dook onmiddelijk in kwestie Verolmeconcern Ik ben mij ervan bewust dat ik het zeer moeilijk krijg" „Riet heeft gevaarlijk karakter" Morgen al uiteenzetting in kamercommissie Bronchiletten Pleidooi voor legerpredikanten Receptie bij Prinses A rmgard NIEUWE MINISTER NEE1SSEN: PSYCHIATER WOENSDAG 14 JANUARI 1970 PAGINA 7 (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De nieuwe minister van Economische het KVP-kamerlid mr. R. J. Nelissen (38) boog zich indaag het hoofd over de vraag wat er moet gebeuren met Verolme-concern, dat 100 tot 200 miljoen gulden nodig te hebben om de verliezen op de bouw van supertankers boven te komen. Mr. Nelissen, die gisteren onder uk van de drie christelijke rege- Igspartyen toetrad tot het kabinet Jong, zal morgen al zijn beleid deze zaak uiteen moeten zetten or de vaste kamercommissie voor pnomische zaken. verluidt zijn er plannen om t scheepsbouwconcern drastisch in krimpen en tot concentratie met dere concerns te bewegen. De minister werd vandaag be- heeft drs. Van Son, die was met- het beleid voor midden- en toerisme, als staatssecre- Ms aangehouden. Drs. Van Son jjgt een wat ruimere portefeuil- De PvdA'ers hebben gevraagd om 1 regeringsverklaring over de in-waarden waaronder mr. Nelis- i zyn functie heeft aanvaard om trover in de Kamer te kunnen batteren. Problemen Nelissen kwam gisteren na consultaties van zijn po- vrienden tot zijn besluit de van Economische Zia- op zich te nemen. Voordat hij kr premier De Jong ging om hem op de hoogte te stellen, hfj met drs. Schmelzer, die (der op de dag zijn fractie raad- legde. Daags tevoren had mr Ne- *n reeds met de premier en de mster van Financiën overleg ge legd over de problemen die hem het. ministerie van Economi se Zaken te wachten staan, waar- Ber de kwestie Verolme in eerste de meeste aandacht vraagt hij nog jong is en geen van professie, kreeg mr. het volledige vertrouwen van regeringspartijen in de Tweede Men verwacht van hem dat [een slagvaardig prijs- en werkge- zal voeren en goed de Kamer zal weten om te »e drie christelijke partijen ga- aan de KVP-er de voorkeur bo- staatssecretaris Grapperhaus, de steun had van de katholieke liberale ministers in het kabi- •De Jong en van de liberale frac- mr. Geertsema. Mr. Geert- vond dat de bezetting van het ie van Economische Zaken voor verantwoordelijkheid de KVP komt en wilde daarom (benoeming van mr. Nelissen niet Lde weg staan. ..Hij zal zich zelf moeten maken", zei de libe- fractieleider in commentaar op ming van nu-. Nelissen. Voorkeur &e fractieleiders van KVP, ARP [CHU gaven aan mr. Nelissen de rkeur boven dr. Grapperhaus we- zjjn parlementaire ervaring, trdoor hij kan zorgen voor een kje politieke inbreng in het kabi- dat op het punt van de presenta- van het beleid tot nu toe niet erg ie naar voren is gekomen. Dit ument heeft zwaarder gewogen i de ervaring van de heer Grap- haus op het terrein van het fi- icieel en economisch beleid. Men ssde bovendien dat de liberale lister van Financiën dr. Witte- n een te grote greep op het so- al-economisch beleid zou krijgen zijn staatssecretaris op Econo- sche Zaken zou komen. >e christelijke historische fractie- Ier Mellema liet er geen twijfel bestaan dat een benoeming van Grapperhaus voor hem een te- stelling zou zijn geweest. „Ik ie geen gok meer wagen," zei hij. Nelissen is voor ons een beken- en hij heeft ons vertrouwen ge- t door de wijze waarop hij be- ïrijke vraagstukken in de kamer ft behandeld. Wij kenden zijn op togen. Dr. Grapperhaus is zon- twyfel een bekwaam staatssecre- s, maar hij is van een andere gorie." »k drs. Schmelzer zei dat mr. ssen vanwege zyn politieke er- ng de lichte voorkeur had van KVP-fractiebestuur. „Als frac- tetreuren wy het verlies van een faam en vooraanstaand mede zei hij, „maar wij hebben vol- vertrouwen in zijn bekwaam- om de ministersfunctie te kun- vervullen. Drs. Schmelzer zei ter ook dr. Grapperhaus capabel r het ministerschap te hebben ge iden. waarnemend fractieleider van PvdA in de Tweede Kamer, mr. Vrolijk, vond het juist dat de fractie haar parlementaire ver- voordelijkheid heeft waarge- kt door de nieuwe minister uit gelederen te leveren. „Mr. ssen behoort tot de vooraan- nde figuren in de KVP-fractie, is ®Ujk rechts en hoort derhalve in tobinet thuis." aldus mr. Vrolijk, Veronderstelde dat de nieuwe mi er wel eens een groter beroep op schatkist zou kunnen doen dan voorganger Volgens de waarne- *4 fractieleider van de PvdA het najaar voor het kabinet tong zulke grote problemen te "gen dat het wel eens voortijdig kunnen struikelen, rs- Schmelzer gaf gisteren toe dat dr. J. R. M. vay den Brink, de president van de AMRO-bank, aan vankelijk boven aan het lijstje stond dat het premier de Jong heeft voor gelegd, nadat mr. De Block was af getreden. Dr. Van den Brink wilde echter alleen inspringen als er van een noodsituatie sprake zou zijn. Ook drs. Schmelzer zelf weigerde de ministerspost. „Ik ben voor de tijd van vier jaar als fractievoorzit ter gekozen en dan moeten er wel zwaarwegende argumenten zyn om van die functie af te stappen", zei hij. Bovendien stonden zijn relaties met Verolme in de weg. „Dat zou de zaak geen goed hebben gedaan", was zyn commentaar. Drs. Schmelzer noemde de samen werking met de fractieleiders van de drie andere regeringspartijen „bij zonder constructief". De menings verschillen over de kwaliteit vam dr. Grapperhaus vond hij niet meer dan een kwestie van verschillende taxatie. Hij vond de bezwaren te gen dr. Grapperhaus nog overdreven maar respecteerde dat ARP en CHU mr. Nelissen prefereerden. Hij meende dat in de huidige fase van de economische ontwikke ling vooral een kadidaat nodig is, die inventief kan optreden, goed kan onderhandelen, zonder moeite met de Kamer kan omgaan en die een goe de totaalblik op de economie heeft. Als kamerlid heeft mr. Nelissen twee moties op zyn naam staan, waarvoor hij als minister voor de consequenties komt te staan. Dit voorjaar nam de kamer op zyn voorstel een motie aan, waarin de re- regering werd gevraagd de in- vestiringsaftrek voor 't noorden des lands te handhaven. De motie is echter nooit uitgevoerd. Het afgelopen najaar gaf mr. Ne lissen zijn naam aan een anti-re volutionaire motie, waarin om een concentraties in het bedrijfsleven wettelijk onderzoek naar fusies en werd! gevraagd De motie stuitte ech ter op verzet van de VVD en had ook niet de instemming van het ka binet. De troosteloze ruïne van huize „Kraaybeek" in Driebergen, dat gisternacht volledig uit brandde. Vette rookwolken stij gen een dag erna nog op uit de restanten van interieur, ver koolde balken en vernielde per soonlijke eigendommen. Onder de gloeiend hete as moeten de stoffelijke overschotten liggen van de zeven bejaarde vrouwen, die nog worden vermist. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm. f 1.- HOOGEVEEN ANP» Op de generale synode van de Geref. Ker ken (vrijgemaakt) in Hoogeveen, die gisteren na het kerstreces weer bij eengekomen to, heeft ds. D. van Houdt er krachtig voor gepleit, dat er predikanten van de Geref. Kerken i vrijgemaakt) legerpredikant zou den worden. Ds. Van Houdt zag wel bezwaren tegen het legerpredikant- schap maar hij meende dat in deze tijd, waarin een geest van revolutie heerst en het pacifisme sterk is. de militairen benaderd moeten worden met het evangelie. EPENHEIM (ANP) Prinses Arm gard, die óp 18 december Jl., 86 jaar werd. heeft dinsdagmiddag op haar kasteel Warmelo in Diepenheim (O) de relaties van het landgoed een verjaardagsreceptie aangeboden. Op deze receptie, die werd bezocht door de neringdoenden, ambachts lieden, pachters, afgevaardigden van het gemeentebestuur van Diepenheim en anderen, vrscheen ook Prins Bern- hard die eerder op de dag op jacht v/as geweest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) „Ik heb ja ge zegd, omdat ik vond dat ik dat in de gegeven omstandigheden wel moest doen. Het was voor mij heel duidelijk, dat er op korte termijn een oplossing gevonden moest worden." Aldus lichtte Nederlands kersverse minister van Eco nomische Zaken, mr. R. J. Nelissen, gis termiddag direct na afloop van het be slissende, anderhalf uur durende ge sprek in de ambtswoning aan het Plein 1813 zijn ja-woord aan premier De Jong toe. Mr. Nelissen, sinds 19H3 kamerlid voor de KVP liet duidelijk merken dal het een moeilyke be slissing voor hem was geweest. Nadat hij maan dagavond laat door de minister-president was aangezocht om minister De Block op te volgen, heeft hy diep moeten nadenken. „Ik kan wel zeggen dat er vannacht van sla pen weinig is gekomen", bekende de nieuwe excellentie. „Vanochtend heb ik my zo breed mogelijk georiënteerd. Het spfeekt vanzelf dat Verolme daarbij op de eerste plaats kwam". In het gesprek met premier De Jong, waarbij ook minister Witte veen van Financiën aanwezig was, heeft mr. Nelissen bepaalde eisen gesteld. Die hadden voornamelijk betrekking op de si tuatie rond Verolme. „Ik zie de Verolme-proble- matiek als een punt dat het dringendst om een oplossing vraagt en ik ben mij ervan bewus; dat ik het als minister van Economische Zaken erg moeilyk krijg". De heer Nelissen kreeg van de premier en minister Witteveen echter dusdanige toezeggin gen. dat hij besloot de knoop door te hakken en toe te stemmen. Het bericht was voor de wach tende journalisten al geen verrassing meer. Kort tevoren had minister Witteveen bij het verla ten van de ambtswoning al gezegd dat de zaak voor elkaar was. De benoeming zat trouwens toch al in de lucht toen maandagnacht bleek dat staatssecretaris dr. Grapperhaus was afge vallen. Uitstekend werk Mr. Nelissen betreurde het vertrek van voor ganger mr. De Block. „Ik heb my altijd op het standpunt gesteld dat de heer De Block vooral op het terrein van de werkgelegenheid, de regio nale industrialisatie en bijvoorbeeld bij het ul tra-centrifuge-project uitstekend werk heeft ge daan. De metaal-c.a.o.? Ik zie zeer goed he: probleem waarvoor de heer De Block stond, maar ik ben er van overtuigd dat de andere leden van het kabinet het probleem niet min der duidelijk zien". Vragenvuur voor ministei Nelissen na het bekend worden van zijn benoeming. De nieuwe bewindsman op Economische Za ken zou er niet rouwig om geweest zijn als staats secretaris Grapperhaus het zou zijn geworden. uIk had het zeer graag gewild dat de beslissing vrijdag al gevallen was", verzekerde mr. Nelis sen. daarmee tot uiting brengend dat er flinke druk op hem is uitgeoefend om de benoeming te aanvaarden. De heer Nelissen maakt zich weinig illusies over zijn ministerschap, dat onvoorziene om standigheden voorbehouden voorlopig voor hem tot de kamerverkiezingen van volgend jaar zal duren. Het wordt moeilijk een duidelyk be leid te voeren in ande: half jaar tijd, gaf hij toe. „Maar ik troost mi» met de gedachte da', deze periode te kort is om te laten zien dat er wat van te maken is, maar óók te kort om te falen". Mr. Nelissen zei in elk geval ervan over tuigd te zijn dat hy het vertrouwen van het kabinet en de vier regenngspartyen heeft. Gaat minister Nelissen nu terstond de moties uitvoeren, die hij al$, kamerlid heeft ingediend, zoals handhaving van de investeringsaftrek voor het noorden en het, onderzoek naar fusies? Het antwoord luidde diplomatiek: „Ik zal er naar streven de continuïteit, van mijn werk als ka merlid en mijn nieuwe verantwoordelijkheid zo veel mogelyk gestand te doen". De jongste Met zijn 38 jaar is mr. Nelissen veruit het jongste lid van het kabir.et-De Jong. Met Mans- holt. Van den Brink en Zijlstra behoort hy bo vendien tot de jongste ministers uit de na-oor- logse kabinetten. Het record gaat echter nog steeds naar dr. Mansholt, die in 1945 op 37- jarige leeftijd minister van Landbouw werd ia het kabmet-Schermerhom/Drees. Aan de abonnees van de weekbladen Panorama, Libelle, Kijk, Sjors, Tina en Bobo. Door ziekte van Uw bezorger en door een ongelukkige sa menloop van omstandigheden is de bezorging van Uw blad zeer gestagneerd. In sommige gevallen heeft U geen blad ontvangen. In de loop van deze week, hopen wij dit alles rechtgetrok ken te hebben. Wy hopen dat U dit zult kunnen begrijpen en vertrouwen op Uw medewerking. Bij voorbaat danken wij U hiervoor. Hoogachtend. N.V. UITGEVERIJ DE SPAARNESTAD, Uw wederverkoper. R. v. HUMMEL, Hoge Rijndijk 26, Leiden. DEN BOSCH (GPDi „Wie zich tegen deze vrouw verzet, krygt te maken met al haar agressie en hardheid", schreef dr. J. Schnitzler uit Utrecht in zyn psychiatrisch rapport over de van twee moorden en enkele moordpogingen verdachte Riet H (46) uit Schyndel. Dinsdag na de behandeling van het laatste van de reeks misdryven door de rechtbank In Den Bosch voegde de psychiater daar nog aan toe: „Ik houd het voor mo gelijk dat ze by het opruimen van barrières in haar leven con flicten met de straf weg niet uit de weg gaat". Zelden is over een verdachte zo negatief gerapporteerd als over deze vrouw. „Grote con- tacstoonuseen, emotionee onge voeligheid. een extreem egoïs tische levensinstelling, ongekend hard, vol rancunes en agressie, lui, gemakzuchtig en afweer op roepend. Zelfs lotgenoten in het huis van bewaring accepteren naar niet", tekende de psychia ter deze zwak begaafde vrouw. De opsomming van al die on gunstige karaktereigenschappen ontlokte gisteren aan president mr. Th. Geense de opmerking: „Dat lykt my ook wel een heel ongunstige combinatie". Dr. Schnitzler achtte de vrouw door een sterke psychische gestoord heid en psychopatasoh karakter structuur in belangryke mate verminderd toerekeningsvat baar. Hy drong aan op onvoor- waardeiyke terbeschikkingstel ling van de regering als Riet H. voor een of meer van de haar tenlastegelegde misdryven wordt beoordeein. „De maaitschappy moet be schermd worden tegen deze vrouw met haar gevaarlyke ka rakter. Daarvoor is verwydering uit de maatschappy voor gerui me tijd gewenst", aldus de psy chiater. Hy vond het zelfs twy- felachtig of een verpleging nog wel ooit tot terugkeer in de maat sohappy zou kunnen leiden. „Als dat mogelyk Is, zal er in elk ge val een groot aantal jaren mee gemoeid zyn", zei dr. Schnitzler. Vandaag requireerde officier van Justitie mr. J. Boos ten in t marathon-proces tegen Riet H. Daarmee was zoveel tyd ge moeid. dat de raadsman niet meer aan het woord kwam en de duur van dit opzienbarende pro ces tot zeven dagen moest wor den uitgebreid. De Bossche rechtbank behan delde dinsdag het laatste van de reeks misdryven die het open baar ministerie Riet H. tenlaste heeft gelegd: de gif moord op Riet's toen 82 jaar oude vader op 26 juni 1964. De oude man werd op de avond van die dag plotseling ziek. De andere mor gen overleed hy. Riet bekende in november 1968 ook haar vader die dag vergif te hebben toegediend. Gisteren schreeuwde ze: „Ik ben onschul dig aan zij n dood". Nog geen uur na het begin van de behande ling moest president mr. Geen- se Riet opnieuw laten wegleiden om uit een nieuwe zenuwcrisis geholpen te worden. Gierend huilend en verward scheldend werd ze weggebracht. „Vader heeft die avond niets anders gehad dan twee aspe- rientjes". zei Riet gisteren. Pre sident mr. Th. Geense her innerde haar daarop nog eens aan haar bekentenissen". „Ze persten immers die bekentenis sen uit nJj tijdens verhoren. Hadden ze eerst die lyken maar nagekeken", borduurde Riet op een al wel bekend stramien. Mi-. Geense was het gisteren met de psychiater eens dat Riet waarschyniyk wel spyt heeft gekregen van die bekentenissen omdat kort daarna uit het on derzoek kwam vast te staan dat in de lyken van haar vader en haar eerste man geen sporen van gif waren gevonden. Riet diste gisteren weer een chaotisch verhaal op waarin ze en passant haar huidige echt genoot Frans Sleutjes een moord op haar vader in de schoenen wilde schuiven. Tien dagen na de dood van haar va der weigerde ze Frans Sleu tjes een hamer te geven omdat ze die opgeborgen had als aan denken aan opa. „Jy met je opa", zei Sleutjes toen tegen my, „ik heb hem uit de weg ge ruimd". Dat vertelde Riet gis teren. Die opmerking van Sleutjes zou haar pas later in het huis van bewaring weer zyn ingevallen. De psychia ter heeft in Riet ook ontdekt dat ze met het grootste gemak erop los fantaseert. Twee zusters van Riet legden gisteren voor de rechtbank nog al uiteenlopende verklarin gen af. Fien uit Schyndel zei: ,Jk geloof niet dat vader een natuurlyke dood is gestorven. Van Frans Sleutjes wist Fien geen kwaad woord te vertellen en de verhouding tussen haar vader en Riet had ze nooit erg hartelijk gevonden. De va der zou zich by haar nogal eens beklaagd hebben over het wan- ge rag van Riet. Toos uit Sint Oedenrode daarentegen nam haar zus ter in bescherming en verklaar de bedaard: „Ik geloof niet dat onze Riet vader om het leven heeft gebracht. Ik neem aan ik loop nu al een jaar met dat idee dat hij zichzelf van het leven heeft beroofd. De ver houding tussen hem en Frans Sleutjes liet veel te wensen over. Vader sliep met een ijze ren staaf onder het kussen om Sleutjes de baas te kunnen als dat nodig was. Hy wilde zelfs naar België om een revolver te kopen om Frans Sleutjes te kunnen weerstaan. Ik heb hard moeten praten om hem daarvan af te brengen". „Van Riet", zei Toos nog, „heeft va der nooit een kwaad woord ge zegd". Maar wat is waar in dit pro ces. Kort na de woorden van Toos las president mr. Geense voor uit een verklaring van zwager Gerard. „Na de begrafe nis van Riet's eerste man Jo van Eyndhoven zei vader tegen my in de tuin achter het huis: ik had liever dat die rot zak daarbinnen en daarmee be doelde hy Riet, was gegaan dan Jo". Toos heeft nog geprobeerd de oude man by Riet en Frans Sleutjes weg te halen. „Hy wil de niet met my mee, want Riet kon hem niet missen meende hy", zei zus Toos. gisteren, zy had het wel erg vreemd en heel vreseiyk gevonden dat Riet vader niet had verzorgd in de nacht toen hy lag te sterven, zy vertelde dat toen zy 's mor gens in het huis van haar va der kwam de man nog gekleed en al op bed lag. „Kort nadat wy daar binnenkwamen", zei Toos, „rolden er dikke tranen uit zyn ogen en stierf hy. Nogal mysterieus vroeg mr. J. Booster aan Toos: „Heeft u er wel eens aan gedacht dat Riet ook een hekel aan u had?". Daar biyf ik het antwoord op schuldig. Het schaap is toch al zwart genoeg", antwoordde Toos. Liep ook zy op het nippertje een aanslag op haar leven mis? Op een punt waren Fien en Toos het wel eens. zy be schuldigden Riet ervan ter- wyi haar vader lag te sterven, zyn portemonnee uit de broek zak te hebben gehaald en de overige kinderen later bo vendien een leeg geldkistje te hebben voorgehouden. Vliegramp op Samon Een DC-3 van de Polynesische Luchtvaartmaat schappij met 30 inzittenden aan boord is gisteren kort na de start van het vliegveld van Apia op de Samoa-ei landen in een lagune gestort. Er wa ren geen overlevenden. Besprekingen hervat De Rus- slsch-Chinese besprekingen over de wederzydse grensproblemen zyn na de terugkeer van de leider van de Russische onderhandelingsdelegatie, onder-minister van Buitenlandse Za ken Koeznetsov, in Peking hervat.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7