[ieuw echtscheidingsrecht ntmoet veel kritiek Vermageringsrage RVIESGOED PLASTIC PROMOVEERT lige regeling T weeslachtig balm i'J 5T-» (Van onze juridische medewerkster) ■tl januari van dit jaar hebben wij dan ons gloednieuw n-en familierecht. De eerste stap van de titanenarbeid: jening van ons gehele burgerlijk recht. Hoewel in dit <t personen- en familierecht op tal van punten de nood le aanpassing heeft gekregen, is het controversiële on- kvan het echtscheidingsrecht eruit gelaten. Dit bevindt jin het stadium van een wetsvoorstel, waarop de volks- hwoordiging zich binnenkort moet bezinnen. Tot nu toe [voorstel in de vakliteratuur veel kritiek gekregen. In ocatenblad van 15 december j.l. wordt het door mr. euben een „inconsequent, onlogisch en ondoordacht" genoemd. vooral in ons sterk ver geen eenvoudige op- Weken op dit terrein een kringen van de bevolking" regeling te vin- huidige echtscheidings- r dan een eeuw oud. De uitdrukkelijk echtechei- ederzycLs verzoek. Alleen leidt als echtscheidings- op eenzijdig verzoek een iordt begonnen. Torige eeuw werd deze re- te eng" gevoeld. De rech- itkomst. In 1883 besliste laad, dat er geen bewijs behoefde te worden ge neer de beschuldigde par- niet bestreed. Zo werd eugen" in ons echtschei- geïntroduceerd. Een Ét IISTER POLAK schoolvoorbeeld van een politieke ge rechtelijke uitspraak in een kwestie, waarin de Volksvertegenwoordiging geen overeenstemming kon bereiken. Sedertdien zijn dan ook meerdere pogingen ondernomen tot wetswijzi ging, maar alle zonder succes. Aan genomen mag worden, dat het jong ste ontwerp van minister Polak, eventueel in sterk gewijzigde vorm, wel de eindstreep zal halen, nu het geplaatst is in het kader van de al gehele herziening van het Burgerlijk Wetboek. Echtscheiding wordt «ook maat schappelijk steeds meer aanvaard, zodat de behoefte aan een moderne regeling groeit. Als bijzonder onbe vredigend wordt de regeling gevoeld, die voorschrijft dat alleen de schul dige partij" alimentatie moet beta len. Want in vele van de 6000 huwe lijken die jaarlijks door echtschei ding worden ontbonden, kan men moeilijk van één schuldige spreken. Wetsvoorstel De voornaamste veranderingen van het wetsvoorstel van minister Polak zijn: Echtscheiding op éénparig ver zoek wordt erkend. Als enige echtscheidingsgrond wordt genoemd de duurzame ont wrichting van het huwelijk. Om dat de ontwrichting duurzaam moet zyn, duurt de echtscheidings procedure een jaar; verder moet men ministens twee jaar getrouwd zijn. Bij echtscheiding op eenzijdig ver zoek moet de verzoeker dus de duurzame ontwrichting bewij zen (hij hoeft geen overspel meer te bewijzen, maar wél dat voort zetting van de samenleving on dragelijk is). Slaagt dit bewijs niet dan wordt het verzoek afge wezen. Dit is ook het geval, wan neer blijkt dat de ontwrichting de de schuld is van de verzoeker zelf. Tenslotte gaat het scheiden niet door, als de tegenstribbelende par tij bepaalde pensioenrechten zou moeten prijs geven. zonder dat hiervoor een bevredigende re geling te trefffen valt. Volgens dit systeem wordt het echt- scheiden op wederzijds verzoek be moeilijkt, omdat er een lange wacht tijd van een jaar wordt voorgeschre ven. Verder is er voor de echtschei ding op eenzijdig verzoek een moei zame procedure nodig, waarbij het mogelijk blijft dat de verzoeker ge dwongen wordt een ongewenst huwe lijk voort te zetten. Kan deze name lijk de ontwrichting niet bewijzen, of is die ontwrichting zijn schuld, dan moet de huwelijksband blijven be staan. Bezworen Het is op deze consequenties dat de kritiek zich richt. Bovendien blijkt uit het hele voorstel een grote twee- Toen enkele jaren geleden in de mode een zekere „Twiggy" het voor het zeggen had. moeten er overal ter wereld heel wat teen agers zijn geweest, die tot elke prijs het broodmagere evenbeeld van dit Engelse mannekijntje wilden worden. Van Twiggy horen we tegenwoordig niet meer zoveel, maar bij de vrouwelijke jeugd in West-Duitsland heeft de Twiggy- rage destijds blijkbaar grondig wortel geschoten. Westduitse voedingsdeskundi gen, die onlangs een voedings onderzoek hebben verricht onder grote groepen schoolmeisjes en schooljongens, zijn tenminste da nig geschrokken van de toestand waarin een aantal meisjes rond om de leeftijd van achttien jaar verkeerde. Het doorsnee-gewicht van verscheidene jongedames was namelijk nauwelijks hoger dan in de „hongerjaren" van een kwart eeuw geleden. Middelgrote meisjes van deze leeftijd bleken minder dan ne gentig pond te wegen. Dat kregen ze voor elkaar door 's ochtends niet te ontbijten, 's middags een karige lunch met wat fruit te ge bruiken en 's avonds alleen maar een paar crackers of een beker yoghurt te eten. Sportbeoefening ontaardde in een soort zelfkastij ding, dieëten in hongerkuren, al lemaal vanwege het fanatiek streven naar „records in het vas ten". Dit alles omdat het „mode" is om slank te zijn. De resulta ten lieten niet lang op zich wach ten: men werd inderdaad mager, maar ook moe en terneergesla gen. Duizeligheid, maag- en darmstoornissen en te lage bloeddruk werden bij verscheide ne slankheidsapostelen geconsta teerd. Nederlandse tienertjes zijn op dit punt blijkbaar wat nuchter der; ze vertonen (nog) geen nei ging om als wandelende geraam tes door dit leven te willen gaan. hoe groot de invloed van de mode dan ook tegenwoordig is. Bij het voorlichtingsbureau voor de voeding is men van mening dat dergelijke Jthonger>-excessen" praktisch niet voorkomen. In Nederland wordt regelmatig onderzoek naar de voeding van de jeugd gedaan en de resulta ten wijzen erop dat Nederlandse teenagers eerder teveel dan te weinig eten. En bij dat teveel nemen de „vette" snoeperijen zoals patates frites en aanver wante zaken nog altijd een grote plaats in, terwijl belangrijke eiwitbronnen als vlees en melk nog wel eens over het hoofd ivorden gezien. ADVERTENTIE) DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08Q-II2 LEIDEN slachtigheid. De bewoordingen van de I memorie van toelichting ademen een moderne geest, die niet zijn neer slag heeft gekregen in het uiteinde lijke wetsvoorstel. De memorie sluit bijvoorbeeld aan op ervaringen opgedaan in de prak- I tijk, waarbij de gerechtelijke „ver- j zoenkamer" een tijdrovende formali- teit is gebleken, het predikaat „schul- I dig" op één der echtgenoten als on rechtvaardig wordt gevoeld en de al of niet medewerking aan de schei ding afhankelijk wordt gesteld van een behoorlijke alimentatie. Ook stelt dit inleidend stuk op het eigenlijke wetsontwerp meer in het algemeen, dat de wetgever ervoor moet zorgen, dat ..de spanning tus sen wetgeving en werkelijkheid niet te groot wordt, omdat anders het tegendeel wordt bereikt van wat zij beoogt". In dit geval dus wetsont duiking via de ..grote leugen" en il legale toestanden door concubinaat. Het wetsvoorstel zelf is strijdig met deze mentaliteit. Het stelt immers lange wachttijden in, handhaaft het schuldcriterium en maakt pensioen rechten inzet van het al of niet sla gen van de procedure Kortom, de wetgever blijft echtscheiding op een zijdig verzoek frustreren Wil men een echtscheidingsrecht hebben, waarmee de komende tientallen ja ren gewerkt kan worden, dan zal dat moeten aansluiten op deze tijd. Een belangrijk kenmerk van het ogen blik is dat de staat als zedenmees ter terugtreedt, naarmate de zelf standigheid van de bureer toeneemt. Toegepast op dit onderwerp bete kent dat, dat de staat afstand neemt van de essentie van het huwelijk: de gemeenschap van man of vrouw De wetgever dient zich niet te bemoeien met de vraag of het hu welijk al dan niet ontbonden moet worden. Hij moet alleen de burger rechtelijke gevolgen regelen, zoals de alimentatie, de voogdij en dergelijke. Dit beginsel staat reeds met zo veel woorden in het Burgerlijk Wet boek. dat in artikel 83 zegt: „De wet beschouwt het huwelijk alleen In zijn burgerrechtelijke betrekkin gen". Wil men al de in de memorie van toelichting gesignaleerde onge zonde verschijnselen van het huidige echtscheidingsrecht voorkomen, dan is de consequentie het toestaan van echtscheiding op eenzijdig verzoek. Dit standpunt wordt ingeno men door het Humanistisch Verbond in zijn rapport „echtschei ding" van 1969. Waarom heeft minister Polak de ze consequentie niet durven trek ken in het wetsvoorstel? Het ant woord blijkt uit de inhoud van de vele rapporten, waarop de minister zijn wetsvoorstel heeft gebaseerd. Deze rapporten, waaronder dat van de Gezinsraad van 1962. verschillen in tal van opzichten, maar stellen praktisch allemaal een lange Beter twee dan één! Nieuw modesnufje op hoedengebied. ge toond in het Dorchester Hotel In Londen. In plaats van één hoed, j een tweede er over heen. wachttijd van ministens een jaar en duurzame ontwrichting, met uitein delijk het oordeel van de rechter, voor. Het was voor de minister bepaald moeilijk om deze rapporten te ne geren en met een ruimere regeling te komen. Dat minister Polak daar persoonlijk wel voor zou voe len, blijkt uit een artikel in het Ne derlands Juristenblad van 1961 van zijn hand. Daarin zegt hij o.m. dat in de overgrote meerderheid van de gevallen, wanneer partijen beide het huwelijk willen ontbinden, de sa menleving ook werkelijk ondrage lijk is geworden". Hij vervolgt met te stellen, dat dit ook vaak zo is als één van beiden wil scheiden, om te eindigen met de verzuchting: „De mentaliteit van de Nederlanders is gelukkig niet van dien aard. dat er reden is te vre zen dat velen van hen lichtvaardig een einde aan hun huwelijk zullen maken". "i 'are stenen beslagkom uit grootmoeders keuken- allang vervangen door een fleurig exemplaar van ie camping eet iedereen uit bordjes van kunststof en enden zijn melkbekers en yoghurtschaaltjes van wat veiliger dan serviesgoed van porselein of aar- e kunnen tegenwoordig zelfs een uitsmijter en een 3l 'kken met behulp van een schuimspaan of keuken- kunststof omdat knappe koppen intussen kans heb- om het materiaal hittebestendig te maken. dig gevolgd door een stroom van emmers en af wasbakken Specialisatie was er nog niet bij, sommige fabriekanten maakten al les: van kammen tot serviesgoed en de kwaliteit was verre van ideaal. Plastic scheurde snel. werd dof en heeft in die tijd by de huisvrouw niet zo'n beste naam gekregen. Het was dan ook niet leuk wanneer een gootsteenbakje vol afval in de handen van de huisvrouw doormidden brak. bestendige keukenhulp- longste resultaten van ling die na de tweede met kracht doorzette duw talloze huishoude- van kunststof in han- peeld. En aan het be- i 1 Jtwikkeling stond lie- [/I een biljartbal. 13e' jaa bal en een stuk mo- ïeedschapde relatie Deken maar bestaat De nog prille historie stoffen vermeldt zwart taa honderd jaar gele- ka een prijs van tien- werd uitgehoofd voor kans zou zien om een imaak-ivoor te fabri- initiatief zyn de „voor- het moderne plastic waaronder het bake- in le bekendste was. Maar of dertig geleden werd materiaal geboren dat tof het moderne leven een jaarlijkse produk- ANfn mil oen tonnen die, 'acht, elke vyf jaar ordubbelen. en tonnen komen ui- iet allemaal in de huis- tht, maar de huishou- Pikt er wel een aar- mee. In Nederland h twintig jaar gelden zeer breekbare) goot- slavouverts, al spoe- Klem Vandaag is men op het terrein van de kunststoffen voor huishoudelijk gebruik zo ver gevorderd dat plas tic zelfs kan worden verchroomd. Een goede „huishoudplastic" kan niet schilferen en een goed servies van kunststof kan zonder risico in de vaatmachine worden gezet. Vooral in die serviessector is een opmerkelij ke opleving gekomen. De vormge ving is in de laatste jaren duidelijk verbeterd en de geijkte fletsgele. bleekblauwe en ivoren tintjes wor den verdrongen door geraffineerde en sprekende kleuren: paars, oranje advocado. „Die kleuren zyn de grote baan brekers voor de serviezen. Het imago van de camping gaat er meer en meer af. Vroeger kocht de consu ment plastic omdat het praktisch was, nu speelt het modisch aspect een belangrijke rol." Dit zegt men bij Mepal in Lochem, een bedrijf dat gespecialiseerd is in serviesgoed en huishouddozen van kunststof en waar men met een gereserveerd op timisme over de toekomstmogelijk heden van huishoudelijk plastic spreekt. Het percentage gezinnen dat in Nederland van plastic borden eet is nog vrij gering, in tegenstelling tot Amerika waar het servies van kunststof volledig ln de huishouding is geïntegreerd en waar plastic ser viesgoed in het algemeen alleen maar in complete sets wordt ver kocht. T iveede serv ies In Nederland gaat het etiket sei zoenartikel meer en meer van het plastic serviesgoed verdwijnen, maar de fabrikanten houden het vooral op de „brunch-markt" en be ginnen voorlopig nog niet aan de dinersector. Men ziet het servies van kunststof vooral als „tweede servies" en natuurlijk als ideaal materiaal voor gezinnen met kleine kinderen en voor de grootgebrui kers. Voor die laatste categorie tellen vooral bepaalde praktische voorde len: plastic serviesgoed maakt wei nig lawaai, is stapelbaar, houdt spij zen lang warm en kan tegen een stootje. Er worden cijfers genoemd van ongeveer vijf procent breuk, te gen zestig tot zeventig procent van conventioneel serviesgoed in het grootgebruik. Er kan (nog) niet mee gegooid worden, maar bij val len heeft plastic serviesgoed een aardige kans dat het heel blyft. Achter zo'n explosie van kleuren en vormen ligt uiteraard weer een flink brok kunststof-research. Met ADVERTENTIE WASHANDEN.RUWE HANDEN.WINTEHfjANOt^ Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèt doet 't! U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. S'ff/I maakt uw handen weer gaaf en zacht. als resultaat dat men op het ogen blik uit gaat van twee verschillende grondstoffen voor huishoudplastics. Voor het persen van borden wordt melamine gebruikt dat een hoge hit tebestendigheid heeft en in geperste toestand dermate „krasvast" wordt dat er met messen op kan worden gesneden. In de perserij worden uit het gekleurde, poedervormige mate riaal ronde tabletten (een soort reu zen-aspirines) gevormd die na voor verwarming in de persapparatuur verdwijnen en er nog geen minuut later als kleurige en diepglanzende borden of platte schalen uit komen. I In de 'spuitgieterij worden drinkser- viesgoed. voorraaddozen en koel kastdozen gemaakt uit „san" (afkor- I ting van een zevenlettergrepige naam), een grondstof van heldere of gekleurde korrels. De produkten uit I dit materiaal hebben de eigenschap dat ze niet kunnen „aanslaan." Laatste woord Aan de huisvrouw het laatste I woord: het produkt moet zo „bruik- Serviesgoed van kunststof. In Nederland voorlopig nog als tweede servies". Qua vorm en kleur wordt het produkt steeds beter. baar" mogelijk zyn voor degene die straks ermee moet werken. En het zijn vaak kleinigheden die de prakti sche bruikbaarheid verbeteren: een rubber anti-slipringetje onder be slagkommen en mengbekers, de hit tebestendigheid van keukenlepels die zo'n graad of homderdzestig warmte kunnen verdragen), een bo- tervloot die door diepte en door vorm van het deksel geen gelegenheid geeft tot geklieder met boter op de randen. Maar niet altyd herkent de huisvrouw het praktische aspect. De huishouddoos van gematteerd plas tic (dat onder meer een betere greep" geeft) ging er niet in, om dat het publiek de aanblik niet hy giënisch vond en een waterheldere, doorzichtige voorraaddoos verlang de. Die is er dan ook gekomen, want ook in zo'n geval heeft de huis vrouw het laatste woord. „Dutch babies" De Nederlandse zuigeling heeft de medische rubriek van Ladies Home Journal gehaald. „Dutch babies" worden gewoonlijk thuis geboren, schrijft dit Amerikaanse tijdschrift. Ondanks (of misschien dank zij) dit feit is de sterfte onder pasgeboren kinderen in Nederland maar half zo groot als in de Verenigde Staten. Ne derlandse artsen, aldus L H J, schrij ven hun zwangere patiënten weinig of geen geneesmiddelen voar, staan afwijzend tegenover narcose tijdena een bevalling, maken betrekkelijk weinig gebruik van technieken als tangverlossing en keizersnede en la ten de jonge moeders pas op de vierde dag na de bevalling uit bed komen. „Alle babies liggen in dezelf de kamer als hun moeder, de mees te krijgen borstvoeding en bijna de helft van hun wordt door vroedvrou wen op de wereld geholpen", schrijft het maandblad. Jonge Ouders? Als vrouwen hun kinderen krijgen -T. wanneer ze nog jong zijn ls dat voor l beide partijen alleen maar gunstig en plezierig. Dat is een veelgehoorde opinie .maar Elle wilde wel eens weten wat de moeders en vaders zelf hiervan denken en vroeg het aan een groep gehuwde en (nog) ongehuwde mensen tussen twintig en vijftig jaar. Als „ideale" leeftijd voor een vrouw om het eerste kind te krijgen werd 23 jaar genoemd, negentien jaar vond men wel het minimum. Haar laaste kind zou een vrouw op haar 34 ste (uiterlyk op haar 40ste) moe ten krijgen. De voorstanders van Jonge gezinnen vinden dat jonge ou ders vrienden kunnen zyn voor hun i kinderen en niet het gevaar lopen ze I volgens verouderde methoden op te voeden. De mannen en vrouwen die Ij met het stichten van een gezin Wil li len wachten tot ze 26 a 30 jaar zijn voeren levenservaring en een stabie le financiële situatie aan „jonge ouders zwemmen vaak in de finan ciële moeilijkheden." Bovendien zien zij een moeder van omstreeks 26 jaar als „een psychologische zeker heid" voor het kind. Het merendeel van de ondervraagde mannen (ruim 90 procent) is van mening dat men boven de 40 jaar niet meer in staat j is om zijn kinderen „werkelijk mo ll dern" op te voeden. Jachtig en in bikini Een tachtigjarige vrouw die zich nog in bikini durft (en kan) laten fotograferen mag een fenomeen wor den genoemd. Zo'n zeldzaam wezen is de Engelse danspedagoge Margeret Morris, de acht kruisjes gepasseerd maar (volgens Nova) nog „meisjes achtig energiek". Ze heeft een boek geschreven over haar leven en car rière, over de dansscholen en haar leerlingen en over de beste manier om fit en jong te blijven. Wat dat laatste betreft: Margaret Morris zegt dat ze jarenlang heeft gerookt, positief staat tegenover drinken van alcohol (althans van wijn) en zelfs van mening is dat we allemaal beter wijn zouden kunnen drinken dan te veel koffie en thee welke dranken ze als „gevaarlijke genotmiddelen" be schouwt. Haar recept om jong te blijven is niet zo wereldschokkend: een verstandig dieet, lichaamsoefe ningen en zelfdiscipline. „Af en toe teveel drinken is minder schadelijk dan jaar in jaar uit het verkeerde voedsel eten", vindt Margaret Mor ris die al veertig jaar vegetariër is. Het resultaat van haar levenswijze: ze is zeiden moe, vat nooit kou, heeft nooit griep en beschikt (zegt ze) op haar tachtigste jaar over meer energie dan veertig jaar geleden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17