Ontslagen stafleden werken door "PIETERSKERK VOOR DE LEIDSE UNIVERSITEIT" Invloed van pantynylons en kloosterlingen J. van Hoeken bij afscheid (na 38 jaar) als kerkvoogd: Nieuwe ontwikkeling bij AROVERZICHT INDUSTRIE IN LEIDEN EN OMGEVING MOB in Leiden Mej. Busé veertig jaar bij onderwijs Verlaging aow Kerken bouwen Vuurvrouwen Rhijnhof Glijdend verkeer 7 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 gen tot het onderzoek is afgeslo ten", aldus de psychiater. Het bestuur van het Leidse MOB heeft nog nooit in het openbaar ge reageerd op de gang van zaken. Het bestaat uit een aantal personen, dat de stichting leidt en zich door coöp tatie aanvult. Prof. dr. G. M. H. Veeneklaas. hoogleraar kindergenees kunde. is er voorzitter van en ook enkele andere hoogleraren maken er deel van uit. Volgens dr. Teuns wil het bestuur het MOB een onderdeel maken van de Leidse universiteit. LEIDEN Het is vrijdag veertig jaar geleden, dat mej. M. A. Busé haar onderwijsloopbaan begon als docente bij de leraresopleiding van de R.K. Huishoud- en Industrieschool in Leiden, van welke opleiding zy te vens stafdocente is. Vrijdagmiddag zal dit feit in een in het internaats gebouw te houden bijeenkomst wor den herdacht. LEIDEN De a.o.w. is met ingang van 1 januari 1970 met drie procent verhoogd, maar wordt in april pas uitbetaald. De premie voor de ver plicht verzekerde bejaarden, van wie het jaarinkomen ligt tussen de f 5671 en f 6680,-, wordt verhoogd met tweeëndertig procent. Dat is nage noeg de hele verhoging van de a.o.w; Neemt men daarbij de steeds stij gende prijzen (o.a. voor aardappe len) dan komt men wel op een stij ging van vier procent. Dus in plaats van drie procent verhoging, één pro cent verlaging. De bejaarden die maar een jaarinkomen hebben van f 5671,- moeten toch zorgen dat ze de verhoogde premie over de eerste vier maanden hebben, want pas eind april heeft iedereen de drie procent met terugwerkende kracht van 1 ja nuari gehad. Alleen de hogere inkomens bij voorbeeld van f 8539.- tot f 10.395,- worden er ongeveer twintig procent beter van op hun premie. Dus de lagere inkomens moeten de hogere Inkomens steunen. En dan te bedenken dat de a.o.w.- verhoging van drie procent pas na veel wikken en wegen tot stand ge komen is, want minister Roolvink moest eerst nog toestemming hebben van „Pa Witteveen". J. van Es, Pieter de la Courtstraat 20A, LEIDEN. (Door S. Platteel) IDEN De heer P. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder indaag voor het laatst na een periode van 38 jaar kerk- 1 der Leidse Hervormde Gemeente laat er tegenover twijfel over bestaan als wij hem vragen naar de toe- tige bestemming van de Pieterskerk. Wij zullen dit is mijn mening de kerk ter beschikking moeten stel- de Leidse Universiteit, met nadruk op „ter beschikking n". Aan een verkoop wil de heer Van Hoeken beslist niet (Van een onzer stadsredacteuren LEIDEN Het grootste deel van de staf van het Medisch Op voedkundig Bureau in Leiden is per 1 januari ontslagen, maar 1 het werk in het gebouw aan de I Rijnsburgerweg gaat gewoon i door. Deze merkwaardige gang van zaken is een nieuwe ontwik keling in de reeks van gebeurte nissen, die het MOB sinds halver wege vorig jaar in het nieuws hebben gebracht. Wij hebben gisteren telefonisch contact gehad met dr. J. P. Teuns, de Wassenaarse psychiater, die per 1 september als directeur van het MOB werd ontslagen, later al staf lid werd gehandhaafd en nu met an dere stafleden vlak vóór Kerstmis van het bestuur per aangetekend schrijven ontslag per 1 januari kreeg aangezegd. Hij blijft zijn werk in het bureau verrichten. Waarom? Waarom? Dr. Teuns spreekt mede namens de stafleden, van wie h ij weet, dat ze ontslagen zijn enkele andere zijn nog met vakantie en nu hun werk voortzetten met het risico geen salaris te zullen ontvan gen: psychiater, psycholoog, psycho therapeut, pedagoog, maatschappe lijk werk (st)ers, leidsters van klas jes, administateur en het nog reste rende deel van het secretariaat. Hij zegt er dit van: .Anderen oe fenen soms pressie uit door het werk te staken. Wij doen dat met door werken. De sleutel is, dat het be lang van de patiënten van het MOB zich ertegen verzet, dat wij de behan deling staken. Wij gaan door, wat er ook gebeurt en hoe groot de tegen werking is, We hebben allemaal een sleutel van het gebouw. De nog voor enkele maanden door 't bestuur toe gelaten specialisten-uren achten wij onaanvaardbaar en ook niet te re gelen". Dr. Teuns vertelt als staflid te zijn teruggekeerd na zijn ontslag als directeur, toen de door het bestuur benoemde directrice geen verant woordelijkheid wilde nemen voor zijn patiënten. .Het bestuur heeft deze stap toen gedaan op aandrang van ouders, die zich inmiddels hebben verenigd in een oudervereniging". Onderzoek Deze oudervereniging neemt vol gens mededeling van dr. Teuns deel in een stichting, die subsidie heeft aangevraagd om het werk te kunnen voortzetten. „De beslissing op dit ver zoek wacht logischer wijs op de uit slag van een onderzoek, dat een door de staatssecretaris ingestelde com missie momenteel verricht in ver band met de gang van zaken by het Leidse MOB. Hierover kan ik niets zeggen, omdat ik heb beloofd te zwij- ieer Van Hoeken, die. gelet op renlarige ervaring met gezag staat niet alleen in In het College van wint de gedachte meer veld om de Pieterskerk aats te geven in het Leidse litaire leven. De heer Van i rekent erop. dat dit voor het jaar waarin de univer- jaar bestaat t zal zijn. Voordien zal het jouw aan zijn nieuwe functie kunnen beantwoorden. De iteit zai daarvoor de ideeën. v overleg met Rijksmonumen- en het College van Kerk- p, moe'en aandragen. .Het als kerk. als monument, onaangetast moeten blij- loop van zijn kertovoogde- ren heeft de heer Van Hoe- 6 zowel in leeftijd (70) als fetjaren het oudste lid van Uege van Kerkvoogden is, Jn eigen plaats verworven, van zaken en rijke er in het bedrijfsleven, gepaard liefde en aanhankelijkheid Ned. Herv. Kerk, deden 1 spoeaig na zijn benoeming van de gemeente-commissie s College van Kerkvoogden functie van voor zitter van de commissie van fabri cage bekleden. Bovendien had hij als voorzitter zitting in de restau- ratiecommissie, in enkele bouwcom missies en in de commissie van be heer over de begraafplaatsen „Rhijn- hof" en de Groenesteeg. Aan alle nieuwbouw- en restaura tieprojecten van de afgelopen 38 jaar heeft de heer Van Hoeken een aan zienlijk deel van zijn tijd gegeven. Met name geldt dit voor de restau ratie van de Pieterskerk in de jaren 1932 tot 1948 en in later jaren van Mare- en Hooglandse Kerk, waarvan de laatste nog steeds niet is voltooid. Maar ook aan nieuwbouw werd gedacht. Tijdens het presidium van deze kerk voogd kwam de bouw van de Kooi- kapel Bethlehemskerk de Mara- natha-, Konings- en Vredeskerk tot stand, terwijl thans de bouw van een wijkcentrum, met een ka pel voor bijzondere doeleinden in zuid-west in voorbereiding is. Te ruggekomen is men in dit stads deel op de bouw van een kerk. Het mede-gebruik van de gerefor meerde Bevrijdingskerk voldoet uitstekend en maakte kerkbouw overbodig. Teneinde zijn opvolger in o.a. de commissie van fabricage, de heer C. Jongejan, gelegenheid te geven zien in te werken, heeft de heer Van Hoeken zich in januari 1969 als voorzitter van diverse oommissies teruggetrokken om zioh als kerk voogd nog nauw met het werk te kunnen bemoeien. Hedenavond komt ook daaraan een einde: na 38 initia tiefvolle jaren „zij behoren tot de mooiste periode uit mijn leven, ik heb het werk met zeer veel animo gedaan'" neemt de heer Van Hoeken m intieme kring af scheid van het College van Kerk voogden. daarmee een familie-tra ditie van zeventig jaar (zijn groot vader diende de Leidse Hervormde Gemeente 32 jaar als kerkvoogd) afsluitend. u van Hoeken van 's-Gra- oc Blikt de heer Van Hoeken terug op 38 jaar kerkvoogdeljjke arbeid van de Leidse hervormde predikan ten, die hem els kerkvoogd zagen komen, is alleen nog de hoogbejaar de da\ Riemens in leven dan stemt het hem dankbaar, dat mede onder zijn leiding zo vele ingrij pende beslissingen zijn genomen. Afgeschaft is het onsympathieke systeem var. de kerkelijke belas ting, waarvoor de vrijwillige bij drage in de plaats kwam. Tot een gelukkig verleden tijd behoren ook de kwartjes-, dubbeltjes- en stui- versplaatsen. „Afschuwelijk om voor een pleats in de kerk met uitzondering van de vrije (slechte) banken entree te moeten be talen". Verdwenen zijn ook de vuurvrouwen uit de kerk, die er uren van te voren voor moesten zorgen, dat de briketten in de stoven gloeiend waren. Het vuurhuis in de Pieters kerk maakte plaats voor de appa ratuur voor de elektrische voetver warming. De heer Van Hoeken, die rich nog wekelijks in Limburg en de N.O.- poider uitleeft in zijn jagershobby, heeft ook steeds grote belangstelling aan de dag gelegd voor het onder houd en het stijlvol functioneren van de begraafplaats .Rhijnhof". ..Bij mijn afscheid verheug ik mij erin, dat thans circa f 50.000 is uitgetrok ken voor een inwendige restauratie van het gebouw, dat hoognodig aan een opknapbeurt toe was". De Pieterskerk, die vermoe delijk een -plaats zal krijgen in het Leidse universitaire leven. Nu ook r.k.-begrafenissen op .Rhijnhof' plaatsvinden is een plan in voorbereiding tot uitbreiding van de begraafplaats en tot de bouw van een aula. Wanneer over enkele uren de heer Van Hoeken uit de gelederen van kerkvoogden terugtreedt, blijft in het onlangs ingebruikgenomen cen trum van de Hooglandse Kerk de herinnering aan een trouw en en thousiast kerkvoogd voortleven in de daar geplaatst-? schouw en meubilair, die afkomstig zyn uit de voormalige directiekamer van Van Hoekens Houthandel san de Waard. Geen zinvoller bestemming had de heer Van Hoeken, met volledige instem ming van kerkvoogden, aan schouw en meubilair kunnen geven. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Dinteloord H. A. van Slooten te Nykerk. Benoemd tot voorganger te Oude-Pekela E. Wol- tinge te Hardegarijp. Bedankt voor Tholen G. Westland te Wierden. LEIDEN In Leiden hebben zich gisteren zestien verkeersongevallen voorgedaan, de meeste als gevolg van de gladheid. In vier gevallen moest de EHD er aan te pas komen. Het ernstigst was een 20-jarig Leids meisje er aan toe, dat met haar fiets op het kruispunt Stationsweg—Rijns- burgersingel door de gladheid kwam te vallen. Ze kreeg een zware her senschudding en moest door de EHD naar een ziekenhuis worden overge bracht. 14 De Kamer van .-fel en Fabrieken voor "ziet in de vestiging van a ken's Brouwerij op een van 80 ha. in de naast istrieschap „De Grote (Leiden-Zoeterwoude) Barrepolder in Zoeter- ■t mogelijkheid van een V. :e bijdrage en stimulans 'erbetering van het in- rt toestand van handel en In het district in het afge- w. betreft wordt gemeld, dat ten spreken van verzwa- concurrentie, voortgaan- van kosten en by voort- aan geschoold perso- aschakeling van buiten- "w ïidskrachten. n. kt ïtaalindustrie was de be kt id in het algemeen' rede- goed. Een ont- vertoonde de afzet van voor de phar- en soft-drink-industrie .ikfxport naar West-Europa kt Staten. Ook kn'oopsgaten- ^ferden bijzonder veel ge- w.arentegen zag de in het district gevestigde speciaal-fabriek van fournituren voor de corsetindus- trie door verandering in de damesmode (pantynylons) praktisch haar gehele afzetgebied wegvallen Hong Kong Bij de textielindustrie daalde de binnenlandse vraag naar hand brei garens. Garens voor industriële ver werking tot tricotages en woning textiel bleven veel gevraagd. De afzet van wollen dekens was teleurstel lend; die van wollen stoffen bevre digend. In de confectie-industrie zal men in de strijd tegen de concurren tie uit Hong Kong e.d. en tegen de kostenstijgingen in deze loon-inten- sieve bedrijfstak moeten streven naar beter geleide ondernemingen in plaats van naar grotere. In de textielhandel werden door de enorme terugloop van het aantal klooster lingen en de modernisering van de kleding van de overgeblevenen' de verkoopactiviteiten ten aanzien van kloosters geheel gestaakt. In de bouwnijverheid noemt men de werkgelegenheid „nog goed", de bedrijfsresultaten daarentegen" da lend, de uitvoering minder vlot door te weinig voor hun taak berekende arbeidskrachten en de materiaal voorziening stroever. De betonindustrie meldt een ver hoogde omzet en verwacht door re organisatie een belangrijke verdere verhoging. Voor tennisvloeren- en sportveldenaanleg doen verworven i licenties op een flinke toeneming van de omzet rekenen. Cosmetica-groei1 De pharmaceutische grondstoffen- industrie had een bevredigend jaar, maar is zeer voorzichtig in haar prognoses wegens de enorme concur rentie op de exportmarkten, waar heen het leeuwendeel van de pro- duktie zijn weg vindt. De fabrikanten van cosmetica zagen hun omzetstij ging belangrijk uitgaan boven de bevolkinsaanwas. De bijna 2% eeuw oude vuurwerk fabriek verzorgde een aanzienlijk groter aantal vuurwerken dan in 1968 en heeft grote verwachtingen van het bevrijdingslustrumjaar 1970. Voor de ontwikkeling van de gra fische industrie is een belangrijke factor de zich steeds duidelijker manifesterende vraag naar geïllus treerd drukwerk, vooral ook de stij gende belangstelling voor illustratie in kleur, ook daar waar actualiteit het uitgangspunt vormt. In de tuinbouw ging de omschake ling van groente- naar bloementeelt voort. In de groenteteelt had men perioden van zeer uiteenlopende re sultaten; ook voor de bloemisterij- produkten waren de verkregen resul taten wisselvallig, met name ongun stig voor chrysanthen met, ten ge volge van' de te zachte nazomer, overwegend te lage prijzen. Bollen! Kaas De bloembollenexport daalde, zo wel naar waarde als naar gewicht, maar de gemiddelde kg-prijs steeg. I hetgeen in verband met de produk- tiekosten zeer belangrijk is. De bloe menveilingvereniging ..Flora" te Rijnsburg veilde voor bijna 8 miljoen gulden meer dan in het vorige boek jaar «f 47.159.565 t/o f 39.480.595». Overigens acht men het enigszins verontrustend, dat meer dan h van de gehele export naar West-Duits- land gaat. waardoor de afhankelijk heid van de situatie aldaar wel erg groot wordt. Ook de omzet van de jonge „Vrije Bloemenveiling H.B.G." te Lisse. die in de namiddag veilt, groeit flink (in drie jaar tijd van 1.2 tot 3 miljoen gulden). De bloemexport van de Neder landse maalindustrie was lager dan in 1968. mede door de achterstelling in concurrentiepositie door in de E.E.G. toegelaten overheidsmaatre gelen in andere E.E.G.-landen zon der dat in Nederland overeenkom stige maatregelen zijn getroffen. De rentabiliteit van de bakkerij- ondernemingen werd ernstig aange tast, omdat de regering weigerde een belangrijke broodprysverhoging toe te staan. De groothandel in vleeswaren zag bij een regelmatige groei van de om zet het brutowinstpercentage dalen. en vis Door het wegvallen van het garan. tie-prys-systeem brengt het opleggen van kaas grotere financiële risico's mee, waarbij de marktprijs in ster kere mate door vraag en aanbod be paald gaat worden. Voor het diepvriezen van vis, voor al licht gezouten haring, was zoveel aanbod, dat ruimte elders moest worden bygehuurd. Bij de veevoederhandel bestond een grote vraag naar ruwvoeders. Bij de mengvoederfabricage ont moet men steeds meer de vraag naar persprodukten. Voor het automobiel, en garage bedrijf was het een gunstig jaar. In het geregeld beroepsgoederenvervoer langs de weg dienen de chauffeurs van de lijndiensten eigenlijk van jongsaf in te groeien in dit zeer arbeidsintensieve vak met lange werktijden en steeds grotere proble men: de steeds groeiende verkeers stroom in de grote steden en' de steeds verder gaande plannen van stadsbestuurders om in de binnen steden rijverboden voor de gehele dag of voor bepaalde uren per dag in te stellen ten gerieve van het winkelende publiek. Omdat de kwan titeit van het aanbod per af te leve ren adres jaarlijks groeit, moeten in het interlokale transport steeds gro tere wagens worden ingezet met meer laadcapaciteit, maar in' som mige steden wil de overheid juist door het stellen van eisen aan ge wicht, laadvermogen, lengte en breedte de wagens weer kleiner hebben. Kolen en gas Omtrent de vaste brandstoffen- handel wordt gemeld, dat de afne ming van het kolenverbruik nu reeds het peil heeft bereikt, dat in een by de komst van het aardgas opgestelde prognose was aangegeven voor het jaar 1975. Over het vreemdelingenverkeer laten de verenigingen op dit gebied verschillende geluiden horen. In het voorjaar kwamen groepen Zweden door een paasarrangement naar de kust: ten tijde van de bloemencorso en de 1 meiviering veel Duitse gas ten; in het hoogseizoen was overal topdrukte; in de tweede helft van augustus, toen een periode van slecht weer inzette, kwam meteen het eind van het seizoen, al gaf het goede herfstweer in oktober weer een klei ne opleving van het Duitse gasten- bezoek te zien. Vanuit het Jachthavcnbedryf komt de klacht, dat met ryksgelden in de „verzorgingsgebieden" jacht havens worden' gesticht, waarheen bewoners van de randstad rijden, omdat zij daar hun boot voor het halve liggeld kunnen stallen In nieu we, moderne jachthavens onder be heer van gemeenten, die vergeten het fonds perdu van het rijk ont vangen bedrag bij de bepaling van de kostprijs mee te rekenen. Ge opperd wordt verbetering en vergro ting van bestaande jachthavens in de randstad te subsidiëren. De groothandel in huishoudelijke artikelen ondervond van de invoe ring van de B.T.W. gedurende een aantal maanden een duidelijke marktverstoring. Zorgelijk Berichten uit de detailhandel noe men de algemene toestand in het midden, en kleinbedrijf, in het bij zonder in de melk- en kruideniers branche zorgelijk. Men ondervindt felle concurrentie door de storm achtige opkomst en' ontwikkeling van de discount- en cash-and-carry be drijven en constateert daarnaast dat moeizaam verworven regelingen, b.v. op winkelsluitingsgebied. één voor één op losse schroeven' komen te staan door splitsing van de bedrijfs tak in grote en kleine bedrijven. Ook voor het grootwinkelbedrijf was 1969 door de enorme kosten stijgingen (invoeren van B.T.W, prysstop, opschorten van de terug betaling van reeds betaalde omzet belasting. verhoging van lonen en daarmee van' sociale lasten en pen sioenpremies. belasting- en accijns verhogingen) en daarnaast de zor gelijke verkeers. en parkeersituatie in de Leidse binnenstad, rtiet gun stig.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3