Plaatselijke ontlieten n de PvdA VOLLEDIGE ZUIVERING IN PRAAG Oppositie eist hoofd Schut Zes jaar voor Schijndelse gifmengster Verolme schrijft nemoires Ajax loot Oostduitse ploeg Wereld geeft 40% meer aan defensie dan aan onderwijs erdubbeling in Saigons chtmacht [EER WIND HOESAK BLUFT ONDANKS COMPROMIS MET DE CONSER VA TIEVEN BELANGRIJKSTE LEIDER ALARM VOOR DE BRITTEN IN BELFAST ©uc/ ©ÏTeutDO «Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 JANUARI 1970 No. 33005 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1. Lelden - Giro 5705» Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie: 21501 DEN HAAG/LEIDEN Het gist op het ogenblik in de artij van de Arbeid. Op diverse plaatsen in ons land zijn reeds >nf lieten gerezen bij de opstelling van kandidaatslij sten al an niet In PAK-verband. In Eindhoven, waar de onenigheid in 1969 ontstond, is het conflict al zo hoog opgelopen, dat ijdagmiddag, tijdens een bijeenkomst, de oprichting bekend il worden gemaakt van een nieuwe plaatselijke socialistische roepering. Vermoedelijk zal deze groep onder de naam Demo- atische Socialistische Partij aan de verkiezingen deelnemen. Ben soortgelijke ontwikkeling doet h voor in Gorkum en Leiden, ook r wordt overwogen te komen tot onderlij ke deelneming aan de ko- nde verkiezingen door een van de IA afgescheiden nieuwe socialisti- ie groepering. De heer Versnel FdA) deelde vanochtend mee, dat OTTERDAM (GPD) Scheeps eer C. Verolme is bezig aan de lenstelling van zijn memoires. ;ens zijn perschef Gert van der st zal het boek „bijzonder veel lullen". et boek is een idee van die Rot- larnse uitgever Ad Donker, die het eptember als Verolme zeventig wordt wil uitbrengen. Donker ïomenteel bezig met het zoeken een schrijver die hetgeen Ver- op de geluidsband zet (met een is dat reeds gebeurd) op papier overbrengen. jjf jaar geleden op de dag Verolme 65 jaar werd ver en het boek „Koning van de elloop". Die levensbeschrijving samengesteld door de journa- n (wijlen) Hein Waalwijk en van Bruggen. &SHINGTON (AFP) De V.S. van plan in de periode tot eind het vermogen van de Zuidviet- ese luchtstrijdkrachten te ver- elen, opdat zij de helft van de (operaties voor hun rekening lien nemen. Dit heeft de Ameri- se minister van Luchtvaart, Ro- Seamans, gisteren op een pers- rentie gezegd. die kort geleden een be- aan Vietnam heeft gebracht, zei ie luchtmacht van dat land zich ivredigende wijze uitbreidt. Maar fluidvietnamezen staan voor een Jichtige taak op allerlei gebied en 'lil bij tijd en wijle een terugslag kunnen worden. Naar- lide Zuidvietnamese luchtmacht gevechtsvermogen vergroot, n de Amerikanen hun eigen apen in Zuid-Vietnam kunnen npen. Zuidvietnamese luchtmacht be- t op het ogenblik over ongeveer chtmachteenheden en ongeveer vliegers, mecaniciens en ander F oeel. Bilt verwacht van heden tot gavondoverwegend zwaar be- met tijdelijk regen of motre- in het noorden van het land l)k voorafgegaan door sneeuw, e tot krachtige, langs de wad- st tijdelijke harde zuidoostelijke later afnemend en draaiend midwest. Vooral in het zuiden liet land hogere temperaturen indaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) S0 JANUARI 1970 ip: 8.24 uur; onder: 17.23 uur. op: 1.30 uur; onder: 10.38 uur. te Katwijk: 7.55 en 20.18 bagwater: 3.34 en 16.00 uur. ner bestaat uit 26 pagina's de vier uitgetreden PvdA-fractieleden in Leiden op korte termijn een defi nitief standpunt zullen bepalen in deze zaak, die in elk geval aan de orde zal komen tijdens een besloten PvdA-vergadering op 23 februari. „Om te komen tot de oprichting van een nieuwe landelijke partij is het aantal plaatsen, waar een afge scheiden groepering bestaat nog te gering. Gezien het aantal reacties, dat de afgescheiden PvdA-mensen in Eindhoven uit het gehele land heb ben ontvangen, lijkt het welhaast on vermijdelijk, dat het in een al dan niet nabije toekomst tot de oprich ting van een nieuwe landelijke socia listische partij zal komen", zo deelde de Eindhovense wethouder, drs. A. J. van Stuijvenberg, een van de afge scheidenen, mee. Het conflict in Eindhoven ontstond toen vijf raadsleden en wethouder Van Stuijvenberg uit de PvdA-frac- tie traden omdat zij tegen samenwer king in PAK-verband waren. In Lei den zijn de vier uitgetredenen niet tegen samenwerking tussen verschil lende partijen, maar tegen twee pun ten in de PAK-overeenkomst, met name de verplichting om af te zien van wethouderszetels wanneer geen meerderheid bij de verkiezingen wordt behaald. By kandidaatstellingen in andere plaatsen dreigen ook conflicten. In Rotterdam bijvoorbeeld staan de zit tende wethouders op de voorgestelde kandidatenlijsten ergens achteraan. Ook in Amsterdam staan zeven van de dertien leden van de huidige hoofdstedelijke fractie van de PvdA niet op de voorlopige ontwerp-kan- didatenlijst. De heer Pors jr. deelde vanochtend mee dat „Democratisch Appèl", de „rechtse vleugel' in de PvdA,- de plaatselijke afscheidingstendensen met belangstelling volgt. Er is giste ren een gesprek geweest van Demo cratisch Appèl met de afgescheidenen in Eindhoven en Gorkum, maar De mocratisch Appèl ontkent de hand te hebben gehad in de initiatieven om te komen tot een afzonderlijke socialistische groepering. De heer Pors herinnerde aan de voorspellingen, dat deelneming aan progressieve akkoorden tot dergelijke afscheidingen zou leiden en stelde, dat het, wanneer de afscheidingsbe weging zich in een groter aantal plaatsen gaat voordoen, niet onmo gelijk is, dat Democratisch Appèl op zich zal nemen een en ander te co- ordineren om de ontwikkeling lijn en gestalte te geven. STROUGAL DEN BOSCH (GPD) Riet H. (46) uit Schijndel is vanochtend door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf met aftrek van voorlopi ge hechtenis wegens moord op haar eerste man, Jo van Eijndho- ven, in juni 1962 en een reeks po gingen tot moord op de vrouw van een vroegere minnaar en op haar huidige echtgenoot Frans Sleutjes (65) uit Schijndel. De rechtbank sprak haar vrij van de ten laste gelegde moorden op haar bejaarde vader in 1964 en van de beschuldiging dat zij in de jaren Den Haag (GPD) De oppositie heeft vanmiddag in de Tweede Ka mer het hoofd van minister Schut geëist. Drs. v. d. Doel (PvdA), die de bewindsman van Volkshuisvesting Interpelleerde over de slecht uitge vallen bouwcijfers van vorig jaar, diende een motie van wantrouwen in, die werd gesteund door de radicaal drs. Janssen en de pacifist Gortzak. Als reden werd in de motie genoemd, dat minister Schut weigert zijn be leid fundamenteel te herzien. „De vraag of ik bereid ben het be leid fundamenteel te herzien sugge reert, of gaat er althans van uit, dat het thans gevolgde beleid fundamen teel zou hebben gefaald. Van een dergelijk fundamenteel falen is in het geheel geen sprake", zei minis ter Schut. Hij herhaalde, dat hij voor dit jaar een aantal van 125.000 gereedgekomen woningen vrij zeker acht. Drs. v. d. Doel meende dat het fa len is gebleken uit het tot twee jaar achtereen voorgekomen tekort op het gestelde programma van 2000 woningen. Er is geen 6prake van stagnatie in de woningbouw, zei minister Schut. Het langzaam teruglopende aantal bouwvakkers, waardoor de arbeidsmarkt zeer gespannen is, kon hij niet verklaren. De vermindering van het aantal woningwetwoningen van 60.000 «ander Bogaers. tot 45.000 nu heeft niet geleid tot verstoringen, aldus de bewindsman. Drs. v.d. Doel verweet minister Schut vooral dat hij zich steeds weer schuldig had gemaakt aan veel te optimistische voorspellingen. „Een minister die zelf heeft toege geven dat we eigenlijk van het ge middelde van 125000 woningen af moeten en naar een gemiddelde van 140.000 woningen toe moeten, zo'n mi nister kan zich niet veroorloven om ook maar één woning beneden de norm van 125.000 te blijven", aldus de socialist. Volgens v.d. Doel heeft het kabi net- De Jong zijn doodvonnis gete kend door te beweren dat het wo ningbouwbeleid de afgelopen jaren aan de verwachtigingen heeft beant woord, terwijl nog steeds 34 procent van de bevolking de woningnood als het grootste probleem van dit ogen blik ziet. 1959 en 1960 al meermalen gepoogd zou hebben Jo van Eijndhoven met vergif te doden. Na haar straf zal Riet H. ter be schikking van de regering worden gesteld. Schijndels gifmengster reageerde met geen enkel woord en geen en kele beweging op de haar toegeme ten straf. „U zult er wel niet veel van begrepen hebben", zei president mr. Th. Geense tegen Riet nadat hij het vonnis had voorgelezen. Daar om legde hij het haar nog eens uit. De rechtbank sprak Riet van de moord op haar vader vrij omdat vooral uit verklaringen van deskun digen het oorzakelijk verband tus sen het toedienen van het gif en het overlijden van de 84-jarige Piet Hendriks onvoldoende is komen vast te staan. Wettig en overtuigend be wijs vond de rechtbank ook niet voor de pogingen tot moord op Jo van Eijndhoven, maar president mr. Geense repte daar nauwelijks over bij het voorlezen van het vonnis. De rechtbank nam bij het bepa len van de strafmaat en de ter be schikkingstelling van de regering de conclusies over van psychiater dr. Schnitzler van de psychiatrische ob servatiekliniek van het gevangenis wezen in Utrecht. Die psychiater heeft Riet H. veertien dagen gele den een ernstig gevaar voor haar omgeving en de openbare orde ge noemd. BELFAST (DPA) Hernieuwde demonstraties van protestantse ex tremisten in Belfast hebben ertoe ge leid, dat de Britse troepen in de Noordierse hoofdstad in staat van alarm zdjn gebracht. De maatregel werd genomen nadat gisteravond en vannacht honderden demonstranten hadden geprobeerd de ..vredes-linie" tussen de rk en protestantse wijken :n de stad te doorbreken. Er ont stonden toen felle gevechten met de politie, waarbij de demonstranten een regen van stenen op de wetsdienaars uitstortten. Een politie-offioier raak te gewond. Maurice Chevalier (SI), de onverwoestbare Frajise zanger-acteur, woonde gis teravond in Parijs de pre mière bij van de film „Me- dee". In zijn gezelschap be vonden zich mevrouw Vale- ry Giscard d'Estaing (l.), de echtgenote van de Franse minister van Financiën, en mevrouw Eunice Schriver, de echtgenote van de Ameri kaanse ambassadeur in Frankrijk. ZURICH (AP) Vanmorgen is in Zürich de loting verricht voor de vierde ronde van het toernooi om de Runners Up Cup. Voor Ajax kwam er evenals dus voor Feijenoord in het Europacup 1-toernooi een Oostduitse ploeg uit de bus: Carl Zeiss Jena. Anderlecht trok New castle United, Dynamo Bacau ont moet Arsenal en Hertha Berlin speelt tegen de winnaar van het gisteren wegens mist gestaakte duel Inter Mi- laanBarcelona. Beide wedstrijden voor de kwartfinales moeten voor 19 maart worden gespeeld. PRAAG (AP. Reuter, AFP) De 45-jarige conservatieve communist Loebomir Strougal is gisteren de 48-jarige Oldrich Tsernik, één der weinige mannen van de „Praagse lente" die ook na de bezetting van Tsjecho-Slowakije in augustus 1968 op zijn hoge post bleef, opgevolgd als premier. Tsernik blijft weliswaar in Het nieuwe kabinet, dat onmiddellijk na een vol tallige zitting van het centrale comité der federale communis tische partij werd gevormd, maar in de aanzienlijk lagere functie van minister-voorzitter van de landelijke commissie voor techniek en investeringen. In de nieuwe regering en het nieu we party presidium van elf man, dat gisteren eveneens werd gekozen, zyn vooraanstaande conservatieven ge kozen, terwyl Alexander Doebtsek, de voorman van de hervormingsbe weging en nu ambassadeur in Tur- kye „op voorstel van het presidium" van het Centrale Party comité af stand deed van zyn laatste functie in de communistische party, name lijk van zyn lidmaatschap van het Comité. Hiermee schynt definitief een einde te zyn gekomen aan de hervormingsperiode van de „Praagse lente". De mededeling van de benoeming van een nieuwe regering door het kabinet van president Swoboda volg de vrywel onmiddeliyk op een com muniqué, dat door de plenaire zit ting van het Centrale Party comité in het Hradsjinkasteel in Praag bij een, werd uitgegeven en waarin het aftreden van drie leden van het pre sidium bekend werd gemaakt. Dit zyn Tsernik, de vakbondsleider Ka- rel Polatsek, die ook een belangryke rol ten tyde van Doebtsek speelde, en Stefan Sadowski, eerste secretaris van de Slowaakse party. Opvallend is dat Alois Indra, een prominente figuur van de conser vatieve vleugel, slechts tot plaatsver vangend lid van het partypresidium werd gekozen. Velen zagen in hem de nieuwe premier. Compromis Volgens politieke waarnemers in Praag betekenen de wyzigingen toch nog een compromis. Partyleider Hoe sak werd in de afgelopen weken ge confronteerd met vergaande eisen van de ultra-orthodoxe groep binnen het centrale comité, die klaarbly- kelyk ten dele zyn ingewilligd. Hoe sak heeft zich in de topleiding nog met een aantal personen kunnen omgeven die zyn vertrouwen genie ten. De positie van Hoesak, die zelfs ja ren van gevangenschap onder de sta linist Antonin Nowotni heeft over leefd, wordt sterk genoeg geacht om in de onzekere toekomst van Tsje- cho-Slowakye de stormen het hoofd te bieden. Ook het Joegoslavische persbu reau Tan joeg bericht uit Praag dat mend aar van mening is dat de muta ties in Tsjecho-Slowakye de positie en Invloed van partyleider Hoesak ver sterkt hebben. De meeste van de nieuwe minis ters zyn nauwelyks in het buiten land bekend, maar zy worden alge- DEN HAAG (ANP» —De wereld als geheel besteedt per jaar 396 mil jard gulden aan openbaar onderwys en veertig procent méér aan de strydkrachten, nameiyk 572 miljard gulden, aldus het januari-nummer van de „Unesco-Courier" (de Unes co is de VN-organisatie voor onder wys, wetenschap en cultuur). Deze vergelykende cyfers zyn een aan- wyzing waarom de Unesco het nodig geoordeeld heeft om 1970 tot „inter nationaal onderwysjaar" uit te roe pen. Hoewel de ontwikkelde landen het meeste uitgeven aan hun ver dediging heeft hun onderwys daar het minst onder te lyden. Zy zyn in staat om per jaar per hoofd van de bevolking 360 gulden aan onder wys te besteden, terwyl de ontwik kelingslanden per hoofd slechts 16 gulden besteden. De „Unesco Cou rier" is overigens van mening. dat alleen maar besteden van geld aan onderwys niet genoeg is om het probleem op te lossen. De scholen in de ontwikkelingslan den kosten nameiyk byzonder veel door hun ondoelmatigheid. Een gnDot aantal leerlingen verlaat de school voortydig. In het merendeel van de ontwikkelingslanden zouden de kos ten van onderwys tot de helft of zelfs een kwart verminderd kunnen wor den als iedere leerling in het norma le tempo de school zou doorlopen. Tegen 1980 zullen de ontwikkelings landen vier maal zoveel technici, in genieurs en wetenschapsmensen no dig hebben om hun economie in sty- gende lyn te brengen. Het benodig de aantal zal niet bereikt worden ten- zy de welvarende geïndustrialiseerde landen meer gelden voor de derde wereld opbrengen. meen gezien als voorstanders van de pro-Moskou-koers. Om de orthodoxe linkervleugel ter wille te zy«n werden verscheidene be langrijke functies gegeven aan be kende voorstanders van de harde hand, zoals de nieuwe vakbondsleider en lid van het presidium Jan Piller en Josef Lenart, die nu de Slowaak se party leider is. Lenart, een nooitaflatende intri gant, was premier in het stalinisti sche tydperk van Nowotni maar als trouwe vriend van Moskou wist hij de liberaliseringsperiode te overle ven. Rokkenjager Aan de 45-jarige Strougal wordt toegeschreven dat hy ex-president Antonin Nowotni eens toegevoegd heeft: „Myn handen hebben vrou wen gestreeld, maar er kleeft geen bloed aan". Hy zou dat gezegd heb ben op de historische vergadering van het centraal comité 1 januari 1968, waarop Nowotni alle macht werd ontnomen. De opmerking was bedoeld als antwoord op de beschul diging van Nowotni, dat Strougal een „rokkenjager" was. Strougal is hard en eerzuchtig. Hfl geldt zelfs als een van de minst soru- puleuze onder de nieuwe leiders fel Tsecho-Slowakye. Over zyn rol onder Doebtsek valt weinig te zeggen. Ongetwyfeld heeft hy indertyd het zyne bygedragen tot de val van Nowotni, waarna hy ook enige tyd tot de aanhangers van Doebtsek werd gerekend. Op het geheim congres van het centraal cdïnité, dat kort na de mi litaire invasie van 21 augustus 1968 werd gehouden, werd hy nog tot co mité-lid gekozen, terwyi sommigen van de huidige leiders als „collabora teurs" werden afgezet. Het geheime congres werd later ongeldig ver klaard. Carrière Strougal werd op 19 oktober 1924 geboren. Na het behalen van een graad in de rechten, begon hy aan een partycarrière, die hem in 1958 in het centraal comité bracht. Hy bekleedde verscheidene kabinetspos- posten, o.a. die van Binnenlandse Zaken. In 1965 werd hy één van de se cretarissen van het centraal comité en in 1968 volgde de benoeming tot plaatsvervangend premier. Een jaar later werd hy na eerste secretaris Hoesak de belangrijkste man in de communistische party. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Januari 1870: Hedenmiddag is bij het rooien der boomen op de Ga- renmarkt één er van op de zich aldaar bevindende pomp terecht gekocht, ten gevolge waarvan deze geheel vernie tigd is. 's-Gravenhage. Naar men verneemt heeft ZM. bewilli ging verleend tot oprichting der naamlooze vennootschap de 's Gravenhaagsche volks gaarkeuken, zijnde de hee- ren De la Bassecour Caan en W. van Eitters tot president en secretaris van het be stuur gekozen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1