I Levenslang voor gifmengster van 1 RIET S. BESTREED HAAR MINNAARS ALS INSECTEN Pampo Ruim miljoen schade bij brand in Rotterdam SUKRISTOL Klacht Boerenpartij tegen Van Doorn KRO Bende van dertig lllclll „Werkende jeugd" in arrest :R GIFTEN 15 GETUIGEN HUWELIJK iiir lv IN SCHIJNDEL TWEEDE HUWELIJK VADERMOORD ARRESTATIE Acht steden kandidaat voor Spelen in 1976 Zoeken gestaakt naar vermist jongetje (8) KUILVISSERIJ IJSSELMEER VERDWIJNT stuurt telegram aan 0e Thant WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 HEERLEN (GPD) Woensdag 7 januari moet Riet S. voor haar rechter verschijnen. De 46-jarige vrouw wor den twee moorden en zes pogingen tot moord ten laste ge legd. moord op haar eerste man, de toen 35-jarige Jo van Eijndhoven moord op haar vader, de toen 82-jarige Piet Hendriks poging tot moord op Frans, haar tweede man poging tot moord op Jo van Eijndhoven, haar eerste man poging tot moord op Jeanne Ruault, de ex-echtgenote van Riets gewezen minnaar Gerrit V. De vijf pagina's tellende dagvaar ding is zo gesteld, dat indien moord liet tot haar veroordeling leidt, haar loodslag ten laste zal worden gelegd. wezen zal moeten worden, dat Riet [haar eigen vader en eerste man op- ttelyk en na kalm beraad en rus tig overleg in elk geval met voorbe dachte raad" van het leven heeft be roofd. In dat geval kan zy ingevol- artikel 289 van het wetboek van r strafrecht worden gestraft met le venslange gevangenisstraf of tijdelij ke van ten hoogste 20 jaar. Vergif was het moordwapen, dat Riet hanteerde. Zy strooide het in de soep. schudde het in de koffie of 43 smeerde het op het brood. De dodelijke drankjes en giftige poeders kocht zij in drogisterijen. Namen van de gekochte insectendo- dende of ratten verdelgende midde len kende zy niet. De werking des te beter. ati ND lde De witte poeders, waaraan Riets len vader op 26 juni 1964 overleed, zijn niet meer geïdentificeerd kunnen worden. Het andere spul wel. de mierenpoeder was d.d.t. de groene rattenpasta rodent de rattenkorrel zinkfosfide de vliegenverdelgende rose poeder lindaan de bruine vloeistof, die op 2 Juni y/^1962 een eind maakte aan het leven van Jo van Eijndhoven parathion Om de rechtbank, die wordt gepre sideerd door mr. Th. Geense, de pre sident van de Bossche strafkamer, over de aard en werking van deze .^giften te kunnen inlichten, heeft de 'U substituut-officier van Justitie mr. '*V Booster mejuffrouw dr H. Jansen, e vergifspecialiste van het gerech telijk geneeskundig laboratorium in ele Den Haag gedagvaard. In totaal zijn er 15 getuigen, on der wie ook een aantal uit de weste lijke mijnstreek, waar Riet ruim tien jaar heeft gewoond en haar misda dige praktijken begon. 1 De gifmengster van Schijndel 1 wordt verdedigd door mr H van der Putt uit Eindhoven. De marathonzitting, zal minstens 1 ees dagen duren. Met de overbrenging van Riet S. naar het huis van bewaring in Den Bosch kwam een abrupt einde aan haar schier onverzadigbaar liefdesle- ven. Zij trouwde twee keer, maar had behalve een wettelijke echtge noot een veelvoud van minnaars, die volop in de echtelijke geneugten deelden. Wie een belemmering was jvoor haar rosse levenswandel werd ils een insect bestreden. ,'ïle 10) dat laar 1 had 1!0p den Op een kermis in Schijndel leerde tiet de bouwvakker Jo van Eijnd- ïoven uit Vught kennen. Met hem trouwde ze op 9 mei 1949. Amper varen de wittebroodsweken om of Riet wilde wel weer eens met Iemand anders dansen. Ze knipoog de en zwaaide naar oude vryers en kneep er wel eens stiekem tussen uit. Bij de ontdekking van de eerste lymptomen van ontrouw braken de te echtelijke twisten uit. Daar liet Riet de buurt volop meege nieten. Steevast smeet ze de ramen pen. zodra de voorstelling begon. Jo van Eijndhoven wilde uit Schijndel weg. Hy kreeg Riet zover ze instemde met verhuizing Zuid-Limburg, waar Jo werk gevonden op de myn Maurits. tv/p 16 augustus 1950 vestigde de kersverse Maurits-kompel zich in Cuttecoven, waar kort na elkaar Gerard. Joke. Menette en Theo wer- geboren. Toch was de revalidatie het huwelyk schyn. Riet had a.i Jo niet genoeg. Opnieuw probeerde Jo van Eijnd hoven zyn echtvereniging te lymen. verhuisde naar Einighausen, Riet Micke M.. een uit Kerk- afkomstige kleermaker in de nam. Behalve kostganger was snijdertje binnen de kortste ke- ook haar minnaar. Uit deze ver houding zou Paula zijn geboren, van Mieke M. de peter werd. Lindenheuvel werd Mieke M. /olgd door Gerrit V., destijds mijnwerker. Gerrit was vaak en bezocht Riet. Om hun lief desspel te legaliseren besloten Riet Gerrit hun echtgenoten als insec- op te ruimen. Eens bi) Gerrit op schudde Riet van Eyndhoven l d.d.t. „dat daar in huis in de koffie van Gerrits vrouw. Jeanne Ruault. Francaise werd doodziek, g hevige buikpijnen, moest da gen braken en was geruime tijd on- J er behandeling van haar huisdok- aan :IN raar :lirade kast het ren Wie 1 In w opgevolgd een 1 kiek des.' en i ten i visite tiaastig was" ter. Deze schreef alle narigheid toe aan een galaandoening. Enige weken na haai' herstel kreeg Jeanne Ruault opnieuw een „galaandoening." Nu na een bezoek aan Riet, die weer d.d.t.-poeder in de koffie had gedaan. Intussen werkte Riet yverig aan de liquidatie van haar man. Zy deed d.d.t. in zijn „koeltuut" en besmeer de zijn boterhammen met rattenpas ta. Jo van Eijndhoven ontdekte de nare smaak en het vreemde beleg telkens tijdig, waardoor hij in to taal zeven aanslagen op zijn leven overleefde. Bange vermoedens klop te hij op. al liet hij zijn zuster in Elsloo wel eens doorschemeren dat hij het thuis niet meer vertrouwde. Doordat Jet Hendriks, de Jongste zuster van Riet. naar Australië emi greerde, kwam Piet Hendriks in Schijndel alleen te zitten. Jo van Eijndhoven stelde Riet voor de ver zorging van haar vader over te ne men. Riet ging daarmee akkoord en op 6 januari 1961 trok zij bij haar vader in. Spoedig heropende zij in Schijndel haar praktijk. Kwam het doordat Jo van Eyndhoven. Mieke M., Riets lie veling uit Einighausen. de deur had gewezen, toen hij op het communie feest van zijn petekind wilde komen? Feit was dat Jo twee dagen later de kalender wees 2 juni 1962 een flinke scheut parathion bij de koffie kreeg. Kermend van de buikpijn viel hij na vyf minuten dood neer. „Her senbloeding". constateerde de dokter Ondanks haar huichelachtig ver toon bij de groeve stelde de rijkspo litie van Schijndel in stilte een on derzoek in De officier van Justitie zag echter geen aanleiding om de stoffelijke resten van Jo van Eijnd hoven op te graven. De bloemen op het graf waren nog niet verwelkt of Riet had weer man nen op de koffie. Met wapperende rokken maakte zij weduwnaren het hof. Ondanks de vele waarschuwin gen ging grondwerker Frans Sdie nu 64 Jaar is. op haar huwelijksaan zoek in. Op 14 november 1963 gaf hij Riet, die 18 jaar jonger is. zyn ja-woord en zijn eigen huis in Schijndel. Riet liet er geen twijfel over bestaan wie in het huis van Frans de baas was. Binnen de korste keren stond Frans op straat en was hy op een ander aangewezen. Aan het kraambed van een over leden kind. dat niet door Frans was verwekt, werd het huwelyk mede op aandrang van de parochiegeestelijk heid gerepareerd. Orti de verzoening te bezegelen, schonk Frans Riet een bontjas. Alles leek koek en ei. Piet Hendriks wist echter beter. Hy hief geregeld de vermanende vinger naar zijn dochter, die haar losbandig le ven in danszalen en ook thuis voort zette. Voor Riet waren vader Piet en Frans de rupsen die aan haar liefdesle ven knaagden. Daarom wilde zy bei den als rupsen opruimen. Ze haalde witte poeders in huis. die Frans in de soep en haar vader in een glas water kreeg. Frans, die de soep na de eerste lepel liet staan, overleefde de moord aanslag, Piet Hendriks bleek tegen het sterke gif niet bestand. Hij stierf op 26 Juni 1964. Volgens de dokters verklaring „aan ouderdomsverschijn- selen". Begin 1968 ging Riet opnieuw tot de bestrijding van haar tweede man over. Twee keer deed ze rattenkorrels in zijn koffie, vier keer lindaan in de soep. Frans had de koffie echter onrruddellyk uitgespuugd en de soep na de eerste lepel laten staan. Op nieuw redde hy het vege lijf Tiidens een stiekem bezoek aan de moeder van Jo van Eyndhoven in Vught deed Frans een boekje open over zyn hels huwelyksleven met Riet. Ook luchtte hy bange vermoe dens dat Riet bezig was hem „kapot te voeren" Hy vertelde van de kof fie en de soep, waardoor een ver moeden van de broers van Jo van Eyndhoven de gestalte van een ze kerheid kreeg. Twee dagen na het onthullende bezoek van de door gif, leed en ar beid getekende grondwerker uit Schyndel stapte Henk van Eijndho ven naar de nieuwe groepscom mandant van de rykspolitie in Schyndel. adjudant Sikke Scheen. Deze liet prompt een onderzoek in stellen en rapporteerde nog diezelfde avond mr. J. Booster, substituut-of ficier van Justitie by de rechtbank in Den Bosch zyn bevindingen. Op last van mr. J Booster werden op donderdag 14 november 1968 de stoffelyke resten van Piet Hendriks en diens schoonzoon Jo van Eyndho ven op het kerkhof van de St.-Ser- vatiusparochie in Schyndel opgegra ven. Achter plastic schermen ver richtte de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk ge- nee-.kundige laboratorium in Den Haig sectie. By het invallen van de duisternis die avond fietste Riet naar doodgra ver GUs van Goch om te informe ren of inderdaad de lyken van haar eerste man en vader waren opgegra ven. De doodgraver verwees haar voor informatie naar het politiebu reau. De volgende dag vrydag 15 no vember 1968 ontbood de politie haar op het bureau. By dit oriënte rend gesprek was ook mr. J. Booster aanwezig. Deze ontdekte zoveel tegen- strydigheden, dat hy haar stevig aan de tand voelde. Zaterdagmorgen om vier uur bekende Riet snikkend haai' eerste man te hebben vergiftigd, 's Zondagsmiddags heropende de sub stituut-officier van Justitie het ver hoor. Diezelfde nacht nog bekende zij m 1964 te hebben gepoogd Frans S. "an het leven te beroven. Met Amerikaans elan en Duitse gedegenheid gro.: mr. Booster die week verder in het rosse leven van de gifmengster van Schyndel. Ook weer 's nachts bekende zy ,pp verzoek") haar vader te hebben vergiftigd. Na één van de vele echtelyke twisten had Piet Hendriks gemompeld: „Was ik maar uit alle ellende". Riet had uit deze woorden plicht gedistilleerd om haar vader van het aardse leed te verlossen. Na een volgende bekentenis van zes pogingen om Frans S. te vergif tigen. verplaatste het onderzoek zich naar Zuid-Limburg Daartoe werd in Amsterdam Riets gewezen minnaar, de dokwerker Gerrit V. van bed ge licht. die ->p het politiebureau in Ge leen bekende, samen met Riet zyn eerste vrouw Jeanne Ruault te heb ben willen ombrengen. Ook Riet gaf toe. Tenslotte bekende zy zeven keer d.d.t.-poeder in de „koeltuut" van Jo van Eyndhoven te hebben ge schud en vier keer rattenpasta op diens brood te hebben gesmeerd. Het totaal aantal bekentenissen kwam daardoor op 22. I 'van onze parlementaire redactie) BARNEVELD (GPD» De frac tievoorzitter van de Boerenpartij in de Tweede Kamer, de heer H. Koe- j koek uit Bennekom, en veertig leden I van de Boerenpartij uit Barneveld I hebben by de politie in respectieve lijk Ede en Barneveld een klacht in gediend over een uitlating voor do Varatelevisie van KRO-voorzitter van Doorn. Mr. Van Doorn zou de uitlatingen van minister Beernink in een inter view over de communicatiemedia genoemd nebben: „Gave nonsens» waarvoor iemand van de boerenpar- ty zich niet zal hoeven te schamen". Onder leiding van de Enschedese zakenman Guus Walter is er een actie-comite opgericht om alle leden van de Boerenparty zo ver te krij gen dat zy een klacht by de politie tegen mr. V?n Doorn zullen indienen. De heer Walter meent dan elk BP- lid zich deze uitlating kan aantrek ken. Hy gaf tydens de algemene leden vergadering van de boerparty giste ren in Barneveld drie argumenten voor zyn ac'^e: 1. fatsoenlyke rel veroorzaken, 2 reclam e voor de Boerenparty als mr. Van Doorn de uitlating voor de televisie zal moe ten terugnemen, en 3. Als de heer Van Doorn schadevergoeding moet betalen dan komt dat ten goede aan de Boerenparty. By de uitgang van de vergader zaal werden stencils uitgereikt waar op elk lid slechts zyn naam hoeft te plaatsen onder de door de afdeling Enschede opgestelde klacht. Hierin wordt niet alleen een rectificatie ge ëist. maar tevens een schadevergoe- 1 ding van 499 gulden. ADVERTENTIE BIJ VERKOUDHEDEN LAUSANNE ANP Aan de voor avond van de sluiting van de inschrij- vingstermijn voor de Olympische Winter- en Zomerspelen 1976 had den zich in totaal acht steden kandi daat gesteld. Voor de zomerspelen zyn dat: Florence «Italië». Los An geles 'Ver Staten), Montreal (Cana da) en Moskou (Rusland). De win terspelen zullen worden toegewezen aan Denver «Ver Staten». Sion ZwiterselandTampere «Finland» of Vancouver Canada De definitieve Olympische centra zullen tydens de 69e zitting van het internationaal Olympisch Comité, die op 7 mei 1970 in Amsterdam begint, worden aangewezen. AMSTERDAM GPDANP) Met een gebrekkige geluidsin stallatie en in een ijskoude tent is gisteravond in Amsterdam de generale repetitie gehouden van de musical „Hair"die op 2 janu ari a.s. in première gaat. De tek sten waren voor het grootste deel nauwelijks of in het geheel niet te verstaan, zodat er in de tent die gevuld was met ruim 1500 ..genodigden" weinig van hei love-spel overkwam. Bovendien moest de musical, die zonder pau ze werd uitgevoerd, tegen het eind door een technische storing worden onderbroken. Het publiek bestond voor een zeer groot deel uit brandweerlie- j den, politieagenten, mariniers in burger en het complete Anti- Hair-Comité. Wat het Anti-Hair-Comité be treft. dat heeft zich gisteravond in elk geval erg kalm gehouden Er was ook geen enkele reden voor enige ongerustheidvermoe delijk door de kou (een van de I grote verwarmingsapparaten ivas uitgevalleni heeft niemand van de cast het kunnen opbrengen om zich op het toneel uit te kleden. Voorafgaande aan de rnusical- repetitie werd aan de Amster- damse popgroep „Zen" een gou den plaat uitgereikt. Van Zens Hair-plaat waren namelijk in juni j.l. al meer dan honderddui zend exemplaren verkocht. HAARLEM <ANP» Tegen het vallen van de duisternis hebben de 150 militairen uit Haarlem, die maandagavond en dinsdag geholpen hebben by het moeken naar de ver miste achtjarige Prik Hoogenboom, het werk geslaakt. Hoewel de in de nabyheld van de Hartekamp «waar de jongen werd verpleegdgelegen buitenplaatsen, onder meer Leybuin in Aerdenhout, Groenendaal en de Linnaeushof, nauwkeurig weerden uitgekamd, le verde dit zoeken geen succes op. De Heemstedense politie neemt aan dat het jongetje door het ys van de Leidse Vaart ts gezakt en is ver dronken. Men heeft een zwakke plek in het ys ontdekt, die in de afgelo pen nacht weer dichtgevroren kan zyn. Politie en militairen hebben grote stukken ys weggehakt en ge dregd. Ook zyn nog twee kikvors mensen te water gegaan. Daarbij raakte het apparaat van een van de kikvorsmannen als gevolg van de vorst onklaar. Het lag in de bedoeling vandaag het dreggen voort te zetten. Dat zou echter Das kunnen geschieden als het ys weer opengehakt is. Na dat het bericht via de radionieuws- dienst was verspreid ontving de Heemstedense politie tips uit Am sterdam en Zeist. Men zou de Jon gen daar hebben zien lopen. De tips hebben na «>nderzoek echter nog geen resultaten opgeleverd DEN HAAG ANP) De minis ter van Landbouw en Vissery heeft besloten met ingang van 1 mei *70 geen vergunningfn meer te doen vtrienen voor het uitoefenen van de kuilvissery op het IJsselmeer. De hewmdsman heeft dit besluit mede genomen op grond van de indertyd en onlangs uitgebrachte rapporten van resp. de voorlopige adviesraad \o^r de vissery op het IJsselmeer en van het Rijksinstituut voor het Vis- sei yonderzoek (RIVON). Voorts laat minister lr. P. J. Lar- dincis een algemene maatregel van bestuur voorbereiden waarby de uit oefening van de kuilvissery op het IJsselmeer volledig wordt verboden. Bij een beschikking die op 30 de cember in werking is getreden heeft de minister van Landbouw en Visse ry regelen gesteld omtrent een te gemoetkoming ir. de schade die IJs- solmeervissers zullen ïyden, omdat zy de kuilvissery niet langer zullen mogen uitoefenen. By dezelfde be schikking zyn regelen gesteld om trent de vergoeding die IJsselmeer- vissers zullen ontvangen indien zy vrywillig alle vissery op het IJssel meer staken. ADVERTENTIE Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. ROTTERDAM (GPD) Een loeiende vlammenzee. In zeer korte tijd hoog opgezweept door de felle wind, heeft gisteravond geen spaan heel gelaten van een opslagruimte en een zeilmakerij in Rotterdam. Tientallen brand weerlieden vochten uren tegen het vuur. dat een onverwacht grote omvang aannam en aan vankelijk nauwelijks te temmen leek. De grootste zorg van de brand weerlieden was het nathouden van de ernaast gelegen panden, waar naar de vlammen dreigden over te slaan, zy slaagden erin de schade voor deze gebouwen te beperken. De totale schade is voorlopig ge raamd op 1.3 miljoen gulden. Per- soonlyke ongelukken deden zich niet voor. De brand brak omstreeks kwart over vyf uit in het schaftlokaal van het pakhuis van de NV Handels- maatschappy Zwyssen Waarschyn- lyk heeft de oliekachel niet goed ge functioneerd. De vlammen grepen in het 35 jaar oude, binnen geheel houten gebouw, zc snel om zich heen dat de ongeveer 25 personeelsleden, die in het schaftlokaal zaten, snel moesten vluchten Het enige wat zy konden redden waren twee schryf- machines en een telmachine. De brandweerlieden, die na het alarm binnen vyf minuten op de plaats van de brand waren, troffen een felle uitslaande brand aan en sloegen onmiddellyk groot alarm. Doortastend werd het vuur in het staaldraad-magazijn 1200 vierkante meter groot) bestreden. De brand weer kon echter niet verhinderen dat de vlammen oversloegen naar het drie verdiepingen tellende, uit 1913 stammende gebouw van de zeil- makery H. Veder Hoogoplaaiende vlammen legden gisteren een Rotterdamse zeilmakerij en opslagplaats in as. Het vuur kwam via de bovenste verdieping, de naai-afdeling, het ge bouw binnen en zette korte tyd later de ondergelegen kantoorruimte even eens in vlam. De brandweermensen wisten te voorkomen dat de vlam men oversloegen naar de begane giond, waar touw. zeildoek en vlag gen lagen opgeslagen. Op het moment dat de brand uit brak waren nog ongeveer 20 werk nemers in het gebouw van Veder aanwezig zy konden zich zonder enige moeite in veiligheid stellen. LEEUWARDEN (GPD) De re cherche te Leeuwarden heeft een bende weten op te rollen die waar schijnlijk de grootste is in de ge schiedenis van de Friese hoofdste delijke politie. De bende bestond uit 30 man, voornamelijk .afkom stig uit Leeuwarden en variërend in leeftijd van 17 tot 52 jaar. Zy hebben zich schuldig gemaakt aan meer dan 20 diefstallen in de noordelyke provincies. De buit ver tegenwoordigde een waarde van vele duizenden guldens Alle ver dachten zyn ingesloten en hebben reeds een bekentenis afgelegd. Het ls een lange reeks van diefstal len die de Leeuwarder recherche kreeg te ontwarren Het noorden met de drie hoofdsteden was gedu rende ruim een half jaar het ope ratieterrein. Inbraken werden ge pleegd ln winkels, zelfbedienings zaken en woningen De Enkabé in Stiens kreeg zelfs twintig keer on gewenst bezoek. De inbrekers ont zagen ook de kerken niet. In Stiens, Jelsum, Hyum, Hallum en Nyega werden zendingsbusjes en collecte gelden gestolen. In Assen transis torradio's en in de stad Gioningen o a vouwfietsen UTRECHT (ANP) „Werkende Jeugd", de jongerenorganisatie van het Christeiyk Nationaal Vakver bond. heeft in het kader van de ac tie die zy op oudejaarsavond voert ten behoeve van de ontwikkelings landen, een telegram gezonden aan de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties. In het telegram zegt „Werkende Jeugd", dat de heer Oe Thant de aangewezen figuur is om het moor den in Nigerië en Bi&fra te beëindi gen. Wilt u nog langer secretaris generaal en eerst verantwoordelyke zyn van de Verenigde Natie®, terwyl deze ongehoorde en mensonterende wreedheden zich in '70 voortzetten?" aldus de .Werkende jeugd'. De jonge ren dringen er met klem by de heer Oe Thant op aan, in januari 1970 de Verenigde Naties byeen te roepen en met medewerking van alle leden een einde te maken aan de onrechtvaar dige en bloedige stryd. Als de VN de wereld het voor beeld niet geeft, verliest ze volgens .Werkende jeugd' haar gezicht he lemaal en hoeft ze niet meer te reke nen op het toch al wankele ver trouwen van de jeugd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7