a vier jaar weer buiten LBJ: vrouw was de beste Geen betoging in uniformen Mens niet centraal niet Kerst Brand in hotel: 11 doden Sabotage in Zambia DNESIE WIL ZIJN POLITIEKE GEVANGENEN OPVOEDEN j OUD-PRESIDENT OVER ADVISEURS 4 ï- h\ Kerstavond in Saigon: Hess zag na 28 jaar vrouw en zoon Petitie aan liet Spaanse kabinet over olitieke organisaties Boodschap Paus In Engeland Na „toevallig" brandje PASTOOR OPGEPAKT Pompstation vernield: Ie vogelvlucht LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Door Brian May) ,RTA (ANP) De plaatselijke leider van de inlich- nst, kolonel Boedi Rachman, verbood vraaggesprek- ieder van de 700 gevangenen die in het door ons be- imp waren ondergebracht. Zijn ondergeschikten ach- n de verslaggevers als schaduwen. Maar de journa len doof voor het opgewonden geroep in één groep te glipten dwars door de nieuwe plantages om ,.nog tje van de gevangenen te schieten. ijdens een van deze on- itermezzo's dat de journa rrassende jeugd van veel ontdekten. Een aantal de meesten van de der- aagden waren duidelijk en van hen spraken hun icht. Het was onmogelijk isen „kaderleden" van de n te herkennen, zoals ze ial-majoor Soegih Arto uid. Veel van de jonge- 1-aag gefotografeerd wor sen van de journalisten enkele maatschappij die heeft te bieden, zelfs iscistische maatschappij, itaat zijn deze jongens op Glimlach aai blij in de buitenlucht te in gevangenissen wijls helemaal in het )ben gezeten, deden de .ngenen met een glim- :rk, net of zü aan het Iwaren. 'sein een g0ed humeur. Som pten dat het niet lang ren voor dat hun vrouw zich bij hen zouden voe- ontkenden iets met de van 30 september 1965 hebben gehad. Een van le tot geen enkele com- organisatie te hebben in ander vertelde lid te i van een communistische ganisatie. maar zo voegde „Ik ben ook een ka- orknaapje geweest." De kregen toestemming om en kalfjes te praten met Toer. professor Soeprap- voorzitter van de Indone ingingen van juristen en «ljono. voormalig onder- n mijnbouw en lid van de aistische vereniging van pelijke werkers, zagen er redelijk fit uit. oer is. voorzover bekend, de communistische par- m maar wel van de pro- I sche schrijversvereni jiannen waren van een an- overgebracht. dat onge kilometer verder op lag geheimzinnigs met dit zogenaamde kamp-3. Ge- oor Soegih Arto wees een ook een bezoek aan kamp brengen botweg van de onden er eventueel wel op jenheid naar toe gaan Djakarta zou niet worden or de terugreis naar de ie hoofdstad. Ongewenst tal Journalisten had de de bedoeling van het ge- e kamp-3 was, ongewen- intellectuelen uit Djakar- houden. Deze theo- laar steun in een verkla- ie regering, waarin werd deze gemeenschap was ter weg van de hoofdstad nd met haar gevoelige do- in kamp-1 zouden in tot taak hebben voor net zorgen voor degenen, wier tl-et zo goed zijn als hun Soegih Arto gaf toe. dat genen in kamp-3 middel- iger onderwijs hadden ge- de vraag of deze gevan- en worden geïntegreerd in gerehabiliteerde gemeen de regering zich voorstelt nd Boeroe te vestigen, zei tillen trachten ze een her- te geven. Het is de eer lat wij deze vraagstukken ipakken." •majoor Soegih Arto ver- dat als onderdeel van het ngsprogramma er een jn zal worden opgericht in p het eiland Boeroe. De- id er zal godsdienstige pi- uitzenden. Vijf van de kamp-1 zijn al bestemd houden van godsdienstige ten. van Mohammedanen 1, roomskatholieken. pro- er leden van de pinkster- De generaal zei dat het schuldige uiterlijk van [evangenen helemaal niet t zy geen „doorgewmter- zouden zijn. „Zij kun- op hun zestiende jaar a' zijn geweest. Wij hebben sn twaalf jaar gehad die Nederlanders hebben ge- Meer vrijheid heropvoeding van de ge goede resultaten zou af- louden zü meer vrijheid e situatie zal na acht opnieuw worden be- fle 2500 gevangen zelf in sonderhoud zouden kun- rzien. Over enige tijd zou van de omstandig- langen, zouden zy hun kjes grond krijgen om er llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ DJAKARTA Onlangs organi seerde de Indonesische regering een bezoek van een groep journalisten aan een kamp van politieke gevan genen op het eiland Boeroe. een der Molukken. De groep was allerminst welkom, zoals Brian May. corres pondent van het ANP in Djakarta opmerkte. Op Boeroe zitten 2500 man in strafkampen. iËJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH hulzen op te bouwen, als zy dat zouden willen, loonden hun gezinnen bij hen komen wonen. Ten slotte verwacht men in Djakarta, dat dp gevangenen zich onder toezicht vrjj mogen bewegen binnen een gebied van 100.000 hectaren. Later zouden zy als hun herop'voeding is voltooid, het eiland mogen verlaten. Generaal-majoor Soegih Arto zei er niet bij, wanneer dit zou kunnen geschieden, maar hy wekte wel de indruk dat dit tijdstip nog te ver weg ligt om er nu al over te praten. Hij gaf toe, dat de Jonge vrijgezel len, over wie. geen statitische gege vens beschikbaar zijn, binnen afzien bare tijd geen enkel vooruitzicht op een huwelijk hebben. IImbM Ondertussen zyn de gevangenen in de drie eerste kampen verstoken van contact met de buitenwereld. Zij heb ben geen radio's of boeken, hoewel aan de intellectuelen zorgvuldig uit gezochte literatuur en schrijfpapier is toegezegd. Zij kunnen niet naar huis schrijven omdat, zo legde generaal- majoor Soegih Arto uit. de finan ciën van de nederzetting dit niet toe laten. Als iedere gevangene 1 brief zou schrijven, zou dit aan postzegels, papier en potloden 900 gulden kostem. De gevangenen mogen wel gecen sureerde brieven ontvangen. De toestand in de kampen zal beter worden als over ongeveer tien maan den de rijst kan worden binnenge haald. Men verwacht dat de rijstop- hrengst groter zal zijn dan de behoef- te. Op het ogenblik tvangen de ge vangenen een vas esteld rantsoen i van ryst en gezouten vis. Zij kry- SAIGON (Reuter, AP) De Ame rikaanse militaire politie in Saigon heeft aan de vooravond van Kerst mis een twaalftal Amerikaanse sol daten verwijderd van het John F. Kennedy-plein, waar ze samen met circa 20 Amerikaanse burgers en enkele honderden Zuid-Vietna- mezen een vredesbetoging wilden houden. Kort nadat de soldaten op het plein waren gearriveerd riep de commandant van de militaire po litie via een megafoon „alle Ameri kaanse militairen in uniform" op, het gebied „binnen 60 seconden" te verlaten. Het plein, in het centrum van Saigon, was al uren voor de bijeen komst door Zutdv'of"a militai ren met de bajonet op het geweer afgesloten voor alle verkeer Maar zij weerhielden Amerikaanse burgers er niet van een bijeenkomst te houden met brandende kaarsen, en pamfletten uit te delen onder de grote menigte Zuidvietnamezen DaT'n werden alle str^de^de part'*- 1 en opgeroepen voor het Vietnamese nieuwjaar (6 februari) tot een per manent staakt-het-vuren te beslui ten. Amerikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten hebben bekendgemaakt dat zich tijdens het 24-uur-durend kerstbestand. da' donderdag om 18 00 uur <pl. tijd) afliep. 79 incidenten hebbei voorgedaan Daar bi i zouden aan Zuidvietnamese zijde 8 doden en 19 gewonden zijn gevallen en aan Amerikaanse zijde slechts 2 gewon den. 58 Vietcongstrijders zouden zyn gedood en 10 gevangen genomen. Het bestand van de vietcong duur de nog voort tot vrijdag 01.00 uur pl. tijd Amerikaanse B-52 bommenwer pers hebben inmiddels hun bom bardementen op doelen in Zuid-Viet- nam voortgezet. De secretaris-generaal van de Beweging voor de Onafhankelijk heid van Porto Rico". Juan Ma- ri Bras ,:eeft gisteravond aan de vertegenwoordiging van Noord-Viet- nam in Parijs voorgesteld, vijf Ame- kaanse piloten die in Noord-Viet- na gevangen zitten, uit te wisse len tegen vijf nationalisten uit Por to Ricn. die in de VS worden vast gehouden. Hy kreeg de toezegging, dat de autoriteitein in Hanoi hem over enkele weken uitsluitsel zullen geven, zelf verklaarde Bras opti mistisch te zijn. „Keer terug naar hui6 en vertel uw kinderen dat hun vaders moor- denaars van Noordvietnamese kin deren zijn". Dat hebben Noordviet namese functionarissen gezegd tegen de vrouwen van Amerikaanse krijgsgevangenen tijdens een onder houd dat zy gisteren in Parijs met drie vrouwen hadden. De drie vrouwen, die 58 echtgeno tes en 94 kinderen vertegenwoordig- sinds 28 jaar zyn vrouw en zoon den, waren Eerste Kerstdag in Pa rijs om te weten te komen of htm mannen dood zijn of roog leven. De mannen worden vermist of zijn krijgsgevangen in Noord-Vietnam. WEST BERLIJN (Reuter) Hit- Iers vroegere plaatsvervanger Rudolf Hess heeft woensdag voor het eerst A MADRID (Reuter) Vooraan staande leden van de Spaanse oppo sitie heben de Spaanse regering een petitie aangeboden, waarin aange drongen wordt op het toestaan van autonome vakverenigingen, de toela ting van politieke partijen en een amnestie voor politieke gevangenen in Spanje. De 131 ondertekenaars van de peti tie zijn hoogleraren, juristen, inge nieurs en andere Intellectuelen. De petitie vraagt om politieke hervor mingen. die Spanje zouden aanpas sen bij de rest van West-Europa. Volgens de petitie worden de Span jaarden. dertig jaar na de Spaanse burgeroorlog, nog steeds als „politiek minderjarigen" behandeld. VATICAANSTAD (AFP) De Paus heeft er gisteren in zijn kerstbood schap, uitgesproken van het mid denbalkon van de Sint Pieter. te gen gewaarschuwd, dat de mens zichzelf centraal stelt in plaats van Christus. Er wordt tegenwoor dig veel gesproken van een huma nisme dat de plaats van het chris tendom moet innemen, zei hij. Men wil het kerstfeest van de mens vieren en niet dat van Christus. Van de mens die zich zelf wel redt, die aan eigen kracht en wijsheid genoeg heeft, die zelf begin en ein de is. Men kan zich dat experiment be sparen, aldus de Paus. Humanisme moet christelijk zijn. in ons eigen belang. Zonder Christus is er troost noch bevrijding. Uit zichzelf weet de mens niet. wie hij is. Het ware oerbeeld van de mens ontbreekt. Men schept drogbeelden, die ver gankelijk en vaak onwaardig zijn. Naar schatting 30.000 mensen heb ben op het plein van de Sint-Pie- ter de boodschap beluisterd. Voordat de Paus sprak hebben r.-k pacifisten op het plein van de Sint-Pieter gedemonstreerd tegen oorlog. Zij voerden borden mee met de vraag „welke huidskleur heeft God". BETHLEHEM Ondanks alle drei gementen van Arabische verzets organisaties is de kerstdag in Beth lehem in het bezette deel van Jor danië zonder incident verlopen. Het grootscheepse veiligheidsnet dat de Israëlische strijdkrachten twee etmalen tevoren hadden gespan nen om de duizenden pelgrims te beschennen tegen mogelijke aan slagen werd gisteravond weer opgerold. weergezien. Zy bezochten hem in het Britse militaire hospitaal In West- Berlyn, waar hy aan een maagzweer wordt behandeld. Vorige maand was hy daarheen overgebracht uit de Spandau-gevangenis, waar hy heeft gezeten sinds hij in 1946 in het pro ces van Neurenberg tot levenslang werd veroordeeld. De 75-jarige Hess weigerde tot dus ver steeds zijn 70-jarige vrouw Ilse en 31-jarige zoon Wolf-Rüdiger in de gevangenis te ontvangen, omdat hij niet door hen in een cel wenste te worden gezien, een straf uitzittend die hy als onrechtvaardig beschouwt. Zy advocaat gelooft dat hy van ge dachte is veranderd omdat hij vreest niet lang meer te zullen leven. Me vrouw Hess die een klein pension drijft in Beieren ontmoette haar man het laatst aan de lunch op 10 mei 1941. de dag waarop hij in zijn eentje op .vredesmissie" naar Schot land vloog. Een beeld van het kamp voor I politieke gevangenen op het ei- j land Boeroe een lange rij hut- ten vormt de woonplaats van de i gevangenen gen gereedschappen, kookgerei, slaapmatten. muskietengaas en an dere van de meest noodzakelijke goe deren. De gevangenen dragen geen schoe nen. Velen van hen hebben huidaan doeningen op hun voeten. Deze heb ben zij opgelopen bij het opruimen van de moerassen, die besmet zijn door malariamuskieten. De houding van de meeste gevangenen wordt het beste tot uitdrukking gebracht door een van hen, die op de vraag van een verslaggever: „Is het goed hier?" Het vlugge antwoord gaf: „Het is goed daar", (dw.z. buiten het kamp) LONDEN (DPA) Elf doden en twee ernstig gewonden heeft een ho telbrand op Tweede Kerstdag geëist in de Engelse plaats Saffron Walden in het graafschap Essex. De brand ontstond door nog onbekende oor zaak om twee uur 's ochtends en breidde zich in het uit de zestiende eeuw daterende gebouw vn bef ho tel „Rose and Crown" met gro te snelheid uit. Ooggetuigen zagen hoe de meeste van de vier hotelgasten om hulp roe pend uit de ramen van het vier ver diepingen tellende gebouw hingen, waaruit dikke rookwolken tevoor- sclvm kwamen Een man klauterde het dak op, maar werd door de vlam men achterhaald. Anderen gelukte het, zich langs regenpijpen naar de grond te laten zakken. De meesten werden door de brandweer met lad ders gered. Drie lnken ziin onder het rokende puin aangetroffen. WASHINGTON. (Reuter, AFPi Oud-president Johnson van de VS I heeft in een televisie-vraaggesprek verklaard, dat het voorstel van Hu- bert Humphrey tot het instellen van een pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam hem vorig Jaar de j presidentsverkiezing gekost heeft en de Paryse vredesbesprekingen ach terop gebracht heeft. Johnson sprak deze mening uit over zijn toenmalige vice-president in het interview, waarin hij zijn eigen besluit toelichtte om in 1968 geen I tweede ambtstermyn na te streven Johnson zei verder, dat hy in 1964 toen hij president werd met de grootste meerderheid in de Ameri- 1 kaanse geschiedenis niet het Witte Huis ambieerde. Hij voelde zich niet geschikt voor het ambt van president en geloofde, dat elke taak, die hij in zijn lange politieke loopbaan had ver vuld, te groot voor hem was geweest. De klacht van Johnson over Hum phrey. de Democratische presidents kandidaat. slaat op een rede van Humphrey in Salt Lake City op 30 september 1968, een maand voordat het Amerikaanse volk Richard Nixon met een kleine meerderheid naar het Witte Huis zond. Humphrey zei toen, dat als hij president werd, hij een eind zou maken aan het bombarde ren van Noord-Vietnam, omdat naar zijn mening, dit zou leiden tot suc cesvolle vredesonderhandelingen met de communisten. Gelegenheid Johnson heeft verder verteld, dat hy Robert Kennedy of Humphrey in de gelegenheid zou hebben gesteld in 1964 de officiële kandidatuur van de Democratische party te verwerven, als mevrouw Johnson hem John son niet had overreed, zich kandi daat te stellen. Het interview is het eerste van" een BONN (GPD) In het Beierse Fürsteneck is op de dag voor kerst pastoor Georg Stittir gearres teerd. Hij had met de burgemees ter van het dorp de leiding van de geruchtmakende demonstratie tegen het vestigen van een tehuis voor zwakzinnige kinderen in het gehucht Aumuehle. Die demonstratie had haar hoogtepunt in de nacht van 18 oktober, toen het tehuis in vlammen opging. Pastoor en burgemeester, gesteund door een groot deel van de bevol king, wensten de aantrekkelijkheid van het even buiten Fürsten eck in het bos gelegen Aumuehle niet te schaden door vestiging van het te huis. De mogelijkheid, tijdens een vakantie herhaaldelijk zwakzinnige kinderen op hun pad te vinden, zou vee1 toerisme afschrikken. De brandstichter is nog altijd niet gevonden. De politie heeft ech ter pastoor Sittir gearresteerd en op gesloten in de gevangenis van Pas- sau, omdat zij hem ervan verdenken errote invloed te hebben op de bevol king en in staat te zijn de sporen naar de dader uit te wissen. De ker kelijke gemeente heeft onmiddellijk haar solidariteit met de pastoor ge toond. door de kerstmis, geleid door een als plaatsvervanger naar Für steneck gestuurde kapelaan, te boy cotten. „Lady Bird" Johnson goede adviezen reeks, waarin Johnson zijn politieke loopbaan zal belichten. Het werd in september j.l. in Texas opgenomen Maar het was, aldus Johnson, ook mevrouw Johnson, die hem afried zich opnieuw kandidaat te stellen bij de verkiezingen vaiï 1968. Volgens Johnson was zyn vrouw „een van de wyste adviseurs", die hij ooit gehad heeft en zeer zeker de ad viseur in wie hy het meeste vertrou wen had. Johnson verzekert in het vraaggesprek, dat hoewel de Ame rikanen menen, dat hij een zeer am bitieus man is. die op macht uit is, hij nimmer het verlangen heeft ge had om president te zijn. Hij heeft altijd onder de Indruk verkeerd, dat elke functie, die hy bekleed heeft in feite te belangryk voor hem is ge weest. DAR ES SALAAM (Reuter* Sa boteurs hebben donderdagavond een pompstation opgeblazen aan de buis leiding, waardoor Zambia vanuit Tanzanlë van geraffineerde olie wordt voorzien. Het station staat te Iringa, op 400 km ten zuidwesten van Dar es Salaam in Tanzanlë. waar de leiding begint. Het is een belang rijke installatie, omdat daar de in houd van de leiding over een heuvel moet worden gepompt. Volgens deskundigen zal het wel twee weken duren, voordat de leiding weer voor dertig procent kan worden ge bruikt. De volledige capaciteit zal pas weer over een maand worden bereikt. Intussen proberen de oliemaatschap - Zambia met behulp van tankauto's van de nodige olieprodukten te voor zien, zoals dat ook vroeger gebeurde totdat een Jaar geleden de buislei ding in gebruik werd genomen. Gisteravond probeerden s aboteurs een belangryke brug over de Roea- ha, een rivier tussen de provincies Marogoera en Iringa in Tanzanië op te blazen, zy werden door een be waker gestoord en s loegen op de vlucht met achterlating van een springlading. De brug is een van de belangryktse verbindingen voor het vervoer van kopererts uit Zambia naar Nairobi. Sinds het begin van de Russisch- Chinese onderhandelingen, twee maanden geleden in Peking, verto nen ook de betrekkingen tussen Pe king en Washington een duidelyke opleving Men herinnert zich. dat Amerika en Rood-China (ter ver mindering van de onderlinge ver vreemding) veertien jaar geleden be sprekingen op ambassadeursniveau begonnen, eerst in Genève, later in de Poolse hoofdstad Warschau. Twee jaar geleden, in januari 1968, werd het laatste van die gesprekken ge houden. In februari van dit jaar zou de reeks in Warschau worden her vat, maar Peking stak op het laatste ogenblik een spaak in het wiel toen een Chinese diplomaat in Nederland wegliep en ln Amerika asiel verkreeg Eind vorige maand vond er op een modeshow in de Joegoslavische am bassade toch weer contact plaats: de Amerikaanse ambassadeur en de Chinese zaakgelastigde hadden daar een korte ontmoeting. Dat nieuwe contact resulteerde op 11 december j.l. in een bezoek van de Amerikaan aan de Chinese ambassade, een op- merkelyke gebeurtenis omdat het overleg voorheen op „neutraal ter rein" placht te geschieden. Van Ame rikaanse zyde is dus een duideiyk streven merkbaar om de verbindin gen met Peking te verbeteren, niet alleen door de gesprekken in War schau maar ook door de verzachting van de beperkende maatregelen voor reizigers naar China en door ver ruiming van de Amerikaanse handel met Peking Ofschoon deze maat regelen, al bij al. niet zo heel veel om het lijf hebben, heeft president Nixon niettemin duidelyk gemaakt, dat zyn regering prüs stelt op. een betere verstandhouding. Van Chinese zyde is die uitgestoken hand gretig aangegrepen. Premier Tsjoe En-lai en zyn ambtenaren zijn wat vriendely- ker of althans minder onvriendelyk dan vroeger tegenover Amerika Hun motief is duidelyk: de rode Chine zen onderhandelen met de Russen over de grensgeschillen en elke ver betering in de verhouding tot Wash ington versterkt hun positie tegen- iiiimiBiiiaiaiiiv over de Russen. Men kan zich dus voorstellen, dat het Kremlin alles behalve dankbaar is voor die betere betrekkingen van Amerika met Rood- China. In de Amerikaanse hoofdstad beseft men dat natuuriyk volledig. Vandaar de grote omzichtig heid waarmee de Amerikanen optre den Van een diepgaand gesprek over de hangende problemen is dan ook geen sprake. Zou het zover komen, dan zou byv. ook de positie van For mosa in het geding komen en dat is een punt, waarover Washington voor lopig nog het stilzwygen wenst te be waren. In Peking beschouwt men Amerika's vriendschap met maar schalk Tsjang Kai-sjek nog altyd als „agressie" Het biyft dus by een min of meer oppervlakkig contact, al is er dan wel degeiyk van een verbe terde verhouding sprake. Er is dus, globaal gezien, tussen Washington. Moskou en Pe king sprake van een soort drie hoeksoverleg. dat uiterst subtiel ge noemd moet worden. Zoals de New York Times dezer dagen schreef: zodra Moskou en Washington nau wer met elkaar in relatie komen, wekt dat irgwaan in Peking; wan neer Peking en Washington nauwe re verbindingen aangaan, wekt dat ach-'erdocnt in Moskou: overleg tus sen Pek in; en Moskou wekt in Was hington het vermoeden van een „communistische samenzwering" Hoe groot het onderlinge wantrou wen nog steeds is. bleek dezer da gen toen iet. Roodchinese persbureau „Nieuw China" Amerika ervan be schuldigde weliswaar het eiland Oki nawa aan Japan te hebben afge staan maar tegelykertyd het bouw- tempo van de bases aldaar te verho gen. „Het eiland is één grote opslag plaats voor oorlogsmateriaal gewor den en de Amerkaanse oorlogsbo dems doen meer dan ooit Japanse havens aan". Omgekeerd wyzen 1e Amerikanen erop, dat Chinese we genbouwers hun activiteit in noord Laos aanzienlyk hebben vergroot; hun aantal is met zevenduizend •toegenomen. Dus: Amerikaans-Chi nese verdenkingen over en «weer. Maar ook tegenover de Rus sen zyn de Chinezen wantrouwend zoals biykt uit de massale oorlogs voorbereiding in het land van Mao In de grote steden van Rood-China worden voortdurend oefeningen in luchtbescherming gehouden, er wor den op grote schaal bunkers aange legd, die zelfs bestand zyn tegen atoombommen. Aan de noordgrens zyn troepenversterkingen waarge nomen en de Chinezen spannen zich tot het uiterste in om een uitge breid telecommunicatiedienst aan te leggen. De vraag is wat dit alles heeft te betekenen. De verklaringen lo pen uiteen. Enerzyds wordt dit toe- gescnreven aan vrees voor een Sow- jetrussiscue aanval, waarby een vergelyking wordt getrokken met Tsjecho-Slowakye. Dat land werd immers door de Russen overvallen na de onderhandelingen in Tsiema en Bratislawa. En zo zouden de Russen de huidige besprekingen in Peking over de grenzen gebruiken als een afleidingsmanoeuvre voor een verrassende aanval op Chinees gebied. Dat is één verklaring. Er is nog een andere en die zoekt het niet in buitenlandse dreiging. De huidige oorlogspsychose in Rood- China zou volgens die andere inter pretatie toegeschreven moeten wor den aan de binnenlandse toestand. Peking zou, zo schryft de Neue Zür- cher Zeitung, na de „culturele re volutie" een vacuum willen voorko men en de Chinese bevolking door mobiliseringsmaatregelen uit de sfeer van laksheid en overschilllgheld wil len losrukken. Maar, welke verkla ring men ook kiest, China wordt hoe langer hoe meer een gewa(jen de natie, die enerzyds contacten met Russen en Amerikanen onderhoudt doch anderzyds rekening meent te moeten houden met een botsing. R1

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11