atwijker vervaardigt ÏXL Noodkreet uit het Westland liniatuur omschuit G. Huijgsloot veertig jaar besteller P.T.T. Sterviaduct in Wassenaar gaat door arweitje' vergde ongeveer vierhonderd uur Gasleiding Tuinders voelen zich bedreigd Subsidie Leidse restauraties Nederlagen- toernooi van Steeds Vooruit Interkerkelijke gebedsweek-Leiden Auto schuift onder een vrachtwagen INBRAAK BIJ SCHEEPSWERF VOORUITGANG Hartelijke huldiging in Roelofarendsveen INSDAG 14 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA LEIDERDORP De bewoners (Door Jan Westerlaken) PIJK AAN ZEE „Ach, je weet hoe dat gaat als je |t en je hebt niets meer te doen. Dan ga je iets zoeken t je de tijd kunt doden. Dat was bij mij ook het geval, je er niets voor om enkele dagen in de week naar een [nsoos te gaan. Want daar zit men elkaar toch ook maar [ijken. Nee, ik wilde iets met mijn handen doen. iets h. Maar wat, dat was een probleem. Toen ineens kwam [idee om een bomschuit (op schaalte maken." de tachtigjarige Cornelis •las uit Katwijk aan Zee. iog niet zo heel erg lang rvaardiging van de schuit ft genootschap „Oud Kat- >g er lucht van. Een van sleden kwam poolshoogte i deze was direct bereid laar van my te kopen. Ik wel een goed idee en be- aan het genootschap af Het ligt in de bedoeling Katwijk'' het schip in de amer te plaatsen", boot. die is voorzien van en die geheel, zoals het opgebouwd vaniut de eeft een neef van de heer Plas het smidswerk ge- ïenkoet komt een schil - ischuit halen om hem van ;e voorzien. Daarna komt de maker terug en wor- ïen er op gezet. Dan is de en kan hy naar de Oud- Als voorbeeld voor zyn boot heeft de heer Van „Katwijk 69" genomen. Cadeau erigens niet de eerste keer b aan een dergelijk kar- „Ongeveer een jaar ge- maar te piekeren wat ik ir de verjaardag van mijn kopen. Zij heeft alles ïartje begeert en ik had uw idee van wat ik haar oest geven. Ik heb toen lodel bomschuit voor haar boot voor mijn vrouw was ik echter weer „werk- ep maar wat door het aien en verveelde me. Ik aar weer in mijn „heilig- urtje achter zyn woning) »m weer zo'n schuit te en. Maar deze moest, had genomen, groter worden voor myn vrouw had ge- ik was er nog maar net en, toen het genootschap am en veel belangstelling dp toonde". Zonder tekening ardiging van deze twee- ttekende dus geen expe- mij. Bij de eerste had odige ervaring opgedaan eempjes die er toen wa- nu gemakkelijk worden voor de boot eenmaal heb ik er heel wat uur- werkt Vorig jaar juli ben begonnen en heb er da- nu toe. ongeveer vijf uur Als je dit in uren om it het op vierhonderd tekening had ik niet no- boot te realiseren. Ik ken it zo goed dat ik die niet De boot is geheel uit het fd gebouwd. Nou ja, ei- it niets byzonders. Er zijn ADEMISCHE ÏXAMENS ïidse Universiteit zijn ge- de volgende examens kunstgeschiedenis de lymersma Leeuwarden unstgeschiedenis de da- •Hoge 'Leiden' eh M. C oordwyk aan Zee»; doc- recht de heer K Lange- ftndi; kandidaats wis- latuurwetenschappen de de Graat Waszink <Lei- B. J. P. de Jong (Lei- E Doyer (Leiden», de Serdijn (Leiden», J. F. (Leiden». G. M. Dekker Nagel (Den Haag». F (Leiden, F A. Sibbing F. A. W. van Gils - T. M. de Hessele (Lei- Scheps (Katwyk aan de B. M P ter Hom Lei- Bruin (Leiden), C. A. N. (Leiden». A.C. Vis <Lei- E van der Valk (Lei- raai wiskunde de heer E. (Leiden en mevr. M. de |*iden); doctoraal na- de heer D. L. de Jong, doctoraal scheikunde de M. van Woerkom (Lei- M. Uytdehaag (Roo- r.) P. J. Kühn (Oegst- L. A. Reynierse Rotter- J van Blitterswyk (cum ordwyk Binnen) en J. A. Maude(Warmond); doe ïgie de heer M. R. Kruk loctoraal farmacie de hr (Oegstgeest) wel meer mensen geweest die een dergelijk schip hebben gemaakt en die een dergelijk schip hebben ge maakt en die deden het ook zonder enig voorbeeld of met behulp van een tekening. Het is gewoon 'n kwes tie van aanvoelen. En daarnaast ben ik jaren als scheepstimmerman bij het hoogheemraadschap „Rijnland" werkzaam geweest, dus zo moeilijk was het voor mij niet". „Voordat ik met de bouw van het 78 centimeter lange schip begon heb ik eerst de modellen voor de boeg van karton geknipt. Daarna heb ik alle stukjes hout gezaagd. Nu moet je natuurlijk niet denken dac 't hout voor de boeg zondermeer op de spanten kan worden vastge zet. Nee, daar komt nog wel wat meer voor kijken. Deze moeten eerst warm worden gemaakt en vervolgens in de juiste stand warden gebogen. Daarna kan het stukje hout pas met de nodige spijkertjes aan de spanten worden bevestigd". ..Met de vervaardiging van deze miniatuur-boten kwam ik als jochie al in aanraking. In menig Katwyks gezin staat er overigens nog wel zo'n schuitje en leven de namen van mannen als Huig Leen, Rein Plas en uit later tijd Jeroen den Hollander voort. De eerste die een bomschuit vervaardigde wa6 Rein Plas. In Kat wijk is hij beter bekend als de dorps omroeper of „klinker". Ik ben er wat trots op dat ik hem hierbij als „broekie" heb mogen assisteren Ei genlijk is assisteren niet het juiste woord. Het komt hierop neer dat ik zijn materialen, die hij voor het ma ken van het schip gebruikte, mocht onderhouden. Deze schuit is later in het Rijksmuseum in Amsterdam terechtgekomen Tenslotte vertede de rasechte Kat- wijker, met eer voorgesacht, aanwijs baar tot aan het begin van de zeven tiende eeuw, dat hy al weer met een nieuw werkstuk bezig is. De spanten van dit schip zijn juist tot één geheel gsvormd. As wij hem vragen voor wie dit bestemd is, komt er een geheimzinnig lachje om zyn lippen, en antwoordt hij dat dit nog niet mag worden bekendgemaakt. „Het moet namely k een verrassing blyven en als ik dan de naam ga verklappen is het natuurlijk niet zo leuk meer". LEIDEN Gedeputeerde Staten hebben aan de Provinciale Staten van Zuid-holland voorgesteld subsi die te geven voor de restauratie van een viertal gebouwen in Leiden. De voorstellen betreffen het Fran cois Houttijnhofje (max. f3924», het Elisabethgasthuishof en Hof van Zes sen (f65.108»het pand Rapenburg 29 (max. f2212» en de Hooglandse kerk if 569.310» WARMOND „Steeds Vooruit" organiseert 18 januari het traditio nele nederlaagtournooi. Dit tournooi is een voorloper van het Warmond- se kampioenschap dat wordt ge houden op 8 februari. Het bestaat uit 2 of 3 10-kampen, zodat elke spelers minimaal 9 wed strijden speelt, terwyl iedere plaats belangrijk is. Na dit tournooi wordt de indeling voor het tournooi om het Warmonds Kampioenschap en clubkampioen- schap gespeeld. Team I heeft door zijn goede 2e plaats in de eerste helft van de com petitie een plaats veroverd in de pro motie groep. De 2e helft van deze competitie begint voor team I 23 januari tegen Scylla. j van de Vronkenlaan in Leiderdorp I werden gisteren «pgeschrikt door een I knal. die vergezeld ging met een re- I gen van zand, steen en modder. Aan i genoemde laan was de aanleg van een nieuwe gasleiding voltooid en het enige dat nog moet gebeuren was het testen van de leiding. Toen men deze onder druk zette knapte er een gedeelte. Personeel van de Stedelyke Licht fabrieken in Leiden heeft na dit voor val een hoofdkraan afgesloten en de gasleiding gerepareerd. Daarna heeft men de leiding weer onder druk ge zet om na te gaan of er nog meer zwakke plekken in voorkwamen. Toen dit niet het geval was heeft men de straat dichtgemaakt. Per soonlijke ongevallen deden zich by dit ongeval niet voor. LEIDEN In het kader van de interkerkelijke gebedsweek wordt za terdagavond om zeven uur in de Pe- truskerk aan de Lammenschansweg een bijeenkomst gehouden, waarin de gereformeerde predikant, dr. W. v. d. Zwaan, het woord zal voeren. Ds. Lamping zal zondagochtend om 10.45 uur in deze kerk voorgaan, 's Avonds om zeven uur volgt dan een oecume nische dienst waarbij de liturgie wordt verzorgd door kapelaan L. Oudejans en ds P. Kloek en dr. W. v.d. Zwaan zullen spreken. Op hetzelfde tijdstip wordt een dergelijke dienst in de Lo- dewykskerk gehouden, met als voor gangers drs. A. Vreeburg en dr. P. L. Schoonheim. Volgende week woens dag is er 'savonds om 7.30 uur in de Bevrijdingskerk een gebedsdienst, waarin de predikatie wordt verzorgd door pater J. Benirie. De op zondag 25 januari in de Lutherse kerk te houd.en studentendie list zal ditmaal ook een oecumenisch karakter dra gen. In Leiderdorp wordt zondag- I avondom vijf uur in de gereformeer- de kerk aan de Hoofdstraat een in terkerkelijke jongerendienst gehou den. waarin zullen voorgaan ds. A. Geense en kapelaanJ. Schlatmann. LEIDEN. Aan de Economische Ho geschool iin Rotterdam is onze oud stadgenoot, de heer T. Hakkaart, ge slaagd voor het doctoraal examen Ned. recht. 's-GRAVENZANDE 'ANP» Ruim 500 tuinders hebben op de Westlandse tuinbouwdag, die de ge zamenlijke Westlandse tuinbouworga nisaties gisteren in 's Gravenzande hebben gehouden, zich ernstig bera den op een aantal vraagstukken, die zy voor de toekomst van de tuinbouw in dit gebied van zeer grote beteke nis achten. De vergadering was van mening, dat er enkele ontwikkelingen gaande zijn die een ernstige bedrei ging vormen voor dit in verschillen de opzichten unieke tuinbouwgebied. Daarbij zijn ondermeer de volgen de punten naar voren gekomen er is een voortdurende luchtver ontreiniging ten gevolge van de voort schrijdende industrialisatie van het Waterweggebied. Plannen voor nieu we vestigingen, zoals de Hoogovens en de elektrische centrale versterken ALPHEN AAN DEN RIJN Ter hoogte van de T-kruising nabij het restaurant pleisterplaats voor chauf feurs) op de Steekterweg in Alphen aan den Ryn ontstond gistermor gen een ernstige aanrijding, waarbij wonder boven wonder niemand werd gewond. Omstreeks half acht reed een chauffeur uit Wijk bij Duurstede met zijn combinatie van de par- keerstrook, tegenover het restaurant de rybaan in de richting Alphen a d Ryn op. Op dat moment naderde door de flauwe bocht uit de rich ting Bodegraven, een personenwagen die door een Alphenaar werd be stuurd. De laatste kon een aanrij ding met de combinatie niet meer voorkomen omdat uitwyken naar de andere rybaan, vanwege de talryke tegenliggers, niet mogelijk was. De man schoof met zijn auto vrij wel geheel onder de achterkant van de vrachtauto. Hy liep slechts enke le schrammen op. Zijn auto werd echter totaal vernield. de vrees dat de grens van de ontoe laatbare verontreiniging veel vaker zal worden overschreden, met alle nadelige gevolgen van dien voor de tuinbouw alsmede voor de volksge zondheid; de voortschrijdende uitbreiding van steden en dorpen; de aanleg van nieuwe wegen en havens, tasten in toenemende mate de economische kracht van het Westland. als mas saal tuinbouwgebied aan. Er bestaat grote onzekerheid over de verdere planologische ontwikkeling en er is een toenemende vrees dat het streek plan Westland in dit opzicht onvol doende garanties biedt; voorts is er de toenemende verzil- ting van het oppervlaktewater. De ervaring van de laatste maanden heeft opnieuw duidelijk gemaakt dat de voorziening van het Westland met goed water steeds meer gevaar loopt. Omdat deze watervoorziening voor de tuinbouw van levensbelang is. wordt met grote zorg gekeken naar de voortschrydende havenontwikke ling in het Rijnmondgebied, waarbij voor het Westland vooral een ge vaarlijke ontwikkeling wordt ge vreesd van de voorgenomen aanleg van de Rynpoorthaven. De stellige indruk bestaat dat de verantwoorde- lyke bewindslieden onvoldoende door drongen zyn van de ernst van de si tuatie en onvoldoende maatregelen nemen om dit gevaar te beteugelen. ALPHEN AAN DEN RIJN De afgelopen nacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het kan toor van de scheepsbouwwerf. „De Vooruitgang" aan de Steekterweg in Alphen aan den Ryn. Tal van kas ten en laden heeft men opgebroken. De buit. die men uiteindelijk kon be machtigen is een bedrag van f 500. De schade aan het interieur van 't kantoor loopt echter in de duizenden guldens. Men heeft voorts ook kans gezien in het magazijn te komen waar de insluipers een snijbrander met slangen en ander materiaal mee namen. DEN HAAG GPDEen aantal auteurs van de actie groep Schrijversprotest heeft gistermiddag aan mi nister me), mr. M. Klompé een petitie overhandigd. In deze petitie eisen zij dat het ministerie voor eind februari uitsluitsel geeft over hun voorgestelde uitleenvergoe ding. Voordat zij vanuit Amster dam per bus vertrokken had den de schrijvers, onder wie Annie M. G Schmidt. Mies Bouhuys, Leo Platzak en raadslid Roel van Duin. 75 boeken uit de openbare bi bliotheek a. d. Keizersgracht in Amsterdam buit gemaakt om de minister te tonen, hoe vaak deze boeken waren uit geleend zonder dat de au teurs hiervoor een evenredi ge vergoeding kregen. Minister Klompé toonde tijdens het gesprek begrip voor de eis van de auteurs en beloofde onder voorbehoud dat men voor eind februari iets zou horen. Zij achtte het raadzaam dat een werkgroep uit de actiegroep tot leven moest worden geroepen, die gesprekken zou kunnen voe ren met haar adviseurs. ALKEMADE Veertig jaar gele- den trad de heer G. J. Huijgsloot, na eerst nog 12 jaar in de Veense tui- nen te hebben gewerkt, als bestel ler in dienst by het postkantoor in I Roelof arendsveen. Toen heeft hy niet kunnen vermoeden, dat hy by dit, bedrijf ook nog eens zijn 40-jarig jubileum zou vieren. Toch is het er van gekomen vandaar gistermiddag en -avond de drukte in het restau rant De Vier Heemskinderen in zyn gemeente. Tydens de 's middags gehouden 1 receptie werd de jubilaris en zyn gezin hartelyk toegesproken door de directeur van het postkantoor in Lei den. de heer E. J. Bongers. die ver gezeld was van de adjunct-directeur, de heer A. van de Roovaart en de chef personeelszaken van het res sort Leiden, de heer G. W. van de Water. j In zyn toespraak gaf de heer Bon- i gers een terugblik over de afgelopen veertig jaar, waarvan de jubilaris er 36 in eigen gemeente heeft ge- j werkt. De laatste vier jaar is de heer Huijgsloot werkzaam in het kantoor in Leiden en reist hy elke dag met de bus heen en weer. De heer Bongers prees het werk van de heer Huygsloot die hy vooral ook zo goed kon waarderen om zyn even wichtige en prettige humeur, waar door hy steeds voor ieder een voor beeld is. Ochtendziekte is er by Huygsloot nooit by Veertig jaar heeft de jubilaris het publiek op voorbeeldige wijze gediend. Hier voor heeft het hoofdbestuur van de PTT dan ook alle waardering. Ver volgens speldde directeur Bongers de heer Huygsloot de gouden PTT speld op de rever. Voorts, ontving de jubilaris daarby de oorkonde plus een geschenk onder couvert en een bloemstuk voor zijn vrouw. De heer J M. Heye sprak als chef van de afdeling expeditie waar de jubilerende besteller thans werkt. I Hij bood een kist sigaren, een fles Directeur van de PTT in Lei den. de heer E. J. Bongers, speldt jubilaris Huijgsloot de gouden PTT-speld op. Foto Leidsch Dagblad) drank, plus bloemen voor mevrouw Huygsloot aan. Tenslotte dankte de heer Huygsloot, mede namens zijn vrouw, voor de geschenken en de daarby uitgesproken vriendelijke woorden. DEN HAAG WASSENAAR Wassenaar heeft de stryd tegen „Den Haag" verloren Dit betekent, dat er in het huidige kruispunt Rijksstraat weg en Landscheidingsweg een ster- viaduct in vier verdiepingen zal wor den aangelegd. Meer dan twee jaar heeft het gemeentebestuur van Was senaar zich gesteund door tal van particuliere instanties, tegen dit ster- viaduct verzet. Twee maal heeft Was senaar een alternatief plan inge diend, waarin een kleiner kruispunt voorkwam en een omleidingsroute langs de bebouwde kom voor het doorgaande verkeer De beslissing is enkele maanden geleden in handen gelegd van mi nister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker Op advies van de raad van de waterstaat heeft deze I besloten rijksweg 14 Landschei dingsweg) en het knooppunt van de rijkswegen 14 en 44 aan te leggen volgens de plannen van rijkswater staat. Burgemeester mr. W. J. Geertse- ma geeft zich echter nog lang niet gewonnen. Met het college zal hy het rapport van de minister bestuderen en dan bekijken welke stappen er zul len moeten worden ondernomen. Di recteur Post van gemeentewerken noemde het vanmorgen een „bijzon der betreurenswaardige zaak". In een brief aan de gemeente Was senaar heeft de minister geschreven dat de aanleg van de provinciale we gen 1 en 16, vergroting van het aan tal rijstroken op rijksweg 44 over bodig maakt. Wel zullen, aldus deze brief, „op het gedeelte van ryksweg 44 door Wassenaar, een aantal maat regelen moeten worden genomen om de verkeersveiligheid te bevorderen Over de voorgenomen doortrekking van de Wittenburgerweg wordt nog nader overleg gepleegd met de be sturen van de provincie en de betrok ken gemeenten In overleg met de provinciale wa terstaat en de gemeente Den Haag heeft de rijkswaterstaat, op basis van het streekplan Haagse agglome ratie, een ontwerp gemaakt van rijksweg 14. Als bykomende werken werd hierby voorzien in een aanpas sing van ryksweg 44 over het ge deelte Benoordenhoutseweg en Mar lot en de doortrekking van de Wit tenburgerweg. Ryksweg '14 'Land scheidingsweg» gaat in de toekomst de functie van noordoostelijke rand weg in de Haagse agglomeratie ver vullen. Deze weg krijgt tot taak het verkeer van en naar de agglomera tie te verdelen over de gedeeltelijk reeds aanwezige in- en uitvalroutes. Deze ryksweg 14 vormt een onder deel van het structuurplan Den Haag. Uit deze grondslag is na veel overleg een wegenstramien ontstaan dat werd vastgelegd in het streek plan Haagse agglomeratie. By de verkeersafwikkeling op ryksweg 14 is ook ryksweg 44 nauw betrokken. Voor het kruispunt van deze beide wegen, gelegen in een fraaie en kwetsbare omgeving, heeft men ge zocht naar een compacte construc- tievorm, die onder meer door een grote capaciteit een vlotte afwikke ling van het verkeer mogelyk maakt. Hiervoor werd een zoge naamde „steroplossing" gekozen. In het wegenstramien ten noord oosten van Den Haag zullen ook de secundaire wegen 1 en 16 een zeer belangrijke rol vervullen, zy worden dan ook als autosnelwegen aange legd. Volgens de prognoses zullen in de toekomst deze wegen het grootste deel van het in- en uitgaande ver keer verwerken. Een verbreding van het Wassenaarse gedeelte van rijks weg 44 zou hierdoor worden voorko men.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9