ritse onderwijzersbonden opnieuw op het oorlogspad Vuurproef voor nieuw Spaans kabinet Weinig kans voor vrijlating Hess GEEN KERNBOM OP DE MAAN onderdduizenden kinderen dupe van stakingsgolf duizenden stakers in asturië waarschuwing rusk tegen isolationisme 3»anjaarden "joorkomen kaping van ...vliegtuig Grieven Eind februari Caravan rai VERWEN UW NAGESLACHT )NDERDAO 8 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) ^ONDEN (GPD) De Britse onderwijzersbonden hebben, de eerste stakingsreeks in december j.l., besloten hun actie prt te zetten met een tweede golf, die maandag a.s. zal be nnen met een veertiendaagse staking, welke de scholen, de kderen en de ouders zwaarder zal treffen dan de vorige sta tig. Deze nieuwe campagne van de leerkrachten is vooral ge- ïit tegen Newcastle, Leeds, centraal-Londen en noord- en Ijd-Wales en zij betekent, dat 300.000 leerlingen van lagere en [[middelbare scholen (een soort ulo) de dupe zullen worden. i|e onderwijzersbonden houden Ij aan hun eis van een algemene lisverhoging van 135 pond ster- j(ruim duizend gulden) per jaar. lage salarissen jonge leer- ïten krijgen wekelijks slechts 13 (ruim honderd gulden) zijn gens niet de enige grieven. Die n ook voor de overvolle klassen, tot veertig leerlingen toe. on- lde extra-taken en de geringe otiekansen. aangezien het aan- antrekkelijke posten voor een tieuze carrière veel te gering is. eze gronden hebben de onder- rs tot nu toe elk compromis af- een en ook arbitrage geweigerd ns de, volgens hen", eenzijdige en jdige samenstelling van de arbi- commissie. De onderwijzersactie g aangemoedigd door het succes tuin vorige actie, welke reeds tot g heeft gehad, dat het salaris bod eerst van 3V2 tot 4% pro- en daarna tot 5.1 procent werd joogd. Nu echter bestaat de kans, de regering de onderhandelingen jig zal toekeren en de leerkrach- een regeling zal opleggen. ^>ewel de onderwijzers de eerste een zekere sympathie van de ondervonden die het eens met het algemene argument >etere betaling voorwaarde is >eter onderwijs, is het de vraag nen ten opzichte van de steeds >ere acties zal reageren'. Dit vooral voor de werkende moe die hun jonge kinderen niet thuis kunnen laten zodat de ïg ook een ontwrichtende in- kan uitoefenen op de industrie. Hoewel de meeste jonge verpleeg sters zich van hun roeping bewust zijn hebben grote aantallen er de brui aan gegeven. Zo werken thans enkelen hunner als busconductrice om zich zodoende eindelijk van een redelijk inkomen te verzekeren. Op de helling Het ziet er naar uit, dat de ge hele structuur van" het onderwijzers- en lerarenambt op de helling dient te worden gezet. De onderwijzers wijzen de beschuldiging af dat deze stakingen onverantwoordelijk zouden zijn. Er is na jarenlang wachten een einde aan hun geduld gekomen en door toepassing van een guerrilla- methode zorgen ze ervoor, dat het onderwijs niet helemaal wordt lam gelegd. In feite volgt men echter een sneeuwbaltechniek waarbij elke sta kingsuitbarsting omvangrijker is dan de vorige. Labour is er trots op, dat onder haar regime voor het eerst de uit gaven voor openbaar onderwijs die voor defensie overtreffen. Maar de actie van de leerkrachten heeft de vraag doen rijzen of het onderwijs wel doelmatig genoeg is georgani seerd. Voor de Britten is het onderwijs probleem nog moeilijker en inge wikkelder dan voor anderen, omdat tot voor kort de volle nadruk werd gelegd op het particuliere onderwijs kostscholen en dagonderwijs dat de overheid geen rooie cent kost. Voor de zogenaamde „public schools" zijn welgestelde ouders nog altijd bereid kapitalen aan school geld neer te leggen. Ze betalen om hun kinderen in de maatschappe lijke toplaag te houden. Zeelieden Deze publieke scholen zijn hele maal niet publiek, maar zuiver privé. Ze ontlenen hun naam aan de term publieke stichting, de wettelijke vorm van vele hunner. Het gevolg van deze kloof tussen particulier en openbaar onderwijs is dat het Britse staatsonderwijs vaak pover is. hoe wel daarin de laatste jaren snel ver betering komt. Voor de regerlng-Wilson. die na jarenlange vertwijfeling thans alle hoop op herverkiezing put uit Enge- lands de laatste tjjd sterk verbeterde financieel - economische positie, dreigt er een nieuwe spaak in het wiel, doordat de Britse zeelieden- bond dinsdag de eis heeft laten ho ren van 50 procent verhoging van het volgens het zeevarend personeel veel te lage basisloon, dat zeer on- I gunstig bij dat van' de lonen in de 1 industrie afsteekt. Zoals men weet hebben de Britse zeelieden enkele jaren geleden vier weken gestaakt en Engelands economie een klap toegebracht die zo hevig aankwam dat er zeer lange tijd voor nodig was om de gevolgen van de staking te boven te komen. Resultaat onderwijzers hebben het oor- id gekozen nadat militant op- van andere takken van over- «rsoneel, te beginnen de vuil- nnen, het gewenste resultaat rde. De regering komt hier in ook door de gerechtvaardig- rlangens van de slechtbetaalde egsters, in een moeilijk parket. >ogt zich nog wanhopig vast te ten aan het laatste restant de reeds sterk ondermijnde ïjke loonpolitiek waarin door Btgeorganiseerden of door groe- die sleutelposities bekleden lurend nieuwe bressen worden en. De loon. en prijzenwet is ten jaar verlengd, maar de re- 5 wordt in" feite door de bonden mgen terug te keren naar het llige „op hoop von zegen"-sy- J 1 van zelfbeheersing op loonge- (Van onze correspondent) MADRID (GPD) In de mijn streek van noordwest-Spanje Astu- rië zjjn gisteren ruim 12.000 mijn werkers (ongeveer eenderde van alle Asturiaanse kompels) in staking ge gaan, ondanks alle bedreigingen en ultimatums van officiële zijde. De arbeidersbeweging, die reeds enkele weken geleden begon maar aanvan kelijk als protest tegen lage kerstgra tificaties een louter incidenteel ka rakter droeg, kwam zodoende giste ren plotseling op het politieke vlak t« liggen. De staatsmaatschapppij Hum;>sa, waarvan tienduizend van de staken de mijnwerkers afhangen, is giste ren tot strafmaatregelen overge gaan. Alle arbeiders die niet op hun werk verschenen zijn tot zaterdag ge schorst. Men dreigt enige mijnen voorgoed te zullen sluiten: de sta kers hebben thans 35 mijnen in het kolenbekken van Asturië lam ge legd, met het gevolg dat 25.000 ar beiders van toevoer- of afname in dustrieën zonder werk zit. Op zichzelf zijn stakingen in het kolenbekken van Asturië niet zo'n probleem, aangezien vele miinen toch al onrendabel zjjn en op de no minatie staan om gesloten te wor den. In deze gevallen spelen de sta kers de staatsmijnen alleen maar in de kaart, want staken is illegaal zo dat de directie alle deelnemers zon der meer op straat kan zetten om zo de mijn te sluiten zonder schadever goedingen te moeten uitbetalen. Maar het probleem ligt in de be drijven die van de steenkoolproduk- tie afhangen, zoals bijvoorbeeld da hoogovens van het staatsbedrijf te Aviles. De directie heeft zich al ge dwongen gezien om steenkool uit het buitenland aan te voeren om geen Hoogovens te moeten doven. Al met al lijdt het geen twijfel meer dat de huidige staking een po litieke manoeuvre is van de linkse oppositie, voornamelijk socialisten en communisten, om het nieuwe Spaan se kabinet te „testen". In december gaven de Spaanse so cialistische partij en de U.G.T. in Frankrijk een beginselverklaring uit waarin zjj ook generaal Franco's nieuwe regering van „Europeisten" weigerden te aanvaarden. Zij heb ben een delicaat moment afgewacht om tot actie over te gaan. Deze maand beginnen overal in Spanje onderhandelingen over de nieuwe cao's, na twee jaren van loonbevrie- zing, waarvoor de regering reeds zui nigheid heeft gevraagd. Dit. samen met het feit dat het wetsontwerp over de nieuwe organisatie van de staatsvakbonden dat nu bij het par lement in behandeling is in heel Spanje stormen van protest heeft uitgelokt, maakt dat een uitbarsing van arbeidersacties in Asturië de re geling bepaald ongelegen komt. De Caravan RAI '70. de zesde in ternationale tentoonstelling van toer en stacaravans, bagage-aanhangwa gens, onderdelen en toebehoren wordt van zaterdag 21 februari tot en met zondag 1 maart in het nieuwe RAI- gebouw te Amsterdam gehouden. Het aantal deelnemers is sinds de vorige caravanten toonstelling gestegen van 125 tot 137. Het aantal caravans in Nederland bedraagt op dit ogenblik meer dan 100.000. Ei- is een groeiende belang stelling voor de caravan als „tweede huis". De verwachting is dan ook. dat de Caravan RAI 70 die onder het motto „Vrij dan de caravan" wordt gehouden - weer groot zal zijn. Vorig jaar werd de Caravan RAI door 76.986 mensen bezocht. Aan de voorlichting wordt op de caravantentoonstelling veel aandacht besteed. Zo is o.a. de ANWB met een stand aanwezig, terwijl een aantal kampeerterreinenexploitan- ten de bezoekers gelegenheid biedt nu reeds een plaatsje vcor hun kampeerwagen te reserveren. Tegelijk met de Caravan RAI 70 wordt in de Amstelhal van het RAI- i gebouw een internationale tentoon stelling van tweewielers gehouden, die voor de bezoekers van Caravan RAI gratis toegankelijk is. HOUSTON APEr zal voorlo pig geen atoombom op de maan tot ontploffing worden gebracht. Dr. Ga ry Latham van de Universiteit van Columbia heeft een plan tot een der gelijk experiment laten varen om dat het een storm van protesten heeft ontketend. Latham deed zijn sugges tie op 16 december tijdens een lezing 1 in San Fransisco. Onmiddellijk kwa men de protesten van „gewone" mensen en wetenschappelijke onder zoekers los en sommigen sugge reerden dat Latham dan maar mee moest om ter plaatse te controleren of het goed ging Toch zou een kernexplosie op de maan ook wel wetenschappelijk nut j kunnen afwerpen. Door meting van de schokgolven met behulp van op1 verschillende punten op het maan oppervlak opgestelde seismografen zou men in één formidabele klap zeer veel te weten kunnen komen over de inwendige structuur van de maan. Maar de radioactieve besmet ting vam de maan zou andere waar nemingen omtrent de oorspronkelijke staat van het hemellichaam en daar mee de studie van het ontstaan van maan en zonnestelsel ernstig scha den zo niet onmogelijk maken. Latham heeft thans voorgesteld op andere wijze een zware schok dooi de maan te Jagen. Dat kan met be hulp van conventionele springstoffen i maar waarschijnlijk makkelijker en met meer effect door het laten neer storten van een raket-trap, bijv. de derde trap van een Saturnus. de Saturnus-VI-B na de komende maan reis van de Apollo-XIII in maart a.s. De trillingen van de raket-inslag zou den dan weliswaar niet tot de kern van de maan doordringen zoals bii een atoombomexplosie maar toch tot een diepte van circa 48 km. In inslag van de maanlander In trepid in november J.l. heeft de in- i druk gewekt dat de maan een „do de kern" heeft met een omhulsel van lossere brokstukken, vermoedelijk in I miljarden Jaren opeengehoopt kos- misch puin. De seismograaf die door de be- j manning van de Apollo-XI is achter- j gelaten, heeft twintig bevingen ge registreerd, die van de Apollo-XII niet minder dan 83. Vermoedelijk werden deze alle veroorzaakt door inslag van meteorieten. Twee zwa'.e inslagen op 1 en 16 december had den bevingen ten gevolge die te ver gelijken waren met die, veroorzaakt door de Intrepid. TOKIO DPA) Nakomelin gen van de burgemeester van het Japanse stadje Hatsjiodji ten westen van Tokio gelegen, zullen te zijner tijd een fora vermogen erven. Deze burge meester, Endji Oetake, heeft op nieuwjaarsdag een bedrag van 10.000 yen ongeveer 100 gulden» op een bank gestort, dat duizend jaar moet uitstaan op samengestelde interest en dan aan zijn nakomelingen moet worden uitgekeerd. Bij een Jaarlijkse rentevoet van 5%% za1 in het jaar 2970 uit te keren bedrag het astronomi sche getal van 1.779.321.969.000. 000.000.000.000.000 yen bereikt hebben. In guldens uitgedrukt: 17.793.2if-.690.000.000.000.000.000 De 68-jarige burgervader meent, dat het heel goed is zo nu en dan aan het nageslacht re denken. Ook de bank. waar hij zün 10.000 yen heeft gestort, vindt het een fantastisch idee. Na een geheimzinnige ont ploffing op de brug is de Liberi aanse tanker „Sofia" in tweeën gebroken. Het achterschip drijft thans in de Grote Oceaan op on geveer 850 mijl ten zuidoosten van Tokio. Het voorschip is on middellijk na de explosie gezon ken, waarbij zeven bemannings leden, onder mie de gezagvoerder, om het leven kwamen. De overi ge opvarenden enige tientallen zeelieden werden door een Amerikaans schip opgepikt. VALDOSTA (Georgia) (AP» De voormalige Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken Dean Rusk heeft de waarschauwing laten horen dat Amerika op "t ogenblik weer op het zelfde isolationisme afstevent dat 40 jaar geleden zo rampzalig bleek te zijn. Een dergelijke tendens is maar een tijdsverschijnsel en kan ongedaan worden gemaakt door een vredesre geling in Vietnam, staking van de vijandelijkheden in het Midden-Oos ten of voortgang bij het bereiken I van de Europese eenwording, zo zei Rusk in een rede in Valdosta, Geor- I gia. Hoewel men zich weinig openlijk voor isolationisme uitspreekt, praten j volgens Rusk velen over terugtrek- king uit Vietnam en afschaffing van hulp aan het buitenland om de grootst mogelijke voorrang te verle- i nen aan de binnenlandse problemen van de V.S. Hij gaf toe dat de interne pro blemen ernstig zijn. „Ik wil slechte voorstellen dat wij niet weg kun nen lopen van de rest van de wereld, en onder het mom van de verzor ging van onze eigen problemen, onze buitenlandse vragen negeren. Wij hebben dat getracht in de pe- j riode-Franklin Delano Roosevelt. In de Jaren '30 trokken wij ons terug van actieve deelname aan wereld zaken. met catastrofale gevolgen", aldus Rusk. pAGOSSA (Reuter/AFP) De Spaanse student Mariano Rodriguez die gisteravond een plastic pistool een Pse verkeersvliegtuig poogde te k en daartoe de 45 passagiers en ^manning vier uur lang ge van- lield op het vliegveld van Sara- heeft zich vanochtend vroeg de politie overgegeven. De ka- I opgesloten in het politiebureau 1 Baragossa. Hem wacht waar- dijk een gevangenisstraf van tweemotorige „Convair Metro- pi" van de Spaanse luchtvaart- schappij „Libeiia" stond uren- in volslagen duisternis op het feld van Saragossa. De Spaan- itoriteiten, hadden na de lan- I onmiddellijk opdracht gegeven lichten op het vliegveld te do- zodat het toestel niet meer kon r ken. „Convair Metropolitan" was Madrid op weg naar Saragossa. ns de vlucht berichtte de piloot 4j bedreigd werd door een man m geweer en dat hij ging lan- brandstof bij te vullen. De wilde naar de Albanese hoofd- Na de landing werd de toegesproken door enkele po- liciëren, die een beroep op hem zich over te geven. Daarbij hem te kennen gegeven dat Ira het licht was zou worden jeschoten als de passagiers of de lining van het toestel ook maar tionhinste zou overkomen". Na en- uren gaf de student zich zonder mnJ*r over. Russen weigeren ook deze keer zieke nazi uit Spandau te laten vertrekken (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) George Thomson, de Britse minister zonder portefeuille, verbon den aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft maandag op zijn ministerie met sympathie geluisterd naar Wolf Hess, de zoon van de vroegere nazi-leider Rudolf Hess, die probeert de Britse regering te bewegen zijn vader, die op het ogenblik in het Britse militaire ziekenhuis in West- Berlijn wordt verpleegd, vrij te laten. Thomson heeft natuurlijk geen enkele toe zegging gedaan. Wolf Hess was door het Londense dag blad Daily Express, dat al lang voor Hess' vrijlating ijvert, naar Londen gebracht. Thomson heeft verklaard dat de kwestie van Hess' vrijlating afhankelijk is van diens gezondheidstoestand en van onderhandelin gen met de andere drie mogendheden: Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie. Deze zijn samen met Engeland verantwoordelijk voor het gevangenisregime in Spandau. Het is bekend dat de drie Westelijke mo gendheden op humanitaire gronden be reid zijn Hess naar huis te laten gaan, iets waartegen de Russen zich verzetten. Deze staan er namelijk op dat Hess' veroordeling tot levenslang zal worden opgevolgd. Van Britse zijde voert men aan dat Hess zich al van 1941 af in geallieerde gevangenschap bevindt, namelijk van het ogenblik af dat hij zijn „vredes-solovlucht naar Schotland" maakte. Hij werd kort daarop in de Tower van Londen opgesloten. Het ziet er echter niet naar uit dat Lon den bereid is over Hess een conflict met Moskou uit te lokken, juist op het moment dat Oost en West naar ontspanning streven. Wolf Hess werd door journalisten naar de toestand van zijn vader gevraagd, maar hij hoedde er zich voor in bijzonderheden te treden wegens het hem en zijn moeder door de gevangenisdirectie opgelegde verbod daarover niets aan de buitenwereld te zeg gen als voorwaarde voor een eventueel vol gend bezoek. Hij verklapte natuurlijk geen geheim toen hij zei, dat zijn vader graag naar huis wilde. Fysiek achteruit In Berlijn verluidt dat er, gezien de ach teruitgang van zijn fysieke conditie, weinig kans zou zijn dat Hess ooit naar de gevan genis zal terugkeren. De vier mogendheden hebben deze week een medisch rapport be studeerd, dat is opgesteld door luitenant kolonel Declan O'Brien, de in Dublin gebo ren legerchirurg die Hess in consulatie met Russische, Amerikaanse en Franse specialis ten behandelt. In het rapport zou staan dat het onwoorschijnlijk is dat Hess ooit fit genoeg zal zijn om naar de gevangenis te worden teruggezonden. Ook dat rapport was voor de Sowjet-Unie geen aanleiding haar houding ten aanzien van Hess te her zien. Het conservatieve Lagerhuislid Airey Nea- ve. de man die in 1945 als ambtenaar van het Internationaal Tribunaal van Neuren berg Hess in zijn cel de aanklachten tegen hem overhandigde, gaat ondanks de of ficiële tegenwerping door met zijn campag ne voor de bevrijding van Hess. Hij wil dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten overleg zullen plegen en dan pas ge zamenlijk met de Russen gaan praten. Als belangrijk argument voert de heer Naeve aan dat Hess nooit is veroordeeld we gens oorlogsmisdaden of misdaden tegen de mensheid. Er is daarom volgens hem geen rechtvaardiging voor een werkelijk levens lange gevangenisstraf. De Russen waren destijds van oordeel dat Hess wel over de hele linie schuldig was en dat hij daarom tezamen met andere topleiders had die nen te worden opgehangen. Naeve heeft zelf enkele jaren in het beruchte krijgsge vangenkamp van Colbitz doorgebracht. Tegenover de opvatting van de Russen bestaat in Londen de officiële mening dat door een eenzijdige vrijlating van Hess het llllllltllHIIIIIIII'llllllfllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIir MOSKOU Het Russische partijblad Prawda heeft gisteren voor het eerst commentaar ge leverd op de stemmen die in het Westen zijn opgegaan voer de vrijlating van Rudolf Hess. Het commentaar kwam neer op „njet". In antwoord op een hoofdartikel in de Britse „Daily Express" schreef het blad het volgende: „De genade die aan Rudolf Hess moet worden geschonken, is in feite verraderlijke propaganda van die krachten, die racisme, nazisme en apart heid voorstaan, en die graag het wiel van de geschiedenis terug zouden draaien, het volk mo reel willen ontwapenen, en de waakzaamheid tegen agressie en oorlog willen doen verslap pen". J delicate evenwicht van het systeem van „de rechten der overwinnaars", dat alle vier mogendheden angstvallig hebben trachten te handhaven, zou worden verstoord en zou kunnen leiden tot Russische tegenmaatre gelen, zoals beperking van de toegang van West-Duitsland tot Berlijn en van het ver keer tussen Oost- en West-Berlijn. Maar sinds de Russen in 1948 de geal lieerde controleraad verlieten, zijn er in Berlijn nog maar twee officiële contacten tussen hen en de westelijke mogendheden, namelijk in het veiligheidscentrum voor het luchtverkeer en bij de bewaking van de Spandau-gevangenis, waar de legers van de vier landen om beurten een maand dienst doen en op de aflossingsdag de vier gevan genisdirecteuren samen lunchen en infor mele besprekingen voeren. De periodieke aanwezigheid van een Rus sisch detachement in Spandau is van geen grotere militaire betekenis dan dat van de wacht bij het ook in de Britse sector gele gen Russisch oorlogsmonument in de Tier- garten. Politiek betekent het echter Russi sche tegenwoordigheid in West-Berlijn wel ke in zekere omstandigheden als voorwend sel zou kunnen worden gebruikt. De Russen staan er op. dat Westerse vliegtuigen die de drie luchtcorridors naar West-Berlijn gebruiken op ruim 3000 meter hoogte boven Oost-Duitsland dienen te vliegen, de operatie-hoogte voor Dakota's 25 jaar geleden, maar on-economisch en vaak allesbehalve comfortabel voor moder ne straalvliegtuigen. De Russische manschappen van de wacht worden bij aankomst In West-Berlijn door de Britse politie zorgvuldig geteld en te ruggestuurd als er een man teveel is. Brits. Frans en Amerikaans militair personeel heeft vrije toegang tot Oost-Berlijn als toe risten, mits in uniform, en de Russen even eens tot West-Berlijn. Om dit recht kracht bij te zetten worden zelfs de meest onmu zikale Britse officieren aangemoedigd in hun mess-uniform de Oostberlijnse opera te bezoeken

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9