Cessier bewondert Keizer Trofee voor Zoetemelk Koerstips I Kleine en Vnltink jeven de toon aan "Plan kon weer eens niet worden uitgevoerd" Verkerk kampt met lelijke verkoudheid Ir „Zo slap als een dweil" Oranjeteam pas maandag naar Zeist Iteltoernooi bandstoten Betaald voetbal ook afgelast Judoploeg niet naar Rusland -^ERDAG 10 JANUARI 1970 PAGINA IS LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD l\s)IST (GPD) Mocht het Nederlands elftal volgende week ;dag op de „heilige grond" van het Wembley-stadion tot •erwinning komen op wereldkampioen Engeland, dan zou goodwill van het Nederlandse voetbal in het buitenland ienlijk vergroten. Bondscoach George Kessler is het met jjtelling roerend eens. „Een dergelijke zege heeft in inter vaal opzicht dezelfde waarde als de Europese bekersuc- >n van Ajax of Feijenoord", zegt hij. „Het blijft tenslotte jiglijk moeilijk de Engelsen op eigen terrein te kloppen. Zij ^thuis doorgaans veel sterker dan in uitwedstrijden". "per is dan ODk niet geneigd de jde interland-wedstrijd al te fetisch te benaderen. Deson- ^^lve ik de moed heb gehad om de jeugd een kans te geven. Uit de betaalde jeugdselectie jammer genoeg in- beseft juist hij dat een goed middels afgeschaft is veel bruik baar talent naar voren gekomen. Daarvan heb ik dankbaar gebruik gemaakt". Kessler is bereid een opsomming te geven van de 23 spelers, die er op kunnen rekenen voorlopig tot zijn „hemeltje" te worden toegelaten, „als doel verdedigersvan Beveren. Try tel en Schrijvers, de vleugel - verdedigers: Hulshoff. Israel. Strik eeind oranje-team met de in verleden zo pijnlijk ge- Keizer een reéele be- jg kan vormen voor de Engel- J.Jpe, die de laatste maanden al- imponerende resultaten ïboekt. betreurt dan ook hevig, iiiöjj de zestien door hem gese- afc(de spelers niet optimaal kon geiden op het duel. dat veel en Eyckenbroek. de middenveldspe- 7 %an opleveren. „Verleden jaar i'öi zegt hy, „had ik voor het seizoen een volledig werk- ^pgesteld voor de nationale elf- Daarbij had ik met het ve^ de wedstrijd tegen de Engel- 6 jan. jl. e encentrale trai- ^'Wgesteld. Maar wat gebeurt ^9j zou een dag later een beker- °\jd spelen tegen Napoli en dus ijn plan weer eens niet wor- °^Titgevoerd. Opnieuw kan de hiding das niet verlopen, zo niet graag had gewild". Iers: Veenstra. Jansen, Rijnders. V Hanegem en Mühren.. de voorhoed- spelers: Keizer. Rensenbrink, Cruyff. Van Dijk, Mulder. Roggeveen en Pahlplatz. Met deze spelersgroep ga ik in de toekomst werken. Natuur lijk zullen er genoeg verschuivingen optreden. Er blijven zich uiteraard jongeren aanbieden. Maar veel ver anderingen verwacht ik toch niet". Moulijn D Geleerd is 6fr toont zich overigons niet zatrd over deze gang van zaken. Een opvallende naam ontbreekt: Coen Moulijn. Kessler over hem: „Hij staat naast de groep. Dat moet ech ter niet in negatieve zin worden uit gelegd. Ik bedoel ermee dat hij op elk gewenst ogenblik er door mij weer by zal worden gehaald. Uit diverse !7l |ft geleerd in het onvermijde- interviews bleek my dat Moulyn berusten. Kessler: ..Dit is nu QU(j voeit voc>r oranje. Hij Sü de realiteit waarmee ik re- concentreert zich nu vooral op Feye- leeiheb te houden. Ik verwacht nQord. Ik heb daar uitvoerig met de toekomst praktisch geen j j-jem over gesproken. We kwamen Gi) trainingen meer kun- j toen tot de slotsom dat hy voor be rden gehouden. Dan mag je j langrijke wedstrijden beschikbaar rafljn dat de speters een of twee moet blijven". voor de wedstrijd bij elkaar I uit alles blijkt dat Kessler in ge- ial%k kan verder alleen maar dachten weer volop bezig is zijn 'ïc?fcst doen met de middelen j selectie voor te bereiden op de we- 7*9% ik beschik". i reldkampioenschappen die in '74 in liddelen (lees: het spelersma- Duitsland zullen worden gehouden. Jzijn overigens niet gering. Het contract van de bondscoach In die richting. Zodra hij in het veld staat, vergeet hy de opdrachten. Ik moet daar aan toevoegen dat Cruyff DEVENTER «GPD» kerk kampt sinds gisteren met een in het Nederlands elftal steeds zwak- meuwe kwaa] „.aardoor het hcrs,el ker heeft gespeeld dan in Ajax. Mis- a f.er wordt gestagneerd. Hij heeft schien komt dat doordat hi) in oranje nu zyn keel, kan amper minder goed betaald wordt. Maar het kan ook dat hij tot dat type spe ler behoort dat altijd in zyn club be ter tot zyn recht komt dan in een vertegenwoordigend elftal. Hoe dan ook: als blijkt dat Cruijff in oranje zelfs met clubgenoten als Keizer en Van Dijk om zich heen niet beter uit de verf komt. is het de vraag of hy gehandhaafd kan worden. In dat geval acht ik het niet uitgesloten dat hij verdrongen wordt. Ik heb ten slotte ook nog Jan Mulder achter de hand." ROTTERDAM (GPD) - Bondscoach Georg Kessler had het plan om de oranjekandidaten voor de inter - I land tegen Engeland vandaag «zater dag) al naar 't KNVB-sportcentrum in Zeist te dirigeren, indien het be- j taalde voetbal voor zondag niet door j zou gaan. Hoewel het voetbal inder daad afgelast is. gaat zijn plan toch j niet op. Want ook de velden in Zeist I zijn ongespeelbaar. dus heeft het wei- nig zin de spelers eerder by elkaar te roepen. George Kessler besloot nu om de selectiegroep pas maandag I om twaalf uur in Zeist te laten aan- I treden. slikken en haalt moeilijk adem „Met die voorhoofdsholteontsteking gaat het wel wat beter, maar ik heb erg veel last van myn keel." sprak hij somber. Het was de bedoeling, dat hy zich gisteravond in Apeldoorn door de daar inmiddels gearriveerde dr. Lap zou laten behandelen. Maar Verkerk kon vanwege de gladheid niet uit Heerenveen vertrekken. Hij stelde de schaatsarts telefonisch op de hoogte en kreeg op die manier ook advies. Dr. Lap „Omdat hij door de mond ging ademen als hij op snel heid trainde, is de kou op zijn keel geslagen en daardoor zyn de slijm vliezen aangetast. Een lelyk kwaal tje. dat echter niet rampzalig be hoeft te zijn." Kees Verkerk is overigens nog lang niet tevreden over zyn vorde ringen. Vanuit Heerenveen meldde hy „Ik kan natuurlijk niet blyven .spelen." ik moet ook eens op kracht oefenen en me geheel geven. Maar ik ben nog zo slap als een dweil, ik heb totaal geen macht." Volgens dr. Lap kan ook d&t ech ter binnen niet al te lange tijd te rugkeren. De vraag is echter of hij de volgende week in Inzeil al naar het begeerde niveau kan reiken. „En of hy," vulde dr. Lap aan. „niet te lang uit het wedstrydritme is ge weest." Wat een belangryk facet is in verband met de Europese kampioen schappen. over 14 dagen in Inns bruck. Trainer-coach Leen Pfrommer „Daar heb ik ook aan gedacht. En daarom doen wy volgend weekeind# mee aan een kleine meerkamp in Inzeil, tydens het kampioenschap van West-Duitsland voor b- en jeugdryders. En als Kees Verkerk dan weer een beetje op dreef is en zich sterk genoeg voelt, moet hy die woensdag daarna nóg maar een wedstrijdje ryden. Dat kan goed zyn voor het zelfvertrouwen." Want ook dat heeft by de doorgaans goedge mutste Puttershoeker een gevoelige knauw gekregen. Omdat hy zichzelf zo goed kent weet hy precies hoe groot zyn achterstand is. En Keea beseft, dat hy geen minuut mee* mag verspelen. „Daarom." zei hy, „kom ik zondagavond pas by de ploeg, dan kan ik vandaag en mor* gen nog in Heerenveen trainen. En dan hoop ik maar. dat ik in Inzeil weer op krachten kom." Hilversum, 11 januari - 1.30 uur Patrysprijs: Galatea. Hernanda Leron, Hippocreen. Haroldine Hoenderprijs: Filippine, Fina, Fran cisco - Kakatoeprys: Eland, Guy Hanover II, Friscoline Mac - Grote Januariprijs: Fluitlyster S, Freddy Scotch. Brilliont Henv - Leerlingen Winterkampioenschap II: Gracia Pe terhof. Etty Hollandia, Frio Duffy, Hoop van Rhea - Ibisprijs: Anton, Entry Volann. El Hadie. Calumet Bulwark - Lammergierprijs: Gezina, Feny Hollandia. Dora Harvester D - Gaaiprys: Hielke D, History Way, Gerda Kraan. Terugblikkend op het verleden stelt Kessler: „Uit de cyfers blykt dat wy veel wedstrijden met een verde digende nul hebben afgesloten of met slechts één doelpunt hebben ver loren. Dat bewyst dat onze defensie zeer sterk is geworden. Ik ben als bondscoach dan ook begonnen by het fundament: de defensie. Ook het ,_w- - middenveld is nu „uitstekend bezet rekent enthousiast uit dat loopt echter op 31 juli 1971 af. Is het I Aan Van Hanegem heb ik een goe- vrywel zeker dat het daarna wordt verlengd of zou Kessles tegen die jchikking heeft. „Toen ik in tyd de functie van clubtrainer am- bondscoach begon, waren dat biëren? lts 12. Waar die verbetering j Kessler: „Daar kan en wil ik nog flanken is? Wel. ik geloof dat1 niets over zeggen". penteel 23 volwaardige spe ll- het Nederlands elftal tot .ikking heeft. „Toen ik in idscoach begon, waren dat de ilVARDEN (GPD) Het tykfcg in de Friesche Club in dirken zo leuk begonnen titel- hetl bandstoten ere-klasse dreigt isterenaf te zakken tot de middelmaat. De enige die «en dit niveau wist uit te til- Henk de Kleine die in de avondpartij 26 beurten no- om Hans Sundquest te ver- (e Kleine, fel geconcentreerd. Jsnel tegen een forse achter - I want Sundquest die 's mid- Ixer met zichzelf dan met Bes- |d geworsteld en toen kans- bor scheen ineens „de geest" gekregen en startte vlot series van 31 en 18. eine kon daar alleen een nul Jrie tegenover stellen. Na ze- jyten echter had de man uit ,entkjn achterstand weggewerkt, sterft was in d«e tussenliggende Siet verder gekomen dan één De Kleine, regelmatig en fraai scorend kreeg daar- kans. Die greep hy met bei- ïn. Temeer omdat een nau- Ligthart 189 54 17 3.50 Bessems 200 54 23 3.70 Vultink 200 41 45 4.67 Buys 150 41 28 3.65 Sundquest 138 26 31 5.30 De Kleine 200 26 47 769 Stand na twee dagen pnt. h.s. gem. Vultink 8 45 6.25 De Kleine 8 47 5.75 Teegelaar 6 34 5.38 Bessems 6 24 4.18 Sundquest 2 64 3 71 Buys 2 28 3.63 Ligthart 0 30 4.10 Roodenburg 0 34 3.38 de „Spielmacher" en bovendien Müh ren als diens vervanger. Nu is dan de beurt aan de aanval, die nog het zwakke punt is van de ploeg". Krip izer Die aanval zal dan voor de inter land tegen Engeland hoogstwaar- Georg Kessler werking met Van Hanegem: ik moet nog helemaal afwachten hoe dat loopt. Zy hebben immers nog nooit met elkaar gespeeld." Met die woorden geeft Kessler de voorhoede voor de interland tegen Engeland duidelyk prijs: die zal on- getwyfeld worden gevormd door Van Dijk, Cruyff, Van Hanegem en Keizer. Over Cruyff wilde de bonds coach nog wel iets kwyt „Ik kan de I bezwaren begrijpen die Jan Mulder na de wedstryd tegen Engeland in Amsterdam over Cruyffs speelwyze heeft geuit. Mulder vond dat Cruyff te zelfzuchtig speelde. Maar hoe ver ander je dat? Michels is er mee be- j zig en ik steun hem daarby, omdat ook ik vind dat individueel spel op schijnlyk worden versterkt met Piet de juiste wyze moet worden afgewis- Keyzer. Kessler steekt zyn bewonde ring voor hem niet onder stoelen of banken. „Het is belangryk dat Piet er weer by is. Hij is een sterke per- soonlykheid op en buiten het veld. Hij maakt het spel. laat anderen tot scoren komen en is ook zelf goed voor een goaltje. Bovendien is liy gewend te spelen met Van Dyk en Cruyff. Wat betreft Keizers samen- DEN HAAG «ANPi De Konink- lyke Nederlandse Voetbalbond heeft zich voor de derde maal dit seizoen seld met bepaalde vormen van sa menspel. Maar vooralsnog zie ik by Cruijff geen positieve ontwikkeling HAARLEM De Nederlandse judoploeg zal niet deelnemen aan de interna ti male j udo wedstr ij den die van 3 tot 9 februari in Rusland (Tivlis) worden gehouden. De NJJB had aanvankelijk wel voor het toernooi ingeschreven, maar het bleek achteraf niet mogelijk het drukke interland-programma ervoor te verzetten Het nationale team zal nu op za- genoodzaakt gezien het gehele voet- terdag 31 januari in de Delftse Van Hanegem Twee weken geleden heeft Maar ten de Vos, naar myn mening de beste voetbaljournalist die Ne- i derland momenteel kent. hij speel de enkele jaren geleden in Rooden- burg, red. Wim van Hanegem ge ïnterviewd voor de VARA. Mis schien hebt u het gezien, het ging allemaal wat iroeizaam, vooral in het P Wk begin: Van Hanegem is een groot Sundquest* Na' 13 beurten prater in het veld. maar niet in de Kleine al op 153. maar toen leunstoel thuis. Wie hem een beetje :oncentreerde Hans Vul- 'rde andere tafel in 40 beur ende met Piet Buys (150). TJine meest wel winnen wilde ^kans op de titel behouden van 20, 47 en 35 liep hij [ut er toch duidelyk uit Over le 47 caramboles deed hy nog én. Sundquest bleef op 138 Uitslagen 164 32 30 5.12 200 32 34 6.25 133 48 19 2.77 200 48 17 4.16 112 32 20 3.50 200 32 34 6.25 95 28 30 3.39 200 28 40 7.14 153 45 16 3.40 200 45 19 4.44 igd ey In een wedstrijd ,fc toernooi om de Cup In- "faal heeft HIJS Hoky in Den j let 57 verloren van de ^Eaters uit Geleen. De Til- if tppers wonnen met 53 van Wing Raiders, een Cana- lerteam, kent, besefte toen dat er voor Van Hanegems doen „heel wat uit kwam". Vooral zyn klaagzang over zyn verdiensten by Feyenoord leek bepaald „nieuws" en bleek al gauw ook als zodanig door Feijenoord te zyn opgevat. Van Hanegem, kennelijk geen groot financier als je hem zo hoor de, bevestigde wat zyn vrouw Truus zei, dat er maanden waren geweest dat zy nauwelyks konden rondko men. Nu wil ik niet in details tre den wat Van Hanegems verdiensten betreft, merkwaardig genoeg is dat in Nederland altyd een byzonder teer puntje salaris noemen komt in dit land ongeveer overeen met het wateren tegen een boom op de openbare weg. het is iets dat ie niet doet), maar toen ik. na de uit zending, hoorde wat Van Hanegem dacht dat hy verdiende, zette ik wel grote ogen op dat kan ik u ver zekeren. Achteraf «e.i dat was vervelend voor Maarten de Vos, trouwens speler verschillen. Niet alleen dat balprogramma voor zondag af te ge lasten in verband met de slechte toe stand van de terreinen. Over een nieuwe datum voor het bekerprogramma is nog geen beslis sing genomen. ook voor Van Hanegem, hoewel voor hem minder natuurlykbleek dat „de kromme" méér verdiende dan hy zelf blijkbaar besefte. Feye noord rekende voor hoeveel hy basissalaris en premies, in de maanden van mei tot november verdiend had en dat bleek brut. ongeveer het dubbele te zyn van wat Van Hanegem dacht dat hy jaar- ïyks verdiende. Terwyl dat dus over een half jaar ging, in feite ver diende hy dus het vierdubbele van wat hy dacht. Hoho. nu vergissen we ons toch even. Het halve jaar dat hem voor gerekend werd, was wel een byzon der gunstig half jaar. Er viel de va kantietoeslag in, het landskampioen schap het veroren van de KNVB- beker en de eerste twee Europa- cupwedstryden, met alle bykomendr premies. Het is de vraag of die pre mies ook het volgende jaar zo hoog zullen worden. Wordt Feynoord op nieuw landskampioen? Dat is zeer de vraag. Wordt er van Vorwarts Berlin gewonnen? Ook nog maar de vraag. Van Hanegem doet er dus ver standig aan niet te hopen op een verdubbeling van het bedrag hy van mei tot november heeft gebeurd. Dan nog. Zoals gezegd, ik noem geen bedragen. Ten eerste ken ik de exacte cyfers niet, alleen maar be naderende cyfers, ten tweede heb ik niet het idee de vryheid te hebben ze te openbaren. Vooral profvoetbal lers zyn altyd gesloten als een bus als het over hun inkomsten gaat. omdat de salarissen van speler tot Sporthal aantreden tegen Frankryk Op 14 of 15 februari volgt een in terland tegen de Europese kampioen West-Duitsland en twee weken later komt het Poolse nationale team naar Nederland. DEN BOSCH 'GPDt - Dit jaar en Rini Wagtmans '30) te weinig was wordt geen Gerrit Schuitetrofee uit gereikt. Aldus besloot de „Club van 48". gisteravond tydens een byeen- komst in Den Bosch, waar men tot de conclusie kwam dat het punten totaal van Harm Ottenbros <33 pnt) om deze wisselbeker van Jan Jans sen over te nemen. Wel werd de Toboga-wisselbeker uitgereikt. Aan de „renner van de toekomst" Joop Zoetemelk. Hy kreeg het hoogste aantal te behalen pun ten: 66. Jan Krekels, die deze beker vorig jaar won. overhandigde Zoete melk deze trofee. Op de foto neemt Zoetemelk (links) de beker in ontvangst. Op de achter grond Gerrit Schulte (2de van links) en Henk Nydam. Van der Roer van SVV minder ver dient dan by voorbeeld Van Beveren van Sparta, maar ook verdient Rudi Krol van Ajax ongetwyfeld minder dan Johan Cruyff van datzelfde Ajax. Dit wil ik wel stellen ten aanzien van het inkomen dat Wim van Hane gem by Feyenoord geniet: het is doodeenvoudig te laag. Dat blykt ten eerste al uit het feit dat hy niet precies beseft heeft hoeveel hy ver diende. dacht dat hy veel minder verdiende dan alles bij elkaar opge teld en afgetrokken het geval was. want wie genoeg verdient, maakt zich zulke zorgen niet. Een gebrek aan (financiële) begeleiding, in dit geval, een gebrek aan begeleidende planning ook, want ik weet wel dat Van Hanegem inderdaad wel eens erg krap gezeten heeft in een maand dat er wein.g premies verdiend wer den, en het bed rag-ineens inmiddels aan verhuizing, inrichting en derge- lUke was opgesoupeerd. Het mag eenvoudig niet voorko men dat het biein van het elftal van een van Europa's rykste clubs, zyn hoofd moet breken over zyn finan ciën, zonder dat hy het leven van een playboy leidt. Als hy, de grote vedette, zyn clubmakkers en zyn ri valen van Ajax, in sleeën van auto's Topartiesten ziet ryden, terwyi hy zelf in een Volkswagen zit. gaat er iets malen in zyn hoofd. Als Peter Post hem terloops toevoegt: „Jy bent in staat e in één wedviryd even populair te naken als ik in twintig zesdaagses. Je schat je toch gauw op een ton per ,aar," dan gaat hy piekeren: „Een ton, honderdduizend gulden Normaal zou het zyn als Van Ha negem het meest verdiende van al le Feyenoordspelers. althans niet minder dan de bestbetaalde. Is dat x)k het geval? Normaal zou ook zyn •-ls hy. de „spielmacher". deel uit- nakend van het topteam van de rykste club van Nederland <kyk naar eens naar die toeschouwers aantallen en vergel yk ze met die van Ajax». net iets meer zou ver dienen dan een Cruyff. een Keizer en een Vasovic, want Feyenoord heeft meer geld ter beschikking. Verdient hy ook meer dan genoemde Ajax-spelers? Als Feyenoord die bei de vragen met „ja" beantwoorden kan, heeft het zichzelf niets te ver- wyten. Blijft de vraag hoeveel een top sportman van het topteam van Ne derlands topsport zou moeten ver dienen. Niet minder natuurlyk dan Toon Hermans, Wim Kan en Ko van Dyk. Verdient hy ook evenveel als zy? Vergeet het maar rustig. Terwyl Kan, Hermans en Van Dyk toch rustig kunnen uitblinken ven meer. omdat «jn loopban zoveel hun dertigste tot en met hun zeven- kortstondlger is. maar goed l Ver- tigste en Van Hangemen hooguit tot dient hi) dat ook? Verdient hij bi)- ziln vijfendertigste aan de top kan voorbeeld 60 000 gulden per Jaar' Als blijven en dan flni is: kan hij weer dat het geval i.s hoeft Feuenoord bouwvakker worden. zichzelf niets te verwijten In het Nederlandse betaalde voet bal behoordt Wim van Hanegem tot de tien „topartiesten". Er zijn ongeveer 1400 contractspelers, als hy daarvan tot de tien besten behoort, valt hy dus onder de 0.7 procent top-voetballers. Nu is Maarten de Vos door een Feyenoordbestuurder de woorden toegevoegd: „jy zal verdienen wat Van Hanegem ver dient". Die vergelyking gaat natuur lyk niet op, want Maarten de Vos kan wat hy nu verdient nog veertig Jaar lang verdienen, plus elk jaar de gebruikeiyke verhoging. Maar goed, laten we die verge lyking met de journalistiek eens aanhouden. Kortgeleden is een lyst gepubliceerd van de salarissen in de journalistiek. Het bleek daarbij dat 1.3 procent van de journalisten meer dan 50.000 gulden per Jaar verdient. Van Hanegem behoort in de voet- ballery tot de vergelykbare top. De top waartoe hy behoort is in feite nog kleiner: 0.7 pet Bovendien heeft zyn baas meer geld dan de meeste journalistenbazen. Vergeiyken we het betaalde voetbal met de Jour nalistiek, dan zou Van Hanegem dus op zyn minst méér dan 50 000 gul den moeten verdienen (in feite veel

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13