„Ik houd van jullie koningin en haar bloemenhoeden" 'Cinemanifestatie' in Eindhoven en Utrecht Wij adverteren in New York voor Nederlandse kaas. Maar niet voor "cheese out of the fist". Rus Iwau Rebroff naar Nederland: Achter het Nieuws' op een andere toer ew gióteren Twee wereldpremières Presentatie met publiek John Len non kunstenaar jrOETMDAO 14 MOTABT W70 ITTORCH DAGBLAD PAGINA 8 DEN HAAG De zanger-acteur Iwan Rebroff komt weer naar Nederland. Nadat hij tweemaal naar ons land werd ge haald door de KRO kunt u Iwan zaterdagavond zien en vooral horen, wanneer hij te gast is in het VARA-showprogramma „Een van de acht" gepresenteerd door Mies Bouwman. Nog geen jaar geleden beklaagde hij zich er over, dat iedereen in Duitsland hem kende, hem bejubelde en dat hij in Nederland bijna nooit gevraagd werd. Toen hy de eerste keer de lounge van hotel Schiller aan het Rem- brandtsplein te Amsterdam binnen kwam, zweeg iedereen. Wie is dat, die kolossale figuur met enorme bont kraag en muts? Iwan bespreekt een kamer, maar wil eerst het bed zien. „Dat is de pest in Holland", zegt hij, al die kleine benauwde bedden. Een liftboy gaat met hem mee. Even la ter komt hij terug, 't Kan ermee door. Nu het ontbijt voor morgen vroeg. Wilt u even noteren? Vier zacht gekookte eieren, jam, ham, kaas en rookworst. Witbrood en bruinbrood. De bediende, die dat al lemaal noteert, probeert het onbe wogen te doen. Even later leest hij het menu grinnikend aan de telefo niste voor. Smeuig Iwan Rebroff houdt van Neder land. „Af en toe", zegt hy, als ik even tijd heb, kom ik hier een week end kijken. Rijksmuseum, Rem brandt natuurlijk. En in Schiedam ben ik ook geweest. Wat kletst hier toch iedereen, dat je van citroenje never dronken wordt? Ik drink twintig tot vijfentwintig glaasjes, voordat ik optreed. Daar wordt je stem smeuïg van. Ik zou hier graag concerten geven en liederavonden, 't Bevalt me hier. 't Publiek, dat ik heb leren kennen, maakt het zin gen voor mij tot een genoegen. Wat hieir ook prachtig is, dat zijn de wol ken. Zo zie je ze nergens. Zon in Holland bevalt me niet. 't Moet hier een beetje mistig zijn. Dat is veel mooier. Zoveel zie ik de zon toch niet, zegt Iwan, want ik ben een echte nacht vogel. 's Nachts leef ik en ik slaap van 's morgens zes tot twaalf. Denk nu niet, dat ik een losbol ben. Ik eet waanzinnig graag en op koken ben ik gek, maar daarnaast probeer ik voor mijn omgeving een accep tabele figuur te zyn, die als het moet hard werkt. Ik zing niet voor myn eigen plezier. Dan zou ik het beter in de badkamer kunnen doen. Ik zing voor de mensen. Mensen, wees even stil, ik wil iets voor jullie zingen en als jullie het mooi vinden, klap dan. Dat is alles. koningin Iwan heeft ook nog een poosje in 1 j Nederland gewerkt. Dat was tydens I j|| zijn studie, toen hij in restaurant m Engels in Rotterdam zong. Dat was een mooie tijd, zegt hy. Koningin j j Juliana is daar ook geweest om naar mij te luisteren. Ik houd van jullie koningin. Ik ben dol op haar, ik jl verafgood haar bloemenhoeden. Wat denkt Iwan Rebroff van zich- 111 zelf? Eigenlijk niets, zegt hij. Ik |j heb me afgewend over mezelf te den- Ij, ken. Vroeger deed ik dat vreselijk j! veel. Nu wil ik gewoon mezelf zijn, j impulsief zoals ik ben. Ik geloof niet, i dat ik een goed mens ben. Hoog- 11| stens doe ik af en toe myn best er één te worden. Maar kan dat ooit? De grootste fout van de jongeren vind ik dat z ebang zijn oud te wor den. Ouder worden betekent je van jezelf bewust worden, rijper worden. Dat maakt het leven des te boeien der. Is er citroenjenever? Daar ga je dan. eentje met suiker. Tot spoedig en „Sa waschje svadowje", op je ge zondheid". 8.30 8.40 10.10 10.30 Voor de kinderen (KRO) De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Scala: informatief programma (NOS) Kenmerk: wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving (CVK/IKOR/KRO) Reportage voetbalwedstrijd EngelandNederland, in kleur (NOS) Uitzending van D'66 (NOS) Reportage voetbalwedstrijd EngelandNederland, in kleur (NOS) Toonbeeld: Radio Philharmonisch Orkest: werken van Debussy en Ravel (NOS) Uitzending Stichting Socutera (NOS) Journaal (NOS) NEDERLAND II De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) MIK: muzikaal amusementsprogramma (KRO) Journaal (NOS) Stage Coach, speelfilm (KRO) 10.33 Journaal (NOS) 10.40 Vamos a ver: Spaanse les voor beginners les 1 (NOS) Nu is de stem van Iwan Rebroff |n bijna alle Nederlandse radiopro gramma's doorgedrongen. Die grote ■ikke Rus, vragen ze dan, die zo fcieel hoog kan zingen van „Kalin- la" en de „Twaalf rovers". Die men- ken krijgen zaterdagavond hun zin, pant dan zal Iwan deze twee lied jes zingen. I Een goed jaar geleden woonde Iwan nog in Frankfort. Maar dat wonen stelde toen al niet veel voor. uk ben een bohémein", zegt hij, Len dus altijd onderweg". Op het Dgenblik heeft hy een pied-a-terre p Parijs, waar hij avond aan avond jbiomfen viert in Anatevka. Eén jnag in de week is hy vry en op die 'lag komt hij even naar Schevenin- Wie is Iwan Rebroff, de zanger an nauwelijks midden dertig, die iet hele jaar over de hele wereld werft om zyn formidabele stem te iten horen? Zyn muzikale Russi- che ouders lieten hem op zevenja- ige leeftijd al vioolles nemen. Iwan elf wilde liever zingen. De beroemde zangpedagoog Oscar lees ontdekte hem en zei: „Geef ne vijf jaar en ik maak van jou IWAN REBROFF de Parijse Anatevka een zanger van internationaal for maat". Voor Rees was het niet zo'n kunst dat te voorspellen, want Iwan bracht alles mee* wat voor zo'n car rière nodig was: een stemmateriaal van ongekende schoonheid en soe pelheid, een grote muzikale intelli gentie en een aangeboren gevoel om zijn zang dramatisch gestalte te ge ven. Iwan had toen al een zelden voorkomende stemomvang van vier octaven/ „Als ik een goeie bui heb, maak ik er met een beetje Holland se citroen jenever vijf van, lacht hy nu". Tydens zyn zangstudie was hy vele jaren solist in het Schwarz- meerkosakenkoor. Vooral daar ont dekte hy de rijkheid en de pracht van het Russische volkslied. Toen hy tydens een zangwedstrijd een eerste prys won, kreeg hij contrac ten bij radio, televisie en impresa rio's. Overal ter wereld kreeg hy gastrollen te vervullen en vandaag is hij één van de meest gevraagde so listen. Iwan Rebroff doet voor de le gendarische Fjedor Schljapin niet onder. EINDHOVEN (GPD) Van woensdag 28 januari tot cn met maandag 2 februari vindt in Eindho ven en Utrecht een internationale filmweek plaats onder het motto „Cinemanifestatie 70". Op het voorlopige programma staan 24 films, waarbij dan nog 'n aanzienlijke hoe veelheid korte Nederlandse en Vlaamse films buiten beschouwing is gelaten. Naast de Nederlandse premières kunnen de bezoekers twee wereldpre mières en zeven Europese premières op het witte doek zien. Eindhoven neemt voor de eerste keer deel aan deze internationale f-imweek. In twee bioscopen in 'i Phiilps Ontspanningscentrum kun nen tesamen dagelijks 1400 bezoekers de film bezoeken. Na afloop bestaat er gelegenheid met regisseur en/of hoofdrolspelers van gedachten te wis selen. Tot nu toe hebben 13 regisseurs toegezegd de premières bij te wonen onder wie de Franse regisseurs Pier re Clementi en Marguerite Duras. De organisatoren in Eindhoven lieten dinsdag doorschemeren dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de Amerikaanse acteur Dick van Dijke, hoofdrolspeler in de film „The Comic" van Carl Reiner, de cinema nifestatie zal bezoeken. De films die in Utrecht en Eind hoven hun wereldpremières maken zyn de Franse film „Le lit de la vièrge" van Pierre Clementi en de Italiaanse film „Het zaad van de mens" van de regisseur Marco Fer- J reri. Aan de cinemanifestatie zyn voor de bekroonde films geldprijzen van- i af drieduizend gulden beschikbaar ge steld. Er is een prijs voor de beste Nederlandse of Vlaamse inzending, deze worden steeds in het voorpro gramma gedraaid, een prys voor de I Eindhoven aan de hand van een en- beste kritiek, en een prijs van het 'juete onder de bezoekers worden publiek. Deze laatste prijs zal in toegekend. Hoe minder er van Biafra overblijft, hoe meer de televisie erover bericht. Gisteren eerst Scala, daarna Brandpunt-extra, en tenslotte AVRO's Tele- vizier. Brandpunt had bijvoor beeld Ed van Westerloo naar Kopenhagen gestuurd om v.an de vluchtcoördinator van de luchtbrug Sao Tomé —Biafra te vernemen, of de Nigeriaanse re gering al toestemming had ge- géven voor een hervatting van de „kerkvluchten". Nog steeds niet. Had hij hoop? Typerend antwoord: „We geven de hoop niet op, maar geloven het pas als we het zien". Overigens was er toch weer een vliegtuig geland van de Scandinavische kerken, en de eindconclusie «of zyn we daar nog niet aan toe?) is toch wel. dat de kerken zich voorbeeldig gedragen hebben in vergelijking met de politici. Niet iedereen is het daar na tuurlijk mee eens. In het jour naal zagen we bijvoorbeeld feestvierende jongeren in La- jos („Zo zie je, er zyn toch ook mensen bly om deze af loop. iedere wolk heeft een zil veren randje") een bord met zich meedragen, waarop zy de Paus het heetste plekje in de hel toewensten De KRO kwam verder met een programma over de demo cratie ia het ziekenhuis. Het frapperendst vond ik een verhaal van Boet Kokke over zijn belevenissen met het zie kenhuis toen hy, al bloedend, een vinger aangenaaid wilde krijgen. Men keek eerst niet naar hem om. beperkte zich daarna tot bloedstelpen, en ten slotte verscheen eindelijk een dokter. Na vier uur kon hy het ziekenhuis pas weer uit. Ook bij de controle, daarna, dezelfde taferelen van geduldig wachtende mensen in een stin kende wachtkamer. Kokke maakte de vergelijking met een supermarkt, waar je nooit wordt afgeblaft in een hoek neerge- plant wordt om een uurtje te wachten op je rookvlees. Van die kant had ik het nooit bekeken, maar hy heeft natuurlijk gelijk, het is te gek om los te lopen dat je bij Albert Heyn beter behandeld wordt dan in het zie kenhuis, alleen maar omdat het ziekenhuis geen concurrentie hoeft te vrezen! En dan was er natuurlijk „De derde man", als sluitstuk van de Graham Greene-serie. Ik moet me al sterk vergissen als we de ze film niet al eerder op het scherm te zien hebben gekregen (hij is tenslotte twintig jaar oud), en ik zag hem dan ook voor de vierde keer, maar hij bleek nog steeds niet aan overtuigingskracht te hebben ingeboet. Ik denk dat als Je de men sen over de hele wereld zou vragen, wat zij de beste en be kendste film van de laatste twintig jaar vonden. ,.De der de man" uiteindelijk als win naar uit de bus zou komen. De film had dan ook een accurate- re ondertiteling verdiend. Om één voorbeeld te noemen: „God and mercy" is echt niet „God en geld". En als ik voor de gelegenheid mijn taak als tv-criticus ook even mag uitbreiden tot die van de programmabladen, moet me van het hart dat vier van de vijf my terbeschikking staande programmabladen tekort scho ten in de begeleiding van de film. Mooi natuurlijk, die ver halen over Orson Welles, maar waar bleef de informatie over de rolverdeling? „Film met Alida Valli, Orson Welles, Jo seph Cotton, Trevor Howard, Bernard Lee en Paul Hörbiger", staat er dan. Wie wie is, moet je maar raden. NICO SCHEEPMAKER ADVERTENTIE In bladen als 'The New Yorker* zetten we nu en dan prachtige kleurenadvertenties voor Neder landse kaas. Want in Amerika zijn Goudse en Edammer hele sjieke delikatessen. Maar we adverteren er nooit voor kaas uit het vuistje, want dat kan daar niet. We hebben wel gehoord van een Mr. Hollywell die op een barbecue-party forse plakken Goudse ronddeelde - maar dat was dan ook een miljonair. Alleen hier in ons eigen kaaslandje is kaas zo goedkoop dat je er een machtig stuk op i kunt nahouden. Da's een van de dingen waarin een klein land groot kan zijn. Kaas uit het vuistje. Dit is de 20-jarige Miss World, Eva Riiber-Staier, gemak kelijk zittend op een van de ban ken op het vliegveld Heathrow bij Londen. Ze moest vier uur wach ten. omdat haar vliegtuig naar Oostenrijk in verband met het slechte weer vertraging had op gelopen. HILVERSUM (GPD) - Vanat aan- staande maandag zal de televisie actualiteitenrubriek van de VARA „Achter het nieuws" een gedeelte lijke nieuwe opzet krijgen. In de eerst volgende acht weken zullen namelyk I alle „Achter het Nieuws"-uitzendin- gen op de vaste maandagavond van de VARA op Nederland-2 met publiek worden uitgezonden. Als centrale presentator zal Koos Postema fungeren en beurtelings zal de uitzending komen vanuit Bellevue in Amsterdam of Studio-Idee in Loe- nen. Herman Wigbold, hoofd van Achter het Nieuws, zegt dat vooral de actua liteitenprogramma's in andere landen als Engeland, Frankrijk en Duitsland hem tot zyn besluit hebben gebracht. Deze programma's in het buitenland zijn niet slecht gemaakt, maar ver schillen niet met wat acht jaar ge leden in dit opzicht werd vervaar digd. „Ze waren niet verrassend, er ging geen telling van uit, Je ging er niet echt voor zitten, het begin voorspel de het eind eigenlijk al. Tot het vo rige seizoen heeft .Achter het Nieuws' kunnen ontsnappen aan hetzelfde ge vaar. Eigenlijk hadden we al aan het begin van dit seizoen op een an dere toer willen gaan, maar het ge brek een faciliteiten maakte ons dat onmogelijk. We hadden een grotere studio no dig en eigenlijk heeft ons programma „Op maat" eins de beschikking over die grotere studio gegeven, an ders hadden we onze nieuwe opzet zelfs moeten uitstellen tot het vol gende seizoen". Wigbold heefi gekozen voor de pre sentatie met het publiek, omdat er op die manier meer contact te kry- gen zou zyn met de kijker, „Het is fyn, dat soms iemand uit dat publiek iets te berde brengt en dat niet altijd de presentator het voor het zeggen heeft, iets dat bij sommige kijkers irritatie oproept. En dan. om het af gekloven woord eens te gebruiken, door de aanwezigheid van publiek is inspraak mogelijk". VOOR WOENSDAG 14 JANUARI Hilversum I. 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Act. 18.20 Ultz. van D'66 18.30 Stereo: Klink- Klaar zonder nonsens. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 ste reo: Tango Rumba Ork. en zangsol. 20.10 Stereo: Promenade Ork. en. zangsol. 20.10 Stereo: Promenade Ork en zangsol operetteconc. 21.05 Ge sprek; uitkomst van vraag en antw.: 21.25 Licht trio (opn.) 21.45 Nou. en cabaretprogr. 22.10 Country en Western muz. 22.30 Nws. 22.38 Med. 22.43 Act. 22.55 Stereo: mod. kamermuz. (opn.) 23.20 Radio Jazz. Magaz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 m. NCRV: 18.00 Strictly Country Stvle country and western rubr. 18.30 Nws. 18.41 Act. N.O.S.: 19.00 Verslag Hoog ovenschaaktoernooi ln Wijk aan Zee. 19.03 De betekenis van het vegetaris me bij de bestrijding van het wereld voedseltekort, discussie. 19.28 Stereo: licht gram. muz. 19.40 Engeland ne- derland, rechtstreeks verslag. 21.35 ste reo: lichte gram. muz. 22.05 Geen on derdaan maar burger, uitz. over de staatkundige vorming van de Neder lander. 22.20 Progr. voor blinden en slechtzienden. 22.30 Nws 22 40 Stereo X, een sprong ln het duister 23.55- 24.00 Nws. VOOR DONDERDAG 15 JANUARI Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: lichte gram muz. 8.00 Nws 8.11 Radiojourn 8 20 Stereo: i lichte gram muz. (8 30-8.33 Dc Groen- itemani 8.50 Mrogenwijd. 9.00 Stereo- Llankjuwelen (gr.). 9.35 Waterstan den. 9 40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr) (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Rondom 12: progr. voor de vrouw (11.55 Beurs berichten) 12.30 Sportrevue. 13.00 Nws 13.11 Radiojourn. 13.30 Stereo: 't muz. uur: l. Cello en plano: klas. en mod. muz. II Klein Omroep Vrouwen koor: mod. muz. III Planorecital: klas. muz. 14.30 Met het oog op de toekomst (IV), klanbeeld 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.03 De wereld van de opera: L'Orfeo. Monteverdi: muz. lez. 17.00 Tussen 10 en 20: lich te gram. muz. voor de tieners. 17.30 O: een rondje radio. 17.55 Med. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7 11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badtnerle: klas. en semi-klas. muz. (gr.) (7.30 Nws. yen Act. 7.50 Overweging 8.00- 8.10 Nws.) 8.30 Nws 8.32 Voor de hulsvr. (9.00-9 10 Gymn. voor dc huis- vr.) N.O.S.: 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische rubr. 10.20 Stereo: muz. uit de Barok. KRO: 11.00 Nws. 1103 Voor de zieken. 11.55 Med. NCRV: 12.00 Los-Vast, gevar. progr. (12.26 me eled. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30' Nws. 12.41 Act) 14.00 Stereo- The Kiüma Hawaiians Show. 14.30 School radio. 14.50 Streo: lichte gram. muz. 15.00 Christ, gerei, middagd. en din gen die minder op de voorgrond tre- den (16.00-16.02 Nws.) 17.45 Sportnet. Hilversum III 240 in. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Terug van weggeweest: muz. van toen voor lui steraars van nu! 9.30 Zzzoefln- strum. progr. 10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de koffie (11.00 Nws NOS.: 12.00 Nws. 12.03 Pop Slick. KRO: 13 00 Nws. 13.03 Plet Römer met licht amu- sem. progr. 14.00 Nws 14 03 Holster pop- en countrymuz. (15.00 Nws.) 16.00 Nws 16.03 10 RRRrrrrpopmagaz. 17 00 Nws 17.02 Act. 17.07-18.00 DraaiJ ijofdraalik: verzoekpl. progr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. N.O.S./ N.O.T.: 10.45-12.00 en 14 00 14.50 Schooltelevisie. N.O.S.18.45 kir De Fabeltjeskrant. N.O.S.: 18.55 Journ. VPRO: 19.04 Kleur: De Wand. korte Nederl. film van W.K. v. d. Vel de. 19.30 De Zuid Kameroense Twis ten 1602 N.O.S.: 20.00 Journ. VPRO: 20.20 AOS, Japanse tekenfilm. 20.30 Lepra, een volstrekt overbodige ziekte, filmreportage 21.30 Duck Soup. film van de Marx Brothers. 22.10 de heer lijkste middag van het Jaar. eenakter van John Guare. N.O.S.: 22.30 Journ. TELEAC: 22.35-23.05 Bij leven en wel- zyn les I. (herh.) Nederland II. NO.S.: 18.45 Kleur: De Fabeltjes krant. N.O.S.18.55 Journ NOS: 19.04 Inform progr. 19.30 Van gewest tot gewest NO.S.: 20 00 Journ. TROS 20 20 TROS-Toto. 20.40 Kleur; De dief van Washington, tv-film. 2130 Adam, een progr aUéén voor mannen CVK/ IKOR' RKK22 20 Christe nen in Latijns-Amerlka (dl. 3), do- cum. N.O.S.: 22.50-22.55 Journ. LONDEN (AP) Beatle John Len- non heeft gisteren de wereld der gro te kunst betreden met een expositie van 14 lithografieën die er in hun blote openhartigheid niet om liegen. Een van de kunstwerken staat in verband met het bezoek van de heer en mevrouw Lennon aan Amsterdam, waar zy in het Hilton Hotel, in bed gelegen een persconferentie gaven over de vrede en hoe deze moet wor den bereikt. John noch zyn echtgenote Yoko waren gisteren bij de opening van de tentoonstelling aanwezig. Hetgeen ge enmens eigenlijk verbaasde.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5