De ideeën zijn aangeslagen' Publiek tevreden met nood-kantoor Er zit nu echt een beetje vaart in leent Jan Boer van Leefbaar Leiden Speel(lcerklas) stapje vooruit MEEDENKEN MEEPRATEN MEELEVEN v' jjj eefbaar Leiden ook actief •Goor studenten 55 55 PTT uint weer duel met post HERVORMD NOORDWIJK GELUKKIG MET EX- PRIESTER ENSDAG 31 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 55 SIDEN De tweede helft van '69 is de naam van Leefbaar len niet zo opvallend veel in de plaatselijke kranten ver- A nen. Het is betrekkelijk kalm geworden rond deze actie- :p. Volgens een grinnikende voorman Jan Boer is Leefbaar len momenteel omgeturnd tot een club sportievelingen, die elkaar balspelen beoefenen in het Leidse Hout. Zodra 't Ar het toelaat, kan de verbaasde wandelaar ze aan het werk op het grote veld: Jan Boer en z'n makkers, met KS-petjes afgeleid van Kreatief Sentrum), zwoegend achter het brui- 3 ïonster. '9 ze sportieve manifestaties en niet de ware reden voor Leefbaar Leiden is de af- n maanden wat teruggc- in de weer geweest, met Ul|uitwerken van de plannen het creatief centrum in de \tJftraat 66 (als naam is al ge- Ivjrtf B'66). En met resultaat, n Sinterklaas en Kerst be de Leidse gemeenteraad de ien goed te keuren. Jan Boer wordt gevraagd in 't de historie van Leefbaar Leiden •halen, zegt hy: „Onze eerste was er één yoor verkeersver- U>fcring in de binnenstad, naar ding van een rapport dat in gemeenteraad werd behan- Toen hebben we de zebra bij D geblokkeerd, en daarna zijn tend geworden. onze verwondering, aldus Jan betuigden de omstanders veel thie met de demonstranten, intdckten dat je veel meer po- interesse kweekt, als je spreekt dingen waar de mensen direct rokken zün". meet af aan is Leefbaar Lei- 'teiaar op uit geweest: de Leide- warm maken voor het «poli- gebeuren in de stad, zodoende kyk gevend op de grotere ver- jyjti. Dat is aardig gelukt, meent oer. Er zijn acties gevoerd te- et Witte Singel-plan «„ook bij- succes geworden. Als we het hadden aangepakt, hadden we ak misschien tegen kunnen n">. In de zomermaanden van identenbeweglngen voor demo- UN LH. ring van de universiteit, heeft 561 ^ar Leiden zich vooral inge- en een brug te slaan tussen iten en „burgerij". ol 1^1 SIDEN Leefbaar Leiden t zich dit jaar in de roe meimaand óók be- :RI id met het conflict in en om Leidse universiteit. Om aan tronen dat het conflict een was. die niet een zaak was studenten aan ging. maar :oed de burgerij, paradeer- 5 leden van het actie-comi- Wjfcet in hun midden voor- Jan Boer als sandwich - len door de Leidse binnen- met de .olgende borden teun inspraak voor studen- Zelfbeheer in de univer- re,e t ook in de stad. >e universiteit open voor ie- Eerst huizen bouwen, universiteitsgebouwen. universiteit is ook een k studenten zijn ook Té iders. ,ni hspraak in de universiteit voor de gemeenteraad iniversiteit open voor ieder- ;efbaar Leiden steunt de j entenacties De univer- t vreet de binnenstad op R« „do Jai Boer. die de uni- iteit ziet „als een deeltje van „zijn" Leiden dat hij laar wil maken, eventjes „De hele universitaire is een zaak van ons allen de hele gemeenschap, de samenleving. De burgerij net zoveel met de unl- Ti Iteit te maken als de stu nten-zélf De universiteit immers dooi ons. burgers Nederland. gefinan- Bili11 Leefbaar Leiden heeft ook de wijk raden-gedachte gepropageerd. Ver der zal iedereen de acties over de wo ningnood nog vers in het geheugen liggen. Het zijn allemaal blijken van betrokkenheid bij het gebeuren in de stad. Daarover zegt Jan Boer: „Het is prettig te zien dat onze ideeën en manieren zijn aangeslagen, dat er nu een beetje vaart in zit. Het is ook leuk dat de gemeenteraad wat voor uit is gegaan. De gemeenteraadsle den zijn weer actief gaan denken, hoewel dat natuurlijk ook ligt aan de verkiezingen die over een half jaar worden gehouden. De vergade ringen van de gemeenteraad zijn ook interessanter om te volgen. Maar nou zijn wij natuurlijk ook wel een beetje naar elkaar toegegroeid". Leefbaar Leiden is het laatste half Jaar wat naar de achtergrond ver dwenen. omdat de uitwerking van de creatief centrum-plannen alle aan dacht opeiste De leemte, die daar door ontstond, is opgevuld door de acties van eerst het Waardgracht-co- mité. daarna het comité Woningnood Tussen twee haakjes: Jan Boer vindt de kwaliteit van de manifestaties van dit comité niet zo bijzonder geweldig. Maar dat is ook een kwestie van le ren. voegt hij er welwillend aan toe. Zijn hoofdbezwaar is, dat het comité Woningnood te veel hooi op de vork neemt en politieke pressie nastreeft, in plaats van politisering «politiek bewust maken». In plaats van te stre ven naar grote massale acties, zou 't comité Woningnood wat meer de na druk moeten leggen op de inhoud van de acties Dat het comité Woningnood het „werkterrein" van Leefbaar Lelden gedeeltelijk overlapt, kan Jan Boer weinig schelen. Integendeel: „Hoe meer mensen zich met dit soort za ken bezig houden, des te minder hoeven wij te doen". Wat brengt het nieuwe Jaar? Wat het creatief centrum betreft, is de tijd aangebroken om de hand aan de ploeg te slaan en allerhande plan nen in daden om te zetten. En dan wachten natuurlijk de verkiezingen, waar Leefbaar Leiden volgens Jan Boer ook zijn stempel op heeft ge drukt: „Door het op gang brengen van ideeën over de binnenstad is men daar algemeen over gaan den ken. Zonder dat zou er nooit een PAK zijn gekomen". De aanvoerders van Leefbaar Leiden: rechts Jan Boer, links Buck Goudriaan. (Foto LD'Hol vaat) OP PRINSES IRENESCHOOL LEIDEN Het afgelopen Jaar is de kreet „onderwijsver nieuwing" nogal eens gebezigd. Naast alle publiciteit die mid delbare scholieren en studen ten verwekten kwam ook dit feit even in het nieuws: een Leidse school begon in januari met een zogenaamde speel/leer- klas. Geen werkelijk revolutio naire verandering, maar toch wel weer een stapje in de rich ting van beter onderwijs op de lagere school. De Prinses Julianaschool heeft nu een Jaar ervaring met het speel leersysteem, dat thans in de eerste en tweede klas wordt gebruikt. Het systeem be rust od een combinatie van le ren en praktijk. Wat de kinde ren 's morgens bij wijze van spreken tijdens de rekenles op steken. kunnen ze 's middags met uitgedokterde spelletjes in de praktijd brengen. Hetzelfde geldt voor taal, aardrijkskunde enz. In onderwijskringen weet men allang dat deze leermetho de veel voor heeft op het oude. nu nog algemeen gevolgde sy steem. De speel 1 eerklas op de lage re sch«x>l behoort eigenlijk aan te sluiten op hetzelfde systeem op de kleuterschool. In veel ge vallen is dat ook zo. De vaak nog hoge dorpel tussen beide scholen. slijt daarmee te vens uit. LEIDEN De vrouw, die meedenkt, meepraat, meeleeft om in de geest van een over hemdreclame te spreken heeft een naam: mevr E W van Seters-Ban en van de Rijn en Schiekade Er zijn in Leiden meer vrouwen, die niet alleen aan hun gezin denken, maar van mevr. Van Seters is het bij enkele dingen sterk naar voren eekomen in het afgelopen Jaar Vandaar. Dat „vandaar" is voor de nuchfere Leidse niet zo vanzelf sprekend. Ze vindt het niets bij zonders als een vrouw mee denkt in em voor de maatschap- pil. waarin ze leeft. Aan de an dere kant is ze ervan teruggeko men. dat haar gezin op de tweede plaats zou staan na dit werk. Maar ze is geëngageerd bij een aantal problemen en dat maakt een gesprek met haar tot een boeiende belevenis. Zo'n gesprek gaat meestal tussen „even opruimen" en „de kinderen uit school halen" en Pit een kop koffie van dubbele afmeting om een extra onder breking uit te schakelen. Zn is ze. praktisch, soms kortaf We schreven het eerder: een vrouw met een aeenda. maar geen manvrouw. Gelukkig niet. Dat bliikt ook uit haar liefde voor het kind. Daaruit spruiten twee in het afgelopen jaar in het oog springende activiteiten voort, die ze naast een aantal andere heeft verricht. In de •erste plaats het achtergestelde kind. hoe dan ook. Dat kan ziln een kind uit een maatschappelijk achtergebleven buurt, die ook kansen moet heb ben door te stromen naar een vorm van voortgezet onderwijs. Dat was één van de redenen, waarom een werkgroep in Lel den de onderwijsdag hield en daarna is blijven doorpraten over het onderwijs. Die groep is od politieke basis begonnen, maar die politieke tint speelt geen rol meer. Het is zaak zo veel mogelijk mensen uit en van bulten Juist ook ouders het onderwijs te betrekken by de zaken, die de werkgroep in het licht brengt Concreet zal dat in het begin van het nieuwe Jaar te lezen zün In een brochure, die de werkgroep wil gaan uitgeven na een weekend „in retraite" te zijn geweest op Oud-Poelgeest, waar onder leiding van een vor- mingslelder beroepsmatig spij kers met koppen moeten wor den geslagen. Dat misdeelde kind ls voor mevr. Van Seters ook een arm MEVR. E. W VAN SETERS-BANEN „niets bijzonders" meisje uit Marokko, dat nooit vakantie heeft gehad, een Jon gen uit Parijs, die het thuis niet materieel slecht heeft, maar door zijn ouders een „echte dui vel" wordt genoemd. Ze be hoort tot een organisatie van mensen, die dergelijke kinderen voor vakantie naar Nederland halen. Afgelopen Jaar kwamen er 500 en door het werk van mevr. Van Seters rond 25 in de Leidse regio, die door de lig ging by zee zo bijzonder ge schikt is als vakantie-oord. Op een enkele uitzondering na was het èn voor het kind én voor de pleegouders een feest. Het staat zonder meer vast. dat mevr Van Seters komend Jaar op nieuw een beroep zal doen op gezinnen in Leiden en omgeving. Zelf zegt ze als drukbezette huisvrouw, lid van commissies ed. en pleegmoeder over het hebben van een „vakantie kind": in één woord, geweldig' rd LEIDEN Het Leidse PTT-personeel kan zich vanavond met een gerust hart aan de punch en oliebollen zetten. De enerverende strijd, die in de decembermaand gestreden moest worden en waarbij het gaat om honderdduizenden poststukken, die op hun bestemming moeten komen, behoort vrijwel tot het verleden. Het oude postkantoor aan de Breestraat. (Foto LD/Holvast» Overziet oostdirecteur Bongers liet strijdtoneel, dan prijst hij zijn mannen, die het toch maar weer hebben gepresteerd om een ieder op tijd aan zijn St. Nicolaas- of kerstpakketje te helpen en de nieuw jaarsgroeten rond te be zorgen. En dat zijn er heel wat. De heer Bongers noemt enkele cij fers. Het vorig jaar werden in de kersttijd en daar schommelt het ieder jaar om in het postdis- trict Le'den, waartoe ook Leider dorp en Oegstgeest behoren. 765.000 poststukken ter verzen ding aangeboden en tussen oud en nieuwjaar circa 100.000 post stukken per dag. En dit is dan nog maar de ter verzending aangebo den post, waarvan circa 25% weer wordt bezorgd in het postdistrict Leiden. De rest verdwijnt over de gemeentelijke grenzen. De binnenkomende post stelt de P.T.T.-ers voor een nog grotere krachtsinspanning. Worden er in het normale postverkeer in het dis- strict ongeveer 125000 poststuk ken per dag bezorgd, in de kerst en nieuwjaarstijd loopt dit op tot circa 200.000 k 250.000 per dag. Teneinde deze stormloop te kun nen opvangen geldt al jaren lang de bepaling, dat in de decem bermaand niemand met vakantie kan gaan. Voorts worden er va kantiehulpen aangetrokken en staat de cursus voor leerlingbe stellers stil. die dan ook bij het sorteren en verzenden worden in geschakeld. Tenslotte ontkomt het personeel in deze weken niet aan het maken van overuren. Bh deze kolossale aan- en afvoer zyn wij er in Lei den wel een beetje trots op. dat het ons vrijwel steeds gelukt om de briefpost op tild de deur uit te krij gen". aldus de heer Bongers. „Ook alle kerstkaarten, maar die moe ten dan toch wél tijdig ter ver zending worden aangeboden, pro beren wfj steeds voor 25 decem ber besteld te hebben. Met de nieuwjaarswensen wil dit nog wel eens uitlopen tot de eerste week in Januari" „Het zou allemaal nog wel wat vlot ter kunnen verlopen", verzucht Leidens postdirecteur, „maar dan hebben wy daarvoor in de toe komst de medewerking van de af zenders nodig. Zij zouden ons veel tegemoet komen indien kerst- en nieuwjaarskaarten met een elas tiekje gebundeld werden aangebo den. Nu komen deze kaarten schots en scheef in de bus terecht, waar door zü eerst opgezet moeten wor den. Dit zou ons een geweldige tijdsbesparing opleveren, evenals het aan het loket aanbieden van geboorte-, verlovings- en huwe- lijkskaarten, die veelal nu in de bus verloren gaan tussen de kerst en nieuwjaarspost". Gevolg: ver traging n de bestelling. Geen haast Stond de decembermaand voor alle PTT-ers in het teken van haast, helemaal geen haast hebben de heer Bongers en zijn mannen om van de huidige provisorische plaats aan de Gerestraat vandaan te ko men. „WU zitten hier goed en cen traal, terwyl ook het publiek het tn hoge mate op prys stelt, dat er in deze omgeving zulk een royale parkeergelegenheid te vinden is" Breestraat Over de nleuwbouwplannen aan de Breestraat kan de heer Bongers geen zinnig woord zeggen. „Daar over beslist de Centrale Directie in Den Haag". Een telef<oontje naar Den Haag Een beeld van de jaarlijkse strijd bij de PTT tegen de over stelpende kerst- en nieuwjaars- post: de stapels post worden ge sorteerd. «Foto LD Holvast» maakt ook niet veel wyzer. Ir Kistjes, hoofd van de afdeling „Gebouwen" legt uit. dat het pro gramma van eisen, dat indertyd door de Post- en Telefoondienst was opgesteld, radicaal is gewy- zigd. Tal van nieuwe meningen over de functie van een dergelijk gebouw zyn naar voren gekomen Deze worden nu op hun waarde getest, evenals de wens van het. publiek naar een ruime parkeerge legenheid. Ook by net niet doorgaan van de plannen, maakt men zich nog wei- nig zorgen over de uiteindeiyke be stemming van de grond: „Er zyn enkele Leidse bedryven, die oe- langstelling voor deze grond, «m die van het voormalige belasting gebouw hebben. Maar nogmaals zo lang het program van eisen niet grondig is doorgesproken, blyven de PTT-plannen aan de Breestraa' nog in portefeuille". NOORD WIJK-BINNEN Predi kanten en r.k geesteiyken kwamen en gingen in 1969. Dat ls niets bij zonders meer. Het kan zelfs voor dominee pastoor of kapelaan en ge meente verrijkend werken. Een by- zonderheid is wel, dat een ex-rooms- katholiek priester 'n predikantsplaats ging vervullen in de hervormde ge meente voor Noordwyk-Binnen. Het, was dr. J. G. B. Jansen «38». die in 1968 overging naar de Ned. Herv, Kerk en die een Jaar als vicaris had gewerkt in Noordwyk aan Zee. Daar verving hy ds. A. L. La pré een Jaar toen deze de toga verwisselde voor de militaire wapenrok. Dr. Jansen is nog maar drie maan den als predikant werkzaam in Noord wyk-Binnen. Vastgesteld kan echter worden, dat hy én de gemeente erg gelukkig zyn met de genomen be slissing. Noordwyk-Binnens nieuwe herder en leraar verricht zyn ar beid in zyn gemeente onder oud en jong met veel genoegen en hy is er met zyn gezin «Vrouw en doch tertje) al helemaal ingeburgerd. Dr. Jansen ervaart zijn ambt in de Ned. Herv .Kerk als een immense verrij king van zijn persooniyke ontwikke- ling. Met veel genoegen verricht dr. Jansen ook enkele uren per week ar beid in de Mr Dr. Willem van den Berghstichting. Ook daar waardeert men hem zeer Vooral door zyn wyze van optreden. Het verheugt dr Jansen, dat de contacten tussen r.k. geesteiyken en predikanten in Noordwyk zo goed zyn en dat hy. ondanks het feit, dat hy de R.K. Kerk heeft verlaten, toch nog vele goede vrienden heeft onder zyn r.k. broeders.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17