Geen zout meer om te strooien ZETTING ACADEMIE Westelijk geharrewar in het Midden-Oosten Nederland is de Kerk morgen malse rosbief tteveen imitldag ug in land CLA US BIJ WEENSE V.S. bezorgd over raket van Moskou JOP roept op tot staking DOOI PARUS CONTRA LONDEN/ÏÏ ASHINGTON Kunstmest grens Vaticaan na besluit pastoraal concilie: Overleg VMF en vakbonden afgebroken SENAAT ZAL LOONWET AANNEMEN (9uc/ ^ÏCteuwo richt 1 maart 1860 N DONDERDAG 8 JANUARI 1970 No. 32987 EIDSCH DAGBLAD Jr: E A E van Dlshoeck facteur: Drs J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (by vooruitbetaling) losse nummers f0,25 Witte Singel 1. Lelden - Giro 6705# Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 jnze parlementaire redactie) jtG (GPD) Minister Wit- Financiën keerde van- 4 per regerings-Frienship in /ad terug om met premier pg de kandidatuur van zyn land op het departement, dr. Grapperhaus, ministerschap van Eco- Zaken te bespreken. Stad leek het zo goed als ze- |de heer Grapperhaus (KVP De Block zal opvolgen, minister Witteveen eerst Iging van zijn staatssecre- willen regelen, wordt niet t dat hy zich tegen de be- van de heer Grapperhaus omische Zaken zal verzet- eg over de opvolging van l' De Block stagneerde gis- Wnvankelyk, doordat pre- Jong er niet in slaagde tidag met vakantie naar rinkryk vertrokken dr. Sn te bereiken. Volgens een ^rder van de regerings- ;ingsdienst is de heer Wit- Si deze zaak de centrale moest op zyn komst wor- •ictlt. ^verscheidene telegrammen trzonden en de Franse po- ingeschakeld, telefoneer- ter Witteveen gisteravond Haag. Afgesproken werd norgen vroeg een Friend - Marseille zou vertrek- de bewindsman op te ha- niddag nog zou hij 'n eer- houd hebben met de mi- esident. minister Witteveen onver let akkoord gaat met een \g van dr. Grapperhaus (secretaris zelf schijnt wel ministersportefeuille te - zal premier De Jong terechtkomen bij de mr. Nelissen, sjiievoorzitter, gooit in dat He ogen. A LEIDEN Een front van sneeuw en ij zei, voorafgaande aan een oceaandepressie, is in aantocht op een moment, dat veel zoutdepots bij de gemeentebedrijven en andere overheidsdien sten door de aanhoudende vorst, sneeuwval en ijzel nagenoeg leeg zijn. In Leiden heeft de reinigingsdienst nog een kleine voorraad zout, die zuinig wordt bewaard om bij nieuwe sneeuwval en ijzel te worden gebruikt. Na één beurt zal ook hier het zout op zijn en de leverancier heeft gemeld niet eerder dan over drie weken nieuwe voorraad te kunnen leveren. De leiding van de reinigingsdienst in Leiden is ervan overtuigd, dat wel een oplossing op kortere termijn ze! worden gevonden als de winter blijft voortduren, maar beperkt momen teel het strooien tot in uiterste nood zaak. Er wordt vrijwel alleen met zand gestrooid, maar ook van dit strooimateriaal is de voorraad bijna Prins Claus heeft gister avond in Utrecht de speciale voorstelling bijgewoond, die door de Weense IJsrevue werd gegeven ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van het NKV. Enige sterren van de ijsshow werden aan de Prins voorgesteld. Hij vol deed daarbij graag aan het verzoek van Ingrid Wendl om zijn handtekening op een programma te zetten. Na de voorstellingen in Utrecht komt de show naar Leiden. Op 21 januari gaat de revue in de Groenoordhal draaien. Steeds meer koffie De traditio nele kop Engelse thee moet steeds meer terrein prijsgeven aan de kof fie. Uit het statistische jaarboek blykt, dat het theeverbruik is ge daald van 9.9 Engelse pond per per soon in 1958 tot 8,8 pond in 1968. In dezelfde periode steeg het koffiever- bruik van 1,7 tot 3,1 pond per per soon. TIJK (GPD, ANP) ontevreden leerlingen Pedagogische heeft vanmorgen het duw bezet. Er werd ~in de directiekamer, de de conciërge, de clo en zij beheersten de toegangen tot het luw. is een staking op srlandse Pedagogische uitgeroepen. Dit is ge- de Unie van Studeren- ji Opleidingsinstituten leerwijzend Personeel jom solidariteit te be- it de Beverwij kse stu- taemend directeur in Be- heer Merz, kreeg te ho- I „alternatieven" de dage- fïg van de school hadden Tn. Aanleiding tot de be- jjhet gisteravond genomen het bestuur vijftien Ieer- I reeds voor een week wa- fst, omdat ze in een an- varen gaan zitten, defini- jjtool te verwijderen. werd gisteravond in een van de ïnd gemaakt door de (ge- l tot vrijdagavond rwolkt met vai het zuid- I sneeuw en ijzel. Vrij ot harde wind uit oost tot jorgen afnemend tot ma mend naar zuidoost tot turen vannacht om punt, morgen overdag tikt te 12.40 uur). 9 januari 146 uur; onder 16.49 uur. Ö.15 uur; onder: 19.01 uur te Katwijk te 4.04 en te 12.21 uur. sr bestaat uit 20 paginal schorste) studentenleider J. Dobber, die vanochtend de bezetting leidde met de sympathiserende docent W. Sprenger. Terwijl de docent in het bureau van de directeur een plenaire verga dering leidde, bivakkeerde grote aan tallen studenten in de gangen. De toegang tot de directiekamer was ge blokkeerd door een aantal „gezags getrouwe" studenten, docenten en moderator De Wit, die niemand toe gang wilde verlenen. Via het raam kwamen inmiddels steeds meer leer lingen behorend tot de groep onte vredenen naar binnen. Het kwam tot lichte schermutselin gen, maar desondanks probeer den enkele docenten nog les te ge ven. De Beverwykse politie was vanmorgen om elf uur wel op de hoogte van de bezetting, maar had besloten nog niet in te grijpen. De bezetters die in de loop van de och tend steun kregen van linkse studen- tengroepen uit Amsterdam, gingen zover de docenten een noodrooster op te leggen, maar behalve de do cent Sprenger ging niemand daar mee akkoord. Waarnemend voorzitter Huys- mans verklaarde na overleg met het ministerie van Onderwijs en Weten schappen, geen maatregelen te tref fen tegen de bezetters. Het bestuur denkt er niet aan af te treden voor een „schaduwbestuur" van de be zetters. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Het econo- misch-politieke offensief, dat Frankrijks president Pompidou onlangs in het bekken van de Middellandse Zee en in het Mid den-Oosten heeft geopend, stuit op toenemende tegenstand, zowel binnen als buiten de eigen gren zen. Terwijl het wapenembargo tegen Israël, waardoor deze jonge Joodse staat in zijn voortbestaan bedreigd kan worden, nu zelfs in gaullistische kringen steeds lui dere protesten opwekt, moet de Franse regering zich vooral in Washington en Londen verdedi gen tegen de beschuldiging de Arabische landen voortdurend krachtiger te bewapenen Die beschuldiging van Engelse en Vmerikaanse zijde valt van eigen be lang natuurlijk moeilijk vrij te plei ten, omdat de Amerikanen en de Engelsen behalve aan Israël ook aan Irak. Jordanië. Marokko en nog vele 9 v. dere landen tanks, vliegtuigen en verder oorlogstuig leveren. De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Sargent Shriver, is dinsdag gedurende anderhalf uur door de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Schumann, aan de Quai dOrsay ontvangen, waarbij, volgens ulficiële zegslieden, enkele misver standen uit ae weg zouden zijn ge ruimd. In elk geval heeft men intus- ccn van Amerikaanse zijde laten we ten tegen de Franse wapenleveran- t es aan Libië, die bovendien slechts een vijftiental Miragejagers zouden •mvatten, nu geen overwegende be zwaren meer te voelen. De geruchten, dat het eersr.e officiële bezoek vau president Pompidou aan de Verenig de Staten in februari weieens zou kunnen worden afgelast, zyn even eens met grote stelligheid tegenge sproken. Penetratie Niettemin wordt het toch wel dui delijk, dat in het Nabye Oosten en rond de Middellandse Zee de poli tieke, economische en zelfs militaire belangen van Frankrijk aan de ene en van de Anglosaksische landen aan ae andere kant met toenemende kracht op elkaar botsen. Frankrijk is, na Amerika en de Sowjet-Unie, nu de derde wapenleverancier ter wereld, en via die oevoorradingen poogt het, ook zjjn politieke en economische po sitie bfj zyn klanten uit te bouwen Die economische penetratie van Frankrijk veroorzaakt bij de Anglo saksische landen nu vooral in Libië grote zorgen. Libië is binnen zeven jaar de derde petroleumexporteur ter wereld ge wore, en en uit de politieke "erwjjdering, die zich sinds vorig jaar tussen dit land en de Britten en .Amerikanen—heeft voltrokken, weten de Fransen nu kundig profijt le trekken. Reeds vorig jaar is de in voer van Libische olie in Frankrijk van 13 tot 17 procent gestegen en er zijn aanwijzingen dat die import de komende maanden nog verder zal toenemen. De Fransen voeren ln dit land een dumpingspolitiek die onder de dek mantel van „hulp aan jonge volke ren" in werkelijkheid direct tegen de Amerikanen en Engelsen is gericht. Vermoed mag daarom ook wel wor den dat de Amerikaanse ambassa deur de Franse minister dinsdag vooral om begrip voor de Westelijke solidariteit heeft gevraagd, opdat hij de belangen der petroleumtrusts toch niet helemaal uit het oog zal verliezen. Intussen wordt de gigantische veldslag om kanonnen en olie tussen de drie grote Westelijke mogendhe den ook nog eens doorkruist door de Russen, die in en rond de Middel landse Zee steeds zwaardere strate gische en economische belangen hebben te verdedigen. De Franse wapenleveranties aan Irak en aan Libië, waarover Egypte mettertijd gemakkelijk zal kunnen beschikken, stellen nu ook het verlangen van ko lonel Nasser aan de orde om voor zijn' militaire bevoorradingen in de toekomst niet uitsluitend meer van de Sowjet-Unie afhankelijk te zyn. Voor de kanonnen'koningen en de regeringen, waardoor ze worden ge dekt, hebben politiek en moraal nooit veel met elkaar te maken ge had. Doch juist vanwege die waar heid wordt de Franse gedragslijn jegens Israël nog wat onwaarachti ger. Want door dat land met een wapenembargo te straffen en tege lijkertijd zyn doodsvijanden van steeds meer oorlogstuig te voorzien, maakt Frankrijk zich nu schuldig aan uitzonderlijke schijnheiligheid, die bovendien het voortbestaan van de jonge Joodse staat alleen nog maar onzekerder zal kunnen maken. POMPIDOU stuit op tegenstand od. Vanmorgen kwam de mededeling, dat 30 ton zand in aantocht is, een kleine hoeveelheid als men weet, dal de vijf strooiwagens bij een goede beurt van anderhalf uur 25 ton weg- s. rooien. Ook in andere gemeenten in dit gebied, o.a. m Alphen a. d. Rijn. Oegstgeest en Boskoop, bestaat een tekort aan strooizout. In Vriezen veen wordt reeds aan ei n ander strooimateriaal gedacht. Als de voorraad zout niet snel wordt aangevuld, zal hier moeten worden overgegaan op het strooien van kunstmest. In Enschede verkoopt de Landbouwbank al kunstmest als strooimiddel aan particulieren. De KNZ in Hengelo, zoutprodu cent van de AKZO, is lang niet in staat aan alle aanvragen te vol doen. De AKZO heeft een groot aantal vrachtwagens ingezet voor zouttrans port vanuit Hengelo en Delfzijl naar de meest bedreigde gebieden. Dat is een relatief dure zaak omdat het vervoer per schip veel goedkoper is. Dit watertransport wordt echter ern stig gestagneerd doordat een aantal kanalen is dichtgevroren. Een woordvoerder van de KNZ in Hengelo verklaarde vanmorgen dat hy geen ernstige moeilijkheden bij het bestrijden van de gladheid ver wacht. Rijkswaterstaat heeft nog geen problemen, meent hy, en omdat ln veel depots een ruime reserve wordt gehouden, rekent hy erop dat de moeilykheden rond de zoutleve- ranties wel mee zullen vallen. De KNZ heeft vorig Jaar een en quête ingesteld waaruit bleek dat aan het einde van het seizoen nog circa veertig procent van de opslagcapaci teit voor het strooizout werd benut. Hoezeer de zoutleveranties zyn geste gen blijkt wel uit het feit dat in 1968 278.000 ton werd afgeleverd, ter- wyi dit cyfer voor 1969 wordt geschat op 400.000 ton. Op Morgen gaat nu de oceaandepres sie by Ierland een aanval op de win ter inzetten. De zuidoostenwind be gint eerst in kracht toe te nemen. Tegen de avond arriveert van het zuidwesten uit de bewolking. Onze weerkundige medewerker geeft de nieuwe dooiaanval door sty- ging van luchtdruk boven het contin gent geen volledig succes. Het ïykt waarschynlyk, dat, zoals dikwyls by situaties als deze, de grens tussen dooi en vorst in de komende dagen ergens boven ons land gaat vastlopen. In het hele grensgebied tussen vorst en dooi moet in de loop van morgen op sneeuw of yzel worden gerekend, in Zeeland en Brabant mogelyk over gaand in regen. ROME (GPD> Het Vaticaan heeft het pastoraal concilie in Noord- wykerhout in grote stilzwygendheid gevolgd. Nu dat zich heeft uitgespro ken voor beëindiging van het pries- terlyk celibaat is die stilte doorbro ken. „Dat besluit heeft geen juridisch effect" zei een officiële zegsman. ..Bovendien, Nederland is niet de ge hele R.K. Kerk. Het is alleen maar een oordeel. Niet meer. Er zyn op vattingen in de Kerk, die volkomen anders zijn". Het wegblyven van de pro-nuntius ln Nederland, mgr. Felice wordt in Rome verklaard met de opvatting, ADVERTENTIE WASHINGTON (AP, AFP) Ame rika zal het gebruik van een nieuwe strategische bommenwerper of het aanschaffen van meer strategische projectielen voor de marine moeten overwegen als de dreiging van de Sowjet-Unie groter biyft worden, al dus de Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird. Moskou rust zyn marine n.l. verder uit met SS9- projectielen, die de Amerikaanse ver geldingsmiddelen kunnen vernietigen, terwyi tegeiykertyd de „SALT-be- sprekingen" in Helsinki zonder resul taat blyven. Washington heeft welis waar nog geen beslissing genomen, maar de regering-Nixon zal de ver schillende mogeiykheden bespreken op een a.s. vergadering van de Natio nale Veiligheidsraad. Laird verwacht, dat Sowjet-Rusland in 1974 over 420 stuks van de SS9-raket zal be schikken. De SS9 is een strategische ballistische lange-afstandsraket, die is uitgerust met drie kernkoppen van elk vyf megaton, die op afzonderiyke doelen kunnen worden afgevuurd. een goed stuk vlees hoort erbij doperwtjes, andijvie of champignons met Goed idee! dat men door dit wegblyven vryer in de beoordeling van het besprokene en beslotene zou zyn. In Rome acht men het onwaarschynlyk, dat in Ne derland de ontkoppeling van ambt en celibaat werkeiykheid kan worden, zolang men er prys op stelt de re latie met hec Vaticaan te bewaren. Alle uitlatingen van de Paus wyzen j er op, dat hy er niet aan denkt de ze ontkoppeling-waar ook ter wereld ook maar in beginsel goed te keu ren. Hy heeft geen gelegenheid voor- by laten gaan om zyn conservatie ve houding in deze te laten blyken. Niemand in het Vaticaan zal een Nederlandse priester kunnen tegen houden als hy in het huwelyk treedt. Maar de oniKoppeling op net niveau van een programmapunt zal het Va ticaan alleen tot hardere maatrege len prikkelen in een fase, waarin er met de huidige Paus over deze kwes tie niet valt te praten. Intussen wil de priestergroep Sep tuagint alle ontwikkelingen niet af wachten. De groep wil zelfs niet meer wachten op de beleidsiynen, die de Nederlandse bisschoppen gaan opstellen. Niet alleen zal dat zeker nog wel een jaar in beslag nemen, maar de groep meent nu reeds te weten dat dif- beleidsiynen toch niet de vryhoud zullen inhouden, die deze priesters willen. Daarom zal Septua gint zich van nu af aan geheel achter iedere gehuwde priester stel len. die met instemming van zyn pa rochie in het ambt wil blyven voor gaan. Septuagint zal ook trachten on afhankeiyk van officiële instanties daarvoor financiële middelen te vin den. (Meer over het concilie elders in dit blad) AMSTERDAM (ANP) Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe. lid van de raad van bestuur van VMF Stork-Werk- spoor heeft meegedeeld, dat het overleg tussen concernieiding en hoofdbestuursleden van de vakver enigingen, waarin aan de orde zou werden gesteld de beleidsnota van de concernleiding, is afgebroken. De vakbondsvertegenwoordigers konden zich niet gebonden achten door het .strikt vertrouweiyk" van ae beleidsnota. De raad van bestuur van het con cern heeft uit die mededeling moe ten concluderen dat de vakbonds vertegenwoordigers klaarblykeiyk geen prijs stellen op bespreking van de beleidsnota. Het overleg i6 daar om afgebroken. NKV en NVV: HAARLEM (GPD) NKV en NVV houden er ernstig rekening mee dat by de behandeling van de Loonwet op 11 februari in de Eerste Kamer het hele ontwerp word» goedgekeurd door de Senaat. De vakcentrales hebben duidelijke aan wijzingen, dat minister Rooi vink het spel in de Senaat gaat winnen. Van betrouwbare zijde vernamen wij vanmorgen dat minister Rool- vink in de Eerste Kamer de toezeg ging wil doen de Loonwet nieuwe styi anderhalf jaar lang aan de praktyk te toetsen en dat dan zal worden bezien of er aanleiding is de wetstekst meer in overeenstemming te brengen met de wensen van de vakcentrales. Uit het Leidsch Dagblad van 7 Januari 1870: Als een nieuwtje in de muziekwereld deelt men me de, dat door een ingezetene van Meppel eene viool is ver kocht aan den heer Bouche- ron, te Cette Frankrijk voor de kapitale som van 1 500. Leydsche belangen Voornemens zijnde in onze wintervergaderingen spreek beurten te houden, zoo zal hare vereeniging a.s. Maan dag ten 9 ure in de Lokalen harer Vereeniging in de Schoolsteeghare le vergade ring houden en de spreek beurt wordei. vervuld door dr. D. de Loos. Het Bestuur d. Vereeni ging, Nut en Genoegen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1