een H: li Verhoor was zuivere koffie" ontslag reigt bij KNTU ''PvdA ook linkser door afdelingen I MIIITIBONT 510 KEIZERSGRACHT 510 \ederland telt nu miljoen telefoons HIJNDELSE GIFMOORDZAAK Nierpatiënten aan cle dood ontsnapt Nederlandse hulp 54 pet. naar Nigerië Persianer met nertskraag 1485,- naast schoenenzaak AMSTERDAM-C TEL. 62693 ARNHEM Rijnstraat 16 tel. 423147 Han Lammers over congres in Groningen )NDERDAG 8 JANUARI 1970 f LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE W BOSCH (GPD) Het ziet ernaar uit dat in het proces de Schijndelse gifmengster Riet (46) de waarheid met loos geduld slechts met stukken en beetjes voor de Siank van Den Bosch op tafel zal kunnen worden gelegd, witkent hardnekkig de ten laste gelegde moorden op haar s man, Jo van Eijndhoven, en haar bejaarde vader, Piet jpiks, te hebben gepleegd. Een buurman die na het overlij den van zijn werk werd geroepen ging op weg naar het sterfhuis eerst even langs de politie om daar te vertellen dat het met de dood van Jo van Eijndhoven beslist geen zui vere koffie leek. Wachtmeester School van de Schijndelse politie hoorde al direct na de dood van Jo van Eijnd hoven van dorpsbewoners enige merk waardige opmerkingen die Riet zou hebben gemaakt. ftnin geeft ze vüf andere ten ijlegde pogingen tot moord op uit haar omgeving -de vrouw 'n vroegere Limburgse min- iaar eerste man haar huidige toot- toe. Slechts één moord- geeft ze toe. Eenmaal, be- ïi, heeft ze inderdaad een rat- 'lelgingsmiddel in de koffie van echtgenoot Frans Sleu- Sctayndel gestrooid. ri nacht van 15 op 16 novem- 1968 daarentegen, bekende 1 de politie in Schijndel spon- _a urenlange ondervragingen "ird op Jo van Eijndhoven Juni 1962). In de daaropvol- 24 uur bekende zij ook de d op haar 84 jaar oude vader juni 1964) en een reeks po- moord. Nu zegt zij: „Ik chuldig aan de dood van die L De politie heeft de oeken- door steeds herhaald „Jij liegt" uit mij geperst. Vreemde houding "ten droegen getuigen allerlei tjgingen aan om een geweld- Jdood van Jo van Eijndhoven »en veronderstellen. Een on- had een dikke schuim- n het gezicht van de dode vertelde over de houding van Riet. Na het te van haar man en de hal weigering om in het zieken- iar de ware doodsoorzaak te Riet had als doodsoor- rsenbloeding bij de hand. Ook rarts nam dat- evenals een arts in Schijndel na aan. Tegen een kennis zou zij gezegd hebben „nu heeft hij ook wat. Gis teren heeft hij mij nog geslagen". Een familielid stond erbij toen Riet tegen één van haar kinderen wijzend op de overledene zei: nu kan pap pie jullie niet meer slaan. Riet bestreed gisteren stuk voor stuk al die min of meer belastende getuigenverklaringen. Merkwaardig is dat het verdachte overlijden van Jan van Eijndhoven in 1962 niet tot een krachtiger justitioneel onderzoek heeft geleid. Zuivere koffie lijkt het overlijden van Jan van Eijndhoven in ieder geval inderdaad niet te zijn geweest. Riet bekende in november 1968 de moord od haar man zo uitvoerig dat de technische recherche van de rijkspolitie in Den Bosch het mis drijf enige dagen later tot in de kleinste details hier en daar zelfs nog gecorrigeerd door opmerkingen van Riet zelf kon reconstrueren. Maar gisteren heette het keer op keer: „Hij heeft niets gehad. Ik blijf bü mijn laatste verklaring". Daar mee doelde Riet op het intrekken van haar bekentenissen twee maan- een later bij 'c verhoor door de rech tercommissaris in Den Bosch. Zij doet het nu voorkomen als of Jo van Eijndhoven mogelijk vrijwillig het gif heeft ingenomen. „Vader vond het flesje in de schuur terwijl wij in de kerk de ro zenkrans baden. Hij zei toen: „de dokter heeft gezegd hersenbloeding en nu zal ik ook mijn mond houden" Riet probeert zichzelf nu aan alibi te geven door haar twee jaar later ook door gif omgekomen vader te citeren: vader zei toen „Hij zal er toch niet van gedronken hebben, maar jij kunt hem dat in elk geval rv.et gegeven hebben". Het gif kwam bij de familie H. in huis om er aardappels mee te bespuiten en er en pètssant enige jonge katjes mee te vergiftigen. De politie heeft de bekentenissen uit me geperst na lange verhoren. (GPD) Over en- zal naar verwacht de raad van bestuur van Nederlandse Tex tile de verdere sanerings- 'n bekendmaken. Deze heb- itrekking op de bedrijven n-Ter Weeme in Haaks- en J. F. Scholten in En- waar de gezondmaking pt weverij pakket ook af- g van personeel tengevolge £>ben. personeelsleden hierbij zijn kon men ons niet meede- ruchten die daaromtrent lo- die we niet bevestigd kon- hebben betrekking op 600 man. Met de vakbonden ueze zaak besproken. Deze g heeft ook gewogen voor de ondernemingsraad van de in zijn gisteren mededelingen over de grote lijnen van de stige maatregelen. De proble- I de KNTU hebben betrekking weverijen. In de spinnerijsec tor zijn er na de sluiting van de Tilburgse katoenspinnerij geen moei lijkheden meer. Uiteraard zal ge tracht worden rendabele pakketten van de KNTU verder ui tte bouwen. Wanneer er inderdaad sprake zou zijn van massale ontslagen komt de aantrekking van buitenlandse ar beidskrachten. met name Turken, in 'n bijz. licht te staan. Het zal een vreemde indruk maken als er grote aantallen Turken naar Twente wor den gehaald, terwijl er honderden mensen zouden worden ontslagen. Aangenomen mag worden dat van de zijde van de vakbonden de aan dacht zal worden gevestigd op dit probleem. Zoals men weet is inder tijd op het dieptepunt van de reces sie in de textiel de wei-ving van bui tenlandse arbeiderskrachten tijdelijk stopgezet. Of f icier van justitie mr. Booster zioare taak Zij zeiden steeds maar „Je liegt, je liegt" toen heb' ik toegegeven. Ik dacht: ze zoeken het zelf maar hele maal uit", zei Riet gisteren. „Haar bekentenissen kwamen na de verho ren spontaan. Ze wilde zelfs van geen onderbreken meer weten op den duur", zei daarentegen adjudant S. Scheen van de Schijndelse rijkspo litie. De verhoren hebben wel lang ge duurd en daarbij is ook wel eens met de vuist op tafel geslagen. Nu en dan huilde Riet wel eens tijdens die ver horen". Dat deed Riet gisteren ook. Vooral tijdens de eerste uren van de behandeling. Toen ook haar mis lukte huwelijk met Frans Sleutjes uit Schijndel ter sprake kwam. „Ik heb veel spijt met hem ge trouwd te zijn", huilde Riet. Haar huwelijk was destijds in Schijndel een ware dorpssensatie. „Het is maar drie weken goed gegaan", huilde Riet verder. Even nadat ze toegaf haar huidige echtgenoot met rattenkruid uit de weg te hebben willen ruimen dreigde ze een flauwte te krijgen en moest de behandeling worden ge schorst. Na de hervatting zuchtte zij „Ze maken me wel zwart als ik dat zeggen mag". De rechtbank denkt nog vijf volle dagen nodig te hebben om alle ten laste gelegde feiten te ontrafelen. In de komende dagen zullen daarvoor ook nog een aantal deskundige moe ten worden gehoord. Riet besloot gisteren: „Ze hebben niets gehad. Niks, geen druppel. Daar wil ik voor door het vuur gaan". GRONINGEN (GPD) Zes nier patiënten hebben in het Academisch Ziekenhuis in Groningen in bewus teloze toestand aan een kunstnier ge legen. Door een ..menselijke fout" was er water gekomen in één van de containers met dialysevloeistof. De toestand van de zes was zo ernstig dat van ziekenhuiswege familie werd gewaarschuwd. De hele nacht en och tend is de toestand van deze zes nierpatiënten in de gaten gehouden. „We hebben goede hoop dat ze ei zonder kleerscheuren afkomen" ver telde ons dr. G. M. van der Hem van de interne kliniek. De „menselijke fout" is gemaakt door de laatste con troleur die de containers met dialyse vloeistof moest onderzoeken op hun weerstand. Prof. dr. T. Huizinga, hoofd van de ziekenhuisapotheek: „Deze man neeft een fout gemaakt. Hij heeft gelaaid. Hij heeft de con trole verzuimd of verkeerd gedaan- Hij had hoe dan ook de afwijking moeten constateren. Het is een een voudige behandeling". Opvolger van de „Mirage" De Franse vliegtuigfabrieken Marcel Daussault zijn gereed met het ont werp voor een nieuw vliegtuigtype, de ..Milan", die wordt voorgesteld als zeer vervolmaakte opvolger van de ..Mirage". De eerste proeven met het toestel zullen de komende zomer plaatshebben terwijl de eerste serie toestellen in 1972 zullen worden af geleverd. De „Milan" zal tweemaal zo snel als het geluid kunnen vlie gen en is voorzien van twee intrek bare vinnen aan de neus, zogenaam de „snor", die start- en landingsmo- gelijkheden aanzienlijk verbeteren. DEN HAAG (ANP) Van de Ne derlandse hulp aan de slachtoffers van de oorlog in Nigerië is ongeveer 54 procent ten goede gekomen aan onder Nigeria anse controle staand gebied, en 46 procent aan Biafra, al dus hebben minister Luns en de mi nister zonder portefeuille voor Ont wikkelingshulp, drs. B. J. Udink, aan de Tweede Kamer meegedeeld. De bijna viif mjljoen gulden recht streekse hulp via de regering '4.987.500 gulden) ging geheel naar Nigerië, de hulp via het Rode Kruis werd gelijkelijk over Nigerië en Bia- fr? verdeeld <elk 2.025.000 gulden) en de hulp via andere particuliere or ganisaties ging voor gemiddeld 85% naar Biafra 4.550.000 voor Biafra tegen 700.000 gulden voor Nigerië. De laatste opgave is van deze organisa ties zelf afkomstig. Campagne tegen heroïne De re gering van president Nixoo wil pro beren binnen drie jaar de invoer van heroïne uit het buitenland stop te zetten door overeenkomsten op het gebied van de narcoticasmokkel met Frankrijk en Turkije te sluiten. De regering wil zich ook wijden aan ge nezing en rehabilitatie van de meer dan 180.000 verslaafden aan heroïne in de Verenigde Staten. Staking in Italië In Italië heb ben de negentigduizend werknemers bij de gemeentelijke transportbedrij ven gisteren wederom gestaakt, waardoor in de grote steden een verkeerschaos ontstond. De meeste bussen en trams stonden vier uur stil. In Rome begon de staking om acht uur tijdens het spitsuur. Het geschil gaat om een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst. HAAG (GPD) Vanmiddag uur is bij de heer J. Rikkel- Amstcrdam-Noord (Nieuwen- le twee miljoenste telcfoon- ting officiëel in gebruik ge- door de directeur-generaal PTT, de heer H. Reinlioud, deze gelgenheid werd ver door burgemeester dr. I. den. lefcon heeft zich in ons land ïhtig ontwikkeld tussen 1881, Amsterdam het eerste tele- werd gevestigd, en nu waar tussenfazen vielen in 1950 i960 (1 miljoen) (1% miljoen). 'TT verwacht, dat in 1980 e 4 miljoen aansluitingen zul- i bereikt. Het aantal gesprek- jaar zal dan zijn opgelopen 0 miljoen lokale, 2210 mil- en 65 miljoen in- In 1980 zal naar schat- a bedrag van 1 miljard gul- de telefonie moeten worden ;eerd, maar PTT verwacht deze lijst in 3 jaar te kunnen wegwerken, waarna de wachttijd niet langer zal zijn dan 6 weken. Met een aantal van 21 tele foontoestellen per 100 inwoners neemt ons land de 10e plaats in tussen de naties, die telefoon-minded zijn. Voor de VS is dit getal 52 en voor Spanje en Oost-Duitsland 10 Wat de toekomstige ontwikkelin gen betreft zijn er vele vooruitzich ten. Het straalverbindingsnet zal in de komende 2 jaar zover worden af gebouwd, dat het alle districtscen trales verbindt. De komende jaren zullen datatiansmissie en hot. tran sport van videosignalen de aandacht vragen. De eerste proeven met beeld- telefonie moeten worden genomen. Verdere toekomstbeelden: druktoets- kiezer binnen enkele tientallen jaren, door kiezen in huistelefooncentrales (reeds 13 in bedrijf), telefonisch gi reren, uniform noodnummer, confe- rentie-gesprekken en gratis bereikba re nummers. Dit alles ordt moge- het moment bestaat er nog een1** door steeds Intensievere toepas- Ujst met 120.000 aanvragen, van electron! ca en computers. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM (GPD) De Partij van de Arbeid houdt weel een congres en dat betekent dat de partij weer flink over de tong gaat. Nog geen jaar geleden voor spelden vriend en vijand de toen zeer verdeelde PvdA een spoedige ondergang. Dat was nadat radi- kale Nieuwlinksers op het laatste congres een geslaagde greep naar de macht hadden gedaan tot groot ongenoegen van „rechtse" partijgenoten. Oude partijcory feeën als Drees en Mansholt toonden zich zeer bezorgd over de toekomst van de Nederlandse sociaal-democratie. Die toekomst scheen in een partij bestuur met acht of negen sympathi santen van Nieuw Links in zeer slechte handen. Een uittocht van le den en ook van kiezers leek onver mijdelijk. Vraag aan Han Lammers (38). oprichter en tot zyn benoeming tot partijbestuurder vorig jaar aan voerder van Nieuw Links: Hoe staat de PvdA ervoor aan de vooravond van het Groningse verkiezingscon gres over de inkomens- en vermo gensverdeling? Het antwoord is kort en krachtig positief: „Het valt me hard mee". Tien maanden partijbestuurder hebben Han Lammers moed gege ven. Hij zegt: „Natuurlijk heb je in het partijbestuur verschillen in tem perament en aanpak. Ook een me ningsverschil kan soms hoog oplo pen. Maar er is steeds een flinke ba sis voor een wederzijds gesprek. Ik geloof dan ook dat de partij duide lijk op weg is om zichzelf te her vinden. Het maartcongres van vorig jaar heeft hele verstandige besluiten genomen over de bestuurssamenstel ling". „Een Jaar geleden ging de PvdA mank aan onderling wantrouwen en twijfel. Dat is nu voorbij", meent Lammers. De uitspraak van het vo rige oongres om niet meer samen te werken met de KVP heeft daar be langrijk toe bijgedragen, vindt hij. „Er was altijd twijfel over wat de houding van de partijtop ten op zichte van de KVP zou zijn. Toen ik de motie indiende hoopte ik dat er verwarring gesticht zou worden bij de andere partijen. Dat is gebeurd. Wat wij als PvdA willen is een duidelijke scheiding van gees ten over de maatschappij vorm". Al dus Lammers, voor wie de KVP-uit- spraak overigens stilzwijgend ook geldt voor samenwerken met ARP en CHU. De resoluties waarover het con gres zich in Groningen uitspreekt geven volgens partijbestuurder Lam mers blijk van een verdere radica- lisatie. Het beeld van de PvdA is naar links opgeschoven, meent hij. Onder invloed van Nieuw Links? „Lang niet altijd. De afdelingen heb ben met amendementen verscheide ne punten verscherpt. Er is in het partijbestuur soms hard om de pun ten geknokt. De stemming, bijvoor beeld over de openbaarheid van alle inkomens, liep soms dwars door het partijbestuur heen". Nieuw Links heeft fel geageerd te gen het spaar Loon voor arbeiders. Men is bang dat er van de arbei ders op die manier „kleine kapita- listjes" gemaakt worden en dat het ideaal van een socialistische maat schappij dan helemaal wel afgeschre ven kan worden. Zit Lammers met de kritiek van Nieuw Links niet in zün maag? „Ik begrüp de argumenten wel. maar ik ben het er niet mee eens. Om egoistisch groepsgebruik te beteugelen is overheidstoezicht no dig. Dat staat ook in de resolutie". Lammers verwacht over deze zaak en ook over punten als nationalisa tie van de grond, socialisatie van het verzekeringswezen (inclusief de pen sioenfondsen) en de rechtstreek se verkiezing van burgemeesters en commissarissen in Groningen een pittige discussie. Hü is niet bang, dat Nieuw Links het op de spits zal drüven. De kritiek van het NW op het feit dat de P.v.d.A. op het ccngre6 niets over de loonwet van minister Roolvink zegt, zit Han Lammers niet zo hoog. „Wat belet het NVV om het congres aandacht te vragen voor de ze actuele situatie? Men kan toch altijd nog een brief sturen, zodat het als punt aan de agenda kan worden toegevoegd. De P.v.d.A. heeft wel degelyk een boodschap aan het NW. Het is trouwens ook nog mo gelijk dat we de loonwet als party- bestuur op de agenda zetten". Is alles in de P.v.d.A. nu pais en vree? Lammers: „Ik ontken niet dat er in het party bestuur soms ontevredenheid bestaat over de frac tie, hoewel we vinden dat de motie - Doniawerstal (scherpere oppositie red.» redelijk is uitgevoerd. Het standpunt van de fractie inzake de erkenning van de DDR. waarvoor het congres zich duidelük heeft uit gesproken. vind ik fout. Het gaat er my nu maar om te weten of het op grond van een ge wetensbeslissing is of uit politieke balorigheid dat de fractie de motie niet uitvoert. Voor het eerste heb ik respect, voor het tweede niet". Niet op het aanstaande congres maar deze zomer zal de in terne spanning weer toenemen, voorspelt Lammers. Hy verwacht in de gewesten flinke discussie over de kandidatenlüsten voor de kamerver kiezingen. Lammers rekent er op dat tenminste een derde van de P.v.d.A.-kamerleden wordt ver vangen. hy hoopt zelfs op ruim de helft. Of de naam Kloos in het par ty bestuur al eens gevallen is? Meer dan eens, aldus Lammers. Meer wil hy er niet over zeggen. De popu lariteit van de NV V-voorzitter is ook in de P.v.d.A. in elk geval niet onopgemerkt gebleven. Han Lammers is er zich van be wust dat de P.v.d.A. het laatste Jaar geïsoleerder is komen te staan. Noch in de christelUke partyen, noch in D'66 gelooft hy als mogelyke rege ringspartners. De KVP-jongeren en AR-radicalen die willen dat P.v.d.A. en KVP weer gaan praten verwüt Lammers gebrek aan durf om uit hun eigen partü te stappen. En over D'66 luidt zün vernietigende requi sitoir: „Het is griezelig zoals die par ty staat en valt met de figuur van Mierlo. D'66 is alleen maar aan het Han Lammers incasseren. Ze kiezen niet. Dat is Je reinste opportunisme, puur party belang".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7