Nieuwe ronde Engelsen tegen Cyprus? Herziening van program voor maanlandingen SENA TOR IS BLIJ DAT HET ZOVER Vriendschap heeft ook haar grenzen Hoesak positief over zichzelf Bomaanslagen rond bases bij Limassol Uw Kunstgebit Geen plaats meer voor doden in West-Berlijn Wandaden Vele miljoenen jonge Chinezen naar platteland METOELLAH BEZIG MET ONTVOERINGEN PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 6 JANUARI (Van onze correspondent) ISTANBOEL (GPD) Op Cyprus is het weer eens onrustig. De laatste tijd richtten zich de bomaanslagen op objecten rond de Britse bases bij Limassol, de tweede stad op het eiland, die zonder veel moeilijkheden zijn blijven functioneren na de on afhankelijkheidsverklaring van 1960. Zij zijn begonnen op het moment dat Engeland zich uitsprak voor uitstoting van Grie kenland uit de Raad van Europa. Er is weinig twijfel aan. dat de bedrijvers dezelfden zijn die al het hele jaar door actief zijn geweest met aanslagen op min of meer „linkse" Grieks-Cyprio ten die zich hebben laten inschakelen in het mechanisme van de onafhankelijke staat. De illegale organisatie die hier aan het werk is heet „Nationaal Front" en staat nog steeds op de bres voor „enosis", aansluiting bij Griekenland. looflijke blunders en bruutheden die het Engelse bestuur van die jaren heeft uitgehaald. En zij putten waarschijnlijk moed uit de gedachte, dat de grote Eoka-beweging waar het volk wèl achterstond in 1955, ook met een serie bomaanslagen begon. BERLIJN i AFP» In West-Ber lijn wachten duizend doden op hun laatste rustplaats. De begrafenisdienst heeft verklaard, dat er geen vierkan te meter grond meer te vinden is voor begrafenissen in deze ingeslo ten stad. De toestand is sinds het be gin van het jaar acuut geworden De jongeren zijn voor het merendeel weggetrokken, waardoor de gemid delde leeftijd van de inwoners van West-Berlijn tot 65 jaar is gestegen. Velen hebben de strenge winter niet overleefd. In de wük Wilmersdorf worden de kisten nu in een tuin op gestapeld, waarbij de politie de wacht houdt. Afgelopen veekeinde heeft bo vendien het crematorium van Wil mersdorf zijn deuren moeten sluiten. Ondanks sneller werken kan er geen kist meer bij. ★De Griekse premier Papado- I stad Athene. Zaterdag reisde Ma- poelos (rechts) ontving vorige\karios door naar Zambia en Ke- iveek vrijdag de Cypjische aarts- nia in Afrika, bisschop Makarios in de hoofd- HOUSTON (AP) Het aantal maanlandingen in het Apol- lo-programma is om financiële redenen beperkt en de landin gen worden over een langere periode verdeeld dan aanvanke lijk in het voornemen lag, aldus een verklaring van de ruimte vaartorganisatie Nasa. Het oorspronkelijke programma omvatte nog acht landingen, waarvan drie in 1970, twee in 1971 en drie in 1972. Thans is besloten tot slechts zeven landingen, namelijk twee in 1970 (maart en september in plaats van maart, juli en september), twee in maart en de zomer van 1971, twee in 1973 en de laatste in 1974. Het Is niet bekend in hoeverre de ze extremisten de steun hebben van de Atheense junta waaraan zij het bestuur over het eiland wensen over te dragen. De kolonels willen op het ogenblik zeker geen opflikkering van het conflict met Turkije, maar schij nen aan de andere kant wel te voe len voor een poging de anti-Engelse gevoelens, die in de jaren '50 heer sten, weer aan te wakkeren na wat er in Parijs is gebeurd. Publikaties over Engelse wandaden op Cyprus hebben reeds plaatsgevonden en gro tere zijn reeds aangekondigd in de junta-gezinde pers. Bovendien zal op 15 januari feestelyk het feit wor- j den gevierd, dat het dan twintig jaar geleden is dat het referendum op Cyprus werd gehouden, waarbij de overgrote meerderheid van de Grieks- i cyprische bevolking zich uitsprak voor I enosis. Ook op het eiland zelf kan dit jubileum onmogelijk achteloos voorbijgaan. Het referendum was een officieu ze aangelegenheid door de kerk ge organiseerd, het Britse bestuur stond er geheel buiten. Voornaamste gangmaker was aartsbisschop Makarios II, de toen tachtigjarige voorganger van de nu nog aan het bewind zijnde Makarios III. Deze laatste was toen bisschop van Kythion en deed van harte aan de organisatie v an het referendum mee. Het was mede gencht tegen de linkerzijde op het eiland, wier houding ten opzichte van de eno6is altijd aarzelend was geweest. Uit het feit dat 96 procent van alle kies gerechtigden hun stem vóór enosis uitbracht, moest blijken dat ook de meeste communisten op het eiland zich uitspraken ten gunste van aan sluiting bij 't land, dat door hen voor .semi fascistisch" werd uitgekreten en waar de communistische partij het was vlak na de burgeroorlog juist buiten de wet was gesteld. Doodvonnissen in Nigerië In Ibidan (Nigerië) zijn vijf personen ter door veroordeeld in Ibadan we gens moord op een stamhoofd tijdens ongeregeldheden te Ogbomosjo. ten noorden van Ibadan. Deze ongere geldheden, die voortvloeiden uit be togingen tegen de belastingheffing, speelden zich vorig jaar af. Kennedy: nuttige punten Wij tekenen hierbij aan. dat deze wijzigingen in wetenschappelijk op zicht niet een verlies behoeven te be tekenen, hoewel ook van die zijde juist een uitbreiding van het pro gramma werd voorgestaan. Die uit breiding zou voornamelijk nodig zijn geweest omdat de landingen oor spronkelijk in een te snel tempo zou den worden uitgevoerd. De bestude ring van de resultaten van experi menten en het meegebrachte mate riaal zou meer tijd vergen dan de pe riode tussen twee vluchten, waardoor de doeleinden van een volgende vlucht niet doelmatig afgestemd kon den worden op hetgeen reeds was bereikt. Hoewel er nu één landing vervalt, kan het wetenschappelijk re sultaat van de overblijvende expedi ties door de langere periode toch ver groot worden. Bovendien is er thans meer tijd om de Apollo en mettertijd mee te nemen maan voertuigen en dergelijke hulpmiddelen aan te pas sen aan meer ambitieuze experimen ten. ADVERTENTIE zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentofix-poeder op de gebits plaat, en deze ongemakken bestaan voor U niet meer; Dentofix aeeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygië nisch in het gebruik. Tevredenheid ge garandeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,60, bij apotheken en drogisterijen. Nu er bezuinigd moet worden kan dit het meest effectief gebeuren door het Apolloprogramma op deze wijze in te krimpen en de voorbereidingen voor onbemand en bemand Mars-on derzoek en voor permanente ruimte stations om de aarde en op de maan onverkort uit te voeren. „Stilte" Parallelen met de huidige situatie liggen voor de hand, maar ook ver schillen. Het is niet waarschijnlijk dat nu, na 10 jaar onafhankelijkheid nog 'n meerderheid van de Griekscyprio ten werkelijk warm loopt voor enosis. Tegelijkertijd echter is 't nog steeds een „geladen" woord, dat men niet mag afvallen, en zeker Makarios zelf kan zich moeilijk tegen datgene ver klaren waar hij 15 tot 10 jaar gele den zo energiek voor gestreden heeft, ook al heeft hy zich intussen zelf in „linkse" richting bewogen. Hij zoekt de oplossing in de stilte. Zo werd dezer dagen een pro-enosis- passage uit een rede van de minis ter van Binnenlandse Zaken uit de radio weggelaten. De minister heeft uit protest z'n ontslag aange boden, zodat in dit geval de „stilte" niet gehandhaafd bleef. Makarios is, juist bij de referendumviering, op reis gegaan naar Athene en Afri kaanse hoofdsteden. Of deze „ont wijkingen" afdoende zijn? De eno- sis-activisten hopen ongetwijfeld het anti-Britse klimaat van 15 jaar geleden weer terug te brengen door herpublikatie van de werkelyk onge- Bezorgd j De Atheense junta staat echter voor het probleem, dat bij oprake ling van de hele enosis-ideologie waaraan zij reeds begonnen is ook Turkije niet onverschillig zal blijven, iets wat zij nu juist zou wil- I len vermijden. En dat, terwijl de Turkse delegatie zich nu juist zo „keurig" tegenover Athene heeft ge dragen in de Raad van Europa. Engeland van zyn kant heeft re denen tot bezorgdheid, omdat de ba- ses op Cyprus na het vertrek uit Li bië van toenemende betekenis zijn j geworden. Zy werden de laatste tijd j steeds uitgebreid. Op Akrotiri, in de buurt waaiwan de meeste aansla gen zijn gepleegd, zijn nu ook twee escadrons nucleaire bommenwerpers type „Vulcan" gelokaliseerd, alsmede „Thunderbird"-raketten. Niet ver van Limassol willen de Engelsen een j basis bouwen voor nucleaire onder- i zeeboten. De openbare mening op het eiland j is tot nu toe tamelijk lauw gebleven. Een grote, door links georganiseerde J demonstratie tegen de Engelse in vloed werd eerder in dit jaar een grote mislukking en er is geen reden, waarom de Cyprioten zich door rechts wèl op sleeptouw zouden la ten nemen Alle Cyprioten weten trouwensde bases brengen 25 mil joen pond sterling jaarlijks in het laatie; bij een „Libische" ontwikke ling zou de Cyprische economie min of meer ontwricht raken. EDGARTOWN (Reuter) In het stadje Edgartown in Massachusetts (V.S.) is gisteren het gerechtelijk onderzoek geopend naar de dood van Mary Jo Kopechne, die vorig jaar juli op het eiland Chappaquiddick in een auto van senator Edward Ken nedy verdronk. ..Ik hoop dat hiermee een einde komt aan wat een uitzonderlijk langdurige zaak is geworden en een grcte tragedie", zei de senator na ziin aankomst in een privé-vliegtuig uit Hyannis Port. Ethiopisch geweld Een 30-tal Ethiopische studenten heeft gisteren in de ambassade van hun land in Parijs, onder de ogen van de ambas sadeur, de boel kort en klein gesla gen. Zy protesteerden hiermee tegen het gebeurde aan de universiteit in Addis Abeba, waar politiemannen een week geleden vier studenten ge dood en tien door schoten verwond hebben. Vakbondsleider vermoord De. 59-jarige vakbondsleider Joseph Jock Yablonski. bestuurslid van de Ame rikaanse bond van mijnwerkers, zijn vrouw en hun dochter zijn gisteren In hun woning in Clarksville vermoord aangetroffen. Zy moeten al verschei dene dagen dood geweest zyn. Er wordt in huis niets vermist. Omtrent de reden tast de politie in het duis ter. Yablonski, zoon van een Poolse emigrant, was tot bestuurslid van de vakbond gekozen in 1942. De bond, „üniifced Mine Workers", telt 200.000 leden. Gezin gevlucht Een Oostduits echtpaar en hun zes kinderen zijn op oudejaarsavond over de bevroren ri vier de Elbe gevlucht, en hebben daarna in West-Duitsland politiek asiel gevraagd. Het echtpaar en hun kinderen zijn kennelijk niet door de Oostduitse grensbewakers opgemerkt. HONGKONG (Reuter) Het pers bureau Nieuw China meldt dat ver scheidene miljoenen jonge Chinese intellectuelen zich het afgelopen jaar teruggeroepen of al eerder gevestigd hebben op het platteland en in de grensgebieden van China. Zij zijn na een oproep tot de jon geren van Mao Tse-toeng uit de ste den weggegaan om zich door de plat telandsbevolking „opnieuw te laten opvoeden". Op deze wijze, aldus het persbureau, „hebben zy een belang rijke bijdrage geleverd aan de ver sterking van de dictatuur van het proletariaat in de landelijke gebie den". De senator werd door rechter Boyle als eerste gehoord, vertelde later een advocaat van één der getuigen, die anoniem wenste te blijven. Zijn ver hoor duurde meer dan twee uur. De vechter had voor het begin van het onderzoek een twaalftal advocaten, circa dertig getuigen vertegenwoor digend, op zijn bureau ontboden om hun een strikt spreekverbod op te leggen. Ze mochten de zaak niet on der elkaar, laat staan met verte genwoordigers van de pers bespre ken. Hij had duidelijk gemaakt dat bij „passende maatregelen" zou ne men als hij een ..lek" ontdekte. Kennedy deelde na afloop mee dat hij er zeker van was dat hy alle vragen „zo volledig mogelijk" had beantwoord. Hy had daarnaast zelf ook „enkele punten aangestipt die naar zijn mening nuttig zouden kun nen zijn". Hij keerde terug naar het landgoed der Kennedy's in Hyannis Port waar hij zolang het onderzoek duurde zou blyven. Hij verwachtte overigens niet dat hij zou worden ..Ik ben helemaal A lrl I in een vorige week verscher /Anoniem naa,r voren gebrachte theof gens welke Mary Jo allééij auto had gezeten toen die brug reed. „Onzin", antwooP op een vraag daarover. j Kenm De procedure is Edgartovb toont uiterlijk alle kenmerl een proces, maar is in feil i een soort van vooronderzoek^ De rechter heeft slechts n door ondervraging van getuJ te stellen „wanneer, waar 4S welke omstandigheden" een?* de dood heeft gevonden, h sprake is van schuld. Hij zei over een rapport aan een h<51 rechtelijke instantie. In he land van de twaalfde eeuw v procedure gebruikt om de rf1 den in afgelegen gebieden 1 rechter des konings een vot voor te kunnen leggen. iï Vliegongeluk Vijf personen onder wie drie stewardessen zijn om het leven gekomen en vyf ge wond bij een ongeluk met een „Con- vair Coronado" van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Spantax" die vannacht bij het Zweedse vlieg veld Stockholm-Arlanda is neerge stort. BoedapestBonn Hongarije is. blijkens een verklaring van de Hon gaarse minister van Buitenlandse Zaken Janos Peter, bereid zyn be trekkingen met West-Duitsland te verbeteren en uit te breiden. In een vraaggesprek met de Westduitse te levisie zei Peter gisteren dat daar voor vooral op economisch gebied vele mogelijkheden aanwezig zyn. Klaar", aldus de senator. Seponering Het onderzoek zal vermoedelijk nog vier dagen in beslag nemen, waarna rechter James Boyle beslist of er een proces moet volgen of dat de zaak geseponeerd zal worden. Op verzoek van Kennedy's advocaten wordt het onderzoek met gesloten deuren gevoerd. Er is een maanden lang juridisch steekspel aan vooraf gegaan. Een door officier van jus titie Edmund Dinis ingediend ver zoek om lijkschouwing werd dooreen rechtbank afgewezen. De belangstelling van de pers in het kleine plaatsie Edgartown was ondanks de vrieskou groot. Omstuwd door journalisten, foto- giafen en televisieploegen arriveer den Edward Kennedy en zijn vrouw bij het streng bewaakte gerechtsge bouw. Er waren in het vriesweer echter maar enkele tientallen bur gers uit het stadje op de been. Poli tiemannen moesten een weg voor de Kennedy's banen door de opdringen de pers. „Bent. u blij dat het eindelijk zo ver is?", riep een verslaggever tegen de senator. Deze keerde zich even om. knikte en zei zacht: „Ja. dat ben ik". Edward Kennedy was kort over de iVan onze correspondent) METOELLAH (GPD) - Metoellah. Israëls noordelijkste dorp is in het nieuws. Guerrillastrijders van over de Libanese grens trachtten er een paar dagen geleden vier huizen op le blazen, maar faalden. De helse machines werden tydig ontdekt. Maar wat niet kon worden belet is de ontvoering van een nachtwaker, een burger nog wel en een man met vrouw en kinderen. Sjmoel Rosen- wasser (54) uit Transsylvanië, die zich negen jaar geleden hier ves tigde, werd over de grens gesleurd en meegenomen. Heel het dorp is diep onder de indruk. In de kleine huisjes met goed onderhouden tuinen en boom gaarden en in de talrijke hotelletjes en pensions is zijn verdwijning het gesprek van de dag. De Wassers, de Weinsteims, d'e Goldbergs, de Frankels, de Rezmiks, de Jacobs ons, de Levins, de Isjanski's, de Peins en deBelski's, al de dorpsveteranen speculeren druk over zijn mogelijk lot en gaan, als zy opgewonden raken, geleidelijk in het jiddisj over, de taal, die in hun ouderlijk huis in Oost-Europa ge sproken werd Zou het lukken hem weer in Metoellah te krygen? Zou men in Jeruzalem te vinden zyn voor uitwisseling tegen gevangen ge nomen guerrillastrijders of Libanese i «oldaten? Tegen Fedayim niet. meent het dorp. Daar wordt niet mee on derhandeld. Misschien tegen een of j meer van de Libanese soldaten, die j vrijdagavond gevangen zijn geno men. Wie zal het zeggen? Gisteren hoorden een paar dorpelingen zyn stem over de radio van Al Fatah. Met zijn typisch Oostjoods accent eroette hij vrouw en kinderen en zei dat hy het goed maak». J De omroeper voegde daar nog aan I ioe, dat hij in een kamp van Al Fatah buiten Libanon wordt vast- gehouden en dat hij verbaasd was over de „vriendschappelijke behan deling", die hom ten deel viel. In Metoellah gelooft men daar het zijne ven. Men kent er de guerrillastrij ders maar al te goed. Op 13 decem ber verloren twee burgers het leven toen van Libanon uit bazoeka's op het dorp werden afgeschoten. Niet alléén Metoellah wai het doelwit, maai' heel het Galilese grensgebied. In de afgelopen tien dagen had men daar drie bombar dementen met katoesja's, drie met mortiergranaten, zeven bazoeka-aan- vallen en twee mitrailleur-beschie tingen te verduren. Om nog maar niet te spreken van het leggen van landmijnen en diverse pogingen om huizen op te blazen. Hoog tijd Het werd hoog tijd, dat daar wat aan gedaan werd en men is in Me toellah dan ook ingenomen met de Israëlische inval i<n Libanon van vriidagavond j.l.tien Palstijnen ge vangen genomen en elf Libanese sol ten. Heel het dorp kwam uit de schuilkelders, toen ze werden weg gevoerd: de guerrillastrijders met verwrongen gelaat, waarop de angst duidelijk te lezen was, dc soldaten ontwapend, maar met de stalen hel men nog op het hoofd, veel rustiger. Van die soldaten weet men in Me toellah geen kwaad te vertellen. Men heeft er trouwens algemeen een zwak voor de Libanezen, de echte Libanezen dan natuurlijk, niet de Palestijnse guerrillastrijders, die er, als in heel Israël, op één lyn wor den gesteld met laffe sluipmoorde naars. Van oudsher waren de be trekkingen tussen de Libanezen en de inwoners van Metoellah goed. Hun akkers grenzen aan elkaar en vaak raakte men onder het werk met elkander aan de praat. Aan de andere kant van de grens op het rotsachtige en glooiende ter rein, waarop de velden uitlopen, zijn Libanese bulldozers bezig de ruïnes op te ruimen van de politiepost, die vrijdagnacht door de Israëlische troepen werd opgeblazen. Geen muur staat meer overeind. Het dorp Kafr Kala ligt er schilderachtig tegen de rotsachtige heuvel opgebouwd, enige tientallen huizen, merendeels met een plat dak en zonder bovenverdie pingen. Er lopen wat gendarmes rend. Nu en dan praten zij wat met de dorpelingen, zo goed als uitsluitend vrouwen. De volwassen mannen zijn in Israël en worden verhoord. Hebben zij samengewerkt met de guerrillastrijders? In Metoel lah gelooft men van wel. Maar niet alle mannen hebben de weg van de minste weerstand gekozen, ver zekert men mij. Vertrokken De meesten waren met hun gezin uit het dorp vertrokken, toen de Pa- lestijnen er zich hadden genesteld. Men zag hen van Israëlisch gebied uit met al hun hebben en houden naar het noorden trekken. Vluchte lingen. ditmaal voor hun eigen men sen. En voor de Israëliërs van wie zy wel vermoedden, dat zij de aan vallen van de guerrillastrijders niet ever hun kant zouden laten gaan. Het is nu weer rustig in Metoel lah. Men bewerkt er de akkers als alt.yd, maar met één oog op de schuilkelders gericht. Over de grens liggen de velden verlaten. De Liba nese boeren vinden het kennelijk veiliger voorlopig niet te dicht in de buurt van Metoellah te komen. Goede vrienden dat wel. Maar ook vriendschap heeft haar grenzen. (Van onze correspom PRAAG (GPD» In blad „Roede Prawo" van heeft de Tsjechoslo waakse! der Hoesak een uitgebreid] gegeven van de ontwikki zyn land in de jaren soort winst- en verliesreki de communistische parti Hoesak er geen twijfel aai staan, dat de balans dui gunste van zijn eigen pei slaat. „Onder mijn voorgang Hoesak, „was het socialism cho-Slowakije ondermijnd genaamde liberalisering w ze illusie. 1970 zal het ja definitieve consolidatie w dat het ook niet nodig is turn vóór het partycongr< de verkiezingen vast te s Voor de volle honderd pr< die rekening in ieder gev het Tsjechoslowaakse L zal vandaag weinig moei gehad om Hoesaks stel! voor één te weerleggen. De vende rol van de comi partij bestaat alleen bij de de Russische bezetting Van economische expan sprake. Het is de nieuwe p tot op heden niet gelukt ringsconcept op te stelle het feit, dat tot twee keer loofde voltallige vergader! centrale comité over de e< sanering zonder opgaaf vi is afgezegd. Ondanks prijsverhogingen van leve/ en industrieprodukten gaai teie door. Dank zij de slecffl moraal blijven de produktl neden het plan en moest se werkweek weer worde» De voorziening van corn deren stagneert meer Het partycongres en mentsverkiezingen, die voor 1969 waren beloofd, huidige situatie uitgeslt de politieke scheuring zi( te duidelyk zou openbare» dat de partij binnen eei zuiveringen en opzeggini miljoen leden tot minder leden is gereduceerd, geenszins op de steun vai derheid voor zijn' huidig< kenen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6