn te komen praten. Springe*» pogingen om toch Invloed uit te oefenen op de regering liepen vast toen de kanselier in een interview verklaarde. ,Jk ben opgehouden over hereniging te praten" Springer schreef daarna aan Brandts specia list voor Oosteuropese zaken Egon Bahr: „Ik heb het begrepen". Sindsdien is tn de conservatie*» Springerpers te lezen geweest, dat Ulbrichts doel toch altyd biyft de omverwerping van de maatschappe lijke ordening in de bondsrepubliek en dat er in de bondsdag nu moge lyk weer socialisten zyn die hem daarby een handje willen helpen. Wischnewski. de zakelijke leider van oe SPD. schreef in een vakblad: .Het gaat er niet om dat kritiek wordt geleverd. Het gaat er om hoe aat gebeurt Persvrijheid is geen vryheid voor onbeperkte invloed van een mao%

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15