Genezers" - dat zijn Warmwaterkrullers niet zonder gevaar Wijzigingen in Burg. Wetboek .KLATERGOUD- VAN WILL TWEEHUYSEN Tol voor Acht van de tien zijn uitbuiters Haring- vlietbrug omlaag Huis gestolen in Tilburg In t Duivenhuys Prins pleit voor natuurbescherming PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 DECEMBER 1969 MAASTRICHT (GI'D) De Maastrichtse brandweer gaat een nnderzoek instellen naar het gevaar dat diverse soorten warmwater krullers kunnen opleveren. De laatste tijd wordt op grote schaa» reclame gemaakt voor deze manier van „«-If kappertje spelen" en veel dames zijn door de sint of door de kerst man met dit moderne ..gereedschap" verrast. Aan welke gevaren de gebruiksters van deze warmwaterkrullers zich soms blootstel len blijkt uit waarschuwingen in de Consu mentengids van december en uit de ervarin gen die de Maastrichtse brandweer er het afgelopen weekeinde mee heeft opgedaan. Een Maastrichtse dame vergat in het week einde dat zij haar krullers op het vuur had staan Het pannetje kookte droog, de krul lers spatten uit elkaar en de vlamvattende inhoud zorgde voor een behoorlijk binnen brandje. Uit een inmiddels ingesteld onderzoek is gebleken dat krullers van diverse merken er. types met een verschillende inhoud zijn ge vuld: sommige met een brandbare gelei-sa menstelling. andere met licon of zelfs paraf fine, beide eveneens uiterst brandbare pro- dukten. Proefondervindelijk is tevens reeds aange toond. dat het nier. is uitgesloten dat de plastic omhulsels van de krullers scheuten of anderszins defect raken, waardoor de gloeiendhete inhoud over het hoofd van de doe-het-zelf kapster kan stromen en haar ernstige verwondingen kan toebrengen. Dit gevaar voor verwondingen en he' brandgevaar zijn voor de Maastrichtse brand - weer meer dan voldoende aanleiding zelf met de krullers te gaan experimenteren en de Maastrichtse bevolking van de resultaten van het onderzoek in kennis te stellen. „Ongelukken met c'ie dingen hoever, name lijk niet alleen te gebeuren uit vergeetach tigheid of argeloosheid, maar kunnen ook heel gemakkelijk iemand overkomen die zich terdege van het gevaar van die dingen be wust is en er uiterst voorzichtig mee om springt", aldus een woordvoerder van de brandweer. „Er hoeft maar iemand zo'n met paraffine gevulde kruller uit haar vingers te laten vallen omdat het ding te heet is. Als hij bij de val openbarst en er is open vuur in de buurt, dan is er voor de brandweer werk aan de winkel", noemt hy als voorbeeld. Voorlopig acht de Maastrichtse brandweer alleen die krullers veilig, die met water zijn gevuld en dan nog met de restrictie dat het plastic omhulsel stevig genoeg is en niet kan scheuren „want koxend water voelt ook -.p de huid niet prettig aan". Assemblages, aquarellen, teke ningen. Galerie 't Duivenhuys, t/m 6 januari. De assemblages van Will Tweehuy- sen bestaan uit een houten lijst, waarbinnen een constructie is ge maakt van afvalhout: afgezaagde stoelpoten, kistjes, plankjes, piano- huys onderdelen gecombineerd met uit eenlopend materiaalkunstbloemen, stukken metaal, ijzer draad het ge heel beschilderd en soms beplakt mer, prentjes, stukjes tekst, biljetten. De aquarellen en tekeningen wor- Een van de assemblages van Will Tweehuysen in t Duiven- I (Foto LD Holvast 1 den gekenmerkt door dikke, zwarte oir.trekkingen rond de kleurvlakken, meest bruinachtig van tint. Velen zijn geïnspireerd op Spanje en heb ben processies als onderwerp. Tweehuysens interesse voor conser vatieve geloofsuitingen blijkt ook uit de afgebeelde assemblage „Het hy- gend hert der jacht ontkomen". Onderdelen van een harmonium, op het toetsenbord en de registers na met goudverf beschilderd, roepen Wolkers-achtige associaties op. Men l:an zich echter afvragen of dit werk niet al te zeer steunt op de sfeer, die om de spullen heen hangt, en tot ons komt eeraer ondanks dan dank zij het feit. aat ze „uit hun verband gerukt" zyn. Maar de klatergouden g .^ns, intensiveert deze sfeer niet zo danig, dat het geheel een samenvat ting wordt var. alles wat godsdienst oefening tot opium voor het volk maakt. Dat de aquarellen en tekeningen een minder sterke indruk achterla ten kan afgezien van de wat gro- v® en gemakkelijke techniek mis- scnien geweten worden aan het ge- ®->is van deze fetichistische aantrek kingskracht Toch een aardige bij- dra om tot een juiste stemming in J ar-ze donkere dagen te komen. FRED LEEMAN TILBURG <GPD> In Til burg is alles mogelijk, riep een agent, toen directeur J Stok- kermans van het gelijknamige sloopbedrijf maandag op het po litiebureau aangifte kwam doen van de diefstal van een huis de man had een houten woning voor tweeduizend gulden van de gemeente gekocht om hem te slopen Toen hij ter plaatse ging ky- ken zag hij tot zijn verbazing op het adres Bredaseweg 451 al leen nog de stenen fundamenten liggen Het houten, uit twee verdiepingen bestaande huis, bleek verdwenen. Tractorsporen en een getuigenverklaring leer den de politie, dat er een andere sloper aan het werk was ge weest. Van de dader is) Is tot op heden echter nog niets gevon den. Op 1 januari 1970 treedt in werking boek 1 van het nieu we Burgerlijk Wetboek, dat het personen- en familie recht regelt. Dit boek ver vangt het eerste boek van het huidige B.W., waarin eveneens het personen- en familierecht zijn regeling vindt. Hieronder volgen de belangrijkste wijzigingen: Keuze van voornamen: Ouders zullen voortaan een grotere vrijheid hebben by de keuze van de voornamen die zij hun kind willen geven. Zy zul len niet meer uitsluitend be staande voornamen behoeven te kiezen. Er bestaat nog slechts deze beperking dat geen voorna men mogen worden gegeven die ongepast zyn. en in het alge meen evenmin voornamen die overeenstemmen met bestaande geslachtsnamen. Huwelijk Belangryke veranderingen zyn aangebracht in de regeling van de vereisten voor het aangaan van een huwelyk. Zo moet bij voorbeeld volgens de huidige wet een meerderjange tot zyn der tigste jaar aan zyn ouders toe stemming voor het aangaan van een huwelyk verzoeken. In de nieuwe wet vervalt dit vereiste. Volgend huwelijk Voor de gescheiden vrouw ver valt de thans nog voorgeschre ven wachttyd van 300 dagen voor het aangaan van een nieuw huwelyk. Voor de weduwe blijft de wachttijd (in de nieuwe wet 306 dagen) in principe gelden, maar hierop bestaan belangryke uit zonderingen. o.a. indien zij een verklaring van een gynaecoloog kan overleggen dat zy op enig tydstip na de dood van haar man niet zwanger was. of in dien zy 52 jaar of ouder is. Ver vallen is ook de regel dat iemand die overspel heeft ge pleegd niet met de medeplich tige mag trouwen. Tussen bloed- en aanverwan ten kan In meer gevallen dan thans een huwelyk worden ge sloten; zo zal men nu ook met een oom of tante of een neef of nicht mogen trouwen. Positie tweede echtgenoot (echtgenote) Het huweiyksgoederenrecht heeft eveneens op een aantal punten wyziging ondergaan. Van praktisch belang is o.a. het schrappen van de zg. lex hac edictali. Deze regel hield in dat een tweede of volgende echtge noot slechts in beperkte mate bevoordeeld kan worden op Tennis Tydens een internatio naal tennistoernooi in Willemstad, hebben zowel de Surinaamse kam pioen als de Nederlands kampioen, resp. Kenneth de Koning en Niek Fleury, een nederlaag geleden. De Koning verloor van Humphrey Hose met 26 810 en Fleury moest bui gen voor Oscar Salas met 46 63 0—6. Oudejaarsavond zendt de AVRO-televisie een programma uit rond Seth Gaalkema. Op de i foto: Seth Gaaikema tijdens zijn\ optreden voor het oudejaar»- avondprogramma met The Buf foons op de achtergrond. MORGES (AFP) Prins Bern- hard heeft gisteren ln zyn hoeda nigheid van medevoorzitter van het „World Wildlife Fund" het We- reldnatuurfonds een beroep op de wereldbevolking gedaan om overal en by elke gelegenheid naar vermo gen te yveren voor het behouden van de natuur voor de mensheid. De Prins deed dit ter gelegenheid van de jaarwisseling. 1970 zal wor den beschouwd als het Europese Jaar van de natuurbescherming. Hy pleit te voor maatregelen om een halt toe te roepen aan „de onbewuste of zin loze vernietiging van de natuurlijke basis van het leven, waarvan het voortbestaan van de mensheid af hangt". DEN HAAG (GPD) De tol op de Haringvlictbrug wordt twee kwart jes goedkoper. De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Fi nanciën hebben het bestuur van de N.V.-Brugverblnding Haringvliet toestemming verleend om het ta rief per 1 januari 1970 te verlagen van f2,50 tot f2,00. Een half jaar nadat een eerdere po ging om het zover te krijgen in Den Haag was gestrand, is het de exploitanten van de brug nu dus gelukt om de bewindslieden er van te overtuigen dat er voldoende ruimte in de begroting zit voor goedkopere tolkaartjes. De tariefs verlaging zal ongetwyfeld verkeers- aantrekkend werken op de Haring vlietbrug en ook op de Zeelandbrug over de Oosterschelde. Er is het afgelopen Jaar nogal wat te doen geweest over het brugtarief. Van verschillende kanten is druk uitgeoefend op de ministers om de tol goedkoper te maken. Het liefst had men gezien dat de beslissing daartoe was genomen tegelyk met de opening van de nieuwe tunnel onder de Oude Maas by Baren- drecht op 22 juli j.l. maar Den Haag had nog twyfels. Twyfels of de reserves bij de exploi terende onderneming wel groot ge noeg zouden zijn om toekomstige verliezen öp te vangen. Wanneer in 1971 namelyk de Deltadam aan de monding van het Haringvliet by Hellevoetsluis voor het verkeer wordt opengesteld, zal het ver keersaanbod op de Haringvlietbrug uiteraard teruglopen. De ministers wilden het daarom de afgelopen zomer nog maar liever een jaartje aanzien. Ze wilden vooral eens bekijken wat het effect van de nieuwe tunnel by Baren- drecht op het gebruik van de Del taroute zou zyn. Welnu, dat is in tussen aartzieniyk. In de periode in Juli tot en met 30 november viel er aan de tolkan- toortjes een toeneming van het verkeer te registreren ten opzichte van dezelfde periode het Jaar daar voor van 185 procent en daarvan kwam zeker 10 procent op rekening van de nieuwe tunnel. Directeur van de N V.-Brugverbin ding Haringvliet, de heer J. Hof, kon ons nog mededelen dat er in 1969 (geraamd) 2,3 min auto's over de Haringvlietbrug zyn gegaan. In 1968 waren het er 1.9 min. Overigens zal dit wel de laatste ta riefsverlaging op de Haringvliet brug zyn. In de komende Jaren zal men alles nodig hebben om de te rugloop van het verkeer binnen het nu vastgestelde tarief op te van gen. Uiterlyk per 1 juli 1975 zal het Ryk de brug van de N.V. overne men en derhalve tol-vry maken. (Van onze correspondent) HEERLEN <GPD» Veel Neder landse gebedsgenezers, magnetiseurs en kruidentherapeuten hebben een steuntje in de rug gekregen van de Voorburgse arts L. F. Bakker. Uit zyn proefschrift „kwakzalverij en on bevoegd uitoefenen der geneeskunst" biykt dat kwakzalvers niet helemaal verketterd moeten worden. Tweeder de van de 100.000 Nederlanders, die jaarlyks van de diensten van kwak zalvers gebruik maken, vindt baat by een behandeling, heeft Bakker aangetoond. Wim Rutten 55) in Geleen, direc teur van eén Lavoschool, heeft in zyn leven intens geëxperimenteerd met hypnose en magnetiseren. „Ik had al 10 keer miljonair kunnen zijn als ik een zaak als wonderdokter was begonnen", zegt hy. Rutten zegt dat hy niet behoort tot het gilde der magnetiseurs. Tachtig procent der zogenaamde paranormale genezers noemt hy uit buiters, die er alleen maar op uit zyn om op handige manier zonder te werken veel geld te verdienen. Rutten zegt: „Een arts met zyn diploma op zak Is bevoegd om de ge neeskunde uit te oefenen. Of hy een goede arts is, kan alleen de praktyk uitwyzen. zyn beleid moet volledig op de zieke mens afgestemd zyn. Hy moet iets betekenen voor de zieke. Wie zyn de niet erkende genezers? Vaak zyn het timmerlieden, schoen makers, groentehandelaren, die plot seling genezer zyn geworden. Het zyn gewoon linke Jongens. Met name de gebedsgenezers. Iedereen, die een beetje handig ls kan dat wor den. De derde categorie vormt de patiënten: de echte zieke, die geeste- lyk of organisch ziek is, en de ver meende zieke, die denkt dat hy ziek is. Deze laatste is het dankbaarste object voor de niet officiële genezer. Een dergeiyke zieke kan door een dokter niet worden genezen. Hy ge looft de arts ook niet meer". De wegen van arts en niet er kende genezer scheiden zich al bij de diagnose. Een arts heeft geleerd een diagnose te stellen. „Hoe kan een ex-timmerman een diagnose stellen?", vraagt Rutten zich af. „Als hy het toch doet en dat ge beurt uiteraard vaak kan het ge vaar ontstaan, dat een echte zieke by de arts wordt weggehouden. Dit kan de dood tot gevolg hebben. In de praktyk Is dit ook vaker ge beurd. Ik vind dat de niet erkende genezer geen diagnose hoeft te stel len. Hij moet kennis nemen van de totale persoon. Hoe vaak worden geen verkeerde diagnoses gesteld, die in feite onbestaanbaar zyn en die verraden, dat de diagnosesteller nog niet de allerelementairste kennis van het menselijke lichaam heeft. By een genezer moet gezien worden waarom hy wil genezen: uit idealisme of uit winstbejag". Kan het gebed van een gebeds genezer tot genezing leiden? Rutten zegt neen: „De gebeden als zodanig hebben niets te beteke nen", zegt hy: ..Ik heb wel eens zo'n gebed gehoord. Ik kan me niet voorstellen dat eventuele heiligen in de hemel naar de gebeden van der gelijke personen luisteren. Dat gaat byvoorbeed zo: Heilige Danafcus, lk gooi iets (ziekte invullen) over de heg, dat iets (ziekte invullen) is weg, help deze man (erf vrouw), dat het wegblijft". Magisch Magnetiseurs kunnen volgens Rut ten een goede uitwerking hebben op bepaalde ziekten of personen. Mag netiseren moot gezien worden als het verrichten van een magnetische handeling. Dat .magnetische' wordt tenminste als zodanig door de pa tiënt ervaren. Rutten: „Ik zie niet in, dat magnetiseurs patiënten met de handen moeten bestrijken. Ik magnetiseer via de telefoon. Er zyn magnetiseurs die vrouwen op het spreekuur krygen, die iets aan de baarmoeder hebben. Waar biyf je dan met strijken. Ofschoon er mag netiseurs zyn, <üe ook hieraan be ginnen". De gevaarlijkste niet erkende ge nezers vindt Rutten de kruidendok toren. Hy zegt: „Zy verstrekken iets aan de patiënt. Ik geloof direct dat die kruiden op ziohzelf niet schade lijk hoeven te zyn, maar wie garan deert dat in een pak kruiden niet een verkeerd kruid terecht komt? In brood worden wel eens steentjes ge vonden. in melk sigarettenpeukjes en zelfs muizenovtrblyfselen, in kruiden zal ook wel eens wat zitten. Wat heeft dat voor een uitwerking? Fali- kant verkeerd? Waar komen de kruiden vandaan? Wie controleert de kruiden? Op dit stuk is er geen warenkeuring. Hoe ver gaat de diagnose? H-.v» kom ik aan de ken nis dat een bepaald kruid goed is voor een bepaalde ziekte? Waarom moeten kruiden, die een of twee gul den waard zyn. dertig gulden kosten? Winstbejag. Er zijn ook wel ge bedsgenezers, ale af en toe poeders verstrekken. Op het centraal labo ratorium van de staatsmynen is een dei*gelijk poeder wel eens onderzocht: het bleek zuiveringszout te zijn. Daartegenover staat dat artsen ook wel eens een schyngeneesmiddel ge ven: drankjes die niet meer zijn dan gekleurd water, en pilletjes met meel erin". De methodieken van gebedsgene zers, magnetiseurs en kruidenthera peuten hebben niets met paranor- Wim Rutten (55) maliteit te maken. Voigens Rutten kan alle .paranormale activiteit' on der één noemer woerden gevangen het op de Juiste manier aanbrengen van een suggestie. grond van huweiyksgoederen recht of erfrecht. Volgens het nieuwe recht is er geen sprake meer van achter stelling van de tweede echtge noot: wat betreft de verkrijging uit de gemeenschap van goede ren en op grond van het erf recht staat hij of zy geheel ge- lyk met de eerste. Echtscheiding Het echtscheidingsrecht wordt op 1 januari nog niet gewyzigd. Zoals bekend is over dit onder werp in juli 1969 een wetsont werp ingediend dat thans by de Tweede Kamer in behandeling is. Buitenechtelijke kinderen De positie van buitenechtelyke kinderen is verbeterd. In meer gevallen dan voorheen kunnen zy worden erkend. Erkenning is in vele gevallen de eerste stap op weg naar wettiging. Daarom is ook de mogelykheid van wet tiging van buitenechtelyke kin deren verruimd. Zo kan by voorbeeld een kind worden erkend door een man die ten tyde van de verwekking van het kind nog met een an dere vrouw gehuwd was. Voor heen werd in een dergelijk ge val het kind als overspelig be schouwd. waardoor erkenning niet mogelyk was. De nieuwe wet kent niet meer de begrippen overspelig en bloedschennig kind. Hiermee is een groot stuk discriminatie ver dwenen. De wettiging van bui tenechtelyke kinderen is ook in zoverre vergemakkelykt dat voortaan ook erkenning tydens het huwelyk automatisch wetti ging ten gevolge heeft. Volgens de oude wet was dit slechts het geval als de erkenning vóór of by het huwelyk had plaatsge vonden. Alimentatie De regeling van het levenson derhoud. de alimentatie, is in sommige opzichten anders ge worden. Van belang is in de eerste plaats dat voortaan ook stiefouders jegens stiefkinderen verplicht zyn tot het voorzien in de kosten van verzorging en opvoeding. Anderzijds ls de wederkerige alimentatieplicht tussen groot ouders en kleinkinderen ge schrapt. Dit betekent echter niet dat een grootouder of kleinkind, indien hij vóór 1 januari door de rechter tot betaling van alimen tatie ls veroordeeld, automatisch op 1 januari van deze verplich ting is bevrijd. Wel ls het moge lyk aan de rechter te verzoeken de verplichting op te heffen met ingang van een door hem te be palen tydstip. dit tydstip kan door de rechter niet vroeger worden gesteld dan 1 Jul4 1970.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6