Nieuwe vleugel voor St. Agnes Grandioos ijsfeest walstin Groenoordhal met minister over verhoging van spoorbaan STEUN AAN HET GRIEKS VERZET Het gaat goed met Juin- en plantkunde' De wethouder en de aap «bouw wederom te klein Fusie gewenst (uit die mouw) Leidse week LEIDEN Om het verzet tegen de Griekse junta te steunen, organi seert de Societas Studiosorum Re- formatorum in samenwerking met de Griekenlandwerkgroep, van 2 tot 8 februari in Leiden een Grieken- landweek. Doel is informatie te ver sohaffen over de situatie in Grie kenland en geld in te zamelen voor de drie verzetsorganisaties PAM, PAK en Delta Alpha. Het ligt in de bedoeling niet-studenten bij de actie te betrekken. Mr. J. H. Smeets uit Amsterdam, lid van het comité „Vrij Grieken land", noemt de Leidse actie een goed initiatief, vooral door de kwa liteit van de sprekers en anderen, diie het programma omlijsten. De Leidse week is niet de enige. Ook in andere steden organiseren orga nisaties, dtie zich keten tegen het Kriekse kolonelsbewind. De middelbare scholen worden bij de actie betroicken door het uitdelen j van Griekenlandmappen, die vanaf j 26 januari ook te krijgen zijn bij de SSR-sociëteit. Hogewoerd 108. Er wordt een documentatiestand inge richt in de week zelf. Galerie Wa lenkamp organiseert een tentoon stelling van Griekenland-werk van BBK-leden. Dc organisatoren hebben toezeggingen van AVRO en VARA, dat radio- en televisie-uitzendingen zullen Worden verzorgd. Collectes worden gehouden. Het programma luidt: Maandag 2 februari: forumavond in sociëteit Minerva met discussie forum „Pro en contra Griekse Junta", waaraan deelnemen mr. Van Heyningen en kolonel b.d. Kan- ters. Joop van Tijn leidt de discussie. Dinsdag 3 februari: bijeenkomst universiteitsgebouw Stationsplein 12, met belichting sociaal-economische geschiedenis en werk op eiland Kythera. Woensdag 4 februari spreekt Vas- silis Vassilikos. schrijver van het boek „Z", in de aula van de chr. pedagogische academie in Oegstgeest. Donderdag 5 februari vertolken Liesbeth List en Dora Yannokopoulpi Mikis Theodorakis (Mauthausen en Zatounacyclus) in sooiëteit Minerva. Vrijdag 6 februari wordt de rol van de NATO in Griekenland be licht. Sprekers zijn mr. M. v. d. Stoel, prof. Vegleris, v.m .rector van de universiteit in Athene, en Arrien Kruyt. Zaterdag 7 februari is gewijd aan het Griekse verzet. Vertegenwoordi gers van de verzetsorganisaties ko men naar Nederland, o.a. de broer van Melina Mercourt, alsmede prof. Vegleris en Yannopoulos, hoofdre dacteur van de Greek Observer. Na deze bijeenkomst op Stationsplein 12 start om 3 uur een demonstratieve optocht voor vrijheid in Griekenland. Over de route wordt nog overleg ge pleegd met de politie. LEIDEN Voor het St. Agnes- eum aan de Eijmerspoelstraat, deel uitmaakt van de Scho- gemeenschap St. Agnes, is ge lag de tijd voorbij, dat men in band met de grote toeloop van rüngen les moet geven in gan- aula en gymnastiekzaal termiddag kon de nieuwe ugel officieel aan het stich- gsbestuur worden overgedra- fet deze uitbreiding (negen leslo- :n, een conreotorskamer en twee ekkamers), die nog maar nau- Ijks drie jaar na de opening van nieuwe St. Agneslyceum tot- idkwam, is de capaciteit van gebouw uitgebreid tot ongeveer leerlingen. deze scholengemeenschap 0 leerlingen omvat, dringt in de bestuurskring reeds weer rraag naar voren of het school- juw wederom niet te klein gaat den en hoe men dit op zou kun- 1 vangen. voorzitter van het stichtingsbe- ir, prof. dr. J. B. Schute, schonk raan gistermiddag aandacht toen opmerkte, dat het thans veel llijker is om een juiste beleids- uit te stippelen dan drie jaar ge in en wel om de volgende reden: op korte afstand van de school be vindt zich een tweede r.-k. school voor havo en vwo: het St. Bonaven- turacollege. Oorspronkelijk gaf deze situatie geen moeilijkheden. Zij kon wellicht zelfs als zinvol worden be schouwd, aangezien destijds het Bo- naventuralyceum als jongensschool en het Agneslyceum als meisjes school waren geprojecteerd. Nu ech ter beide scholen gemengd zijn ge worden is een toestand ontstaan, waarin het belang van het Leidse r.-k. onderwijs slechts gediend kan worden door een zeer innige samen werking tussen de besturen van bei de scholen. Hoewel er reeds een vorm van samenwerking is gevonden en re gelmatig overleg wordt gepleegd, achtte prof. dr. Schute het gewenst dat er een fusie van beide bestu ren komt. Het bestuur van de Stichting St. Agneslyceum is zelfs van mening, dat deze fusie zich moet uitstrekken tot de besturen van alle r.-k. scholen voor voortge zet onderwijs in Leiden. Alvorens prof. Schute zijn visie over dit „onderwijsprobleem" gaf, dankte hij allen in het bijzonder het architectenbureau Van Oerle en Schrama en het Aannemingsbedrijf Noorlander die aan het totstand komen van deze uitbreiding hadden meegewerkt. Een bijzonder woord van dank richtte spreker en ook even later de conrector, de heer W. W. Sanders tot het bestuurslid, ir. T. K. Han, die zijn kennis, tijd en energie beschikbaar heeft gesteld De conrector (links) biedt ir. T. k. Han een foto-album aan. (Foto LD/Holvast) voor het gereedkomen van deze bouw. Het is voor een groot deel aan zijn visie te danken, dat de toe vloed van leerlingen thans opgevan- LEIDEN De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappii voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gis teravond in het Rijksherbarium haar algemene jaarvergadering ge houden. In zijn openingswoord wijd de de voorzitter, de heer H. Sander- man, enige woorden aan de nage dachtenis van de heren J. van Eg- mond en H. Veendorp, in wie de af deling twee actieve leden verloor. Uit het jaarverslag van de secre taris. de heer A. Wetselaar, kwam duidelijk naar voren, dat de afdeling ook in 1969 zeer actief is geweest. Het ledental nam toe (met ruim 50) gen kan worden, aldus de voorzitter. Uit handen van de conrector mocht ir. Han deze middag een album met foto's ontvangen, waarin een beeld wordt gegeven van de diverse fases van de bouw. Na deze officiële opening maakten de genodigden onder leiding van de reotor, de heer J. J. A. Zonneveld, een rondwandeling door de nieuwe vleugel, waarbij vooral de aandacht uitging naar de moderne praktikum- zaal, waar men zich even vertrouwd maakte met het volgen van een Franse les. en bedroeg 342 ultimo december '69. Het verslag van de penningmeester, de heer C. H. Sormani, gaf, gezien het ruime batig saldo eveneens re den tot voldoening en goede ver wachtingen voor het komende boek jaar. Onder grote bijval richtte de voor zitter hierna een hartelijk dankwoord tot de functionarissen voor het vele werk, dat zij ook in 1969 verrichtten. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de periodiek aftredende he ren Sanderman en T. van Egmond (alg. adj.) werden herkozen. Na de pauze hield mej. M. C. C. Teune een interessante causerie over „Een „wandeling" door de ge schiedenis van de Nederlandse tuin kunst." Mede aan de hand van een groot aantal dia's liet spreekster haar gehoor kennis maken met de specifieke Nederlandse tuinkunst, die vanaf het einde der middeleeu wen tot in de 17de eeuw zo'n opgang maakte en sindsdien om diverse re denen in het vergeetboek raakte. Thans kan men slechts van deze kunst genieten in enkele gerestau reerde „Hollandse tuinen," die ons land nog rijk is. iEIDEN De première van de ense IJsrevue is zonder enige lenking een grandioos succes ïorden. ot de laatste plaats bezette 5 in de voor zulke evene- iten bijzonder geschikte enoordhal. 8n uitermate enthousiast en delijk hoorbaar heel dank- r publiek (onder wie twaalf gemeesters uit omliggende ge- mten) laar boven alleseen tot in de toste kleinigheden ongeloof- verzorgd, wervelend ijsfeest. 6t begon meteen al feestelijk, r zorgde Jong K. en G. voor, de duizenden bezoekers met vro- klanken begroette. Na een ex- toegiftje in het volle licht van de spots en een verdiend applaus teren de rood gejaste muzi- 4jes naar de nok van de tribu- «n zich met de andere toeschou- 5 te laten meeslepen door de on- ïstaanbare charme van hetgeen de spiegelgladde piste werd ge- "f Na een sympathieke intro- te van het zeer gedisciplineer- Bllet komt de eerste grote scène: ivische Rapsodie", een ballet-fan- t naar Smetana's „Verkochte ft" met als solisten de hoogblon- ïsjechische Alena Augustova, de fce donkere Michele Colberg en tonige Hugo Dümler. ter nog dan de atletische pres es van deze ijssterren valt de ^Hjke en kostbare kostumering Perschef Jan Kersten had het al verteld: aan de kostuums den kosten noch moeten ge- Ze worden van de beste stof- 'ervaardigd, gaan twee jaar met show mee en worden dan nooit |r gebruikt. Men is altijd geneigd :e mededelingen met enig zout jtonsumeren, maar het lijdt geen twijfel of de Weense IJsrevue han teert inderdaad deze formule. Anders kunnen de toiletjes van de meisjes en de kostuums van de heren nooit zo'n voortreffelijke indruk achterla ten na anderhalf jaar met de show op stap te zijn. Feest voor oog En wat geldt voor de eerste scè ne. blijft ook van kracht voor de andere grote tableaus. Steeds weer een perfect zittende kostumering in felle kleuren met sprekende décors in een geraffineerde belichting. Een voortdurend feest voor het oog. En tussen al die sprankelende kleuref fecten dartelen de yscoryfeeën alsof het nauwelijks moeite kost. We noemden er reeds drie. Dan is er nog de onverwoestbare Emmi Puzin- ger. Al zo'n twintig jaar bij de Ween se IJsrevue, maar aan de zijde van de Belg Fred Leeman (die ook hard op weg is naar zijn zilveren ju bileum bij de revue) nog altijd vol op in de running. Voorts het voor treffelijke adagiopaar Felix en Mo nique Heininger, de kittige Inge Paul en als bijzondere trekpleister natuurlijk de voormalige Europese Ingrid Wendl en Emmerich Danzer. De laatste deed het gisteren voor de pauze opvallend rustig aan, maar ln een later optreden liet hij zien, waarmee hij meervoudig wereldkam pioen is geworden. En dan heb ben we nog niet gesproken over de amusante clownerieën die door enke le artiesten op de vloer worden ge bracht en zeker nog niet over het optreden van de chimpansees van Lucién Meijer. Het is hard verove rend, wat die twee dieren laten zien. De grote Jacky haalt op de gladde ijzers halsbrekende toeren uit, maar nog meer gaat ieders sympathie naar de kleine Mickey, die (nog) wat moeite heeft om overeind te blij ven. Men krijgt gewoon de nei ging dat diertje even te knuffelen. Zo zouden we nog wel even kun nen doorgaan. Men krijgt geen tijd om op adem te komen. Het ene ta- bleau-vivant heeft net de handen hard op elkaar gebracht of de vol gende is alweer begonnen. Van het begin tot het einde een strak volge houden hoog tempo. En dat alles als het ware gedompeld in een heer lijke sfeer van typisch Weense ro mantiek. Die het sterkste spreekt in het traditionale, maar altijd ijzer- sterke slotnunyner: een verrukkelijk ballet in zwart en wit op de tonen van Strauss Blauwe Donau. Het is bijna tekenend voor de show: in deze finale geen flonkerend vuurwerk van de dure topsterren, maar solis ten en ballet ln één vloeiende bewe ging walsend over de ijsvloer. Het maakt ons de show er des te sympa thieker om. KOOS POST. Het pittige paar Alena Aw- gustova en Hugo Dümler in een van de eerste grote scènes: „De Slavische Rapsodie". (Foto LD/Holvast) De Leidse wethouder van finan ciën heeft het niet gemakkelijk. ,Zelfs een aap, die met hem aan de bar zit, kan het niet laten etn financieel onderwerp aan te snij den, een kunstje, dat de Weense IJsrevue het dier heeft geleerd om een mening te geven over de vermakelijkheidsbelasting. U zag gisteren in deze krant hoe deze aap uit de mouw kwam. Ik heb me aan diezelfde bar aan eenzelfde feit bezondigd, al ging het gesprek niet over de ver makelijkheidsbelasting, maar over de hele financiële toestand van de gemeente. Een maand na het be sluit van de gemeenteraad om ter dekking van het forse begro tingstekort voor dit jaar een aan vullende uitkering uit het ge meentefonds te vragen, vroeg ik de heer Harmsen of er al ant woord is van de ministers. Nee, zei hij, maar we zitten er wel achter aan. De wethouder had geen koffie dik, maar een veel doorschijnen der drankje voor zich, maar hij kon niet voorspellen wanneer dat antwoord komt en op welke wijze Leiden dan onder curatelezal worden gesteld. Gisteren heb ik daarom de af deling voorlichting van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken gevraagd eens in de bol te kijken. De ene telefonische klik-klak na de andere volgde op deze vraag, in welke stilte op de lijn rugge spraak werd gehouden met de af delingen bestuur en financiën. Na enkele minuten waren de kaarten geschud en iverd mij de kaart gelezen: de beslissing kan nog wel een jaartje aanlopen. En verder: we zijn nu pas bezig met de aanvullende uitkeringen over 1969, toen Leiden geen verzoek indiende. Voor kleinere plaatsen kan voor 1970 de zaak wellicht snel worden bekeken, maar voor een stad met een groot tekort is een forse studie nodig. Een finan cieel inspecteur zal de Leidse be groting doorlichtenin samenwer king met Gedeputeerde Staten. Wat betekent dat in de praktijk voor Leiden? Daar kun je een flinke boom over opzetten, die leidt tot de conclusie, dat de ver hogende trend i. d. begroting niet kan worden gehanteerd. Officieel kan 80 pet worden uitgegeven van de goed gekeurde begroting voor vorig jaar en in de praktijk kan in veel gevallen tot 100 pet worden gegaan, maar kosten- en lastenstijging wordt niet verdis conteerd. Daarmee zal Leiden een jaar lang moeten werken als de voor spelling uitkomt. En dat is lang geen gemakkelijke opgaaf. Het werkt ook door naar de bevolking, omdat subsidies een flinke hap uit de begroting niet kunnen worden verhoogd. En daar is de bevolking nauio bij betrokken. Met deze keiharde werkelijkheid heeft de wethouder van finan ciën dagelijks te maken. Dat lijkt me geen aangename taak. En dan vliegt hij er eens uit in de ijs- showwereld van de schone schijn en dan wil de schijn ook hier be driegen. Dan zit de wethouder weliswaar niet voor aap, maar wel naast een aap, die in opdracht van zijn bazen de vermakelijk heidsbelasting veroordeelt met tikken tegen het voorhoofd. Getikt, maar dan op de vingers, zou Leiden worden als het in de moeilijke financiële omstandighe den van dit moment en vele volgende helaas op het vermaak geen belasting meer zou heffen. We mogen van hogerhand in Leiden wel genieten bijvoor beeld van een ijsfeest als nu maar de lachende derde is de overheid, die de belastingpennin gen int. Een lachertje om te hui len eigenlijk HANS MELKERT, gIDEN/UTRECHT De spoor- jj Egovergangen in de lijn naar Iphen a. d. Rijn in Leiden vor- en voor het toenemend verkeer 1 Haagweg en Morsweg een eeds grotere handicap. Een foto t- s deze met lange rijen voor de 1 chte spoorbomen wachtende 1 ito's is bijna elk half uur te ma il. Het geeft oponthoudt en »rkt door in de verdere situatie 1 het Leidse verkeer. ai jaren zijn er plannen om de oorbaan te verhogen, waardoor 1 overgangen ongehinderde on- rdoorgangen kunnen worden. ier dit dure plan bestaat ver- nil van inzicht tussen de ge- j eente Leiden en de Nederlandse oorwegen op het stuk van de j stenverdeling. Het Leidse gemeentebestuur eft zich wegens dit verschil van sicht thans gewend tot de mi- li iter van Verkeer en Waterstaat, ngende dit overleg met de mi- iter kan geen beslissing worden nomen en niets worden gezegd j jr het tijdstip van uitvoering s d dit werk. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3