KAREOL" (Aerdenhout) •oomhuis van miljonair Bunge i staat van ontbinding KAPER DOOR MILITAIREN GEDOOD HET WERD JANUARI 0®t (RDAG 10 JANUARI 1970 PAGINA U DECOR. MENEER, niets meer dan een decor." Onge- commentaar van zo maar een voorbijganger, als wij op Irdenhoutse Van Lennepweg oog in oog staan met de t" Kareol. Eens de residentie van miljonair-koopman Carl Bunge, muziekminnaar en in dat klankvolle we ien gewichtige naam, ligt het nu verlaten in de nevelen ze wintermaand. fc is niet meer. In de jaren erleed hij en liet zün kapi- na aan een aangenom:n begin van het einde was •een, pracht en praal verlie- laast het gigantische bouw- 'sven. rond de jaren vijftig, Je lantaarns langs de op- an. Wassenaarse „paarde- sman nam zijn intrek in archt. Na nog wat jaren >k hij de tachtig kamers •monument de rug toe. De pofden voorgoed, en on- rde zich haastig, bordes en Tden overwoekerd. wilde nog wel wat meneer, weet u. het is van deze huizen, met sterft de allure. Ik wan- fclke dag, soms zie je er V fotografen, filmers en zo. 1 is een decor geworden, "ie geen levend wezen meer ICHIEDENIS van het ver in wezen nog erg jong. i| het begin van deze eeuw itrijke Bunge. telg uit een hansgeslacht, dat, hoewel oorsprong al eeuwenlang tyandse nationaliteit be ten geschikte plaats zoekt fen huis kan bouwen. De gevendun. zev n k'z- de Zandvoortse zee, aan de Van Lennepweg in Aerdenhout en gekocht van de eigenaar van Boe- kenroode, Teding van Berkhout. De architectuur van het huis is voor Bunge een zwaarwegende zaak. Geboren en opgegroeid in Spaarn- hout aan het Haarlemse Spaarne, wil hij een royaal dak boven zijn hoofd en ruime vertrekken om in te leven. De Zweed Anders Lundberg weet de wensen van Bunge in vor men om te zetten. In 1908 begint hij aan het kunstwerk te bouwen. Vier jaar zal de bouw duren, vier jaar waarin de oorspronkelijke opzet nog eens gewijzigd wordt, wanneer het ge bouw toch juist dat lijkt te missen wat Bunge wenst. Lundberg laat dan onder het hoge dak een extra woon- verdieping „aanbrengen". De wensen van Carl Julius Bunge zijn in 1912 in een trots monument omgezet. Wagnerliefhebber als hij is geeft de trotse eigenaar zijn slot de naam van die van de burcht in „Tristan en Isolde": „Kareol". MET DE BEWONING komen de geruchten in het Haarlemse. Het huis baart het nodige opzien en iedereen die het wil horen mag het weten: het bouwwerk is bedoeld als fort en steunpunt voor de Duitsers. „Vooropgezet landverraad" zo klinkt het in de Haarlemse dreven. De omvangrijke terrassen zouden be doeld zijn om eens de „dikke Ber- Julius Carl Bunge tha's" te torsen en de watertoren die hoog boven Aerdenhout uitpriemt, zou eens als wachttoren dienst moe ten gaan doen. Niet alleen Bunge, die het gepraat te danken heeft aan de klank van zijn naam, en aan het gegeven dat hij met een Duitse vrouw getrouwd is. is het slachtof- fer van de praatjes. Zijn stiefzuster, die nu aan de Van Vollenhovenlaan in Aerdenhout op een steenworp af stand woont van Kareol, en in de I winter de watertoren door de bomen 1 heen ziet. vertelt ons in haar omge- bouwde koddebeierswoning, ook de nodige hinder van de geruchten te hebben gehad. „Op school plaagden ze me er mee. Eens was ik zó nijdig dat ik op weg naar huis in de Gier straat met een jongen op de vuist ging. We rolden over de weg, zodat zelfs de tram die daar toen nog liep, voor ons moest stoppen. I Voor Carl Bunge weegt de kwestie bijzonder zwaar. Zó kwelt hem de gedachte dat hem landverraad wordt aangewreven, dat hij de comman- dant Veldleger vraagt, een onderzoek in te stellen. Niets is hem liever dan van deze blaam af te zijn. De veld- I commandant gaat op het verzoek in,1 komt met een aantal genie-officie- ren naar het huis en zuivert Carl Julius Bunge van elke blaam. HET LANDVERRAAD is niet de enige legende die men te horen krijgt wanneer de naam Bunge valt. Ettelijke geschiedenissen doen de ronde. In de watertoren zouden spie gels gezeten hebben, recht op de zee gericht. Dat beeld zou weer weer kaatsen op spiegels in de werkkamer van Bunge. waardoor hij wanneer hü dat wenste, de zee zou kunnen zien. Nog romiger is het vertelsel dat Bunge een tweepersoonsonderzeeboot zou hebben gehad, waarin hij met j zijn knecht-monteur de zwanenvij ver in zou duiken. Een derde ver- haal is ingegeven door de rijk- dom van Bunge. Ergens in het huis Foto hiernaast. Na de royale entree en het marmer 'van de ves tibule is er de grote woonhal: iveer marmerhout en een gede coreerde stoffen ivandbespanning moesten de hoge ruimte huiselij ke sfeer geven. De halkamer loopt over in een brede loggia, welke toegang geeft tot de terrassen aan de achterzijde van Kareol. Foto hieronder: Het vertrek waar de meester zo graag ver toefde: de muziekkamer. Bij de entree geel geaderde marmeren zuilen. Het Aedlian pijporgel staat nu in een Amsterdamse Kerk. zou een verborgen kluis zijn, waai de koopman een deel van zijn rijk dom in verborgen zou hebben. Al leen hy en de kluismaker zouden de plaats er van hebben geweten. Bei den zün dood. Zelfs de Nederlandse Staat liet dat laatste verhaal niet helemaal on verschillig, want by de verkoop in september 1949, Kareol werd in 1945 als „vijandelijk bezit" geconfisqueerd werd in de verk oops voorwaarden op genomen dat by het vinden van de kluis de inhoud als eigendom aan de Staat zou komen. „Daar geloof ik geen steek van", is de reactie van Bunges stiefzuster. „Het zün allemaal verhaaltjes. Die duikboot, nee. dan had ik het ge weten", zegt ze. „Maar die zwanen- vyver was puur decoratief". DECORATIE is in het oog' van Carl Julius een gewichtig ding. Het spreekt uit zün hele omgeving. De tuin. liever het park, dat zich aan de voet van de terrassenpartij aan de achterzijde van het huis uitstrekt is 1 een grote weelderige droom. Bunge houdt van bloemen. De rechtervleu gel van het huis is een tropische broeikas. Van de eetkamer uit is de pracht van een rozentuin te zien. Dieper in de tuin nog meer kassen en zün gasten kunnen wandelen in de schaduw van hoge eiken in een kosteiyke laan. De bloemenpracht is er niet enkel om te kweken, het huis is er rijk mee versierd. De vele gasten van huize Kareol, genieten er immens van. Van het huis doen die zelfde gasten dat niet minder. Bunge weet wat hy Lundberg laat bouwen. Na de oprijlaan komen de gasten via een tweedelig bordes in een marmeren vestibule. Links en rechts daarvan zijn de gescheiden garderoberuimten. Na de strakke ves tibule en de hal met haar pilaren de hoge woonruimte, centraal in het huis. De wanden zijn met stof be kleed. kristallen hangers zorgen voor de verlichting, de kleuren van de te gels die korte zuilen versieren zijn i spaarzaam gehouden. Verder meu- beien van oud-Engelse herkomst. Om de „woonkamer" bevinden zich I de meest noodzakelyke woonruimten: eetkamer (rozen in de wandbespan- j ning, rondom helgebeitst eikehout), dameskamer (met. citroenhouten meubelen), biljartkamer (in iepen- hout) en de onontbeerlyke muziek- kamer met het pypenorgel, dat in middels zün weg heeft gevonden naar een Amsterdamse kerk. De laatste kamer is in donkere tinten gehouden. By de ingang twee mar- j meren, geel geaderde, zuilen. De or gelpanelen zijn kunstig besneden. Op de eerste verdieping aan de ga- lery die om het centrum heenge bouw is. liggen de „echtpaarlijke" slaapkamer, op het zuiden en de bi bliotheek, waaraan 'n aantal gasten kamers grenzen. Op de andere ver diepingen de verdere gastenkamers, allemaal van een zitje voorzien, en de rij kamers voor 't personeel. Door het huis gedrapeerd een keur van Perzische tapyten, waarvan de waar de voor de oorlog al getaxeerd wordt op anderhalf miljoen gulden. De gasten van Carl Bunge hoe ven zich niet te vervelen. In zyn park kan men dwalen rond de zwa- nenvyver of ln het grote beukenbos, door de kassen of. wil men sportie ver. dan is het mogelyk een balletje te slaan op de tennisbanen. Bij de banen een vriendelyk wit gelakt ten- nishuisje, niet ver van een tuintem- pel die de westafsluiting vormt van de eikenlaan. Ook treintje spelen is mogelyk in de Bunge-tuin. Een mo del spoorlyn voert door het park, ech te tunnels induikend en over echte bruggetjes stromend. Carl Julius staat bekend als een gastvry man. In zyn huis klinken menigmaal muziekavonden. De Am sterdamse dr. P. Cronheim. al die ja ren bestuurder van het Concertge bouw, herinnert zich die nog goed. „wy trokken op sinds 1920. Bunge was echt iemand van de oude stem pel, die alles over had voor de kunst en dat niet terwille van zyn eigen roem". „Een geweldige Wagneriaan", zo kenschetst hy zyn vriend. Dr. Cronheim is ook een van de mensen die Bunge meeneemt naar Zwitserland, waar hy in het liefe lijke Meggen aan het Vierwoudste- denmeer een vakantiechalet heeft. Een bezoek aan Zwitserland is voor hem by na een vlucht uit het Ka reol wa^r hy toch ook zo van houdt. Zyn stiefzuster in Aerdenhout: „Thuis was hij een erg gesloten man, maar in Meggen was hij veel toe gankelijker en opener Hij genoot er ook. Hy kon niet zwemmen, maar roeide wat rond in een bootje op het meer". Ontspanning heeft koopman Bun ge die toch werkelyk meer om zyn muziek dan om zyn koopwaar geeft, hard nodig. Hy maakt zich zorgen over de toekomst. Zyn huwelijk blyft kinderloos; aan wie zal hy zyn ryk- dom vermaken? Met zün vrouw besluit hy een nicht van die laatste te adopte ren. Het nichtje komt naar Aerden hout in gezelschap van een Duits speelkameraadje. Nog verloopt niet alles op rolletjes en het nichtje sterft nog voor de adoptie geregeld is. Ook Kareol. toen de miljonair-koopman Bunge er nog huisde en het slot nog de allure van de mees ter uitstraalde. Op de voorgrond de zwanen vijver. mevrouw Bunge overlijdt en Carl Julius besluit dat het speelkameraad je van het nichtje zyn erfgename moet worden. Om dit mogelyk te ma ken nemen ze beiden de Zwitserse nationaliteit aan. Dat gebeurt in 1932. TWEE JAAR later sterft miljonair koopman Bunge, 69 jaar oud. Hy wordt begraven op Westerveld. Zyn aangenomen dochter erft zyn hele j kapitaal. Het beheer van het kapi- taal baart het meisje, uul.a, g.ote I zorgen. Personeel wordt ontslagen, ook de chauffeur; de auto van pleeg - papa gaat op blokken. PANAMA (AFP) Een man. die de gezagvoerder van een Panamees vliegtuig wilde dwingen naar Cuba te vliegen, is gisteren door militairen doodgeschoten toen het toestel een t us-en landing maakte op net vlieg veld van de plaats David, in Pa nama. Het vliegtuig, een DC-3. maakte een binnenlandse lynvlucht tussen Changinola en David, toen een ge wapende man de cockpit binnenkwam en de piloot onder bedreiging met een vuurwapen gelastte koers naar Cuba te zetten. Omdat het toestel niet voldoende brandstof had land de het in David om te tanken. De commandant van de nationale garde wilde de DC-3 echter niet laten ver trekken. Er ontstond een vuurge vecht tussen de militairen en de vliegtuigkaper, waar by deze dodelyk werd getroffen. Een ander passagier liep een schotwond op. Intussen zyn enkele byzonderhe- 1 den over de kaping van een TWA Boeing door de Franse jongeman j Francois Bellon bekend geworden, j Hy zou hebben verklaard dat zyn bedoeling was de acht inzittenden l van het gekaapte vliegtuig uit te wis selen tegen de 23 gyzelaars (het zyn er inmiddels nog slecht 8» die Israë- j liërs 2 januari in Zuid-Libanese j grensplaatsen hebben gemaakt. Hy zou erin hebben toegestemd de Boeing in Beiroet te laten landen omdat hy ..hoopte zyn plan in Bei- roet zelf te kunnen verwerkelyken". ATHENE (Reuter) Amerika's j Griekenland. Herry Tasca, is in Athene aangekomen. De post is een 1 jaar vacant geweest. Sinds het ver trek, vorig jaar januari, van oud ambassadeur Phillio Talbot is de ambassade geieid door een zaakge- lastigde. Verwacht wordt dat Tasca spoedig met Griekse regeringsambte- naren besprekingen zal beginnen over de mogelijke hervatting van de Amerikaanse militaire hulp aan Grie kenland. De VS staakten de levering van zware militaire uitrusting nadat het leger in april 1967 in Grieken- land de macht had overgenomen. In 1939 vertrekt Julia naar Zwit serland en staat, by het uitbreken van de oorlog. Kareol belangeloos af ten behoeve van gewonde en inva lide Nederlandse militairen. Begin 1941, na een tragische liefdesaffaire met een uitgeweken Duitse soldaat, sterft Julia na een operatie. Haar be zittingen komen aan haar Duitse fa milie. Direct gevolg daarvan: confis- kering na de oorlogsjaren. Met de dood van Julia was het di rect afgelopen met Bunge's trots. De Duitse familie, die zich plotseling in goede doen wist. liet de hele inboe del van de burcht per spoor naar Duitsland vervoeren, „tot zelfs de ko len toe", weet mevrouw Bunge te vertellen. Lang hebben ze er geen plezier van gehad: in 1944 ging de buit verloren door een bombarde ment. RESTANT VAN het Bungeverle- den: huize Kareol aan de Van Len nepweg in Aerdenhout, de burcht van een Wagneriaan. sinds jaren na het vertrek van de Pasmans en de aankoop door een exploitatiemaat- schappy verlaten. In de tuinmanswo ning waakt de beheerder over het huis. In Kareol doet een bloeddors tige hond hetzelfde. Veel kan de Twintig jaar na de dood van de heer Bunge is het huis aan het verworden tot een bouwval. Terrassen en gevels zijn overdekt door grillig groen. nieuwe eigenaar niet met het bezit beginnen. Een aantal servituten be paalt de toekomst, evenals dat van het oude beukenbos dat niet mag worden gekapt. DE NAAM van Julius Carl Bunge is nog te vinden in het Wetenschap pelijk Instituut en de Muziekbiblio theek in Amsterdam. By het vyf- tigjarig bestaan van de Wagnerver- eniging door zijn vader opgericht zelf was hy er jarenlang voorzit ter van werd een gedenkboek uit gegeven. In het voorwoord is te lezen: „Er is in Nederland niemand die meer deed voor de kunst en minder op den voorgrond trad dan de stille Heer van Kareol t Januari is genoemd naar Janus de Romein, se god van het begin In het jaar 45 voor Chr. hozen de Romeinen 1 januari als de dag voor het begin van het nieuwe jaar.Later werd dit weer gewijzigd maar vanaf 1582 begint hetnieu. we jaar definitief op 1 januari De zon komt in januari Tibet teken vd Waterman Vanaf de eerste vriesnacht (eventueel dus al voor januaristopt de kringloop van het sap in de bomen De bomen verkeren dan in winterslaap Heeft uw auto na een koude nacht last met de accu dek de accu dan s avonds toe met een doek of neem de accu mee in huis Op 15 jan1901 werd in New.York de eerste autotentoonstelling ter wereld geopend Erl ■.stonden auto's die86 000 dollar kostten Op 7 jan.1785 maakten de Fransman Blan chard endeAmenkaan Jeffries meen lucht ballon de Ie vliegtocht over het Kanaal Tij dens deze reis moesten zn al hun kleren in zee gooien om het gewicht te verminderen Soms kan er in ons land in januari een temperatuur gemeten worden van17graden C.boven nul. Het kan echter ook ca 25graden C.vriezen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9