AUERflfitlEVE ?EpflgoyièSE i Geen zekerheid over kracht van het gif ONTRUIMING ACADEMIE GEVRAAGD Burgemeesters in PvdA tegen congresvoorstel Vanavond krijgt u een totaal andere kijk op kopieerapparaten. Boer (69) beet van zich af SCHIJNDELSE in Beverwijk t)AF had in 1969 ,l hogere omzet .Broers na ruim 20 inbraken gearresteerd lESAK ONTWIJKT CONFRONTATIE ÏT ORTHODOXEN IDENS ZITTING ÏNTRALE COMITÉ Toe gegeven Vanavond komt de'Océ'HOO op TV. Wat gaat u zien? BON voor informatie over de 'Océ' 1100. VAN DER GRINTEN N.V. ZATERDAG 10 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN BOSCH (GPD) De deskundigen dr. J. Zeldenrust en dr. H. Janssen resp. patholoog-anatoom en toxico- loge van het departement van Justitie in Den Haag hebben de Bossche rechtbank gisteren geen zekerheid kunnen geven over de dodelijke kracht van het gif, waarmee de Noordbra bantse Riet H. (46) samen met haar toenmalige Geleense min naar Gerrit V. in 1959 de vrouw van die minnaar de Fran- caise Jeanne Ruault (49) uit de weg hebben willen ruimen. Er bleef zelfs twijfel bestaan over de soort DDT die daarvoor werd aangewend. Pas laat heeft de Bossche rechtbank zich gisteren met dat onderdeel van de lange reeks ernstige be schuldigingen tegen de Schijndelse gifmengster beziggehouden. BEVERWIJK (anp) De situa- rond de Beverwykse paedago- fcche academie is stationair Burge- geester Bruinsma van Beverwijk is [Jsteren naar de school gegaan om bezetters mede te delen dat het stuur hem had verzocht de ge- niwen desnoods met behulp van de jt te ontruimen. Hij spoorde de be tters aan vrijwillig daartoe over gaan en de gebouwen te verlaten. het andere geval zou hij moeten Cegen het verzoek van het be- in te willigen. Tjjdens een ru- bijeenkomst besloten de be lters geen gevolg te geven aan het rzoek van de burgemeester. Hoeveel respijt de burgemeester bezetters nog wilde geven, kon fclNDHOVEN CANPt In 1969 n de omzetten in alle bedrijfssec- jen van het DAF-concern toege- pien. Volgens de thans bekende ïvens zal de omzet ongeveer f 650 bedragen. Vergeleken met de et van f 575 min in 1968, bete- lit dit een stijging van 13 a 14 j resultaten zullen, naar wordt wacht, ongeveer gelijke tred hou- p met de omzetstijging. Deze re- jtaten zijn tot stand gekomen on- pks enige ongunstig werkende fac- jen zoals een krappe arbeidsmarkt, Knaties in de toeleveringen en de Waarderingen van de Franse anc en de Duitse mark. iet marktaandeel in de klasse van DAF-wagens nam toe van 39,4 tot !n totaal werden 69.000 personen- to's afgeleverd. Hiervan waren ca. £00 stuks voor Nederland. Herenveen <gpd> De politie er in geslaagd twee broers (23 en uit Kaatsheuvel en Amsterdam arresteren, die na de kerstdagen jar liefst 20 tot 25 inbraken heb- gepleegd in het oosten en noor- van ons land. gelden werden maandagochtend Rijksweg 32 gearresteerd door de heentepolitie van Weststelling- rf, toen ze in hun auto lagen te inbraken pleegden zij in Gor- Rjk. Hattem, Aalten, Winterswijk, renter, Ruurlo, Tilburg, Rotter- p, en Zwolle. De totale som van p buit is nog niet bekend: de bei- [broers wisten het zelf niet. hy gisteren niet meedelen. Intussen komen vertegenwoordigers van kweekscholen uit andere plaatsen in het land naar Beverwijk om zich op de hoogte te stellen van de situatie nadat een stakingsgroep was gedaan. De meeste kweekscholen blijken in het geheel niet op de hoogte te zijn van de situatie en zien dus ook niet in waarom er gestaakt zou moeten worden. Intussen gaat de uittocht van leer lingen van de katholieke hogere Pae- dagogische academie voort. Voor de Paedagogische academie in Bergen hebben zich reeds 25 leerlingen op gegeven. Verschillenden van hen volgen reeds de lessen in Bergen, an deren zullen daar maandag mee be ginnen. Ook hogere paedagogische De burgemeester van Bever- vrijk heeft gistermiddag gespro ken met de bezetters van de Ka tholieke Pedagogische Academie in Benei-wijk. Op de foto: in het midden (voet op de stoel) burge meester J. G. S. Bruinsma. Links van hem P. van Esch, secretaris van de commissie Openbare Orde. rechts van de burgemeester J. de Weyer, lid van dezelfde commis sie. academies in andere plaatsen hebben leerlingen uit Beverwijk opgenomen. Ook ouders van leerlingen, die de school trouw waren gebleven zjj n in het geweer gekomen, o.a. in verband met de eindexamens, die dit jaar moeten worden afgelegd. Het begint twijfelachtig te worden, op aan de school nog examens zullen kunnen worden afgenomen. Schijndelse Riet (nu gekleed in een slecht zittend zwart mantelpakje) was gisteren opvallend rustiger dan de eerste twee dagen van het proces. De nieuwe uiteenzettingen van de deskundigen gingen haar pet te bo ven. Bovendien las officier van Jus titie mr. J. Booster haar 's morgens al duchtig de les. „Riet hoor eens even", zei de officier van Justi tie. „Ik ga nu weer gewoon jij tegen jou zeggen, dat mag jij dan ook doen. Luister, het gaat hier om twee doden en een aantal mensen, die bij na dood waren. Dat is een zeer ern- B. en W. van Amsterdam hebben de Poëzieprijs-1969 van de gemeen te Amsterdam, groot f 3.500 toege kend aan Hans Faverey uit Amster dam. Hij ontving de prijs voor zijn bij de Bezige Bij verschenen bun del „Gedichten". (Reuter) In welingelichte kringen is vrydag mee- dat de strijd tussen Hoe- kk. de leider van de Tsjechoslo- faakse communistische partij en lijn ultra-conservatieve tegenstan- geleid heeft tot uitstel van de van het centrale comité de partij. i zitting, die aanvankelijk in okto- ler gehouden zou worden, werd Her uitgesteld tot half januari, ïu is zij weer verschoven en wel öt eind januari. SNEEK <ANP) Een alleenwo-j nende veehouder onder Haule, ge meente Ooststellingerwerf. is gister nacht overvallen door twee jonge knapen, die het op het spaargeld van de man hadden gemunt. De 69-jari- ge boer. die met een smoesje uit bed was gehaald en de deur opende ver weerde zich echter goed. Ondanks de bedreiging van hun luchtdruk pistool greep de oude man een kris en jaagde daarmee zijn overvallers het huis uit. In hun vlucht sprongen ze door de ramen heen om maar zo snel mogelijk uit de voeten te komen. De boer deed pas in de loop van de dag aangifte. Na onderzoek van de recherche bleek een van de daders, een 22-jarige jongeman uit Beverwijk ernstig gewond in het ziekenhuis in Assen te liggen. Hij had een diepe snijwond in de buik. Wanneer deze dader verhoord kan worden hoopt men ook op het spoor te komen van de tweede, die nog voortvluchtig is. stige zaak. Of jij je nu schuldig of onschuldig noemt, je moet eerlijk antwoorden. Jij roept nu al dagen: ik blijf bij mijn laatste verklaringen. Je hebt goed uit je hoofd geleerd, dat je dat steeds moet herha len, maar je bent vergeten die laat ste verklaring uit het hoofd te le ren". Jeanne Ruault repte pas van de aanslagen op haar leven, nadat Riet H. in november 1968 verdacht van een serie ernstige misdrijven werd gearresteerd. Riet en haar vroegere vriend Gerrit V. hebben toen vlot toegegeven de vrouw uit de weg te hebben willen ruimen om samen te kunnen trouwen. Maar later trokken zy beiden hun bekentenissen in. De details uit haar vroegere bekentenis sen loochende Riet gisteren weer met de haar bekende kreten. „Het is al lemaal verzonnen", „Dat heb ik nooit gezegd" of (als ze al eens al te zeer in moeilykheden geraakte* „Ik herinner me niets meer". Het enige, dat ze toegaf is het doosje met DDT toen wel eens in de handen van Gerrit V. te hebben ge zien voor ze samen gezellig gingen koffiedrinken. Dat was op een niet meer precies achterhaalde dag in 1959. Riet was toen op bezoek by Gerrit en zyn vrouw Jeanne. Jeanne deed buiten de was en Gerrit zette koffie. Tus sen Gerrit en Jeanne boterde het toen al lang niet al te goed. Tussen Gerrit en Riet een heel stuk beter. Riet gaf gisteren toe, dat Gerrit haar tevoren al had toevertrouwd, dat hij zijn vrouw moe was en er niets om zou geven als ze voor goed uit zijn leven verdween. Riet zelf zet te eerder al een gesprek op met een Geleense pater carmeliet om via een tweevoudige scheiding tot een huwe lijk met Gerrit te kunnen komen. Jeanne dronk op die wasdag voor de eerste maal koffie waarin „een bodempje DDT" zou zijn gespoten. Ze werd de nacht daarop heel ziek. Ze braakte die nacht aan een stuk door en had daarna twee dagen lang hevige pijnen in de rug. Daags daar op fluisterde Gerrit Riet in het oor „Het is gelukt". Jeanne herstelde echter snel, maar de ziekte herhaal de zich drie maanden later toen ze weer eens koffie met Gerrit en Riet had gedronken nu in de woning van Riet. Eensgezind vertelden de rijkspoli tiemannen uit Schijndel opnieuw hoe Riet in november 1968 alle details over het lugubere spel met de dood i had verteld. „Jeanne kreeg hetzelfde j poeder in de koffie dat mijn man later vele keren in zijn koel- j tuit kreeg" had ze nog gezegd. Offi- I cier van Justitie mr. Booster vond het al heel wat dat Riet toegaf dat ze het doosje met vergif in Gerrits handen had gezien. Luchtig schoof Riet de beschuldiging op zij en ver wees naar de herroeping van haar bekentenissen. „Ge liegt" zei ze. „Ik wist toen immers niet meer wat te zeggen". Gerrit V. heeft voor deze moordpo ging al terecht gestaan voor de Maastrichtse rechtbank en ls er voor tot een jaar gevang veroordeeld. De behandeling van zijn zaak in hoger beroep door het Hof in Den Bosch is opgeschort om nieuwe deskundigen verklaringen over de deugdelijkheid van het DDT poeder als middel om te doden te verkrijgen. Die verkla ringen zijn gisteren nu eerst door de Bossche rechtbank in de zaak tegen Riet gebruikt. Uitvoerig vroeg dr. Zeldenrust uit Den Haag eerst aan Jeanne Ruault nog naar haar erva ringen en klachten na het drinken van de vergiftigde koffie. Ze vertelde van de smartelijke pijnen, die zij da genlang had geleden. „Ik heb twee dagen tegen de dood gevochten", zei ze. Eerder was ze behalve een gal- aanval in 1955 nooit ziek geweest. En ook na die twee vergiftigingen heeft ze nooit meer klachten over haar ge zondheid gehad. Vergiftiging „Als ik haar Izo hoor, komen er al lerlei punten naar voren die passen in een vergiftiging", zei de pathaloog anatoom uit Den Haag. Geen zeker antwoord kon hij geven op de vraag of de toegediende dosis „het bo dempje in het kopje" dodelijk was. Daarvoor is de samenstelling van het poeder te vaag bekend en zijn ook nu nog onvoldoende proefnemin gen en navragen gedaan. Officier van Justitie mr. Booster was er ook niet tevreden mee en wil alsnog de politie op het spoor van de herkomst van de DDT zetten. Om meer zeker heid over dat gif te kunnen krijgen. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT (GPD) Namens „de overgrote meerderheid" van de 140 P.v.d.A.-burgemeesters in ons land heeft burgemeester W. Thomassen van Rotterdam gisteren op een bijeenkomst in Utrecht par tijvoorzitter dr. A. Vondeling drin gend gevraagd op het congTes in Groningen volgende week geen uit spraak te doen over de gekozen bur gemeester. De heer Thomassen zei, dat het bestuursvoorstel om de bur gemeester en ook de commissaris der Koningin rechtstreeks door de bevolking te laten kiezen ondoor dacht en hoogst onverstandig is. Hy stelde voor een speciale commissie de kwestie van de gekozen burge meester te laten bestuderen. Party voorzitter Vondeling ging niet in op het. verzoek om het punt van de agenda te schrappen. Hy zegde wel toe het afwijzende stand punt van de meeste P.v.d.A.-burge- meesters maandag in de bestuurs vergadering aan de orde te stellen. Dr. Vondeling meende, dat de geko zen burgemeester meer als principe uitspraak van de party moet worden gezien. Er zyn verschillende varianten denkbaar om dit te reali seren. zei hy. Burgemeester Thomassen, die het initiatief tot de hearing met het P.v.d.A.-bestuur had genomen, ver klaarde zich niet ronduit tegen de gekozen burgemeester. Hy meende echter dat er eerst een complete omvorming van het binnenlandse be stuur moet komen. Bovendien was burgemeester Tho- bang dat in dit geval van de gekozen burgemeester er in ons land veel min der P. v. d. A.-burgemeesters zouden zyn wat de invloed van het socialisme zou schaden. Ook de Zuidhollandse commissa ris der Koningin, mr. J. Klaasesz, keerde zich tegen het bestuursvoor stel. Hy vond dat er voor goede bur gemeesters. wanneer ze rechtstreeks door de bevolking gekozen moeten worden, minder carrieremogelykhe- den zyn. Mr. Klaasesz zei dat hy voor inspraak van de gemeenteraad is by een benoeming en wat hem betreft mogen er in grotore gemeen ten, waar meestal weinig kandida ten zyn, best namen genoemd wor den. Van groot belang zowel voor de democratie als voor de P.v.dA. zelf vond mr. Klaasesz het, dat er be tere wethouders gekozen wor den. Hy meende dat wethouders in het algemeen de burgemeester te weinig tegenspel geven en te vaak te snel door de knieën gaan. De aandacht van de party zou zich hierop moeten concentreren, zei de commissaris. Alsof de klok was teruggezet. De autoriteiten en genodigden vertrokken gisteren in rijtuigen en anesleden van het stadhuis om zich in optocht naar het nieu we veemarktcomplex in Utrecht te begeven voor de officiële ope ning. Dat geschiedde door de commissaris van de Koningin graaf Van Lijnden van Banden- burg. In de Voorveldse Polder ten noorden van Utrecht, is een com plex verrezendat 20 miljoen gul den heeft gekost en dat bestaat uit een grootveehal van 150 x 75 meter, een kleinveehal van 100 x 50 meter met tussen beide hallen een restaurant, waarin gemakke lijk 1500 mensen kunnen zitten. De markt komt in de plaats van de oude veemarkt in het centrum. Het terrein daar is aan de Jaar beurs verkocht. ADVERTENTIE Het elektrostatisch kopieerapparaat, dat snel van alles kopieert (elk formaat, tot en met A 3). dat kinderlijk eenvoudig te bedienen is en slechts in de prijsklasse van een elektrische schrijfmachine valt. Dat apparaat gaat u vanavond om 19.57 (Ned. 1) zien. Wilt u onmiddellijk uitvoerige informatie over de 'Océ' 1100? Bel dan een van onze verkoopkantoren: Amsterdam - 441088, Den Bosch-24461, Den Haag - 5146 61Eindhoven - 2 89 38. Hengelo - 1 0569. Rotterdam - 145066. Of stuur de bon op naar VAN DER GRINTEN N.V.,Den Bosch. r Vul in-knip uit- stuur op. ■X- Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1100. Firma: T.a.v. Adres:. kopieert in uw voordeel. Verkoop Nederland. Aartshertogenlaan 151, Den Bosch.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7