KNTU vraagt steun aan overheid voor een jaar „PvdA zoekt weer contact met D'66" Lustrumconcert van het Leids Kamerkoor mm RDM tegen bouw van mamoettankers EINDE VAN HET COLBERTJASJE Late Luns ontving delegatie Italiaanse mode: Moeilijkheden Meer invloed nieuw links in PvdA-bestuur Den Uyl op congres: Rapport over activiteiten van Weinreb Uitstekende presentatie JEICDKAPEL VREDESKERK Regering wil integratie scheepsbouw PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JANUARI 1970 ARNHEM (GPD) De Koninklijke Nederlandse Textiel Unie in Hengelo (met 6000 werknemers en 12 vestigingen in Brabant, .Twente en de Gelderse Achterhoek) gaat de regering voor de tijd van één jaar financiële hulp vragen om zodoende een saneringsplan te kunnen uitvoeren dat erop is gericht het bedrijf dat nu voor 75 procent rendabel is weer over alle linies gezond te maken. Tijdens een vergadering die gis termiddag in motel „Arnhem" be gon en tot in de avonduren duurde, heeft de raad van bestuur van de KNTU de vakbonden over een en ander ingelicht. Aansluitend ver klaarde de heer D. J. Wissink, voor zitter van de raad van bestuur, dat de herstructurering bij de K.N.T.U. binnen een jaar een feit moet kunnen zijn. Hij verwachtte dat de financiële en rentabiliteitspositie dan zodanig zijn dat het gehele krediet kan zijn afgelost. Ook zou dan de werkgele genheid voor de tegen die tijd nog bij de K.N.T.U. werkzame werknemers (ongeveer 5400) in hoge mate zijn gegarandeerd. De 600 ontslagen zullen vallen in de sectoren overhemdstoffen en huis- houdtextiel. Vooral het tweede hlaf- jaar van 1969 is de omzet van deze stoffen beneden de verwachtingen ge bleven, met als gevolg verliesgeven de resultaten. In beide sectoren wor den nu maatregelen voorbereid om de produktiecapaciteit aan te passen aan de reëele marktmogelijkheden, om zodoende hun positieve rentabi liteit op relatief korte termijn te kunnen bewerkstelligen. De ontslagaanzeggingen zullen eerst dan worden gedaan als het sane ringsplan ter tafel komt en wordt voorgelegd aan de vakbonden (vol gende week vrijdag). Verwacht wordt dat een deel van de ontslagen werknemers moeilijk elders in de textiel werk zal kunnen vinden, enerzijds omdat het aanbod in de Twentse textiel groter is dan de vraag en anderzijds omdat de ge middelde leeftijd van de K.N.T.U. - werknemers hoog ligt, namelijk tus sen de 42 en 44 jaar. Van vakbondszijde toonde men zich gisteravond tovertuigd van de noodzaak tot herstruotuering. Ze on derschrijven de aanvraag tot rege ringssteun en verklaarden voorts het volste vertrouwen te hebben in de toekomst van het bedrijf. Woordvoerder Huismans van de vakbond Sint Lam bert us toonde zich echter bezorgd over het lot van de 600 te ontslane arbeiders. Volgende week vrijdag zullen de vakbonden in een nieuw gesprek met de K.N.T.U- leiding alle mogelijkheden aftasten voor een zo verantwoord mogelijke sociale begeleiding van deze arbei ders, onder meer zal dan over de af vloeiingsregeling worden gesproken. (Van onze parlementaire redactie) GRONINGEN (GPD) Nieuw j Links heeft gisteravond op het Gro- j ninger verkiezingscongres van de I PvdA zijn invloed in het partijbe stuur verder weten te vergroten. Het congres koos de vakbondsbestuurder W. A. Kieboom uit Utrecht en de publicist K. L. Roskam, beiden aan hangers van Nieuw Links, in het par tijbestuur. De verkiezing was nodig vanwege het vertrek van mevr. Irene Vor- rink, die tot Nieuw Links behoort en mr. J. Koopman. Daarmee ver overde Nieuw Links een extra zetel en zijn de krachtsverhoudingen in het partijbestuur ongeveer half om half komen te liggen. DEN HAAG (ANP) Minister Veringa (Onderwijs en Wetenschap pen) heeft het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie opdracht gege ven een rapport uit te brengen over de activiteiten van de heer Weinreb tijdens de periode van de Duitse be zetting. De minister heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het AR-kamerlid prof. dr. I. A. Diepenhorst. In het antwoord van de minis ter wordt opgemerkt, dat het Rijks instituut ook verslag moet uitbren gen over de vraag of. met de voor al in de loop der laatste jaren ver kregen gegevens over de organisatie der Jodenvervolging en de algemene situatie in het bezet gebied, deze ac tiviteiten van de heer Weinreb in een ander licht komen te staan dan in de uitspraken van het bijzonder gerechtshof en de bijzondere raad van cassatie het geval was. Het rapport van het Rijksinstituut zo deelt de minister in zijn antwoord mee, zal worden gepubliceerd. (Door Jos Hagers) ROME (GPD) De Italiaanse kleermaker Angelo Litrico, die Prins Bernhard, president Nixon, hartchi rurg dr. Barnard en vrijwel alle filmsterren onder zijn klanten telt, gelooft dat bij de mannen het klas sieke colbertjasje zijn langste tijd heeft gehad. Litrico onthulde dat gis teren in het even buiten Rome in de bergen gelegen Hilton hotel waar acht andere ontwerpers de nieuwe herenmode voor het komende voor jaar lanceerden. Omdat het mao-costuum voor de Westers georiënteerde man toch ook niet alles is, zocht Litrico het weer in nachtblauwe, paarsblauwe en kas- LEIDEN In het wijkcen- centrum van de Vredeskerk zal mor genmiddag om vijf uur een dienst wor den gehouden, waarin aandacht be steed zal worden aan het eerste lustrum van de jeugdkapel Vredeskerk. De wijkpredikant. ds. A. J. Lamping zal in deze jeugdka pel dienst voorgaan. Na afloop is er gelegenheid om de Jeugdkapelraad te complimenteren met dit lustrum. Constructeur overleden William Thomas Piper, de „Henry Ford" van de luchtvaart, is in Lock Haven in Pennsylvania" in de ouderdom van 89 jaar overleden. Hij was pre sident van de raad van beheer van de „Piper Aircraft Corporation", die hij heeft gestiiht. Hij is ook de ont werper geweest van sportvliegtuigen, voornamelijk van de Piper Cub, die een grote faam hadden en nog heb ben in de wereld van de burger luchtvaart. Hansop-vakken voor man nen staan hoog genoteerd in Ita lië. tanjebruine Jersey overalls en judo- pakken die hij zo stijlvol had af gewerkt, dat zelfs de meest conser vatieve diplomaat ze wel aan zal durven trekken. De overall, hansoppen en judopak- ken, die een half jaar geleden voor het eerst in Parijs bij Cardin en Esterel waren te zien, boekten gis teren in Rome buitengewoon veel succes. De Italiaanse ontwer pers slaagden er namelijk in ze in voor vrijwel iedere man acceptabele modellen te lanceren. Maar omdat de Italiaanse modevorsten ook best begrijpen dat de stap van het klas sieke colbert naar de jersey overall wel wat groot is, werd er een tussen oplossing bedacht in de vorm van een onder een blazer gedragen over hemd met een bijzonder hoge boord met daar in een om de hals geknoopt zijden sjaaltje. Een sportieve combi natie, die zo vertelde Litrico mij, al lang door de Franse president Pom pidou op dagen dat hij het niet zo druk heeft, in het Elysee wordt ge dragen. Mannen, zo vinden de Italiaanse modeontwerpers, mogen best op een praktische manier ijdel zijn, van daar dat zij voor zo'n 2000 gulden brede ceintuurs van panter lanceer den voorzien van een klein vakje voor parkeermeterkwartjes. Aan de herenschoenen zal voor de komende zomer niets maar dan ook niets ver anderen. „In" blijven zware var kensleren mocassins, maar mannen mogen gerust ook nog him veter schoenen blijven dragen. Pruimen- blauw en kastanjebruin wei-den met anthracietgrijs, lila en zwart tot de nieuwe herenmode kleuren uitgeroe pen. Tinten die zowel voor de meer sportieve Jersey overallpakken als voor de traditionele blazers en col- I bertjasjes werden gebruikt. LEIDEN Op het gisteravond in de welgevulde Zuiderkerk ge geven lustrumconcert 10-jarig bestaan heeft het Leids Ka merkoor de in een voorbeschou wing gesignaleerde erenaam „elitekoor" ten volle waar weten te maken. Als experiment bood het in plaats van de „Johan nes Passion" ditmaal een ex quis programma, in hoofdzaak gewijd aan de veeleisende a-cap- pellazang: een staalkaart van rijke schatten uit het verleden, nu tot nieuw leven gebracht en met uitmuntende smaak gekozen door de in dit genre bedreven Bernard Schuurman. Dank zij diens fijnzinnige speur zin werd men in kennis gesteld met een aantal werken van oude mees ters de polyfonie uit de 15de, 16de en 17de eeuw vierde hoogtij! in hun tijd veelal baanbrekende figu ren, waardoor deze avond ook in mu sicologisch opzicht van grote waar de was. Zij allen schreven zo ver heffend, als tegenwoordig nauwe lijks meer voor mogelijk gehouden wordt. Met componisten als Willaert, Jos- quin des Prés, Gibbons, Purcell, Ge- sualdo da Venosa, Banchieri, Gallus. Schütz, Schein en Gabrieli rees een beeld aan vocale schoonheid op, wel ke haar weerga slechts zelden kent. Tot eer van het Leids Kamerkoor dient gezegd, dat het qua zuivere in tonatie, klankeenheid en kleurgevoe ligheid in neestal voortreffelijke verhoudingen, constant onwrikbaar op toon blijvend, op enkele wankele, hoge inzetten na. nauwelijks wensen onvervuld liet. Het koor is op zijn best in het luchtige, dan wel fragiele genre, zo breekbaar als glas Daarop was dan ook voornamelijk de aandacht gericht, waardoor even wel een zekere eenzijdigheid niet kon uitblijven. Van allergi-ootste betekenis was de kennismaking met de „Six chansons", innig-muzikale, tedere, door Rainer Maria Rilke in het Frans geschre ven gevoelige gedichten, getoonzet door een totaal niet geavanceerde Paul Hindemith, die met de teksten nauwe affiniteit betoonde. Hier was sprake van een sublieme „vondst", gelijk er op deze avond zovele wer den gegeven. Na de pauze het „Magnificat" van de geniale vernieuwer Monteverdi, wiens „wedergeboorte" in de laatste jaren zo sterk aan de orde is. Een glanzende bekroning, waarin het koor tot krachtiger expressie kon komen, met helaas in enkele passages de tenoren als een te zwakke, schrale schakel. Instrumentale medewerking verleenden leden van het Radio Or kest en het Ned. Kamerorkest, vol ledig voor hun taak berekend, als mede de sopraansolisten Leny Ste vens-Ridderhof en Thea EkkerVan der Pas in te loven beurtzangen. Ter afwisseling een boeiend con cert voor hobo en orgel, kundig voor gedragen door Frank Minderaa en Tijn van Eijk. Interessant was ook de .Sonate pian e forte a 8" uit Ga- brieli's „Sacrae Symphoniae" een van diens belangrijkste composities waarin deze klankrijk met echo effecten experimenteert. Daartoe stonden de blazers op het balkon op gesteld, hetgeen de indruk bijzonder ten goede kwam. Een veelzijdige avond dus. Zo ooit, dan heeft het artistiek zingende Leids Kamerkoor aan hoog gestemde verwachtingen voldaan. Dit groepje van plus minus 26 be proefde, zorgvuldig geselecteerde krachten, met inzicht tezamen ge kneed door de begaafde Bernard Schuurman, heeft met zijn stylistisch verantwoorde vertolkingen bewezen het volste recht te hebben op een absoluut „eigen" plaats in de Leidse koorwereld. Een ensemble als dit, is in ons land nauwelijks met een lantaarntje te vinden Th. J. HANNEMA. GRONINGEN (GPD) De so cialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, heeft gisteravond op het verkie zingscongres van zijn partij in Groningen D'66, de PPR en de vakbeweging alsmede „iedereen die vernieuwing wil" opgeroepen tot de vorming van een progres sief akkoord, die de meerderheid kan verwerven en het kabinet-De Jong kan vervangen. Drs. Den Uyl vroeg met name D'66 zich duidelijk uit te spi-eken. „Wij willen een ander beleid in dit land. Graag met u, desnoods zonder u", zo hield hij de democraten voor. De suggestie van mr. Van Mierlo, om het land desnoods door een za- kerxkabinet te laten regeren als blijkt, dat er na de verkiezingen geen meerderheid te vormen is, sprak drs. Den Uyl niet erg aan. „De technokraten aan de macht, dat ont brak er nog maar aan", zei hij. „Een zakenkabinet is helemaal niet zake lijk, het is slechts een voortzetting van de gevestigde belangen. Precies het omgekeerde wat nodig is: de kie- zers echte macht geven, de demo cratie ruimte geven aan de voet. Drs. Den Uyl vroeg D'66 zich na der te verklaren over haar opvattin gen over de doorbreking van de machtsverhoudingen. Hij vroeg zich af of het de democraten echt te doen is om een ander beleid of alleen maar om andere mannetjes op de zelfde stoelen. „Als de partijen die dat andere beleid willen, elkaar weten te vinden, zullen de kiezers wel voor het alternatief zorgen", meende de socia listische fractieleider. Drs. Den Uyl keerde zich tegen een nieuwe coalitie met de KVP. „Wij hebben leergeld betaald", zei hij, „en er is geen terug meer mo gelijk. De kiezers moeten de kans krijgen een heldere keus te maken. Daarom geen coalitie meer die de confessionele partijen de kans geeft om met dezelfde hardnekkigheid, waarmee zij de omarming van de WD hebben verdragen, voor de af wisseling eens hun arm om de PvdA te slaan". Volgens drs. Den Uyl heeft de PvdA zich weer aardig hersteld van de op doffers die het van de kiezers heeft gekregen. „Toen wij op een vorig congres elkaar de haren uittrokken, meenden buitenstaanders dat we het niet zouden overleven. Maar het is anders gelopen", zei hij. „Het beest dat in de rui was, heeft mis schien nog geen mooie glanzende vacht, maar zijn tanden zijn in or de". Drs. Den Uyl meende dat het kabi net-De Jong, dat hij typeerde als het regime van de kleine ver- nieuwinkjes en het grote onvermo gen, het niet lang meer zal maken. Hij sprak van een interimkabinet dat geboren is uit onmacht en dat kunstmatig in het leven wordt ge houden. Het is klaar voor onderwa- ter. Wie geeft het commando: Bies heuvel of Geertsema? Ik ga niet zover te zeggen: Piet, laat de luiken maar open. DEN HAAG (GPD) Na lang durig aandringen heeft minister Luns toch gistermiddag een delegatie van vier jongelui in de Treveszaal op het Haagse Binnenhof ontvangen en een petitie over Biafra geaccepteerd. De vier jongelui vertegenwoordig den ruim zesduizend middelbare scho- lieren, studenten en werkende jonge- ren die een protestdemonstratie hiel den tegen Nigerië en in de petitie eis ten dat onmiddellijk voedseldrop- pings in het hongergebied zouden worden begonnen ondanks de daar aan verbonden gevaren. De minister zwichtte echter pas om de delegatie te ontvangen, nadat de demonstratie uit de hand dreigde te lopen. Na een zeer rustige mars van het Malieveld naar het Binnenhof, werd het onrustiger toen bleek dat de mi nister weigerde uit de vergadering van de ministerraad te komen. De demonstranten gingen daarop en bloc op de grond zitten. Het tweede-kamerlid, mr. M. van der Stoel, probeerde daarop ijlings de delegatieleden ei-van te overtuigen om de petitie aan de secretaris-generaal van het ministerie aan te bieden. Z(j weigerden en gingen daarop naar de Trèveszaal, maar het duurde nog bijna een half uur voordat de mi nister hen ontving. Intussen drongen de duizenden jongeren op en hieven tal van spreekkoren aan. Nog voordat de mi nister de delegatie ontving, werd de trap naar de eerste etage door bo den met twee tafels gebarricadeerd. Minister Luns ontving de vier jon gens, zoals zij later zeiden, erg vrien delijk, maar ontweek volgens hen antwoorden op essentiële vragen. Zesduizend scholieren, stu denten en werkende -jongeren op het Binnenhof. ROTTERDAM (GPD) De integratie van de Nederlandse scheepsbouw die de regering wil koppelen aan de oplos sing van de moeilijkheden rond het con- cern-Verolme is bij de Tweede Kamer en de vakbonden goed ontvangen. De betrokken grote werven echter denken er anders over. Vooral de Rijn-Schelde- groep schijnt er tegen te zijn dat de bouw van mammoettankers wordt voort gezet. Daarop wordt volgens haar nog steeds verlies geleden. De directe financiële situatie van het com- cern-Verolme is niet zo nijpend als de laaste dagen werd verondersteld. Minister Nelissen van Economische Zaken verklaarde donder dagmiddag nadat hij met de kamercom missie voor economische zaken had verga derd dat er op dit moment geen liquidi- teits-probleem bestaat. De samenbundeling van de Nederlandse werfindustrie, zoals de regering die wil. zal worden bestudeerd door een speciale com missie. Minister Nelissen meent dat die zal moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de scheepsbouw en deskundigen uit de vak bonden en de banken. Helpende hand Mochten er tot de totstandkoming van „een blauwdruk" wel moeilijkheden rond de liquiditeit bij Verolme optreden, dan is de re gering aldus minister Nelissen bereid de helpende hand te bieden. Op dit moment is er geen sprake van liquidatie van het con cern (waarbij direct en indirect 15.000 werk nemers zi n betrokken). Ook het aftreden van de heer Verolme speelt-voor de regering niet mee bij het zoe ken van een oplossing. De minister zal de Tweede Kamer naar aanleiding van de commissievergadering en het rapport van professor Langman en de heer Biesheuvel binnenkort een nota zen den over de problematiek. Commissie-voorzitter drs. Nederhorst deel de na de vergadering mee dat het niet de be doeling is de heer Verolme nog eens te ho ren. „Zijn standpunt is bekend en dat is niet veranderd", zo zei hij. Zoals bekend heeft Verolme dezer dagen verklaard te zullen aftreden als hij zeventig jaar wordt: op 4 september dit jaar. Achter de schermen is intussen gebleken dat de door de regering voorgestelde integratie moeilijk van de grond zal komen als de be trokken partijen op hun huidige standpun ten zullen blijven staan. De overheid meent dat gezien de gelden die de laatste tijd in het concern-Verolme zijn gestoken doorgegaan zal moeten wor den met de bouw van mammoettankers. De R.D.M. is daar dus gezien de financiële risico's tegen. Ook de door de door rege ring gewenste koppeling van een verhoging van de rente-subsidie aan de samenbunde ling vindt de scheepsbouw ongewenst. Rapport Het rapport Langman-Biesheuvel zou ook in de richting gaan van een verminderde nieuwbouw van mammoettankers. Gesugge reerd wordt namelijk het in aanbouw zijnde mammoetdok (dat volgens een verkeerde planning bijna eens zoveel gaat kosten als geraamd) te bestemmen voor reparatiewerk en onafhankelijk van het concern-Verolme te maken. Alle grote werven zouden er dan gebruik van kunnen maken. De heren Langman en Biesheuvel zouden verder geadviseerd heb ben de Verolme-werf in Alblasserdam te ver kopen. Eventueel ook het bedrijf in Heusden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6