lies draait om schuif daken Kritiek op kostprijs berekening yoor auto's WAAROM AUTO'S ZOVEEL DUURDER? 's Werelds grootste produktiemotor in een Cadillac un wegen, wagens, widen en wat-er- fan wagenmakerij tot gespecialiseerd bedrijf Snel nieuwe grondstoffen noodzakelijk Onschadelijke uitlaatgassen VERMEULEN HOLLANDIA 75 JAAR erUTERDAG 27 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD Het officiële orgaan van de R.A.I. Laatste enkele zeer kritische kant- 1 keningen bij kostprijzen van perso- .mautn's, zoals die door de ANWB. KNAC en de EVO worden bere nd. Na een ana lyse van de kosten- ilculaties van de drie bonden komt RAI tot de conclusie, dat de be leningen van de ANWB en EVO hoog zfjn „De ANWB en de EVO »bben er duidelijk naar gestreefd :en enkele mogelijke uitgave over te aan. Hoewel dit op zich is te bil- iken verkrijgt men zo eindprijzen, e niet in overeenstemming zijn met werkelijkheid", aldus het artikel, aar de mening van de RAI zouden geen tweeéneenkwart miljoen ederlanders im een auto rijden als it zo duur was als uit de kostprijs- 'rekeningen kan worden afgelezen. Volgens de RAI komt uit de cal culatie met name van de ANWB als eindprys niet de gemiddelde js van het autorijden, maar de ieest ongunstige te voorschijn, „ter- ijl de indruk wordt gewekt, dat het om een normaal kostenpa- eci prüs Md r" pre11 .non gaat". ev De dooa- de drie bonden berekende p v m-prijzen voor de twaalf meest Jerkochte merken zijn blijkens een het artikel opgenomen prijsverge- jking als volgt (in cent per km bij 9.000 km per Jaar) n ies vol gens tod ANWB vo r.W. 1300 21,2 Ipel Rek. 1700 26.7 los 'iat 124 24.0 ord 15M Tudor 23,7 )AP 44 22.2 zolimca 110 ls 2d 23.5 ;el lenault 22,0 v litroën 2 CV 18.1 ''ord Escort 1100 22.3 'eugeot 404 27.9 .ustin 7 1000 21.0 d auxhall Viva 23.7 us Wij moeten hierbij aantekenen, .Jat de RAI een vereniging is van belanghebbenden, die zoveel moge lijk auto's willen verkopen. Die het us wel prettig vinden als de kosten an autorijden lager uitkomen. Maar esondanks verdient het artikel ir iet RAI-orgaan de aandacht Nu komt men bij de analyse van Ie wijze, waarop de verschillende vol- vol gens gens EVO KNAC 20.6 19.2 25,1 23.5 23.1 20.6 22.7 21.0 18.5 20,9 28.5 20.6 21,5 23,0 21.0 20.7 19.1 20.8 19.3 14.7 18.8 25.2 18.4 20,1 bonden tot hun kilometerprijs zijn gekomen wel tot de conclusie, dat er vele wegen naar Rome leiden Zelfs het inzicht over het benzineverbruik per kilometer per merk verschilt. Bo vendien is men het niet eens over afschrijving, niet eens over rentebe rekening, kan men het nooit eens worden over de post reparatie en zo zouden we kunnen doorgaan. Ook de ene verzekeringsmaatschappij is lang niet even duur als de andere. We kunnen rustig concluderen, dat er per kilometer nooit van een vast be drag sprake is. Het gaat dan ook niet zozeer om de exacte cijfers in het artikel genoemd, maar meer om de tendens. Voor de by de A.N.W.B. en de E.V.O. (Eigen Vervoerders Orga nisatie) gaat men meer uit van alle kosten, die mogelijk zouden kunnen zijn dan van de kosten, die vrijwel altijd worden gemaakt. Als men van dat laatste uitgaat, zal men bedui dend lager uitkomen. Op hoeveel pre cies? We zeiden het al, het is eigen lijk niet te zeggen. Wie in Duitsland thans een rij bewijs wil halen, moet eerst een be wijs overleggen, dat hü een cursus (drie maal twee uur) eerste hulp bij ongelukken heeft gevolgd. Bij een controle gedurende dichte mist op de autobaan München Neurenberg, reden van 2915 auto's 216 zonder licht, 484 met stadslicht, 1195 met gedimd groot licht en 1020 met ongedimd groot licht, Onlangs is in het plaatsje Void in Lotharingen een nieuw monu ment onthuld voor de Fransman Ni colas Joseph Cugnot, de geniale in genieur die 200 jaar geleden een rit je maakte met 's werelds eerste auto mobiel, de stoomwagen van Cugnot, Een kijkje in de fabrica- gehal in de fabriek van Ver meulen Hollandia N.V. in Oudenbosch, waar de onder delen voor de montage van schuifdaken worden gereed gemaakt. Er is daar (nog) sprake van een zekere over capaciteit. In die leegloop uren worden andere orders uitgevoerd b.v. het vervaar digen van onderdelen voor landbouwmachines. Wanneer u van frisse lucht bij het autorijden houdt dan kunnen wij ons voorstellen, dat u een schuifdak in uw auto laat aanbrengen. Maar als u enig hart voor uw auto hebt, dan moeten wij u beslist afraden daarbij eanwezig te zijn. Het is een gruwelijk gezicht. Onwillekeurig moesten we den- steeds meer toe op carrosseriebouw. ken aan de duizenden, die op hun De inventieve zoon wilde daar echter vrije zaterdag hun wagentjes uren- geen genoegen mee nemen. Hij zocht lang bijna liefkozend staan te poet- naar iets exclusievers. In het be- sen of aan het verdriet by het zien gin van de jaren dertig zag hy een van de eerste kras, toen we een mon- fylorrisje rijden met een open dakje, teur met een bijna sadistisch gebaar Een voor die dagen in ons land een grote pen door het glanzende unieke verschoning. Het dakje was dak van een gloednieuwe auto zagen een Brits patent, daarom moest Haarlemse bedrijf van Hollandia, jagen. En dat was nog maar het be- zoon Vermeulen er zelf een ontwer- waar de auto's met de gemon- gin. Hü maakte het gat. dat hü i pen. Een auto om het te proberen, had teerde schuifdaken gereed staan nodig had om de grote schaar erin hy niet. Het eerste model werd van yQor afieverinQ te kunnen zetten, die rap een fikse j triplex gemaakt. Tot zyn huisarts hap beet uit de tevoren door ande- van de experimenten hoorde. Die ren al kaalgevreten carrosserie, had er wel plezier in en stelde zyn thans geëxporteerd naar België, Het was een totaal onluisterd vehi- voiture ter beschikking. Hy werd de Spanje en Zwitserland, kei, dat voor ons stond. eerste klant. Het „Hollandia-dak" °m zich geheel te kunnen specia- Toen we het overgebleven deel van werd geboren. En een overeen- liseren, werd in 1965 vrijwel geheel het dak zagen wapperen, beseften we komst: gratis medische hulp tegen gestopt met het bouwen van carros- eigenlyk pas goed, hoe dun het sta- gratis onderhoud wagen. De huis- serieën. Het inbouwen van die daken len schild Ls, waarmee de automobilist arts trok aan het langste eind. Hy De montage-af deling in het I houdt vrywel gelyke tred met de zich iedere dag in de verkeersstryd leeft nog. En de Vermeulens zyn zei- verkoop van auto's. In de maanden waagt Grootste We hebben dit trieste spektakel dezer dagen kunnen aanschouwen, bij een bezoek aan een van de fabrie ken van Vermeulen Hollandia N.V., een firma, die zich op de borst slaat als de grootste schuifdakenfabrikant van Nederland. Voor meer dan ne gentig procent worden die schuifda ken al of niet elektrisch te be dienen in nieuwe auto's geplaatst. De autofabrikanten zijn niet zo be zeten van schuifdaken als stan daard in de wagens. Dat betekent immers meteen een verdubbeling van het aantal modellen. Daarom wordt zo'n open dakje .neestal als extra ac cessoire bygeleverd. Via de dealer. Uiteraard tegen betaling van idem zoveel honderden guldens. Maar het is een grote vraag of het goedkoper zou kunnen, wanneer de wagen met schuifdak van de fabriek zou k: en. Een fabriek als Venneulen Hol landia N.V. büvoprbeeld (met vesti gingen in Haarlem, Oudenbosch, ,T. 1 Kampen, Venlo en Antwerpen in Nieuwe grondstoffen zyn voor de totaa, meer dan 200 werknemers) automobielindustrie noodzakelijk om j heeft de besrb'kVriv.g over de mo- een van de acuutste problemen op te dernste, geheel aangepaste appa- lossen. Deze verklaring komt van de I ratuur. En beschikt over een er- varing, opgebouwd in de driekwart heer E. M. Cole, de hoogste baas van eeuv) dat de fabrlek nu bestaat. 's werelds grootste autofabriek: Ge- Niet. dat altyd alleen maar schuif- neral Motors. Er zyn reeds belang- daken zyn ingezet. De grootvader rijke vorderingen gemaakt, maar vol- van ^wee directeuren van nu be- ™,,c. 4 x i gon met een wagenmakerütje in gens de heer Cole moet het tempo Haïrlem. HU was in de eerste plaats worden versneld. houtbewerker, die handkarren, bak- By dat zoeken moeten voorrang kerswagens en kruiwagens bouwde, krügen: En zich ook bezig hield met répara tie van wagens. In de jaren twintig een grondstof, die sterk is, maar le8de h« zioh met ziW zoon echtel' ook zo zacht, dat zij de inzittenden bij een krachtige botsing geen ern stig letsel veroorzaakt, een grondstof, die geschikt is om temperatuurverschillen van 35 tot 1200 graden binnen een tijdsruimte van enkele seconden te weerstaan met een minimum a an uitzetting. Het zou de volledige verbranding van uitlaasgassen kunnen bevorderen, een grondstof, die in staat zou zyn haar oorspronkelyke vorm weer aan te nemen b.v. na vervorming bij een ongeluk. Hierdoor zouden re paratiekosten van auto's aanzienlyk lager kunnen worden, een nieuwe hittebestendige lege ring, die een rendabele fabricage van turbinewielen van hoge kwaliteit mo gelijk maakt. Juist die buitensporig dure wielen vormen het voornaamste bezwaar tegen het op de markt bren gen van turbine-auto's. Ford heeft ne leden van de sub commissie van het Amerikaanse Huig voor openbare gezondheidszorg een prototype van een auto getoond, waarvan de 'Uitlaatgassen praktisch volledig onschadelijk zijn. Leden van de commissie gingen naar buiten om de dampen in te ademen en onder vonden daaiwan kennelyk geen slechte gevolgen. Herbert L. Misoh. vice-president van Ford voor ontwikkeling, zei dat het prototype echter zo'n hoog brandstofverbruik heeft dat de pro- d-uktie nu nog met overwogen kan worden. Het .s ook niet te schatten wanneer wèl. Fred Bowditoh van General Mo tors waarschuwde de commissie, dat als het mogelijk is de uitlaatgassen onschadelijk te maken de kosten van auto's daardoor mogelyk met 10 pro cent zuilen stijgen. den ziek Octrooi ingebouwd. Dat neemt echter niet weg, dat het produkt toch büzonder arbeidsintensief blijft. Veel moet met de hand gebeuren. En we zeiden het al, om dat te zien is een trieste zaak. Nu Ja, zo erg ife het ook weer niet. Alles komt keurig vo^~ elkaar. De spuit er over en men ziet niets meer van de ellende. Het moet im mers eerst een rommel worden voor kan worden opgeruimd. Het eerste octrooi werd spcedlg gevraagd. En er zouden er nog ve- dat het grootste aantal nieuwe wa gens wordt gekocht, valt dus ook de piek bü Hollandia. In Ouden bosch kan zy er zo'n vüftien per bij de Stichting V.AJM .in Voorscho- Nieuwe uitgaven Handboek voor de bromfietstech niek, deel I en deel II, verschenen dag inzetten, in Haarlem ongeveer twintig. De onderdelen, die daarvoor le volgen. In de oorlog lag het be- nod, 2ij worden in 0udenbosch drfjf nagenoeg stil. Daarna werd ,n de fabricagehal vervaardigd. Maar daar zijn soms leegloopuren. Uren, dat de machines ongebruikt zouden staan als er geen onderdelen werden gemaakt voor landbouw machines of autofabrieken. Maar dat gebeurt alleen om de machines bezet te houden. een nieuw begin gemaakt. Aanvan- kelyk met de carrosseriebouw, pas in 1949 kwamen de daken weer aa^ dp beurt. In Haarlem groeide hèt be drijf toen snel uit zyn jasje. Er kwa men vestigingen bü in Oudenbosch, Kampen en ook in België. Voor het eenvoudiger in te bouwen vouwdak werd een net van 21 over geheel Np- derland verspreide inbouwstations opgebouwd. Hollandia-daken worden urote vraag En dat kan snel voorby zün, want de vraag naar schuifdaken wordt volgens Vermeulen Hollandia steeds groter. Dan moet de produk- tie meegroeien. Deze produktiestij- ging valt samen met de sterk stij gende arbeidskosten. Daarom moest worden gezocht naar wegen tot gro tere rationalisering. Teneinde dit te bereiken, werden geheel nieuwe con structies ontwikkeld. Het gevolg daarvan is, dat op vrywel alle auto's standaard-daken kunnen worden ten. (Resp. f 11,25 en f 13.75, vragen boek je f2.70). „wy zyn er van overtuigd, dat dit handboek voo- de bromfietstechniek niet alleen zal worden gebruikt by de studie voor het examen vakbe kwaamheid 'A Bromfietsmonteur, maar ook door de reeds jaren ge vestigde vakman en de geïnteres seerde leek" zegt de 'stichting Vak opleiding voo»- het Automobiel-, Mo torrijwiel- en aanverwante Bedrijf „V.A.M." ln Voorschoten ln het voor woord tot bovengenoemde boeken. Daarin wordt op zeer uitvoerige en overzidhteiyke wijze de techniek van de bromfiets beschreven. Gezien de vaak duideiyk merkbare wyze, waarop bromfietsen zün „behan deld" door vooral jongelui, moet er een levendige belangsteling voor de technische bromfietsmaterie bestaan. In het eerste deel worden de motor en de carburetie doorgenomen, in deel n vindt men de transmissieor ganen, het frame, de remmen en de elektrische installatie. Voor de lief hebbers een boekje om van te water tanden. Vele automobielen zijn de laatste maanden een flink stuk duurder ge worden Het begon in september met Volkswagen (niet minder dan 9.4 procent) en voorlopig de laatste was BMW. die aan het begin van deze maand de prijzen definitief 6.2 pro cent omhoog duwde. Dit laatste merk had in verband met de „zwevende" koers van de Duitse koers in okto ber al een pryscorrectie van 3 pro cent toegepast met de mededeling, dat dit nóg niet het einde betekende. Dat is dan nu vastgesteld op ruim zes procent. Een klein voorval is tekenend voor de noodzaak van deze prijsverhogin gen, die door de fabrikanten en im porteurs beslist ongaarne zijn door gevoerd. Meteen nadat VW in okto ber het spits had afgebeten stap ten de controleurs van het ministe rie van Economische Zaken bü Pon in Amersfoort binnen. Men kan er van verzekerd zijn, dat zü de cU Na Volkswagen volgden vele ande re: Audi, Mercedes, en General Mo tors. En het ging niet alleen om de Duitse tak van het G.M.-concern. Naast de Opeis gingen, ook de Vaux- halls in prys omhoog. British Ley- land heeft het voorbeeld af gevolgd. Ford zal voor zijn Duitse en Engel se lyn wel niet kunnen achterbiy- ven. En het ligt in de lUn der ver wachtingen, dat Fiat de enorme kos ten van de stakingen niet zal kun nen opbrengen en ook de prijzen nog wat zal moeten opschroeven. Waarom zyn die autopryzen in eens zo fors gestegen? Wanneer men het prijsverloop van de automobielen van de laatste jaren eens nagaat dan kan men rustig stellen, dat de auto's in die tyd niet of nauweiyks duurder zün geworden. Alles steeg in prys, maar niet de auto's. Toch had den de fabrikanten ook in deze branche te kampen met stagende kosten in vorm van hogere lonen, fers grondig hebben bestudeerd. Het kortere werktyden, zware sociale feit, dat er daarna van die zijde lasten, kostbare investeringen en niets, maar dan ook helemaal niets kwalijke gevolgen van arbeidsonrus- meer is vernomen bewijst wel, dat ten. Maar dat alles kon min of meer men geen bezwaar kon maken tegen worden opgevangen door vergro- die prysverhoging. te omzetten. Toen vorig jaar in Uiteriyk is er voor het komend jaar weinig veranderd aan de mo dellen van General Motors' Cadil lacs. Op de foto de Fleetwood Broug ham. De verfyningen, die aan dezt kastelen op wielen zyn aangebracht betreffen prestaties, comfort en be dieningsveiligheid. Cadillac brengt ir 1970 de grootste automotor uit de huidige wereldproduktie op de markt: een 8,2 liter V8 motor, die 405 Ipk ontwikkelt Deze kracht bron is bestemd voor het Eldorado model De Cadillac-koper heeft de keus uit niet minder dan 21 kleur combinaties voor de carrosserie en 167 combinaties voor de binnenbekle- ding. Als hy daaruit geen keus kan ma- ken, heeft General Motors nog wel ^rmanaam'öok alle patenten, al het 1 meer van die aardige wagentjes ln jg aateriaal en alle installaties overge- voorraad. Zo is de Oldsmoblle serie f nomen. _a In Bremen worden van nu af ge produceerd: de Gogogmobil van 250 tot 700 cc, alsmede de Glas van 1000 lot 1700 cc en de 2.6 zowel als de 1 1 V 8 met Frua-carrosserle. Goggoinobil nu bij Lloyd in produktie tref BMW heeft de gezamenlyke pro- Ta luktie van de Glas-auto's aan de tot ivi Ie Düsseldorfer Wewag-groep beho- jte ende Lloyd-Motorenwerke in Bre- 'ra oen verkocht. De motorbewerkings- j nachine en het onderdelenmagazijn evonde zich al in Bremen. De co 'erkoop van wagens geschiedt vla de vi 4oyd-service, Lloyd heeft behalve de voorraad Zo is de Oldsmobile serie met een nieuw model uitgebreid, de Cutlas Supreme Holiday Coupé een hele mondvol voor een zeer comfor tabele slee. Buick-serie, die volgens de bekend- ondergaan. Wel is er nog meer aan- Buick-modellen worden thans met biedt by een zydelingse botsing De Deze karakteristiek kan men ook makingen voor het komende jaar dacht aan de veiligheid besteed. Om een stalen dwarsbalk in de deuren grotere modellen (voor ons: de nog toepassen op de modellen van de slechts geringe wüzigingen hebben één voorbeeld te geven: alle compact uitgerust, die extra bescherming grotere modellen) hadden dat al. Duitsland de btw werd ingevoerd hebben de fabrikanten die strop opnieuw voor eigen rekening geno men, Nog steeds groeide de afzet van auto's. De kleinere winsten werden derhalve gecompenseerd door de gro tere aantallen. Maar er komt een punt, dat die omzet niet voldoende meer groeit om de wassende onkos- tenstroom binnen de dijken te kun nen houden. Dat punt was dit na jaar bereikt. De revaluatie van de Duitse markt was de druppel, die de pry zenemmer deed overlopen. Het maakte, dat dat automensen ineens een flinke stap over een onaangena me drempel moesten nemen, die psy chologisch wellicht wat gemakkelij ker te verteren was. Immers, de autopryzen zün niet voor de grap veelal vlak onder een duizendtal geprijsd. Dat is niet alleen in het psychologische vlak een drempel voor de potentiële koper, het is een praktische drempel, waar van vele bedrijven gebruik maken. Zy bepalen, dat hun functionarissen tot zoveel duizend gulden mogen besteden voor een auto. Daarom gaat het Opel zo aan het hart, dat die Rekord nu juist weer over de ze venduizend gulden is getild en ziet BMW met bloedend hart toe, dat zün goedkoopste auto toch ook bo ven de tien mille is geklommen. Zo zou men meer voorbeelden kunnen noemen. Doordat vele concurrenten mee omhoog moesten is er in de po sitie ten opzichte van elkaar niet veel veranderd, maar het heeft wel tot een zekere verschuiving aanleiding gegeven. En er zUn lachende merken. Die tot nu toe nauweiyks of geheel niets aan him pry zen hebben moeten doen. De Franse merken kanden zelfs profiteren van de devaluatie van de franc. Maar tn eigen land hebben Renault, Peugeot en Cttroën wel prysverhoglngen moeten doorvoeren. Het is de vraag of dat niet binnen afzienbare tyd zün weerslag zal heb ben op de Nederlandse pryzen. Ook sommige Japanners hebben door de z.g. Kennedy-ronde iets aan hun pryzen kunnen doen. Maar byster veel was het niet. Alleen maakt het ten opzichte van de prysverhoglngen van andere merken een gunstige in druk. Dat is ook heel wat waard. Maar of dat nu de echte doorbraak van de Japanners teweeg zal kun nen brengen moet worden afgewacht. Wy verwachten eerder, dat men bin nen afzienbare tyd wel weer is ge wend aan die hogere pryzen en het oude beeld zich wel zal herstellen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9