^'Nieuwe schoenen? Dan eerst onde wegdoen' Met Groenoordhal het lekker" loopt Namaak-medaille voor (gewonde) JCluuk Walenkamp li S" Half werk in Leiden géén werk >ROF. LAMMERS OVER 1969 ALS JAAR -LAN STUDENTEN EN „OUDE SCHOENEN" t'IJiNLIJKE KNIE NOG IN VERBAND EER POLITIEK AN BIER IN ERLOPEN POLITIEK CAFE 121 Kous af #1 '1. FRIESLANDHAI, IS NIET LANGER MEER UNIEK 59 i fSÈ rOENSDAG 31 DECEMBER 1969 le1dsch dagblad PAGINA 15 KT T LEIDEN Ook in Leiden was 1969 het jaar van de studen ten. En evenals in Parijs een jaar eerder kwam ook hier de „vijfde stand" in de meimaand in opstand. Tilburg begon. Op 30 april. Koninginnedag, kon Leidens rector magnificus prof. dr. Kukenheim nog hopen, dat de storm Leiden zou overslaan. Hij meende dat het liberale karakter van Neerlands oudste rijks universiteit plus de tegemoetkomendheid tegenover de wensen van de studenten betoond, voldoende zou zijn om rust te ver zekeren. Maar tien dagen later was het ook hier zover. Vergaderingen, die steeds massaler werden, eisen tegen over universiteitsbestuurders van meer o penheid, medezeggenschap voor alle geledingen, kortom een de- antwoorden pasklaar voor hadden liggen. Al die oude oplossingen zyn twijfelachtig geworden en we moe ten fundamenteel onderzoeken hoe het antwoord nu moet luiden." Met het nodige voorbehoud wil hij bezoekers, die echter spoedig afge schrikt leken door de enorme pro- duktie van de stencilmachine. Elders in de universiteit werd met de democratisering geexperi- menteerd. Met name op het sociolo gisch instituut, waar een instituuts- raad tezamen met een algemene vergadering het roer overnam van de bestuursraad, waarin hooglera ren het voor het zeggen hadden ge had. Dat experiment is nu een half Jaar oud. Prof. dr. C. J. Lammers (leeropdracht: sociologie van de or- bijeenkomsten tijdens de stw- I ganisatie) zegt er dit van: „We lei- ntenopstand in de Leidse Uni- 1 den het bestaan van een pioniersge- rsiteit: aan het woord, zoals meenschap. Dat is erg boeiend, 22m -20 dikwijls, corpslid Rolf de maar ook erg vermoeiend Voortdu- freé tot Babberich. rend komen we voor vraagstukken (FotoLD/Holvast" te staan, waar we vroeger routine- mocratiseringsstreven. Het woord wel een opzetje maken om de „bezetting" viel. maar bleef uitein- i plaats van de verschillende „groe- delijk liggen. Wel kwam er een per- j peringen" op het Leidse sociolo- manent discussiecentrum in het gisch instituut. Onder de studenten holst van de oude eerbiedwaardige vindt men ruwweg geschetst een universiteitsruimten. Het „Praat- groep die wel „ideologen" wordt ge- huis" in de Gewelfkamer trok wel noemd. Zij vinden dat er teveel Een beeld van een van de ve- LEIDEN „Mijn knie ligt nog in de vernieling". Kernachtig drukt Kluuk Walenkamp het uit, hoe hij zich de iaie nazomer, die we dit jaar hebben gehad, herinnert. )e (punt) baardige Leidse drogist Oegstgeest redde op een warme idag in september terwijl vele Igasten werkeloos stonden toe te ij at ■elfp IDEN Het politiek café is in leiden nooit een florissant etablis- ement geweest. En ook in het fgelopen jaar is dit bedrijf II raar de politieke praatjes als Itterbal-en by het pilsje worden eserveerd geen lang leven be- »f0i taioren geweest. [.gasten by D'66 en de VVD de len dit Jaar in Leiden wederom een chuchtere poging de zaak van de rond te krygen. In de buurt van iet Rap'-nburg vond men een on tkomen in het Doelenhuisje. Vijf *VI laanden lang zijn daar even zove- politieke avonden belegd, telkens de derde dinsdag van de maand, zyn er nooit veel geweest", zegt e eigenaar van het Doelenhuisje 3A3 chteraf lichtelyk meesmuilend. )e woordenstromen vloeiden voor Dem kenneiyk ryker dan het bier de pomp. de kringen van D'66 bestrijdt len deze twijfel aan het succes 'enwel ten enen male. Men wordt aan herinnerd dat vyf bekende prekers politici op het geïmpro- iseerde spreekgestoelte hebben ge- ■mjfLaan: de heren Menken wet hou- sr soc. zaken). Lelieveldt <ge- leentelyke voorlichting), van der 'illigen «burgemeester), van Eerd PPR) en Portheine «VVDi. Tegen i zomervakantie verzandde de langstelling echter om begrype- ike redenen, maar dat wil niet Kiggen dat het idee van een poli- ek café nu voorgoed van de baan men teel wordt naarstig uitgeke- fpf en naar een geschikte ruimte üist met de gemeenteraadsverkie stra hgen voor de deur. kan een po- Itiek café een aardige functie heb- -J) zo meent men. Vooral D'66 I189| jant zich in om de politiek naar De stamtafel terug te brengen: ,nj Ms wy het niet doen, doet nie- pand het". iat kyken twee jonge Fransen uit de fors trekkende zee voor Scheve- ningen. By dat zware karwei kreeg de heer Walenkamp van een van de twee drenkelingen een trap tegen zyn rechterknie Die zette flink op. Naderhand is die knie weer tot nor male proporties teruggekeerd, maar zy is altyd pynlyk gebleven. Hy draagt er nog een verband om. Het is de enige herinnering aan zyn Scheveningse avontuur. Hy heeft van de twee Fransen die aan zyn doortastend optreden hun leven te danken hebben nooit iets vernomen. - „wy hebben zelf nog eens op gebeld naar het ziekenhuis. Daar vertelden ze ons dat er één was ont slagen. De ander maakte het goed. Voor ons was toen de kous af". Voor die Fransen kennelyk ook. Ze lieten geen woord van zich horen. Er kon zelfs geen bedankbriefje af - „Met St. Nicolaas heb ik een grote namaak-medaille voor hem ge maakt Met een ellenlange gedicht erby. Zo in de geest vandan heb je er toch wét van overgehou den. lacht zyn vrouw. wordt gewerkt aan de bestuurs- Prof. dr. C. J. Lammers „recht op apathie?" Foto LD/ Holvast structuur van het instituut. Dat daardoor het ideaal: onderwysver- nieuwing en van daaruit maatschap- pyvernieuwing wordt verwaarloosd. Ook vragen zij zich bezorgd af of er wel voldoende bezinning is op de taak van de socioloog in dit geheel. Daarnaast kennen ze op het socio logisch instituut de zogenaamde structuralisten. Zy erkennen dat een nieuwe bestuursvorm niet alleenza ligmakend is, maar vinden dat. ter- wyl er aan onderwijsvernieuwing wordt gebeiteld, de boel nu eenmaal moet draaien. Prof. Lammers: „Dan is er natuurlijk een heel grote groep, die wel actief is bij het onder- wys dat nu in nieuwe vorm wordt gegeven, maar verder geen inzet vertoont. En dan kan men ook nog betogen, dat men gewoon „vastigheid" wil. Je zou je kunnen afvragen: is er ook recht op apathie? Of kan democrati sering alleen maar draaien met een totale en maximale inzet?" Is de toekomst kommervol te noe men? Dat vindt prof. Lammers al lerminst. „De verschillende groepen zyn met elkaar in gesprek. Een hoopvol teken is dat de leden van de wetenschappelijke staf zich ook ac tief betonen en zich inzetten voor de problemen, die vernieuwing met zich meebrengt. Tenslotte kunnen we rustig stellen, dat in de afgelopen herfst een groter percentage studen ten dan ooit tevoren zich heeft inge spannen voor de inrichting van het onderwijs. De student van nu is geen zuivere consument meer, die het onderwijs van zyn docenten over zich heen laat komen. Nee ze hebben allemaal meegeholpen om de rich ting te bepalen, die wy uitgaan Gesteld mag dus worden, dat het experiment van de Leidse sociolo gen iets heeft losgemaakt. En nu maar hopen dat de wet die minister Veringa op stapel heeft staan, de vele inspanningen zal honoreren, door de mogeiykheid van het experi menteren met bestuurs- en onder- wysvormen wettig te maken. Kernachtige uitspraak van prof. Lammers tot slot: „Vroeger zei Je. geen oude schoenen weggooien voor dat Je nieuwe hebt. Nu zou ik willen zeggen: „Als je nieuwe schoenen wilt hebben, zul je eerst die oude weg moeten doen." LEIDEN - Eijmert Tee- kens (36), Gouwenaar van geboorte, een kivart eeuw ge leden met vader en verdere familie naar Leiden geko men, nu wonend in Voor schoten, gelukkige vader van twee kinderen, leider van de slagersonderneming met bei den als bakermat en thans 23 zaken omvattend, bracht in het afgelopen jaar een nieuw facet in het Leidse kooppa troon: een z.g. verbruikers- markt, cash carry in een oude dekenfabriek aan het Levendaal. De Consumarkt kwam in het nieuws en bleef over de tong gaan, de laatste tijd met verhalen als „de markt staat op springen" en Gazan (kle ding) en Telerama (radio en tv) stappen eruit". Wat zegt de heer Teekens van deze ge ruchten? Dit „Uit de lucht gegre pen. Schuytema (Bodegra ven) is tevreden over de om zet van levensmiddelenon danks de in 1969 toegenomen concurrentie in de Jood". Ik heb het bedrijf driemaal ge vraagd de zaak over te mo gen nemen, maar het bleef bij een weigering. De zaken gaan goed. schoov.heidsfou- ten worden hersteld. Zo komt er binnenkort een nieuwe vloer". En wat Gazan en Telerama en ook de anderen betreft: „Men is tevreden tot zeer te vreden. Van uitstappen is geen sprake. Mijn eigen sla gerij tenslotte draait als een goed filiaal". Zakendoen in deze sfeer is moeilijker geworden. De heer Teekens geeft het toe. Albert Heijn en De Gruyter slaan te rug. Dat was te verwachten. Maar hij is niet bang voor het voortbestaan van de Consumarkt. Dat de leeg staande verdiepingen worden verhuurd aan het Leids Aca demisch Kunstcentrum, is volgens hem geen negatief punt. Het zijn moeilijk zake lijk te exploiteren gedeelten van het gebouw en vandaar deze oplossing. Het gebrek aan parkeerruimte blijft een lastig punt. maar het pu bliek heeft het ervoor over even te zoeken. Dat blijkt volgens de heer Teekens uit de belangstelling Plannen voor het nieuwe jaar? „Ja. misschien wel, maar voorlopig de zaak be stendigen. Ik wil graag hou den wat ik heb. Op deze ba sis kan ook het personeel (2501 van de slagerijen mee profiteren en dat wil ik graag zo houden. Als er ruimte is, gaan we verder" Zó spreekt de man, die van .slagertje" één van de vijf „grote slagers" van ons land is geworden, die en dat spijt hem zelden meer zijn vak kan uitoefenen, omdat hij van de ene bespreking in de andere valt. Hij blijft pro beren geregeld zijn zaken te bezoeken, in Leiden en om geving op de fiets („lekker, als je altijd zit"), en dan ook het filiaal in de Consumarkt aandoet, waar Jac. Koele- man, die in 1969 slager van het jaar werd, de scepter zwaait. Samen staan ze op de foto. pnrME LEIDEN Toen men in Leeu warden met zijn Frieslandhal hoorde van de mogelykheden. die de Leidse Groen oordhal biedt, is men onmiddeliyk eens polshoogte in Lel den komen nemen. Een Friesland- hal-deputatie bracht een bezoek aan de hal en keer opgetogen naar het hoge noorden terug. „Je bent gek", werd waarnemend directeur Daev Ouwens toegevoegd, toen deze het Friese gezelschap had verteld, dat op de plaats waar overdag nog de koeien stonden in de avonduren al weer sport werd beoefend. Een redacteur van de Leeuwarder Courant kwam ook eens kyken en schreef onder de fors opgemaakte kop ..Frieslandhal kreeg in Leiden een veelzydige tegenhanger" o.m. het volgende: „De tyd is voorby. dat Leeuwarden met zyn Frieslandhal een unieke positie in dit land innam. Leeuwarden heeft zich destyds vast gebeten op zyn overdekte veemarkt, zonder in officiële rapporten ook maar te gewagen van een andere benut ting van 30 000 m2 overkapte ruim te. In Leiden hebben ze dat heel an ders aangepakt. Onder de leus half werk is geen werk liet Leiden de markt overkappen met de op twee na grootste vrye overspanning ter wereld. Zo ontstond een ononderbro ken vloeroppervlak van honderd by tachtig meter Daarop is het goed sporten. En de koetjes staan com fortabel in het droge En hoe zet Leiden zyn koeien vast? Met hekken, die op pallets geplaats zyn. Zy bly- ken gemakkeiyk verplaatsbaah Dat is het grote verschil met de Fries landhal, die merendeels volstaat met in de grond bevestigde hekken. In Leiden heeft men een compromis ge vonden tussen de eisen, die sport mensen en veehandelaren eraan stel den. Ach zeggen ze in Leiden, zo'n hal is nooit weg en 's winters is het er lekker warm LEIDEN „Met de veemarkt sporthal loopt het bijzonder lek ker. De hal is regelmatig bezet. Voor het komende jaar hebben wij ook op het terrein van de eve nementen reeds verscheidene contracten afgesloten. In januari krijgen wij hier de Weense IJs- revue. op 15 april de landelijke finale van N.C.R.V.'s Dubbel-zes- kamp en op 5 mei de landelijke manifestatie van 25 jaar bevrij ding". Dit vertelt de waarnemend directeur van de Groenoordhal. de heer T. C. Daey Ouwens, die het heus wel weten wil, dat er in het begin enkele kinderziekten waren te overwinnen. KLUUK WALENKAMP „niets meer gehoord" (Foto LD/Holvast) jg 'Wit Het jonge echtpaar Van Weerlee „slaapt" zacht op de har de Korenbeursbrug. I (Foto LD/Holvast) LEIDEN Even terug naar de lange hete zomer van 1969. Geluk kig heet, want daardoor waren ook de nachten zwoel en daardoor was het te houden voor het jonge echtpaar Van Weerlee, dat zijn bed I opmaakte op de Korenbeursbrug. omdat het geen huis had. Het jonge paar. dat zijn kind bij één van de ouderparen had onderge bracht. maar zelf geen dak boven het hoofd had. accentueerde daar- mee het Waardgrachtdebat in de gemeenteraad, één van de dingen, waaruit in het afgelopen jaar de Leidse woning-noodtoestand bleek. h De twee hebben buiten geslapen, ook enkele nachten in het politie bureau en later met steun van de bijstandswet in hotel „De Wekker". 1 Nu. terugziend op hun stille, nachtelijke demonstratie, weten de Van Weerlee'tjes, dat ze iets wakker hebben gemaakt. Ze hebben zich ingezet voor de activiteiten van het comité Woningnood en zullen dat blijven doen, hoewel voor hun eigen noodtoestand het eind in zicht is. In het begin van het nieuwe jaar zullen ze als gezin herenigd een eigen huis hebben. Hoe lang duurt het nog voordat iedereen in Lelden dat kan zeg- sport gehouden De landelyke sport- rein «met plaats voor I gen? I wereld weet ook al de weg naar de auto's -iniek ia „Hoewel wy nog maar nauwelijks vier maanden draaien 13 sep tember werd de hal officieel ge opend. doch daarvoor was de Lei- dato reeds onze gast zyn we be zig ons landelijk te presenteren En dat lukt aardig" „Terwijl iedereen zich met angst in het hart afvroeg of een com binatie veemarkt-sporthal ooit wel een kans van slagen zou hebben blijkt vrees ongeerond te zijn. Na afloop van een veemarkt is de vloer 's middags om half vyf schoon en droog, van stank heeft mij nog nim mer een klacht bereikt, om 's avonds om zeven uur ten dienste te staan voor de sport". Het zijn al optimistische klanken, die ons de heer Daey Ouwens laat horen. Klanken, die daarom zulk een inhoud krijgen, omdat ve len zich by de start van de Groen oordhal hebben afeevraagd of aan deze hal wel inhoud was t* geven. Het gaat er thans op lijken, dat de hal aan haar drievoudige functie: veemarkt, sport en evenementen, ze ker zal Ixeantwoorden. Over al deze facetten heeft zo de heer Daey Ouwens zyn mening. De veemarkt blykt nu reeds een enorm succes te zyn. De aanvoeren stygen en de handel neemt toe Kopers en verkopers zyn biy, dat zy. vooral 's winters, in een verwarmde ruim te zaken kunnen doen. Ook het aan- gevoerde vee komt een overdekte hal ten goede. De aarzeling is by vele boeren nu overwonnen om hun kermis, die een recor daan tal f eest- kwaliteitsvee in Leiden aan de markt vierders (plm. 120.000) trok. Telt de te brengen. heer Daey Ouwens dit aantal by al- De sport brengt wekelyks ruim le andere bezoekers van veemarkt 3.000 .vaste bespelers' onder de span- Vebo, recepties, tentoonstellingen ten van de Groenoordhal byeen Veel shows en sport dan trekt hy daar- elftallen leveren stryd in de /aal- i uit de conclusie, dat byna een half voetbalcompetitie tennisvelden zyn miljoen personen al in en op het uitgezet en basketbal, korfbal en Groenoordcomplex zyn geweest handbal worden er druk beoefend In nog maar net vier maanden. Overdag worden veel schoolwed- Was de hal reeds meerdere malen stryden in vrywel alle takken van el-vol, net enorme parkeerter- 600 a 1800 randstad Niet alleen vee en sport in de Groenoordhal, maar óók tentoon stellingen en shows volgende maand: Weense IJsrevue) Ook tijden* de vele feestelijkheden rond de opening van de hal vormde „show" een onderdeel van het programma. (Foto LD/Holvast) Leidse Groenoordhal te vinden: au torallies. skelterraces, stockcarracing. In het komende jaar zal in de hal o.m. een nationaal jeugdtennis- indoortoernooi worden gehouden. Op het terrein van de evenemen ten kreeg de hal reeds vóór de offi ciële opening haar grote krachtproef te doorstaan: de Leidato. met 'n top bezoek van 9 000 bezoekers op één dag. De Leidato krygt al weer spoe dig een vervolg met een Leilento, gecombineerd met een voorjaarslu napark op het buitenterrein. Ook de 3 Octobervereeniging zy t genoodzaakt door de omstan digheden: men moest van het Schut tersveld verdwijnen zocht het in en roni de Groenoordhal. In de hal met een Veronica-drive-in-show en op het buitenterrein met een Holland» heeft de drukte nog altyd kunnen verwerken. Ook op de top dagen behoefde men niet naar een plaatsje te zoeken De Weense IJsrevue, die van 21 januari tot 1 februari naar Lelden komt en waarvoor 2700 zitplaatsen moeten worden uitgeteld, zal de veemarkt geen strobreed in de weg leggen De vrijdagse veemarkt kan normaal in de hal worden ge houden. Dat alles er na zo'n vee markt toen weer zo netjes uitziet, ia vooral te danken aan het personeel van de markt- en havendienst en de Reinigingsdienst, die met een uiter ste krachtsinspanning er voor zor gen, dat df hal weer schoon vrordt afgeleverd. De overige dagen en soms nachten —zorgt het drie man sterke personeel, waarover de waar nemend directeur de beschik king heeft, voor het schoonhouden opruimen er wederom inrichten van de hal, waarby de heer Daey Ou wens assistentie ontvangt van zitn medewerker, de heer A. a. F. m de Jong. In samenwerking met de Milikans die verantwoordeiyk zyn voor het horeca-gedeelte, streeft men er naar om de Groenoordhal de grootst mo- geiyke goodwill te geven De Groen oordhal. sinds kort het visite-kaar tje van Leiden

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15