Garantie' vaak een rookgordijn Leren leven met de belastingdruk FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Problemen bij wasmachineskoelkastentv-toestellen Nieuwe uitgaven Bestedingen onder stalen juk van metaal-c.a.o. Onvoldoende controle BATERDAG 84 IAWABI M70 fcCTDSCH DAGBLAD PAGINA 7 LEIDEN (GPD) Bij één op de drie nieuw gekochte was automaten treedt binnen de eerste twee jaar na aankoop ten minste één mankement op. Bij centrifuges, elektrische dekens en stofzuiger is dat bij ongeveer één op de acht aankopen het geval. En bij haardrogers, droogkappen en strijkijzers bij één op de circa vijfentwintig. Dat is gebleken uit een representatief marktonderzoek dat in de afgelopen twee jaar is gehouden. Het grootste deel tweederde van de mankementen aan elektrische apparaten doet zich voor binnen de garantietijd. De klant die een apparaat waarin zich een mankement openbaart, treft, zit niet zelden apn te kijken tegen de onduide lijkheid van garantiebeloften. Garantiebewijzen bevatten dik wijls een wijdlopige doch bijzon ier onduidelijke taak, die er voor ie koper op neerkomt dat men maar moet afwachten wat er ge beurt bij een defect. Dat kan meevallen, want veel zaken, fa brikanten en importeurs zijn zeer coulant, doch men kan er ook de grootste moeilijkheden mee krij gen. Reclamestellingen zoals 'met volle garantie' en 'volledig gegarandeerd', zijn dan ook meestal holle kreten die alleen maar bijdrage tot onduidelijkheid over de nazorg-verplichtingen die leverancier op zich neemt. Het is hoog tijd dat er in de ga rantie-omschrijvingen eens wat uni formiteit en duidelijkheid wordt ge- racht. En het is verbazingwekkend iat die er nog niet zijn. Immers, de arantiekreet wordt druk gehan- eerd als verkoopargument. Dus als oncurrentiewapen. Waarom zou een ïveraucier dan behoefte hebben een rookgordijn van on- liidelykheden? De stichting Vergelijkend Waren- nderzoek. waai-van het werk gro- mdeels wordt gefinancieerd door ministerie van Economische Za- heeft in de afgelopen jaren eni- diepgaande en op betrouwbaar heid •gecontroleerde warentests ge- ouden naar elektrische apparaten, laarbij zijn cok de garantiebewy- ontcijferd en is de fabrikanten importeurs gevraagd wat zij ei- rnlijk bedoelden. Uit, wat de sticht noemt „een men- flmoes van bepalingen", bleek bij ievisietoestellen dat de garantie op ibricage- en materiaalfouten bij xnmige merken zes maanden, en andere twaalf maanden is. Bij Nederlandse Siemens is het ech- slechts vier maanden en bij de Blitse Siemens weer zes. Nordmen- en Siemens behouden zich liet icht voor, gedurende de garantie- nieuwe buizen gedeeltelijk in re ining te brengen. welk geval dat recht gebruikt worden en wat dat gaat kosten een van de vele onduidelijkheden, importeur van Grundig spreekt eventuele reiskosten van een toicus, die voor rekening van de 'per komen. Onduidelijkheid. Ku- De lange wandeling, door Mein- rt de Jong. Jeugdboek. Uitg.: est-Friesland. Hoorn. De kleine dikke ridder, door Ro- rt Bolt. Jeugdboek. (West-Fries- ld) Piet en Tom In gevaar, door Jac. nders. Jeugdboek. (West-Fries- W>. Daar was eens, door Leni Saris. 'est-Friesland) De vruchten van vroeger en ande sprookjes, door H. Werner (West- iesland) Konkeltoid, van kerkles, kroegies, kluisies, door J. A. Pannekeet. 'est-Friesland) liet Muiderslot, door Ton Koot. fe: Wereldbibliotheek. Amster- m. Jeugdwerk 1884-1892 van Henriëtte 'land Holst-van der Schalk. Uitg.: tulenhoff Amsterdam. ba geeft geen garantie op toestellen, die worden gebruikt in gebieden met onvoldoende ontvangstmogelijkhe den. Waar is dat? Onduidelijkheid. En dan de veelvuldig voorkomende regel gebruikt door Graetz, Phi lips, Schaub-Lorenz en Metz dat de eigen technische dienst zal beoor delen of men voor kosteloze repara tie in aanmerking komt. Koelkasten De garantie op koelkasten zit ook ingewikkelder en vooral onbestem- der in elkaar dan de meeste garan- tiekaarten doen vermoeden. Alle bewijzen vermeldden bij het onder zoek van de stichting Vergelijkend Waren onderzoek een garantie op de kast zelf van een jaar en op de her metisch gesloten koelcompressor een van vijf jaar. Echter: voorrij kosten worden door Alaska (Ï13) en Esta ff 10) reeds na drie maanden in rekening gebracht, en door Liebherr f 16,80) en Zoppas 14, tot f22,40) na een jaar. Ook het arbeidsloon voor reparaties aan de koelcompres sor wordt na een jaar in rekening gebracht bij Hilton f 25, per uur In dus. voorrijden». Esta f24.86 incl. voorrijden), Libherr (f33.60 inclus. voorrijden plus standaardtarief per verlichtig en Zoppas (f30.80) f39,80 incl. voorlijden).Ondanks het feit dat de garantie nog niet om is, gelden dus deze kosten, als de ser vice-dienst van de fabrikant te hulp moet komen. Mankementen Garantiebepalingen zitten vol vaagheden die meer een garantie voor de fabrikant inhouden dan voor de koper. En er kan toch waar achtig wel wat mis gaan met elek trische apparaten. Dat bewijst het gehouden onderzoek. Dat bleek ook bij de vergelijkende warenonder zoeken. bij voorbeeld bij dat van wasautomaten gebeurde onder meer dit: een machine sloeg bij het op toe ren komen voor het centrifugeren steeds weer af. een programmaklok raakte de fect. een programmaschakelaar ging stuk. een machine had een ernstig be schadigd mecnanisme voor de aan drijving van de trommel. vele machines hadden veiligheids mankementen, die ook weer tot schade konden leiden. Er deugt weinig van de schrifte lijke garantieverklaringen. En hele maal niet van die. welke en dat komt meer voor dan men denkt in een andere taal gestelde, of die slechts in het Nederlands zijn ver taald. Door zo'n garantiebewijs heeft men er meteen een indruk van hoe serieus de importeur het met zijn garantieslogan tegenover zijn klan ten meent. Nogmaals, het is hoog tijd vo»or uniformiteit en duidelijkheid. Wie daartoe het initiatief zal nemen is echter de vraag. Zelfs bij het door de overheid gefinancieerde plan tot informatieve etikettering van allerlei voor de consument „moeilijke" arti kelen. had men nagelaten ook de kernpunten van de garantiebepalin- genkaartje te zetten. Schrale troost: dat inlichtingenkaartje zal ook wel nooit doorgaan. Want de fa brikanten voelen niets voor dergelij ke informatie aan de koper. LEIDEN (GPD) Natuurlijk valt op zo korte termijn niet te zeggen of de nieuwe minister van Economische Zaken erin zal slagen om de boot af te hou den op het gebied van de prijs beweging. Weliswaar heeft hij verklaard, dat er een stringent prijsbeleid zal worden gevoerd maar dat kan onmogelijk bete kenen dat er geen enkele prijs verhoging meer zal worden toe gelaten. Tal van ondernemingen zitten nu al in moeilijkheden door de wurg greep va.n de prijspolitiek en dat wordt nog erger naarmate de ge volgen, duidelijker aan het licht tre den. Aangenomen moet worden, dat door de aanvaarding van de metaal- cao door het kabinet het sein op groen is gezet om in alle in de toe komst af te sluiten arbeidsovereen komsten een dergelijke clausule op te nemen. Wat de gevolgen zullen zijn als het stelsel algemeen zal zijn geworden, valt met geen mogelijkheid te voor spellen. Er zijn in ons land nog geen ervaringen mee op gedaan. Voorlopig zijn de indesxlonen nog vingeroefeningen op een niet gestem de piano. Weliswaar heeft België al geruime tijd geleden voor een aan tal categoriën werknemers een der gelijk stelsel ingevoerd, zonder dat er tot nu toe ernstige inflatoi re gevolgen uit ontstonden, maar bij het stellen van dit voorbeeld moet in aanmerking worden genomen dat er een groot verschil is geweest in het algemene economisch beleid. Bij de zuiderburen heeft de werkgelegen- heidspolitie nooit zo'n sterk accent gekregen als bij ons. In Neder lard is het strijk en zet geworden om luidskeels overheids steun te roepen, zodra het werklo- zencijfer een stijging van beperkte betekenis vertoont. Toen na de bestedingsgolf van 1 1964 en 1965 een tijdelijke inzinking in de werkgelegenheid optrad moest er elk ogenblik een bedrag van hon derd miljoen gulden door de over heid worden uitgetrokken om de werkgelegenheid nu eens in de ene streek of bedrijfstak en dan weer in de andere te steunen. Ook in deze tyd van een krappe arbeidsmarkt worden garanties ge vraagd voor kredieten, die moeten voorkomen dat bepaalde bedrijfstak ken onder de last van de interna tionale concurrentie zullen bezwij ken. Naarmate de lonen op de pro- duktiviteitsontwikkeling vooruit snellen is de kans groter dat er be drijfstakken in de knoei komen. Vloek van boze daad Wat aan de een gegeven wordt kan de ander niet worden onthou den. De moeilijkheid is daarbij dat zelfs de overheid niet méér vruch ten van de boom kan plukken dan eraan hangen. Wil men toch meer geven dan gaat het hek van de dam, want dan kan dat alleen door de remmen van de geldpers weg te be- men. Met inflatie wordt echter geen welvaart geschapen, er kan alleen een verschuiving mee worden be werkstelligd, want wat aan de' een wordt gegeven moet de ander wor den ontnomen. Indien er honderd miljoen of meer moet worden uitgetrokken om de scheepsbouwindustrie boven water te houden, omdat anders de werk gelegenheid van tienduizend man in gevaar komt. of eventueel een veel voud daarvan, dan betekent dit dat er honderd miijoen minder beschik baar is voor andere bedrijfstakken, die wellicht in de toekomst een veel groter rendement voor het land zul len afwerpen dan de scheepsbouwin dustrie, die gebukt blijft gaan onder een moordende internationale con currentie. Nieuwe opdrachten kunnen door gaans alleen worden verkregen door zoveel water in de wijn te doen dat er niet alleen geen stuiver meer aan te verdienen valt, maar dat er een flink verlies wordt geleden, het geen de roep om hulp zou doen aan zwellen. Optimaal nut Het is niet de taak van de eco noom om uit te maken of het nodig is om uit de gemeenschapskas de de begrafeniskosten van een sterven de bedrijfstak te financieren. Het gaat er hem om dat het in stand houden van bedrijfstakken wordt ge zien in t licht van de optimale aan wending van de produktieve krach ten. Uiteraard heeft de overheid een Reeds komen er telkens gevallen voor waarin ondernemingen door aanpassing of door gebrek aan con currentiekracht genoodzaakt zijn om tot uitdunning van het personeel over te gaan. Thomassen en Drijver. Werkspoor Utrecht. Kromhout Motorenfabriek en Textiel Unie zijn vers in het ge heugen liggende voorbeelden. Zonder de loonstijgingen, die de produktivi- teitsvermeerdering te boven gingen, hadden de bedrijven misschien nog geruime tyd kunnen doorsudderen. Rukken aan de deken De indexionen nullen de werkers verzekeren van een jaarlijks reële inkomensverbetering. Voor zover zij taak om bepaalde industrieën te steunen als zij bijvoorbeeld door nieuwe ontwikkelingen op technisch gebied, zoals de kernenergie, ach terop zouden raken door gebrek aan middelen. Een ander geval is de steun bij het sluiten van de mijnen en het scheppen van nieuwe werkge legenheid in bedrijven, die tot ver groting van het .velvaartspeil kun nen bijdragen. Ook moet er gelegen heid zijn om de helpende hand te bieden als een levensvatbare indu strie over een financieringshobbel heen moet worden geholpen. In de meeste andere gevallen wordt het goed geld naar kwaad geld gooien. Door de geïndexeerde lonen be staat er kans dat de zwakke plek ken eerder worden bloot gelegd dan anders het geval zou zijn geweest. niet stoelt op vergroting van de pro- duktiviteit, gaat dat ten koste van de drie andere oestedingssectoren de vaste inkomenstrekkers (ook al vindt er een aanpassing plaats van de aow-uitkeringen met 3 pet bij een algemene loonstijging van 10 pet.), de investeringen in de onder nemingen en ten derde de over heidsbestedingen. Als de een de de ken naar zich toetrekt, komt de an der bloot te liggen. Een land dat meer besteedt dan het voortbrengt, vindt de rekening gepresenteerd in een tekort op de betalingsbalans. Tijdelijk kan een dergelijk tekort worden gedicht door de intering op de reserves. Zelfs een rijk land als de Ver enigde Staten kan zich echter niet weelde veroorloven om Jaar in. jaar uit een tekort op de betalingsba lans te hebben. Het is in het kader van de internationale overeenkom sten ook niet mogelijk om telkens de escapades op het gebied van lonen en prijzen recht te trekken door de valuatie van de munt. De gevol gen daarvan zouden bovendien erg pijnlijk zijn voor de inkomenstrek kers. In het afgelopen jaar is het over schot op de betalingsbalans zeer be scheiden geweest als het wordt ge steld tegenover de groei van het na tionaal inkomen. Veel speling is er dan ook niet om de stijging van het reële inkomen van het gros der werknemers met ca. 4 pet «waar van 23/4 pet door de cao-index en 11/4 pet door bijkomende verbete ring van arbeidsvoorwaarden) op te vangen. Die reële verbetering komt neer op een nominale loonstijging van 10 pet. Haasje over spelen Een ander punt is, dat door het haasje over spelen van lonen en prijzen de handen van de overheid worden gebonden op het gebied van de begrotingsuitgaven. Belastingver hoging is redelijkerwijs uitgesloten, omdat zij onmiddellijk zou worden gevolgd door een nieuwe loongolf als het reële inkomen door tariefsverho gingen zou worden aangetast. Dit betekent dat de overheid in de toekomst moet leren leven met de bestaande belastingdruk. Verhoging vann sucessierechten en vermogens belasting zou een druppel op de gloeiende plaat zyn en bovendien de kapitaal vlucht in de hand werken. Het samenstellen van de begroting voor 1971 zal daarom een interessant experiment worden. Het uitstel van de verhoging van de omzetbelasting zal permanent moeten worden ge maakt, omdat, als zij toch omhoog zou gaan. onmiddellijk de loonspiraal in werking treedt. De behandeling van de Rijksbe groting is elk jaar weer een pro bleem dat kamervoorzitter mr. Van Thiel grijze haren bezorgt. HU is er het afgelopen najaar harder dan ooit tegenaan gegaan en heeft de vergaderingen strak geleid. De spreektijd werd drastisch gerantsoe neerd. Desondanks is men ook deze keer weer niet voor de kerst klaar gekomen. Het presidium had nog wel een nieuw systeem van behandeling toe gepast, waarbü alleen korte plenai re debatten werden gehouden. In vorige jaren deed men het pre cies andersom: eerst de eindeloze commissievergaderingen en dan het plenaire debat. Het was de bedoe ling dat in de commissievergaderin gen slechts inlichtingen zouden wor den gevraagd, maar het werden al snel complete politieke debatten, die later nog eens in de plenaire verga dering dunnetjes werden overge daan. Het nieuwe systeem heeft het voordeel dat de begrotingsbehande ling begint met een kort. levendig debat, omdat over de details later kan worden gepraat. Dat verleven digt de zaak aanzienlijk. Vooral in tweede termijn ontstonden het afge lopen najaar vaak flitsende debat ten, die de moeite van het volgen waard waren. Dat men ook deze keer niet voor de kerst klaar zou komen, zat er al VToeg in. Actuele gebeurtenissen, waarover de Kamer met de rege ring van gedachten wilde wisselen, schopten het schema in de war, dat mr. Schepel, de griffier van de Ka mer, elk jaar zo keurig ontwerpt. Mondelinge vragen. interpellaties, corns zelfs hele debatten, hadden een vertragende invloed op de be grotingsbehandeling. Het is misschien allemaal niet zo erg, maar de moeilijkheid is dat mi nisters slechts een derde van de gel den die zij hebben opgevoerd, mogen uitgeven zolang hun begroting niet door het parlement is goedgekeurd. En sommige begrotingshoofdstukken passeren pas in juni de Eerste Ka mer De begrotingsbehandeling is in de praktijk meestal niet meer dan een politiek debat over het beleid dat de minister heeft uitgestippeld. Over de honderden begrotingsposten afzon- derlUk wordt nauwelijks gepraat. Men kan van een Kamerlid dan ook niet verwachten dat hU in staat is die posten grondig door te lichten. De Kamer zit vol fiscale experts, maar met de problematiek van de uitgaven houdt niemand zich in het bijzonder bezig. Om dr. Drees jr., de thesaurier- generaal. te citeren: „Er is in dit land wel een belastingacademie, maar uitgavenspecialisten worden hier niet opgeleid." Slechts bij de algemene politieke en financiële beschouwingen die al tijd in oktober worden gehouden, tracht de Kamer de regering de pin op de neus te zetten. Men contro leert of de uitgavenstUging wel aan de conjuncturele normen voldoet en wil dan nog wel eens luide om bezui nigingen roepen. Maar by de behandeling van de afzonderlijke begrotingshoofdstukken wordt door het individuele Kamer lid rustig om meer geld gevraagd voor op zichzelf nobele doeleinden. Om dr. Drees Jr. nog eens te herha len: „een stukje financiële schizo frenie." Om daaraan te ontkomen heeft enige tijd een algemene begrotings commissie gefunctioneerd, kortweg abc genoemd. Het was de bedoeling dat in die commissie alle verlan gens op het terrein van de uitgaven zouden worden gecoördineerd en af gewogen tegen de aanwezige dek- kingsm'Dgelij kheden. Men wilde als verstandige mensen om de tafel gaan zitten om de rege ring een behoorlijk alternatief voor te schotelen. Maar helaas: het werk te niet. De abc bestaat nog altijd op papier, maar komt nooit meer bij een. Er is wel eens een poging gedaan met een tegenbegroting te komen. Drs. Joekes (WD) heeft als oppo sant van het kabinet-Cals een plan op tafel gelegd dat voorzag in een uitgavenverlaging met 900 miljoen gulden. Toen de PvdA weer in de oppositie geraakte, deed drs. Pesohar (PvdA) dan omgekeerd. Hij wilde de uitgaven voor wo ningbouw en ontwikkelingshulp ver hogen en stelde daar uitgavenverla- gingen en hogere belastingen tegen over. De Kamer kreeg in beide ge vallen echter de mogelijkheid een keuze te maken en dat maakte de zaak aanzienlijk duidelijker. Het is helaas bij deze twee pogin gen gebleven. De PSP heeft het ook nog eens geprobeerd. Men mist echter de hulp van specialisten. Drs. Joekes had de hulp van dr. Witte- veen, die in het kabinet-Marijnen minister van Financiën was geweest en dus de weg wist. Een enquête onder de leden van het parlement, gehouden door de Leidse universiteit, heeft uitgewezen dat 75 procent van de leden van de Tweede Kamer de parlementaire controle op de rijksuitgaven onvol doende vindt. Van de Senaat was 54 pet. niet voldaan over de invloed van het parlement op dit punt. Aan het Binnenhof begint men dan ook in te zien dat in elk geval de werkwijze van de Tweede Kamer dringend ver betering behoeft. De tijd dat elke fractie de rege ring te lijf zal kunnen gaan met de hulp van een flinke staf van specia listische medewerkers, lijkt nog ver en toch moeten we die kant op, wil het parlement zyn controlerende functie waar kunnen maken! R. W. Heidinga

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7