Pete Fellemande „Joost" van de jaren 50 D£ HITS UIT HET „TOBBETIJDPERK Oom Theo en de 'rel' rr Luxemburg weer in de 'hitslag' Bestsellers Grote klasse De tobbe Perry (omo Nummer 1 Ruud Paauw HET POPFESTIVAL NAAR DE BLIKSEM XERDAG 17 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Dit verhaal gaat niet over ontwortelde meisjes, seksuele praktijken zelfs niet over drugs, integendeel, de hieronder vermelde regelen irmen tezamen een waterval van fluwelen jeugdsentiment voor jereen die nu om en nabij de dertig is. Dat moet iets verschrikke- |b zijn voor deze vrijgevochten pagina en daarom waarschuw ik jereen maar van tevoren: wie het niet zint, kan nou nog wegwezen. js lk nu breeduit op mijn divan lig boor over Veronica Top 40 of ik be ller Joosts Top Dertig, dan denk ik ik met jaloezie: dat gaat nu toch ,r gemakkelijk, je krygt het op de Bt plezierige tijd voorgezet. Dat was bet begin van de jaren vijftig, toen hitwezen met zyn ranglijsten hier Nederland een beetje op gang m, vaak heel anders. Je had toen i keuze, je kon maar op eén man iin en dat was Pete Felleman op de LA. Ik schrijf zyn naam hier met pootste eerbied neer, want hy was beid van mijn jeugdjaren. care" bracht mij steeds weer ln grote opwinding», Louis Armstrong enz. ns ln de maand op zaterdagmid- op een lang niet altyd gunstig lip, kreeg hy een klein half uurtje de Top Tien „samengesteld naar uthentieke Amerikaanse bestsellers- zoals hy altijd zo geweldig kon in de microfoon te bassen. Hij sprak zo fraai semi-Amerikaans ge zwollen en zo laag van toon dat ik vaak dacht dat hy. net als by een grammo foon. op een te laag toerental zat. Pete was helemaal geen woeste, lolbroekige schreeuwer, hy had een heel eigen stijl met eigenaardigheden waar ik verrukt van was. De topsong van de maand kondigde hy altyd als volgt aan ..Daar is hy dan, vrienden, de eerste, de beste, de win naar de primus interpares. Vorige maand nog zevende, dit keer trots en triomfantelijk bovenaan", waarna de naam van het winnende liedje volgde. Als hy dat ritueel door tydgebrek niet kon doorvoeren, dan was dat programma gewoon niet af. Aangezien ik een querulante maniak was in alles wat maar met ranglijsten te maken had, noteerde ik de lijsten van Pete met de grootste zorgvul- DORIS DAY digheid. Ach. het waren schone jaren. De hits waren van grote klasse beter dan in de jaren zestig (over deze stel ling wens ik met niemand te discussië ren). Wie herinnert zich niet, alleen al uit de jaren '54-'55. geweldige verzen als: Oh my papa. Sh-Boom, mr. Sandman, Let me go lover. Papa loves mambo. Ko- Ko-Mo, Only you. The great Pretender. Unchained Melody, Little things mean a lot, The yellow rose of Texas, Sixteen tons. Love is a many splendored thing. Skokian van Old Satchmo, Changing Partners. Cross over the bridge. Heart of my heart. The High and the Migh ty en om met trompetgeschal te eindi gen: het onvolprezen Rock around the clock? Je moest de teksten van die lied jes niet onder een vergrootglas leggen, "want dan deed je het gedurig in de broek Hier bijv. het aanlooptekstje van „Love is a many- splendored thing", dat toch door volwassen mannen werd gezongen: ..Love is a many splendored thing, it's the april rose that only grows in the early spring Love is nature's way of giving a reason to be living the golden crown that makes a man a king". Dit is natuuriyk zwaar getikt maar het was (is) Engels, dtis so what? Ach en bij wie gaat het bloed in de aderen niet te keer als ik crooners op noem als: Perry Como. Jo Stafford. Patty Page, Teresa Brewer, Bill Ha ley. The Mc Guire Sisters. The Four Lads. The Four Aces, Les Paul en Mary Ford, Eddy Fischer, Nat King Cole. Doris Day (haar vers „If I give my heart to you, will you handle it with Ik beluisterde Pete en zyn hits op zaterdagmiddag meestal in de keuken vanuit de tobbe, waar ik mij aan de wekelijkse schoonmaakbeurt overgaf. Wij bewoonden toen namelijk een oud huis en een douche waren wij nog niet rijk. Naast de tobbe had ik een stuk papier en een potlood liggen en op deze manier kon ik de ranglijst netjes no teren. Onze radio stond in de keuken omdat mijn moeder met haar aangevre ten sopranenstem graag tijdens het eten klaarmaken diverse aria's wilde meezin gen (zagen is een beter woord». Ik heb al die lijsten nog in mijn bezit. Haarfyn kan ik iedereen dus vertel len dat Oh. my papa in Januari en fe bruari van 1954 eerste stond en een maand later pas met veel moeite werd verdreven door Make love to me van Jo Stafford, dat Mona Lisa de topsong van 1950 was. They try to tell us we're too young van 1951, Blue Tango 28 we ken bij de top tien!» van 1952 en Mou lin Rouge van 1953 enz. Alles wist ik. Eén keer slechts heb ik op drama tische wijze de plank misgeslagen. Ik herinner het mij als de dag van giste ren en de woede daarover is nog niet he lemaal weg. In plaats van op zaterdag had de VARA eind april 1955 Pete en zijn hitjes op vrijdagmiddag vier uur gezet. Geen tobbe-tijd. nee. veel erger, een onmogelijke tijd. De hbs. waarop ik my bevond, ging pas om vier uur uit en dus zou ik Pete missen. Een ondraag lijke gedachte. De enige oplossing was dat mijn moeder de hits zou noteren. Ik zette aan de hand van de resultaten van de maand daarvoor de namen van een aantal liedjes op papier die op Pete's lijst wel moesten voorkomen. Mijn moe der hoefde slechts de plaats te vermel den die zij nu innanlen. Zo gezegd, zo gedaan. Om half vijf die middag snelde ik buiten adem het huis binnen. En inderdaad, mijn moeder had haar taak gedaan. Achter alle lied jes stonden de plaatscyfers vermeld. Ze had er ook een paar discriminerende op merkingen bijgeschreven. Zo van: ..Ik begrijp niet hoe deze gillende fabrieks meid de tweede plaats kan innemen". Alleennr. 1 van de maand had ze niet. „Die stond niet op je lijstje", zei ze eenvoudig. En inderdaad, we had den hier te maken met een fenomeen, een vers dat in maart nog niet was ge signaleerd en in april al naar de top was geknald. „Ja, maar" zei ik dood- nietnvsgierig, „kun jij met je goede ge heugen je dan niet meer herinneren hoe dat liedje was?" Ze zou het proberen. Ze begon, al aard appelen schoonmakend, het topvers na te hummelen. Eerst voorzichtig, daarna met steeds meer overtuiging. Aan het slot stond ze heel luid te tra-la-laën. Ik hoorde het met grote verbijstering en afgrijzen aan. Toen ze mijn gezicht zag. stopte ze met de abruptheid van een ver schrikte kanariepiet. „Is het niet goed", vroeg ze. „Ik ge loof het niet. want weet je wat je daar zingt?" zei ik. „Nou, dat toplied". Ik: LOUIS ARMSTRONG „Nee. je staat nu net met misplaatste luidruchtigheid de beginmelodie van „Moeders wil is wet" te neuriën en het lijkt me sterk dat die nu nr. 1 in Amerika staat". Ach, ja. ik was een moeilijk kind. „Het zal je kind maar we zen. yeah, yeah, yeah". Als ik terugkijk op het hitwezen van toen en nu. dan zeg ik: er is een hoop verbeterd, hitlijsten bij de vleet, op pret tige uren, je hoort de hits ook veel meer door de radio dan vroeger, want in de jaren vijftig zat Hilversum vol cultuur ridders en Veronica was er nog niet. En de belangrijkste van alle verbeteringen: het hoeft allemaal niet meer in de tobbe. Tot de komst van ons aller Veronica werd een belangrijk deel van de Ne derlandse hits geïntroduceerd via radio Luxemburg. De zender, waar we voor het eerst konden horen hoe smetteloos wit er wel gewassen kan worden. De deejays van Veronica brachten een volledige om mekeer in de luisterdichtheid vanuit Ne derland. Geen Guus Jansen jr. meer met de Top-Vijf. Dat is veel te min als Ve ronica een Top-Veertig heeft, die ba- vendien een stuk actueler is. De Engelse programma's bleven nog iets langer tot de verbeelding spreken al is het al weer wat jaartjes geleden, dat iedereen luisterde naar de top twin tig. die zondagavond van elf tot twaalf te beluisteren was. gepresenteerd door Barry Aldiss. HU werd daartoe in staat gesteld door een shampoo-fabrikant met een geweldige omzet en Horace Bachelor, de man die al geweldige bedragen ver diend zou hebben met goede voois pel lingen in de voetbalpool. Maar Veronica bracht ook daar de klad in door reeds zaterdagavond de vol ledige .Top-Twenty" te presenteren uit New Musical Express. Radio Luxemburg, die de greep op de tieners en twens vry- wel volledig heeft verloren, gaat probe ren iets van die oude glans te herwin nen. Via het „station of the stars" is vanaf 1 januari dageiyks een Neder lands pn^gramma te beluisteren van zes uur tot half acht. Aansluitend daarop volgen de En gelse programma's tot drie uur in de nacht. Volgens de deejays in het groot hertogdom zal het programma dagelijks geselecteerde hits en schlagers uit Ne derland. België. Duitsland. Frankryk, Engeland en Amerika bevatten. Nu doet die belofte niet zoveel stof opwaaien want de attraksie van Veroni ca is niet alleen het draaien van de hits maar het draaien van de kansheb bers. Bovendien ïyken Jouw Wereld Duitsland en België nu niet bepaald de „hitgevoelige" landen. De Nederlandse programma's ln het kleinste Benelux-landje worden verzorgd door drie deejays "zie foto». Een daar van is de wat ouderen onder ons ze ker bekend. Het is Peter KoelewUn, de ex-zanger die in de jaren vyftig ieder een in ons land verbaasde met zyn Roc kets en toppers als „Kom van dat dak af" en „Laat me los" en niet te verge ten het gevoelige „oh Marietje". Hy wordt voor de micro om maar eens een zuidelyke radioterm te ge bruiken terzyde gestaan door Felix Meurders en Peepee. Om alles zo aan- trekkelyk mogelyk te maken hebben de programmamakers aangekondigd disc- jockey-wedstrijden. beatgirlverkiezingen en amateurwedstryden te zullen houden. Regelmatig zullen programma's worden opgenomen in dancings in Nederland en Belgie. We zyn benieuwd. Overigens zal de concurrentie wel erg zwaar worden, want half januari komt waarschynlyk Radio Nordsee In ternational al in de ether Volgens de financier van dit radioschip Ed Bollier (32) zal er non-stop pop, beat, soul. hot, cool en hits worden uitgezonden. Op het schip zitten zes deejays die voor 70 „live" zorgen. In myn Jeugd geen sprake van ge- zagsondermyning. inspraak of medezeg genschap. de idealen van hen. die den ken een zogenaamd dooi: en door „ver rotte" maatschappy in een handomdraai te kunnen wyzigen. Niet dat wij indertyd lieverdjes wa ren. We pestten op z'n tyd de onder- wyzer of de leraar, dat 't een lust voor ons was. Maar 't bleef toch steeds een „spelletje" om gevoelens van onbehagen, die er vroeger evenzo goed waren als nu, vrye uitlaat te geven. Maar we wisten drommels goed. waar de grenzen lagen en kwamen nooit zo ver. dat we iemand zenuwziek naar huis lieten gaan. Misschien waren we daar te „zacht" voor Er was toen geen sprake van eisen, waaruit langzamerhand geen zinnig mens meer een uitweg ziet. Eisen, soms zó rigorueus. dat ook professoren fees telijk voor hun baan bedanken, omdat ze elders veel beter af zyn. Dat daarmee het universitaire bestel naar de helling verhuist en de weten- schappeiyke toekomst van ons land in groot gevaar komt, kan de onruststokers, die het overigens ook wel eens by het rechte eind hebben, blykbaar niet sche len. Als zij hun zin maar krUgen Wanneer een minderheid dictatoriaal haar wil aan de meerderheid wil opleg gen.is er iets mis in deze op zichzelf al heus niet ideale maatschappij Je komt er mee van kwaad tot erger. Het is intussen in alle geledingen merkbaar. Wie had 't ooit voor mogelUk gehou den, dat enkele oproerkraaiers concer ten of toneeluitvoeringen met rookbom men of wat dan ook zouden saboteren? Hoofdzakelijk om de „rel". Op die manier gaan we van kwaad tot erger. Tot het moment, waarop van een ideale maatschappy helemaal geen sprake meer is en de chaos intreedt. Met alle perfide gevolgen van dien Nee: laat een ieder liever het hoofd koel houden en redelyk naar al of niet gerechtvaardigde veranderingen streven Het hoeft waarachtig geen stryd „op le ven en dood" te worden. We zitten niet in de eeuw van het barbarendom, maar in die van de vooruitgang. Wanneer er echter groepen zyn, die kostte wat "t kost hun eigen mening willen doordrijven en geen rekening houden met de rechten van anderen, dan wordt dit de eeuw van de achteruitgang. Daar heeft 't nu al bed enkel Uk veel van. „Laten we wel wezen", zoals dat tegenwoordig populair heet: is dit nu de maatschappy van broederiyke eensge zindheid. die iedereen in oorlogstyd voor de toekomst ln gedachten had? Het lykt er helaas geen dop. OOM THEO. Het vertrouwen in mammoet popfes tivals is onderhand wel danig geschokt. Eerst werd de tweede Flight in Utrecht een grandioze flop. Een paar maanden later in Den Haag: zo mogelyk een nog grotere aanfluiting. En onlangs weer liep het helemaal mis in Amsterdam, waar het festival van de Rode Olifant in een paar dagen tijdszielig weg- schrompelde, nog vóór de dag van uit voering. We hoeven trouwens helemaal niet zo ver weg te gaan om voorbeelden van der- gelUke mislukkingen te vinden. Ook Lei den heeft z'n „schandaal". De Bonzo Dog Doo Dah Band zou een concert ge ven in de Groenoordhal. maar mooi dat ze niet op kwamen dagen. Achteraf ble ken de heren nog in het buitenland te vertoeven. „Het contract was toch echt getekend", verontschuldigde Provadya zich. Mogelijk, maai- door allerlei mis verstanden traden de andere aange kondigde groepen pas na twee uur kleu men in de Groenoordhal op. De argwaan Jegens grote popfestivals is hierdoor nou zo gegroeid, dat het de vraag is of er nog ooit één wordt geor ganiseerd. In Amsterdam zUn ze wel weer bezig met een nieuwe Olifant. De twee jongens die indertyd nogal hals overkop het Olifant-festival uit de grond wilden stampen, laten 't er niet by zit ten. Ze zeggen dat hun festival kapot is geschreven door de Telegraaf. Deze krant zou zo wantrouwend over het fes tival hebben geschreven, dat de geld schieters zich yiings terugtrokken. Het ziet er overigens naar uit. dat het fenomeen „popfestival" zachtjes sterft. In Lelden zegt Provadya er nooit meer aan te willen beginnen. Ten eerste zyn ze als de dood dat hun naam naar de bliksem gaat by een volgende afgang. Maar nog belangryker is dat Provadya een popfestival helemaal niet meer ziet zitten. Van een hele avond en nacht domweg popconsumeren moeten ze daar niks meer hebben. (Over het groeien van de argwaan ge sproken net voor het ter perse gaan van dit artikel, hoorden we dat een als „absoluut zeker" aangekondigd optreden van de Soft Machine in Leiden toch niet doorgaat. De organisator achter Prova dya is er niet van overtuigd dat hy de zaal vol krygt er dus zyn centjes eruit sleept. Een goede raad Jongens: kondig nou niks meer aan voordat Je werke- lUk „absoluut zeker" van Je zaak bent. Op deze manier gooi Je Je eigen ruiten in).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21