Jouw Wereld stelde onderzoek in Waarom sluiten danci en jeugdcafé's zo vroeg! i Leiden weinig behoefte Nieuwe dancing in Leiden POP, SOUL, BEAT en JAZZCONCERTEN rigadier Algra: Commentaar Boeie 7 in Noordwijk Paddock in Noordwijk Casino in Noordwijk Duna Deli in Noordwijk Yliethof in Rijnsburg LKTDSrVV DA OBI. AD PAGINA 21 Dit is de Nocrdwijkse dancing ..Duna Deli". u-aar elk weekeinde tieners en twens uit vijftig verschil lende gemeenten komen dansen. Vijfennegentig procent sprak zich in een enquête uit voor een latere slui tingstijd. In Leiden en omgeving bestaan grote verschillen op het punt van Ie sluitingsuren van dancings, jeugdcafés en andere trefcentra voor ongeren. De redactie van Jouw Wereld heeft zich de afgelopen we ien met dit vraagstuk beziggehouden en in Leiden, Noordwijk en tijnsburg een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de totale haos rond het sluitingsuur. Gebleken is, dat in vrijwel alle geval- n de Algemene Politie Verordening in betroffen gemeente de doorslag geeft niet de wensen van de eigenaars en «oekers. Alle eigenaars van dancings i cafés die we ondervroegen toonden ch een voorstander van een later slui- ngsuur. Dat ook de bezoekers daarvan voor- mder zijn bleek onder meer uit een quéte die onlangs werd gehouden in n van de Noordwijkse dancings, Du- i Deli. De chaos wordt nog vergroot door het 1 t dat de sluitingstijden van plaats tot lats verschillen. In Leiden bijvoor de! moeten in principe alle dansgele- nheden om twaalf uur precies de deu- i sluiten. In vrijwel alle gevallen wordt iter door de burgemeester een perma- ite ontheffing gegeven tot één uur. )eze vergunning kan later worden in trokken wanneer blijkt, dat de betrok- eigenaar zich niet aan de regeling dt of zijn buren overlast bezorgt. In Noordwijk liggen de zaken weer an ders. In de winterperiode moeten alle dansgelegenheden en jeugdcafés gesloten worden om twaalf uur 's avonds. In de zomerperiode wordt ten gerieven van de toeristen het sluitingsuur- verlengd tot twee uur. De meeste dancings in Noordwijk zijn alleen op zaterdag en zondag geopend en in het hoogseizoen juli en augustus» elke dag. Leiden en Noordwijk staan op het punt van het sluitingsuur ten ach ter bij gemeenten als Wassenaar. Sche- veningen. In de Scheveningse dancings aan het Gevers Deynootplein, zoals Pam ï'am. kan men zomer en winter tot ver na twaalf uur dansen, terwijl verschillende cafés zelfs een nog later sluitingsuur hebben. Voor zover ons bekend is spant Wassenaar de kroon omdat de bar-dan- cing van Tom Bakker zelfs geopend is tot vier uur in de ochtend. Een ander uiterste is in dit geval Rijns burg waar na 12 uur alles potdicht moet zitten. e sluitingstijden van horeca-bedrij- ressorteren onder de Afdeling Bij- lere Wetten op het Leidse politicbu- Jouw Wereld sprak met brigadier die de drankwet toelichtte. Dat is (wet. die min of meer over de stand zaken beslist in de Leidse café-res- int - dans - en - aanverwante - |ven - sector. van de belangrijkste opmerkingen de heer Algra was dat de Leidse po- geen enkele invloed uitoefent bij 't stand komen van het totale gemeen te beleid op het punt van de slui- stijden: daarover beslist de burge ster. onze vraag op welke wijze de po- betrokken kan raken bij sluiten dancings of jeugdcafés antwoordde adier Algra: „De Leidse politie heeft controlerende taak. Misschien een je adviserend, maar met dien ver- de dat de burgemeester dit advies lijde kan leggen. 11 V opperde tijdens het gesprek dat de ingstijden vooral voor de jongeren- jji gelegenheden nogal moeilijk liggen. lVei *1 met het oog op de ongeveer 10.000 25, enten in Leiden. De heer Algra Pn ..Er bestaat in Leiden weinig be- aan latere sluitingstijden. Lei- ls een stad van grotendeels werken- aensen, die 's morgens op tijd moe- beginnen. De mensen lopen te vroeg om later sluiten voor de kasteleins ibeler te maken. aldus de heer Algra wel eens Dbeerd. Hij noemt voorbeelden: De Wde Turk. Tastevin. Die kregen wel vergunning om langer open te blij- Het waren gelegenheden met een publiek. Over de Bierbengeldie ook eens tot 2 uur mocht openblijven, zegt de briga dier dat er door zo'n latere openingstijd allerlei figuren aangetrokken worden. Rotaooi viel niet te vermijden. Over het algemeen maakten deze gelegenheden een eind aan de sluitingstijd tot in de kleine uurtjes, omdat er te weinig ani mo was en de kosten te hoog opliepen. Er bestaat trouwens alleen maar ani mo voor latere sluitingstijdens bij diver se kasteleins maar niet bij de horeca- organisaties In hun totaliteit. Een ver zoek om later te mogen sluiten, zo meen de heer Algra zou bij de burgemeester in welwillende overweging worden geno men. Een ander belangrijk punt: de studen ten en hun voorrechten. Met als voor beeld Pardoeza. bedrijfsmatig gevoerd (Bedrijfsmatig staat in tegenstelling tot amateuristisch, zoals vele besloten clubs, soosen etc., er hoeft geen vakman ach ter de tap te staan, vergunning is niet vereist, sluitingstijden bestaan niet.» De bijzondere situatie met Pardoeza verklaart de heer Algra uit haar functie trefpunt voor de universitaire gemeen schap. Maar hij ziet donkere wolken aan de einder- de studenten gaan in plaats van collegekaarten controleren de zaak zelf steeds meer opengooien. Vroeger hadden ze privileges, maar als ze die zelf aan de kant zetten, dom burgers toe te laten, dan zullen we ons over die zaak moeten beraden. Er vindt dan ook op landelijk niveau overleg plaats tussen de verschillende politiekorpsen m de universiteitssteden over deze ..witte olifanten in het horeca-bedryf" (bijzondere voorechten, sreeds meer toegankelijk voor het pu bliek.» Er zijn echter voor de Sleutelstad een aantal zeer opmerkelijke punten. Dat betreft de studentensociëteiten en de zo genaamde „besloten clubs". Het universi taire trefcentrum Pardoeza aan de Doe- zastraat bijvoorbeeld is zelfs geopend tot drie uur 's nachts. De kunstenaarssoos Buut is behalve 's maandags en dins dags open van 's avonds acht uur tot 's nachts drie uur. Andere studentensoosen mogen onbe perkt open zijn. Daarbij wordt door de politie opgemerkt dat „eigenlijk" alleen leden toegang hebben. Voorbeelden daarvan zijn Augustinus op het Rapen burg en de sociëteit Minerva in de Bree- straat. De redactie van Jouw Wereld sprak met een aantal eigenaars van dansgele- genhedenen jeugdcafés over het pro bleem van de vroege sluitingstijd. „Juist van die zaterdag en zondag moeten wij het in de winter hebben, maar dan moet om twaalf uur de „tent" leeg zijn. Voor sommige bezoekers is dat niet de moeite waard. Ze gaan dan naar een andere dancing in Zandvoort of Scheveninge>n waar ze wel tot drie of vier uur 's nachts kunnen dansen. Bo vendien, de grote klap valt. commerciëel gezien, in de late uren, want niemand haalt het in zy.n hoofd om al om zeven urn- naar een dancing of bar te gaan". Nee gelukkig met dit vroege sluitingsuur is de eigenaar van de Noordwijkse Boele 7 beslist niet. ..Natuurlijk moeten we langer open blijven", zegt de heer Wenneke, eigenaar van de Paddock. „Vooral omdat we het moeten hebben van een wat ouder pu bliek, dat wat later op de avond komt. Als ik na myn sluitingstijd in Scheve- ningen kom. zie ik daar „mijn" klanten zitten. Het argument is „burengerucht", maar ga er maar eens aan staan als alles om twaalf uur ineens naar buiten komt zetten. Brommers, a uto's, alles staat te draaien. Als we wat langer open zijn, gaat dat allemaal veel gelei delijker. Bovendien, wat dacht je van het ..rijden onder invloed". De Noord wij kei-s. die in hun woonplaats niet meer terecht kunnen, gaan ergens andere naai- toe. Zi hebben dan niet op een colaatje ge zeten; bovendien moeten ze ook nog een keer terug. Een punt om in overweging te nemen zou ik zeggen". Een onrechtvaardigheid vindt de heer Wenneke. evenals zijn „Boele-collega". dat de Bowlingbaan wel tot één uur open mag blijven. Onder dezelfde voorwaar den zou er misschien ook voor de dan cings in de winter een gelegenheid tot verlenging kunnen worden geschapen. Eigenaar N. C. van Hese van het Noordwijkse Casino voelt ook wel voor een wat later sluitingsuur in de win ter. „Wie wil dat eigenlijk niet. Maar we zijn nu eenmaal gebonden aan de ge meentelijke voorschriften." Heizelfde geldt voor de Discobar in de Hoofd straat die ook zijn eigendom is. „Voor 't openhouden in de winterperiode op werkdagen voel ik niet zo erg veel. We hebben 't al eens geprobeerd op vrijdag avond maar er kwam maar veertig tot vijftig man. Dat is veel te weinig wan neer je bedenkt dat er zowel zaterdag als zondag zo'n vijftien k zestienhon derd tieners en twens komen dansen" „Van half september tot eind maart sluiten we Dm twaalf uur. van 1 april tot 31 mei om één uur en van 1 juni tot half september om twee uur. In juli en augustus zijn we bovendien elke avond open." De heer Van Rheenen vindt dat een wat later sluitingsuur best zou mogen. In Wassenaar kun je tot 's ochtends vier uur terecht. We hebben een paar weken geleden een schriftelijke enquête gehou- den onder ongeveer vijfhonderd bezoe kers die uit vijftig verschillende ge meenten naar onze dancing waren ge komen. Tachtig procent heeft het for mulier ingevuld. Uit de resultaten bleek dat vijfennegentig pnncent van onze be zoekers een voorstander is van een la ter sluitingsuur. Om twaalf um- is het daar agelo- pen met de „danspret". De heer Van Vliet over dat tamelijk vroege tijdstip: „Ach, Rijnsburg is een christelijk dorp, begrijpt u wel. Moeilijkheden heeft dat tijdstip overigens nooit gegeven. Ik huur de band. die op zo'n avond speelt tot een uur of half twaalf a kwart voor twaalf. Nou, ja als er na die tijd niets meer te doen is. verdwijnen de Jonge lui vanzelf. Leiden krijgt binnen afzienbare tijd een nieuwe dancing. Voer de danslus- tige beatminnaars is dat een geweldige aanwinst want in de Sleutelstad waren de dancings nu niet bepaald dik ge zaaid. Integendeel. Afgezien van enkele besloten clubs en incidenteel naar bui ten tredende groepen was het droevig gesteld. Daar gaat nu dus verandering in ko men. De heer N. C. van Hese uit Noordwyk. eigenaar van de grote dan cing Casino in Noordwijk heeft onlang met voormalige eigenaars van het café-restaurant Zomerzorg aan de Stationsweg overeenstemming bereikt over de verkoop van het inmiddels ge sloten bedrijf. Zo heeft de malaise in de horecasector voor de Leidse tieners en twens toch ook gunstige gevolgen gehad. In 'n ge sprek dat we deze week met de nieuwe eigenaar hadden zei de heer v. Hesse dat hij van plan is de bovenverdie ping in te richten als een „Wiener Stu- be". Vo.r een typisch „Pratersfeertje" kan men daar dus straks terecht. Veel belangrijker vindt Jouw Wereld het tweede plan van de heer Van Hese. Zoals de plannen er nu uitzien, zal op de benedenverdieping een disco- co-dancing worden ingericht. Er ko men disc- «Tckeys en een geweldige ge luidsinstallatie. De aanvragen voor een vergunning zijn inmiddels bij de of ficiële instanties terechtgekomen zodat Jouw Wereld hoopt dat we straks voor een bezoek aan een discotheque niet steeds de stad uit hoeven, ook al liggen de sluitingstijden hier niet bijster aan trekkelijk. Er is sprake van dat Leiden binnenkort nog twee dansgelegenheden erbij krijgt. De onderhandelingen over de aankoop van deze panden in het cen trum van de stad zijn nog in volle gang. Het sluitingstijdenbeleid van de ge meenten in de wijde omtrek van Leiden is op het ogenblik één grote chaos. De sluitingstijden van dancings en jeugd cafés verschillen vrijwel per plaats ter wijl voor sommige groepen privileges zjjn weggelegd. In Noordwijk is dat by- voorbeeld voor de toeristen die in de zo merperiode tot 's nachts twee uur kun nen dansen, terwijl in de winterperiode wanneer de badgasten er niet zijn de deuren om twaalf uur dicht gaan. Het vreemde is, dat het JW-ondcr- zoek heeft aangetoond dat zowel bij de eigenaars van dancings en cafés als bij de tiener en twen in Noordwijk de wens bestaat om ook na twaalf uur nog even door te gaan. Getuige de uitlating van brigadier Algra zou onder dc Leidse horecamensen die bereidheid om later te sluiten minder aanwezig zijn. Duidelijk is echter dat die wens by de Leidse jongeren wel leeft en nu dc uit gaansmogelijkheden in Scheveningen. Wassenaar en Noordwijk (vooral in de zomer) benut. Jouw Wereld verzet *ich in elk geval sterk tegen het verschijnsel van de ge- privilegeerde studenten. De studenten sociëteiten hebben veel gunstiger slui tingstijden, terwijl de eigen bevolking niet aan bod komt. Dat werkt nu ook bepaald de integratie tussen de Leidse jongeren en de studenten niet in de hand. Tenslotte vestigen we de aandacht op andere gemeenten waar latere sluitings tijden toch ook rendabel zijn gebleken. Bars en dancings met volle zalen tot ver na het middernachtelijk uur bewij zen dat. De gemeenten zouden er ons in ziens goed aan doen de mogelijkheden te verruimen, zeker in die gemeenten waar blükt dat de belangstelling groot is. Eind januari en begin februari beloven een paar swingende avonden en nachten te gaan op leveren want deze weken komt een aantal Amerikaanse en En gelse tienerattraksies naar ons land. Dat begint al op 30 januari wanneer er een heroptreden is van The, Who met de door Pete Townsend gecomponeerde rock opera „Tommy". Nederland had op 29 september van het vorig jaar de wereldpremière van deze rock-opera die inmiddels in Ame rika met veel succes is gebracht. Deze maand maken The Who met „Tommy" de eerste grote toernee door De Leidse jeugd heeft behoefte aan oiitmoetingsplaatsen die ook na twaalf uur zijn geoperid. Belangstel ling voor dergelijke gelegenheden is er zeker. Hier enkele Leidse tieners bijeen in de espressobar Gonk Engeland en diverse andere Europese landen. Deze succesvolle toernee wordt op 30 Januari besloten met een concert In het Amsterdamse Concertgebouw. In hetzelfde weekeinde, namelijk op zondagavond 1 februari is Miriam Ma- keba in ons land. Een van de „uit springers" van het Grand Gala du Dis- que zal voor het eerst in Nederland in het openbaar optreden met haar eigen begeleidingsgroep in het Concertgebouw in Amsterdam. De zangeres die enige Ja ren geleden trouwde met de vroegere lei der van de Zwarte Panters. Stokeley Carmichael, geniet vooral bekendheid door haar z.g. „click-songs". Zondag 8 februari, een week later dus, komt The Atlantic-show „Sout Toge ther" naar Nederland. In de Doelen in Rotterdam zal een avondvoorstelling worden gegeven en in het Concertge bouw in Amsterdam 'n nachtconcert. Er zullen aan de show dertig artiesten mee werken waaronder Sam and Dave, het zestien leden tellende Sam and Dave- orkest. Joe Tex, het acht man sterke Joe Tex orkest, Arthur Conley en Cla rence Carter. De twee orkesten zijn groe pen waarmee Sam and Dave en Joe Tex ook in de Verenigde Staten optreden, en zijn dus geen Europese gelegenheidsfor maties. De liefhebbere van de zanger Dave, die op het ogenblik in Frankrijk grote populariteit geniet, kunnen hun favorie te zanger al zeer snel zien in Neder land Hij maakt namelijk deel uit van de Mick Micheyl-show, een op de Franse leest geschoeid programma waaraan ook de Stafford Dancers en de Black Echos meewerken. De show komt op 24, 25 en 28 januari in het Congres centrum in Amsterdam en treedt op 30 januari op in Den Haag. Tenslotte maken we Jullie nog even attent op een Jazz-club in Leiden. Iedere vrijdagavond kunnen Jazzofielen terecht op de SIA-zolder aan het Rapenburg, nummer 24. Van tien uur 's avonds tot drie uur 's nachts wordt daar een Jazz- o Dn cert en Jam Jess ions gegeven. Voor de volledigheid vermelden we ook nog even De Vink aan de Haagweg in Voor schoten waar elke zaterdagavond de Jazz Pilgrims optreden dixieland). Er is goed nieuws van het Ameri kaanse label Buddah. dat in Nederland op de markt wordt gebracht door CNR in Leiden. Op het ogenblik ligt er by de platenbinken een splinternieuwe elpee, die Je al bemachtigen kunt voor tien piek. Het is een promotie-elpee om de artiesten die onder contract staan by dit merk wat meer bekendheid te geven. Nu is dat niet meer nodig voor de Amerikaanse zangeres Melanie. We kunnen overigens alvast verklap pen dat ze voor het eerstkomende Grand Gala du Disque gecontracteerd is sa men met de Edwin Hawkins Singers die ook al op deze Buddah-promotieplaat vertegenwoordigd zijn, met het nummer Ain't it just like him. Verder staan er op de elpee nummers van de 1910 Fruit- gum Company the Ohio Express, Brooklyn Bridge, The Impressions, good- old Chubby Checker en Lou- Chrlstie.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21