'Nu gewoon giroboek rekken •>r> 'Nu komt hulp pas Toenemende spanning tussen democratie en bestuurskracht Scholenbouw in Zuidwest dominee Bijl van Leids Biafra comité iësta Gitana in de jeidse Schouwburg jortuitwisseling ciden-Oxford Kamerlid over „Drie van Breda" VERHUIZING IN ARCHIEF Overweg Voorhout Raadslid Kret reageert op kritiek OENSDAG 14 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Door Henk de Kat) «LEIDEN Dominee C. H. Bijl kan het niet helemaal ver- ippen. Hij is degeen die de stoot gaf tot de oprichting van I Leids Biafra-comité. Op een moment dat Leiden meer dan «100 gulden bij elkaar heeft gebracht voor noodlijdend Biafra, rdt de totale ineenstorting van dat land gemeld. Een wat bitterde dominee Bijl: „Hoe treurig het ook klinkt: de situ- is nu gunstiger dan voorheen, voor de mensen daar. Zolang fra nog een partij was, meende Nixon ten onrechte niks te men doen. Nu ligt de zaak in het politieke vlak veel makke- Menselijk gezien is er geen keuze meer." teraard heeft het Biafra comité erover beraden hoe het nu ver- ofenoet met de hulpverlening. Ds. :overtelt: „Na het weekend ben ik alle kanten getelefoneerd met de ,wat doen we nou?". Ik heb Hoekstra gebeld, dat is zeg de Afrika-kenner van de ingshogeschool in Oegstgeest. kas helemaal op de hoogte. Hij at de internationale organisatie rezamenikerken (Joint Church de regeringen van alle aange- i landen heeft verzocht, zich het in de vluchtelingen aan te trek- oor van Nigeria te vragen: de luchtbrug te openen. Elke dat er niet wordt gevlogen kost duizenden levens. De mensen hebben geen enkele weerstand moet je rekenen. u het vliegveld Oeli onmiddellijk erstellen en tot internationaal reld te verklaren. Oeli is de toegangspoort tot dat deel van u ia. 0 het personeel van Oeli, de men- im wie het moet draaien, zo ig mogelijk te laten terugkeren. Dag en nacht der is het zaak de hulpverle- te vergroten, zodat dag en nacht ten kunnen worden uitgevoerd", ds. Byl. die ook nog weet te ■efen dat Zweden als eerste van nden die bij de Joint Church Jirganisatie zijn aangesloten, zich dit kernprogramma heeft ge- 2rd. De Nederlandse JCA wil extra vliegtuigen charteren, n: 1,1 miljoen. 1 en politieke actie ziet de Leid- rvormde jeugdpredikant in dit Dj m geen heil. 1 e eerste taak moet zijn het op en van die twee vliegtuigen. moet niet zijn: we stop- rmee, maar: we verdubbelen of ledubbelen de inzet." grootste moeilijkheden liggen ogenblik bij het transport van ajoederen naar Biafra. Vandaar odzaak van de heropening van chtbrug. In de landen rond Nigeria liggen tientallen tonnen goe deren opgeslagen. Van de zijde van Joint Church Aid zou er nog eens 14.000 ton onderweg zijn. Er staan talrijke organisaties te popelen om deze goederen naar de bedreigde ge bieden over te brengen. Het wach ten is op toestemming van de Nige- riaanse regering die wederom heeft laten weten geen „binnenlandse in menging" te dulden en de hulpver lening in eigen hand wenst te hou den. „Ik geloof dat de mensen nu ge woon hun giro-boekje moeten pakken en moeten geven", vindt ds. Bijl. Niet geven om de één af andere lol lige of originele actie, maar gewoon omdat het nodig is. Tot nu toe heb ben we als stad toch niet gek gerea geerd". Luchtbrug Ds. Byl laat de uitdrukking "za kelijke barmhartigheid" vallen, als hij het heeft over de actiegroep die voor f 2800 één Biafraantje elders in veiligheid kan brengen. Joint Church Aid is niet zo gelukkig met dit initiatief. „De gedachte achter de actie is natuurlijk prachtig en sym pathiek, maar het leidt de aandacht af van de luchtbrug, die nog altijd een paar miljoen mensen méér in le- "en houdt. En al zou je een paar duizend Biafraantjes kunnen over brengen, dan zit je met al die wees jes. Wat heb je dan eigenlijk nog be reikt, zou je je af kunnen vragen. Het gaat nu om een zakelijk afwegen van de belangen." Inmiddels is de Nederlandse hulp verlening aan Biafra gebundeld. Alle acties lopen nu via het landelijk Biafra comité, dat de gelden zo goed mogelijk verdeelt. Het Leidse giro-nummer is 318.000 tn.v. Leids Biafra comité. Daar op zijn tot nu toe nuchtere, ronde be dragen gestort die de f 42.000 vol hielpen maken, maar ook vist ds. Bijl er een overschrijvingsbiljet uit met een bedrag van zes gulden, waarop staat: „Opgehaald door Hil- de Zevenbergen (11 jaar) en Carla van Polanen (9 jaar) met het verko pen van zelfgemaakte kerstkaarten" ten". 0IDEN De directie van de Schouwburg is het gelukt om nenwerking met H. J. da Silva oorstelling te organiseren van 0Fiesta Gitana-da Silva, zojuist ederland aangekomen na een g, icolle voorstellingenreeks in het re des Champs-Elysées in Pa- (j )p woensdag 21 januari zal in een voorstelling worden gege- beroemde Curro Velez zal zijn liteit. Flamenco-dansen met N ngewikkelde structuur, tonen. E nsatie van de Parijse voorstel de zigeunerin Dolores Amaya, „Jaleodora", aanvuurster van nsers, het gezelschap tot grote ities opstuwen. De zanger Cas- e Utrera is merkwaardigerwijze ^londharige en blauwogige vol- zigeuner. io Loreto is in Spanje één van A| ïeste gevraagde danseressen en n «idse publiek zal kunnen zien »m. Zang is en van Miguel Ma- ang en dans van de „wilde" tl ïer, El Toro. il DEN Dit Jaar is het 25 jaar if&n, dat de jaarlijkse uitwisse- a voornamelijk op sportgebied, Hand kwam tussen Leiden en gelegenheid daarvan zal tij- Jiet Leidse bezoek aan Oxford 6 Juni tot 4 juli 1970 een fancy ii (orden gehouden in het stad- 5n te Oxford, waarvoor aan Engel- de grote belangstelling bestaat, frlandse ondernemers worden staat gesteld hun produk- tonen en daarvoor reclame te p tellingen en bedrijven, die oor belangstelling hebben, kun- ladere infor— a ties beko— en bij e: recteur van de Leidse Sport ing, Stationsweg 32. Manoio Sevilla is het prototype van de Sevillaanse zigeunerzanger en Ana Rodriguez heeft de Andalusische dansstijl, waarbij hoofsheid en gra cieuze houding de hoofdrollen spelen. Mercedes Rodriguez danst in de klas sieke Flamenco-stijl. Juan Montoya trad reeds op 15-jarige leeftijd op en de jeugdige Juan Manuel wordt be schouwd als iemand, die het nog ver ln de Flamenco-kunst zal brengen. Het gezelschap wordt begeleid door Antonio Arenas en Ricardo Nino. Het laatste Leidse nieuws: vanoch tend meldde de leao-school aan het Noordeinde dat de leerlingen 3300 gulden hebben weten te vergaren voor het Biafraanse kind. Ze hebben daartoe o.m. een open fancy-fair gehouden, op hun vrije zaterdag sta pels boeken gekaft in een boekwinkel en een verloting op touw gezet. Voor Leidse jongeren LEIDEN Gisteravond werd in de Kleine Burcht een vergadering gehouden door de Combinatie Con fessionele jongerengroepen geza- menlijke organisatie van KVP-, AR, en CH-jongeren in Leiden). De heer Van Schaik, lid van de Tweede Ka mer, sprak over de „Drie van Bre da". Hij wilde de zaak niet tot een par ty-politieke maken, evenmin tot één van naastenliefde. Wat dit laatste betreft: welke naasteliefde moet pre valeren, die tot de slachtoffers of die tot de veroordeelden? De heer Van Schaik stelde het rechtsprobleem centraal. Volgens Ne derlands rechtsgevoel is levenslang geen juiste strafmaat meer en daar om wordt deze op termijn gesteld. Waarom zou dit voor de drie niet gel den? In de discussie met de heer Van Schaik bleken de aanwezige juridi sche studenten vatbaar voor het argument van inconsequentie in ue rechtsbedeling. Vergelding en voorbeeld stellen werden o.a. als tegenargumenten naar voren gebracht, maar de ver gadering was grotendeels de mening van de heer Van Schaik toegedaan. Kerkelijk leven GEREF. KERKEN Beroepen te Aalten G. Snel te Oude en Nieuwe Bildtzijl. GEREF. KERKEN (VRIJGEM) Bedankt voor Haarlemmermeer C. Bakker te Oldenzaal. GEREF. GEMEENTE Aangenomen naar Tholen C. He geman te Unionville Ontario Canada. Bedankt voor Middelharnis, Chr. van den Poel te Ierseke. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Dordrecht-Gor- kum drs. J. W. Gunning voorheen zendingspredikant op West-Java. Dominee Bijl (Foto LD/Holvast) LEIDEN In verband met een interne verhuizing in de gebouwen van de Gemeentelijke Archiefdienst aan de Boisotkade zal de studiezaal van het archief in de periode van 19 januari t/m 15 februari a.s. ge sloten zijn voor het publiek. De studiezaal die tijdelijk gehuis vest was in de nieuwe vleugel, ver huist terug naar het oude gebouw, waar 'n geheel gemoderniseerde stu diezaal wordt ingericht. Tegelijker tijd wordt dan in de nieuwe vleugel de tentoonstellingszaal in orde ge bracht. "xerA schrijven Op vijf kilometer weg telde ik gis termorgen in het schemerdonker 12 onverlichte fietsen, bij de over weg in Voorhout, de trein van tien over acht uit Leiden richting Haar lem met één deur wagenwijd ge opend, en drie onverlichte auto's. Dit laatste zullen we maar aan de NS overlaten en aan de volwassen be stuurders. Maar die fietsers waren kinderen. Is het bravoure of slordigheid, waarschuwen onderwijzeres essen) niet, is de ouders het leven van hun kinderen geen lamp meer waard? Voor minder dan vijf gulden zie ik in de winkels wit licht vóór en rood licht achter uitstralende lantaarns die, om de arm gedragen, werkelijk zeer effektief zijn. Ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als ik één van de fietsers gisteravond in de mist voor mij op de weg had gekregen. Of liever, het taboe opzij zettend, ik moet aannemen dat ik er. bij de grootste oplettendheid, één onder de auto had gekregen. Anders wel die oude dame of die matroos die ook al zonder licht over de grote weg door het vliegkamp Valkenburg reden. Een willekeurige dag, alles weer eens goed afgelopen, maar toch? Th. J. Hondius, Den Haag. LEIDEN „Inderdaad, poli tiek valt er nu niet zoveel meer aan Biafra te doen", geeft de 20-jarige Jan Verver toe. Deze Leidse hts-er was de ziel van een groepje jongeren, dat zich indertijd bij het Biafra-comité van dominee Bijl aansloot om een politieke oplossing voor de oorlog te bewerkstelligen. Hun argumenten kwamen neer op: ..Als je alleen maar geld geeft, is dat niet voldoende. Het lost de problemen niet werkelijk op. Zolang je niet een politieke daad stelt, verandert er niets". Op een tragische manier kan het politieke groepje zichzelf nu wel opdoeken, al wil Jan Verver nog wel het één en ander kwijt: „Nu de belangen van Engeland en Amerika zijn veilig gesteld, nü pas komen ze met allerlei hulp terwijl ze twee jaar lang zijn voorbij gegaan aan het menselijk leed". Jan Verver herinnert eraan, dat Engeland steeds wapens aan Nigeria heeft geleverd onder het motief: „Als wij het niet doen, doet Rusland het wel, en op deze manier behouden we nog wat invloed op Nigeria". Dan moet Engeland die invloed nu maar aanwenden om de aanvoer vain hulp niet langer op te houden, vindt Jan Verver. „Dit ophou den is een verkapte vorm van uitmoorden". (Foto LD/Holvast) LEIDEN Het Leidse raadslid ds. A. J. Kret (Prot. Chr.) gaat in een artikel over „democratie en bestuurskracht" in op wat hij noemt misverstanden, die zijn gewekt naar aanleiding van een interview met hem in de Nieuwe Leidse Courant. Kri tiek op zijn woorden bleek ook uit een ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad, reden waarom wij de heer Kret op zijn ver zoek ook in ons blad aan het woord laten. Hij tekent daarbij aan zijn persoonlijke mening te geven. Reactie kwam er vooral op de op- de gekozen oplossingen jagen de po- merking in het interview, „dat in TIT het algemeen gesproken het gehalte van de raad wel een opknapbeurt kan hebben en dat in het college al leen mensen moeten komen met een universitaire opleiding of in elk ge val mensen, die op academisch ni veau kunnen denken." De heer Kret schrijft hierover: Er zijn er die dachten aan „ver loochening" van de kleine luyden en een poging tot terugkeer naar de ..oude liberale standsfracties." E zijn er ook die vriendelijk hebben herinnerd aan de academici Mus- sert en Van Genechten. Dat is nogal wat. Het kan zyn, dat die misver standen zyn gewekt door de weerga ve of de woordkeus. Zelfs is het mo gelijk gebleken, hieruit een soort aanval op personen af te lezen. Ik doe dat liever niet af met: „dat was de bedoeling niet." Het lijkt me eer lijker, te stellen dat ik dat betreur. Het ging en gaat mij niet om perso nen. Heeft iemand zich persoonlijk geraakt gevoeld, dan passen hier voor alleen maar openlijk excuses. Waar het mij om ging en gaat, is een democratisch en bestuurlijk pro bleem. Er moet een oplossing ko men niet alleen in Leiden voor het acute probleem van de toene mende spanning tussen democratie en bestuurskracht. Wij willen een zo perfect mogelijke democratie. Wij willen óók een zo groot mogelijke bestuurskracht. Met halve of gekort wiekte democratie neemt niemand meer genoegen. Evenzo neemt nie mand meer genoegen met een slap bestuur. Alle politieke partijen staan voor de taak. om uitgedrukt in pro gramma's en in mankracht, in die spanning een uitweg te vinden. En litieke spanningen op. Waarom? Omdat de kiezers duidelijkheid LEIDEN Een beeld (foto LD/ Holvast) van de Rudolf Steiner- school. één van de in aanbouw zijnde schoolgebouwen in Zuid west. Over een maand of tiuee wordt dit gebouw met acht loka len, op de hoek van de Schubert- laan en de César Franckstraat, in gebruik, genomen door deze bij zondere school voor gewoon lager onderwijs, die nu nog is gehuis vest aan de Langebrug. Het is de zoveelste school in Leiden en omgeving volgens het z.g. HB-80-systeem. Overigens komt er een eind aan deze serie en zal worden overgeschakeld op de traditionele bouw, omdat de seriebouw geen financiële voorr- delen meer heeft. De laatste HB- 80-school in Leiden verrijst aan het Strausspad, eveneens in Zuidwest. Er wordt gewerkt aan de fundering en gehoopt wordt het gebouw bij de aanvang van de nieuwe cursus in gebruik te kunnen nemen. Deze openbare lagere school is bij de aanvang van de cursus 19681969 reeds met het onder wijs begonnen in het gebouw van de Geref. school aan de Kennedy- laan, waar het Strausspad vlakbij is. Burgemeester en wethouders hebben zojuist besloten aan de nieuwe openbare school de naam te geven van Apolloschool. willen. Tot die duidelijkheid behoort, dat de politieke groeperingen een helder program hebben, dat niet uit is op het compromis: dat zich niet hult in vage bewoordingen: dat een maximum aan kansen moet krijgen om verwezenlijkt te worden. Tot die duidelijkheid behoort ook dat er om openbaarheid van bestuur wordt ge vraagd. Geen geheimzinnigheid, geen geschipper, geen vertrouwelijkheid, gesloten deuren of gesloten dossiers. Openbare commissievergaderingen, scherpe aftekening van het beleid. Daarbij een maximum aan in spraak, een toename van de be stuurlijke verantwoordelijkheid van de raad, en nog wel meer. Maar intussen heeft zich óók een andere ontwikkeling voorgedaan. Het apparaat, dat nodig is om goed te besturen en te regeren, wordt zó zwaar aangesproken dat er in snel toenemende mate specialisten nodig zijn op allerlei (nieuwe) instanties. Ook de oude vertrouwde diensten breiden zich uit en specialiseren zich binnen het eigen terrein. Er is een grote, steeds grotere en steeds meer gespecialiseerde, deskundigheid no dig op elk maar denkbaar gebied dat het besturen raakt. Met als ge volg dat het aantal „top"-ambtena- ren sterk is toegenomen en nog steeds toeneemt. Dat gebeurt niet alleen bij de overheid. Het gebeurt ook in het bedrijfsleven, in de on derwijswereld, in allerlei andere vor men van de maatschappij. van een ambtenarenkorps, waaraan datzelfde college en diezelfde raad steeds hogere deskundigheidseisen stellen. Dat is geen verzinsel. Het is een proces dat zich duidelijk afte kent. Men ga o.m. de eisen maar na die bij advertenties van overheids wege gesteld worden, om daar bij maar niet nader in te gaan op het ook nog voor al die functies ver eiste psychotechnische onderzoek dat iedere sollicitant moet onder gaan. Wij gaan in onze samenleving niet over één nacht ys! Politieke jongerengroepen ook in onze stad hebben hieruit pu bliekelijk soms de conclusie getrok ken, dat bijvoorbeeld wethouderspos- ten alleen door terzake deskundigen mogen worden bezet. Niemand heeft toen gereageerd met: „dat is stands- bestuur dat is fascisme, Wel is daar tegenover gesteld dat wij krachtige bestuurders moeten hebben. Deskun digen en bestuurders moeten elkaar corrigeren. Maar daarvoor moeten beide (en niet één van beide) ge wapend zijn met het vermogen, goed analyserend, eventueel relativerend te kunnen denken; niet bij voorbaat overtuigd van het eigen gelijk; be reid om eigen mening en hypo thesen in discussie te geven; bereid om eventueel ook ongelijk te erkennen. Mensen die knopen dur ven doorhakken. Democratie Willen wij bereiken, dat deze inge wikkeld en massaal geworden sa menleving op voluit democratische wijze wordt geregeerd, dan heeft dat gevolgen. Ten eerste moeten wij al len ons democratische recht gebrui ken door helder en duidelijk onze stem te laten horen. Maar tevens moeten wij onze democratische plicht vervullen door voor regeren en besturen de beste mensen in te zetten die we kunnen vinden. Alleen tegen déze achtergrond is de term „academisch denken" gebruikt. Ons democratische recht èn onze demo cratische plicht moet namelijk er gens ln uitmonden. Democratie is niet een doel in zichzelf, maar een middel om een doel te bereiken. En dat doel is het welzijn van de ge meenschap. Ik zeg niet, dat tot nu toe de poli tieke groeperingen niet de beste mensen die te vinden waren, hebben afgevaardigd. Het is niet aan mij, dat te beoordelen. Ik ben trouwens betrokkene. Het ging mij er alleen om, juist als betrokkene, te consta teren dat besturen een steeds zwaar dere taak wordt. Als de democratie wil uitmonden in bestuurskracht, zullen in steeds toenemende mate de colleges en de raden op vergelijkbaar niveau tegen spel tegen en samenspel met alles moeten leveren, wat zich in onze samenleving op steeds hoger niveau bekwaamt, en bewerk- tuigt. Voorbeelden van wat onder dit „alles" te verstaan is. hebben wy in Leiden genoeg. Te denken valt aan het georganiseerde bedrijfsleven, aan de Kamer van Koophandel, aan de universiteit, en natuurlijk evenzeer aan de eigen diensten en instellin gen. College en raad zullen steeds meer moeten gaan werken met gees- I tesprodukten (nota's bijvoorbeeld) Alternatieven Wie deze weg niet op wil, moet an dere zoeken. Maar welke zyn dat? Wat het PAK doet, is m.i. onmoge-» lijk en frustreert zichzelf. Het gaat bij voorbaat uit van eigen gelijk: het bant elk compromis uit; het laat het program als papieren paus fun geren; het aanvaardt slechts onder voorwaarden medebestuurlijke ver antwoordelijkheid. En om de demo cratie te redden laat men de kan didaten het program met bijkomen de bepalingen ondertekenen. Daar mee het gevaar lopend, dat onderte kening van het PAK-program van meer gewicht is dan het geschikt en bekwaam zijn om raadslid, resp., wethouder te zyn. Levert dat be stuurskracht op? En voor hoelang? Heeft het PAK gekozen tussen de mocratie en bestuurskracht? Dat is geen keus. Men moet beide of niets. Hoge eisen stellen is een eis van democratie en een bewijs van res pect voor de samenleving. Als wij in dit leven moeten werken met de technische en geestesvermogens die wij in ons dagelijkse beroep zelf oproepen, moeten wy óók de omke ring daarvan aanvaarden: dan moe ten wij óók weer krachten inzetten die met die vermogens werken kun nen. Wie een geheid program ma maakt, dat zware eisen stelt aan de overheid, en vervolgens of tege lijk maximale eisen stelt aan een sterk en deskundig bemand ambte narenkorps, moet ook in de kandi daturen de consequenties daarvan trekken. Wie dat niet doet, bewijst de samenleving een slechte dienst, die met de term „democratie" niet goed te maken is. De kiezer wordt er zelf slachtoffer van. Intrede drs. W. L. B. Schipper LEIDEN Drs. W. B. L. Schip per. die een aantal maanden bij ds A. J. Lamping in de hervormde Vre- deswijk leervicaris is geweest, zal a.s. zondag door zyn broer, ds. J. Schipper uit Zwolle, worden beves tigd als predikant van de Hervormde gemeente van Kolderveen en Dinxter veen in de classis Meppel. In dezelf de dienst zal hy zijn ambt als predi kant aanvaarden. Drs. Schipper stu deerde aan de Leidse Universitêit theologie.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3