n de hongerwinter 1944-1945 stierven 16.000 Nederlanders Belangrijke ontdekking op kankergebied Koude, honger, uitputting Sog maar 25 jaar geleden DOOD IN DE SCHOENEN ZATERDAG 17 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 )e langste winter! Dat was voor drieëneenhalf mil- n Nederlanders de winter van 25 jaar geleden. De honger- oter van 1944'45. 6 juni 1944 waren de geallieer- egers in Frankrijk geland op het ereiland Contentin, het westelijk van Normandië. Na 6 weken dit bruggehoofd zo sterk, dat Iritse en Amerikaanse troepen uit breken. Een (vernietigings) volgde, waarin de Duitse legers van de zwaarste nederlagen uit je wereldoordlog leden. Hun af stortte in en in een enorm hoog o werden grote gebieden van ikrijk bevrijd. Op 24 augustus Parijs in geallieerde handen, op ptember Brussel en een dag la- Duits spoorwegpersoneel werd naar ons land gedirigeerd om het vervoer per rail een beetje op gang te bren gen. Maar daarvoor was elektrische stroom nodig; kolen moesten uit Duitsland komen, omdat de Limburg se mijnen in geallieerde handen wa ren. Kolen waren echter ook nodig om het openbare leven in bezet Neder land op gang te houden. Vooral voor de centrale keukens, waarvan de meeste Nederlanders spoedig hun warme maaltijd moesten betrekken. Maar ook voor de ziekenhuizen, de sen woonden. Deze drie provincies waren in hoofdzaak aangewezen op de oostelijke en noordelijke provin cies, maar het graan en de aardap pels die hier lagen, mochten als strafmaatregel tegen de spoorweg staking van de Duitsers niet worden vervoerd. De gevolgen waren ontzet tend. ook nadat de Duitsers op 8 no vember deze verordening introkken Te laat Wel kwam de voedselaanvoer begin december uit de oostelijke en noor delijke provincies moeizaam op gang. maar het was te laat, want twee da gen voor kerst sloeg de winter toe. Het IJsselmeer vroor dicht. De aan voer stond stil en de strenge vorst Karei Woud schreef in zijn illegaal uitgegeven keuken- krabbels".,JHj die de dood in zijn schoenen heeft, of misschien met bevroren tenen of oedeem-voeten rondloopt is niet veel meer. Maar hij gaat tiaar de keu ken. Want je kunt die hap niet missen, ook al zijn het misschien bittere gedachten die zich mengen met het weezoete der suikerbieten. Sommigen, schamel maar verbeten, houden zich recht, maar anderen is de last te zwaar geworden. Ook zij moeten de kleine honger tocht maken en ook de jeugd; kinderen met gezich ten als oude mannen die naast hen staan. De eenza men die alleen hun eigen potje komen halen en het gulzig opslobberen. Terwijl sommigen in stompe moede loosheid berusten en ande ren geen verweer meer be zitten dan een uitgesponnen wederzijds beklag, zijn er ook diegenen die in alle omstandigheden en ook in de diepste nood hun even wicht bewaren en gelijk blijven aan zichzelf f 5 Arie Klein speelde 1000ste wedstrijd DEN HAAG <ANP> —„Ik had er twee jaar geleden al mee willen stop pen. Maar ze vroegen me toen er ïuog een tijdje mee door te gaan. Dat heb ik gedaan, maar toch zou ik willen, dat deze wedstrijd, myn duizendste, ook mijn laatste is". Met deze woorden kondigde de veelvoudige ijshockey-international Alle Klein :39) gisteravond in Den Haag zijn afscheid van de wedstrijd sport aan. Arie Klein heeft zijn carrière niet met een overwinning van Hys kun nen afsluiten. Tegen de Canadese van honger, kou en uitputting. Vaak was zo'n dagenlange tocht tevergeefs en werd vlak voor men thuis was het bemachtigde voedsel in beslag geno men door Duitse soldaten of hun handlangers. Velen keerden terug met hun handkar waarop alleen een overle den familielid verstijfd lag. Soms bleef een fiets of kar ergens langs de weg liggen. Dan was de man of jon gen die erbij hoorde bij een razzia opgepakt. Want de bezetters bleven arresteren, terechtstellen of hielden drijfjachten om aan arbeidskrachten te komen. Razzias Eind 1944 werd in Rotterdam een grote razzia gehouden. Voor dag en dauw werden hele stadwijken door Duitse militairen afgesloten. Huis aan huis werden pamfletten ver spreid, waarop het bevel stond dat alle jongens en mannen van 17 tot 40 jaar zich moesten melden. De buit was groot: 50.000 totaal verraste Rot terdammers werden afgevoerd. Het bleef niet bij Rotterdam al leen. Ook in Apeldoorn, Dordrecht, Delft, Haarlem, Alkmaar, in het Westland, in Den Haag. op Texel, in Friesland, op Goeree-Overflakkee en in de Noordoostpolder, overal werden razzia's gehouden. In totaal werden in de wintermaanden meer dan 120.000 mannen en jongens door de Duitsers opgepakt, van wie de mees ten slecht gehuisvest en slecht gevoed werden gedwongen te werken aan mi litaire objecten, als loopgraven, luchtafweerstellingen en tankgrach ten, in het oosten van het land of in Duitsland. Zwarte handel Op de zwarte markt bloeide de handel. Een mud tarwe kostte van f2000,- tot f4000,-; een zelfde hoe veelheid cokes f400,-. Een pond zout f25,-, een appel f 12,50, een brood f60,- een sigaret van f 1,50 (Belgi sche shag) tot f3,- (Consi) per stuk. Volwassenen en kinderen bedelden langs de huizen om aardappelschil len. Veelal zonder succes, omdat de meesten de aardappelen in de schil kookten om zo weinig mogelijk ver loren te laten gaan. Om de etens- ketels van de centrale keukens te mo gen schoonmaken werd gevochten. Hout om de doden te begraven was er niet meer. In kartonnen kis ten werden de overledenen naar hun laatste rustplaats gebracht, waarna in vele gevallen de kist weer mee teruggenomen werd. Naast de grote hongertochten over de Veluwe en naar de Wieringermeer waren er de kleine niet minder verschrikkelijke hongertochten door de steden. Wan neer de duizenden door de stille straten gingen, met hun plannetjes en emmers om wat schamel wee-zoet voer te halen. De deerniswekkende trieste tochten naar de centrale keu kens, waar duizenden in lange rijen wachtten. Tot zy aan de beurt wa ren: een knip in hun kaart en een kwak in hun pannetje kregen. Een Zó groot was de honger, dat kinderen die met een pannetje stinkende pulp op weg naar huis waren, onderweg alvast aan de inhoud begonnen. halve liter suikerbietsoep met kool bladeren een paar happen misse lijk makende brei, en dan weer de trieste gang naar huis. Als vroeger Steden stonden dor en stil in ver laten watervlakten. Grauwe huizen- massa's met donkere straten waar honger heerste. Het was zoals de schoolmeesters het wel eens hadden verteld. Over vroeger. Honderden ja ren geleden, toen hongersnood heers te in belegerde steden en vestingen. Wij hadden het erg gevonden, maar twee- driehonderd jaar is lang gele den. Te lang. Er waren daarna genera ties geboren en opgegroeid die aten en dronken en daarna meer nieuwe generaties, die meer en beter aten en dronken, in een overdadig land waar fruit, vis en groente op de mestvaalt geworpen en vernietigd werden. De tijd was driehonderd jaar te ruggedraaid die langste winter. Na eeuwen waren de grote vyanden van de mensheid en bondgenoten van de oorlog teruggekeerd: de hon- ger-oedeem, de hongersnood en de hongerdood. militairen, die niet ten onrechte de naam „Rebels" voerden, leden de Hagenaars een nederlaag met 6—7. Bobslee De Italiaanse bosleeër Andrea demente (27) is gisteren in een ziekenhuis in Turijn overleden. Clementa had donderdag tijdens de training voor het Italiaanse kam pioenschap viermans bob in Cervi- nia by een ongeluk ernstige verwon dingen aan het hoofd opgelopen. Voetbal De Engelse voetbal lea gue en de vereniging van beroeps voetballers zyn het eens geworden over pensioenplan voor spelers op 35- jarige leeftyd. Uitvoering hangt af van de goedkeuring van de clubs, de spelers en de voetbalbond. Een der punten is .dat voor transferbedra gen een heffing wordt ingevoerd om de pensioenpremies te betalen, die naar schatting in totaal een half miljoen pond per jaar zullen bedra gen. Voetbal Partizen Begrado en Spartak Trnava hebben geiykge- speeld tydens een internationaal toernooi in Mexico stad. 1—1. In het Axtekenstadion zagen 30.000 schouwers twee minuten voor tyd de gespannen spelers na een vry ver bitterd voetbal-gevecht letterlyk op de vuist gaan na een forse overtre ding. Drie spelers werden uit het veld gestuurd. (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) Een groep onderzoekers aan de universiteit van Oklahoma heeft virus-achtige partikels geïsoleerd uit longkankergezwellen bij de mens. Bovendien hebben zij met deze partikels kwaadaardige nieuwvorming in menselijke weefselcultures verwekt, die sterk gelijken op de kankercellen waaruit deze partikels afkomstig waren. Deze belangryke en opzienbarende mededeling sierde onlangs de front- I pagina van Medical News-Tribune. zy wyst opnieuw in de richting van i een virus als mogeiyke oorzaak van j deze soort kankerziekte, zoals dit onder anderen reeds voor de zoge noemde burkitt-gezwellen vrywel algemeen wordt aanvaard. Het onderzoek by longkanker in deze richting is al verder gegaan en men heeft ook reeds aan kun nen tonen dat de partikels immu nologische reacties verwekken, die voor deze „infectieuze" invloed spe cifiek en typisch zyn. Dit bleek zo wel by proefdieren, als by pa tiënten die aan deze zelfde ziekte iy- den, terwyl de immunologische reactie niet optrad bij normale per sonen en bij patiënten die aan een andere vorm van kankerziekte lijden Op de jongste byeenkomst van de Amerikaanse federatie voor klinisch onderzoek in Chicago is dit alles door dr. John Mohr, dr. E. R. Rhoades en enkele hunner medewerkers in een gezameniyke voordracht uiteengezet. Daarby wezen deze onderzoekers er op dat dit de eerste maal is dat men een virusachtig lichaam uit een menseiyk kankergezwel heeft geïso leerd waarmee opnieuw menselyke weefselcultuur-cellen kunnen worden „besmet". De ontdekking werd vry on verwacht gedaan tydens een onder zoek over de ultrastructuur van weef- selcellen die afkomstig waren van vier patiënten die aan deze longkan kercellen leden en by wie een stuk je gezwel-weefsel was verwyderd. In de celkernen vond men. met be hulp van een ultramicroscoop, partikels met een doorsnede van 350- 425 angstroem. Het karakter van de ze partikels wees erop dat zy een „virus-achtig" organisme zouden zyn. Om dit verder na te gaan heb ben de onderzoekers door filtratie alle cellen, die uit de gezwellen af komstig waren, weg-gefiltreerd en met de hieruit verkregen vloeistof, op de vyfde dag nadat deze was in gespoten, al cel-reacties waargeno men. Daarby werden dan de typi sche afwykingen van het oorspron- kelyke longkankergezwel gevonden In het volgend stadium van het on derzoek spoten zy by schapen (on der de huid of in de buikholte) een dergelyke gefiltreerde vloeistof in, welke tevoren zevenmaal door een weefselkweek was gepasseerd, zon der dat daardoor later gezwellen op traden. Van veel belang waren ook de onderzoekingen over de remmen de invloed op de eigenschappen van witte bloedlichaampjes. Deze nieuwe vondst zal misschien beslissend zyn voor de uiteindelyke oplossing van het longkankerprobleem. Toch hoeft deze virale infec tie niet te betekenen dat daarmee alle andere tot nu toe gevonden me de-oorzaken op eens onbelangryk zyn geworden en een foutief denkbeeld waren. De invloed van byvoorbeeld overmatig sigarettenroken is hier door allerminst uitgeschakeld, even als de rol die de erfelyke aan- leg en andere tot nu toe bekende factoren by het ontstaan van long kanker spelen. De oude uitspraak van Pasteur: „le grain et le terrain" blyft onverminderd gelden en de schadelyke invloed van het roken op de weefselcellen kan deze heel goed byzonder gevoelig hebben gemaakt voor de virus-infectie en haar ge volgen. Een bewys hiervoor is im mers dat een dergeiyk virus overal voorkomt en iedereen eventueel kan besmetten, terwyl slechts een klein aantal mensen longkanker krygt. Maar als er inderdaad met zeker heid wordt bevestigd dat de ontdek king in Oklahoma juist is, wordt hierdoor de weg geopend om long kanker langs andere wegen te be- stryden en te genezen dan er tot nu toe ten dienste stonden. Het populaire noodkacheltje. r„.. Dezelfde dag werd de th-Nederlandse grens bereikt, i 5 september werd Maastricht Amerikanen bevryd en in Oost-zeeuws-vlaaderen de driekleur. de sensationele opmars was een paar weken vastgelopen. van de mensen die bezet Nederland leefden en ilpfiseptember („dolle dinsdag") i bloemen en vlaggen langs we- straten hadden gestaan om ■Prflders te verwelkomen. mende nood idag 17 september leefde de weer op, toen Operatie Market talaam voor een plan om met tódingstroepen de bruggen by Veghel, Grave, Nymegen en te veroveren, zodat het Brit- leger vanuit het zuiden een opmars kon maken, richting ■Westelijk Nederland. Market n mislukte, op 26 spetember n de laatste soldaten benoor- Rijn teruggetrokken. Het be- ie dat ons land ten noorden van ole rivieren tot mei 1945 onder bezetting zou moeten leven, as voor het westen een ramp. nood in de grote steden steeg |ks. Duizenden stierven van f en koude, uitputting en niet i (rijden ziekten. De terreur van 1 «te wreder optredende bezet- f&cht kwam tot uitdrukking in deportaties en terechtstel- Oorwegstaking Nederlandse regering in Lon- W bij het begin van de Opera- Met Garden de Nederlandse 'egen opgeroepen het werk te LEen oproep, die vrywel over- tö opgevolgd. Het personeel onder in de verwachting dat tog met een paar weken wel Izou zyn. de Duitse bezettingsmacht feze staking een harde klap. bakkers en voor de huizen. De gas fabrieken en elektriciteitscentrales hadden evenmin als de meeste Ne derlanders voorraden Door gebrek aan kolen werden in oktober en no vember 1944 byna alle leveranties aan particulieren gestaakt, zodat by na niemand van dat moment gas om te koken en elektriciteit voor licht of verwarming meer had. Binnen een paar weken was er brandstof-nood. Bomen, struiken, brugleuningen, luiken van winkels, zand- en pekel- zoutbakken, alles werd gesloopt dooi de op brandstof jagende bevolking. De houten bokken-bestrating tussen de tranrails was overal binnen enkele uren verdwenen. Langs de spoorrails, by rangeerterreinen, by gas- en elek triciteitscentrales werd de grond omgewoeld door brandstof zoekende mensen. Leegstaande huizen er stonden vooral in Amsterdam veel woningen leeg van weggevoerde jood se landgenoten werden in korte tyd gesloopt. Ramen, kasten, vloeren, balken, trappen, alles werd eruit ge haald, waarby verschillenden de dood vonden, wanneer een huis tydens het onvakkundig slopen instortte. ioodkachel tje Er werden allerlei kookapparaten uitgevonden, die alle één ding ge meen hadden: zo zuinig mogelyk sto ken. Het noodkacheltje was byzonder populair. Het gaf weliswaar geen warmte, maar met een paar stukjes hout kon men voedsel koken. Er moest wel gewaakt worden dat het vuur niet uitging, wat nog al eens voorkwam, want lucifers waren alleen te koop in de zwarte handel: vooi f 12.50 per pak. Gewerkt werd er byna niet meer. Iedereen was op jacht naar eten en brandstof. Met de dag werd de toe stand nypender. Vooral in de steden in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, waar zo'n 3.5 miljoen men Zelfs de kok van de centrale keuken was tot op het bot verr magerd. De hongertochten van de steden naar het platteland waren in volle gang. Dagenlang liepen vooral de vrouwen en kinderen de mannen waren ondergedoken of weggevoerd met wrakke fietsen zonder banden en gammel karretjes door sneeuw, ijzel en felle koude. Voettochten van b.v. Rotterdam naar de Wieringer meer, Overyssel en Drente waren niets byzonders. Er werd van alles geruild. Trouwringen voor bonen la kens en slopen voor een paar pond tarwe, juwelen voor aardappelen. Honderden stierven op deze tochten waardobr ook het front verstarde, maakte de hongerwinter tot een feit. In december 1944 moest iedereen die niets meer in voorraad had, in leven trachten te blyven op 150 gram zeer slecht brood per dag en 1 kilo gram aardappelen in de week. Soms waren er nog wat magere kaas. suiker, vlees en erwten te krij gen, maar vaak ook stonden duizen den hongerigen urenlang tevergeefs in lange ryen voor de winkels. Twee maanden later wachtten hele fa milies elkaar aflossend uren en uren in de bittere koude voor hun karige broodrantsoen. Kaas, vlees suiker en erwten waren toen al lang niet meer te krygen. Toen de aanvoer geheel stilstond, daalde het voedselrantsoen tot 500 calorieën (2400 is normaal) en dit bleef zo tot de bevryding in mei. Miljoenen leefden van bloembollen en suikerbieten, waarop vooral in de Haarlemmer- en Wieringermeer jacht werd gemaakt. Hongertochten

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13