met vakantie ankzij oppas' voor huis Van je familie moet je thebben I© Koffie na alcohol maakt niet nuchter Tulip-dress UAJt* van een zeventigjarige VOOR OVER EN VAN halm handcreme I *>r> ingste man van Engeland J££52J PAOiNA :hien vindt u het een verhaal om een beetje om te la- het verhaal over mensen die, als ze straks weer op va- gaan, de tafel dekken en het licht in huis laten bran- n de indruk te wekken dat ze thuis zijn. „Toch ken ik die dat doen", zegt mevrouw H. van der Linden- an in Dordrecht. Ze is er trouwens van overtuigd, dat meer mensen een beetje schoorvoetend op vakantie omdat ze hun huis liever niet onbeheerd achter laten in d, waarin inbraak en vandalisme aan de orde van de dag rerbuiging heeft haar geïn- tot een idee, dat ze graag iraktijk zou toetsen en waar- ouwens al een aantal posi- icties heeft gekregen. „In wonen heel wat gepen- echtparen, die hun ruime tuin op zeker ogenblik heb- isseld voor een flatje. Ik ervaring, dat je als bejaard ei- in de zomermaanden leel erg terugverlangt naar met een tuin, waar je eens int zitten of een beetje tui- loet mogelijk zijn dat die twee partijen elkaar vinden. De be jaarden die graag voor een paar we ken uit de kleine wereld van hun appartement willen breken en de men sen die in de vakantie op reis gaan en het een prettig idee vinden dat betrouwbare (oudere) mensen in hun achtergelaten woning een oogje in het zeil houden". Dat is. in het kort verteld, het idee dat in het (altijd bezige) brein van mevrouw v. d. Linden is opgeko men. Het is ook een beetje uit ei gen ervaring geboren, want het echt paar v. d. Linden behoort tot de cate gorie gepensioneerde Nederlanders, VAN KINDEREN die op zeker ogenblik het ruime huis verwisseld heeft voor één van de vele bejaardenflats, die wel com fort en een plezierig uitzicht, maar niet zo heel veel ruimte bieden. „We hebben zelf eens in de vakan- tietijd op andermans huis gepast en vonden dat een fijne afwisseling. En dat. terwijl wij toch al veel erop uit trekken en nog ondernemingszin ge noeg hebben", zegt mevrouw v. d. Linden, de zeven kruisjes gepasseerd maar op de diverse terreinen nog heel actief. Ze is lid van de afde ling Dordrecht van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen, bonds raadlid van de Consumentenbond, ze musiceert en houdt van tijd tot tijd lezingen. „Maai- voor bejaarden die wat minder te doen hebben, is dit we reldje achter de zonwering in een be jaardenflat vooral 's zomers toch wel erg klein. Zo*n tijdelijke ver andering van omgeving kan voor ou dere mensen erg verfrissend zijn". Ze heeft al een aantal reacties uit verschillende delen van het land ge kregen. ..Overwegend van oudere mensen. Er zijn verscheidene bej aai de echtparen, die wel eens even in een andere omgeving willen zijn en bovendien de zorg voor planten, soms ook voor huisdieren op zich wil len nemen. Het moet natuurlijk wel allemaal behoorlijk worden voorbe reid. Je kunt van mensen niet ver langen dat ze de sleutel van hun huis afgeven aan iemand zonder be trouwbare referenties". Voor mensen die iets zien in haar „Vakantie-sit-plan" wil mevrouw v. d. Linden met alle plezier als con tactadres optreden. Dat adres is Mauritsweg 81 in Dordrecht. ADVERTENTIE WASHANDEN, RUWE HANDEN.WINTfflHANOtltf Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèt doet 'tl hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. sign 99 maakt uw handen weer gaaf en zacht. Vrolijke, kleurrijke lentekleding in New York. van dezelfde met tulpen bedrukte stof. <B. H. Jurk en jas zijn W rag ge-collectie) heet. Afspraakjes Wie in 1970 veel afspraakjes wü hebben, moet, volgens Nova. dit dra gen hardpaarse nauwsluitende broekpakken van gelakt satijn, en zwartsatijnen overallpakken met een tot de navel doorlopend voorsplit en een heupceintuur met klinknagels. Korte glimmende tricot dans- jurkjes met een kijkgat op maag- hoogte. en zwarte mini-jurken met lange mouw van laknylon met ijzer beslag op kol en manchetten. Dankbaarheid Margaret Truman is niet alleen de dochter van de drieëndertigste presi dent van de VS, maar bovendien de vrouw van een journalist van de New York Times. Ze is moeder van vier zoons. heeft een eigen radioprogram ma dat „Auteur in het nieuws" heet en schrijft zelf ook. In Ladies' Home Journal mocht ze vertellen waarvoor zij en alle andere Amerikaanse vrou wen en moeders dankbaar moeten zijn. Dat lijstje varieert van de eer ste mens op de maan tot het huwe lijk en de monogamie die. zo gelooft Margaret Truman. ..de zieke jaren zestig" hebben overleefd. Slangentaille Moe van de kettingen en de cow- boyriemen die deze winter onze tail le sieren? Nieuwe mogelijkheden zijn brede ceintuurs van slangevel en ceintuurs van dik gordijnkoord die aan de voorkant in een of meer enorme kwasten uitlopen. Skitaboe Geen waaghalzerige wintersporten voor het echtpaar Burton-Taylor dat vakantie houdt in het Zwitserse Gstaad; zelfs de ski's zijn taboe, weet Paris Match te vertellen. Dat verbod is afkomstig van de mannen die ach ter de filmschermen de koorden van de beurs in handen hebben en het risico van hals- en beenbreuk voor zulke topspelers te groot vinden. De Burtons mogen wel in de sneeuw wandelen met hun kinderen en met een nieuwe hond die (naar de foto's te oordelen heel toepasselijk) „Hair" HOUGH «Engeland AP) - rade afgezaagde vragen tan lange mensen worden gonnen de assurantiebe- ter Hawes gruwelijk te reikt hij thans kaartjes volgende tekst: f lang elukkige bezit van schoe- (Eng.t. et: boven, e man ter wereld 5 mijn kleermaker slape- ?an drie goede maaltijden vader/broer lijken klein Verdere vragen zullen gaarne be antwoord worden" zegt de kaart tenslotte. Volgens Guiness book of records-is de 27 jaar oude Christopher Gree ner de langste man van Groot-Brit- tannie. Hij meet 2,25 meter. (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) In ons dagelijks leven drinken we graag een kop sterke kof fie om weer op te monteren. Na een vermoeiende dag, in de pauze van een inspannende bezigheid, als slot van een copieuze maaltijd enals tegenmiddel van de versuffende invloed van veel alcohol wordt koffie als een onvolprezen middel be schouwd vanwege zijn stimulerende invloed op lichaam en geest. Die werking berust op de coffeïne die koffie bevat. In de geneeskunde werd coffeïne vele jaren vooral gebruikt om de hartwerking aan te zetten, terwijl ook tal van tabletten tegen pijn coffeïne bevatten, teneinde de „verdovende" invloed van de anti-pijnmiddelen erin tegen te gaan. Iedereen weet uit eigen ervaring dat een kop sterke koffie helpt om de vermoeidheid te verdrijven. Eigenlijk zou hier moeten staan: bijna ieder een, want er zijn mensen bij wie cof feïne niet stimulerend werkt, maar juist een tegenovergestelde invloed uitoefent. Ze worden er kalm en zelfs slaperig door en gebruiken juist een kop koffie om beter in te sla pen. Daarnaast zijn er ook mensen die van koffie nerveus en prikkel baar worden en zo blijkt weer eens hoe sterk de persoonlijke reactie op een geneesmiddel kan verschillen. De Weense fysioloog professor Pro- kop heeft niet lang geleden een zeer „ontnuchterende" ontdekking ge daan voor al diegenen die overtuigd zijn dat zij, wanneer ze flink gedron ken hebben van een paar kop pen sterke koffie weer nuchter wor den. Prof Prokop heeft aangetoond dat de coffeïne in koffie de roesver wekkende invloed van alcohol ver sterkt in plaats van deze tegen te gaan. Want coffeïne vertraagt de opname van alcohol vanuit de maag in het bloed. Dit heeft tot gevolg, dat het percentage alcohol in het bloed bij degene die eerst alcohol en daarna koffie heeft gedronken, veel langzamer stijgt dan zonder koffie. De automobilist die na een I stevig glas te hebben gedronken snel I nog even een paar koppen koffie I nuttigt en dan wegrijdt, verl e n g t I zo de verdovende werking van die grote hoeveelheid alcohol op zijn hersenen, in plaats dat hij weer spoedig „helder" wordt. Wanneer hij onderweg een verkeersongeval zou veroorzaken en de bloedproef moet ondergaan, zal deze tot zijn ontstel tenis uitwijzen dat hij op het ogen- blik van dat ongeval stomdronken moest zijn geweest. Terwijl hij zélf dacht dat die koffie hem nuchter had gemaakt". Want de bloedalcohol-spiegel be reikt nu pas veel later de hoogste waarde en met deze vertra ging wordt bij de berekening van het alcoholgehalte in het bloed van een verkeerszondaar uiteraard geen re kening gehouden. men ms bedden 0 prrr— pr "rrrrcLw ^cm HONDEN PER 1000INW. 150 lU aan: hondenbelasting 1968 l ca. 556.000 honden, f het aantal „zwarte" per 1000 inwoners (zie «eft Zuid-Holland bijna ier honden dan Gelder land heeft de meeste 1000 inwoners. In abso- t Zuid-Holland de nl. ca. 98.000. Gezien van Zuid-Holland Dvincie niettemin op de wat het aantal honden iners betreft. Ongeveer zijn „stadshonden", hun verblijf in ge ien de 50.000. Volgens toden waarover belas- taald, telt ons land on- per 23 Nederlanders. (Van onze juridische medewerkster) Het stuk van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek dat het erfrecht behandelt, is beide Kamers van J de Staten-Generaal gepasseerd. I Het wachten is nu op de invoe- j ringswet, voordat het nieuwe erf recht ook werkelijk een feit zal zijn. Dit onderdeel was tot nu toe een van de meest behoudende delen van ons recht. Men vindt er nog principes in terug, die rechtstreeks stammen van het Romeins en oud-vaderlands recht. Zelfs de stormen van de Franse revolutie zijn goeddeels aan dit rechtsgebied voorbij gegaan. Zo sanctioneert het erfrecht een piimi- tieve vorm van eigendom, die niet individueel was, maar waarbij de stam of de familie centraal stond. Het wettelijk erfrecht ei-kent dit principe door steeds de bloedver wanten te laten ei*ven. Hierdoor wordt immers voorkomen, dat, ten gevolge van een huwelijk, vermogen van de ene familie zou ovei'gaan in de andere. Andei-zijds woi'dt de individuele eigendom erkend, doordat men bij testament vrijelijk over het eigen vermogen mag beschikken. Maar ook hier is er weer een bepei'king, stammend uit het oude familie-idee. Bepaalde directe bloedverwanten mogen immers niet worden onterfd voor een bepaald deel van de erfe nis. de zogenaamde legitieme portie. Sinds 1923 is de gezinsband schoor voetend erkend. Wanneer er géén testament was opgemaakt en er dus volgens de wet werd vererfd, kreeg de langstlevende echtgenoot recht op een zogenaamd kindsdeel. Hij of zij kreeg echter geen legitieme portie en kon dus volledig worden onterfd bij testament. De Hoge Raad heeft in een wel re volutionair genoemd arrest van 1945 voor een verdere verruiming van het gezinserfrecht ten koste van de wettige erfgenamen gezoi'gd. Beslist werd dat het voor de man een ver plichting van moi-aal en fatsoen is, om er voor te zorgen, dat zijn wedu we goed verzorgd achterblijft. Dit kan bijvoorbeeld door het afsluiten van een levensverzekering, een lijf rente enzovooit en ook bij testament. De man voldoet daardoor aan een natuurlijke verbintenis en er is dan geen sprake van een daad die door anderen kan worden aangetast. Door deze uitspraak werd de in het rechts bewustzijn als noodzakelijk gevoelde aanpassing ten dele bereikt. In het nieuwe Burgerlijk Wetboek wordt dit idee in het wettelijk erf recht gevolgd. Hierdoor wordt name lijk de vrouw geholpen als haar man niet de nodige voorziëningen heeft getroffen. De langstlevende echtge noot krijgt het recht op verzorging. „Een soort alimentatierecht jegens de erfgenamen." noemt mr. F. J. L. M. Steeman het. Bovendien krijgt de langstlevende een gegarandeerd minimum, dat ge lijk staat aan een legitieme portie. Naast dit gegarandeerd minimum heeft de langstlevende een aan spraak op verzorging, maar hiervoor moet worden aangetoond dat de be hoefte aanwezig is. Krijgt bijvoor beeld de vrouw aow, plus weduwe pensioen plus een deel van het ver mogen, zodat zij praktisch op de oude voet kan verder leven, dan heeft haar aanspraak geen succes. Moet zij wel een beroep doen op het verzorgingsrecht en is er een tekort (dat wil zeggen de aanspraken van de wettige erfgenamen en cte vee zorg ingsgerechtigden zijn hoger dan het bedrag dat> de erfenis oplevert), dan concuxrexen deze aanspraken gelijk op. Ook is er in het nieuwe Burgerlijk Wetboek voor gezorgd de langstle vende zo mogelijk in de eigen omge ving te houden. De langstlevende mag de inboedel van de gemeen schappelijke woning houden. Hier voor geldt een maximum van f 15.000. Dit om te voorkomen, dat al het geld wordt belegd in antiek. De bezwaren van een vast bedrag zijn echter dat het betrekkelijk wil lekeurig is en snel verandeit in waarde. Daarom kan dit bedrag bij algemene maatregel van bestuur worden gewijzigd. Zijn partijen in algehele gemeenschap van goederen getrouwd, dan moet van dit voor deel gebruik worden gemaakt vóór de scheiding en deling. Tenslotte krijgt de langstlevende het recht op bewoning van de echte lijke woixing voor een half jaar na het overlijden. In zekere zin vond dit recht al erkenning in de beginse len van goede trouw. Deze beginse len kunnen ook nog hulp bieden, wanneer deze termijn van een half jaar eigenlijk te kort is om de langst levende voldoexxde te beschermen te gen erfgenamen die de woning wil len verkopen. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... MP I BREESTRAAT 1083-112 LEIDEN Van top tot teen in voor- I stof. Dit ..Adolpho-ensemble" jaarskledij. Zelfs de paraplu is werd getoond door Coty Originals van dezelfde rood-wit gebloktel in Neio York. Dat is nog slechts het eerste punt waarop de werking van koffie wordt miskend. Want wie denkt dat koffie onderweg hem over de vermoeidheid heen zal helpen, vergist zich schro melijk. Coffëine verjaagt die ver moeidheid wel. maar niet voor lan ge duur. De werking lijkt ln wezen op het effect van een zweepslag die mensen wel aan een paard toedie nen, wanneer dit niet hard genoeg naar hun zin loopt. Dan gaat het dier dadelijk in een sneller tempo draven, maar tegelijkertijd worden daarmee zijn reserves aan energie en kracht spoedig opgebruikt. In ver gelijking hiermee bespeurt men na een kop sterke koffie dat de ver moeidheid erdoor verdwijnt, maar dit duurt slechts korte tijd. Dan ver dwijnt dat opgemonterde gevoel, om plaats te maken voor vermoeidheid die eigenlijk nog sterker is dan ze vóór dat kop koffie was. Het is net alsof men het effect van die zweep slag, die zich als het ware in een voorschot van extra energie uitte, la ter met de volle rente moet terugbe talen. Na ongeveer tien minuten komt die terugslag al, waarmee men in het algemeen geen rekening had gehouden. Mét alcohol samen is de werking van koffie derhale nóg on gunstiger dan zonder, en dat geldt eigenlijk ook voor alcohol zon der koffie. Het is tot op zekere hoog te te vergelijken met de invloed van doping-middelen, wier stimulerend effect na enige tijd m t interest moet worden terugbetaald, waardoor er soms ernstige gevolgen optreden. Vooral in 't verkeer moet men met deze twee tè weinig bekende invloe den van alcohol en koffie rekening houden. Daarbij mag ook niet wor den vergeten dat veel frisdranken coffeïne bevatten en dat daaraan nog vaak een extra „tic" wordt toe gevoegd. Die „tic" is dan een scheut gin. whisky, wodka of jenever, alle maal sterk alcoholische dranken. Dan is er wéér de combinatie van coffeine en alcohol, nét als met kof fie. Slaapverwekkend De persoonlijke gevoeligheid voor alcohol wisselt heel sterk en ook de reacties op alcohol. De één kan veel meer verdragen dan de ander, ten minste dat denkt hijzelf. Maar dat er ook een dergelijke persoonlijke gevoeligheid voor koffie (coffeïne* bestaat, blijkt uit de verschillende reacties die boven al even werden vermeld. Koffie kan blijkbaar ook slaapverwekkend werken, of nerveus en prikkelbaarder maken, in tegen stelling met de veel vaker voorko mende bekende invloed van deze overigens heerlijke drank. Eerlijkheidshalve moet hieraan nog worden toegevoegd, dat die sti mulerende werking van koffie niet alleen op de coffeïne berust. Er be vinden zich ook andere, minder sti— mulende produkten in, zoals de chlo- rogeenzuren en het zogenoemde kof fie vet. Hun (vrij geringe) effect duurt echter wél langer dan dat van coffeïne en veroorzaakt niet die prestatie- knak die bij coffeïne hoort. Een kop koffie alléén helpt dus slechts tijdelijk. Koffie mét of n alcohol veroorzaakt een bedrie- gelijk en gevaarlijk effect en dat geldt ook voor sommige frisdran ken, met of zonder „tic".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17