Liever macht inperken dan mogelijkheid tot beroep AFSLUITING IN HAARLEM Gymnasium rector achter gedachte wethouder Duizend dieren meer dan verleden jaar Parkeer- actief- Op Leidse veemarkt Burgerij-actie Tuba en concours voor LPGM Boekhouddiploma Politieke kelder 'Ï66 studeert 1 p het Gewest Blik en groen MET LEIDEN V ONBEPERKT OPENBAAR f ER VOER ZATERDAG 17 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Wethouder Sannes (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN De verwijdering van een 15- rige leerlinge van het Stedelijk Gymnasium Leiden, heeft deze week nogal wat stof en opwaaien. Het betrof hier een meisje onder de les een spottend gedicht op een euwe lerares had geschreven. Rector A. M. Coebergh van den Braak vond versje zo kwetsend voor de betrokken irkracht, dat hij de scholiere voor twee we ll van school stuurde. De ouders van het lisje namen dit niet. Ze wilden tegen de af in beroep gaan, maar dat bleek niet te kunnen. Een kort geding bood evenmin uit komst. Dat zou pas kunnen beginnen, als de veertien strafdagen al waren verstreken. Hoe wel na druk overleg ook met B. en W. de rector een compromis aanbood (het meisje zou gedurende de straftijd afgezonderd op school werktaken mogen maken), verklaar den de ouders geen andere uitweg te zien dan hun dochter van school te nemen. Zij deden vervolgens een beroep op de publieke opinie, omdat ze „geschokt" waren „door het totaal ontbreken van enige rechtspositie van de Leidse gymnasiast en zijn ouders". Ion open brief leidde er onder er toe. dat het PvdA-raadslid insch over deze kwestie vragen ft gesteld aan de wethouder van erwijs in Leiden, de heer S. San- Het raadslid zal nog wel even ijn antwoord moeten wachten, wethouder is er nog niet hele- 1 uit, zoals hij ons gisteren zei. iderdaad is het zo. bevestig- wethouder Sannes, dat de rector een openbare school volkomen ;tandig een leerling voor maxi- 1 veertien dagen van school kan en. Bü een nog langere straf- ode moeten B. en W. toestem- g verlenen. In een geval als nu ieze conflictsituatie, kan nie- id de rector dwingen, zijn opge- straf te herroepen, een enquête in Utrecht is on- |s duidelijk aan de dag getreden, oudere, leraren en onderwijsdes- ligen toch wel veel voelen voor beroepencommissie. Een com- sie dus, die een beslissende uit- lak kan doen als de oudere over liggen met de rector om eep maatregel. Hoe die oommió- irecies zou moeten werken, weet in Utrecht nog niet. Moeilijk Om te beginnen moat een straf worden opgeschort, als de oudere daartegen in beroep willen gaan. An ders is het hele beroep zinloos. „Ik kan me echter overtredingen inden ken", aldus wethouder Sannes, waarbij Je de straf niet kunt op schorten. Als een leerling z*n leraar naar de strot vliegt, moet je hem direct straffen of helemaal niet meer. Ik weet niet hoe men een beroepen- regeling in zo'n geval zou moeten laten verlopen" „Verder", overweegt de heer San nes. „mag je toch aannemen dat zo'n straf als veertien dagen van school sturen, weloverwogen is genomen. Rector Coubergh heeft er na de open brief met iedereen over gesproken: met de lerarenraad. de oudercom missie. het curatorium van de school, de ï'ijksinspectrice, met B. en W. zelf, ja dan is de kous wel af. Als al die partijen hun weloverwogen ad vies hebben gegeven, dan vraag ik me af of een beroepencommissie die helemaal niet op de hoogte is van de situatie, de sfeer op school en dergelijke zich er dan nog eens over uit kan spreken. Ik ben er nog niet uit". Al dit overleg heeft wel degelijk zin gehad, stelt de heer Sannes. In feite is de straf in dit geval gewij zigd, na de „zware bemiddeling" van hem. Een rector moet toch in staat zijn ordemaatregelen te ne men, is zijn overweging verder. Hij laat dan ook doorschemeren, dat hij voorlopig meer heil ziet in een beknotting van de „macht" van de rector (eerder toestemming van B. en W. nodig bij verwijdering van school) dan in een beroepencommis sie. In deze mening staat rector Coe bergh achter hem. Deze gelooft, dat de instelling van een beroepencom missie alleen maar nadelige gevolgen zou hebben voor de gestrafte leer ling. „De leerling zou dubbel de kous op de kop krijgen, als de sti'af Rector Coebergh van den Braak hangende het proces eerst wordt opgeschort en later toch wordt uit gevoerd. Bovendien heeft een straf een aantal dagen na dato. zeker bij kin deren. geen effect meer, maar aan vaardt het kind dit als doortrappen, om niet te zeggen als natrappen". Nog zwaarder Wethouder Sannes, die in zijn ze ven jaar wethouderschap nog nooit zo'n conflict heeft meegemaakt en het langzamerhand beschouwt als een prestigeslag tussen twee gro te mensen, over de rug van een kind heen. komt tenslotte nog met een originele gedachte op de proppen: „Bij zo'n beroepencommissie den ken de ouders natuurlijk alleen maar aan een verlichting van de straf. Maar het zou ook best eens kunnen zijn. dat de straf uiteindelijk nog zwaarder uitvalt, dan ze aanvanke lijk was". LEIDEN Het Leids Politie Mu ziek Gezelschap krijgt bij het vijf tigjarig bestaan woensdag wordt de receptie gehouden een tuba en als het giften van de bevolking blijft .regenen" een grote niet-inre- genende bastuba. Voorlopig wordt de gewone tuba aangeboden, maar kans op „inruil" vcor een grotere is er op het in het najaar door LPMG te organiseren concours. Dit tweedaag se festijn wordt mogelijk door de fi nanciële bijdrage «f3500» van de Leidsche Vereeniging van Indus triëlen. Hiermee is meteen het grootste be drag genoemd van de inzamelings actie, die een comité onder voorzit terschap van wethouder mevr. Den Haan heeft gehouden-. Via giro, bank en de grote collectebussen kwam ruim f 1200 binnen, van dubbeltjes tot forse bedragen. De middenstand blies f 1000 in de LPMG-bus en na de feestdagendrukte wordt van deze kant nog wel iets verwacht. Er komt toch wel wat nadrup- pelen, want de Sportstichting kon de voetbalwedstrijd tussen zaterdag- en zondagelftal niet organiseren vanwe ge het weer en zal dit nu in het voorjaar doen. Ook anderen kunnen nog een bijdrage kwijt op giro 9200 van de Amrobank in Leiden t.n.v. comité 50 jaar LPMG. Uiteraard zijn donateurs, die voor een jaarlijks te rugkerende bijdrage zorgen, welkom. LEIDEN Ondanks het mistige weer was er op de gisteren gehouden veemarkt een mooie ruime aanvoer, die het aanvoercijfer in dezelfde week van het vorige jaar met een 1000-tal dieren overtrof. Het marktbezoek, dat aanvankelijk te wensen overliet, nam gaande de markt aardig toe. Over het geheel gezien deed de handel, die nog wel redelijk mocht worden genoemd, het toch wel iets rustiger aan. Voor naamste oorzaak is wel. dat na de feestweken en door de januari-uit- verkoop de vleeshandel een tamelijk slappe week achter de rug heeft, waardoor de handel iets werd afge remd. Ook spelen daarbij de hoge prijzen wel een woordje mee. De aan voer bedroeg 2720 dieten. In de melkvee-sector geen grote aanvoer maar wel een goede belang stelling. In verband met de naderen de kalftijd nam de vraag toe bij minder aanboed. De handel deed het daardoor willig met goed gehand haafde prijzen. Om dezelfde reden was het aanbod van vare koeien gro ter, te meer daar deze handel het vorige week goed gedaan had. Het ruimere aanbod werkte een matige handel in de hand maar bleven de prijzen wel nagenoeg staande. Note ring: Melk en kalfkoeien van f975— tot f 1350 en f 1650,—. Vare koeien van f 700,— tot f 1075,— en f 1375,—. Extra kwaliteiten tot f 1475,—. Slachtvee In de afdeling slachtvee een aan merkelijk ruimere aanvoer dan vorige week. Dat de prijzen niet met vorige week bij een kort aanbod vergeleken konden worden ligt voor de hand, maar er lagen ten opzichte van 14 dagen geleden toch maar weinig la ger. Notering per kg geslacht ge wicht: Vette koeien le soorten van f 4,30 tot f 4,80 en f 5,extra kwali teiten boven notering tot plm. f5.50, 2e en 3e soorten van f3,70 tot f4,10. Worstkoeien van f3.40 tot f3,60 Slachtstieren van f4.80 tot f5.—. De aanvoer en handel in vette kal veren verschilden weinig met vorige week. De kwaliteiten van de restan ten van de laatste mest zijn niet al te best meer en kan' men ternauwer nood nog een prima vetkalf in handel krijgen. By een daardoor trage han del lagen de prijzen van de goede dieren rond de f4,20 met een heel enkele uitloper tot f4.50. Notering per kg levend gewicht van f4,90 tot f4,10 en f4.25. In deze afdeling wolvee minder aanvoer maar voor de tijd van het jaar toch groot met betere uitgesor- teerde kwaliteiten dan vorige week, toen de massa-aanvoer aan de weersomstandigheden werd toege schreven. De vraag bleef goed waar door de goede kwaliteiten bij een vlotte handel iets stijver in prijs wa ren. Voor de lichte en afwijkende kwaliteiten liep de handel, evenals vorige week minder gunstig af. maar waren dat naar aantal niet zoveeL Notering: Vette schapen van f 105, tot f 120— en f 125.—. Vette lamme ren van f 135,tot f 145,en f 165, Enkele uitzonderlijke goede kwalitei ten deden boven notering to tplm. f 180,—. Varkens Het aanbod van varkens en biggen voor de fok- en mesterij is de gehele week nogal aan de ruime kant ge weest. Ook op de Leidse Veemarkt was de aanvoer groot genoeg. Daar door had de handel, bij minder be langstelling, maar een flauw tot rus tig verloop met nauwelijks te hand haven prijzen. Notering: Drachtige zeugen van f 550,tot f 650,en f675,Schrammen van f115,— tot f 125 en f 135,—. Biggen van f 90,— tot f 100 en f 105,—. Door de mindere vraag naar vlees bij een groter aanbod is er in de handel van slachtvarkens een ken tering gekomen, waardoor de prijzen een tendens van daling vertoonden ep de handel een kalm verloop had. Lichte slachtvarkens van plm. f 2,88 tot f 2,90. Lichte slachtzeugen van plm. f2,20 tot f2.25. Bij een Iets ruimere aanvoer en een redelijke vraag deed de handel in geiten het goed maar waren de prij zen wel iets gedrukt. Notering: van f 35,— tot f 55.— en f 95.—. LEIDEN Voor het praktijk diploma boekhouden zijn geslaagd: A. van Reeuwijk uit Sassenheim. G. v. d. Meer uit Roelofarendsveen. R. Kamphue6 uit Den Haag, B. Kriek en H. de Boer uit Leiden, allen op geleid bij „Prabo". LEIDEN De SSR-kelder. Ho- gewoerd 108, zal voortaan elke dins dagavond fungeren als sociaal .poli tiek en cultureel trefcentrum. Het Tweede Kamerlid Henk Gortzak van de PSP zal a.s. dinsdagavond aspecten van de binnen,andse poli tiek behandelen. q wethouder Sannes breekt zich het hoofd over. Hij kan zich aan ie kant wel indenken dat ouders graag willen verweren als zij ffl dat hun kind onrechtvaardig straft, maar anderzijds ligt de niet zo simpel, zegt hij. „En hoe ïr je erover nadenkt, hoe moei- het wordt". ;j IDEN/OEGSTGEEST Ten van mr. J. Wessel in Oegst- werd de eerste bijeenkomst ge en van het gewestelijk overleg In maart vorig jaar werd de ing Groot-Leiden om praktische 3j een o.a. met het oog op de li nde gemeenteraadsverkiezingen ,p igesplitst in 4 afzonderlijke af- g, te weten Leiden, Leider- e.o., Rijnland Oegstgeest-Kat- e.o.) en Voorhout-Bollenstreek, it Hn afscheidsrede als voorzitter 1, de toen opgeheven afd. Groot- n, gaf de heer D. J. Jasper uit Ifijk aan Zee de suggestie mee «Ie samenwerking in gewestelijk nd voort te zetten. Dat voor- J heeft geleid tot samenstelling j een commissie ad hoe onder it g van de heer J. de Bres uit 1 choten. commissie heeft inmiddels H discussiestuk geproduceerd over g en wenselijke bevoegdheden van Gewestraad. Dit stuk werd nu jJ oken door de aanwezige be ul leden uit de verschillende af- il jen, vrijwel allen kandidaat-ge- teraadslid. 1 zullen in de komende zittings- Ie geconfronteerd worden met roblemen aangaande deze ge- H)ke overkoepeling. Men was lem van oordeel, dat een derge- samenwerking, in welke vorm ook, onvermijdelijk, absoluut K skelijk en derhalve gewenst is. ai de uiteindelijke structuur lie- de meningen vanzelfsprekend 0 "h eerste confrontatie nogal ■l t. yd o zal echter op zo kort moge- termijn de zaken in de afdelin- g Mer onder de loep nemen, om tehten nog voor het samenstel- de programma's voor de ge- 'teraadsverkiezingen tot een ba- "gramma op dit voor alle be- s tenen zo belangrijke punt, te ko- LEIDEN Het parkeerprobleem bomt steeds terug in deze rubriek en daaruit blijkt, dat het een wezenlijk onderdeel vormt van het gehele bin nenstadsprobleem. In de meeste gevallen wordt het probleem in zijn algemeenheid beke ken. De laboratoriumraad van het Kamerlingh Onnes Laboratorium heeft het voor het eigen „bedrijf" gedaan: het KO lab, het instituut Lorentz en de Leidse instrumentma- kersschool, gevestigd in de Leidse binnenstad. De resultaten van een enquete on der het personeel zijn onlangs in de ze krant gepubliceerd. Momen teel wordt het onderzoek uitgebreid tot de leerlingen van de instrumen- tenmakersschool, waardoor een vol ledig beeld van dit „bedrijf" wordt verkregen. Al met al een idee voor andere in de binnenstad gevestigde bedrijven en instituten, dit voorbeeld van het KO Lab, waarop ik na de afronding van de enquete nogeens wil terugko men. Afsluiting van de binnen stad kan meebrengen het ver vangen van blik door groen. Dan moeten we de omgekeer de weg bewandelen van wat voorheen is gedaan. Als voor beeld twee foto's van de Hoog landse Kerkgracht, een fijn stuk oud-Leiden: vroeger (en in de toekomst?) met bomen in het midden, nu met gepar keerde auto's. Leidens wethouder van verkeers zaken mevrouw Den Haan is als zij haar belofte nakomt, waaraan ik niet twijfel in gesprek over uit breiding van de promenade-tijd in de Haarlemmerstraat, beter gezegd over het omzetten van de proefpe riode in een definitieve afsluiting op bepaalde uren. Een eerste definitie ve stap op het gebied van afsluiting van de Leidse binnenstad is dus op korte termijn te verwachten. Het is interessant in verband daarmee kennis te nemen van de ontwikkeling in Haarlem rond de afsluiting van de binnenstad, die in een verder stadium is dan in Leiden Op voorstel van B. en W. heeft de raad de klok teruggedraaid wat het vrijhouden van de Grote Markt als parkeerplaats betreft en daarnaast op zaterdag een belangrijke noord zuid-route in het centrum voor alle verkeer afgesloten. Ook voor de NZH bussen, waartegen de onderneming in het geweer is gekomen, oa. in publicaties, die vergezeld gingen van een montagefoto van de Grote Markt (waarvan bijgaand een detail), dat in het onderschrift ironisch een le vendig décor wordt genoemd. Salomons oordeel Burgemeester en wethouders van Haarlem spraken zelfs van een Sa- lomons oordeel, toen zij in hun voor stel inzake binnenstadsproblemen te rugkwamen op een jarenlang met succes verdedigd standpunt en een deel van de Grote Markt aanwe zen als bewaakt parkeerterrein voor vijftig auto's. B. en W. beraden zich od een verlevendiging van het plein en zij hebben al gezegd, dat de nu geschapen parkeerhoek (ten ba te van Brinkman) de uiteindelijke aankleding niet in de weg mag staan. Afsluiting van de Grote Houtstraat Spekstraat en Anegang op zaterdag van 10 tot 6 uur en op koopavonden werd ingevoerd, omdat men in Haar lem overtuigd is van het belang van een promenade. In de naaste omge ving werden terreinen bestemd als bewaakte parkeer vel den voor kort- parkeerders. wat ruim 400 plaatsen opleverde. Het gemeentebestuur was erg inge nomen met het plan van de winke liers van de Anegang, die ervoor hebben geijverd het verkeer uit hun straat te bannen en dit willen be geleiden met een aantrekkelijke aan kleding van de promenade. Inspeelperiode De Haarlemse Kamer van Koop handel en de stichting City Haarlem waarin grootwinkelbedrijf en detail handel zijn verenigd, gingen akkoord met de plannen, die inmiddels zijn ingevoerd en nu in de „inspeelperio de" verkeren. Waar nodig wordt een duidelijke bewegwijzering aan gebracht om vooral niet-Haarlem- mers in het deels afgesloten centrum wegwijs te maken. Het Haarlemse college heeft laten doorschemeren, dat de afsluiting niet tot de zaterdagen beperkt zal blijven en ook niet tot het nu afgesloten deel. Men is dus in Haarlem verder dan in Leiden, maar men voelt zich er a<ls oude stad (net als Leiden dus) achter bij steden met nieuwere bin nensteden als Hilversum, Eindhoven en Nijmegen, waar men met voet gangersgebieden gunstige ervaringen heeeft. Kort vóór de nieuwe maatrege len van kracht werden in opdracht van de stichting WEG een enquete gehouden onder 500 Haarlemmers. Doel was te weten te komen of de Haarlemmers tevreden waren met de verkeerssituatie in de binnenstad sinds de maatregelen van het ver keersplan 1966, die dus intussen ge deeltelijk zijn ingekrompen en ge deeltelik uitgebreid. Ontevreden Uit dit opinie-onderzoek bleek dat drie van de vier Haarlemmers niet tevreden waren met de verkeerssi tuatie in het centrum. De bereik baarheid van het centrum werd ook voor Haarlemmers veel minder ge acht sinds drie jaar geleden het doorgaand verkeer werd qmgeleid. De belangrijkste en meest ge maakte opmerking was volgens de enqueteurs het verzoek om meer parkeerruimte in het centrum. Ook een betere doorstroming van het ver keer werd door een groot deel van belang geacht. In Haarlem liggen kant- en- kla re plannen voor een parkeergarage met 500 plaatsen. Het gemeentebe stuur bestudeert samen met het be drijfsleven hoe een oplossing kan „Levendig décor worden gevonden voor het investe ringsprobleem en de onrendabele top op de exploitatie. Zo liggen de zaken in Haarlem. Ik ben benieuwd welke voorstellen in Leiden uit de bus zullen komen. Vandaag is de binnenstads-gasten- hoek voor een lezer, die ingaat op de opmerkingen, die mijn collega van de autorubriek vorige week in „Binnenstad onder de loep" maakte in zijn visie op het binnenstadspro bleem. HU heeft hierby het woord: Koos Post stelt, dat de auto wordt gekocht voor het gemak. Wel hU heeft volkomen gelijk. Het openbaar vervoer in Leiden (en overal) ls on voldoende. Het is dus logisch dat men liever de auto pakt, dan in de kou op de bus of trein te gaan staan wachten, en dan vaak in een over volle bus te komen. Maar wat is het gevolg? Meer auto's die 't open. baar vervoer hinderen. Het verliest klanten en er worden lijnen uit de dienst genomen doordat ze niet ren dabel zijn. Als we zo doorgaan met de auto belangrijker te vinden, dan is het openbaar vervoer binnen enke le Jaren helemaal verdwenen en „rijden" er zoveel auto's dat de puinhopen niet meer zijn te over zien. Er is maar één ding te doen: de auto de stad uit, in ieder geval uit de binnenstad, en voor onbeperkt openbaar vervoer zorgen. We zijn dan een grote ruimtedief en luchtvervuiler kwijt. We bouwen toch ook geen chemische fabrieken in de stad. Waarom laten we dan wel auto's toe? Een city zonder auto's is onleefbaar stelt Koos Post. Dat betwijfel ik. Was die vroeger dan zo onleefbaar. Nee onleefbaar wordt het centrum als we doorgaan met slopen van huizen en het aanleggen van steeds bredere wegen en steeds groter parkeerplaatsen. De luchtvervuiling zal wel eens opgelost worden, stelt hU wel mis schien, maar laten we dan zolang de auto thuislaten, want het duurt misschien te lang en zijn ondertus sen al vergiftigd. Met openbaarver- voer (gratis), hoef je bovendien niet zoveel te lopen. We moeten dat trou wens maar eens verplicht gaan stel len, gezien het stijgende aantal men sen dat tegenwoordig al op middel bare leeftijd overlijdt Slachtoffers van de welvaart. J. G. de Bruin Zeemanlaan 21 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3