HUN EERSTE JAARWISSELING BOTEN SLUIPEN HAVEN BINNEN 0LGA Zware slag om „hoofdstad" 1969 DUNA DELI groo! nieuwjaarsbal inder nallend fsclieid an Israëliërs verwachten: Minder wind nachtrust Redering herziet geheime dienst BON Prins Bernhard Lucas Emanuel aangegeven Biafra meldt successen NIEUWJAARSBAL (9uc/ lieu too igericht 1 maart 1860 WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 No. 32981 EIDSCH DAGBLAD recteur: E. A. E van Dishoeck rfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel l. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 i». Van een onzer redacteuren) EIDEN Nederland neemt dit minder „knallend" afscheid het oude jaar dan voorgaan- laren. De vraag naar knallend rwerk is wat afgenomen, maar belangstelling voor vuurwerk lichteffecten is gestegen. It schat, dat het Nederlandse volk jaar voor ongeveer achtenhalf oen gulden heeft uitgegeven de aanschaf van vuurwerk", al de heer Chr. Hoekstein van de inklijke Nederlandse Kunstvuur- [- en Munitiefabriek A. J. Kat Loeff NV in Leiden, aan de voor- id van het einde van de jaren g. De Leidse fabriek heeft het jaar enorme hoeveelheden vuur- gefabriceerd en uit China geïm- eerd. Alle voorraden zijn nu vrij- uitverkocht. Het Chinese vuur- met name het zogenaamde ervuurwerk is dit jaar bijzon- n trek, zo meent de heer Hoek en daarmee heeft Kat dan ook :ge rekening gehouden. Uit Chi perden ongeveer veertig miljoen vuurwerk geïmporteerd, terwijl tegenover een eigen produktie van ruim dertig miljoen stuks. t Nederlandse publiek heeft als het vorig jaar duidelijk voor duurdere vuurwerk gekozen, ken van tien gulden of meer grif over de toonbank. Toch het „rotje" nog steeds een goed- artikel. 3 heer P. A. de Bruin, directeur de Eerste Nederlandse Kunst- kerkfabriek J. N. Schuurmans luwarden, de andere grote 'erkfabriek in ons land, ver- e gisteravond, dat zijn fabriek »'n honderd miljoen stuks erk heeft afgeleverd. J diverse plaatsen in ons land is jfgelopen dagen de verkoop van ■icaliën. bestemd voor de ver- Jniging van vuurwerk sterk geste- ||Vooral leerlingen van middelba- jholen behoorden tot de kopers, left een steekproef van de Ven- [gemeentepolitie uitgewezen. Ge fêteerd is zelfs dat recepten voor nenstelling van vuurwerk wer- [verhandeld en geruild. De poli- wijst er echter nadrukkelijk op ■eigenhandige fabricage van ex- pven levensgevaarlijk kan zijn. het fabrieksvuurwerk is niet ongevaarlijk al wordt vaak de k gevestigd. Voor diegenen, die arwisseling toch „knallend" wil- legeleiden wordt aangedrongen ;eurig de handleiding te volgen het vuurwerk staat vermeld. ^gemeente Utrecht heeft dit jaar |het eerst de voorschriften voor ifsteken van vuurwerk ver tot. De leeftijd waarop men in lomstad vuurwerk mag afsteken rhoogd van vijftien tot achttien ■jOp Oudejaarsavond mag slechts perk worden afgestoken tussen ir en half twee. De Utrechtse zal vanavond twintig man op» ien brengen om controle uit te len op de naleving van nieuwe fchriften. liden heeft men (nog) geen fte aan verscherpte maatrege- •**tegen afsteken van vuurwerk, eel is het verboden om vuur- af te steken zonder toestem - van de burgemeester, maar de jaarwisseling wordt het oog- ïd toegelaten. „We hebben over ilgemeen weinig klachten en ip dit ogenblik nog geen aanlei- met strengere hand op te tre- aldus het commentaar van een e politiefunctionaris. HAIFA (Reuter, AFP) Vanochtend waren de vijf kanon neerboten, die tijdens de kerstnacht op spectaculaire wijze de haven van de Franse stad Cherbourg wisten te verlaten en het Franse wapenembargo te omzeilen, in de Israëlische wateren aangekomen. In de Israëlische havenstad Haifa speculeerde men er gisteren al op dat de schepen net zo stilletjes een Israëlische naven zouden proberen binnen te lopen, als zij de haven van Cherbourg hadden verlaten. In dat verband gingen de gedachten uit naar een even benoorden Haifa gelegen kleine vissershaven. Desondanks bleef vanochtend het grote aantal kijkers langs de kades van de voornaamste Israëlische ha venstad op hun post. Wat betreft de Egyptische reactie op de ontsnapping gaf een woord voerder in Cairo gisteren duidelijk ue kennen dat de Franse regering in deze kwestie geern schuld treft. In verband met mogelijke Arabische ac ties tegen de vijf schepen patrouil leerde de Israëlische luchtmacht vanochtend boven het Israëlische kustgebied. Stilzwijgen Bilt verwacht van heden tot rdagavond: droog weer met Qvelden maar ook opklaringen. nacht en ochtend matige tot ;e vorst, morgenmiddag over- id lichte vorst. Tot matig of afnemende oostelijke wind. (Opgemaakt te 12.40 uur) DONDERDAG 1 JANUARI op: 8.48 uur: onder: 16.39 uur. op: 1.10 uur: onder: 12.06 uur Pater te Katwijk te 8.44 en uur, laagwater te 4.15 en 16.42 Hammi er bestaat uit 24 pagina's De Israëlische radiostations be waarden zorgvuldig het stilzwijgen dat zij ook de afgelopen dagen had den weten te nandhaven. De nieuws berichten van de Israëlische radio van vanochtend meldden alleen be tere weersomstandigheden in het Middellandse Zeegebied. Inmiddels is de aandacht van de ADVERTENTIE wereldpers gericht op de laatste van de nog niet geleverde „Mirage"- straaljagers. Israël heeft er 50 be steld. De Franse regering heeft zich gehaast te verklaren dat de laatste drie vliegtuigen aan de Franse luchtmacht zijn overgedragen en dat zij over verschillende bases zijn ver spreid. Luchtvaartmensen wijzen er op dat een gang van zaken zoals by de kanonneerboten bij de Mirages niet mogelijk is Commercieel en ju ridisch ligt dat heel anders. Israël heeft terugbetaling van het bedrag dat voor de kanonneerboten was ge stort, aanvaarc maar weigert perti nent om de koopsom voor de Mira ges terug te nemen. Deze vliegtuigen zijn dus nog geheel hun eigendom. De Franse regering levert de vlieg- DEN HAAG (GPD) De regering overweegt of zij op niet te lange ter mijn de Nederlandse inlichtingen diensten kan reorganise ten. Mogelijk wordt de buitenlandse inlichtingen dienst dan opgeheven. Basis voorde studie van de regering is een door lichting van de inlichtingendiensten die is verricht door oud-marineman H. Bos, coördinator tussen de ver schillende diensten. De heer Bos zou tot de ontdek king zijn gekomen, dat het werk van de buitenlandse inlichtingendienst voor een belangrijk deel ook wordt verricht, door de binnenlandse vei ligheidsdienst en de miiltaire inlich tingendiensten. Ophef fng van de B.I.D., waar ruim 40 man werken zou een besparing van enkele mijoenen guldens per jaar opleveren. ADVERTENTIE DE GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG Bestel nu 1,25 per week Naam: Woonplaats: Adresseer de envelop als volgt: Antwoordnummer 214 LEIDSCH DAGBLAD Leiden. Doe deze bon in een envelop, waar u geen postzegel op plaktt deze betalen wij. tuigen niet af, maar kan er op geen andere manier over beschikken. De luchtmachtbasis Istres, waar 40 van de 50 Israëlische Mirages staan, wordt streng bewaakt en bovendien kunnen deze vliegtuigen Israël niet bereiken zonder minstens eenmaal tijdens een dergelijke vlucht te tan ken. Daarvoor zou een tussenlanding in Italië of Griekenland nodig zijn. Dassault onderhoudt de vliegtuigen op zy'n kesten omdat zij voortdurend vliegklaar moeten zijn. Daarom ook vliegen Franse piloten er ongeveer tweemaal per maand mee. Onze fotograaf Will Dijk man is ter gelegenheid van de jaarwisseling nog eens naar Bodegraven gereden om te kijken hoe de vierling Verheul het maakt. Nou. de vier peuters maken het hij de viering van hun eerste oude jaar uitstekend. Ze toonden tenminste levendige belang stelling voor de bak oliebol len, die hun werd voorgezet. Terwille van het plaatje na tuurlijk Peter, Rinke, Marcel en Yvonne Verheul zijn niet de enige, die wij aan het einde van 1969 nog eens „aan het woord" laten. Op pagina 11. 13, 15 en 17 kaarten wij even na over het afgelopen jaar met personen of over zaken uit onze omgevingdie op een of andere manier in het nieuws zijn gekomen. Trouwens, deze hele krant ademt een beetje de sfeer van oliebollen en overden kingen. Op de financiële fla- güia wordt nagegaan, hoe de beurs 1969 heeft verwerkt. Op de buitenlandpagina treft u een korte analyse aan van hetgeen het afgelopen jaar ons van over de grenzen heeft getroffen. Op de sport pagina kijkt dirs. J. P. van der Reyden even achterom bij zijn afscheid als voorzit ter van de Sportstichting en op de stadspagina komt men de „belijdenis" van een Leid se communard tegen. GEEN plechtige en uitvoerige overdenkingen hoe het Leiden en Nederland en de Wereld de af gelopen tien jaar verging, maar vier pagina's informatie over ge beurtenissen uit deze streek in het afgelopen jaar. Dat is de bij drage van Uw dagblad aan deze laatste dag van het jaar 1969. Die concentratie op het gebeuren in deze regio houdt ook een belofte in voor de naaste toekomst. Wij rekenen het tot onze eerste plicht onze lezers zo goed mogelijk op de hoogte te houden van het gebeu ren vlak bij huis. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat ons blad geen oog heeft voor het geen zich buiten die directe om geving afspeelt. Dat zou onmoge lijk zijn op deze aarde, die om de Canadese filosoof McLuhan aan te halen, een wereldomvattend dorp is geworden. Moderne com municatie heeft gezorgd voor een steeds heviger confrontatie van mensen over de hele wereld. Wat het westelijk deel van de wereld betreft: er zijn fel tegengestelde meningen, een scheiding der geesten treedt op. Zaken die tijdenlang van zelf sprekend waren, worden aan de orde gesteld, er wordt ge schreeuwd om nieuw oplossingen. Veel is in beweging, zonder dat we weten waarheen. Dat geeft vooral ouderen vaak een gevoel van onzekerheid en dat leidt weer tot misverstanden en kortsluitin gen. Het zal de opgave zijn van de mensen in de jaren zeventig om voor de nu gestelde uitdagingen antwoorden te vinden. Wat ons betreft: wij houden u op de hoog te. LAGOS/OWERRI (AP, Reuter) Nigeriaanse troepen hebben een of fensief ingezet dat gekenschetst wordt als het belangrijkste in de oor log met de Biafranen. Het doel van de poging van de federale regering is de provisorische Biafraanse hoofd stad Owerri. Volgens berichten uit Lagos zouden de Nigeriaanse troepen Owerri „zeer dicht" zijn genaderd. De spits van de Nigeriaanse aan vallen zou geconcentreerd zijn op de iets zuidelijker gelegen steden Ahoa- da en Tsjokotsje. Mocht deze aanval gelukken dan zou de weg naar Ower ri voor de Nigerianen open liggen. De Biafranen hebben toegegeven dat in de buurt van Owerri „zeer zwaar is gevochten". Volgens een communiqué zouden echter de Nige riaanse troepen zijn omsingeld en vernietigd „terwijl zij een dorp aan vielen". In zijn kersttoespraak van de vorige week zei het Biafraanse staatshoofd generaal Ojoekwoe dat het huidige Nigeriaanse offensief slechts een uitloper was van de massale aanval die in september was begonnen. Volgens Ojoekwoe zouden vorige week al alle vijandelijke troe pen teruggeslagen zijn. Zowel aan Nigiriaanse als aftn Biafraanse kant zijn weinig details vrijgegeven over de recente gevech ten. Uit Biafra wordt gemeld dat. voortgedreven door de Nigeriaanse troepen, elke dag duizenden vluchte lingen Owerri binnenstromen. Vol gens Biafraanse communiqués zouden aan beide zijden 2.000 man zijn ge sneuveld. Er gaan geruchten dat de Nigerianen zwaar Russisch artillerie- geschut in stelling hebben gebracht voor de beschieting van Owerri. De tweede zoon van Prinses Margriet en mr. P. van Vollen hoven heet Bernhard Lucas Emanuel. Mr. Van Vollenhoven (links) noemde deze namen van morgen in het Nijmeegse raad huis, ivaair hij aangifte deed van de geboorte van het Prinsje. De burgemeester van Nijmegen, mr. Th. M. J. de Graaf rechts op de foto) trad hierbij op als ambte naar van de burgerlijke stand. Overeenkomstig het voorschrift van het koninklijk huisbesluit had de heer Van Vollenhoven zijn zoon oven daarvoor in het zie kenhuis getoond aan de burge meester van Nijmegen in aanwe zigheid van de getuigen dr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State (midden), en mr. H. W. Bloemers, commissaris der Koningin in de provincie Gelder land, prof. dr. J. L. Mastboom en andere leden van het medisch team, alsmede dr. Jvan Campen. directeur van het St. Radboud- ziekenhuis. ADVERTENTIE 1 JANUARI IN DE GROOTE VINK. IEDERE ZATERDAGAVOND DIXIELAND 1 ADVERTENTIE Bar Dancing Noordwijk aan Zee I januari tot 2 uur, m.m.v. 2 orkesten en disc-jockey. (Jit het Leidsch Dagblad van 30 December 1869: In de omstreken van Ar- lon (Belgisch - Limburg) wordt veel handel gedreven in kikvorschen. De uitvoer naar Frankrijk heeft sedert eenigen tijd eene groote uit breiding gekregen. Zekere heer B. heeft er sedert 3 we ken 200.000 verzonden. Per 1000 wordt 13 francs betaald Utrecht. Bij het examen alhier voor den rang van apothekeris als zoodanig be vorderd: J. J. Couvée te Lei den.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1