Extra verhoging ow en aww in '70 Indonesië in '71 naar de stembus Stilstaan is er niet Veel doden in kerstverkeer INET-DE JONG BESLUIT: Koningin in kersttoespraak emeenten uiten ezwaren tegen Jannen Schut „Zekering'1 Stichting Uvrij-ufree opgericht 1969 JRDAG 27 DECEMBER 1969 LE1DSCH DAGBLAD Grootmoeder en vader zijn gelukkig. Een lachende Koningin Juliana en een ook al zeer vrolijk di- kijkende mr. P. van Vollenhoven verlaten het Academische Zie kenhuis in Nijmegen, waar Prin ses Margriet is bevallen HAAG (GPD) —Het kabi- eft m beginsel besloten tot een verhoging van de aow/aww per ari. De regering heeft nog niel meedelen in welke mate de il stijgen. Maar de inhoud van verwachten wetsontwerp zal niet afwijken van het SER- Daarin wordt een extra ver van 3 procent en invoering m vakantiebijslag van 3 pro- roor aow-trekkers in de loop 70 aanbevolen. verhoging van de aow/aww Oor het kabinet een moeilijk In het komende jaar zal de ex- rhoging ten dele worden ge- ierd door middel van een pre- hogtng van 0,4 procent. Dat is aar niet helemaal voldoende, moeilijkheden levert dit voor de bmende jaar toch niet op. In loet echter de financiering ond worden gemaakt door een premieverhoging, die door de Ier, pordt geraamd op 0,5 procent Ie aow en 0,1 procent voor de Andere sociale voorzieningen in dat Jaar echter een pre- te jging van 0,7 procent vergen, in 1971 bovendien de omzet ing flink omhoog moet. in het kabinet een beginselak- is bereikt, is ook een techni- ormule gevonden voor de ge- van een extra-verhoging van v voor de ambtenarensalaris- len verhoging van de aow is ijk van invloed op de hoogte et z.g. franchisebedrag, waar- gé n pensioenpremieverhaal vindt Momenteel is dat be- 5.136 per Jaar. Igezien het kabinet woensdag ir> iele dag de aow-kwestie heeft HAAG (ANP) De Vereni- van Nederlandse Gemeenten de nieuwe maatregelen van er Scnut van Volkshuisvesting iimtelijke Ordening voor het deel met instemming begroet, istemming geldt evenwel niet Ie nieuwe richtlijnen inzake de sing van de woonruimtewet. aldus de VNG, een maatregel el bijzonder diep ingrijpt in oning t oewijzingsbeleid bezwaren van de VNG spitsen ooral toe op de omstandigheid gezinssamenstelling en de eco- che gebondenheid niet meer in irking mogen worden genomen, ame in de grote gemeenten, die ltijd kampen met een ernstig gtekort, is het noodzakelijk een ief woonruimtebeleid te blijven Ook de belangen van stads- ng en -reconstructie en de roming spelen daarbij een be- jke rol. minister was. aldus de VNG, eze bezwaren op de hoogte ge- nadat onze verenigingscom- voor volkshuisvesting en ruim- ordening het concept van zijn Ijnen had behandeld. De con- van de commissie was. dat een ale toepassing van de nieuwe ijnen op alle gemeenten, onge- de plaatselijke woningsituatie, antwoord zou zijn, terzij een Hjke ontsnappingsmogelijkheid 'orden ingebouwd. )e Franse schrijfster Louise de 1 irin is gisteren in haar woning errieres le Buisson, bij Parijs, ïden, Zij is 67 jaar geworden, e de Vilmorin is lang bevriend ïst met André Malraux, de mi- van Cultuur onder president laulle. laatste jaren is zij voor de tv Ireden om verhalen te vertellen men met de zanger Guy Beart. besproken is een oordeel over de cao voor de groot-metaal andermaal uitgebleven. Het akkoord is echter onlangs in gediend bij het loonbureau van so ciale zaken, zodat het kabinet nu wel gedwongen is om snel te beslissen. Na een termijn van drie weken kan namelijk niet meer worden ingegre pen, tenzij een verlenging met drie weken plaatsvindt en tegelijkertijd het college van „wijze mannen" de loonadviescommissie wordt ge raadpleegd. Over dit punt zal het kabinet in de vergadering van 2 januari beslissen. tV Zaalhandbal Het deze keer n.'et zo sterk bezette internationale kerst-zaalhandbaltoemooi, dat dit jaar in de Bernhardhal en de nieuwe sporthal Catharijne in Utrecht werd gehouden, heeft een groot Utrechts succes opgeleverd. Voor het eerst sinds vijftien jaar zegevierde zowel bij de dames als bij de heren een club uit de Domstad. Bfj de heren werd Attilla, dat in de finale met 75 van stadgenoot UD won, eerste, de hoofdprijs bij de da- rr.es was voor Athleta. (Van onze correspondent) DJAKARTA (GPD) De kogel is door de kerk. Het staat nu vast, dat in Indonesië in 1971 algemene verkiezingen wor den gehouden, overeenkomstig het desbetreffende besluit van het voorlopige volkscongres. Het goedkeuren van de kieswet en de wet op de samenstelling der vertegenwoordigende licha men door het parlement is nog slechts een formaliteit, nadat in de betrokken parlementaire commissie de regering een be slissende overwinning had behaald. Van het straks 500 leden tellende parlement zal éénvijfde deel worden benoemd en deze zetels zullen worden bezet dooi de strijdkrachten en de z.g. functionele of karya-groeperingen (arbeiders, boeren, studenten, journalisten, geestelijken enz.). zingenbijzonder geslaagd zijn en dit argument heeft ongetwijfeld de door slag gegeven. De bepaling dat alleen bestaande partijen mogen meedoen, betekent dat er van partijvernieuwing in In donesië geen sprake is. Alle partijen zijn thans in het kabinet vertegen woordigd, met uitzondering van de onbetekende islamitische „Perti" en de linkse „Partai Moerba". Deze laatste is niet meer in de regering vertegenwoordigd sinds minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik de ze partij vaarwel zei. toen zij zich verzette tegen investering van buiten lands kapitaal. In de geschiedenis van Indone sië zijn tot nu toe slechts tweemaal algemene verkiezingen gehouden, nl. in september 1955 voor het parle ment en in december 1955 voor de constituante. Beide lichamen werden resp. in 1959 en 1960 door Soekarno naar huis gestuurd. Uit die verkie zingen waren vier grote partijen naar voren gekomende islamitische „Masjoemi", de „Partai Nasional In donesia", de conservatief-islamitische „Nu" en de „Partai Kommunis In donesia". Van deze partijen werden resp. de Masjoemi in 1960 door Soe karno en de PKI in 1966 door Soe- harto verboden. Aan de komende ver kiezingen zal weliswaar de Partai Moeslimin Indonesia deelnemen. Masjoemi-leiders zullen niet op de kandidatenlijst van de partij voor komen, want het leger heeft hun hun aandeel in de opstand in West- Sumatra van 1958 nog niet vergeven. Wat links betreft is de enige keus de Partai Moerba, die het grote ge luk heeft gehad dat zij begin 1965 door Soekarno onder druk der com munisten werd verboden. De PKI had er namelijk lucht van gekregen, dat Moskou bereid was de Moerba als arbeiderspartij uit te nodigen waar nemers te zenden naar een commu nistische topconferentie, als de PKI in navolging van Peking daar weg bleef. Welnu, dit verbod door Soe karno gaf Soeharto de gelegenheid de Moerba in ere te herstellen. Bo vendien is de partij niet marxis tisch besmet: zoals bekend is het marxisme uit den boze in Indone- In deze benoemingen is door dezp kieswet voorzien, omdat indertijd de staatscommissie die zich hiermee be zighield, er een „ingebouwde zeke ring" in zag voor een niet denkbeel dige communistische stembuszege. Bovendien is deze bepaling volledig in overeenstemming met de in Indo nesië erkende politiek-sociale functie van de strijdkrachten, naast hun conventionele functie. Het gevaar van een rode stembusoverwin ning bestaat 'weliswaar niet meer, maar de aanwezigheid van de strijd krachten garandeert, dat er niet aan de grondwet zal worden ge tornd. noch aan de zgn. „Pantjasi- la", de filosofie van de staatseen- heid. Voor een eventuele grondwets wijziging is een tweederde meerder heid vereist en men is nog niet ver geten, dat in de in 1955 ge kozen constituante de islamitische partijen ijverden voor een op de is lam gefundeerde staat en daarbij het zg. pantjasila-blok tegenover zich vonden. Het oeverloze debat leidde dan ook tot het decreet van president Soekarno van 5 juli 1959, waarbij de constituante werd ont bonden en de terugkeer van de grondwet van 1945 werd geprocla meerd. De aanneming van de kieswet moet zeker op het conto van presi dent Soeharto worden geschre ven. Enig tijd geleden riep hij de partijbesturen bij zich om hen voor al duidelijk te maken, dat hij als goed mandataris van het volkscon gres zich verplicht achtte uitvoering te geven aan de besluiten van dat zelfde volkscongres. De politieke partijen hebben bij deze consultaties nauurlijk wat tegengestribbeld, maar aangezien zij alle de regering Soeharto steunen, was de uitslag niet moeilijk te raden Inmiddels was de regering reeds met de voorberei dingen voor de verkiezingen begon nen, met de uitvoering waarvan het ministerie van Buitenlandse Zaken is belast. De vastberadenheid waarmee de regering deze verkiezingen wenst door te zetten, moet niet op het vlak van de binnenlandse politie wor den gezocht, maar op dat van de bui tenlandse. Immers, voor het demo cratisch „gezicht" van de regering- Soeharto zou het houden van verkie- zoveel stemmen bij de verkiezingen veroverdeNiettemin behoorde de Moerba tot de voorstanders van uitstel der verkiezingen teneinde de uitvoering van het vijfjarenplan niet in gevaar te brengen. Deze voorstan ders van uitstel hanteren ook het ar gument van de hoge kosten die de verkiezingen met zich mee brengen, nl. 200 miljoen gulden. Hoofdredac teur Mochtar Loebis van het dagblad „Indonesia Raya" ging zover om te stellen dat niemand een traan zou laten over zulk een uitstel. Hier tegenover staat de verklaring van een der partijen, dat het volk nu reeds reikhalzend naar de verkiezingen uitziet. DEN HAAG (ANP) H.M. de Ko ningin heeft op eerste kerstdag de volgende toespraak uitgesproken: In de binnenstad van Zioolle zijn in de kerstnacht enkele hui zen door brand verwoest. De schade wordt op een half miljoen gulden geschat. De brand is ont staan in een bar. In een oogwenk stond het pand in lichterlaaie. Een voor het huis geparkeerde personenauto vloog in brand, waarna het vuurwerk oversloeg naar de overkant van de straat, waar enkele oude woorihuizen waren samengevoegd tot opslag ruimten voor een groothandel in galanterieën. Er ontstond een enorme vuurzee. De Zwolse brandweer bestreed de vlammen met groot matèrieel en had de brand 's ochtends vroeg onder controle. AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam is opgericht de stichting Uvrij-ufree, die zich ten doel stelthet bevorderen en verdedigen van de vrijheid, waar dit nodig en mogelijk is. Hulpverlening aan een leder ongeacht nationaliteit, leef tijd, ras, kleur, sexe, godsdienst, po sitie. reputatie of inzichten, woon- of verblijfplaats die in strijd om vrijheid hulp nodig heeft, valt onder de doelstellingen van Uvrij. Voorzitter van de stichting is de heer André Schmidt uit Amsterdam, die bekendheid kreeg door zijn be moeienissen met twee buitenlanders, die een klacht bij de justitie indien den over vermeende mishandeling van buitenlanders bij de vreemde lingendienst van de Amsterdamse politie. In het bestuur heeft voorts zitting mevrouw M. L. Domela Nieu- wenhuis. de andere zeven plaatsen zullen worden bezet door jonge men sen onder de 30. Aan het comité van aanbeveling hebben reeds hun me dewerking toegezegd de Tweede Ka merleden P. Dankert (PvdA) en H. Wiebenga (PSP), de Amsterdamse advocaat mr. D. de Jong en de beeldende kunstenaar Jean Paul Vroom. De stichting Uvrij onder houdt onder meer contacten met amnesty international in Engeland en Nederland. „Graag wil ik aan ieder die dit hoort op deze kerstdag van harte het allerbeste toewensen voor zijn of haar persoonlijk leven. Ik verkeer in de heel bijzondere situatie, dat mijn man en ik vanmorgen de grootouders zijn geworden van een lief klein ste vig gezond en welschapen jongetje Het is voor ons de vijfde keer dat we dit beleven en het ziet er naar uit dat het niet de laatste is. Maar dit overkwam ons nog niet eerder op de vroege kerstmorgen. En nu dit ook samenvalt en het is al een poos bekend dat het min of meer zou sa menvallen met het jaarlijkse mo ment waarop ik iets pleeg te zeggen wat uit mijn hart komt. zou ik u graag doen delen in deze gedachte. Het is een geweldig moment als je het meemaakt dat iemand ter we reld komt. Evenals 't dat is wanneer iemand uit deze wereld uittreedt. In eens verzinkt al het andere in het niet naast deze zaken van leven en dood. We verkeerden zelf in de hoog spanning die daartussen kan ont staan, in de moeilijke eerste dagen van ons tot op vandaag jongste klein kind Constantijn. Ons bestaan ver breekt zich temidden van ontelbare tegenstellingen en spanningen. Het is strijd, het is vechten. Iedereen denkt vroeg of later soms dat hij daaraan zal bezwijken, maar stilstaan is er niet. We moeten steeds verder nieuwe oplossingen zoeken. Uitziend naar ons ware doel. Het leven zal het altijd winnen van de dood. Het wint het over de dood heen. We behouden het leven omdat het ons is gegeven, een kerstge schenk, onvervreemdbaar Maar dat leven is iets wonderbaarlijks. Ook dit begrip is met geen enkel woord weer te geven. Het leven is daarbij ook zo teer en kwetsbaar, dat van onszelf en dat van ieder ander. Maar alle leven kan gedijen, groeien en zijn bestemming halen als het door ons wordt herkend en we er stil van wor den en we er heel onze toewijding aan geven. Het is een ongrijpbaar geschenk, trachten we er iets van te pakken om het vast te houden, dan verpakken wij het graag plechtig in een fraai omhulsel, bergen het veilig op en vergeten het dan weer. Zo kan het dagelijks bestaan dan ongehinderd verder draaien en wer velen en in wezen toch een sleur zijn. Ondanks alle problemen en con flicten verandert er dan toch voor ons niets wezenlijk, want het won der is dan veilig weggeborgen. Uit het oog uit het hart, en met het wonder te verkeren is eigenlijk zo gevaarlijk. En zoiets zijn waardoor je jezelf zou kunnen verliezen en toch zou je alleen Juist dat verloren heb ben wat er je blokkeerde, je belette waarlijk mens te zijn. Met Kerstmis wil het wonder naar ons doorbreken in alle volheid. Laten we dat niet vergeten, achter al die kerstverpakking, temidden van da» oerwoud van versierde sparren. Ook een kerstrede kan men tot de uiterlijke aankleding rekenen, hoe wel ik steeds poog daarmee juist te helpen de omhulsels opzij te schui ven. Toch ben ik er niet zeker van dat we op den duur met zo n vaste jaarlijkse gewoonte niet ook in een sleur terecht komen, en overweeg daarom ernstig de dingen die ik op 't hart heb en die ik graag wil uiten, voortaan soms met Kerstmis, maar soms ook by een andere gelegenheid te zeggen. Ja, met Kerstmis zou je moeten begrijpen wat het is om jezelf te ver liezen en om je terug te vinden in je oorsprong, in je bestemming en in je onverbrekelijke lotsverbondenheid met heel de mensengemeenschap. Dat we hier en later thuishoren in het leven waarvoor mens en mensheid bedoeld zyn. De dichter zegt dat het een dage lijks wondei- is te leven en elk ont waken een verryzenis. Ik wens u goe de dagen, nu en in heel het komen de jaar". LEIDEN ANP i Tijdens de kerstdagen zijn tal van ménsen ge- De Moerba zegt nu twee miljoen leden te tellen, hetgeen niet onaar dig is, als men bedenkt dat de PKI er drie miljoen telde en tweemaal dood bij verkeersongelukken. In Amsterdam vielen drie slachtoffers. Op een voetgangersoversteekplaats werd een 78-jarige mevrouw door een auto geschept. Later overleed zfj in het ziekenhuis. De auto werd in beslag genomen. De 72-jarige heer J van der Wal werd by het weg rijden met zyn wagen door een an dere auto gegrepen. De heer Van der Wal en zijn 74-jarige echtgenote kwamen hierbij om. De politie heeft ook deze zaak in onderzoek, omdat de andere auto nog enkele honder den meters is doorgereden na de aanrijding. Om half vier op de ochtend van de tweede kerstdag zijn drie Ame rikaanse militairen op Ryksweg 2 ter hoogte van Kerkwijk van de weg geraakt en verdronken. De wagen slipte en kwam op de kop in een sloot terecht. Gisteravond kwamen op de Maas route bij Drunen twee auto's met el kaar in botsing De 53-jarige maga zijnbediende C. Mekes uit Loon op Zand kwam hierbij om. Bij dit on geluk hepen twee mensen ernstige verwondingen op. Het ongeval ont stond, doordat de heer Mekes te laat een tegenligger zag Op de rijksweg Zwolle Hoevelaken kwamen gisteren twee mensen om bij een verkeersongeluk. Vijf andere in- zitfcenden van de personenauto, die met een snelheid van 120 kilometer in de middenberm terecht kwam en enkele malen over de kop sloeg, j werden licht gewond. In Goirle werd gisteravond een I 32-jarige autobestuurder gedood toen hij op een tractor met aan hangwagen inreed. In Vaals raakte gisteren een wa gen een lantaarnpaal. Een inzittende stierf. Twee anderen raakten licht gewond, één ernstig. De 6-jarige Peter van der Grande uit Vierlingsbeek stak gisterochtend plotseling over en werd aangereden. Het jongetje was meteen dood. In Smilde kwamen twee achter elkaar rijdende auto's op de rijksweg frontaal in botsing met een tege moetkomende vrachtwagen. De be stuurder van de vrachtauto is waar schijnlijk als gevolg van overver moeidheid op de linkerweghelft ge komen. Een 37-jarige beroepsmilitair uit Assen werd by dit ongeluk gedood. In zijn auto zaten ook zijn vrouw en drie kinderen, die met ernstige wonden naai- net ziekenhuis werden gebracht. In de nacht van eerste op tweede kerstdag kwam in Rotterdam een 22-jarige winkelbediende om het le ven. Zij zat in een auto naast de be stuurder, toen deze slipte en tegen een lantaarnpaal reed. In Staphorst verongelukte gister avond een 18-jarige jongeman toen zyn bromfiets door een auto werd geschept. Op de dag vóór Kerstmis zyn in Nijkerk twee mensen gedood, toen hun alto werd gegrepen door de sneltrein Amersfoort-Zwolle. De be stuurder en zyn 10-jarig zoontje kwamen om op een overweg met knipperlichten De lichtinstallatie werkte normaal.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7