Bere- kuil in Den Burcht Witte Singelplan niet uitvoeren STADSSCHOON: de regels en het spel Winkelfunctie city moet worden bekeken LUISTER RIJK IDEE: Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald zeró óchryven Te klein Wandelpark Terrein A.Z. GOUD v. d. Water ZATERDAG 27 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA LEIDEN Onlangs is in deze rubriek de vraag gesteld: wat kan er met Den Burcht gebeuren om er een aantrekkelijke en daar door meer bezoekers trekkende toeristisch attractie van te ma ken? Nu is uit de lezerskring een antwoord gekomen en ik moei zeggen, dat het een luisterrijk idee is, zeker na het zien van d( tekening, waarin Joop Walen kamp het idee uitwerkte. Dei Burcht als berekuil! Stelt u ziel eens voor. Het idee is afgekeken van Bern waar in een oude fortificatv eveneens beren spelen, die dag- in-dag-uit publiek trekken. He voordeel van beren is. dat ze ii de zomer en in de winter in d openlucht kunnen verblijven. Den Burcht is een fortificatv uit het begin van de twaalfdf eeuw. die elk jaar door enige dui zenden in de historie geïnteres seerden wordt bezocht. Gericht toeristenbezoek dus, zoals Leiden dat eigenlijk uitsluitend kent, af gezien van de badgasten van de kust op slechte zomerdagen. Lei den ontbeert een attractie voor iedereen, die doorlopend bezoek trekt. De beren zouden hier in derdaad verandering in kunnen brengen. Vooral als je je voorstelt, dat in de historische omgeving van Den Burcht een aardige entourage kan worden gemaakt. Het plein lijkt geschikter voor het houden van een antiekmarkt of iets der gelijks, dan voor een terras, om dat de zon er weinig komt. Zitjes kunnen bovenop de fortificatie worden gemaakt, waar men een machtig uitzicht heeft op de bin nenstad. o.a. stadhuis ook op de tekeningen Hooglandse kerk Ondanks de plannen die be staan om in het te restaureren Herenlogement een muziekschool onder te brengen, blijf ik de voor keur geven aan een horeca-spe- LEIDEN Prof. Bakhuizen van den Brink (die zelf nauw betrokken is geweest bij de bouw van het nieuwe Diccanes- senhuis) heeft, zoals wij in het Leidsch Dagblad van 9 decem ber j.l. hebben kunnen lezen, in het Leids Universiteitsblad ->en reeks van bezwaren tegen de nieuwbouw voor de A-facul- •eiten aan de Witte Singel opgesomd, die zo groot zijn, dat men T:ich zal moeten afvragen of hier niet sprake moet zijn van ..beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald". Zelf meent hy, dat zijn artikel tebliotheek en het prentenkabinet, laat ingaat tegen de dubbele hoog bouw. r--aar zegt niet waarom hij zijn bezwaren niet eerder heeft ont vouwd. Dat is evenwel van minder belang als wij zouden moeten aan nemen. dat architect en bouwcurator toch niet bereid zullen zijn om enige aandacht aan bezwaren te schenken die de verwezenlijking zouden kun nen verhinderen van een ontwerp, dat vermoedelijk aan de architect eer -rewe'dige bsvredigin? 'che'kt en waarvan hy verwacht kan heb ben da* iet algemene instemming zou vinden. Terwijl tot nu toe de tegen het Witte Singelplan aangevoerde be doordat die daarin zijn opgenomen, kan nu tevens worden vermeden. De bibliotheek kan verrijzen op een zover van elk ander bouwwerk ver wijderde plaats als de veiligheid van haar kostbare inhoud vereist, en daarby in een omgeving waarin zo veel mogelijk rust en stilte heersen. Het prentenkabinet zal evenwel een evenzeer veilig gelegen gebouw in de binnenstad moeten krijgen omdat het een der vele Leidse musea is. wel- ke zich daarin bijna zonder uitzon- mooi het steenschuur dering bevinden. Over ruimte voor wi, men gouden Daarom vil ik de parkeren zal men zich op een ter- aandaeht vestigen op een uitgestrekt rein als ik op het oog heb. geen zor- tenïln de nabijheid van Kore- gen behoeven te maken vaarstraat en Levendaal, een gedeel- Wanneer men met een verzet te- ,a|t recds gesloopt en voor het ove- gen het Witte Singelplan met enige I te saneren stadsdeel, dat kans op succes zou willen trachten aan de zuldkant begrensd wordt als eenmaal de Noord-Zuid-verbin- ding tot in de Meren wijk is doorgetrokken, en op de Lange- gracht aansluiting aan de West- Oost-verbinding is verkregen, maar dan is te verwachten dat de niet bijzonder brede Hooigracht een der drukst bereden straten van Leiden zal worden, zodat het in- en uit rijden van veel auto's bij de Ir Driessenstraat hinderlijk voor het verkeer zou kunnen worden. Uit tal van richtingen komt over de Jan van Houtbrug verkeer in de binnnenstad. en dat zal in de nabij heid daarvan een parkeergarage moe ten vinder» Als een geschikte plaats daarvoor is gedacht aan de Garen- markt. maar een bezwaar is. dat dan het nog steeds niet voltooide plein voor een groot deel aan een parkeer garage ten offer zou moeten vallen. Ook de doorkijk naar een bijzonder de verwezenlijking ervan alsnog te fdzaak op de vrees voorkomen, zou dat toch van de al- zwaren in berustten, dat de enorme toren een storende achtergrond in de stad zou vormen, en dat een plaats was ge kozen die wel heel ongunstig voor het wegverkeer was gelegen, komen nu zeer grote bezwaren voor de dag die het ontworpen gebouw zelf be treffen. Een particuliere ondern°ming zal geneigd zijn te voorkomen, dat voor haar een project word lereerst daarbij belanghebbenden, de hoogleraren en hun mewerkers, moe ten uitgaan. De bevolking van Lei den zou niet veel meer kunnen doen dan daaraan haar adhesie te betui gen. door de achterzijde aan de Vierde Binnenvestgracht van de huizen aan het Plantsoen, de door de Kraaier- straat en de Rijnstraat doorsneden Haver- en Gortestraten. Achter het postkantoor aan de Gerestraat ligt de voormalige speel tuin „de Demping", daar is de be bouwing reeds verdwenen, maar aan de andere kant van de Kraaierstraat nog niet. Auto's die van de Lammen- cialiteit in de vorm van een oude herberg of zo. Het zijn maar losse ideeën, maar misschien kunnen betrokkenen als gemeentebestuur en VVV er eens over denken. Vooral het terras-idee moet aanspreken (maar dan moet er ook wel iets in de „kuil"), omdat zovelen o.a. in de gemeente raad over het gebrek hieraan klagen Ik dacht, dat dit o.m. een gevolg is van het feit, dat Leiden geen echte stadskern kent zoals andere oude steden dat wel heb ben. In dat verband nog even terug naar het idee uit één van de vorige afleveringen van deze rubriek om het ivater van de Nieuwe Rijn tussen Apothekers- dijk en Boommarkt te verande ren in een plein. Ik heb toen over dempen gesproken, maar de „le- verander" van het idee heeft het gehad over overkluizen om de 1 waterhuishouding niet in de war te brengen. Anders staat het met plannen die niet van het Rijk of de Universi teit uitgaan, maar van de gemeente. -- Deze gaan zeer bepaald de bevolking voerd, waartegen ernstige bezwaren zelf aan. en haar wordt tegenwoordig schansweg komen, zouden een hier blijken te bestaan. Zo gaf het be- wel een zekere mate van inspraak gebouwde parkeergarage kunnen be stuur van het Sint Elisabethzieken- toegestaan. Bovendien is de gemeente reiken door na het passeren van de huls onlangs het plan op om nabil veel meer dan het rijk genoodzaakt Jan van Houtbrug rechtsaf de vier- de Haagweg te gaan bouwen toen het bouwterrein niet aan de gestel de eisen bleek te beantwoorden, en koos een ander terrein onder Leider dorp. Bij het Rijk gaat het anders toe; zo werd indertijd voor het Rijks herbarium. ter vervanging van het i herenhuis aan het Rapenburg waar- in het was ondergebracht, een ge- j bouw in de Nonnensteeg opgetrok- ken dat Ingeklemd werd tussen het Academiegebouw en het Botanisch i laboratorium, zodat het niet meer kon worden vergroot, en na verlooD I van een aantal jaren is dan ook die instelling naar de Schelpenkade ver plaatst. Prof. Bakhuizen van den Brink houdt ons thans voor. dat het bouwterrein aan de Witte Singel veel te klein is. Ingeklemd tussen twee wegen, is het strikt beperkt en niet voor enige uitbreiding vatbaar, iten- In deze krant stond onlangs een in gezonden stuk van een winkelier van de Haarlemmerstraat, die een brief van gemeentewerken had ont vangen, omdat hy zonder vergun ning een sinterklaasvlag had uitge hangen. Ik wil er dit over zeggen. Leiden heeft een in 1965 aangepaste veror dening op het stadsschoon en dat is een goede zaak. Met deze verorde ning in de hand kan het gemeente bestuur optreden tegen inwoners, die allerlei dingen uithalen, die het stadsschoon afbreuk doen. Iedereen zal het daarmee eens zijn als hy in de verordening leest, dat het om enkele voorbeelden te noemen verboden is; een onroerend goed zodanig te verwaarlozen, dat het ontsierend is. borden te plaatsen met wisse- die meestal lelijk lende reclames, zijn. zomaar een pand als opslag plaats van vuilnis enzo in te richten. Hiermee zyn in eenvoudige taal enkele artikelen aangehaald uit de verordening, die overloopt van „stadhuiswoorden" als „gedogen" en „gezien het bepaalde in lid zus of zo." Met de verordening in de hand. zo heeft in de sinterklaastijd de erva ring van een aantal detailhandelaren in de binnenstad geleerd, treedt ge meentewerken ook op tegen winke liers, die een zeer tydelyke versie ring aanbrengen Veelal krijgt men aanschrijving van de overtreding na dat deze al lang achter de rug is en dan doen „dreigementen" met hech tenis van 2 maanden of boete van f 300 ridicuul aan. De regels zfjn er en dat is goed. Maar vooral voor een levend cen trum. een gezellige binnenstad, is het nodig, dat het spel soepel wordt gespeeld. Haarkloverijen over het uitsteken van een vlag op een be paald moment lijken overbodig. Krijgt men als bewoner van een bui tenwijk ook een aanschriiving als men de vlag met schooltas buiten- hangt als er een geslaagde in huis is? Juist voor het winkelcentrum lijkt een soepele houding op haar plaats, al moet men uiteraard waken tegen reclame-uitwassen, die het stads schoon ontsieren. Ook de aanvraag moet gestroomlijnder gaan dan nu het geval is Als men nu de officiële weg bewandelt, is de gebeurtenis vaak al achter de rug voordat het antwoord op de aanvraag binnen is. zij men langs de Witte Singel zou wMlen doorgaan met de huizen te slo- pen). om vooral geen geld te verspillen aan projecten die reeds ondeugdelijk blijken te zyn, voordat zij nog zyn uitgevoerd. De bouw van parkeergarages zal veel geld kosten, en het is nog de vraag de Binnenvestgracht in te ryden, terwijl het van de Hoge Ryndyk ko mende verkeer op het Levendaal de Kraaierstraat zou kunnen inslaan Van een parkeergarage op de Ga- renmarkt kan men verwachten dat het in- en uitrijden van auto's na- wanneer dat beschikbaar zal zyn by ^et drukke kruispunt Kore- J vaarstraat-Levendaal storend voor het verkeer zal zyn; bij een par keergarage aan de vierde Binnen vestgracht is echter van iets der- gelyks geen sprake. En ton slotte: de inzittenden van een auto, die. na dat deze daar gestald is. de binnen garage mogelijk zijn zyn, en dat stacj ingaan, zyn niet verder van de daar wel een daarvoor geschikt ter- I winkels verwijderd dan degenen, die rein zal zyn te vinden. Het oog is hUn auto naby het station hebben echter vooral gevallen op een ter- j geparkeerd. rein aan de Ir. Driessenstraat. Het Dr F P Muller, is wel groot, maar het ligt niet nabij belangryke invalswegen. Nu 1 Rynsburgerweg 102. kan dat mettertyd wel veranderen LEIDEN Maar het is uiteraard van het meeste belang, dat de terreinen waarop zy moeten verryzen, met de uiterste zorg worden gekozen. Men kan verwachten dat in de om geving van het Station een renda bele exploitatie van een parkeer Gesprekken met Leidst detailhandelaren, zo als de middenstand tegenwoordig terecht ove rigens wil worden genoemd, leveren vaa*. deze vraag op: waai'om doet Leiden zich zo arm voor? Het is toch niet aantrekkelijk voor in dustrieën om zich te vestigen in een arme stad het is voor kopers uit de omgeving toch nie: aantrekkelyk naar de .armoe" te komen? Men begrypt wel, dat gezien het begrotingstekort en het beroep op het rijk om financiële injecties c!e term „arm" dient te worden gebruikt, m?*i moet dat by alle moge'ij ke gelegenheden zo? is de vraag. Nog zo'n altyd terugkerend onderwerp van ge sprek: de Leidse city moet aantrekkelijk blyven en wat moet daarvoor worden gedaan? Men blijkt in kringen van de detailhandel vooral bang voor het binnen enkele jaren in gebruik te nemen centrum in Leidschendam. waar ook alle warenhuizen een vestiging hebben. Men ge bruikt dat om te argumenteren, dat de binnen stad bereikbaar moet blijven voor auto's Op verkeersgebied heeft men in Leiden wel cyfers, al zyn die niet van zeer recente datum Ook in deze rubriek is daarmee geschermd, u weet wel: 35 pet. van de binnenstadbezoekers uit de omgeving komt per bus, nog geen 25 pet per auto en de rest per (brom)fiets. Er zyn veel meer cyfers te verzamelen, waar uit een prognose kan worden gemaakt van de winkelfunctie van de Leidse city. Andere steden hebben dat gedaan, kortgeleden Eindhoven nog. en dat heeft boeiende prognoses opgeleverd, ex ponenten van een bestuurlyke visie. Daarmee is meteen gezegd, dat in het geval van Eindhoven burgemeester en wethouders de uitgevers zy.i van het rapport, dat door eigen diensten van de stad truimtelyke ordening en verkeer, onder zoek en statistiek) in samenwerking met he instituut Stad en Landschap is gemaakt. Denken B. en W. van Leiden in deze richting"1 Bureau Voorlichting zie», dit niet op korte ter- myn. Er is een gerede kans, dat dit probleem wordt aangepakt door een economische afde ling, maar de start hiervan is moeiiyk. Er word' hard aan gewerkt en de gemeeneraad staat hier achter. gezien het aandringen uit deze kring op het benoemen van een wethouder van Econo mische Zaken en een speciale raadscommissie bij de nieuwe zittingsperiode, die september van het komend jaar begint De groots opgezette enquêtte. die in Eindho ven heeft geleid tot een inzicht in het bezoek van de city 63 pet. was afkomstig uit de stal en besteedde iets meer dan de helft van het totaal bestede bedrag, de rest kwam van bezoe kers uit het stadsgewest (19 pet.» en van daar buiten 28 (pet lykt inderdaad een taak voor de gemeentelyke overheid, maar er zyn ook on derzoeken verricht, die wat Leiden betreft mis schien liggen op het terrein van het Icids City Centrum In Eindhoven is het geteld en omgezet in vierkante meters winkelvloeroppervlo kte. ge splitst naar duurzame goederen en voeding- en genotsmiddelen. Voorts is een raming gemaak. va nhet aantal inwoners van het gebied in 1985. waarna met de gegevens van nu in de hand is vastgesteld welke groei de winkeloppervlakte moet ondergaan en in welke sector Het Eindhovense rapport heeft ook aandacht besteed aan de middelen van vervoer, waarby de bus favoriet blykt op rie middelgrote afstand, en de plaatsen in de city waar de automobilist by voorkeur komt. Er zyn vergelykingen ge maakt met geiykgerichte onderzoeken in Utrecht Breda en Arnhem. Al met al lykt het rapport een waardevolle bijdrage by het besturen van Eindhoven. Men zou wensen, dat het ook in Leiden al op de ta fel van het college lag. Als men nu evenwel een ander bouwterrein voor de A-faculteiten koos. waarvan de afmetingen ruim schoots voldoende zouden zyn, zou men ter plaatse waar nu reeds de I huizen tot puin zyn gemaakt, een j wandelpark kunnen aanleggen 1 Voor iets dergelyks bestaat reeds j een precedent: na de ramp met het kruitschip werd na verloop van ja ren op de zogenaamde ruïne het van der Werf park aangelegd Toen de architect wegens het te kleine bouwterrein een oplossing in torenbouw meenden te vinden, heeft hy er biykbaar niet aan ge dacht dat het een groot verschil maakt, als in een wolkenkrabber de kantoren van een aantal bedryven worden gevestigd, dan wel als het gebouw moet dienen om de onder- I delen van een aantal faculteiten te huisvesten. Tussen die bedryven zal een behoefte aan onderling contact kunnen ontbreken, maar zulk een be- hoef te is vanzelfsprekend by de be- oefenaars van wetenschappen. Wan neer men ru de verschillende afde lingen bereiken kan langs grote ho rizontale gangen waaraan zy gele- I gen zyn. zal dat het onderling con- I tact in het hand werken, begrypelii- kerwys zal het tegendeel het geval zyn, als telkens van de lift moet worden gebruik gemaakt zoals in de ontworpen toren. Een groot bouwterrein, en daarbij denk ik aan dat waarop nu nog de j klinieken van het Academisch Zie kenhuis staan, niaar dat mettertyd door de bouw van een nieuw zieken huis in de Leeuwenhoek vry komt, zou een veel praktischer ontwerp van een gebouw voor de A-facultei ten mogelijk maken. Het terrein dat ik op het oog heb. is ongeveer even groot als dat waar op het oudste stuk binnenstad van Leiden staat, begrensd door Ryn, Rapenburg en Steenschuur. Het zou plaats kunnen bieden aan een ster vormig bouwwerk: in de stralen de afdelingen van de A-faculteiten, in het centrum een gebouw, dat be stemd is voor het onderling contact tussen alle in de stralen onderge brachte afdelingen Het gevaar dat het aan de Witte Singel ontwor pen gebouw meebrengt voor de bi- LEIDEN De kerstactie van i Provadya-Leiden kan geslaagd worden genoemd. Gistermiddag i kwamen ongeveer 150 personen j naar het centrum Troef om daar hun maaltyd te nuttigen, bestaande uit water en brood, waarvoor ze f 3 betaalden. Een stille tocht voerde door het Leidse centrum. Iedereen gedroeg zich waardig. In de Bree- straat werd een meisje, dat mee liep. door een al te haastige auto mobilist aangereden. Met een ge scheurde beenspier werd ze naar een ziekenhuis vervoerd. Ondertussen waren ruim 50 per sonen gaan collecteren in het cen trum, ook in de restaurants en ca- fé's. De hele middag en avond liep het in Troef storm van collectanten. Tot ongeveer half tien is er gecol lecteerd. Er waren mensen, die het I bedrag, dat ze in het restaurant hadden uitgegeven, ook in de col lectebus deden Om half tien was er f 2503.30 op gehaald, dat aan ds. C. H. Byl, die het Leids Biafra-comité vertegen woordigde, werd overhandigd. Deze had op de dag vóór kerstmis f 32.300 binnen. Al met al kan men zeggen, dat het initiatief van Pro- vadya? geslaagd is. Op de foto (LD/Holvast) een beeld van de stille tocht (inzet: wa ter en brood). (ADVERTENTIE) ïuweiler - horloger Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3