techniek li Alexander Usinsky Bloembollenexporteurs krijgen P.Y.S.-service "Samenwerking kan veel positiefs bijdragen" SUKRISTOL OJOEKWOE ZOU IN LISSABON ZIJN Journalist heeft hem gezien Danaiden - Het Zuiden: duel van groot belang Talentenjacht in Treslong-Hillegom NCERT KUNSTKRING VOOR ALLEN legroep in er wijk wil t wijken FORUMAVOND VAN S.G.P. IN KATWIJK Kritiek op „De Tulp Sassenheims burgemeester over structuurplan Bollenstreek Microkorf balprogramma LDWS wint in hoger beroep ,AG 14 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 Een van de virtuo- rreuzen van de oudere ie speciaal om zijn Cho- üngen hooggeroemde, jrong Russische, pianist f Usinsky, in onze stad met groot suc- reden. Als solist op het van de „Kunst- Allen" toonde hij nu van andere componis- over de vermogens kken, die geen twijfel o zijn voornamelijk op iuffende techniek inge- ersoonlijkheid. Daarbij aan de diepe mu nauwelijks toe- de overbekende Sonate 31 no. 3 uit de tweede periode v an Beethoven, looide toen een geweldige en dus compositorische ig. „Van nu af aan wil ik weg inslaan" heeft Beet- het schrijven van deze Dat is in tal van op- Usinsky's spel sonate wel sterk toege- naar ons gevoel te harde, soms zelfs ru iing. hoewel de duidelijke niets te kort kwam. Jam- jj in het onvergetelijk zan- luetto, dat bij Beethoven st de plaats van het Trio verstek liet gaan. gespeelde rapsodische b kl. t. van Franz Liszt. 2 februari 1853 was een ke tot gemengde gevoe ding gaf. Weliswaar is zij èns belangrijkste composi ta formeel als thematisch IJK GPD> De ,.al- ludenten", die de Katho- ogische Academie nu al zet houden, hebben una- in de bezetting te conti- ondanks 't in de lucht )!itieoptreren nadat bur- G. S. Bruinsma giste- naakte tot ontruiming te aan. De Beverwijkse ge- e zal zo nodig tijdens de de ontruiming door 40 ilitie gedetacheerd in p worden bijgestaan, iaris der Koningin in de )ord-Holland, mr. F. J. gaf hiervoor toestem- Sinatra heeft gisteren van zijn twee doch- (links) en Nancy ie grond opengehakt ■pneumatische hamer, dat in Palm Springs begonnen met de een nieuw medisch Frank Sinatra is de st die fondsen voor de dit centrum heeft ge- opzicht, daarbij voor de tijd opval lend door een bijzonder gedurfde harmoniek, doch daarnaast is het uitgesponnen karakter zo evident, dat men al gauw genoeg krijgt van dit menigmaal bombastische geheel. Ook hier legde Usinsky in al te hevi ge mate het accent op de luidruch tigheid. Het leek alsof de vleugel onder dit fameuze geweld ging bezwijken Na de pauze een verademing tijdens een aantal Préludes (1910-1913) en Etudes (1915) van de impressionisti sche Debussy, die deze tot dichterlij ke ontboezemingen wist om te tove ren. De pianist bleek hiermee tot onze verwondering grote affiniteit te be zitten, in het bijzonder met het bril jante en suggestieve „Feu d'artifi- ce." De Etudes zijn geschreven ter herinnering aan „Monsieur Frédéric Chopin" en buitengewoon instructief voor het moderne spel, waarmee de pianist vertrouwd bleek te zijn. Dat hem ook in deze allerzwaarste oefe ningen zyn allesbeheersende tech niek goed van pas kwam, verbaasde vanzelfsprekend niet. Serge Prokowjew, de grote Rus, was gekozen als sluitsteen: diens geestige Gavotte en hamerende Toc cata waren aan de orde, waarbij speciaal de laatste als een fonkelend paradepaard van de eerste rang kon gelden. De hierin vervatte ontzagwek kende moeilijkheden werden glans rijk overwonnen. De grote verrassing kwam even wel pas tijdens de beide toegiften: Chopins Mazurka in a kl. t. en de Etude in f kl. t. Daarmee had de pianist zich totaal vereenzelvigd, hij uitte zich als een Chopin-kenner bij uitnemendheid en ontplooide de rijp heid, welke de toehoorder tot een volledige overgave aan zijn interpre taties zonder reserve wist te dwin gen. De ware Muze had tenslotte tèch de zege behaald! Til. J. HANNEMA Statenkring Leiden LEIDEN/KATWIJK De kies verenigingen aangesloten bij de Sta tenkring Leiden van de Staatkundig Gereformeerde Partij organiseren vrijdag 16 januari, 's avonds acht uur, in het hervormde wijkgebouw „De Hoeksteen" aan de Burgerdyk- straat 27 in Katwijk aan Zee een fo rumavond. Het forum zal worden gevormd door de tweede kamerleden ds. H. G. Abma en ir. H. van Rossum, wethouder J. van Dijk uit Katwijk en de heer J. W. van Buuren, voorzit ter van de SGP-kiesvereniging in Leiden. Staatsgreep verijdeld Volgens het blad El Ayam heeft generaal Chalid Abbas, lid van de raad van de revolutie in Soedan en minister van Defensie, meegedeeld dat er een poging tot een staatgreep verijdeld en dat een aantal militairen aange houden is. Onder de samenzweerders bevond zich een gepensioneerde ge neraal. (Van onze bloembollenmedewerker j LISSE Na zijn nieuwjaarsrede deelde de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, de heer H. J. Hylkema, meedat blijkens een publikatie in het publikatieblad van de Europese Ge meenschappen, de minimum-exportprijzen voor bloembollen waren vastgesteld overeenkomstig de Nederlandse voorstéllen. Een uitzondering gold voor de gladiolen, die vijf procent hoger waren gezet. Hij deelde op een vraag mee, dat dit laatste door de Fransen was gevraagd. Mr. F. B. M. Nederveen was van mening, dat uit het feit dat het Comité van Beheer dat dieze zaken aan de Euro pese Commissie voorstelt unaniem was in zijn mening, mocht wor<- den afgeleid, dat deze minimum-exportprijzen in de toekomst zou den kunnen worden gecontinueerd. De vertegenwoordiger van de re gering, mr. Kanstein. wees de he ren er op, dat de vergaderingen van het Comité van Beheer besloten zijn. Ei mag dus niets uit die verga dering worden verteld. „We hadden het van andere zijden ook gehoord", aildus verweerde de voorzitter zich. Bovendien deelde de heer Kanstein mee, dat de conclusies van mr. Ne- SASSENHEIM/BOLLENSTREEK De behartiging van het gemeenschappelijke belang van de zeven Bollenstreekgemeen ten, Warmond, Sassenheim, Voorhout, Lisse, Noord wijk en Noordwijkerhout, die, zoals het Leidsch Dagblad gisteren reeds meldde, in de vorm van een structuurplan Bollenstreek zal worden gegoten, moet een wettelijke vorm krijgen. Tot deze conclusie zijn de colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten in de bloembollenstreeK gekomen tijdens de laatste overleg vergadering op 5 januari in Lisse. In een brief aan de raden van de be trokken gemeenten schrijven zij, daf. zij binnen enkele maanden concre ter over hun bevindingen en zienswijze zullen berichten. Aannemelijk is, dat de conceptregeling 2 maart aan de desbetreffende gemeentebesturen wordt voorgelegd, aan de hand waarvan men definitief tot het struc tuurplan zal besluiten. In een brief aan de gemeenteraden wordt gesteld, dat sinds 31 maart 1969 het overleg tussen de colleges is ADVERTENTIE Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door .de Ned. Ver. van Suikerzieken. i>egonnen nog drie vergaderingen zijn gehouden. Voor een aantal gemeen schappelijke problemen werden amb telijke nota's voorgelegd. De aan de hand hiervan en ook op andere wijze aan de orde geweest zijnde onder werpen betroifen de werkgelegenheid, at vestigingsmogelijkheden van am bachtelijke bedrijven, de ruimtelijke ordening met betrekking tot de glas cultuur. het streekplan Bollengebied, de afvalverwerking, de bijdragen van de gemeenten aan het kinderdagver blijf in Noordwijkerhout, het voort gezet onderwijs, de subsidiëring van de streekmuziökschool en de muziek gezelschappen. In een aantal geval len kon een gemeenschappelijk standpunt worden bepaald. Bij de behandeling is gebleken, dat, ondanks de schijnbaar vele overeen komsten tussen de bollenstreekge- meenten en het gemeenschappelijke in hun structuur en verschijnings vormen, de verschillen in onderdelen en in bestuurlijke uitgangspunten niet onaanzienlijk zijn. Een sterke agglomeratie-samenwerking op veler lei gebieden, zoals elders valt waai te nemen, lijkt op dit moment in de streek, dan ook nog niet realiseer baar. Een pmit van sterk gemeenschap pelijk belang is echter duidelijk de struotuurbepahng van die streek, die voor de 7 gemeenten onder meer wordt geregeld in het streekplan Bol lengebied. De zeven colleges menen, dat in de behartiging van dit ge meenschappelijk belang voldoende redenen zijn gelegen om te komen tot een hechtere binding in de vorm van eenofficieel door de gemeente raden vast te stellen gemeenschappe- kijke regering. Orgaan Bij deze regeling mag een or gaan. niet ontbreken. Een derge lijke samenwerkingsvorm kan in de praktijk wellicht 'n goed startpunt zijn voor de gemeenschappelijke beharti ging van zaken, welker mogelijkheid thans nog niet onderkend wordt. De colleges zijn dan ook thans doende te bezien op welke wijze één en ander wettelijk gestalte zou moeten krijgen. Zij vertrouwen de raden binnen enkele maanden con creter van hun bevindingen en ziens wijze op de hoogte kunnen stellen. Sassenheims burgemeester J. ba ron van Knobelsdorff stelde zich gis teravond tijdens de raadsvergadering positief op tegenover intergemeen telijke samenwerking, zoals in streek- als gewestvorm. „Op 25 fe bruari 1969 is Sassenheim toegetre den tot het gewest Leiden. Dat is een belangrijk besluit geweest. Er zal dit jaar trouwens toch veel discussie komen over de nieuwe samenwer kingsvormen. Het is een nieuwe be stuursvorm, die de oude opvolgt. Als gemeente zijn we er primair voor de bevolking en is de bevolking er niet voor het gemeentebestuur". „We moeten ons dan ook niet vast leggen op een zekere starheid bin derveen wat voorbarig waren, want het zal moeilijk zijn het huidige sy steem van minimumexportprijzen ge handhaafd te krijgen. De interna tionale organisaties gaan toch over een maand proberen in gezamen lijk overleg dit systeem bij de Eu ropese Commissie aan te bevelen, wist mr. Nederveen. Service Het Produktschap van Siergewas sen ziet nu kans om de exporteurs cijfers over de export per bedrijf en per land te verstrekken. De on dernemers kunnen dan doordat tota len per land en gemiddelde prijzen per kilo er bij worden vermeld de po sitie van hun bedrijf in het geheel nagaan. De heer W. Witteman vond het allemaal wel grappig, maar vond de cyfers nietszeggend. Hij wilde meer gedetailleerde gegevens. „Het is alle maal nog in opbouw en er wordt hard op gestudeerd. Aan de hand van facturen zal men het volgend jaar betere gegevens kunnen ver strekken", aldus de voorzitter. „Dc Tulp" Nadat nien had vastgesteld, dat de bestrijding van het tulpestengel- aaltje wordt voortgezet, waarvoor 2% vakheffing op tulpen en narcissen zal worden geheven en dat er geen wijziging komt in het systeem van heffing op ter acclimatisering ver zonden bollen kreeg men de rond vraag te verwerken. Mr. Nederveen uitte kritiek op het feit, dat de Vereniging „De Tulp" probeert van de leden te weten te komen of zij voelen voor een verla ging van de overname prijzen. En dat gebeurt terwijl een zeer om vangrijke studiecommissie tracht een oplossing te vinden voor het pro bleem van de tulpenproduktie. De voorzitter werd verzocht de vereni ging „De Tulp" vriendelijk doch krachtig te wijzen op een doorkrui sing van de plannen van de studie commissie. De voorzitter zei weinig te kun nen doen tegen de vrijheid van ver gadering en meningsuiting. Hjj was het er wel mee eens. dat de situatie bemoeilijkt wordt. Iets anders zou zijn, als deze vereniging eindelijk eens een eensluidend advies zou kun nen uitbrengen. Hij zal toch trach ten te voorkomen, dat er twee stro mingen ontstaan. De heer Sterringa vond het levensgevaarlijk om een vrij belangrijk punt, wat die overna meprijzen in het geheel zijn, er uit te lichten. Hjj kon ook geen waar dering opbrengen voor het streven van de vereniging „De Tulp". J. baron van Knobelsdorff Foto LD/Holvast) nen onze gemeenten. Die starheid is een obstakel uit het verleden, dat al lang vergeten en gesloopt had moe ten zijn. We moeten ons ook niet vastleggen aan de eigenheid van on ze gemeentegrenzen, maar zoeken naar de oplossing van problemen voor grotere woongemeenschappen. Gewesten, of dat nu het stadsgewest Leiden of samenwerking binnen de streek is, kunnen veel positiefs daar toe bijdragen". HILLEGOM In Treslong <Hil- Lgom) wordt op de zondagen 18 en 25 januari om twee uur en zaterdag 31 januari (Imale) om acht uur de talententest om de tulptrofee 1970 gehouden. Aan deze test nemen zes tien groepen deel. Zij komen uit ste den en plaatsen tussen Amsterdam en Leiden. Aanvankelijk verliep de inschrij ving voor de test niet zo vlot. Ver moedelijk wilden vele groepen eerst even de kat uit de boom kijken. Dit had tot gevolg dat er drie groepen teleur moesten worden gesteld. De deelnemende bands komen onder an dere uit Hillegom (Art of Music), Bennebroek (Reflex), Oude Wetering/ Roelofarendsveen en Leiden (Light house), Hiilegom/Noordwijk (Zo- d'aks) en Haarlem/Bennebroek (Bar tel Free Jazzy Groep). De eerste drie van elke voorronde gaan naar de finale. De finale telt dus in totaal zes groepen. De hoofd prijs bestaat uit de Tulptrofee 1970. Ter ere van deze test is er een wed strijd in pool vorm waaraan iedereen kan deelnemen. Men behoeft alleen iie eerste zes groepen in de juiste eindrangschikking te noemen. De talententest is een jaarlijks te rugkerend evenement. In 1968 be zochten ongeveer 3500 mensen de test. Het jaav daarop werd dit aantal met honderd overtroffen. Een wees voor de finale begon waren de kaar ten reeds uitverkocht. Om Leiden, in tegenstelling tot voorgaande ja ren, ook bij deze min of meer bol- lenbeatfestijnen te betrekken, is er in deze plaats ook voorverkoop van kaarten. Deze kan men kopen bij bou tique Pompiaou aan de Nieuwe Rijn ^6. Tevens kan men hier het pool- formulier invullen. Op de avond waarop de finale plaatsvindt, is er door de gehele Bo'- ienstreek een aparte busdienst die oe mensen neen en terug brengt. LISSABON (AP, GPD) In Biafraanse kringen in de Por tugese hoofdstad wordt verluid dat de gevluchte Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe, zich gisteren in Lissabon bevond. Hij verliet verleden week Biafra, toen daar de ondergang nabij was, en heeft sindsdien niets van zich laten horen. Naar men zegt (,Men" is een Bia- fraan die zijn naam niet bekend wenst te maken omdat hij repre sailles vreest) is generaal Ojoekwoe zondagmorgen in Lissabon aangeko men, en wel op het kleine vliegveld Faro' d'at in het zuiden van Portu gal ligt. Hij zou afkomstig zijn van Sao Tomé. het kleine Portugese eiland dat voor de kust van Ivoor kust ligt. De generaal zou onmiddellijk per auto naar Lissabon zijn gereden, naar het huis van de Biafraanse vertegenwoordiging. Het bericht dat Ojoekwoe in Lis sabon is werd door de Portugese autoriteiten niet bevestigd. Ojoekwoe. die het laatst was gezien toen hij in Ofpi in een vliegmachine stapte, zou Sao Tomé op 10 januari met zijn vrouw, dochter, zoon en een groot gevolg hebben verlaten in een gehuurde viermotorige Super constel lation. Op weg van Sao Tomé was men geland in Abidjan, de hoofd stad van Ivoorkueit, om brandstof 'n te nemen, en toen doorgevlogen naar Portugal. Toen hij daar aankwam zou Ojoekwoe er „bijzonder vermoeid" uit hebben gezien. Faro. waai- de machine tenslotte zou zijn geland, is een vliegveld dat zowel door burger- als militair ver keer wordt gebruikt. Ojoekwoe zou tot leden van zijn gevolg in Sao Tomé hebben gezegd dat Biafra niet was ineengestort „wegens gebrek aan voedsel en goe de wapens". De Biafraanse solda ten zijn „vasr,besloten soldaten", zou hij hebben gezegd. „Wij hebben geen buitenlandse vrijwilligers nodig om te overleven, maar vooral vliegtuigen en zware wapens". „Ik ben", zou de generaal ook hebben gezegd, „niet uit het land gevlucht. Ik heb Biafra verlaten om verder bloedvergieten te voorkomen en de internationale hulp te organi seren. Als een vrede met Nigerië niet mogelijk is. dan ben ik bereid om terug naar huis te keren en de strijd te vervolgen". Volgens de Biafraanse zegsman zou generaal Ojoekwoe gisteren vanaf een gesloten gedeelte van hel vlieg veld Portela (Lissabon) naar Abid jan hebben willen terugkeren. Toen hij op het punt stond aan boord te gaan kwam er evenwel een bericht voor hem en de reis werd uitgesteld. Hierop zou Ojoewoe, „met tranen in de ogen", naar de stad zijn terug gekeerd. Een verslaggever van het Ameri kaanse persbureau Associated Press heeft Ojoekwoe gisteravond gezien terwijl deze zich bevond in het huis van de Biafraanse gezant in Lissa bon. Toen de journalist vervolgens aan belde en vroeg of men hem kon be vestigen dat de generaal daar was kreeg hij te horen dat dit niet moge lijk was. De man die de deur open deed voegde er nog aan toe: „Dit kan alleen maar door de generaal worden bevestigd en ik vraag mij af of hij dit zou willen doenn" President Bongo van de republiek Gabon heeft verklaard dat hij wel in contact mei Ojoekwoe heeft ge staan, maar daf de generaal niet in Gabon is. Volgens ge-uohten zou hij ook er gens in noord-Zambia kunnen ver blijven en niet in Lissabon. Ook is er sprake van dat Ojoekwoe van daag uit Lissabon zou zijn vertrok ken en wel met onbekende bestem ming. In de hoofdstad van Gabon. Libreville, wordt gezegd, dat presi dent Bongo binnenkort eén ontmoe ting met Ojoekwoe zal hebben. LEIDEN De Danaïden speelt vanavond (9.10 u.) tegen het Zuiden, j een wedstrijd die werd verschoven in verband met de trip van twee Nederlandse demonstratieploegen naar Spanje waarvan ook Wim Brugman deel uitmaakte. De wedstrijd van vanavond is voor beide ploegen van groot belang in verband met de bezetting van de twee onderste plaatsen die degrada- tie inhouden. Tot nu toe verzamelde j de Leidse formatie één punt meer dan de Rotterdammers, die echter een wedstrijd minder speelden. Hoe- wel de gasten enkele nederlagen met fors verschil leden, mag daar niet uit worden geconcludeerd, dat de Lei- denaars bij voorbaat als overwinnaar moeten worden aangeduid. Juist te gen clubs van gelijke kracht, zet Het Zuiden alles op alles en gezien de grote belangen, zullen de zenuwen een voorname rol spelen. Opvallend by de opstelling van de Leidenaars is. dat Frans Pasman op nieuw de plaats van de wederom ge passeerde Wim Brugman zal inne men. Ook de van haar ziekte her stelde Marian Nap zal weer van de partij zijn. Zij vervangt Annelies Nierop. De opstelling: Het Zuiden: Mar ja Dubbel, Cock Loef, Ciska de Wit. Anneke Hartman. Joop Krijgsman; Bob Bourgonje; Maarten Goetsch; Henk Kerkum. De Danaïden: Ilse de Klerk; Trudy Kok; Marian Nap; Annelies v. Nie rop. Gerard Nap; Casper v. Nierop; Frans Pasman; Sander v. Unen. Zuiderkwartier speelt in Oegstgeest vanavond tegen Quick uit Dordrecht. De Leidenaars zullen beide punten in eigen huis moeten houden om nog een kans op de titel te behouden. Deze wedstrijd begint om 20.10 uur. Het verdere programma luidt: K.N.KJ.: Hoofdklasse B: De DanaïdenHet Zuiden (21.10»; B: Zuiderkwartier —Quick (O'geest 20.10); 3B: Vlaar- dingen—All Ready; Res. IB: De Da naïden 2Fluks 2 (19.00). Afdeling Leiden: Res. 2C: TOP 3De Algemene 4 (O'geest 21.20); Res. 4D: Madjoe 2— KNS 5 (O'geest 19.00). LEIDEN De Leidse voetbalver eniging LDWS heeft met succes be roep aangetekend tegen enkele straf fen, welke de Leidse afdelingseerste klasser n.a.v. ongeregeldheden tij dens de in oktober van het vorig jaar gespeeide wedstrijd SVLV-- LDWS kreeg opgelegd. LDWS werd destijds aansprakelijk gesteld voor het staken van de wedstrijd wat de cranjeblauwen op tien gulden boe te en twee winstpunten in minde ring kwam te staan. De commissie van hoger beroep heeft inmiddels anders geoordeeld en LDWS de twee punten in iHindering teruggegèven. Dank zij deze beslissing is LDW weer in de running voor het kam pioenschap van de eerste klasse van Je afdeling Leiden. De aan de speler W Moesman opgelegde schorsing, van 6 weken, ia overigens niet gewijzigd. Schaatsen De Noorse Schaats bond heeft gisteren in Oslo vier rij ders aangewezen, die Noorwegen znllen vertegenwoordigen bij het Europees kampioenschap op 24 en 25 januari in Innsbruck. Het zijns Dag Fornaess, die zyn Europese ti tel verdedigt. Roar Groenvold, Mag- ne Thomassen en Bjoern Tveter. Sten Stensen en Per Willy Gut- termsen zullen het komende week einde uitmaken, wie de vijfde man van de ploeg zal worden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23