kan" in „Alles buurthuis nieuwe Ver. tot ijsbestrijding (nog) niet ontbonden Geen de parkeergarage Driessenstraat aan Ir IN VACATURE WETHOUDER SANNES Vijf Hovenliuis eerste wijkcentrum in ZW Toneel en tomaten In komende Leidse raadsvergadering ró óckrijven OLIECONCERNS VAN OORDEEL: Amerika vraagt om uitsluiting Zuid-Afrika DONDERDAG 28 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Nu liggen er nog hoopjes bijeen geveegd vuil op de vloer, de stoelen staan nog op elkaar en er moet hier en daar nog een laatste schroef worden aangedraaid. Maar morgen avond is het zover: dan kan „de buurt" tussen zeven en negen uur een kop koffie komen halen en eens rondneuzen in het nieuwe Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan. „Bijna alles kan hier", zegt de heer C. Bos, vergenoegd om zich heen kijkend in de ruime en toch gemoedelijke zaal. „Laten de mensen maar op komen met hun ideeën, plannen en verlangens." Want dat is de bedoeling van het dat er wordt gehobby d aan de slag. buurthuis: een bruisend ont voor de wijk. In de [ang van het Vyf Hovenhuis stond Hjvoorbeeld gisteren een tafelbiljard •n twee tafeltennistafels, nog keurig karton verpakt. Bejaarde heren er de ballen volgende week klotsen, de jeugd kan na een partijtje ping-pongen. Het is zo maar een greep uit een iak vol mogelijkheden. Om nog wat noemen: in het buurthuis is een handenarbeidzaal onderge- Het gereedschap aan de hangt klaar om gebruikt te Trimclub tegen een schappelijke vergoeding van een cent of vijftig. In aanbouw Met de bar is heer Bos wel zeer in zijn nopjes: „Dat is een beetje mijn trots zegt hij. ons eigen werk". Zater dag zal er wel meer over worden ge zegd. Dan gaat het clubhuis „offi cieel onofficieel" open. In Leiden Zuidwest worden namelijk nog twee Eind april hoopt men hiermee klaar geen officieel het Vijf Hovenhuis te zijn. Met de gezamenlijke opening wil men tot die datum wachten, het- van deze buurthuizen gebouwd, aan I de Berlagestraat. en de Valeriusstraat. niet van weerhoudt alvast te gaan draaien. Als er actievelingen zijn die een fil willen blijven middels een kan dat ook. Dan gaan :e stoelen aan de kant voor deze le- ligheidsoefeningen. In het clubhuis 5 was- en kleedgelegenheid. Maar dit soort plannen moet uit e buurt zelf komen. De heer Bos voorzitter van het stichtingsbestuur an de Vijf Hoven) maakt zich sterk at voor zo'n trimploegje bijvoorbeeld een belangstelling zou bestaan. Dat de actie Lei den-Zuid west Ac- van vorig jaar zomer wel bewe Aan het buurthuis zijn twee jonge tafleden verbonden die een dagtaak ebben aan het uitbroeden en coör- ineren van plannen. Dit tweetal de Jonge en Kees Gans begonnen met het maken van voorlopig programma, dat ultno- huis aan huis is verspreid in e buurt. „Kom eens kijken" staat r op. „Kijken en vertellen wat u ilt doen in het clubhuis". De heer Bos: „Met dit programma je nog alle kanten op, het is een Als clubhuis kunnen wij film- igen houden, kaartavondjes he ggen. tafeltenniswedstrijden organi- j van Koophandel, Leiden is in Zuid- ren enz Daar in de hoek staan Holland nog de enige plaats die een paar vlonders voor toneeluitvoe- zelfstandige vereniging heeft. Bij de Misschien zijn er wel men- oprichting diende de vereniging voor die een toneelclubje willen be-namelijk de scheepvaart- De om standiigheden zijn nu veranderd. De belangen zijn verlegd naar de be drijven, die afhankelijk zijn van de Het Vijf Hovenhuis wordt op het ogenblik al benut. Hier door dames van het „naaikransje". Morgenavond kan iedereen een kijkje gaan nemen in het nieuwe buurthuis. (Foto LD/Holvast) LEIDEN De Vereniging tot Ijsbestrijding is er gisteren nog niet toe gekomen zichzelf op te heffen en haar taak het openhouden van de vaarwegen in het rayon Leiden, met een ijsbreker over te dragen aan provincie en Kamer van Koop handel. Voor een dergelijk besluit zou tenminste driekwart van de 27 leden aanwezig moeten zijn. Deze vereiste meerderheid ontbrak net. De definitieve beslissing valt nu waarschijnlijk op 23 februari, wanneer de leden van de vereniging nogmaals! bijeen komen. van de Leid se vereniging zijn met deze regeling beter af, meent het bestuur. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rijnsburg. drs. G. Heitink te Eist. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Neerlandia Alta (Ca nadian Reform Church) J. Slotman te Urk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam, J. C. van Ravenswaaij te Rotterdam. Aan het interview over de toneel- I acties (L.D., 9 januari) zaten wat my betreft twee kanten: 1. informatie over het toneelbestel en de acties. 2. een persoonlijke mening die het midden houdt tussen rechts en ex treem links. Het is moeilijk zo'n tus- senstandpunt goed te formuleren, maar Aart Brouwer bewijst (L.D.. 20 januari» dat 't nog veel moeilijker is die formulering goed te lezen. Hij verwijt mij tenminste allerlei uit spraken die ik niet gedaan heb. Tegen eenzijdig politiek toneel heb ik bijv. juist gewaarschuwd, na eerst weergegeven te hebben wat de actie- Tomaat (niet WH.» met „politise ren" bedoelt. Ook heb ik acties zon der alternatieven afgewezen. Acties zijn voor mij doelmatig en rechtvaar dig. wanneer ze dwingen tot nieuwe plannen die al jaren verwezenlijkt moesten zijn. maar die zonder die acties uitgesteld worden tot St. Jut- temis. Ik deel dus de mening van de heer B. over dictatoriaal toneel en begrijp zijn vrees voor chaos. Maar ik zie niet in. waarom hy overtui gingen bestrijdt die hy mij eerst ten onrechte toedicht. In het interview is verder nergens te vinden, dat tomaten en andere projectielen volgens mij een remedie zijn tegen de kwalen van ons toneel. De acties zijn een protest tegen een chronische misstand. En dat protest blijkt, nu de eerste emoties zijn weg geëbd. ook in figuurlijke betekenis doeltreffend. Er komen steeds meer uitgewerkte alternatieven voor een nieuw toneelbeleid: de acteur Maxim Hamel heeft er een. Kees van Iersel kwam met een nieuw plan Volks- krant. 34 januari). Jan Kassies geeft zijn ideeën in het laatste van drie I artikelen (Vrij Nederland. 24 janua ri t/m 1 februari) en zelf6 het mi nisterie schijnt wakker te worden. Denkt de heer B. Werkelijk dat men J hetzelfde bereikt door „de boer op" i te gaan naar „scholen, jeugdclubs, volksuniversiteiten"? Een braaf, na- ief standpunt. Zulk soort lezingen zijn wel nodig, maar niet om een beleid te organiseren. Wat de ..tomaatregelen" zelf be treft: ze zijn niet elegant, ze dreigen het publiek te vervreemden, ze bren gen velen, onder wie de heer B„ tot ach- en wee-geroep. Allemaal toe gegeven. maai- waar legt men het zwaartepunt: op het paardemiddel of op het doel? Voor deze activisten heiligt het doel tot op zekere hoogte de middelen, met volledige erkenning van het gevaarlijke van die „zekere hoogte". Hun tegenstanders redene ren net zo. als het gaat om de ver dediging van de maatschappelijke orde. Maar wordt er een klein stuk vernieuwing doorgedrukt, dan letten zij meer op .goede manieren", „cor rect gedrag", „het gooien met eten", kortom het middel waarmee. Voor ik nu op mijn beurt de heer B. dingen (geen tomaten) voor de voeten gooi, die hij niet gezegd heeft: ik geloof niet dat hy geheel en al tot deze laatste groep behoort. Maai" laat hy dan meer letten op het doel waar naar gestreefd moet worden dan op het extreme van die acties, die niet anders zijn dan een heftige uiting van onbehagen door mensen die óók tot het publiek behoren. Tenslotte: de afdeling Dramatur gie van de Leidse Universiteit orga niseert een informatieve avond over het toneelbeleid. Er is gelegenheid tot discussie na inleidingen door de heren Pos (medewerker Dramaturgie in Amsterdam en Leiden) en Bram van der Vlugt (acteur, bestuurslid Ver. van Ned. Toneelkunstenaars». Tijd en plaats: maandag 9 februari om acht uur in de Academie op het Rapenburg. De heer Brouwer en alle andere belangstellenden zijn van harte welkom. Wiebe Hogendoorn. Leiden. Het ziet er wel naar uit. dat de leden akkoord zullen gaan met de ontbinding van de vereniging. Het bestuur heeft daar al jarenang naar gestreefd. Secretaris- pe n n i ng mees ter T. C. Sonnenberg in 'n toelichting: „Haast alle verenigingen tot ijsbestrijding zijn ondergebracht bij een Kamer wie weet". „Je zou ook", denkt de heer Bos joruit, „hier een televisietoestel neer a,f_ en aanvoer over water", innen zetten. Waarom niet0 Dat ze I „De vereniging", aldus de eerst naar voetbal kyken en j Sonnenberg. „heeft daarmee nog een kaartje leggen. De zal moeten uitwijzen waar de •aag naar is". Een andere gedachte die hy op- »rt is: „Nou heb ik net deze week programma op de teevee gezien sleutelkinderen. Kinderen dus. door bepaalde omstandigheden thuis vinden als ze uit hooi komen. Voor die kinderen zou bijvoorbeeld een eetclub kunnen irichten tussen de middag, of huis- Maar bestaat er animo In ieder geval: het clubhuis aat er nu. laat het dan ook ge worden". Terrasje heei vee) itden verloren. De financiële positie werd er niet beter op. Coördinatie van de ijsbestiijding is noodzakelijk geworden". Er is contact gezocht met de Kamers van Koophandel in Leiden. Rotterdam, Delft, Gouda. Den Haag en met ambtenaren van Opgerold De bevelhebber van het tweede Brazilaanse leger heeft gisteren bekendgemaakt, dat twee provinciale waterstaat. In deze kring js gezocht naar een vorm van effi ciënte samenwerking die nog nier. I van hogerhand is bekrachtigdmaar waarover wel een grote mate van eensgezindheid bestaat Het effect van deze samenwerking zou zijn, aldus de heer Sonnenberg. dat een betere fianciële garantie wordt verkregen bij een strenge win- t ter. De gezamenlijke Kamers, de aangesloten gemeenten en de pro vinciale waterstaat participeren in de kosten van ijsbestrijding. De leden (Van één onzer stadsredacteuflen LEIDEN Met de voorberei ding van de bouw van een par keergarage aan de Ir. Driessen straat. waartoe de raad in zijn zitting van 22 september j.l be sloot. wil het nog niet erg vlot ten. Hoewel nog een druk overleg gaande is om oliemaatschappijen voor dit plan te interesseren, is het ons bekend, dat reeds enkele grote olieconcerns geen belang stelling hebben om zich finan- NEW YORK (ANP) De voor zatter van d'a Amerikaanse Lawn Ten nis Federatie heeft om uitsluiting cieel voor de bouw en exploitatie van Zuid-Afnka uit de Internationa- gftrant ste]len le lawn tennis bond verzocht wegens de weigering van dat land. de Ame- Het voornaamste bezwaar richt rikaan Arthur Ashe een visum voor rich tegen de plaats waar deze ga- bekende revolutionaire bewegingen Zuid-Afrika te verlenen. vrijwel geheel zijn opgerold. Het zijn de revolutionaire beweging „Var- Palmares" van ex-kapitein Carlos Lamarca en het „Verbond voor de nationale bevrijding" van Carlos Ma- righela die enige tijd geleden bij een vuurgevecht met de politie werd ge dood. Er zijn in totaal 320 revolu tionairen gearresteerd. Koning Boudewijn in India In zyn'paleis in Nieuw Delhi heeft pre- Het clubhuis is van binnen verras- gezellig ingericht. De grote zaal niet koud aan en kan desnoods »rden gehalveerd door een uit- huifbare middenwand. Bijzonder uk is de uitloop naar buiten, waar- men in de speeltuin komt. j sident V. V. Giri gisteravond een Zomers is dat natuurlijk ideaal", de heer Bos. „Dan zetten we paar stoelen buiten en vormen zo n terrasje. De moeders kunnen dan kker in het zonnetje naar hun (elende kinderen kijken". Het is niet de bedoeling om by- handenarbeidclubjes te met vaste leden. Iedereen die een gegeven moment zin heeft om »t te knutselen, kan er op de tijden schitterend staatsdiner aangeboden aan Koning Boudewijn en Koningin Fabiola. Het was het hoogtepunt van een dag van plechtigheden. Ko ningin Fabiola, gekleed in een crè me-kleurig kleed en met een dia manten tiara op het hoofd, was het middelpunt van de 75 gasten, onder wie zich bevonden de premier, mevr. Indira Gandhi, en de minister van Buitenlandse Zaken, Dinesj Singh De voorzitter van de bond noemde deze afwijzing „een duidelijk geval van rassefndiscrïminatieAshe is een neger Over het Zuidafrikaanse ongenoe gen over Ashe's vermeende kritiek op Zuid-Afrika zei Martin: „Er is ironie in de ongefundeerde Zuidafrikaanse bewering dat Ashe een anti-Zuidafrikaanse militant is en dat hy Zuid-Afrika in zyn rol als agitator wilde bezoeken. De enige rage moet worden gebouwd. Zij ligt, 7o is het oordeel van deze maat schappijen. te ver buiten het eigen lijke stadscentrum. Voor de bouw van een parkeergarage op de Garen- markt zou men in principe nog wel kunnen voelen. Aanvankelijk hadden B. en W. de bouw van een garage op deze plaats ook in hun plannen opgenomen, doch op voorstel vam de heer Van Aken werd in dezelfde zit ting besloten oe bouw van meer par keergarages uit te stellen totdat een oestemmingsplan voor de binnenstad kritiek die ooit door Ashe is geuit. üoor de raad va.sterateld Voor een was dat Zuid-Afrika zwarte sportlie- ,,erKelijk pl(ul gaat de ^<1 thans den alleen wegens hun huidskleur dingen, mede met het oog op de weigert. De weigering van het visum bewijst dat zijn kritiek juist en ge rechtigd was". In Zuid-Afrika wordt er reke ning mee gehouden, dat de weigering van het visum van Ashe er toe zal leiden dat Zuid-Afrika uitgesloten wordt van de stryd om de Davis Cup particuliere plannen, die er bestaan om tussen Breestraat en Boommarkt een parkeergarage te bouwen, waar over wy in ons blad van zaterdag uitvoerig scru even In ieder geval ligt er op de tafel van B. en W. een nog vorige maand door de raad onderschreven eis van de heer Kret, waarin het- college wordt gevraagd in 1970 te kornen met een nota over het beleid t.a.v. de bestemming van de binnenst-aa. Overigens: hel is geen nieuwe ma terie waarmee college en raad thans worden geconfronteerd. Reeds in het basisplan sanering en stadsvernieuwing, waarmee de raad in 1962 in beginsel instemde, werd al met de gedachte over de bouw van parkeergarages gezin speeld. Letterlijk lezen wij in dit basisplan: „Gezien de belangrijke bevolkingstoename rondom de Leidse binnenstad zal het koop centrum zich verder moeten kun nen uitbreiden. Daartoe is een nieuw winkelplein (circa 80 bij De Ir. Driessenstraat, waar langs het gemeentebestuur zich een parkeergarage had gedacht. (Foto LD/Holvast 100 meter» ontworpen ten noorden van de Haarlemmerstraat (omge ving Jan Vossensteeg) voorzien van parkeerterreinen en een par keergarage. Wy schryven nu 1970 Een recente opname (foto p/Holvast) van wethouder San- is, gemaakt bij de installatie n een schoolhoofd dinsdag- LEIDEN In de eerstvolgende vergadering van de Leidse gemeen- j teraad komt de benoeming van een wethouder aan de orde in de vaca- I ture, die is ontstaan doordat dc heer j S. Sannes, wethouder van Onderwijs i en Sportzaken, zijn zetel ter beschik- king heeft gesteld. Hij behoort tot de vier uit de fractie van de Partij van de Arbeid getreden leden. De andere drie, de heren Zunder- man. Fakkel en Versnel, hebben be dankt voor hun lidmaatschappen van. 2 raadscommissies. Ook de vervul ling van deze vacatures staat op de agenda van de raadsvergadering van maandag 9 februari, die 's mid dags (aanvang 2 uur) wordt gehou den. omdat de raad 's avonds het de bat over de huisvestingsnota voort zet. Burgemeester en wethouders heb ben zich naar aanleiding van een verzoek van de Leidse Biologenclub i om een bijdrage van f 40 in de kos- I ten van de door haar in augustus ge houden informatie-avond over de bouw van een elektriciteitscentrale bezonnen op een financiële regeling j inzake openbare bijeenkomsten van 1 deze aard In het afgelopen jaar zyn nog enkele van deze bijeenkomsten gehouden, waarbij vraagstukken van gemeentelijk belang aan de orde kwamen. B. en W. noemen o.a. de protestmeeting over de woningnood, de Waardgraeht-hearing en 't open baar gehoor over de parkeernota. Het college stelt voor de kosten van door de gemeente georganiseer de bijeenkomsten geheel voor haar rekening te nemen en in de kosten van bijeenkomsten, die door derden in samenwerking met de gemeente worden georganiseerd, een bydrage te verlenen tot een voor elke bijeen komst te bepalen bedrag B. en W willen geen bydrage verlenen in de kosten van bijeenkomsten, die door derden zonder medewerking van de gemeente worden georganiseerd. Af wijkend van deze regeling die er nog niet was wordt de raad voor gesteld aan de Leidse Biologenclub een bydrage van f 40 te verlenen. Het voorjaars-lunapark van VVV gaat ook naar het terrein van de Groenoordhal. Het opbouwverbod op goede vrijdag, dat voor het Schut tersveld gold, wil het college niet op leggen voor dit min of meer besloten terrein rond de hal, waarin op deze dag ook veemarkt wordt gehouden. Het sluitingsuur voor paaszaterdag willen B. en W. handhaven op 21 u. Voorgesteld wordt aan het bestuur van VW toestemming te verlenen tot wederopzegging tot het organise ren van deze kermis. B. en W. stellen de raad voor aan G. W Murphy Industries (Neder land» NV te verkopen het aan haar verhuurde terrein, inclusief het fa brieksgebouw, aan de Roosevelt- straat en aan te kopen het perceel Groenesteeg 89. hoek Waardgracht 54a. in het saneringsplan Heren- gracht-Zylsingel. Zij vragen de raad een krediet van rond f75.000 voor de uitbetaling van de schadeloosstellin gen in verband met onteigening in de Merenwyk. Een krediet van f24.900 wordt ge vraagd voor verbetering van de open bare straatverlichting langs de Bos- huizerlaan, Boshuizerkade en Ter Haarkade. De lichtmasten zullen worden verhoogd van 6lj tot 8 meter en worden voorzien van een arma tuur met een kwiklamp van 250 watt. Voorgesteld wordt medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen voor de speelleerklas van de scholen aan de Hooglandse Kerkgracht, Kennedylaan, Lusthof laan, Obrechtstraat. Storm Buysing- straat en Stadhouderslaan van de Vereniging voor basisonderwys op Gereformeerde grondslag (f 12.500 voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor geschiedenis op de school aan de Ter Haarkade van de stichting r.-k. scholen en voor de aanschaffing van zonwering en ver duisteringsgordijnen in de prot. chr. glo-school aan de Obrechtstraat (f 6100). Een krediet van f 10.542 wordt gevraagd voor de aanschaf fing van meubilair en leermiddelen voor de prot. chr. school voor kinde ren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden van de stichting chr. ortho pedagogisch instituut. Deze tydelyk in de Driftstraat gevestigde school wil een lokaal voor het geven van handenarbeid. Het aantal leerlingen is dusdanig toegenomen, dat een vijfde groep kan worden gevormd. B. en W hebben een nieuw ambte narenreglement opgesteld, dat ze de raad ter goedkeuring hebben aange boden. Opvallende wyziglngen met het voorgaande zyn het vervallen van bevrijdingsdag als met name genoemde feestdag en van het recht om na het bereiken van de 65-jari ge leeftijd het dienstverband met een half jaar verlengd te krijgen. Een nieuw element wordt gebracht in de rechtspositie van de ambtena ren, nJ. een periodieke beoordeling van de wijze, waarop de ambtenaar zyn betrekking vervult, alsmede over zyn gedragingen tydens deze uitoefening.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3