„Alleen om bij kiezers in het gevlij te komen" Prijsbeleid van nu is niet aanvaardbaar' Vanavond krijgt u een totaal andere kijk op kopieerapparaten. ij Weer tankauto in Venlo gekanteld Weigert dr. Joiicklieer gou veneurscliap Burgemeester Wytema van Alkmaar in verzet tegen de gekozen burgemeester Overwogen Onafhankelijk Advies Gezag Binnenbrand snel geblust „Kieskeuriger*, consument naar de opruiming Rotterdam krijgt stoeltjeslift Kandidatenlijst CHU-Benthuizen maandag bekend METAALINDUSTRIE Vakantiespel 1970 half augustus Vanavond komt de'Océ'IIOO op TV. Wat gaat u zien? 1 KB BON voor informatie over de 'Océ' 1100. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1100 j Firma: VAN DER GRINTEN N.V. PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 JANUARI 1970 ALKMAAR (GPD) Vieren twintig jaar is burgemeester mr H. J. Wytema lid geweest van de Partij van de Arbeid. Thans is hij partijloos. Reden voor zijn bedan ken is de eis in het nieuwe ver kiezingsprogramma, dat burge meesters door de bevolking die nen te worden gekozen. Heeft burgemeester Wytema reeds eerder overwogen de PvdA te verla ten? Hy zegt: „Ik heb nooit reden ge had me van de party los te maken. Als je een dergelijke stap neemt, dan moet daar een reden voor zijn. Nooit kun je het met een politieke partij helemaal eens zijn. Er zijn altijd be paalde elementen in een programma die je niet aanstaan". En„Dit programmapunt is in stryd met het advies van de Wiardi Beckmanstichting. Dat men dat er op het congres doorgejast heeft, dat smaakte me niet. Ik meen dat men hiermee de Nederlandse democratie een slechte dienst bewijst". Er is nog een bezwaar: „Ik ben principieel geen republikein, maar monarchist. En dit is een typische republikeinse gedachte". Burgemeester Wytema heeft zijn i stap terdege overwogen. Nog voor het congres in Groningen schreef hij een brief aan partijvoorzitter Von deling. Hierin verweet hij het be stuur simplistisch denken en onzorg vuldig voorbereiden. Het voorstel burgemeesters te doen verkiezen was volgens burgemeester Wytema alleen gedaan om bij de kie zers in het gevlij te komen en hen er van te weerhouden op D'66 te stem men. Tenslotte: „In de praktijk heeft de goegemeente het stelsel van ver kiezing niet door. Het is volstrekt misleidend dit aan te kondigen met een beroep op de democratie". Burgemeester Wytema is bevreesd voor de politieke onafhankelijkheid van een gekozen burgemeester. Maar is bij benoeming volgens het huidige stelsel zijn politieke kleur dan niet van belang? Het antwoord: „Dat is zo, maar daar heb ik geen bezwaar tegen. Het is heel redelijk dat men bij de keuze van een burgemeester rekening houdt met zijn levensbeschouwing. Het is fout in een overwegend orthodox- protestante gemeente een humanist te poten. Het is fout in een socia listische gemeente een confessioneel- conservatief neer te zetten. In Zaan dam zou geen AR-lid moeten komen en in Ermelo geen humanist. Er moet geestelijk contact kunnen bestaan tussen de burgemeester en de bevol king". Als mr. Wytema in 1948 geen lid van de PvdA was geweest zou hü toen dan burgemeester van Alkmaar zyn geworden? „Ik weet niet of ik dat was gewor den als ik partyloos was geweest. Zo iets hangt voor een belangryk ge deelte af van het standpunt van de minister van Binnenlandse Zaken. Sommigen vinden het schadelyk als een burgemeester geen politieke klem- heeft gekozen. Anderen vinden het niet belangrijk". Heeft burgemeester Wytema be zwaar tegen het uitbrengen van een benoemingsadvies door de gemeen teraad? „Daar heb ik geen enkel bezwaar tegen, als het maar niet oven namen gaat. Inspraak is volkomen accepta bel, maar een voordracht van de raad niet. Wat weet de raad van de kandidaten af? Wat weet men van iemand die het vak nog niet kent? Hoe kan men beoordelen hoe deze man zich zal gedragen in een open baar ambt? Zelfs voor de commissa ris van de Koningin is dat al moei- lyk". En als de minister tegen de wen sen van de raad lnhandelt? „Daar distantieer ik me van. Dat is de verantwoordelykheid van de minister. Er zijn meer punten waar ik het niet mee eens ben. Ik ben by- voorbeeld van mening, dat burge meesters te lang op een post blyven zitten. In het algemeen moeten zy j na twaalf jaar door anderen worden vervangen. Want daarna overschrijdt hy zyn hoogtepunt". ALPHEN AAN DEN RIJN Door oververhitting van een kachel brak er gistermiddag omstreeks twee uur brand uit in de huiskamer van een pand aan de Hoofdstraat in Alphen. Het plafond van de kamer had reeds vlam gevat voor men de brand ont dekte. De brandweer, die spoedig aanwezig was had het vuur snel met de hogedrukspuit onder de knie. De schade viel tenslotte nog mee. UTRECHT ANP» De gang van zaken by de opruiming, die nu al enige tyd aan de gang is. heeft de textieldetaillisten tot de slotsom gebracht, dat de consu ment kieskeuriger is geworden. Er worden weinig „koopjes" meer verkocht die uit de mode zUn, ondanks de vaak lage prij zen. Men koopt liever dure arti kelen die zyn afgeprysd dan goedkope, die nu praktisch „te geef" worden aangeboden. Volgens de stichting Mitex, het samenwerkingsorgaan van de textiel-detailhandel, lykt het erop, dat een zeker verzadigings punt is bereikt waardoor min der behoefte bestaat aan iets nieuws dan in voorgaande Jaren. Een steeds grotere groep consu menten gaat ook voor textiel - aankopen naar de cash-and- carry-zaken. De groep die over bluft, is minder in koopjes ge ïnteresseerd. Veel detaillisten reageren op deze ontwikkeling met de wens, de seizoenopruiming af te schaf fen. Nu men met een selectiever publiek te maken krijgt, ziet men de noodzaak ervan steeds min der in en voelt men meer voor /voordelige aanbiedingen gedu rende het hele seizoen. Op die manier zou ook meer ruimte en gelegenheid ontstaan om de col lectie constant te vernieuwen. Over het gezagselement„Het is niet altyd prettig belast te zyn met gezag. En gezag uitoefenen met op de achtergrond de mogelykheid niet J te worden herverkozen door degenen over wie het gezag wordt uitgeoe- fend, is uitermate hachelyk". Zullen andere PvdA-burgemeesters I eveneens voor het party-lidmaat- j schap bedanken? Burgemeester Wytema verwacht van wel. Maai*: „Dat hangt af van de binding die zy met de party voe len". Wordt burgemeester Wytema lid van een andere party? Hy zegt: „Ik heb my er nog niet over beraden of ik me überhaupt by een party zal aansluiten. Maar dat heeft geen actueel belang. Het is geen jasje dat je zo maar aan en uit trekt. Net als met het lidmaatschap van een kerkgenootschap". VENLO (ANP) Voor de tweede maal binnen vier dagen is in de ge meente Venlo een Duitse tankauto geslipt en gekanteld. Vandaag was het geladen met byna 23.000 kg zeer giftig phenol in vloeibare vorm. Phe nol, dat snel ontbrandt, verbrandt in de open lucht en levert by inade ming levensgevaar op. Het ongeval gebeurde op het smalle Europaplein. De tankauto slipte ten gevolg van de gladheid en schoot dwars over de weg het plein over. waar hy kantelde. Direct na de melding namen poli tie en brandweer uitgebreide veilig heidsmaatregelen. Het verkeer werd omgeleid en men probeerde de gif tige vloeistof in een andere tankt te pompen. De wagen werd bestuurd door een 28-jarige chauffeur en is afkomstig van een chemisch bedrijf uit Duisburg. De lading was bestemd voor Staatsmynen DSM in Geleen. Dinsdag kantelde op de Horsterweg in Venlo eveneens een Duitse tank auto, geladen met 33.000 liter huis brandolie, toen eveneens geluk kig zonder schadelyke gevolgen. ROTTERDAM (GPD» Na tyd- rovende besprekingen en het over winnen van zeer veel moeilijkheden is toch beslist, dat Rotterdam ty- dens de manifestatie C '70 zijn stoel- stjeslift krygt. De problemen hadden vooral betrekking op de fundering, waarvoor meer dan 100 betonnen pa len moeten worden geslagen. Tussen een wirwar van buizen en leidingen in het centrum moest voor deze palen een plaats worden gevonden. Het Zwitserse bedryf Willy Bühler in Bern zal nu zo snel mogelyk met de aanleg beginnen. In tegenstelling tot eerdere plannen worden de kabels op een hoger niveau aangebracht. De hoogte zal variëren van 12 tot 16 me ter. Tydens de manifestatie zal de or ganisatie C '70 het project beheren. Daarna zal de lift worden verkocht. Reeds heeft Hoek van Holland zich al min of meer kandidaat gesteld. BENTHUIZEN Het voorlopig bestuur van de kiesvereniging Christelyk-Historische Unie in Benthuizen zal voora'snog een voorlopige werkzaamheid houden. Het aantal leden is inmiddels tot 21 gestegen. Maandagavond zal de kandida- tenlyst worden bekendgemaakt, omdat nog een aantal daarvoor in aanmerking komende personen moet worden benaderd. In totaal zal deze lsyt een zestal kandida ten gaan bevatten. Wel is bekend, dat de heer A.van Noort. die on langs mét ziin wethouderschap ook het raadslidmaatschap neer legde. op de grosinst een vooraan staande plaats heeft ingenomen. HAARLEM (GPD) Voor een groot aantal ondernemingen is het huidige prysbeleid onaanvaardbaar Dat vindt de werkgeversorganisatie in de ALPHEN AAN DEN RIJN On- I der voorzitterschap van de heer C. J. Guldemond heeft het bestuur van de stichting Vakantiespel in Alphen aan den Ryn dezer dagen besloten het Vakantiespel 1970 te houden in de week van 10 t.m, 14 augustus. Als opvolgster van secretaresse-pen- ningtmeesteresie, mej. G. Spreij, werd benoemd mevrouw A. v. Ringen Ciggaar. Het bestuur werd verder aangevuld met mevrouw N. v. Vliet- Sampiemon en de heer C. v. Caulil. Prikkeldraad op meren Oost- duitse militairen hebben prikkel draadversperringen opgericht op de bevroren meren langs de grens tus- seb Oost- en West-Duitsland. Vol gens Westduitse grensfunctionaris- sen betekent het ongewoon koude weer. vooral in noord-Duitsland. neuwe ontvluchtingsmogelijkheden over de bevroren .neren voor de Oostduitsers. (GPD' Hoewel velen op Cura cao verwachten, dat dr. E. Jonck- heer toch zyn benoeming als gou verneur zal aanvaarden on danks bezwaren van met name de politieke party Frente Obrero is bet echter in het geheel nog niet zeker dat dr. Jonckheer in derdaad als gouverneur naar de Ned. Antillen zal gaan. De heer Jonckheer, die thans nog gevol machtigd minister van de Antillen in Den Haag is, is met vakantie. Zijn plaatsvervanger in Den Haag. de heer De Booy liet door- jschemeren, dat dr. Jonckheer tü- dens zyn huidige periode bij zich zelf te rade gaat of het niet ver standiger is zelfstandig afstand te doen van zyn gouverneurschap. Vermoedelyk wacht de bewinds man nog met zyn definitieve be sluit tot er voor hem een aan vaardbaar alternatief zal zün. Es sentieel bij de besluitvorming van dr. Jonckheer zou zün of hy ak koord zal gaan met een ambassa- deurspost, bijv. in Latyns-Amerika met name in Venezuela. metaal- en elektronische industrie, de F.M.E., de federatie stelt voor de rentabiliteitsregel weer in te voeren. Dat houdt in. dat niets eerst de rode cyfers zichtbaar moeten worden, voordat.bepaalde onkosten in de pry- zen mogen worden doorberekend. Het thans geldende prijsbeleid gaat er van uit, dat de loonkosten niet mogen worden doorberekend en dat stygen- de rentekosten eveneens buiten be schouwing moeten blyven. Kosten- stygingen in de assurantie en bij de eigen onderhoudsdiensten mogen evenmin worden doorberekend. Op uitbreidingsinvesteringen mag niet extra worden afgeschreven. Als grondstoffen, zoals staal, in prijs stygen wordt geen vervangingswaarde geaccepteerd. Rente over het geïn vesteerde vermogen blyft helemaal buiten beschouwing. Dit leidt maar al te vaak tot een gedwongen inte ren tot verlies er op volgt, aldus de werkgevers in het blad „Metalectro Visie". De werkgevers in de F.M.E. zyn bovendien van mening, dat de gelds- margeregel de concurrentiepositie van Nederlandse bedryven t.o.v. het buitenland ondergraaft. De overheid legt een margepremie op het aanko pen van nieuwe, by voorbeeld Duitse handelscontacten vinden de werkge vers. die deze maatregel schadelijk en onuitvoerbaar achten. Ook het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft felle kritiek op de geldsmargemaatregel. Daarby gaat het in hoofdzaak om Neder landse ondernemingen, die duurzame consumptie-artikelen op de markt brengen, waarvan de recht- of ad- viesprys is vastgelegd in een catalo gus en die bij hun afzet gebruik ma ken van wederverkopers. By een prijsverhoging van hun artikelen mo gen zij aan deze wederverkopers met een hogere geldmarge verlenen. Dat betekent dat de marge procentueel een daling ondergaat, aldus het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen. ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester mr. R. M. Gallas van Alphen aan den Rijn heeft gistermiddag in het gemeentehuis de commissie voor kunstopdrach ten geïnstalleerd. De commissie bestaat uit de heren (foto v.l.n.r.) H. van Berkel, ir. C. Hakstege, J, van Heel, Th. v. d. Nahmen, M, Paats, M. Wurfbain en R. v. d, Voort die prof. ir. J. van Tol ver tegenwoordig de. (Foto Leidsch Dagblad) ADVERTENTIE Het elektrostatisch kopieerapparaat, dat snel van alles kopieert (elk formaat, tot en met A 3). dat kinderlijk eenvoudig te bedienen is en slechts in de prijsklasse van een elektrische schrijfmachine valt. Dat apparaat gaat u vanavond om 19.57 (Ned. 1) zien. Wilt u onmiddellijk uitvoerige informatie over de 'Océ' 1100? Bel dan een van onze verkoopkantoren: Amsterdam-441088. DenBosch-244 61, Den Haag - 5146 61Eindhoven - 2 89 38, Hengelo - 105 69. Rotterdam - 14 50 66. Of stuur de bon op naar VAN DER GRINTEN N.V.,Den Bosch. r Vul in-knip uit-stuur op. ■x~ I_ ISDD T.a.v. Adres: kopieert in uw voordeel. Verkoop Nederland, Aartshertogenlaan 151, Den Bosch. lei 'la

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6