J. Hromadka overleden voor mens en dier in Leiden PvdA-bestuur wijst gesprek met KVP af JONG HERTENLEVEN VERWACHT IN DE LEIDSE HOUT [jNieuwe 'muren'' Fransen mengen zich in benzineconcurrentie Markante persoon lijkheid in liet protestantisme van deze tijd Lange ladenkast If onen en bouwen Hek voor herten Jonge bok in Hout VRIJDAG WEL VEEMARKT, GEEN BROOD VERKOOP Voorlichting cao klein metaal Vuilophaaldienst Ijsbanen open Veertig jaar in gemeentedienst DINSDAG 30 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Mens en dier wonen tussen muren. Voor mensen fzijn dat in deze tijd veelal de vier muren van een flat. Voor dieren zijn dat hekken, waardoor hun gebied wordt ingeperkt Er zijn de laatste tijd zulke „muren" opgetrokken in Leiden Muren voor mensen nieuwe huizen dus vei rijzen de laatste tijd in het Morskwartier, waar Leiden de gaatjes vult alvorens te beginnen aan de uiübouw van de stad in de Merenwijk, waar in het komend jaar de eerste steen zal worden gelegd. Na de maisonette boven de winkelgalerij DiamanLplein heeft men heit ir het Morskwartier niet zozeer in de hoogte gezochL De flats komen niet uit hovende zes woonlagen. Men heeft het in de lengte gezocht met langge rekte blokken in een soort carré achter de winkelgalerij. nu De ..poot", die de Leidse bebouwing hier afsluit, is verreweg de langst.1 et is enkele minuten lopen van begin tot eind en dat is te begrijpen als [men weet. dat dit blok naast elkaar vierendertig woningen telt. Het is bij ij ze van spreken een enorme ladenkast mot in totaal ruim twpehonderi laden", waarin gezinnen worden ..geschoven". Die ingebruikneming is begonnen, hoewel aan het eind van de flat d^ steigers nog staan en nog heel wal werk moet worden verzet voordat he zover is als in het begin van de rij. Ruim zestig flats zijn gereed voor be woning en een flink deel is al vóór de kerstdagen in gebruik genomen, ge tuige de kerstbomen achter de met sterren m klokken versierde ruiten. Ir. andere wordt hard gewerkt aan de schoonmaak orr. nog dit jaar te kunnen verhuizen. De foto 'LD'Holvast» geeft een beeld van deze „woonacuviteit' Mei ziet e verhuiswagen vóór staan naast de bakkerswagen. Men ziet de was hangen aan balkons van bewoonde flats onder nog „dode" ramen. En ver der naar achter langs de flat is nog geen trottoir en is de bouwlift nog actief. D# bewoners hebben nu nog een kaal uitzicht over een braakliggend ter rein met bouwketen als enige bebouwing. Er is nog geen groen, er staan nog geen bomen. Maar het nieuwe deel van het Morskwartier leeft er lo- p°r mensön. auto's rijden af en aan 'vooral van woninginrichters» en he: een ein .punt van de stadsbus is verlegd tot in het hart van de nieuwbouw. Een muur voor dieren een afrasteringshek is verrezen om de her tenkamp in de Leidse Hout. De gemeente heeft het oude hek vtrvarjen door een nieuwe afrastering, vierhonderd meter lang, bijna twee meter hooe en met om de paar meter een in beton verankerde ijzeren balk. Het hek heeft speciaal „hertegaas", dat beschadigingen aan het gewei voorkomt. Het is koud in de Leidse Hout, waar de bomen 7C kaal zijn. dat men van veraf al de lichtjes ziet in de vijf kerstbomen, die bij het Diaconcssenhur. staan Het is ook stil in de Leidse Hout. waar de slootjes te smal zijn om te schaatsen en waar de jeugd nu dus niet komt om te spelen. Men ziet ei een enkele wandelaar, meestal in gezelschap van een hond. De dieren in de Hout verschuilen zich tegen de kou, behalve de herten Ze kunnen ertegen. Ze zorgen trouwens voor verwarmend nieuw* in dez° korte, koude, laatste dagen van het jaar. Er is n.l cerede hoop. zo zegt men bij de gemeente, dat komend voorjaar in de hertenkamp na twee jaar on derbreking weer hertekalfjes worden geboren. LEIDEN A.s. vrijdag, de dag na nieuwjaarsdag, is voor de één een verlengstuk van de vrije da gen en voor de ander een norma le werkdag. Twee voorbeelden hiervan. De Leidse veemarkt gaat gewoon door. De bakkers in het verzorgingsgebied Leiden en om geving zullen daarentegen vrij dag geen vers brood bakken en verkopen. Deze maatregel is ge nomen omdat de broodverkoop op deze na-oliebollendag" altijd minimaal is en om het personeel, dat een drukke tijd achter de rug heeft, een extra snipperdag te geven. O LEIDEN Nu de onderhandelin gen tussen de werknemersbonden en de 26 werkgeversorganisaties in de klein metaalnijverheid zijn mislukt en per 1 januari 'n c.a.o.-loos tijdperk intreedt, hebben de gezamenlijke vak verenigingen zich in een schrijven tot de landelijke werkgeversbonden in deze bedrijfstak gericht, waarin wordt uiteengezet, dat de werknemersorga nisaties hebben besloten om de on dernemingen individueel te benade ren teneinde te komen tot een over eenkomst per bedrijf. In het kader van deze toekomstige onderhande lingen zal vrijdag 9 januari in Den Burcht een voorlichtingsbijeenkomst worden gehouden. In Leiden gevonden voorwerpen Opmerkzame Hout-bezoekers zal het wellicht zijn opgevallen, dat een belangrijke voorwaarde daartoe een bok tot voor kort ontbrak Het gezelschap damherten was de laatste twee jaar op' allend eenzijdig samen gesteld: het bestond uit dertien hinden De hertebok. die de laatste jaren als een haremvorst over de hinden had geregeerd, kon op het laatst niet meer vooruit. En hij ging heen. De chef plantsoenen van gemeentewerken, de heer G Gaastra, heeft on langs vlak vóór de bronstijd in Overveen een jonge, krachtige en vooral zelfbewuste bok gekocht, die op de foto als enig liggend hert te zien is. Aan diverse waarneming ontleent men thans de hoop op jong hertenleven, dat eerlang tot de grote attracties van de Leidse Hout onvolprezen bezit van de stichting behoorde. Overigens, ook de wintermaanden le nen zich uitnemend voor een bezoek aan het Leidse bospark De herten zijn momenteel prachtig van kleur. - iW T? - - *5 AMSTERDAM <GPD) Franse [benzinemaatschappijen proberen hun marktaandeel in Nederland te ver groten door de dealers van Renault I en Citroen onder druk te zetten. Het zijn de maatschappijen Elf en Total, die resp. 200 en ongeveer 50 pompsta- tl ons in Nederland hebben staan. Die pompen zijn praktisch niet aan grote verkeerswegen gesitueerd, waar Shell en Esso het best vertegenwoor- digd zijn. De Franse maatschappijen hebben er bij de Nederlandse importeurs en dealers op aangedrongen de contrac ten met de huidige maatschappijen niet te verlengen. De Simca-importeur j in Nederland is niet benaderd om dat Simca behoort tot het Chrysler- concern, dat meer belang heeft by de verkoop van Amerikaaase benzi ne en olie. Elf en Total hebben de Franse staat als grootste aandeelhouder. Renault ls inmiddels al vollledig staatsbe drijf en Citroen werkt ook niet men- zonder staatsbemoeienis. De Amster damse Renaultimporteur is al naar LEIDEN Nu op nieuwjaarsdag geen huisvuil zal worden opgehaald, komt in wijken waar dit vuil op don derdag wordt ingezameld, de ophaal dienst reeds morgen langs. LEIDEN Vanmiddag wordt de baan van de ijsclub Rijndijk-Hoge Morsweg geopend. *s Avonds is deze baan verlicht. Vanavond om 7 uur gaan ook de banen Roomburg. Leidse Hout -en Boshuizerlaan open. de Total-produkten overgestapt. Van daag deed dat eveneens de Renault- I dealer in Eindhoven. LEIDEN In de maand novem ber zijn de volgende voorwerpen ge vonden: sleutels, colbertjasje, voet balschoenen, damestasje, heren- bril. kinderbril. kinderportemonnaie, damespolshorloge, herenportemonnaie dameshandschoenen, herenhand- schoenen, motorhandschoenen, wan ten, actetas. das. '.ünderjasje, heren- parapluie, zeilbootor ierdelen. rij wieltas. herenzegelring, sportporte- monnaie, plastic buis, bontmuts, da mesportefeuille, herenpolshor'oge, kinderschoentje, gympak, damesbril, hanger, boekenbon, slavenarmband, dameszegelringetje. rol touw. regen jas, oorbel, bontstola, autocontact sleutels. damestrui, bankbiljet, auto reservewiel, oortelefoontje, schreven- draaier, damesparapluie. ketting met hanger, diplomatentas. kleding. Terug te halen en inlichtingen te 1 verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen. Nieuwsteeg 8. in gang poort, op woensdagen tussen 2 en 5 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. LEIDEN Vrijdag is het veertig Jaar geleden, dat de heer P. Wie- linga als brugwachter in dienst trad bij de markt- en havendienst van de gemeente Leiden. Op 1 juli 1957 werd hü bevorderd tot opzichter en op 1 juli 1966 kreeg hij de rang van op zichter A. AMERSFOORT (ANP) Het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid, dat gisteravond in Amersfoort vergaderde, heeft gereageerd op de resolutie, die zondag j.l. is aangenomen op het congres van de KVP-jongeren- groepen in Breda en waar be sloten is tot een initiatief om een gesprek te organiseren tussen de besturen van de PvdA en KVP over de onderlinge relatie van deze partijen. Het dagelijks bestuur van de PvdA herinnert er -n de uitgegeven verkla ring aa ndat net congres v„ d. PvdA in maart jl. heeft besloten na de vol gende verkiezingen niet met de KVP te regeren. Als motief gold dat de PvdA wenst te breken met een zig- zag-beleid. nu eens links dan weer rechts regeren. De kiezers moeten de kans krijgen te kiezen voor een dui delijk progressief beleid en dat sluit samenwerking met de KVP uit. al dus de verklaring Het dagelijks bestuur is bereid in openbare bijeenkomsten ook tegen over het bestuur van de KVP zijn standpunt toe te lichten. Het voelt niet voor enige vorm van besloten overleg tussen de partijbesturen van KVP en PvdA. Als partyen spreken behoren de kiezers te kunnen mee luisteren. Samenwerking in een regering is trouwens geen zaak van program- vergelijking, zoals de KVP-jongeren- groepen stellen, maar van program- uitvoering. De KVP wordt slechts be oordeeld op het beleid van het ka binet-De Jong dat op de KVP steunt. De PvdA wenst met haar keuze voor een samenwerking van vooruitstre vende groeperingen een echte keus voor de kiezers mogelijk te maken „Daarmee zal onze demooratie ge zonder en het land beter regeerbaar worden", aldus het slot van de ver klaring. LEIDEN Bij het overlijden van de Tsjechische theoloog prof. dr. Josef Hromadka heeft prof. dr. A. J. Rasker, hoogle raar in de theologie aan de Leidse universiteit, een „in me- moriair." geschreven voor ons blad. dat wij hieronder af- drukken. Op tweede kerstdag is prof. Hro- rnadka overleden, ruim een half jaar nadet hij op zijn tachtigste verjaardag door velen in binnen- en buitemand was geëerd. Hij was één van de markantste persoonlijk heden in het protestantisme van on ze tijd. Hij werd geboren op 6 juni 1889 in Hods avice in Moravië. Ondanks de harde onderdrukking door de con trareformatie sedert 1620 had zich in die afgelegen bergstreken de traditie van de Russistische hervor ming in het verborgen kunnen handhaven. Ofschoon haar aanhan gers sedert 1781 een beperkte mate van tolerantie genoten, kon dit Hsje- ohische protestantisme zich pas weer i naar eigen aard ontwikkelen nadat I m 1918 de Tsjechen en Slowaken hun politieke vrijheid in een eigen republiek ontvangen hadden. 1 Josef Hromadka. die in het bui tenland theologie had gestudeerd, werd in 1920 professor aan de nieuw opgerichte theologische facul- i teit in Praag en in de loop der ia- ren de algemeen erkende leider van de Tsjechische protestanten. Ik her inner mij nog goed hoe in 1930 mijn Tsjechische studievrienden in Zürich enthousiast vertelden over hun jonge professor. Het was hem onmogelijk theologie als een aparte, als het ware van de wereld afgewende, bezigheid te beoe fenen. Al In zyn studententijd ging het Lem erom in echte confrontatie te staan met het geestesleven in het algemeen, de geschiedenis, de poli tiek, de filosofie. Grote landgenoten als de historicus Palacky en de fi losoof en politicus Thomas Masarvk boeiden en stimuleerden hem. Niet minder voelde hfj zich in de traditie staan, die liep over grote voorgan gers als Jan Hus de Tsjechische reformator, en Johan Am os Kosmens- ky, theoloog, pedagoog en oecu- menicus. Deze brede belangstelling was geen ontrouw aan het Evan gelie, maar voor hem juist gehoor zaamheid aan zijn roeping, omdat het. God om de mensen in de wer kelijkheid van hun leven te doen is. Communisme In' de tijd van de Duitse bezet ting doceerde hij theologie in Prin ceton USA. Kort nadat hij daar vandaan naar ziin vaderland was teruggekeerd, vond daar in februari 1948 de communistische omwenteling plaats. D:t was voor hem geen re den opnieuw zijn land te verlaten Hij oordeelde over het radicale socia lisme heel anders dan over het na- tionaal-socialisme. In augustus 1948 sprak hij daarover in de eerste al gemene vergadering van de Wereld raad van Kerken ui Amsterdam John Fostei Dulles had in een fel betoog gepiobeerd de Wereldraad tot een bolwerk tegen het communisme te maken Hromadka waarschuwde daartegen De Kerk. zo zei hfj. is niet thuis in welke historische si tuatie dan ook en ze wordt door geen historische catastrofe ver lamd Hy erkende, dat het commu nisme door de internationale span ningen een ongunstige ontwikkeling had doorgemaakt en gevaren in hield voor de waardigheid van de menselijke persoon, voor gerechtig heid en liefde. Maar het Westen moest niet menen daarom de wereld op anti-communistische basis te kunnen organiseren De suprematie van de westerse bourgeoisie was voorgoed voorbij en met het jonge communisme ging als het ware een oordeel van God over de zonden van een eeuwenoud christendom. Ja, het communisme vertegenwoordigt, zo zei hij, ook nog in deze athïstische vorm veel van de sociale aandrift van de levende kerk. Ofschoon er aanvankelijk veel ver zet tegen hem was, vooral van Ame rikaanse zi:de. werd Hromédka ln later jaren in de Wereldraad één van de meest markante en al gemeen gerespecteerde persoonlijk heden. zelfzuchtige liefde en toewijding on misbaar zijn en daarom zal het evangelie niet in botsing komen met de nieuwe opbouw, maar daardoor Juist een grote kracht en onmisba re hulp ziin Bezielend Ver In 1954 riep de Wereldraad van Kerken in zijn tweede algemene ver gadering in Evanston de kerken en christenen op tot de dienst der ver- I zoening in een verdeelde we reld. Hromadka gaf aan die oproep gehoor door het initiatief te nemen tot de oprichting van de Christe lijke Vredesconferentie 1958, waar van hü als president de bezielende leider en tegelijk voor alle medewer kers een vaderlijke vriend is geweest Christenen uit Oost en West ont- moetten elkaar ln Praag en oefen- i den zich in echte geestelijke coëxis- tentie «pro-existentio en praktische samenwerking. Ook de Wereldraad heeft van dit arbeir vrucht gedra gen. Dit werk heeft hem ook meerma len naar Nederland gebracht. Se dert 1961 namen steeds meer chris tenen uit de „derde wereld" aan de beweging deel en werd de problema tiek van de internationale sociale gerechtigheid herkend als fun damentele voorwaarde voor de vre de. Korte tijd later begon in Tsje- cho-SIowakye de dialoog tussen christenen en Marxisten op gang te komen, ook al door Hrom&dka ge stimuleerd. Hij wees er v»noral op. dat de evangelische grondbegrippen als genade, vergeving, verzoening Juist in de crisissituatie van het le ven onmisbaar zijn en een grote scheppende kracht hebben. Ook in de nieuwe samenleving zullen an- rnieuwing Het, is te begrijpen, dat onder die christenen en Marxisten, die zich voor de vernieuwingsbeweging onder Doebtsek inzetten ook degenen te vinden waren, die zich voor deze dialoog Interesseerden. Ook Hro madka heeft zióh uitgesproken voor dit nieuwe communisme met een „menselijk gelaat" Dit werd hem na 21 augustus 1968 door de tegen standers van Doebtsek. vooral uit de landen van het Pact van Warschau, zeer kwalijk genomen. Het leidde er tenslotte toe. dat hij, nadat hierover in de Christelijke Vredesconferentie een ernstige crisis was ontstaan, op 14 november 1969 zijn functie als president van de beweging moest neerleggen Het is hem heel zwaar gevallen, dat dit werk, waarin de laatste 12 'aren al zijn politieke en theologische toewijding was samen gevat, zo werd afgebroken. Een ver gelijking met dc tragedie van Jan Hus en Comenius, wier afwijkende mening in vroeger eeuwen niet werd geduld door wat in die tijd een po litieke en ideologische orthodoxie was ligt voor de hand Nu ls hy ons ontvallen. Ik zeg ons, want zyn bezielend voorbeeld, zyn diepe evangelische motivering, zyn grondige ideologische fundering kunnen niet verloren gaan. In de vryheid, die het Evangelie ons schenkt dit is een uitdrukking, die Hormadka graag gebruikte zullen wy. die zich zyn vrienden en geestelijke kinderen mogen noemen, voort kunnen gaan. A. J. RASKER

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3