„(MZE TAAK NU escherm .e natuur n 1970 Het Witte Plan van de politie ACTIE ZEEHOS MOET SLAGEN Herrieschoppers tegen milieu-verontreiniging rond Warmond wel te vreden 'Aff; t. t I 3 SCHRIK VOOR MOTORDUIVELS - EN RAT MOET.... Aandacht van tv en radio voor de natuur fOENSDAG 31 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IJ '<t w i-m A f? JK f i 'w— De pomp, het symbool van de reinheid, met de krans van weggegooide bus jes. WARMOND Pasen 1969: in Warmond ..goed" voor een happening tegen de vergiftiging van het klimaat. Twee dagen lang. paas-zaterdag en tweede paasdag, voerde een comité- van-jongeren uitgebreid actie om te protesteren tegen de mi lieu-verontreiniging. Onder lei ding van André v. Elburg (toen 18». derde klasse van hét St. Bo- naventura College in Leiden en Gerard Hartveld (eveneens 18». vierde klasse Fioretti College in Lisse, wilde een grote groep jon gelui eens nadrukkelijk wij zen op het grote gevaar van lucht- en water-verontreiniging in het watersportcentrum aan De Kaag. Twee dagen lang. hebben zij getracht door middel van aller lei acties het schoonmaken van het bos bij het Seminarie en een stuk dijk van de Zwa nenburgerpolder. het houden van een demonstratietocht en een tentoonstelling, het voeren van een adem- en hongersta king èn een „kranslegging" bij de pomp als het symbool van de reinheid de aandacht te ves tigen op de vervuiling in de ruimste zin van het woord. Leuzen als ..Hallo meneer de Uil. wat is het hier toch vuil", ,.U hoeft uw kinderen nooit meer zwemmen te leren" en „Vuile lucht plus stinksloot is een zekere dood" werden daarbij joelend meegevoerd en waren veelbekijkse blikvangers. Achteraf zegt een van de ac tieleiders. André van Elburg (19 en inmiddels verhuisd naar het Noordhollandse Oostwoud) er van: „Ik geloof dat alle ac ties wel enig succes hebben. Wij hebben wel weinig echte reac ties gehad, maar toch: als je nu eens de kranten openslaat, staat er altijd wel iets in over lucht- of watervervuiling Kijk, daar aan hebben wij een beetje mee gewerkt. De taak. onze taak. van de herrieschoppers is nu wel voorbij". „De herrieschoppers". Zo be schouwt André van Elburg zich nu: „We wilden gewoon iets doen. Maar wél iets nuttigs. Al thans: iets met een doel. Het is toen allemaal heel fijn gegaan. Dus dat gaf toch wel een brok zelfbevrediging. Ook dat von den we fijn. Alle kranten heb ben erover geschreven. Over ons. over onze actie. Nu zou zoiets, zo'n actie als wij toen hebben gevoerd, al niet meer no dig zijn. Nu staat verontreini ging in het middelpunt van de belangstelling. Nu zijn er ex perts mee bezig. Dat is een enorme vooruitgang. Nu ver schijnen er dagelijks rapporten. Nu wordt de situatie dagelijks be keken. Daar hebben wij iets aan meegewerkt. Want ik geloof toch wel dat we toen in War mond wat hebben losgemaakt. Er is over gepraat en geschre ven. Goed. er zijn natuurlijk m nsen die schamper hebben gezegd dat het een lolletje is geweest van een paar jongens. Dat was het natuurlijk ook. maar toch volgens ons. was het méér dan „zomaar" een lolletje. We waren niet „zomaar" een paar jongens, die. net als in die tijd in Amsterdam, ergens te genaan wilden schoppen. Lek ker. herrie maken. Goed, we hebben wat stuntjes uitgehaald om op te vallen. Soms. per slot van rekening ben je .iong. wil je gewoon opvallen. Maar Juist daardoor heeft onze actie misschien toch wel wat succes gehad. Al was er weinig volk op de been toen we onze stille tocht door het dorp hielden en al stond men meewarig het hoofd te schudden toen we als hoogte punt van onze happening bij de pomp onze krans, een oud wiel met allerlei busjes, die we tijdens onze grote schoonmaak In het bos en bij de dijk had den gevonden, legden, toch is het niet voor niets geweest. Want toen heeft men in War mond voor het eerst geloof ik van het woord „milieu-veront reiniging" gehoord. Toen ieder een een beetje schamper stond te lachen, moet men geloof ik toch ook een beetje beseft heb ben, wat er eigenlijk aan de hand was. Hoe Warmond langzaam maar zeker werd vergiftigd". Die openlijke „vergiftiging", hielden André van Elburg en Gert Hartveld het handjevol belangstellenden tijden de slot- happening bij de pomp. letter lijk en figuurlijk onder de neus. André i „Of het bos bij het Seminarie nog schoon is? Ik weet het niet. als ik weer eens in Warmond kom. zal ik er eventjes gaan kijken"» gemoede lijk nagrinnekend: „Toen Ge rard en ik op het laatst, met gasmaskers op en zo, bij de pomp ïondgingen met die spuitbusjes dennegeurtjes-voor -het-toilet hebben veel mensen dat maar matig gewaardeerd. Vooral toen we riepen dat dét de luchtjes van de toekomst wa ren, hun luchtjes. Echt, dat was geen grapje van ons. Dat was bittere ernst. Want overal zijn tegenwoordig reeds van allerlei soorten luchtjes te koop. Maar een fijne frisse neus. een gezond luchtje happen, kan je bijna nergens meer ROF. DR. J. KUENEN IRECTEUR NATUURBEHEER L.EIDEN Als straks de klok twaalf uur heeft geslagen is fens het „natuurbeschermingsjaar" begonnen. Al enige tijd leden besloot de Raad van Europa dat het jaar 1970 in het een zou staan van het natuurbehoud. Alle aangesloten landen, o. Nederland zijn aangespoord om dit jaar extra aandacht te steden aan de problematiek rond de milieuvervuiling, i.e. de ter-, bodem- en luchtvervuiling. In dat kader begint in iruari te Straatsburg een conferentie, waarbij de landen zich Hen beraden over de opstelling van een manifest. lit manifest nu. zal richtlijnen ïten geven voor een toekomstig :id in Europa om de natuur te be lden. Een man die zich het afge- ;n jaar bijzonder heeft beijverd r een leefbaar milieu is de Leidse gleraar prof. dr. D. J. Kuenen. directeur van het pas opgerichte tsinstituut voor Natuurbeheer en lid van talloze oommissies op het led van de natuurbescherming en milieubeheer kwam hfj in 1968 malen in het nieuws. PROF. DR. D. J. KUENEN ontevreden (Foto LD/Holvast> ,t gebeurde onder meer toen er jeiden sprake was van de bouw een elektriciteitscentrale, die 10 e hoeveelheden oppervlaktewater ie omgeving van de Sleutelstad gebruiken als koelwater. Prof. tien was een van de forumleden, tijdens de discussieavond ge- miseerd door de Leidse Biologen fel stelling nam tegen de "genomen plannen omdat hij sde voor ernstige verontreiniging nt het milieu. at het gemeentebestuur van Lei- de opdracht voor de bouw in laad heeft aangegeven is een po- punt Het is een geweldig suc- ,y geworden dat mede te ken is geweest aan dit initiatief de Leidse biologen. „Ik was erg laasd toen ik het besluit van B. W vernam", aldus prof. Kuenen, idat ik niet had gedacht dat een nl fel ij k appèl van enkele Leidse dige biologen zo snel resultaat worden. Het is een geweldig suc- voor de initiatiefnemers". a*fisschien is het een teken aan de «1. dat er in ons land eindelijk meer aandacht wordt besteed -# 1/ W&mmm ür aan de milieuhygiëne. De Progil-affai- re in Amsterdam wees in '68 al in die richting. Daartegenover staan echter nog steeds zeer vele negatie ve punten. We wordein nog steels overstelpt met feiten over milieube derf". Als het zo dooi- gaat. zeggen de biologen zullen we in ons land straks ontspanning moeten zoeken op be ton. tussen bakstenen muren en met een uitzicht op een dorre woestijn. Prof. Kuenen: „We worden dage lijks weer geconfronteerd met ver schijnselen die duidelijk waken dat we op de verkeerde weg zijn. De korst - mossen op de bomen worden steeds zeldzamer en maken duidelijk dat er giftige stoffen in de lucht zitten. Die mossen waren tot voor kort het „ro de lampje" maar als straks gifcon centraties voorkomen, die ook voor de mens gevaar gaan opleveren, zal dit waarschuwingssignaal er al lang niet meer zijn". Zo zijn er talloze voorbeelden te geven. „Sommige biologen", aldus prof. Kuenen, „hebben al gezegd dat de aarde niet meer te redden is en binnen afzienbare tijd net zo dor zal zijn als het maanlandschap. Zover is het hope nl ijk nog niet, maar ze ker is dat het leven op aarde in gevaar is en dat de beheerser van de natuur, de mens, het zwaarst getrof fen zal worden als op korte termijn geen ernst wordt gemaakt met de n atuurbescherming Een ander verschijnsel van de steeds meer geïndustrialiseerde maat schappij is de verhoging van de tem peratuur door het intensieve gebruik van fossiele brandstoffen (kolen, olie etc.). De koolzuur in de lucht neemt meetbaar toe terwijl 'n enorme hoe veelheid zuurstof worden verbruikt. Maai- Inmiddels kappen we bomen en vergiftigen de zee of er niets aan de hand is Die koolzuurtoename lijkt ogen schijnlijk niet alarmerend, maar de koolzuur vormt in de atmosfeer een laag die een groot deel van de aard- ultstraling absorbeert, terwijl de ver warming van de aarde door de zon steeds doorgaat. Geleerden hebben be cijferd dat een stijging van enkele tienden van n graad de poolkappen al zover afsmelten, dat het niveau van de zeeën en oceanen enkele me ters stijgt. Het probleem is, dat iedereen nog steeds denkt: „Het zal mijn tijd wel uitduren", en hij gaat rustig door met giftige gassen de lucht in te spuiten, oppervlaktewater te vervui len. diersoorten uit te roeien en plan ten en dieren te vergiftigen met bio ciden. Het Europese natuurbescher mingsjaar moet een verandering in die mentaliteit brengen We zullen moeten beseffen dat de natuur net kostbaarste goed is dat we bezitten omdat we er zelf onverbrekelijk mee verbonden zijn en er een belang- i rijk deel van uitmaken. BODEGRAVEN De Bodegraafse vierling vafi de familie Verheul-Van Os. op 5 maart geboren, maakt het uitstekend. V.l.n.r. Peter, Rinke. Marcel en Yvonne zijn dan ook vast van plan hun eerste oud en nieuw waardig te vieren. Mevrouw Verheul, dank baar voor alle hulp die het gezin Bert (8). Ineke <7) en Kees (5) heeft onder vonden en van de gemeente in het bijzonder (permanen te gezinshulp)„Anders zou den we het erg moeilijk heb ben gekregen." (Foto LD/ Dijkman) (Van onze verkeersovertreder) LEIDEN Wit schijnt om de één of andere reden een aantrekkings kracht uit te oefenen op een ieder die bij het verkeer betrokken is LEIDEN Meer dan eens zult u het komende jaar worden gewezen op de geva ren van de water-, bodem- en luchtvervuiling. Alle omroepen in ons land zullen in het na tuurbeschermingsjaar 1970 het zij via radio, hetzij via televisie aandacht besteden aan diver se facetten van de steeds voort schrijdende mileuverontreini- ging. Zo zal de TROS-tv in maart '70. drie programma's uitzenden over mileuproblemen, terwijl de KRO vijf t.v.-programma's wijdt aan 't Nederlandse land schap. Verder zijn er congres sen, symposia, tentoonstellingen een foto- en film wedstrijd, ter wijl ook de scholen en univer siteiten zullen worden ingescha keld. Het Nederlands comité dat het Natuurbeschermingsjaar heeft voorbereid zal in februari een rapport over milieuvraag stukken overhandigen aan de staatssecretaris van CRM. In de loop van 1970 zullen nog twee rapporten volgen. Verder zullen er In ons land volgend jaar twee izpgenaamde Eurelreservaten tot stand komen. Het zijn par ticuliere natuurreservaten van allure, die moreel en met ad viezen worden gesteund door het Wereld Natuur Fonds Een nog grootser plan voor de bescher ming van de natuur werd af gewezen door het ministerie. De uitgaven drie miljoen vond men 'e hoog. of er over nadenktgetuige o.m. Provo's Witte Fietsenplan Wit de kleur van de vrede valt op in het verkeer, dat is een belangrijk pre ventief punt zo vertellen tijdens een gesprek in het Leidse politie bureau commissaris mr. C Barends. adjunct-inspecteur R. Erenst en brigadier G Donkersteeg de een- en-half-jaar-oude motorbrigade in de Leidse volksmond „witte motor- duivels" genaamd. Leiden zit. zo blijkt al uit die beti teling, de schrik voor die plotse ling motorisch opduikende witte mannen flink in de benen en dat moet ook. zo blijkt uit het gesprek. Alhoewel de politie voorzichtig is met het trekken van fundamen tele conclusies (de periode om dat te bekijken is te kort. dat kan pas na een jaar of twee) is men toch redelijk tevreden over de mo torbrigade in de hutspot van fles- sehalzen van de Leidse verkeers situatie: wat zich laat conclude- ï'en uit de positieve opmerking van commissaris Barends: die mannen op de motoren zijn eigenlijk Je voelhorens. De mannen op de acht zacht spin nende 500 cc motoren die vrijwel de hele dag volgens vier vaste rou tes in de stad opereren hebben hun taak. preventief en repressief doelgericht verkeerstoezicht naar verwachting vervuld. Waren er dan geen moeilijkheden? Adjunct-inspecteur Erenst, chef van de afdeling verkeer van de Leidse politie geeft voorzichtig het voorbeeld van de zware motoren die zomers niet op het asfalt ge zet mogen worden omdat ze er an ders doorzakken. Dat is een paar keer voorgekomen. Maar er zyn vele positieve punten vooral met betrekking tot details die de motorbrigade signaleert om dat zij de hele dag aan het ver keer deelneemt. Bijvoorbeeld: het ontbreken van een bord „einde autoweg" op één van Leidens be langrijkste invalswegen. Iets wa' via de gemeente vlug uit de we reld geholpen kon worden D'r is eigenlijk maar één klacht van commissaris Barends: de mo torbrigade is numeriek niet sterk genoeg. Zijn de heren ervan op de hoogte dat onder de bevolking de indruk leeft dat de witte motorduivels het speciaal voorzien hebben op jeug dige bromfietberijders? Zo ja ge beurt dat en met een speciale bedoeling? Commissaris Barends. adjunct-in specteur Erenst cn brigadier Don kersteeg weten er niets van. Zo'n beleid beslaat niet. Wel bestaat er een zekere gerichtheid maar die is afhankelijk van de verkeerssi tuatie. Nadat verteld is dat de Leidse poli tie begin januari een ander stuk vernieuwing, snelheidscontrole via radar met fotoapparatuur gaat ge bruiken nog één vraag: beteke nen al die vernieuwingen, met als resultaat 'n groter aantal proces sen-verbaai dan vroeger geen extra belasting voor het administratieve apparaat. dat alle bekeurin gen moet verwerken. Commissaris Barends: „Dat is altijd zo. maar je hebt dat voor een groot deel zelf in de hand". Brigadier Donkersteeg van de Witte Brigade Zijn mannen zijn voelhorens. (Foto LD/Holvast) Tweede paasdag 1969: André van Elburg en Gerard Hartveld-met-gasmasker tij dens de happening. Mevr. Hooftman blijft vechten: BOSKOOP „Fantastisch" vindt mevrouw W. Hooftman-Jansen alles, wat in 1969 door „haar" actie voor het Rotterdamsch Zeehospitium in Katwijk aan Zee is gebeurd. De benodigde twee ton zijn nog altijd niet op tafel gekomen, maar toch ge looft de Boskoopse huisvrouw nog altijd in het slagen van de actie. Stelt zij vol vertrouwen: „In finan cieel. opzicht is de actie natuurlijk nog niet rond. Maar dat was eigen lijk ook wel te verwachten. Natuur lijk denk Je wel eens „En toen met Mies Bouman ging alles wél", maar toen lagen de zaken héél anders. Zo vlug gaat het beslist niet Op zaterdag 15 februari gaf me vrouw Hooftman (Zijde 6. Boskoop, telefoon 01727-2516) het startsein voor de actie ten bate van het Zee hos in Katwijk (Giro 28316». Dat gebeurde tijdens een radiouit zending van de HIRO «Humanisti sche Indialistische Radio-omroep). 1 waarin zij èn de directrice van het I Zeehospitium, zuster Rijken, duide lijk het doel uiteen zetten: tweehon- derdduizend gulden bijeenbrengen j voor de noodzakelijke modernisering van de barakken waardoor de op het j ogenblik bijzonder zware taak van I het verplegend personeel zal worden verlicht. Vanaf het begin van het „bliksem actie" heeft mw. Hoof man geloofd in het slagen ervan. Ofschoon er pas een maand later duizend gulden bij een was gebracht, bleef zij zich ten volle voor de actie inzetten. Nu, ter wijl de Juiste stand overigens niet te schatten valt „Het is geweldig fijn wat er al gegeven is, maar het is nog altijd niet genoeg" zegt z(J optimistisch-als-altijd: „Ik zeg al tijd maar Je moet de moed nooit opgeven. Dat geld komt er. Of. be ter gezegd: die noodzakelijke veran deringen kómen er. Want dat moet eenvoudig. Een centrale zuurstoflel- ding is een eerste dringende vereis te. Nu moet er nog altijd worden ge sjouwd met die loodzare zuurstof- flessen. Het Zeehospitium in Kat wijk is beslist géén oude troep. De instelling is alleen verouderd. Maar het is een blije inrichting. Alleen be schikt men niet over de middelen om de taak. het werk van 't verplegend personeel te verlichten". De actie van de Boskoopse huis vrouw heeft dit jaar inderdaad reeds het nodige losgemaakt. Mevrouw Hooftman dankbaar terugkijkend: „Voor alles is natuurlijk tijd nodig. De problemen,'waarmee de mensen in Katwijk kampen, zijn in ieder ge val in de belangstelling komen te staan. Dat kan de zaak alleen maar nog meer ten goede komen. Als al les meezit komt misschien in het voorjaar de zuurstof gereed. In 1969 heeft mevrouw Hooftman- Jansen ook de traditioneel geworden Sinterklaasactie voor het Zeehospi tium gehouden. Een actie, die net als in de vorige vier Jaar volledig is ge slaagd. „Fantastisch", durft de het liefst op de achtergrond blijvende Boskoopse „Wat ik doe is eigenlijk helemaal niet belangrijk het gaat er om wat het verplegend personeel dé&r allemaal doet") gerust te stel- I len. „Daarbij heeft natuurlijk ook al le hulp van het Vliegkamp Valken burg een grote rol gespeeld. Wat die mensen daar allemaal niet gedaan hebben! Iedereen heeft op 5 decem ber iets gehad Een geschenkje. En dat is toch ook heel wat waard. Want zoiets stimuleert, schenkt vertrouwen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13