Rechter werd Rapporteurs: niet meer dan 40 miljoen voor Verolme beschuldigd van sabotage Weefgetouw in Haaksbergen verdwijnt Mammoetdok in nieuwe N. V Weinreb bereid naar Nederland te komen Huidverzorging Half miljoen aan sieraden uit auto gestolen Geen gesprek met Chr. Geref. Kerken De crisis in de Twentse textiel (I) zonen n V reken-centrum Vier leerlingen Ped. Academie verwijderd DONDERDAG 22 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Om de financiële positie van het Verolme-concern te saneren zou de staat met een bedrag van veertig mlijoen in het bedrijf moeten deelnemen. Dat zeggen de heren Biesheuvel en Langman in een rapport dat zij de regering hebben uitgebracht. Het rapport, dat gisteravond aan de Kamer is aangeboden, veroordeelt het gevoerde beleid en adviseert Verolme, die zijn aftreden heeft aangekondigd, te vervangen door een capabele opvolger van buiten het concern, die het roer van de onderneming vast in handen weet te houden. verhoudingen leidt", aldus het rap port. De heren Biesheuvel en Langman verwachten dat het in aanbouw zijn de dok, dat bijna 50 miljoen duur der wordt dan het is geraamd, een icdelijke rentabiliteit kan opleveren. De reparatiebehoefte van zeer grote schepen is hoger dan aanvankelijk werd geraamd. Zelfs als het Rijn- Scheldedok in 1975 in bedrijf komt, zullen de resultaten van het Verol- medok toch op peil blijven, ooit als net marktaandeel van Verolme dan beneden de 50 procent komt te lig gen Gebrekkige planning De heren Biesheuvel en Langman zijn tot de conclusie gekomen dat In het rapport wordt voorgesteld naast het reeds verstrekte overbrug gingskrediet van 25 miljoen het Ver olme-concern nog een lening van 40 miljoen te verstrekken. „Indien het niet gelukt het Verolme-concern overeind te houden, zien wy de toekomst van de Nederlandse icheepsbouw somber in", aldus het rapport. Volgens de heren Biesheuvel en langman zal de nieuwe leiding zich net voorrang moeten bezinnen op een organisatorische „wederopbouw" van het concern. De beide rapporteurs willen het B.ammoetdok, dat Verolme met fi nanciële steim van het rijk aan het touwen is, onderbrengen bij een nieuw op te richten n.v., waarin Ver olme en de Rijn-Scheldegroep in een nog nader vast te stellen verhouding participeren. De nieuwe n.v. zou een lening van 25 miljoen moeten krij ten. De samenwerking bij het dok zou je eerste stap moeten zijn op weg raar een nauwere samenwerking op het gehele reparatiegebied, waarbij cok het nog te bouwen Rijn-Schelde - jok op de Maasvlakte dient te wor den betrokken. „De overheid zou op die wijze het verwilt kunnen ontgaan dat steun aan het Verolme-concern tot vervalsing van de concurrentie- HILVERSUM (ANP) Drs. Frie- drich Weinreb, tegen wie in Neder land een bevel tot arrestatie is uit gevaardigd, maar die al geruime tijd een onbekend adres in het buiten land verblijft, is bereid naar Neder land te komèn, wanneer het onder- loek, dat door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie naar hem wordt Ingesteld, dat noodzakelijk zou ma ken. Drs. Weinreb heeft dit woensdag avond verklaard in het NOS-radio- programma „Een sprong in het duis ter", in een telefoongesprek met Henk van Stipriaan, de presentator 'an dit programma. Drs. Weinreb zei tevens, verheugd te zijn' over het feit, dat de Neder landse regering het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie opdracht heeft gegeven om een onderzoek in lijn zaak in te stellen. ADVERTENTIE zacht-zuiver-gezond PUROLen PUROL-poeder ROTTERDAM (GPD) —Uit een {«Parkeerde auto in de Hoogstraat een van de drukste straten in kt centrum van Rotterdam zijn fótermiddag vier koffers met sie- fcden, ter waarde van ruim een half biljoen gulden gestolen. De auto is ton een 38-jarige vertegenwoordiger ton een juweliersbedryf in Brabant, tkze had zijn wagen, die met een 'torminst al lat ie tegen diefstal is be- toi%d, omstreeks twee uur ter hoog- k van de radiozaak Contact neer- toet, waarna hij een juwelier in de «oogstraat bezocht. Omstreeks kwart voor vier ontdek- een voorbijganger dat het portier- toampje van de auto was stuk ge- !'a?en. Deze waarschuwde de politie. °ji een onderzoek bleek dat de da- öer<s) kans had (den) gezien de "arminstallatie uit te schakelen. Zij tori wen en met vier koffers met col- tors, broches, hangers, ringen, arm oden en gouden horlogebanden. °t op heden tast de politie, die een irootsoheepse speuractie op touw toeft gezet, volkomen in het duister. de werven van Alblasserdam en onder enig voorbehoud die van Heusden het eerst in aanmerking ko men voor afstoting. Er wordt op ge wezen dat de arbeidsvoorziening in Heusden ruimer is dan in Albiasser- dam. Beide wei-ven hebben overigens de laatste vijf jaar rendabel gewerkt en daardoor niet onbelangrijk bijge dragen tot dekking van de algemene concernkosten, aldus de rapporteurs. Wanneer Verolme meer werven of de machinefabriek zou afstoten zou de levensvatbaarheid van het con cern worden aangetast, menen Bies heuvel en Langman. Voor de NDSM in Amsterdam zien de rapporteurs nog voldoende mogelijkheden: vooral seriebouw van kleinere schepen. Mits de organisatie goed is kan dit be drijf behoorlijk concurreren. Het grootste probleem is de per soneelsvoorziening. Veel grotere schepen kunnen er voorlopig in Am sterdam niet gebouwd worden. De Noordersluis een handicap in dit opzicht zal de eerstkomende 12 jaar niet worden vervangen. Afstoting wei-ven De heren Biesheuvel en Langman zeggen waardering te hebben voor de slagvaardige wijze waarop in het Verolme-concern ondernemingsinitia- tieven worden ontplooid, maar sig naleren aan ae andere kant een zeer gebrekkige ondernemingsplanning. Tot de bouw van het mammoetdok ls besloten zonder dat een redelijke kostenbegroting aanwezig was en zonder dat or voorzieningen waren getroffen voor het opvangen van financiële tegenvallers. Nog steeds is er een jaar voor de inbedrijfstel ling van het dok geen beleid ont wikkeld ten aanzfen van de perso- eelsvoorzaening voor de reparatie sector. De beide rapporteurs die spreken van een financieringstekort van 128 miljoen, achten het mogelijk tot be sparingen te komen door betere con serveringsmethoden en een goedko pere constructie van de tankers, die thans in aanbouw zijn. Z|j dringen aan op versterking van de produk- tieleiding. Volgens de rapporteurs is er sprake dat het huidige college van com missarissen zijn zetels ter beschik king moet stellen. Verolme zou als president van een nieuw college moe ten optreden. De staat dient daarin een aantal leden aan te wijzen, ter wijl de aanwijzing- van de overige leden alleen met instemming van de staat zou mogen geschieden. Het nieuwe college zou ruimere bevoegdheden moeten krijgen om een adequaat toezicht te kunnen uit oefenen. De rapporteurs willen de bevoegdheden, die de top tot nu toe aan zich getrokken had, meer sprei den. Werfdirecties moeten naar hun mening verantwoordelijk worden ge steld voor het bouwen van schepen binnen de begroting. HOOGEVEEN (ANP) De Geref. Kerken (vrijgemaakt) zul len het gesprek met de Chr. Ger. Kerken niet voortzetten. Dat heeft de synode van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) gisteren in Hoogeveen besloten. De rapporteur van de commis sie, ds. H. J. de Vries, wees erop dat de Chr. Geref. Kerken voor waarden gaan stellen die ujtgaan boven het woord Gods. Eén van de bezwaren van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) was de houding die de Chr. Geref Kerken aangeno men hebben tegenover de Gere formeerd oecumenische synode en de International Council of Christian Churches. DEN HAAG (GPD) De ver tegenwoordiger van het Open baar Ministerie bij het Haagse gerechtshof, procureur-generaal mr. F.J. G. baron van Voorst tot Voorst, lijkt vastbesloten in het hoger beroep tegen de Haarlem se rechter het onderste uit de kan te halen. Nadat hy zich gisteren de hele dag al opmerkelijk actief heeft ge toond in het stellen van gewiekste vragen, laat hy in de loop van de middagzitting opeens zyn tanden zien als hy de verdachte of diens verde digers indirect maar op niet mis te verstane wyze beschuldigt van sa botage. Het harde woord valt tijdens een ondervraging door de procureur-ge neraal van een politieman, die niet meer bleek te weten wie had gevraagd of mr. R. bereid was een bloedproef te laten nemen. „Als u het niet precies meer weet moet u dat hier maar rustig zeggen", stelt de proc.-generaal hem gerust: „Na twee jaar sabotage hoeft u ei genlijk niets meer te weten!" „Sabotage?", roept advocaat mr. B. Stokvis boos uit. „Ja", roept de proc.-generaal te rug, „dat zal ik straks nog wel eens precies zeggen!" „Nou ik ook", repliceert de ad vocaat verontwaardigd. HAAKSBERGEN (GPD) Het sinds jaar en dag met de „textiel" verweven Haaksbergen, dat met roodstenen eenge zinswoningen het groen ten zuiden van Enschede steeds ver der heeft opgeschoven, voelt langzaam maar zeker het weef getouw uit de handen glippen. Vrijdag kwam de al lang in de lucht hangende onheilstijding toch nog onverwacht hard neer: de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie moet zeshonderd werknemers laten afvloeien en daarvan kregen de drie in de unie ondergebrachte bedrijven in Haaksbergen er bijna vier honderd te verwerken. Haaksbergen weet het niet meer. Bij drie textielbedrijven, die al zo lang de werkgelegenheid ia het plaatsje hebben geschraagd, gaan klappen vallen: Jordaan-Ter Weene, Hardeck en Molkenboer-Ten Hoopen. De onafwendbare ontslagen die de rijen van de bijaa 950 in de textiel werkende inwoners genadeloos gaan uitdunnen, zijn in Haaksbergen het gesprek van de dag, niet alleen in de fabrieken. De zware last van de onzekerheid treft ook de vrouwen van de tex tielarbeiders. Bij kruidenier, melk boer en koffievisites staan de ont slag-en steeds op de voorgrond. Me vrouw Hilderink, moeder van drie kinderen: „Sommige vrouwen zeg gen nu al, ik praat er maar niet meer over, straks, als onze mannen thuis moeten zitten, hebben we tijd te over. Echt ongerust maken we ons niet. Sociale voorzieningen zor gen ervoor dat er brood op tafel blijft komen en er zal heus wel weer eens een betere tijd komen. We be grijpen alleen niet hoe dat nu op eens zo in Haaksbergen kan gebeu ren. Ik snap niet waarom een fabriek die al zolang goed draait opeens moet gaan ontslaan. Als je het waarom niet weet, wordt alles veel moeilijker. Maar ja, we zijn „Tukkers" en dus niet zo fel. Het is een klein rustig dorp, van demonstraties en dergelij ke moeten we niet veel hebben. Je wacht gewoon gelaten op de dag dat je man thuiskomt van zijn ploegen dienst en zegt: „Morgen hoef ik niet méér naai- de fabriek". Nee. echt begrijpen doet Haaks bergen het niet en aan mijnheer Dik en mijnheer Wim Jordaan dan ook de onaangename taak de orders van de KNTU-topleiding in Hengelo uit te voeren en zo te werken aan ge deeltelijke ontmanteling van het be drijf dat hun voorvader Jan Jor daan, zoon van een Hessische kwar tiermeester, in 1772 begon om de ar moede in de omgeving te bestrijden. Het betekent tevens het einde van de historisch gegroeide textielbaron nen die vele decennia lang het blau we bloed van Twente beheersten. Diep bezorgd Burgemeester mr. J. H. Eenhuis weet niet wat hem méér heeft ge sloopt: de griep, die hem sinds oud en nieuw niet meer verlaten heeft, of de beklemmende onzekerheid die over „zijn" stadje kwam. Ondanks zijn ziekte heeft hij op de vergade ring met de raad van bestuur van de KNTU als een leeuw gevochten voor zyn ingezetenen. Hij zegt: „Ik ben diep bezorgd. Ik ben al 25 jaar burgemeester van Haaksbergen en de angst van de mensen is mijn angst. Gelukkig staat de voltallige raad achter me. U moet niet denken dat wij het hierbij la ten zitten. Van zo'n massaal ontslag hebben wij natuurlijk veel meer te lijden dan plaatsen als Hengelo, Al melo en Enschede, maar dat neemt niet weg dat er snel iets gedaan moet worden aan de werkgelegenheid in heel Twente. In Limburg kon dat tenslotte ook. Zo snel mogelijk zal ik met mijn col lega's van Enschede, Almelo en Hen gelo naar Den Haag- gaan om daar de minister aan ""izijn jasje te trek ken. Ik behoef natuurlijk nauwelijks te zeggen dat vooral de oudere werk nemers, die hun beste krachten aan „hun" bedrijf geven, het meest van de ontslagen te lijden krijgen. Nuchter verstand Eén van de ouderen waarover bur gemeester Eenhuis praat is een 57- jarige wever die al 43 jaar bij Jor daan werkt en zijn naam liever niet in de krant wil hebben. Je kunt niet weten, de baas-arbeidersverhouding in de fabrieken werken nog steeds door. In zijn kleine bedoeninkje waar hij al sedert jaren zijn weduwnaars- bestaan leidt, gaat hij voorzichtig in op de moeilijkheden in de textiel die hem zo direct treffen. Hoelang weet hy al wat hem even tueel boven het hoofd hangt? „De eerste keer dat ik echt iets vernam dat het misging was tijdens de televisie-uitzending van verleden week. Maar met nuchter ver stand had ik het wel eerder aange voeld. Twee a drie maanden geleden werd de stapel ruwdoek steeds hoger, waarschijnlijk kwamen er niet ge noeg orders om de voorraden te ver werken. Nee, er is nooit een mededeling ge weest of een vergadering met de on dernemingsraad. Die raad is nog lang niet voor zijn taak berekend, wanneer die eindelijk inzicht heeft gekregen in de voor deze mensen zo moeilijke financiële materie zijn we al weer een jaar en vele ontslagen verder". „Ik weet het niet. Zeventien jaar geleden heb ik mijnheer Dik, de di recteur, een keer gesproken en toen zei ik dat we moesten rationaliseren. Nou, het is er niet van gekomen en dan denk je wel eens: hadden ze toen maar „Terneergeslagen ben ik wel. Voor al voor ouderen zoals ik is het slechts hopen of het lot je aanwijst als een van de ontslagenen die een afvloei ingsregeling kan krijgen. Als dat niet gebeurt, weet ik het niet. Ik ben te oud om nog ergens anders aangeno men te worden. Nee, opstandig zijn we hier niet. De stemming is gedrukt en tijden als 19281929, de crisisja ren en de depressie ten tijde van de Koreaanse oorlog schieten je weer te binnen. Maar nu ziet het er toch wel het donkerst uit". Toch nog vertrouwen in de direc tie? „Toen na die televisie-uitzending de fabriek gonsde van geruchten zei de directie: er is niets aan de hand. Maar nu wordt het toch wel duide lijk dat er wél wat aan de hand is. Wordt er een schuldige aangewe zen? „Ik zou niet kunnen zeggen of die of die het op zijn geweten heeft. r >cHOU-EN K NT U lECHiwiostsew SNTWmKEUlwSS CENTRUM KNTU. r. Druk werk bij het reken centrum, van de KNTU in En schede. Op dat moment grijpt president mr. A. Slotemaker in. „Ik verzoek u niet het woord sabotage te gebrui ken", zegt hij tot de procureur-gene raal. „Als de voorgeschiedenis tot dit proces lang geduurd heeft, geeft u dat niet het recht over sabotage te spreken. Ik maak u er op attent dat er een volkomen rechtmatige procedure gevolgd is die totaal niet aan sabotage doet denken". Waarop de procureur-generaal niet in het minst uit het veld gesla gen, zijn ondervraging van de poli- tiegetuige voortzet. Geniepvragen klinken ook veelvuldig uit de hoek der verdedi gers. Vooral mr. Stokvis munt uit in vernuftige woordenspelletjes. Er is door een der verbalisanten op de plaats van het ongeluk tot mr. R. gezegd: „U hebt een borreltje ge dronken". Mr. R. heeft dit toen per tinent ontkend. Een punt in zijn na deel dus. Maar mr. Stokvis laat het er niet bij zitten. „Een borreltje", zegt u. Maar hebt u de nadruk gelegd op één of op borreltje?", vraagt nij de verba lisant. „Ik zei: u hebt een borrel tje gedronken", antwoordt de hoofd agent. „Dus u bedoelde niet één borrel tje, maar een aanmerkelijke hoeveel heid?" „Ja, dat dacht ik, maar dat heb ik voor mezelf gehouden". „Nee, want het bleek uit uw ma nier van vragen. Dus als de ver dachte ontkennend antwoordde, kan dat betekent hebben, dat hij geen aanmerkelijke hoeveelheid had ge dronken. Want dat vroeg u". Raadsheer mr. Polak grijpt in. „Nee nee!", roept hy haastig, „hij vroeg: hebt u een borreltje gedron ken. Eu daarop heeft de verdachte ontkennend geantwoord". Mr. Stokvis: „Hij had beter kun nen vragen: hebt u gedronken". President: „Ja, en nóg beter; hebt u alcoholhoudende drank genuttigd, inwendig!" (hilariteit). Bijzonder beetje Al6 de politiemannen onder de vragen van de verdedigers soms in verlegenheid lijken te komen, is de pro ureur-generaal er als de kippen bij om zijn getuigen te souffleren. Hoofdagent Boerrigter vertelt dat ook op het bureau mr. aanvankelijk pertinent ontkend heeft Iets te hebben gedronken". Alleen gekruide tomatensap zei hij, Waarop een hoofdinspecteur had geantwoord: „U moet mij niet in de maling ne men". Tenslotte had de rechter toegege ven een scheut wodka in zijn toma tensap te hebben gehad. President tot de getuige: „Vroeg u toen niet waarom hij eerst had ontkend?" „Nee", zegt de getuige. „Ik kan me niet herinneren dat ik dat ge vraagd heb". ..Daar was toch alle aanleiding voor", vindt de president. „Tja", zegt de politieman verlegen. Procureur-generaal: „U vond het misschien een verdomd moeilijk ge val met zo'n bijzonder beestje in de fuik". De getuige lacht opgelucht. „Ja", zegt hij, „zoiets". (De zitting duurt voort.1) Maar het beleid staat me niet aan. Nog altijd leeft de traditie van de familiebedrijven voort. Ik zou wel graag hebben gezien dat die nieuwe minister Nellssen ingreep. Voor na tionalisering van bedrijven voel ik niet veel, maar een beetje staatsin vloed zou beslist geen kwaad kun nen". Wordt vervolgd De vrouw des huizes: „We praten er nu niet meer over, straks als de mannen thuis zijn, zullen ive daaar tijd genoeg voor hébben ROTTERDAM (GPD) Leerlin gen van de pedagogische academie Koningin Wilhelmina te Rotterdam, die de afgelopen dagen een actie heb ben gevoerd ter democratisering van het onderwijs op de school, zijn' van school verwijderd. Gisteravond wer den de ouders van het viertal inge licht. Gistermorgen heeft de actiewerk groep in een stencil het einde van haar actie bekend gemaakt. Van de overige leerlingen wordt geen oppo sitie meer verwacht tegen de maat regelen van het bevoegd gezag van de academie. De verwildering van de leerlingen door het. bestuur van de school vloeit voort uit de weigering van de vier studenten een overeenkomst die hun gisteravond werd voorgelegd, te te kenen. Voetbal De Oostduitse voetbal club Karl Zeiss Jena heeft zich ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Runners Up-beker. De Oostduitsers versloegen Dosza Uj- pest in Boedapest met 3—0 (20)na de eerste ontmoeting reeds met 1—0 gewonnen te hebben.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7