VAN PFEIFFER: Ziektekostenpremies als maar hoger ïjsmutsje eel voorkomende, goedaardige, maar langdurige kwaal Wanneer is de grens bereikt? MAN STEEKT mom7 DOOD 9922 99 iTERDAG 24 JANUARI 1970 PAGINA O „positieve reactie van Paul en Bun nel" genoemd. Het is in de praktijk ook een be langrijk hulpmiddel voor de diagno se van de ziekte van Pfeiffer, zy het dat de reactie slechts in de helft der gevallen positief uitvalt. In een ver dunning beneden 1:64 is de reactie ook wel positief bij gezonden, maar in hogere verdunningen pleit een positieve reactie van Paul en Bun- nel voor mononucleosis infectlosa. Bij een negatieve reactie moeten de an dere verschijnselen echter helpen by het stellen van de waarschijnlijk- heidsdiagnose. Al met al is dit in de meeste gevallen niet zo erg moei lijk en geeft het vinden van typische Pfeiffercellen wel de doorslag. Toch betekent dit dat hiervoor een onderzoek van het bloed moet gebeu ren. wat by een patiënt die thuis te bed ligt niet zo eenvoudig te realise ren i6, zowel in de stad als. sterker nog. in de buitenpraktijken. De reac tie van Paul en Bunnel moet zelfs op een speciaal laboratorium gebeu ren. waarheen een bloedmonster wordt gezonden. Nu zal een (ervaren) huisarts heel vaak ook zonder bloedonderzoek de ziekte van Pfeiffer kunnen herken nen en alleen in twijfelgevallen dit onderzoek laten verrichten, of des noods een specialist in consult vra gen. Pfeiffer zelf heeft destijds nooit het bloed onderzocht. Zoals reeds eerder werd opgemerkt kunnen er ook addertjes onder het gras verborgen liggen, in de vorm (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) )t ziekte van Pfeiffer, die door de ontdekker, een Duitse tterioloog, oorspronkelijk als „klierkoorts" werd beschreven, nt in ons land regelmatig en vrij veel voor. Alhoewel dit j steeds niet met zekerheid is aangetoond, wordt algemeen igenomen dat deze ziekte door een (nog onbekende virus rdt veroorzaakt, zoals dit ook bij de besmettelijke geel- de hepatitis epidemica, het geval is. Maar terwijl deze iste ziekte wèl als een besmettelijke ziekte wordt aangege- ien als zodanig in de wekelijkse tabel wordt vermeld, is dat 1 het geval met de ziekte van Pfeiffer. «n difterie hier nog veelvuldig i welke gevaarlijke infec- tkte dank zy de vaccinatie nu geheel is verdwenen bij het merendeel der pa die als verdacht van difte- rerden opgenomen, de diagnose leze oneinig veel goedaardiger |e van Pfeiffer worden gesteld, TToeger onder allerlei namen in literatuur bekend was", pef dr. D. Herderschee, de ver- de Amsterdamse infectioloog *46 in zijn leerboek der besmet- f ziekten. Dat men zonder ver- de Amsterdamse infectioloog inderzoek deze twee ziekten niet nvoudig van elkaar kon onder den terwijl het tijdig herkennen difterie van het grootste belang en nog altijd is> valt niet te roderen. ral in het beginstadium, eer het juist bij difterie zo be- (jk is om het reddende anti-dif- erum toe te dienen, kunnen de Wjnselen sterk op elkaar lijken. Sfterie in ons land echter een ime ziekte is geworden, is ook robleem voor de huisarts zo &ls verdwenen. In plaats daar- Üjft de ziekte van Pfeiffer één jogelijkheden waaraan gedacht bij een keelontsteking die naast arbij behorende gewone ver- selen. ook een sterke zwelling erschillende kliergroepen ver- nu eens aan de hals, dan in de an (waarschijnlijk) in de buik. 1 niet zelden ook de milt en de zijn vergroot. Keelpijn, pyn bij ikken. (hoge» koorts vormen de aamste klachten van de pa- zelf, op zich zelf dus niets bij- rs. zijn elke dag vele duizenden ren en volwassenen met deze Hjnselen van angina en elke r ziet daarvan ettelijke patiën- zijn praktyk. De keel ziet rood en kan een „beslag" ver- Bij een doodgewone keelont- g komt ook vaak een zwelling mfklieren onder de kaak voor, ledt er meestal hoge koorts op ien angina echter het eerste lijnsel van talrijke minder ern- m ook heel gevaarlijke ziekte etekenen, vereist de voortdu- waakzaamheid van de huis- e minder ernstige kan ook de van Pfeiffer worden gerekend, patiënten met Pfeiffer zijn na dagen al kortsvrij, terwijl de ok weer snel „schoon" is. er komen ook gevallen voor j de koorts vele weken blijft1 iden en waarbij ook het be- irdnekkig is. Soms is het ver- Ifs „omgekeerd" en treedt de pas op als de patiënt zich tijd niet erg lekker heeft en heeft bemerkt dat zijn zijn opgezet. Er komen zelfs voor waarbij helemaal igina is opgetreden. Het be de keel kan slijmerig en et- Jn, of vies ruiken en vast op ïlaag zitten. ke koorts Beest gewone verloop van de an Pfieffer is een agina ke koorts, terwijl er een dui- merzwelling aanwezig is. ter- alles veel langer duurt dan gewone angina. Ook houdt de ik heel lang aan en blijft int zich ziek en erg moe voe- inneer ook de milt en de le- root blijken te zyn is de kans dat hier inderdaad sprake Ie ziekte van Pfeiffer, die in elsaksische landen „mono- infectiosa" heet. De Ameri- oemen haar kortweg „Mono" VS komt „Mono" heel veel ire diagnose kan pas door het k van het bloed worden ge- l de eerste plaats vindt men geringe vermeerdering van al witte bloedcellen. Maar de verdeling van deze bloedcel- terstoord: er zijn veel meer ide lymfocyten dan in het bloed en hun aantal be- aelfs 40 tot 80 procent, wat het normale gemiddelde ieze verschuiving is echter doorslaggevend voor de uit- e zekere diagnose. Daarby namelijk nog dat talryke tn een bepaald pathologisch vertonen, die de ervaren on- met de naam Pfeiffercel- tlt. minstens tien procent locyten dit beeld vertoont ignose al vry zeker, alhoe- hier nog wel een addertje tt gras kan schuilen. Een irdig verschijnsel bij de to Pfeiffer is dan verder nog ele gevallen (in doorsnee 50 een sterke toename wordt van de zogenoemde ag- tegen de rode bloedcel- het schaap; dit wordt een De ziekte van Pfeiffer in 1892 ontdekt komt in ons land regelmatig voor en kan weken tot maanden duren. Ze treft vooral kinderen en jonge mensen, zodat hun ouders zich voor de moeilijkheid zien geplaatst om hen al die tijd thuis te houden, terwijl ze niet eens zo erg ziek zijn. Bovendien bestaat er nog geen geneesmid del tegen de ziekte van Pfeiffer. Onze medische mede werker gaat uitvoerig in op alle verschijnselen die bij deze ziekte kunnen optreden en op de verschillende onderzoekingen welke eraan te pas kunnen komen. Want het is lang niet altijd zo gemakkelijk om de dia gnose met zekerheid te stellen. Kus kan gevaarlijk zijn! Dat de overbren ging van de ziekte van Pfeiffer door direct contact kan plaatsvinden, wordt op sprekende vhjze geïllustreerd door de Amerikaanse bij naam „kissing diseaseHoe moeilijk het kan zijn om de bron der infectie op te sporen, blijkt uit het verhaal van een veertienjarig meisje, dat de ziekte van Pfeiffer kreeg. Op de vraag welke jongen haar onlangs had gekust, antwoordde zij, dat zij dan een hele lange lijst van jongens zou moeten opnoemen een bepaalde groep in de ruime om geving van deze patiënt op te tre den. „Er komen epidemietjes voor die het vermoeden wettigen dat wij te maken hebben met een infectie ziekte. mogelijk veroorzaakt door een filtreerbaar virus" schreef dr. Her derschee destijds in zijn leerboek, en deze veronderstelling is in feite nog niet door nieuwe ontdekkingen gewijzigd. De ziekte komt zowel bij kleine kinderen als tot ver in de volwassen leeftijd voor. en kan zelfs al onder het jaar optreden Het vervelende voor de Pfeiffer- Datiënten (en hun ouders! is. dat de ziekte zonder enig geneesmiddel van zelf moet genezen en dat dit weken tot maanden kan duren. In die tijd voelen zij zich vaak moe en slap. hun eetlust is slecht en zij kunnen lang koorts houden. Ook wanneer die al lang verdwenen is blijven de andere verschijnselen dikwijls voort duren. De lymfklier-zwellingen en de vergrote milt en lever verdwijnen vaak pas veel later. Ook het bloed- beeld en de reacties van Paul en Bunnel vertonen soms geruime tyd de typische Pfeiffer-afwyking, zodat de rustkuur moet worden voortgezet totdat alles weer normaal is gewor den. En zelfs daarna blijven vele patiënten nog lang slap. Maar gevaarlijk is deze ziekte bij na nooit, al komen er wel eens uit zonderingen voor waarbij de nieren, het hart of, nog zeldzamer, de her senen ziek worden. Alles tezamen kan men echter gerust stellen dat de ziekte van Pfeiffer, klierkoorts, of mononucleosis infectlosa, waarvan de oorzaak nog steeds onbekend is, een goedaardige ziekte is, die. wan neer men zich aan de voorschriften van de behandelende dokter houdt, praktisch altijd goed geneest. van ernstige bloedziekten die in de beginstadium sprekend op de ziekte van Pfeiffer kunnen lijken. Keelont steking, gepaard met lymfklierzwel- lingen, koorts, éen gezwollen lever en milt komen immers ook bij ver schillende soorten leukaemie en an dere ernstige bloedziekten voor, maar dan treden er meestal nog an dere verschijnselen op die erop wij zen dat er iets ernstigers aan de hand is. Dan moet er dieper me disch „gegraven" worden teneinde de zware aard der ziekte te achter halen. De ziekte van Pfeiffer komt mees tal slechts bij één gezinslid voor. maar heeft wel de neiging om in HAARLEM (GPD) —In een wo ning in Haarlem heeft de politie vannacht de stoffelijke overschotten van een jeugdig echtpaar aangetrof fen. Er bestaan sterke aanwijzingen, dat de 22-jarige vrouw door haar zes jaar oudere echtgenoot met een mes is doodgestoken, waarna de mam de hand aan zichzelf heeft geslagen. Het misdrijf kwam aan het licht toen kennissen, waar het betrokken echtpaar gisteravond op bezoek zou komen, ongerust werden en de poli tie waarschuwden. Uit verklaringen van omwonenden is gebleken dat het echtpaar vrij dikwijls ruzie had. ADVERTENTIE Nederland vraagt zich met toenemende wrevel af, wanneer de grens bij het verhogen van ziektekostenpremies is bereikt. In de afgelopen jaren hebben de particulier verzekerden een steeds ruimer deel van hun budget moeten reserveren voor de gezondheidszorg van hun gezinnen. Een groot deel van de ziek tekostenverzekeraars heeft de Landelijke Specialisten vereni ging (LSV) al te verstaan gegeven dat er iets aan de tarieven moet gebeuren. Als niet over de hele lijn wordt aangehouden dat de norm voor de derde en tweede klas a en b 3, 4, 5 en 6 maal het ziekenfondstarief wordt, overwegen de verzekeraars de kostprijsclausule te schrappen. Dat zou inhouden dat de verzekerden zelf een extra eigen risico krijgen opgedrongen, buiten hetgeen zij in de polisvoorwaarden al hebben aanvaard. Die houding duidt erop dat ook de verzekeraars nieuwe premiestijgin gen voorzien, als niet de hand wordt gehouden aan d e rekeningen van ziekenhuizen en specialisten. De toe nemende kostendruk, waarop de So ciaal-Economische Raad thans stu deert, dwingt tot maatregelen, die de situatie voor de zwaar belaste parti culier kunnen verlichten. Andere is er niet aan te ontkomen, dat hij bij herhaling een stuk welvaartsverbe- tering zal moeten afstaan aan zijn ziektekostenverzekering, zonder dat zijn pakket verbetert. Het woord „nationalisatie" is de laatste Jaren steeds vaker gevallen. Maar aan een gezondheidszorg, die voor 100 procent aan ambtenaren is toevertrouwd, kleven ook de nadelen van zo'n institutie. Specialisten en huisartsen hebben via hun organisa ties al laten blijken van zo'n staats apparaat niet het heil te verwachten dat zij de patiënt van vandaag toe wensen. Zij vrezen dat hy degra deert tot „een geval", dat ambtelijk wordt afgehandeld. Zolang men het er in ons land nog niet over eens is, welke kant wij met de financiering van de gezondheids zorg uitmoeten, is het zaak de kos tenniveaus zo scherp mogelijk te blijven controleren. Daar waar mo gelijk, zal moeten worden samenge werkt bij het aanschaffen en gebrui ken van kostbare medische appara tuur. Eventueel zal de ongeschreven regel, dat vrije beroepsbeoefenaars niet onderworpen kunnen worden aan tarieflimieten, moeten wor den losgelaten en vervangen door wettelijke bepalingen in de richting van een tariefstop. Prijsbeivust En de „consument" blijft tussen tijds niets anders over dan zich zo prijsbewust mogelijk te verzekeren. Over de mogelijkheden daartoe, zegt de Nederlandse Consumentenbond, dat de verzekeraars met hun premie bedragen ln Nederland niet ver uit een lopen. Vrijwel zonder uitzonde ring wordt er gewerkt met kostprijs polissen, hetgeen betekent dat de overeengekomen behandelingen vol ledig worden vergoed. Toch ont breekt er nogal wat aan begrijpelij ke voorlichting op dit punt. En daar om overweegt de bond zo mogelijk ieder jaar met een overzicht te ko men, waaruit is af te lezen wat er j zoal aan particuliere verkerings- I pakketten wordt geboden en tegen I welke tarieven. Het eerstvolgende overzicht mag na juli 1970 worden verwacht. Dan zullen vermoe delijk de maatschappijen, die per 1 januari niet tot verhoging van de premie zijn overgegaan, hebben be zien welke verhogingen zij noodza kelijk achten. De consument kan zich dan zo volledig mogelijk op de j hoogte stellen van de mogelykheden. j De maatschappijen zelf hebben I zich tot noch toe ook niet onbetuigd gelaten. Al weken lang wordt er druk geadverteerd in landelijke en regionale bladen met voorwaarden die „concurrerend" moeten heten. Wie er over denkt om op zo'n aan bod serieus in te gaan, moet daar bij bedenken dat hy niet van zyn huidige verzekeringsmaatschappij af kan, als in de polis staat dat hij zich voor enkele jaren heeft ver plicht. Dat is alleen mogelijk, als de maatschappij premieverhogingen aankondigt en de particulier verze kerde het daarmee niet eens kan zijn. Hij kan dan bedanken maar moet daarbij de overeengekomen op- zeggingsvoorwaarden in acht nemen. Bovendien heeft hij er rekening mee te houden dat de nieuwe verzeke ringsmaatschappij niet alle gezins leden ineens hoeft te verzekeren, maar ook wachttijden in acht kan nemen. Een plotseling geconstateer de'kwaal of ziekte kan vervolgens voor die nieuwe maatschappij aan leiding zijn om uitsluitingsbepalin gen in de polis op te nemen. Vooral voor wat oudere mensen kan dit een ernstig nadeel betekenen. De ziektekostenverzekeraars bieden thans tegen elkaar op met allerlei gunstige voorwaarden die in feite zijn afgestemd op de grootte van I het eigen risico, dat men rerid is voor zyn gezin te nemen. Hoe hoger I dat eigen risico, des te lager de pre mie. Een voorbeeld is de zogeheten I „ideale ziektekostenpolis" waar- j voor al die risicobedragen in tabel len zyn uitgewerkt en waarbij daar naast wordt vermeld welk pakket er j tegenover staat en hoe de premie er door wordt beïnvloed. De polis viedt de mogelijkheid tot volledige verze kering van alle kosten voor huis arts en apotheker, specialistische be handeling (klinisch en niet-klinisch ziekenhuis- en sanatoriumverple- ging, vervoer en tegemoetkoming voor hulpmiddelen, zoals kunstlede maten. beugels, kunstogen en hoor- apparaten. Bovendien zijn verzekerd het vervoer en de kosten van ver pleging in een psychiatrische in richting tot maximaal 365 dagen. Wat dat laatste betreft neemt de Algemene Wet Bijzondere Ziekte- kasten (AWBZ' na de laatste ver zekerde dag het verpleegrisico over in de laagste klasse. Wil men in aanmerking komen voor deze verze kering. dan moet het hele gezin zich aanmelden. Als leeftijdsgrens is 55 jaar aangehouden. Wie ouder is kan eventueel na een verplichte keuring en tegen een extra premieverhoging worden geaccepteerd. Een extraatje in deze verzekering is dat er geen onderscheid wordt gemaakt tussen klas 2a en klas 2b, dat er geen spra ke is van premieverhoging voor „du re stede", zoals veel verzekeraare die wel toepassen. De premies zyn afge stemd op een vijfjarig contract. E i tl en risico Enkele cijfers, afgestemd op een gesn van vier personen (.ouders en twee kinderenneemt het gezin een eigen risico van 380 gulden per jaar. dan is de jaarpremie voor alle ge noemde voorzieningen per gezin 770 gulden voor de derde klas en 1070 gulden, wanneer alleen de ouders in de tweede klas worden verpleegd. Is het eigen risico 1000 gulden, dan wor den de premiebedragen verlaagd tot 400 en resp. 540 gulden. Ieder ge zin kan zelf uitdokteren wat de gunstigste regeling is, waarbij ook aan de aftredmogelijkheden voor de belasting kan worden gedacht. Dit voorbeeld is maar een greep uit de tientallen mogelykheden die in allerlei variaties aan de markt zijn. Het gaf overigens maar één! alternatieff volledige verzekering j (waarbij het eigen risico dan kan j verschillen), öf een gedeeltelijke ver- zekering waarbij het eigen risico dan bestaat uit de volledige kosten voor huisarts, apotheker, specialisti- I sche consulten, behandelingen van de specialist en tandarts, zonder te j worden opgenomen in een zieken huis of sanatorium. j Zelf premie be polen j Een andere verzekeringsmaat- j schappij heeft weer extra voorzie- j ningen in de vorm van een „unieke tandartsverzekering" en met de mo gelijkheid te kiezen uit vijf verschil lende pakketten, variërend van al leen een ziekenhuisverzekering tot een volledige verzekering met tand arts. Daartussen liggen allerlei pre mieschommelingen. al naar gelang de verzekerde voorzieningen. „U be paalt zelf de premie die u wilt be talen", zegt de advertentie. In feite betekent dit niets anders dan het aanvaarden van een volledig eigen risico voor d i e zaken, die men niet heeft laten meeverzekeren. De tand artsverzekering bestaat in dit geval uit een vergoeding tot 50 procent van alle rekeningen tot een maxi mum van 500 gulden. In de Rand stad. waar ook de tandartsen niet flauw zijn met hun tarieven, is dat j bedrag al snel overschreden. Wie van plan is van verzekering te veranderen, doet er goed aan het nieuwe overzicht van de Consu mentenbond af te wachten en aan de hand daarvan zich nog eens vol ledig te laten voorlichten door de maatschappij waarop de keuze zou moeten vallen. Dan loopt h et j gezin in ieder geval minder kans een beslissing te nemen, die het achter- I af moet betreuren. Friezen zijn slagvaardige schaatsers. Zelfs de ijzigste noordooster drijft hen niet naar de kachel. De vraag is hoe komt dat. 'Kunnen ze beter tegen de kou of nemen ze iets in? Inderdaadze nemen iets in. ionnema Berenburg. ien zeer Fries, hartverwarmend drankje jetrokken uit meer dan twintig kruiden volgens aloud familierecept. Dat houdt de spieren soepel, het lichaam warm en de geest opgewekt Daarom voor schaatsvaardige Hollanders die de aansluiting niet willen missen, hier 't inneem-schema. Sonnema Berenburg. Elke slag een glaasje. Denkt u na verloop van tijd wel even aan de overstapjes?

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9