)joekwoe nog in ex-Biafra 99 Paus met rug tegen de muur gedrongen Uitbreiding Italië 's kabinet tot centrum-links? Rijkspostspaarbank rente tot essa iet! Westerse betogers in USSR vervolgd VATICAANSE ZIENSWIJZE Doornenkroon Drama Maf raam vertegenwoordiger in Lissabon vermoedt: val van de FBI i martelkamer van de Mafia - lelijk voor elkaar GANDHJ VOOR SALOMONS- OORDEEL ROME WACHT OP ALFRIN Scotland Yard zoekt niet meer naar mevr. McKay PENSDAG 21 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Dailey Express Dienst) SSABON Een verslaggever de Daily Express, Stephen Har Is doorgedrongen in de villa in jon, die bekend staat als House", waarin de belang- t delegatie van Biafra in Euro- jhuisvest is geweest en waar de de ten ondergegane ,je- jk van de opkomende zon" zich phouden. Biafraanse vertegenwoordiger gar bezig is zyn zaken aan Ni- V YORK (AP) De FBI heeft gisteren meegedeeld, verleden een inval gedaan in een met bespatte club in Brooklyn die de Mafia als martelkamer gebruikt. Deze ontdekking geleid tot een onderzoek naai de by de politie en onderwe- aorden. grand jury heeft maandag ze- duigen gehoord, onder wie vier Bannen. De inval volgde na p dat Joseph Tumolo, lid van die verleden week donder- a een bar werd vermcord, in iab mishandeld was. De FBI er een achterkamer die op een ir leek. Een van de mannen je FBI vertelde dat er overal «•as. op de vloer, de muren, jp het plafond. Een met bloed inkt hemd lag op de grond, iten van „Loan Sharks" een [organisatie werden naar ib gebracht als zij achter wa tt betalen. In de club werden reen Mafia-rechtbank veroor- tn in de achterkamer gestraft ncht wordt of de politie is [(kocht om de ogen te sluiten je operaties van Loan Sharks indere procedures. ADVERTENTIE gerië over te dragen, Christofer Oko- je, ontkende de aanwezigheid van Ojoekwoe ten stelligste, „wy we ten niets over zijn doen en laten. Ik vermoed dat hy in Nigerië is en waar schijnlijk in zyn eigen huis in het stadje Nnewi, tien mijl zuidelijk van Onitsja", aldus Okoje. LONDEN Lord Snow don. de echt genoot van Prinses Magaret van Engeland, heeft aangeboden om „in welke hoedanigheid dan ook" naar Nigerië te vliegen om hulp te bieden. Zijn aanbod is echter afgewezen, evenals dat van dui zenden andere Britten, omdat zy niet in het bezit zijn van medische diploma's. Tony Lord Snowdon, legde er by zijn aanbod de nadruk op dat hy wilde gaan helpen en geen foto's wilde maken. „Ik zal myn came ra thuislaten", zo beloofde hy. Hem werd echter verteld dat Nigerië alle endokters en verpleegsters wilde toelaten. IIIIIIIIIIIIIIUHIimimiNUUNIMUIIIIIU|_. Okoje weigerde in te gaan op de vraag of, wanneer Ojoekwoe weer in Biafra zou zyn, hem de dood zou wachten „Wij hebben hem gesteund, maar hy is nu uitgeteld. Wij heb ben gevochten en verloren. Ik ben geen vluchteling, want ik ga terug naar het ministerie van Buitenland se Zaken in Lagos, waar ik vroeger gewerkt heb". Hy verklaarde dat hy moest lachen om de intensieve speurtocht die door journalisten in Lissabon was ondernomen naar generaal Ojoekwoe. „Ik geloof dat hy nooit Biafra heeft verlaten", voegde hy er aan toe. n Ivoorkust In tegenstelling met het bericht van Stephen Harper staan medede lingen uit welingelichte kringen in de hoofdstad van Ivoorkust, Abid jan. Volgens deze kringen zou een groep van ongeveer 12 personen, on der wie de vrouw, kinderen, moe der en zuster van Ojoekwoe enige da gen voor de overgave van Biafra in Ivoorkust zyn aangekomen en zich per vliegtuig hebben begeven naar Bouake, de tweede stad van het land zy zouden de gasten zijn van de burgemeester van deze stad. Ojoekwoes aanwezigheid in Ivoor kust is door regeringsfunctiona rissen tegengesproken. Nog steeds zou een aantal Biafraanse militairen doorvechten. Op last van luite nant-kolonel Effiong die vorige week de overgave tekende en nu met de Nigerianen samenwerkt om zyn mensen te bewegen de stryd te sta ken zyn pamfletten verspreid waar in uiteen wordt gezet dat de oorlog is afgelopen. De Nigeriaanse ambassadeur in Moskou Koeroebo heeft vandaag de loftrompet gestoken over de Sowjet- Unie. Hy prees de onbaatzuchtige hulp van de Russen, die niet inge geven werd door commerciële belan gen maar alleen door een principiële keus voor Nigerië. „Deze houding heeft iets prijzenswaardigs, ietsblik. doperwten en tweedehands groots, iets eervols", aldus Koeroe- tweedjasjes", daarbij doelend op een bo, die er aan toevoegde „dat hulp j Russische opleiding die veel Nige- bij de opleiding van de jeugd be- riaanse studenten genieten, langryker is dan ladingen worst in I iufWlNGHAM (AP) Een 13-jarig weeskind, Terry Seeney 'itvier weken geleden weggelopen is van een kindertehuis Birmingham, houdt zich nog steeds schuil voor de politie 7 wordt geholpen door een ondergronds netwerk van ^fchoolkinderen die hem van eten voorzien. Hij heeft de af- ïlopen maand in onbewoonbaar verklaarde en verlaten ïoningen doorgebracht. Gisteren kwam hij even boven ïater, liet zich door het dagblad Daily Mirror fotograferen tt verdween weer. Hij liep weg uit het tehuis, als protest "5 tegen het feit dat hij niet bij zijn twaalf broers en zusters Lis >ag blijven. De kinderen worden door de gemeente ver- *gd sinds de dood van hun moeder in oktober vorig jaar 515-jarige tweelingbroers. Willy en Roy, hielden zich ook JJi amen met Terry schuil. Zij werden vorige week echter dooi politie ontdekt en naar het tehuis teruggestuurd. Zondag «pen zij echter weer weg en zijn nu bij Terry. De broers 'ertelden aan een verslaggever van de Daily Mirror, dat zij las terug zullen gaan als zij de verzekering krijgen dat alle ttaderen uit het gezin samen mogen blijven. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus wordt door de kwestie van het priestercelibaat geleideliik met z;in ma gen de muur gedrongen", zo menen deskundigen op het gebied van Vaticaanse zaken. Met de gedeeltelijke steun, die de Ne derlandse bisschoppen hebben gegeven aan het gehuwd pries terschap is de Paus die muur dichter genaderd. De deskundigen geloven, dat de Paus op den duur maar twee moge lijkheden overblijven: formeel nogmaals het bestaan bevestigen van een verplicht celi baat voor geestelijken van de R K. Kerk volgens de Latijnse rite. Dit zou kunnen geschieden in de vorm van een scherpe brief aan de Neder landse bisschoppen, met de opdracht het debat over het celibaat voorgoed te staken. De kwestie van het celibaat openlijk aan de orde stellen door al le bisschoppen van de kerk. mis schien wel op een buitengewone bis schoppensynode. die nog voor de vol gende, die voor 1971 op het program ma staat, gehouden zou moeten wor den. Deze keus illustreert hoe diep de Paus verwikkeld is in de problemen van het celibaat, een kwestie die hy zelf eens zyn eigen „doornenkroon" heeft genoemd. Maakt hy een eind aan debat, dan zal hy van een dictoriale houding beschuldigd worden, en dat in een tijd, waarin de kerk zich in de rich ting van groter collegialiteit ofwel groter samenspraak tassen Paus en bisschoppen, beweegt. Ook zou hy het risico van een schisma nemen. Staat hy een open debat over het celibaat toe, dan zou hy volgens de liberalen een „daad van nederigheid" bewijzen, maar de conservatieven in de kerk zouden dat als een verach telijk verlaten van zyn eigen leer zien i Het feit dat het ditmaal de Neder landse bisschoppen en niet ge wone priesters of leken zyn die zich voor het toestaan van gehuw de priesters uitspreken, kan alleen maar het drama van het pauselijk dilemma verhogen. Hoewel de bisschoppen duidelijk verklaard hebben dat zy niet onaf hankelijk van de Paus en de „uni- .ersele kerk" zouden optreden, stel den zy wel dat door hun „princi piële uitspraak de celibaatskwestie het beleidsniveau h eeft. bereikt", waardoor een nieuwe fase in de dia loog is ingeleid" In wat door sommigen als een stil zwijgende erkenning van deze stelling werd beschouwd, onthield de woord voerder van het Vatikaan. mgr. Fau- sto Vaillanc. zich gisteren van com mentaar op het communique van de bisschoppen. Hy zei slechts: „Dit is een zaak die de bisschoppen aan gaat". Het was duidelyk, dat hij hierbij ook de Paus tot de bisschoppen re kende. De Paus is titulair bisschop van Rome en wordt in de kerkelijke hiërarchie „eerste onder gelyken" genoemd. Hoewel alleen de Nederlandse bis schoppen over zyn gegaan tot een openlijke uitdaging van het celi baat. wordt de kwestie ook elders in de wereld als zorgelijk ervaren, met name in de Verenigde Staten, waar groepen priesters zich open lyk tegen het verplichte celibaat hebben uitgesproken. Over stad van Le Corbusier NIEUW DELHI (Reuter) Oe Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi, staat voor een kritieke beslissing over de toe komst van de modelstad Tsjan digarh. ontworpen door de be roemde Franse architect Le Corbusier. Kiest zij voor toewijzing van de stad aan de deelstaat Pendsjaab, dan zal de leider van de Sikhs, Sant (heilige» Fateh Singh, op 26 januari in hongerstaking gaan als voorbe reiding op zijn voor 1 februari aangekondigde zelfverbranding Geeft mevrouw Gandhi de stad aan de concurrerende staat Harjana, dan zal een politicus uit deze staat. Krisjan Koemar Toefan zich op 1 februari in brand steken. Beide partijen zijn gekant te- Ten verdeling van de stad. Sinds de oude Pendsjaab in 1966 in de staten Harjana en Pendsjaab werd verdeeld, hebben deze twee staten Tsjandigarh als hoofdstad gebruikt. Het conflict heeft al een leven gekost: in november stierf één van de lei ders van de Sikhs na 74 dagen hongerstaking. De in 1961 aan het bewind gekomen Fateh Sing heeft al twee maal eerder aan gekondigd dat hij zich zou ver branden. maar hy stelde dit uit, omdat de regering de Sikhs toe gezegd zou hebben dat Tsjan digarh hun hoofdstad zou wor den. In 1966 werd de eis van de Sikhs om een eigen staat te krijgen, ingewilligd: de vroege re Pendsjaab werd opgedeeld in de Sikh-staat Pendsjaab met de taal Poendjabi en Harjana. dat Hindi als voertaal heeft. Tsjandigarh werd een tweetali ge stad en kwam tot ongenoe gen van de beide nieuw-gevorm- de staten direct onder centraal bestuur te staan. Een federale parlementaire commissie heeft later ver klaard. dat Tsjandigarh aan Pendsjaab toegewezen zou moe ten worden, maar een speciale commissie om de grenzen van de beide staten vast te stellen, was van mening dat Harjana de meeste aanspraak kon maken op de hoofdstad, ontworpen door Le Corbusier. ter vervan ging van Lahore, dat na de de ling van India in 1948 in Pa kistan kwam te liggen. Volgens sommige politici in beide staten heeft de federale regering geen bevoegdheid om over de toekomst van Tsjandi garh te beslissen, omdat het parlement van de oude staat Pendsjaab Indertijd heeft beslo ten dat alle conflicten tussen de nieuw te stichten staten vóór november 1969 geregeld moes ten zijn. De resterende proble men zouden daarna door een gerechtelijke instantie onder lei ding van een raadsheer van het hooggerechtshof moeten worden opgelost. In Nieuw Delhi wordt aangenomen dat premier Gan dhi zal proberen de premiers van beide staten te overreden om de verdeling van Tsjandi garh te aanvaarden. ROME GPD.'AP» Radio Vaticana heeft gisteravond om geroepen, dat de Paus bereid is de Nederlandse bisschoppen te helpen bij het overwinnen van de moeilijkheden samenhangend met het celibaat in Nederland. Er werd evenwel niet gezegd, welke „hulp" de Paus aan het Nederlandse episcopaat in de ze kwestie wil geven. In deze uitzending werd ook verwezen naar de brief, die de Paus vlak voor Kerstmis heeft geschreven aan kardinaal Al- frink en waarin hij het Neder landse episcopaat aanspoorde tot 'n zeer voorzichtige houding op het pastoraal concilie in Noordwijkerhout. Het wachten is in Rome op de komst van kardinaal Alfrink Het staat vast. dat het onder houd tussen de Paus en de kardinaal niet tot de aan genaamste herinneringen van kardinaal Alfrink zal gaan behoren. Wanneer men in Nederland mocht denken dat het mogelijk zou zijn de Paus ook maar halverwege tot het Nederlandse standpunt, of zelfs tot de noodzaak ervan, te over tuigen. vergist men zich terde ge. zo neemt men hier in Rome aan. De Paus heeft bij herhaling en met klem elke afwijking van het celibaatsbeginsel van de hand gewezen. Het is duidelijk dat hij dit standpunt ook nog eens tegenover kardinaal Al frink uiteen zal zetten. In een dergelijke situatie blijft de ver antwoordelijkheid voor de toe komstige ontwikkelingen ge heel voor rekening van de Ne derlandse bisschoppen ADVERTENTIE MOSKOU (AP) De Prawda, het weekeinde in Moskou illegale pro- orgaan van de Russische partij, heeft testdemonstraties hebben gehou- gisteren kritiek geleverd op twee den. De „Prawda" zinspeelt op de jonge Italianen en een Belg die dit mogelijkheid dat zy terecht zullen moeten staan. Verondersteld wordt, aldus het blad s¥OSTSP4 .iÉll SPAARBANK «N VOLG 1 999-123 Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen geiden aparte openingstijden. in het eerste Russische verslag over de demonstraties, „dat de Justitie een onderzoek zal instellen naar de activiteiten van deze raddraaiers." Indien de drie voor de rechter zul len moeten vershcijnen .zal het de eerste maal zijn dat protesterende buitenlanders een strengere etraf krijgen dan uitwijzing. De twee Italianen. Teresa Mari- nuzzi uit Bari en Wantenio Tacchi uit Rome, werden zaterdagavond ge- arrresteerd nadat zy pamfletten had den verspreid in een warenhuis in het centrum van Moskou. In die pam- j fletten eisten zij de vrijlating van Russische intellectuelen. Zondag avond verspreidde de Oentenaar Victor van Brantegem in een blijk baar op zichzelf staand incident soortgelijke pamfletten in een ope rette-theater in Moskou. „WU zullen niet toestaan, dat pro vocateurs en straatschenders ach achter toeristenvisa verschuilen", aldus de „Prawda'. LONDEN (AP) Na J2 dagen heeft Scotland Yard het zoeken naar mevrouw Muriel McKay, de 55-Jari- ge echtgenote van de vice-president van "News of the World" opgegeven en toegegeven, dat zfj niets nader gekomen is tot een oplossing van de geheimzinnige verdwijning. Mevr. Mc Kay is op 29 december uit haar wo ning in Wimbledon verdwenen. Sinds dien heeft de politie vijvers af gedregd vervallen gebouwen doorzocht en duizenden mensen gehoord in de grootste klopjacht die ooit ln de hoofdstad werd gehouden. De politie heeft slechts een paar degelijke aan wijzingen ontvangen. Eén was een brief, dat mevr. McKay gevangen gehouden wordt en hulp nodig heeft. Volgens familieleden was de brief in derdaad in haar handschrift. (.Van onze correspondent) ROME <GPD) Op het ogen blik is binnen de vier politieke partij en, die eventueel opnieuw tot een coalitie zouden besluiten, een gehar rewar aan de gang dat iedereen be halve de directe betrokkenen tot wan hoop brengt, de christen-democra- craten proberen het minderheidska binet uit te breiden met de socialis ten, de sociaal-democraten en de re publikeinen. Tot midden vorige zomer bestond een dergelijke combinatie, tot er half juni een kloof in de sociaal-democra tische gelederen ontstond. In deze kloof verdween de zogenaamde „ope- i ning naar links", dat wil zeggen het I samengaan tussen de conservatieve christen-democraten en de ljnks ge tinte socialistische groeperingen. De overgebleven christen-democra ten schipperen sindsdien voort in hun eentje De bomaanslagen die eind I vorig Jaar in Milaan en Rome plaats vonden in Milaan eisten ze zestien doden waren aanleiding voor de eerste minister Rumor de vroegere coalitiepartners op hun gemoed te werken. De tijd leek rijp voor een hernieuwde coalitie, oog in oog als het land stond en nog steeds staat met problemen die een minder heidsregering alleen niet kan oplos sen. Niets liever Sinds de knal van de bommen ver klonk, komen de politici nu weer bij een. De Italiaanse politici doen niets liever. Natuurlijk stellen zij politieke eisen voor de deelname aan de ooa- litie en er zyn concrete eisen op het terrein van de binnenlandse politiek. Er is de communistische invloed, waarvoor ledereen, behalve de socia listen die links staan van de sociaal democraten» doodsbang schijnt te zyn. Er zyn problemen als de ver dergaande regionalisatie van het land dat. verre van een eenheid zijnde, ge bukt gaat onder de groeiende tegen stellingen in de landstreken die eeu wenlang niets met elkaar te maken gehad hebben. Rol Natuurlijk is er het verschijnsel nummer één: de nieuwe en over heersende rol die de vakbonden in het algemeen de werkende klasse in de modernste fabrieken in het noorden in de politiek gaat spelen. Het punt waar het nu om gaat is al lang niet meer het programma, dat aan die nieuwe coalitie ten grond slag zal moeten liggen. Over alle programmapunten kan iedereen het hier altijd eens worden, mits hij maar niet buiten de de ui* blijft staan, waarachter macht en invloed te wach ten liggen. De secretarissen-generaal van de vier partijen de socialisten, de sociaal-democraten, christen-demo craten, republikeinen zyn op het ogenblik dan ook hoofdzakelijk bezig met het filosoferen wie op welke post inde nieuwe regering zitting zal dienen te nemen. Men bedenke daar bij welke dramatische ontwikkeling tot deze hernieuwde «opening naar links de aanleiding was De stryd gaat nu bijvoorbeeld om de „links-radicale" christen-demo craat en minister van Arbeid Donat Catin, die wist te verhinderen dat het land eind vorig jaar onder de twist rond de nieuwe collectieve ar beidscontracten explodeerde. De so cialisten willen hun eigen man op de post van het ministerie van Arbeid. Blij Donat Catin zal zijn positie niet graag opgeven. Aan de andere kant 1 zullen velen van zyn partijgenoten blij zyn als ze van de man af zijn, die bezig is te veel macht en sympathie j te verwerven. Met name een man als Fanfani, die druk bezig is na te denken over de manier waarop hij in 1971 president van de republiek kan worden. De socialisten willen Nenni op Bui tenlandse Zaken. Nenni is echter een oude man, die iedere dag zijn hel dere uren terdege dient te benutten. Wat moet er dan met Moro geschie den. de christen-democraat die nu het ministerie beheert? Maro is binnen zyn party beslist nog een machtig man en hij zal zich niet zonder meer laten afsohepen. Deze problemen vormen het politiek gezelschapsspel waarmee de Itali aanse politici zich nu Intens bezig houden en waarmee ze zoveel wal ging onder de Italiaanse bevolking van Rome oogsten. Inmiddels is er aan de reeks van stakingen zoals kon worden voor speld geen einde gekomen. De on rust houdt aan, omdat zy 'n uitdruk king is ven essentiële wantoestan den in «en staat die nauwelijks een samenhangend geheel vormt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9