RAPPERHAUS KANDIDAAT Geheim gesprek van Israël met Libanon n ni lekker lui M Treffer PvdA-burgemeesters laken „verkiezing" Concilie: celibaat afschaffen Kabinet zoekt opvolger voor De Block TEKEN IN -r 3NNIGE RIODEN OM SPANNING TE VERMINDEREN Ontslagen MOB- staf in Leiden werkt door Autogordels verplicht in nieuwe auto's Verzet tegen partijprogram SCHRAP Een greep uit onze vakantie gidsen DE MAGNEETnv (S)uct QUeuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 7 JANUARI 1970 No. 32986 LEIDSCH DAGBLAD •ecteur: E. A. E. van Dishoeck ofclredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25 Witte Singe) 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) [EN HAAG (GPD) De fractieleider van de KVP, drs. Imelzer speurt naar een opvolger voor mr. L. de Block, die leren aftrad als minister van Economische Zaken, nadat de listerraad de cao voor de metaalindustrie had goedgekeurd. ninister vroeg ontslag, omdat hij de gevolgen van deze li voor het prijsbeleid niet voor zijn verantwoordelijkheid ■nemen. Als zijn opvolger wordt genoemd de KVP-staats- etaris van Financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus. het punt waarover de moeilijkheden zijn ontstaan. Gistermiddag besloot het kabinet het metaalcont.ract te laten passeren om geen arbeidsonrust uit te lokken en de moeilijkheden rond de loon wet, waarover de Eerste Kamer zich op 10 februari nog moet uitspreken, niet verder te vergroten. Minister De Block verliet gister middag direct nadat het besluit was gevallen de ministerraad en toog naar zijn departement om zijn be sluit in een brief aan de premier toe te lichten. De premier heeft na melijk de taak de ontslagaanvrage, voorzien van zijn advies, aan de Ko ningin voor te leggen. De heer De Jong lichtte onmiddellijk de fractie leiders van de regeringspartijen in. Ook staatssecretaris Van Son (mid denstand en toerisme) heeft conform de gewoonte zijn portefeuille ter be schikking gesteld, maar zal vrijwel zeker weer op zijn post terugkeren. In zijn brief schrijft mr. De Block dat de metaal-c.a.o. in strijd is met de afspraak om voor 1970 terughou dendheid te betrachten bij het stel len van looneisen teneinde de infla tiespiraal te doorbreken. Volgens hem wordt in het contract te sterk afge weken van het SER-akkoord dat voorziet in een verbetering van het reëel besteedbare inkomen met 2,5 tot 3 procent. Van doorbreking van de spiraal komt volgens hem niets terecht als opnieuw hoge nominale loon- en prijsstijgingen worden toe gestaan. I Grapperhaus was gisteravond liet officieel benaderd, maar be- I wel tot de mogelijke kandida- pij wilde gisteravond nog niet of hij een verzoek minister zou aanvaarden. „Dat eerst nog eens rustig over aldus de staatssecretaris, het ogenblik is belast met I zaken. I Grapperhaus is 42 jaar en feich als onderminister in het It-De Jong een goede naam ]ven. Hij is voor alle regerings aanvaardbaar en wordt al- als een figuur beschouwd, schikt is voor het minister ier De Jong, die het aftreden Jr. De Block gistermiddag na I van het laatste kabinetsbe- >ver de metaal-cao bekend zei dat het heengaan van Block de politieke formule, I het kabinet is samengesteld ptast. Hij zag het ontslag als nisterscrisis en meende dat van dezelfde politieke kleur De Block de minister zou ■opvolgen. pinister-president zei gister- 1 op een persconferentie het pan mr. De Block te respec- ar geen aandrang op hem jen uitgeoefend om aan te I Ook drs. Schmelzer zei te dat de minister gemeend |ch niet met het standpunt kabinet te kunnen vereni- I daaruit de politieke conse- heeft getrokken. De fractie- - es de minister voor zijn ■yk werk voor de werkgele- J en de industrialisatie, niet 1st in Limburg". Ook de mi- ■esident sprak van een goed (genheids- en industriebe- dat dan in het noorden kt". Hij sprak zijn waarde- ■voor wat mr. De Block heeft ■maar verheelde niet dat de Jtie van diens beleid in de leeft gefaald. pister-president zei dat het op zekere hoogte de be- van de minister over de Jikkeling in 1970 deelt, I positieve kanten van goed- "van het contract zwaarder wegen. De regering stelt joede contacten met het be- en wil arbeidsonrust voor liet hy weten, mier deelde mee dat de ies zal worden gevraagd utomatische aanpassing van aan de prijsontwikkeling, f. H. M. Grapperhaus nisschien opvolger \ister De Block ï<9 vernacht tot donderdag- icht en ochtend op vele 1st. Weinig wind en mati- inge vorst. Morgen over- e perioden en tot matig oostelijke wind. Middag en om het vriespunt of (Opgemaakt te 12.40 uur) 8 JANUARI 16 uur; onder: 16.47 uur .48 uur; onder: 17.23 uur te Katwijk te 3.13 en aagwater te 11.30 en 23.56 t bestaat alt 18 pagina's TEL AVIV (AP. Reuter) Zater dag hebben Israëlische en Libanese officieren getracht de spanning tus sen beide landen te verminderen. De officieren, zo schreef gisteren het onafhankelijke Israëlische dagblad Maariv, hebben elkaar in het geheim ontmoet in de buurt van de grens stad aan de kust Rosj Ganikra. Alhoewel het Israëlische blad wei nig meer over de besprekingen weet te melden dan dat zij hebben plaats gevonden circuleren in de Libanese hoofdstad Beiroet geruchten die be- Laatste kans voor de puzzelaars Morgen sluit de inzendingster mijn voor de oplossingen van onze zevendelige kerstprijsvraag. Wie mee wil dingen naar een van de vele prijzen, die van 100 tot 5 gulden variëren, dient er voor te zorgen dat zyn oplossing morgen voor 13 uur in het bezit is van de redactie. Witte Singel 1 te Leiden. Op de enveloppe vermelden „Kerstprijsvraag", de nummers van de puzzels waar van de oplossing wordt ingeslo ten, en de naam en het adres van de inzender. vestigen dat het geheime gesprek in derdaad heeft plaatsgevonden. Vol gens deze geruchten zouden één of meer VN-functionarissen de ontmoe ting hebben voorgezeten. Het gesprek is daarom zo belang rijk omdat de Libanezen allerminst front maken tegenover Israël. Recht se en gematigde, voornamelijk chris telijke Libanese politici verzetten zich tegen de overeenkomst die eni ge tyd geleden werd gesloten waar bij de Palestijnse bevrijdingsorgani saties het recht kregen vanaf Liba nees grondgebied tegen Israël te ope reren. Deze politici zyn vooral be- LEIDEN Het merkwaardige feit doet zich in Leiden voor, dat het grootste deel van de per 1 januari door het bestuur ontslagen staf van het Medisch Opvoedkundig Bureau gewoon met het werk doorgaat. Meer over deze nieuwe ontwikke ling in de moeilijkheden, die zich sinds vorig jaar bij het MOB voor doen, elders in dit blad. ADVERTENTIE DE GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG Zend uw opgave met rtaam, adres, woonplaats en handtekening aan Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden Geen postzegel plakken vreesd voor de consequenties die de ondertekening van dit verdrag voor Libanon zal hebben. Die consequenties zyn inderdaad niet uitgebleven. Na de Israëlische overval vorige week vrijdag op het Libanese dorp Kefar Kela waarbij 22 Libanezen werden ontvoerd (het Israëlische antwoord op de ontvoe ring door Palestijnen uit het Isra ëlisch dorp Metoellah van nachtwa ker Rosenwasser) hebben Israëli sche vliegtuigen gisteren bases van guerrillastrijders op de helling van de berg Hprmon bestookt. In Parijs is gisteren bevestigd, dat een Libanese delegatie op het ogen blik besprekingen voert over de aan koop van wapens. Pas omstreeks tien uur van ochtend, toen de eerste diploma ten reeds arriveerden voor de traditionele nieuwjaarsreceptie voor de hij het Nederlandse hof geaccrediteerde buitenlandse ver tegenwoordigers, werd voor het Paleis op de Dam begonnen met sneeuwruimen. De reinigings dienst toas te laat ingelicht, al dus de officiële verklaring voor deze regiefout, waardoor niet al leen verscheidene diplomaten, maar ook Koningin Juliana en Prins Bernhard voorzichtig door de sneeuwbrij naar de ingang moesten stappen. ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud DEN HAAG (GPD) —Wellicht deze maand nog zal de minister van Verkeer en Waterstaat een maatre gel afkondigen, waarbij autogordels in nieuwe auto's verplicht worden ge steld voor de voorste twee plaatsen. Voor oudere wagens zal een derge lijke maatregel niet gelden, omdat de minister van mening is, dat deze oudere autos meestal niet voorzien zyn van voldoende stevige bevesti gingspunten. Het aanbrengen van gor dels heeft dan weinig zin. De maat regel zal binnen enkele maanden van kracht worden omdat de handel in de gelegenheid moet worden gesteld (voldoende voorraden goegekeurde gordels te vormen. I Op komst is tevens een maatre gel, waarbij valhelmen zullen wor- iden voorgeschreven voor motor- er ;scooterryders. Men verwacht, dat I (deze maatregel zal worden uitge- RIJN 49 ;breid tot het verplicht stellen van landere valhelmen voor bromfietsers. NIEUWE I ADVERTENTIE lakens en slopen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) In kringen van prominente leden van de Party van de Arbeid is verzet gerezen tegen het verkiezingsprogram van de party, waarin o.m. wordt gezegd dat burgemeesters en Commissarissen der Koningin rechtstreeks door de bevolking moeten worden gekozen. In een brief aan het PvdA-bestuur hebben ruim vyftig burgemeesters, alsmede de Commissaris van de Ko ningin van Zuid-Holland mr. J. Klaassesz, allen partylid, gevraagd om hun bezwaren te mogen toe- liohten. Partijbestuur en een delegatie van de ondertekenaars komen nu vrijdag in Utrecht byeen. Het gesprek is op korte termijn gearrangeerd aange zien het verkiezingsprogram voor de staten- en' raadsverkiezingen vol gende week op het PvdA-congres te Groningen definitief wordt vastge steld. Tot de burgemeesters die bezwaar hebben tegen de rechtstreekse ver kiezing behoort burgemeester W. Thomassen van Rotterdam. Diens ambtsgenoot van Amsterdam, dr. I. Samkalden', heeft de brief niet on dertekend. Het punt verkiezing van burge meesters en Commissarissen ligt ook in het partijbestuur erg moeilijk Het besluit om het op te nemen in het verkiezingsprogram is onlangs met een minimale meerderheid van zeven tegen zes stemmen genomen. NOORDWIJKERHOUT (ANP) Op het pastoraal concilie te Noord- wiikerhout zijn vanmiddag met over weldigende meerderheid de volgende twee moties aangenomen: 1. aan een toekomstige priester wcrdt het celibaat niet meer als voorwaarde gesteld voor de ambts bediening; 2. aan priesters die willen huwen of reeds gehuwd zyn wordt onder daartoe geformuleerde voorwaarden de mogelijkheid geboden om hun ambtsbediening voort te zetten of weer in de ambtsbediening te wor den toegelaten. Bij beide stemmingen onthielden dc bisschoppen zich. Het Nederland se episcopaat telt acht bisschoppen. Mgr. Jans, oud-katholiek bisschop van Deventer, vroeg de aandacht van de vergadering voor de ontwikkeling van de celib^atskwestie binnen de oud-katholieke kerk. Opheffing van hef celibaat in deze kerk had bet probleem van net ambt niet tot op lossing gebracht Het celibaat is een randverschijnsel van de gehele kwestie der ambtsbediening. In zijn laatste periode zal het kabinet-De Jong zich nog aardig schrap moeten zetten. Want de moeilijkheden die voor de ge plaagde minister De Block aanlei ding waren om af te treden, zijn niet gering. Het kabinet moet ten koste van alles lonen en prijzen in de hand zien te houden. Voor lopig heeft de regering gekozen voor sociale rust. Wilde stakingen in andere EEG-landen hebben die landen miljoenen schade opgele verd. Dat zal wel hebben meege speeld bij het kabinetsbesluit de cao-metaal goed te keuren. Want die cao houdt dreigende gevaren in zich in verband met de inflatie en een verder klimmen van de loon- en prijsspiraal. Volgend jaar gaat de btw spookbeeld van minster De Block in het afgelopen jaar opnieuw omhoog. Volgens de cao-metaal zullen prijsstijgingen worden ge volgd door loonsverhogingen, en niemand twijfelt eraan dat an dere sectoren een dergelijke bepa ling in de arbeidsovereenkomsten gaan opnemen. Minister De Block meende dat hij onder die omstandigheden niet langer verantwoordelijk kon zijn voor het prijzenbeleid. De grote vraag is of het kabinet-De Jong, mét een krachtige plaats vervanger voor mr. De Block, dat prijzenbeleid wél in de hand zal kunnen houden. Dat zal in elk ge val moeten gebeuren, terwijl er volgend jaar kamerverkiezingen worden gehouden. Dat zal mis schien betekenen dat de regering vlak voor die verkiezingen, die in het kamp van de christelijke re geringspartijen niet met hoge verwachtingen tegemoet worden gezien, strenge maatregelen zal moeten nemen om de loon-prijs- spiraal in de hand te houden. De opvolger van minister De Block mag wel sterkte worden toege wenst. Wellicht kan hij ook zor gen voor enkele nieuwe impulsen voor het beleid van de regering- De Jong, dat de laatste tijd, en dat nog wel in een „oogstjaar", nogal mager aandoet. ADVERTENTIE .verplaatsbare DOUCHE CABINES Hoge Rijndijk 25 LEIDEN Dagelijk* geopend van 9.00-17.00 uur Zaterdag» van 10.00-14.00 uur ADVERTENTIE Ziet u maar: Per K.LM. MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegreis appart.v.a. f 298, GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. 318, per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. f 225,- de vakantiegids ligt voor u klaar. het meest complete reisbureau I Lelden, Stadhuisplein 3. tel. 01710- 132222/32422; Alphen a/d Rijn, van I Boetzelaerstraat 7, tel. 01720-3658/4909. Uit het Leidsch Dagblad van 6 Januari 1870: In de gehouden vergade ring van leden der Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek is een bestuur gekozen. Het zijn de H.H.: F. B. Coninck Liefsting, J. E. Goudsmit, A. C. Quant en nog 9 anderen. Naar wij vernemen zullen de toespraken over godsdien stige onderwerpen vanaf den 7den d er weder geregeld iederen Vrijdag des avonds te 8 uren in het lokaal op de Haarlemmerstraat plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1