NIGERIE BOOS OP )E HULPACTIES Morgen 'vonnis' over Yerolme Wederzijdse onrust in Midden-Oosten over wapenlevering lekker lui Treffer jowon: Wij hebben hun iïoedgeld niet nodig" Voedseldroppings als Lagos akkoord gaat TEKEN IN (9uc/ Academie in Beverwijk ontruimd Iets lagere mperaturen RUST KEERDE TERUG IN BENTHUIZEN Een greep uit onze vakantie gidsen DEMAGNEETav ^gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 JANUARI 1970 No. 33092 EIDSCH DAGBLAD deur: E A E van Dishoeck ftiredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25) f4,95 per maand (bjj vooruitbetaling) losse nummers f0,25 Witte Singel 1 Leiden Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie. 25041; Redactie: 21507 AGOS (AP, Reuter, AFP, GPD) De Nigeriaanse rege- ilium houdt op het ogenblik nog steeds de grenzen gesloten voor van buitenlandse organisaties aan de hongerende Bia- nse bevolking. Dit ondanks herhaalde oproepen van de (organisaties die erop wijzen, dat in een gebied met een ;rvlakte van zestig vierkante kilometer vier miljoen men- dreigen te verhongeren. Nigeriaanse regering ziet de hulp als een ongeoor- inmenging in haar binnen- aangelegenheden. Zij acht elf in staat om de Biafranen iet nodige te voorzien. In dit punt wordt zij gesteund door wjet-Unie, die met Engeland de ile regering trouw heeft gehol- de verovering van het af- eiden Biafra. De Russische re- \swoordvoerder Zamjatin zette en in een persconferentie uit- róm: „De buitenlandse aan- van Biafra zullen mis- de rebellen helpen onder het van humanitaire hulp en op anier de oorlog verlangen". Geld Nigeriaanse staatshoofd Go- die eerder deze week verklaar- it alles zal worden gedaan om o's te helpen, is gisteren woe- uitgevaren tegen de interna- hulporganisaties. „Laten zij bloedgeld houden", zo zei hy ien van emotie trillende stem vraaggesprek met de Nige- e radio. „Wij willen hun hulp itand niet. Wij zullen het zelf Gelooft u werkelijk dat Nige- ilp zou kunnen aannemen van n die aan onze verliezen heb- jgedragen?" een commentaar op de hou- an de Nigeriaanse regering, die der gisteren uiteengezet was ipperrechter Ademole, zegt het se Biafra Comité vanochtend: Nigeriaanse staatshoofd is van g, dat de honger door de Ni- militaire operaties minder zal worden, maar hij is er zich lijk niet van bewust, dat er op jenblik in heel Nigerië geen or- itie bestaat om een dergelijke te ondernemen. Het standpunt et bewind in Lagos betekent at miljoenen Biafranen bewust e hongerdood worden overgela- )it is de laatste fase van de ïtiging van een volk. Het woord ins aan de Zweedse regering". ii alle kanten wordt op het J lik druk op de Nigeriaanse re- uitgeoefend om haar houding jzigen. Nigeriaanse ambassa- (zoals op het Vaticaan) worden de verschillende staatshoofden maar het lijkt weinig hout gezien o.a. het verbod dat "plandse militaire vliegtuigen is om voedsel naar Nigerië te iren. 'eusachtige transportvliegtuigen in Engeland, Canada en de klaarstonden om te vertrek- ïoeten weer worden uitgeladen, geringen proberen op het ogen- p de wereldchartermarkt klei- liegtuigen te huren. Nigeriaanse regering heeft ook lachtige vluchten van hulpor- Wijzigen in Anchorage In een mo- Ancho'.age (Alaska) heeft een brand gewoed. 30 personen vermist. Het motel werd ig in as gelegd. Twaalf perso- rtsten aan de vlammen te ont- jBilt verwacht van heden- tot dagavond keuvelden afgewisseld door opklaringen en op de meeste o droAr weer. Overwegend zuidoostelijke wind. Iets temperaturen dan vandaag (Opgemaakt te 12.40 uur). op 8.42 uur: onder: 16.58 uur op: 11.37 uur: onder: 2.13 uur "ater te Katwijk te 8.58 en uur, laagwater te 4.41 en 17.11 lommer bestaat uit 30 pagina's ganisaties zoals Joint Church Aid die maandagavond uitvoerde verboden. Eerder was al bepaald dat alle bui tenlandse hulp via Lagos moest lo pen, maar het blijkt dat het Nige riaanse Rode Kruis en een andere organisatie voor wederopbouw ruzie hebben over de leiding van de hulp acties. Ook over het stationeren van een groter aantal buitenlandse waar nemers aan wat nog over is van het Nigeriaanse front houdt de regering in Lagos zich op de vlakte. Het is journalisten verboden het gebied te bezoeken. De Verenigde Naties stel len zich op het standpunt dat om waarnemers moet vragen. Wachten Gisteravond werd in de Nigeriaan se hoofdstad gezegd dat de federale regering wacht op de Biafraanse af gezanten om de opmars van de troe pen te staken. Generaal-majoor Ef- fiong, de voorlopige plaatsvervanger van Ojoekwoe, had gisteren weer op geroepen tot het staken van de op mars omdat deze een massale vlucht onder de bevolking veroorzaakte. Volgens doorgaans betrouwbare Ni geriaanse kringen hebben federale leiders van gedachten gewisseld over een tribunaal als dat van Neuren berg waarvoor hoge Biafraanse lei ders zouden moeten terechtstaan. In Lagos is gisteren gf ciemonstrerd tegen waarschuwingen van de Paus tegen „volkerenmoord". Demonstran ten droegen borden mee met leuzen als „de paus in het vreselijkste hel levuur". DEN HAAG (GPD, ANP) Ne- ligt volgens de minister 70.000 ton J 1 3 voedsel op transport te wachten. Minister Udink dacht, dat hij over een of twee dagen antwoord uit Ni gerië kon verwachten. Inmiddels heeft het Biafra-comité in ons land besloten om onmiddel lijk tegemoet te komen aan het ap pèl van het Nederlandse volk om zo veel mogelijk steun te verlenen aan de inwoners van het voormalige Bia fra. Het comité wil met haar gironum mer 400 ten name van Biafra-comi té in Utrecht de activiteiten, die al door diverse instanties en particulie ren zijn ondernomen, bundelen en doet ook een beroep op alle andere activiteiten hun opbrengsten op dit gironummer over te schrij ven, zodat het totale resultaat, men denkt aan een bedrag van ongeveer tien miljoen gulden, zichtbaar zal zyn. Het werk van het Biafracomité is al verbreed, mede dank zij het feit dat de- Stichting Terres des Hom mes in het comité is opgenomen. derland is bereid voedseldroppings in Biafra uit te voeren, wanneer de Nigeriaanse regering daar toestem ming voor verleend. Dit heeft de mi nister van Ontwikkelingshulp, drs. Udink gisteren meegedeeld aan de commissie voor Buitenlandse Za ken van de Tweede Kamer. Tevens zal de regering een be roep doen op Nigerië om de veilig heid van de bevolking van Biafra te verzekeren. Op Oe Thant, secretaris generaal van de Verenigde Naties zal een beroep worden gedaan om de groep van tien internationale waar nemers die op dit ogenblik Nigerië verblijft, drastisch uit te breiden. Minister Udink zei, dat de Ne derlandse regering dringend aan La gos heeft verzocht het transport van levensmiddelen naar het strijd toneel mogelijk te maken. De zes tien vliegtuigen van de Jonit Church Aid moeten zo snel moge lijk weer worden ingeschakeld. In de omgeving van Nigerië en Nigerië zelf, llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllli In Tokio hebben ongeveer 4500 Japanse jongeren deelgeno men aan een wedstrijd in schoonschrijven met als symbo len „De mooie lente in Japan". Schoonschrijven wordt in Japan meer als kunst beschouwa dan als een communicatiemiddel zon der meer. De lettersworden op vorm en afwerking beoordeeld. Op de foto: een meisje tijdens de wedstrijd in actie CAIRO, BRUSSEL, AMMAN, TEL AVIV (AFP, AP, ANP, Reu ter) Terwijl de Egyptische re gering „met ongerustheid" de eventuele levering van Britse Centurion-tanks aan Israël volgt en van Engeland opheldering verwacht, heeft een Israëlisch schip in de haven van Zeebrugge (België) uit Duitsland afkomstig oorlogsmaterieel aan boord ge nomen, bestaande uit oude Ame rikaanse legervoertuigen en ka nonnen. Het Israëlische schip, de „Tamar", vertrok vannacht uit Zeebrugge naar Napels. De Jordaanse Koning Hoessein heeft de Oostbloklanden om wapens en straaljagers gevraagd, maar nog eeen antwoord ontvangen, aldus be richten uit Amman. Tot nu toe is de bewapening van Jordanië door Engeland en Amerika, geleverd. Jor danië beschikt o.m. oven* elf Britse Hunter-straaljagers en heeft Ame rika om twee eskaders Starfighters gevraagd, di< echter nog niet zijn aangekomen. Het is niet uitgesloten, dat Koning Hoessein eventuele leve ring door Oost-Europa als middel gebruikt om die leverantie te be spoedigen. De Israëlische minister van Defen sie, Dajan, omschreef gisteren in een vergadering van het Joodse wereld congres in Tel Aviv de politiek van Israël tegenover Egypte als „sta- 1 tisch, met dynamische tactieken". Egypte is het enige Arabische land, dat kan beslissen over het voeren van een oorlog met Israël. Het hoofddoel van de Israëliërs is „zo'n ontwikkeling te voorkomen", aldus Dajan. De minister twijfelde er niet aan. dat Libië de in Frankrijk ge kochte vijftig Mirage-straaljagers in een oorlog tegen Israël zou gebrui ken, al heeft het aan Parijs be loofd de toestellen aan geen enkel land over te dragen. „Dat vormt geen belemmering", aldus Dajan, ..om een heel Libisch eskader naar het Egyptische front te laten vlie gen". Israëlische straaljagers zijn giste ren weer zeer ver het Egyptische luchtruim binnengedrongen. Zij voerden een grote aanval uit op het militaire vliegveld El Khanka, slechts 15 km. ten noordoosten van Cairo, en op militaire installaties bij Tel el Kabir, 40 km. oostelijker Dit is de tweede maal in een week tijds, dat de Israëliërs zo diep Egyptisch gebied zijn binnengedrongen. Volgens Egyp tische berichten werden de aanval lende toestellen door vliegtuigen en luchtafweergeschut verjaagd. DEN HAAG (GPD) De rege ring zal morgen in grote lijnen aangeven langs welke weg men de problemen bij het Verolme- bedrijf wil oplossen. Minister Wit- teveen en de nieuwe minister van Economische Zaken, mr. Nelis- sen, zullen hun plan ontvouwen tijdens de vergadering van de vaste commissie voor Economi sche Zaken. Verwacht wordt dat zij zullen pleiten voor een ver smelting van het Verolme-con- cern met dat van de Rijn- Schelde-groep. In antwoord op vragen van het socialistische tweede kamer lid drs. Lems heeft premier De Jong BENTHUIZEN De Benthui- zense raad is weer voltallig. Gister avond werden de geloofsbrieven on derzocht en in orde bevonden van de drie kandidaten, die de opengeval len plaatsen zullen gaan bezettèn. Nieuwe gezichten in de raad zijn de heren C. Bremer (SGP-vacature J. W. Gommerse), A. Vermeulen (SGP- vacatureA. Voorwinden) en W. P. Lievaart (Prot. Chr. Groep-vaca- tureA. van Noort) De heer Jos van der Eijk kwam na elf maanden raadslidmaatschap terug als wedhouder in de vacatu reD. van Soest en in de vergade ring van 23 januari zal de heer W. P. Lievaart worden benoemd tot wet houder in de vacature A. van Noort. De Katholieke Pedagogische Academie in Beverwijk is ont- ruimd. Vanmorgen om kwart voor tien zijn de zeventig bezet ters in zeven overvalwagens naar het politiebureau overge bracht, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Er hebben zich geen noemenswaardige in cidenten voorgedaan. By de ac tie waren 100 man gemeente en rijkspolitie betrokken. De meeste bezetters lieten zich wegslepen. vandaag meegedeeld, dat tege lijk met het regeringsstandpunt de inhoud van het rapport Bies- heuvel-Langman ter kennis van de kamer zal worden gebracht. Een delegatie uit het kabinet on der voorzitterschap van minister Roolvink van Sociale Zaken is van daag een gesprek begonnen met de voorzitters van de werknemersorga nisaties in de metaal over de zaak Verolme. Ook de ministers Witteveen Nelissen en staatssecretaris Keyzer nemen hieraan deel. De voorzitter van de metaalbe drijf sbond in het NVV, de heer Zon dervan. zei te verwachten dat de be windslieden mededelingen zullen doen uit het rapport-Bies heuvelLangman, tot van daag hadden zij officieel nog niets over de inhoud vernomen. De regering zoekt naar een duur zame oplossing om het Verolme concern, mogelijk in de totaliteit van de Nederlandse scheepsbouw economisch een gezonde basis te geven. Daarbij zullen de metaalvak bonden nauw betrokken worden. Dat zei vanmorgen de heer M. Zondervan, voorzitter van de NW- metaalbedrijfsbond, na afloop van het gesprek. Volgens de heer Zondervan is er bepaald geen sprake van een afsto ting van een deel van het Verolme- concern. Over de mogelijkheden van een duurzame oplossing met hand having van de werkgelegenheid toon de hij zich „gematigd optimistisch". Intussen duiken geruchten op in Den Haag, dat KVP-fractievoorzit- ter drs. Schmelzer, na het heen gaan van Verolme in het bedrijf, de „sterke man" zou worden. Dit lijkt echter onwaarschijnlijk, daar de heer Schmelzer steeds duidelijk de voorkeur aan de politiek boven het bedrijfsleven heeft gegeven. Zie verder financiële pagina De politie had alle straten 4 rond het gebouw afgezet. Om kwart over negen betrad de waarnemend voorzitter van het bestuur de heer P. J. A. Huys- mans in gezelschap van burge- 4 meester Bruinsma en commissa- 4 ris Molenaar van de gemeente- politie het gebouw. Aan drie -4 sommaties om te verdwijnen ga- 4 ven de bezetters geen gevolg. 4 TTfTTTTTTTTffTTTTTTTYTf ADVERTENTIE pyjama's en nachtmode ADVERTENTIE DE GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG Zend uw opgave met naam, adres, woonplaats en handtekening aan Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden Geen postzegel plakken ADVERTENTIE Ziet u maar: Per K.LM. MALLORCA 8-15-22 dg. (vlieg reis appart.v.a. 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. f 318,- per touringcar TIROL 10-13-14 dg, (touringcar hotel) v.a. 225,- de vakantiegids ligt voor u klaar. het meest complete reisbureau Lelden, Stadhuisplein 3, tel. 01710- 32222/32422; Alphen a/d Rijn, van Boetzelaerstraat 7. te). 01720-3658/4909. Reis- en Passagebureau MIDDELHOEK STADHUISPLEIN LEIDEN TELEFOON 32222 - 32422 Reisbureau METAAL HERENSTRAAT 19 - LEIDEN TELEFOON 25070—40777 Uit het Leidsch Dagblad van 13 Januari 1870 AdvertentieZangver eniging Caecilia. Uitvoering op Dinsdag 18 Januari, des avonds ten 7 ure in de Stads gehoorzaal. Tcegangskaarten zijn verkrijgbaar a 75 cents bij de H.H. Schreuder en Van Baak. Plaatsbespreking a 10 cents. Eer gisterenmiddag sprong in Amsterdam een vrouws persoon in wanhoop door fa milietwisten in het water en niemand deed een poging tot hulp. Eindelijk behield een 12-jarige knaap zijn tegen woordigheid van geest, begaf zich te water en redde de drenkelinge.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1