Verborgen talent pas laat (64 jaar) ontdekt Breed onderzoek nai bloembollenbedrijve: Rijnlandse Molenstichting koopt de „Barremolen in Zoeterwoude 1 Dodelijk ongeluk in Hillegom Boskoopse boomkweker vervaardigt letters van etemit Liko begint half januari produktie in Bodegraven Kip blakert op het gas Brand bij Duel: schade ,f 12.000,- PENSIONGA MISHANDEL HOSPITA 1 GAB Lisse wil achtergronden kennen V Dronken chauffeur ramt lichtmast Expositie over mechanisatie bloembollenvak ■m PAGINA 8 LETDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 DECEMBEI (Door Jan Westerlaken) HAZERSWOUDE/BOSKOOP „Da's me nou ook een vraag. Hoe ben ik er toe gekomen om letters van etemit te gaan maken? Eigenlijk weet ik het zelf niet. Een aanleiding is er geloof ik nooit geweest. Of misschien toch wel, maar dan onbewust. Toen ik er een jaar of vier geleden mee begon, wist ik niet dat ik zo goed kon tekenen. Dit verborgen talent ontdekte ik zelf pas, toen ik al 64 jaar was. Ik had voor die tijd wel eens iets nageschilderd, maar om nou te zeggen wat een succes, nee, dat bepaald niet. De eerste letters maakte ik voor mijn zoon en sindsdien kreeg ik steeds meer opdrachten", vertelt de 68-jarige Boskoopse boomkweker Jac. van Klaveren Dzn. In een klein schuurtje, dat hij bij de kwekerij van zijn zoon aan de Loeteweg in Hazerswoude als werk plaats heeft ingericht, is zijn hobby. z< als hij het noemt, uitgegroeid tot oen taak waaraan hij zijn handen vol zou kunnen hebben. „Maar", zegt hij, ..dat wil ik niet. De kwekerij is niet groot en als het mooi weer is dan ga ik het land op om hier wat werkzaamheden te verrichten en dan moet ik niet gebonden zijn aan het maken van deze letters". ..In de beginperiode maakte ik de letters van hout. Maar later bleek dat dit te bewerkelijk was en ook een te dure geschiedenis voor de afne mers. Bovendien blijft hout niet zo lang in tact als eternit. Ik heb er lang over gepiekerd voor ik eenmaal op eternit overging. Toen ik op een nacht wakker lag dacht ik ineens ar.n laatstgenoemd materiaal. De vol gende dag heb ik de proef op de som genomen en enkele letters van etemit gemaakt. Dit beviel me zo uitstekend dat ik besloot om in het vervolg alleen maar dit mate riaal te gebruiken. En ik mag wel ■ecgen dat ik hiervan tot op heden neg geen spijt heb". Enis Naar zo ver ik heb kunnen na gaan ben ik in Nederland de enige die dit spul voor het vervaardigen van de letters gebruik. Vanzelfspre kend zou ik hierop geen eed duiven doen. Maar één ding is zeker, als er in derdaad nog meer bedrijven zijn die de letters voor de naamborden op deze wijze maken, dan zijn het er ah»oluut niet veel". „Hoe ik d*> letters maak? De mo dellen worden eerst op het etemit uitgetekend en daarna één voor één uitgezaagd. Niet één letter ls het zelfde. De één wil een schrijfletter, een ander wil er weer een krul aan en een derde houdt weer van een strakke letter. Ook de grootte speelt hierbij een rol. Kijk. als een bedrijf zijn naam op een schuur wil heb ben en deze staat een eind van de weg. dan kan het niet met een piete peuterig lettertje volstaan. Want ge wone naamplaatjes zijn dan natuur- U'k niet te lezen". „Een dure geschiede lis? Hoe komt u daar nou bij. Niks hoor, dat lijkt alleen maar zo. Je moet maar eens gaan narekenen hoeveel tijd er in het maken van een naam gaat zitten. Het aantal letters dat in een naam voorkomt is natuurlijk ook belang rijk. Hoe langer de naam, hoe meer tijd er in gaat zitten. En dan is de piijs. die ik hiervoor reken, beslist riet hoog te noemen". Ja, inderdaad, plastic zal wel wat goedkoper zijn. Maar ik ben van mening dat. de levensduur vermoede lijk een flink stuk korter zal zijn dan van etemit". „Nee. hoor, ik zet geen adverten ties in de krant, waarin ik ml) als „lettermaker" bekend maak. Dat heeft trouwens helemaal geen zin, want ze komen toch niet naar je ti>e. Je moet er zelf op uittrekken en dat doe ik dan ook maar. Wekelijks riid ik met. de fiets door de omge- v.ng en als ik dan maar denk dat een naambord deze mensen van dienst kan zijn, dan stap ik naar de eigenaar van dit bedrijf en ver tel hem wat zo'n naam gaa tkosten, hoe lang hei duurt en noem maar oo Meestal moet je wel voor een oodracht knokken. Want de meesten eien het als een soort luxe". „Het komt slechts zelden voor dat ik eenzelfde lettertype voor een raam gebruik Tk ontwerp ze allemaal zelf en zo kan het dus bijna niet voorkomen dat tweemaal dezelfde naam wordt ver- De heer Van Klaveren vol tooit een werkstuk. (Foto Leidsch Dagblad) vaardigd. Ja, natuurlijk heb ik ook een archief je Hij loopt naar een kast en toont even daarna een map waarin wat voorbeelden zitten die hij ♦an karton, leer en ander materiaal heeft gemaakt. „Maar", vervolgt hij, „hiervan maak is echter zelden ge bruik. Zoals ik reeds heb gezegd maak ik niet graag tweemaal dezelf de naam. Tevens zie ik het gebruik van deze letters als een tijdverlies. Al dat passen en meten, nee, dat is niets voor mij". Tenslotte vertelt de heer Van Kla veren ronduit dat hy nooit een op leiding voor dit werk heeft gehad. „Daarvoor was vroeger geen geld. Als je van school kwam dan kon je gaan werken. Van de vroege morgen tot de late avond was het op de kwekerij ploeteren geblazen voor een bedrag dat belachelijk laag was". „Ja, s ik alles vooruit had ge weten, dat ik aanleg had om te leren tekenen, dan had ik vast op latere leeftijd nog vooi dit beroep gaan- leren. Voor mijn zoon heb ik eens een keer een schuur op schaal getekend en bij de gemeente inge diend. Zonder slag of stoot werd deze goedgekeurd. Maar dat is na kaarten want deze tijd komt niet meer terug". Trots toont de Boskoopse boomkweker het door hem zelf vervaardigde familiewapen. Foto Leidsch Dagblad HILLEGOM (ANP) De 77-jari- ge wielrijder J. H. Korbee uit Hille gom is gistermiddag omstreeks vijf uur op de van den Endelaan noord in zyn woonplaats by een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De man stak plotseling op zyn fiets de rijbaan over en werd door een pas serende autobus gegrepen BODEGRAVEN Het projekt „Bodegraven", zoals men by Liko N.V. in Wassenaar de frisdranken- fabriek. die in Broekvelden verrijst, aanduidt, nadert de voltooiing. Als alles naar wens verloopt zal half januari de gehele produktie van Fru- xano- en Jaffadrink in het grote ge bouw vlak aan de kruising van de Rijkswegen 11 en 12 gaan draaien. Voor kerst brandde de stoomketel- installatie al. draaide de waterbehan delingsinstallatie, was de siroopkamer vrywel klaar en waren de tetrapak- en bekervulinstallatie opgesteld en gereed voor de produktie Op 5 januari zal een begin worden gemaakt met overbrengen van de twee flessenlijnen. Het is de bedoeling dat het be drijf op 8 mei officieel wordt geopend NOORDWIJK Een bewoonster van de Goohorstlaan in Noordwijk zag uit de woning van haar afwezi ge achterburen rook opstijgen. On heil vermoedend, waarschuwde zij de politie. Een patrouille trok op onder zoek uit en stelde vast, dat het pand vol walm stond. Nadat de agenten de achterdeur uit de scharnieren hadden gelicht, ontdekten zij de bron van het kwaad. Het was 'n inmiddels geheel verkoolde kip, die in een pan op een branden de gaspit stond. Dank zij de waak zaamheid van de buren bleef de schade beperkt tot een oneetbaar hoen en een brandlucht in de wo ning. NIEUW-VENNEP In een schuur van de firma Duel aan de St.-Anto- niusstraat in Nieuw-Vennep is gis termiddag door onbekende oorzaak brand uitgebroken. In de schuur wa ren gasflessen opgeslagen. De politie zette onmiddellijk na de brandmel ding het zuidelijk deel van het dorp af. om de brandweer vry spel te ge ven. Met vijf waterstralen en pers lucht gingen de spuitgasten het vuur te lijf. Hun' werk werd bemoeilijkt door een grote rookontwikkeling maar na twee uur waren zy de brand meester. De schade bedraagt f 12.000. Nieuwjaarsreceptie ZOETERWOUDE Het gemeen tebestuur van Zoeterwoude zal don derdag op het gemeentehuis, van vier tot vijf uur, nieuwjaarsreceptie hou den. In Oegstgeest: OEGSTGEEST Een gast in Oegstgeest heeft vai moeilijkheden met zijn hospi E had. Na een scheldpartij van zijden maakte de gast zich zo dat hij de hospita beetgreep. stond een vechtpartij, waarbij genoemde ernstig werd gewon broer van ae vrouw, die event het huis woont, werd wakk< het tumult en ging poolshoog men. Op zijn geroep „moord, nam de dader de vlucht. Kort op werd deze door de plaa rijkspolitie aangehouden. De is met hoofdwonden in het misch Ziekenhuis in Leiden nomen. Omtrent de oorzaak van dtl handeling tast de politie no of meer in het duister. Zy vet dat de dader haar geld schi en dat hierover het conflict f staan. Eervol ontslag vqj burgemeester Van Dobben de Bi DEN HAAG HAZERSWOU^ Bij Koninklijk Besluit van 3 >1 ber is aan burgemeester C. n Dobben de Bruyn van Hazen op zijn verzoek met ingan1* 15 januari eervol ontslag v< ;t LISSE In het gebied rond Lisse gaat het gewestelijk arbeidsbureau te Lisse een uitgebreid onderzoek instel len naar de personeelsbezetting in de bloembollenbedrijven en de toekomst verwachtingen. De enquête zal wor den gehouden in Hillegom. Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijk en Noordwykerhout. De directeur van het gewestelijke arbeidsbureau Lisse, de heer G. F B. Maas, die in '70 vijfentwintig jaar als directeur aan het arbeidsbureau Lisse verbonden is, heeft zich in zijn ambtsperiode uit- drukkelyk beziggehouden met het probleem, in de bollenstreek tot een zo effectief mogelijke werkgelegen heid te komen. Meerdere malen heeft hy de vinger bij de polsslag van het bedrijfsleven gehouden, waarbij hij constateerde, dat de bollenstreek wat de werkgelegenheid betreft zeer ge- j voelig is, omdat men vanuit het ver leden steeds naar zijn mening misschien teveel zich op de bloem bollencultuur heeft gericht, waar door de bollenstreek uitermate con junctuurgevoelig werd. Bekend is. dat de heer Maas er steevast op heeft gewezen, dat het zeer noodzakelijk is dat in de bollen streek de conjunctuurgevoeligheid wordt afgezwakt door de vestiging van industrie. Het is ook bekend, dat de heer Maas in zijn streven bepaal de „gevoeligheden" heeft geraakt en op weerstanden kwam te stuiten, doch dat heeft hem niet weerhouden om de waarschuwende vinger gehe ven te houden, omdat hy niet alleen de belangen van de bloembollenbe- drijven op het oog had hoe be langrijk deze bedryven ook zyn voor de gehele bollenstreek maar ook de belangen van de werknemers. Het is steeds zyn streven geweest het aanbod van werknemers zo gering mogelyk te houden. Dat de industrie langzamerhand tot ontwikkeling kwam in de bollen streek als geheel, stemt hem dank baar. Voldaan is hy echter nog aller minst. De heer Maas sluit er geens zins de ogen voor. dat nog steeds een groot aantal arbeidskrachten uit de bollenstreek elders werk zoekt. De zuigkracht van grote bedryven als de havenbedrijven in Amsterdam, de Hoogovens te IJmuiden en de steeds zich verder ontwikkelende industrie in de Haarlemmermeer (bijv. Nieuw- Vennep) is niet te onderschatten. Dit heeft tot gevolg, dat men in de seizoentyd in de bloembollenbe drijven voor grote moeilykheden kwam te staan. Voorheen kon men in de seizoentyd nog voldoej j de arbeidsreserve putten, maj de gewyzigde omstandighedeif de laatste jaren niet meer heL Het gew. arbeidsbureau Lissj de laatste jaren in de seizoej by een groot tekort aan werL ten de helpende hand kunnen U door de werving van vakantieL uit het hele land. L Op het GAB Lisse werd inlo gelopen weken grote bedril aan de dag gelegd met het vin len van alle mogeiyke adresit bloembollen bedryven en aanvdS bedryven. Niet minder dan rule enquêteformulieren zyn op dp gegaan in tweeërlei vorm, it een vry kort formulier voor drijven met een kleinere ba en een formulier voor bedrijv grote omvang. De heer Maas ziet het als van het gewestelyk arbeidsbui knelpunten, die op de plaatse! beidsmarkten ontstaan, te ren en zo nodig maatregelen deling, scholing) te bevordeie overleg met vertegenwoordig het agrarische bedryfsleven wlc sloten een uitgebreid onderzo<m stellen, waarby een beroep w<tt daan op ieders medewerking fende het verstrekken van i die uiteraard in de ambtelylf volkomen vertrouwelyk zullen Volgens de heer Maas is bedoeling om via deze enquêt - de bodem toe te weten te waar de problemen liggen. h|^ Lisse heeft nog vry recent e lyke enquête gehouden in d< horeca-bedryven, waarby ov< lyk is gebleken dat men wakk^ geschut en tot nadenken wer ZOETERWOUDE Onlangs is de buiten gebruik gestelde Barremolen in Zoeterwoude aan de Rynlandse Molenstichting in eigendom overge dragen. De Barremolen is de molen van de Oude Groenendykse en Barre- polder, gelegen ten zuiden van de Hoge Ryndyk en ten oosten van de Weipoortsevliet. De polder is van noord naar zuid doorsneden door de in het eind van de veertiende eeuw NOORDWIJK Op de Prins Hen- drikweg in Noordwijk botste een per sonenauto tegen de omheining van de daar staande volière van „Vogel- lust" en ramde vervolgens een bank en een lichtmast De mast knapte als een rietje af, terwyl de wagen totaal werd vernield. De bestuurder, een 23-jarige zee man uit Noordwyk, bleek onder in vloed en werd na zyn nachteiyke es capade door de politie aangehouden. Ook werd ayn rij be wys ingevorderd. LISSE iGPDi Onder auspiciën van de Stichting .Mechanisatie Bol lenstreek' zal van maandag 5 t.m. vrydag 9 januari in de Hobaho-vei- linghallen aan de haven in Lisse voor de 22ste keer de expositie .Me chanisatie' worden gehouden. Deze schouw van toeleveringsbe drijven aan bioembollenkwekers eu exporteurs, die een verscheidenheid biedt aan droog- en verwarmingsap paratuur, trakteren, bestrijdingsmid delen, sorteermachines en computers, wordt maandagmorgen om tien uur geopend door de voorzitter van de stichting, de heer M. Anes uit Oegstgeest. De tentoonstelling, ingericht over een oppervlakte van 4000 vierkante meter, is maandag, dinsdag, woens dag en donderdag van 9.00 tot 21.00 uur en vrydag van 9.00 tot 18.00 uur geopend. gegraven Hoogeveensevaart. Het deel ten westen van deze vaart is de v.m. Barrepolder onder de gemeente Zoe- i terwoude en het deel ten oosten daar van is de v.m. Oude Groenendykse- polder in de gemeente Hazerswoude. Zowel de Oude Groenendyksepol- der als de in 1399 gestichte Barrepol der hadden destijds een eigen windmo len, lozende op de Rijn. In 1484 con- centeerden de hoogheemraden van Rynland dat de Barrepolder een mo len kon plaatsen tussen de Zwiet en de Hoogeveensevaart. Dit land heette toen „De Barle". In het jaar 1551 opposeerden de ambachtsbewaarders van Zegwaard en Zoetermeer tegen het verzoek van de Barrepolder om de molen, die in middels door huizen en bomen was omsingeld, te verplaatsen naar het midden van de polder. Deze zaak wer slepende gehouden tot t daarop vol gende jaar. toen de molen door een storm omwaaide en directe voorzie ning moest worden getroffen. De mo- lenmeesters wendden zich toen nog maals tot Rijnland met het verzoek een nieuwe moleft, nu slechts „eene camp" hoger te mogen plaatsen. Tegen dit verzoek schijnt geen op positie te zyn gevoerd. Het eerste reglement van de polder dateert van 7 oktober 1660, na het be reiken van de overeenstemming tus sen de ingelanden van de hoge en de lage landen in die polder. Besloten werd tot „opbouwinge van een nieuwe achtkante windwatermolen wat swaar der als de jegenwoordige". Daar het jaartal 1661 op de molenbaard is ge schilderd zou men mogen verwachten, dat in 1661 een jaar na. het besluit tot vernieuwing de molen inder daad werd gebouwd, maar de polder rekeningen van na 1660 vermelden geen uitgaven voor een nieuwe molen. Het is daarom waarschynlyk dat de molen niet is vernieuwd en van vóór 1660 dateert. De vereniging van de Barrepolder met de Oude Groenen- dyksepolder vond in 1813 plaats, waarna de gecombineerde polder alleen door de Barremolen werd be malen. De Barremolen is een kloe ke. achtkante met riet gedekte eike molen en met een ingebouwd schep rad. Het ondertafelement is laag ge plaatst. zodat de rietbedekking tot 'aag by de grond reikt. De vang <rem- band om het bovenwiel) wordt be diend op een voor deze streek bijzon dere wijze. De molen heeft namelijk een vangrad in plaats van de ge bruikelijke buiten de molen uitsteken de wipstok. Het vangrad is zodanig in de molenkap aangebracht, dat de molenaar, staande by het kruirad, het vangtouw kan bedienen. Dit wei nig voorkomende type vang heeft ook de molen van de Groot, West- eindsepolder in Zoeterwoude. Nu is 't merkwaardig dat Adriaen Jacobsz. Butterman, molenmeester omtrent Bodegraven, in 1645/'46 de molen van de Groot Westeindsepolder bouwde en dat Adriaen Jacobsz. aan de Bar remolen werkte in de jaren 1659, 1660 en 1661. Jammer genoeg doet de Barremo len sinds een aantal jaren geen dienst meer en de oud-molenaar N. J. van Ryt, die de molen vele jaren trouw heeft bemalen, woont niet meer op de molen. Zoals bekend zyn buiten bedrijf gestelde molens ten zeerste aan verval onderhevig. On danks het feit, dat de polder het riet- dekwerk herstelde, verkeert de mo len thans in een zeer matige staat van onderhoud. De as is door de hals steen gezakt, de staartbalk en de hek ken van de roeden zyn vergaan en er dienen voorzieningen te worden m* gettroffen aan het boven-tafelement.. Met het uitbreiden van haar mo- lenbezit de Barremolen is de zes tiende molen, die de Stichting ln on derhoud krygt nemen de financiële zorgen van de Rynlandse Molenstich ting toe. Zij zou daarom zo gaarne het aantal begunstigers, dat de stich ting steunt, uitgebreid zien. Het secretariaat van de Rynlandse Molenstichting Ls gevestigd in het Ry nlandshuis in Leiden en voor tien gulden per Jaar kan men ken aan het oehoud van de gebruik gestelde molens in B Binnenkort hoopt het bestu enkele molens aan het bezit I nen toevoegen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 8