tichels ziet Cruijff gaan Kessler: voorrang aan clubbelangen Zege voor Beautiful Star en Entry Volami Tototips CruijffKeizer en Van Hanegem gepasseerdvoor Israël AGEN VAN JOHAN CRUUFF BIJ AJAX LIJKEN NA EREIKEN AKKOORD VAN WASSENAAR WEL GETELD 4us Michels: leen winnend Ux kan prijs Cruijff opvoeren" r Post met Pijnen in Antwerpen Vier Nederlandse clubs in toernooi Runners-Up Cup? )AU 11 JANUARI im PAULMA id lilDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Koersen Hilversum (door Cees Onvlee) ASSENAAR De dagen van Johan Cruijff bij Ajax geteld. Gisteravond, na een onderhandeling van bij wee uur met het Ajax-bestuur over zijn (financiële) latus, kreeg selfmade-man Cruijff (22) zijn zin: deze kan hij naar het buitenland vertrekken. li et Akkoord van Wassenaar heeft zakelijke Johan Cruijff het obstakel genomen op weg naar zijn levensdoel: zo snél mo- rijk worden. Gisteravond kreeg de hooggeroemde Ajaeied \-wit dat zijn contract met Ajax, dat loopt tot het einde van wen 19701971, reeds aan het einde van dit seizoen kan ontbonden. iter Jaap vaar Praag was bereici een korte „inhoudsop- m het in het trainingskamp lijnoord aan de Wassenaarse reikte akkoord te verstrek- locht een buitenlandse club elling voor Johan Cruijff waardoor hij zijn maat- Sjke positie zou kunnen ver- dau is Ajax bereid een toe te staan en daarmee ract voortydig te verbreken. Bkken club zal in dat geval een nu met Johan Cruijff rekornen transferbedrag op leten leggen". nsfersom zal Ajax èn Cruijff ^houden. Van Praag verder ..Als Johan naar het ad kan aan het einde van en, willen wij hem die kans ;n, Als er echter géén aan bod komt, en daarvoor jowel Cruijff als ik getekend, contract normaal door tot dan zien wij wel weer ver- Zin Cruijff, altijd op de bres hzelf „Je moet nu een- Van een onzer verslag gevers) SSENAAR „Als", dacht trainer Rinus Michels gis- idag al vooruit aan een afloop van de affaire- „als Johan zich straks He geweld maar niet wil waal-maken. Want daar nu eenmaal nooit iets van maal voor jezelf zorgen, anderen ma ken zich nu eenmaal ook niet druk over mij" heeft zijn zin gekregen. „Jopie" Cruijff, die drie dagen na zijn grandioze demonstratie op Wem bley bij Mies een geheel andere de monstratie weggaf en met dat tv- optreden een onderhandeling-op-kor- te-termijn forceerde, zal straks zijn voetbalkoffer kunnen pakken om bij een buitenlandse topclub in dienst te kunnen treden. Maar met Cruijff heeft ook trainer Rinus Michels zijn zin: de nuchtere Amsterdamse oefenmeester, wars van alle rumoer en rellen rond zijn spe lers, wenste direct na het onstaan van alle Mies-ère een gesprek. Een onderhandeling, waarin de drie par tijen Cruijff. Ajax en Michels-na- n ens-het-elftal tot een oplossing wouden komen en waardoor de rust zou weerkeren. De rust, die hij als eerste vereiste zag voor een goede voorbereiding bij een succesvolle „re vanche" in het Runners Up Cup duel met Napoli. HILVERSUM iEigen berichtgeving» In de eerste afdeling van de ge splitste internationale draverij had de leidende Beautiful Star vele aan vallen te verduren van de imports Quick Smoke en Pontanes. Eigenaar C. van Leeuwen vond echter steeds het juiste antwoord en stuurde zijn paard naar een goede 1.23.9 triomf. Een zeer verrassende Amad Kinley <Dijs) ontnam op de streep Quick Smoke de tweede plaats. De favoriet Calumet Bulwark faalde door meer dere fouten. In de tweede afdeling stelde Entry Volan (M. van Leeuwen) haai- tal rijke aanhang niet teleur. De suc cesvolle snelle merrie overmeesterde in de laatste fase van de strijd de door Harry Pools gestuurde Marz- fuchs gedecideerd in 1.23.8 km-tijd. Titi m werd derde. De avond begon met een tweetal surprises. In de door 17 paarden betwiste Dodaarsprijs liet Gay Areta, die een gerieflijke voorsprong had, het ten leste bitten en moest zwich ten voor de verrassende Hemija (Hoejenbos) <w. f22.40) en Hen- riette R. Een triobebaling van f 8362.40 was het gevolg. In het Leerlingenwinterkampioen- sohap m had de favoriet Gloria heel weinig to vertellen. Leerling L. Ruzie .gevaar" van een zich- i het voor zijn markt- gunstige duel tegen aanprijzende Johan baarde Michels ove- weinig zorgen. Be- hij nuchter: „Mijn e probleem is altijd om geladen team te krij sen eenheid, van jongens !t elkaar en voor elkaar knokken .Johan zal ook grjjpen. dat hij het alleen iet kan. En dat slechts innend Ajax zijn prijs meer kan doen stijgen", hels verder over de kan- ii de 0—1 achterstand te- et de laatste weken in de competitie bijzonder spelende Napoli —zondag bedwinger van kampioen tir.a op eigen grond goed te maken: „Als m *eld hard is, zal het i lager liggen en dat ai maar in het voordeel J (verdedigende partij, «ceptisch: „Napoli moet de laatste weken aan (trouwen gewonnen heb- Zelfvertrouwen. die de *1 hechte defensie goed Het elftal zal in alle het eigen spelletje kunnen spelen. Simpel verdedigen »ken naar een kans. Zo ze altijd: uit en thuis, list daardoor zijn ze in counteren zo gevaar- Want die eenzijdigheid is PWaliteit". is Michels ook optimis- „Net als tegen Mi- het erom om een voor- i te nemen. Dan moeten gaan maken. En dat 'Je ligt hen niet. Geen m s Italiaanse club. Dat is Pejjenoord wel duidelijk Hen". kis tenslotte met een ?e blik op de in lichte gehulde Wassenaar den: „Laten we in ieder hopen dat de mist niet spelbreker wordt Al vóór de wedstrijd tegen NEC drong Michels op een gesprek en zwartop-wit afspraken aan. Daar in Nijmegen immers, verstoorde Cruijff alle rust definitief door na een hoog lopende welles-nietes ruzie over af spraken en gedane toezeggingen met vooral voorzitter Van Praag dan maar voorstelde niet te spelen. Club arts dr. Rolink moest er toen aan te pas komen om de uit zijn (voetbal)- evenwicht gebrachte Cruijff over te halen om toch te spelen. Keek Michels gistermiddag in Wassenaar nog eens terug: „Ik heb zelf op een snelle bespreking aange drongen, omdat de eenheid van het elftal in gevaar kwam. Vooral in Nij megen was de stemming erg geprik keld en dat kan eenvoudig niet. Wanneer de zaak niet spoedig wordt uitgepraat kunnen er steeds weer van die uitbarstingen komen. En daarmee is niemand gediend: Cruijff- zelf-niet, Ajax niet en ik-en-het-elf- tal niet. Bij NEC werd de affaire op de spits gedreven. Toen heb ik Cruijff gezegd: wat doen we nu. Voetballen of praten. Maar een uur- voor de wedstrijd kan je niet beide doen Akkoord Johan Cruijff haalde ook gistermiddag aan de kaarttafel de nodige slagen binnen: v.l.n.r. Tonnie Pronk, Velibor Vasovic, Johan Cruijff. Rudi Krol (ach tergrond), Dick van Dijk en Piet Keizer (op de rug gezien). ANTWERPEN (ANP) Aan de Zesdaagse van Antwerpen, die van 6 tot 12 februari wordt gehouden, zul len zeven Nederlandse renners deel nemen. Peter Post en René Pijnen starten met de Westduitser Klaus Bugdahl; Jan Janssen en Piet de Wit hebben de Zwitser Fritz Pfenninger ter completering van het trio en Leijn Loevesijn, Gerard Koel en Jaap Oud- kerk zorgen voor de enige volledige Nederlandse ploeg. Tot de dertien deelnemende trio's behoren ook: Van LooyVerschue- renRenz, Sercu-de Loof-Alain van Lancker en SevereynsProost-Fritz. 12 3 DOS-SVV Twente-ADO PSV-MW Michels voorzichtig de affaire rela tiverend: „Ei- was kennelijk niet vol doende vertrouwen. Er bleek in ie der geval een duidelijk verschil van opvatting. Voor het juiste klimaat in de vereniging en in het elftal was het daarom broodnodig dat er af spraken zwart-op-wit kwamen. Dan weet iedereen waar hij aan toe is". Dat laatste is door 't Akkoord van Wassenaar wel duidelijk geworden de dagen van vedette Johan Cruijff bij Ajax lijken geteld. Volgens de ge ruchten zullen er over vier maanden verscheidene Europese topclubs zijn voor voet» al wonder Cruijff" de transfersom van tenminste 1,2 mil joen gulden naar de Meer over te maken. Trainer Rinus Michels berustte dan ook al enkele uren voor de on derhandelingen in hotel Duinoord in het vertrek van zijn nukkige ster aanvaller. Stelde hij eenvoudig: „Voor Cruijff geldt maar één ding: rijk v/orden. En hij weet dat hij daartoe in staat is. Want hij is een uitblinker en die ontmoet je maar weinig in de maatschappij". Begrip Michels verder peinzend, maar ook vol begrip: „Cruijff weet dat hij in Nederland nooit zo rijk zal kunnen worden als in het buitenland. Daax- RINUS MICHELS „Johan moet wel" om zal hij gaan, wel moeten gaan. Hier. in Nederland, is er de fiscus. En die belasting dwingt je wel uit te wijken. Of je dat nu prettig vind óf niet". Daarom accepteert Michels ook de toekomstplannen van Cruijff. Geeft hij toe: „Natuurlijk heb ik altijd een oenheid voorop gesteld. Daarom heb ik aangedrongen op een gesprek. Want aan een elftal-met-Cruijff, dat geen eenheid is. heb ik niets. Ik heb liever een eenheid, dan een elf- tal-met-sterren. Maar het liefst heb ik natuurlijk een eenheid-mèt-ster ren Holl. Sp.-Go Ahead Haarlem-Sparta ENSCHEDE <GPD» De KNVB wil proberen voor het komende toer nooi om de Runners-Up Cup (het vroegere Jaar beurss tedentoernooi i 4 eredivisieclubs ingeschreven te krij gen. Voor de strijd om deze trofee in het seizoen 1969'70 werden slechts twee Nederlandse ploegen geaccep teerd, Ajax en FC Twente. De orga niserende UEFA wil het aantal deel nemende clubs niet meer laten be dragen dan 64. Vorig jaar kwamen in totaal 80 inschrijvingen van de di verse landelijke bonden binnen. Het is waarschijnlijk dat voor Nederland de nummers 2. 3. 4 en 5 van de ere divisie in aanmerking komen. Alleen wanneer de winnaar van de KNVB- beker hierbij behoort, is ook de als zesde eindigende club kandidaat. Dooper bleef met de outsider Delila van start tot finish op kop en be dwong tegen een co te van f35.- in 1.26.4 Donar Scotch en Fitis S. In de Edelvalkprijs leverde Gai ner Papenhocf (W. Leeuwenkamp» een hardnekkig gevecht met Gerda Kraan om de koppositie. Hoewel Gerda in het rechte eind alles gaf. moest zij toch met gering verschil de meerderheid erkennen van haar rivale, die in 1.29.2 de eerste prijs in de wacht sleepte. UITSLAGEN Dodaarsprijs: 1. Hemija (J. W Hoe jenbos) (1.30.8). 2. Henrlette R. 3. Gay Areta. Toto w.: 22.40. pl. 5 60. 3 70. 8 30. gek. 22.30. cov. 12.00, trio 8362.40 Leerling-winterkampioenschap: 1. De- lila (E. Dooper) (2.26.4). 2. Donar Scotch, 3. Fitis S. Toto w.: 35.00. pl. 6 50, 1.70, 1.80, kopp. 20.10, cov. 4.60. Edelvalkprijs: 1. Gainer Papenhoef (W. Leeuwenkamp) (1.29.2), 2. Gerda Kraan. 3. Flamlngsgold. Toto w.: 4 20, p] 1.50. 1.20, 1.70. kopp. 5.80, cov. 3.30 trio 156.40. Meerkol-prijs, eerste afd.: 1. Beau tiful Star (C. A. van Leeuwen) (1.23.9), 2. Amad Kinley. 3 Quick Smoke Toto w. 3.10, pl. 2.00, 5.10. 2.50 kopp. 17.50. cov. 13.20 Leeuwerlk-prys: 1. Giovanni (P. M. Smit) (1.27.2). 2. Edward Kinley. 3. Geluk Frances. Toto w.: 2.80, pl. 1.40, 1.40, kopp. 3 40, cov. 4.00. Nachtuil-prijs: 1. Fred Signal (W. Stort (1.24.3), 2. Gea Volann. 3. Fxclusif du Commerce. Toto w.: 2 70, pl 1.50. 2.00. 2.30, kopp. 7.80. cov. 6.80. trio 150.00. Meerkol-Drijs. tweede afd 1 Entry Volann (M. van Leeuwen) (1.23.8). 2. Marafuchs. 3 Tlti III. Toto: w. 2 00, pl. 1.40. 3.60, 1.80, kopp. 4.70, cov. 13.70. Paradijsvogelprijs: 1. Flêche (F. J. Eerenberg) (1.26.6), 2. Edoublalse. 3. Eros Kinlev. Toto w. 4.20, pl. 2.00, 4 50, 3.30, kopp. 11.30, cov. 19.20, trio 659.80. Feniksprijs: 1. Esmorelt (M. L van der Togt) (1.27.4). 2 Hlnlev Mc K. 3 Gaal S Toto w 9 00, pl. 5.80. 3 00, kepp 4.40. cov. 5 00. Totale omzet 198604.60 gulden. Napoli is „goedgemutst" voor het cupr-duel met Ajax vanavond. Aanvoerder Julia no begaf zich tenminste gistermiddag met de ballen op én rug en zijn ijsmuts ver over zijn oren met Bariso naar het bijveld van het Olym pisch Stadion. Daar zorgde trai ner Chiapello er wél voor dat zijn pupillen het niet kond kregen. AZ-NEC Veendam-RCH F ort./Sitt.-DFC Den Bosch-Heracles Fortuna Vl.-Excelsior BI. Wit-Elinkwijk Roda JC-Heerenveen I HDVS-RBC (door Cees Onvlee) WASSENAAR/ZEIST George Kessler heeft Ajax voorrang verleend. Op de kruising, waar zijn en Ajax' plannen weer eens dreigden te botsen, heeft de bondscoach ingehouden: voor de vriend schappelijke interland tegen Israël (op 28 januari in Tel Aviv) heeft hij geen beroep gedaan op de sterspelers Johan Cruijff en Piet Keizer, Kessler, die ook nog Nico Rijnders vrijaf gaf, stuurde slechts Rudi Krol, Gerrie Mühren en Dick van Dijk een uitnodiging voor zijn selectiegroep van zestien. George Kessler, gelouwerd met het succes van Wembley, heeft rekening met de clubbelangen ge houden. De Grote Belangen van de topclubs. Van Ajax en Feijenoord. Want het bewust passeren van „de Kromme", Wim van Hanegem. heeft ook de leiding van de Rotterdamse Stadionclub mild gestemd. „Drie ls in ieder geval beter dan zes", toonde Ajax-trainer Rinus Michels zich dankbaar met de plannen van Kessler. Al zag de stoïcijnse Amster damse oefenmeester nauwelijk de belangen en het nut van het vriendschappelijke duel met Israël in. Gekscheerde hij: „In Israël kunnen ze beter oorlog voeren dan voetballen". En verder, veelbetekenend: „Spelers afstaan voor een wed strijd als tegen Engeland is niet erg. Maar ik heb ook al gehoord dat we na Israël misschien nog tegen Roemenië gaan oefenen. Dat zie ik allemaal niet zo goed: straks komen Peru en San Salvador ook nog met zo'n verzoek. En dan vraag ik mij af w a a r we nu eigenlijk naar toe gaan Voor de strijd tegen Israël heeft George Kessler zijn pad weloverwogen gekozen. Een pad, waarop hij het liefst z ij n en de c 1 u b-belangen hand-in- hand ziet gaan. Kessler, voorzichtig zijn ideeën onder woorden brengend: „De topclubs hebben duidelijk gesteld hoe zij over vriendschappelijke interlands denken. Daarover heb ik met Ajax en met Feijenoord uitvo -ig contact gehad. Het was oorspronkelijk zelfs de bedoeling, dat Jong Oran je naar Israël zou reizen. Later is besloten dat het een Nederlands elftal zou worden", aldus de bondscoach, die in dat verband toch liever de term „Jong Nederlands Elftal" wil prefereren. „Omdat ik enige jonge, betrekkeljjk onervaren spelers heb gekozen, waarmee ik de internationale ervaring van een deel van de grote kerngroep wil opvoeren". „Internationale ervaring opdoen" vond de op een snelle beslissing van de KNVB over een even-' tuele verlenging van zijn contract hopende bonds coach behalve voor een Cruijff. Keizer, Rijnders en Van Hanegem ook niet nodig voor aanvoerder Hans Eijkenbroek (30) en doelman Jan van Beve- ren (21). Een beslissing van Kessler, die wel een beroep deed op routiniers als Rinus Israël en Wim Jansen, waarover vooral Sparta-doelman Jan van Beveren zich opwond. Bekritiseerde de held-van-Wembley de motive ring van Kessler („In West-Dultsland heeft Hel- muth Schön heel wat moeten slikken dat hij nooit andere doelverdedigers een kans geeft: daarom heb ik Treytel en Schrijvers uitgenodigd") fel: „In Engeland ben ik al ingelicht. En daarom over viel het mij niet meer. Maar ik blijf het jammer vinden en kan het ook nog altijd niet goed be grijpen. Ik heb net twee wedstrijden door een blessure moeten missen. En nu deze dan weer. Dat vind ik gewoon spijtig Géén spijt over het besluit van Kessler toonden de Grote Drie: Johan Cruijff, Piet Keizer en Wim van Hanegem. „Heel verstandig van Kessler dat hij ons met rust laat", deed Keizer alles kort-af. En ook „de Kromme" treurde geen moment: „Dat ik er niet bij ben kan me niets schelen. Het ls toch geen leuke wedstrijd". Cruijff zag enkele uren vóór het gesprek met het Ajax-bestuur niets in het verhogen van zijn marktwaarde in Israël. Schokschouderde hij: „Wat zou het allemaal.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15